Brede programmering Stadsgehoorzaal De Meerse viert lustrum Gouden meidTeddy Schotten kan nu ook nog aquarelleren Pavarotti put uit grootste krakers opera-repertoire Cultuur&Kunst Kunstenaars dreigen op te stappen uit inkomensoverleg Parkeren geen probleem Vijf architecten in race voor cultureel centrum Amsterdam Recordbezoek door foto met plasseks 5 Stones perfect bij baltsgedrag hanige mannen DINSDAG 29 APRIL 1997 chef jan rijsdam. 071-53 Pasoliniprijs voor Hugo Claus parijs De Belgische schrijver Hugo Claus is gisteren in Parijs onderscheiden met de internationale Pasoliniprijs. De Pasoli niprijs is ingesteld ter herinnering aan de Italiaanse schrijver en filmregisseur Pier Paolo Pasolini, die in 1975 werd vermoord. Ook de uit Litouwen afkomstige filmregisseur Jonas Mekas, hoofd van de Anthology Film Archives in New York. en de Ja panse auteur Yasutaka Tsutsui kregen de prijs. De drie winnaars namen een kunstwerk van de onlangs overleden Franse kunste naar Roland Topor en een gravure van Jean Miotte in ontvangst. Wim T. langer in Utrecht utrecht De tentoonstelling 'Het beste van Wim T. ScJiippers' in het Centraal Museum in Utrecht is verlengd tot en met maan dag 19 mei. tweede pinksterdag. Oorspronkelijk stond de exposi tie tot en met afgelopen weekeinde op het programma, maar wegens de grote belangstelling is het werk van de totaalkunste naar drie weken langer te zien. Tot nog toe hebben 30.000 be zoekers de overzichtstentoonstelling bekeken. Taxichauffeur succes in Hollywood londen Een woordblinde taxichauffeur uit Londen heeft 9,4 miljoen dollar gekregen voor een filmscript dat hij ooit aan een klant vertelde. Opgetogen zette deze de ideeën van de woord blinde Hayday op papier. Uiteindelijk bereikte het verhaal de Hollywoodproducent Lighthouse Productions, die Michele Pfeif fer en Hugh Grant benaderde voor de hoofdrollen. Het script vertelt de belevenissen van een taxichauffeur die zijn geluk be proeft in een gigantische onroerend-goedzaak. Als hij ontdekt dat terroristen bij de deal betrokken zijn, lukt het hem op het laatste nippertje eruit te stappen. Brieven Reve en Nijholt in boek rijswuk Gerard Reve komt in september met een nieuw boek: 'Met Niks Begonnen'. De schrijver lag afgelopen week nog in een ziekenhuis in België wegens hartklachten. Het boek bevat de briefwisseling met Willem Nijholt. De twee hadden ooit een kor te, maar hevige relatie. Ze gingen vervolgens hun eigen weg, maar bleven elkaar wel schrijven. In de brieven tonen de twee hoe ze de moeilijkheden in hun bestaan bevechten. Het boek onderscheidt zich van de andere brievenboeken van Reve. In die boeken waren namelijk alleen brieven van de meester zelf opge nomen. Oleta Adams, Paco Peha en een therapeutisch ligconcert' Vervolg van voorpagina Breder dan in het lopende seizoen is de programmering van de Stadsgehoorzaal voor 1997/1998. Naast klassieke concerten is er ruimte voor flamenco, wereldmuziek, a capella-zang, gitaarmuziek, jazz blues, kinderpopcon certen en slagwerkers. Grote namen die volgend seizoen op het podium van de Stadsgehoorzaal zijn onder ande ren Oleta Adams (jazz/pop), Paco Pena (flamenco), Leo Kottke (gitaar), The King's Singers (a capella), Orkest van de Achttiende Eeuw (barok), Les Tambours du Bronx (slagwerk), Helmut Lotti (populair)Wibi Soerjadi (piano) en Allison Eldredge (cello). Oleta Adams: volgend seizoen in de Stadsgehoorzaal. amsterdam anp De Beroepsvereniging van Beel dende Kunstenaars (BBK) vindt de Wet Inkomensvoorziening Kunstenaars (WIK) onbespreek baar. Als het kabinet de plannen niet herziet, stapt de BBK uit het overleg dat de Werkgroep Kunstenaars en Bijstand met de bewindslieden Nuis en Melkert voert. Als de WIK wordt ingevoerd, krijgen armlastige kunstenaars zestig procent bijstand en toe stemming tot 115 procent bij te verdienen. De Kamer praat er in mei over. De BBK houdt vast aan een basisvoorziening van vijftig procent van het mini mumloon en een bijverdienmo- gelijkheid tot honderd procent daarvan. De organisatie roept andere deelnemers aan het overleg ook stelling te nemen tegen de WIK. In de werkgroep Kunstenaars en Bijstand zitten onder anderen de Kunstenaars bonden van FNV en CNV. In Nederland zijn minstens 5000 beeldend kunstenaars af hankelijk van een uitkering. Parkeren levert komend seizoen geen problemen meer op, want de directie van de Stadsgehoorzaal heeft een overeenkomst ge sloten met zowel de Zijlbedrijven als de beheerders van het par keerterrein aan de Haagweg. Met de Zijlbedrijven is afgesproken dat fietsers 's avonds gebruik kunnen maken van de stalling in de Aalmarkt-school. De beheerders van de Haagweg stellen hun terrein, elke avond dat de grote zaal wordt gebruikt, open en verzorgen tevens vervoer van en naar de Stadsgehoorzaal. leiden erna straatsma Het wellicht meest bijzondere concert wordt verzorgd door Coen Bais. Hij laat op woensdag 19 november alle stoelen ver wijderen om plaats te maken voor matrassen. Bezoekers van dit 'therapeutische ligconcert' kunnen zodoende in horizonta le positie van zijn new age-klan- ken genieten. Bais deed dit vo rig jaar al twee keer in het Am sterdamse Concertgebouw. Alle concerten zijn het ko mend seizoen in series onder gebracht. De directie van de Stadsgehoorzaal is het meest trots op de serie 'authentiek ba rok'. ,,Dat is ons paradepaard je," zei directeur Petra Unger gisteren tijdens de presentatie van het nieuwe seizoenpro gramma. Daarmee doelde ze mede op de lovende woorden die barokgrootheden Ton Koopman en Frans Bruggen hebben over de akoestiek van de vernieuwde Stadsgehoorzaal. In de barokserie zitten concer ten van The Hanover Band, The Academy of Ancient Music, Mu- sica ad Rhenum en het Orkest van de Achttiende Eeuw. Wereldmuziek In de serie 'oude muziek' (mid deleeuwen, renaissance en ba rok) experimenteert de Stadge- hoorzaal met concerten die af wisselend in de Waag en de (kleine) EWR-zaal worden gege ven. In De Waag worden twee concerten gegeven door vocale ensembles, Manoeuvre (18 fe bruari) en Schola Cantorum Cercamon (18 maart). De serie wordt georganiseerd in samen werking met de Stichting Oude Muziek en Theater. Wereldmuziek vormt met drie concerten (Fernado Lameirin- has Trio, Kalman Balogh, Klez- matics) een klein onderdeel van het programma. „Het zijn ei genlijk concerten voor een klei- amsterdam anp Een commissie van gebruikers, opdrachtgevers en deskundigen zal volgens een Europese selec tieprocedure haar keuze maken. De commissie streeft naar een gebouw met een licht, on bevangen en ontvankelijk ka rakter, dat tegelijk de kop van de Oostelijke Handelskade een levendige en beeldbepalende sfeer moet geven. In het cen trum, dat zowel lokaal, natio naal als internationaal publiek moet gaan trekken, krijgen vooral muziekgroepen hun ba- Vijf architecten zijn in de race om het nieuwe culturele cen trum op de kop van de Oostelij ke Handelskade in Amsterdam te ontwerpen. Zij zijn overge bleven na een eerste selectie ronde, waarvoor zich 48 archi tecten hadden aangemeld. De vijf uitverkorenen zijn Van Gameren Mastenbroek, Meyer Van Schooten, beide uit Amsterdam, Chemetov Huidobro, Odile Decq, beide uit Parijs en Nielsen, Nielsen Nielsen, uit het Deense Arhus. hoofddorp erna straatsma Met een feestweek in januari viert de Hoofddorpse schouw burg De Meerse volgend jaar zijn eerste lustrum. De afgelo pen vijf jaar zag het theater de bezoekersaantallen, mede door een toename van het aantal voorstellingen, gestaag stijgen. Bijna 80.000 bezoekers werden het afgelopen seizoen geregi streerd, dat zijn er ruim 9.000 meer dan het seizoen er voor. Het is het hoogste bezoekers aantal sinds de opening van De Meerse in 1992. Voor het lustrumjaar is het aantal geboekte voorstellingen met 140 gelijk gebleven aan dat van het afgelopen seizoen. Cabaret vormt met 35 voorstel lingen de hoofdmoot van het programma. Zowel nieuw ta lent (De Bloeiende Maagden, De Vliegende Panters en Niet Schieten) als bekende namen (Paul van Vliet, Purper, Tineke Schouten, Hans Teeuwen) staan op de agenda. Ook concerten op het gebied van populaire muziek vormen een belangrijk deel van het aanbod van de Meerse. Er zijn onder meer optredens van The Nits, Rob de Nijs, Boudewijn de Groot, Marcel de Groot, Laura Fygi en Mathilde San- ring. Extra aandacht krijgen dans voorstellingen (in totaal 12) en een klassieke muziekserie (13 concerten). Op het podium staan onder anderen ÏGisztina Oud-songfestivalwinnares exposeert in Rijswijk ruswuk gpd Beeld van de Provence: in het weelderige groen is nog net een stukje van een huis te zien. Op de andere aquarellen staan vooral bloemen in veelal pastel tinten. „Terwijl ik toch zo van felle kleuren houd", zegt Teddy Scholten. Vertrouwd gezicht, vertrouw de stem. We kennen haar van theater, televisie en radio. Na de lange loopbaan in de showbusi ness was zij jaren pr-vrouw van het Rode Kniis. Nu vult ze al weer enige tijd een deel van haar leven met aquarelleren. In de centrale bibliotheek in Rijs wijk worden tot en met 10 mei bijna 30 schilderijen van Teddy Scholten tentoongesteld. Toeval bracht haar tot aqua relleren. „Ik kwam een oude be kende tegen die er les in geeft. Ze suggereerde om het ook eens te proberen. Na een proefles bleek ik geschikt. Achteraf ben ik blij dat ik het gedaan heb. Je leert weer andere mensen ken nen en krijgt andere interesses: ik vind het een verrijking. Karin Kraaykamp opende af gelopen zaterdag de tentoon stelling. De vroegere omroep- ster van de VARA-televisie doet dat graag voor haar ex-collega. Want Teddy Scholten is óók omroepster geweest en wel in het allerprilste begin: in 1950 bij de Experimente Televisie in Eindhoven. Ze ontmoet Karin Kraaykamp nog vaak, evenals andere oud-collega's van de Teddy Scholten heeft het Eurovisie Songfestival gewonen. buis zoals Mary Schuurman, Dore Smit, Lonneke Hoogland en Sonja van Proosdij. Samen vormen ze de 'Gouden Meiden Club' die geregeld iets onder neemt. FOTO ARCHIEF Teddy Scholten deed mee aan een van de eerste cabaretpro gramma's van Toon Hermans en werkte bij het ABC cabaret van Wim Kan. In 1951 ontstond het duo Teddy en Henk Schol ten. Met wijlen haar man maak te ze deel uit van diverse toneel- en cabaretgezelschappen. Sa men traden ze bovendien vijf jaar op in de Snip en Snap Re vue. Toen Henk Scholten in 1964 directeur werd van de Stichting Socutera ging Teddy alleen verder en presenteerde onder meer teievisiehows. Toch blijft ze voor de meesten de ster van het Eurovisie Song festival. In 1959 werd ze winna res met het lied 'Een Beetje'. Ze maakte daarna een grote Eu ropese tournee. „Henk zat ach ter het stuur, terwijl ik het liedje in allerlei talen repeteerde. In Italië is 'un poco' zelfs nog vrij populair geweest. Bij het 42ste Songfestival, op 3 mei in Ierland, zit ze gegaran deerd voor de buis. Maar Teddy Scholten concentreert zich nu het meest op het aquarelleren. Ze had al eerder exposities. „Mijn vuurdoop heb ik achter me. Maar ik ben voor elke nieu we expositie wel weer gespan nen. Ik steek mijn nek uit door mijn werk te exposeren. Aan de andere kant denk ik: Dit ben ik. Dat doe ik. Meer kan ik niet." De tentoonstelling in de Cen trale Bibliotheek, Dr. H. Co- lijnlaan 343, Rijswijk, duurt tot en met zaterdag 10 mei. Ope ningstijden: maandag, dinsdag en donderdag van 13.00 tot 17.00 en 19.00 tot 21.00. Woensdag en vrijdag: 10.00 tot 17.00. Zaterdag van 10.00 tot 12.45. de Chatel, Leine Roebana, Scapino en het Internationaal Danstheater. De klassieke muziekserie be helst optredens van Am<? Bornkamp (saxofoon) en Ivo Janssen (piano), Pieter Wispel- wey en TTie Australian Cham ber Orchestra, Emmy Verhey en het strijkorkest Camerata Antonio Luco. Premières Het nieuwe seizoensprogram- ma telt 21 landelijke premiè res. Daartoe behoren onder meer de nieuwste voorstelling van Frédérique Huydts en Rick Engelkes ('Gek van Liefde'), Niet Schieten! ('Taboe'), Hans Teeuwen (titel onbekend) en 'Fred Delfgaauw ('t Gelag'). groningen anp De omstreden tentoonstelling van de Amerikaanse fotograaf Andres Serrano breekt alle be zoekersrecords van het Gronin ger Museum. De expositie 'A History of Andres Serrano /A History of Sex' heeft tot nu toe 65.000 belangstellenden getrok ken. Dat heeft volgens muse umwoordvoerder Bakker alles te maken met de rel omtrent het plasseksaffiche van Serrano. Als aankondiging wilde het mu seum een afifche verspreiden met een foto van een vrouw die een man in de mond plast. Paco Pena's Flamenco Dance Company. nere zaal," aldus Unger, die hoopt dat de bouw van een tweede zaal snel doorgang zal vinden. „Maar we wilden het programma zo breed mogelijk maken en hebben dus een aan tal dingen geprogrammeerd waarvan je bij voorbaat al weet dat ze geen uitverkochte zalen opleveren. Maar we moéten die concerten wel in de grote zaal programmeren." Gitaar Nieuw is de serie 'gitaar' waarin behalve Leo Kottke, Harry Sack- sioni en het Rosenberg Trio acte de présence geven. Tot de theaterconcerten be hoort de Mozart-opera Cosi Fan Tutte, die op 21 maart wordt uitgevoerd door het Music The atre Londen. Daarnaast komen onder meer Les Danses Africai- nes de Senegal en de gospel show 'The Glory of Gospel' naar Leiden. De serie kinderpopconcerten bestaat uit twee optredens, res pectievelijk van VOF De Kunst met Erik van Muiswinkel en Het Hart Bonkt. VOF De Kunst pre senteert een programma met liedjes van Annie M.G. Schmidt. Het Hart Bonkt is een viermans formatie waarin onder anderen Leoni Jansen en Bob Wiedijk (The Bob Color) zitten. Zij ver tolken Nederlandstalige versies van poptoppers als 'Wild Thing' van The Troggs ('Wild Ding') en 'I Feel Fine' van The Beatles ('Ik vind het fijn'). Het nieuwe seizoenprogram- FOTO BRENDAN REA ma omvat verder een aanti groots opgezette feestelijke cod certen van populaire artiestei als Oleta Adams, Ruth Jacoi Helmut Lotti, Frans Bauer, Bei ny Neyman en Rob de Nijs. D popmuziek is vertegenwoordig! met groepen als de Golden Eai ring, de Nits, Frank Boeijen, Tei Sharp en BZN. Met Hans Libeq en de nieuwe show van RoberB Long heeft de Stadsgehoorzaal het komend seizoen ook het nol dige topentertainment in huis. I De seizoenbrochure van dl Stadsgehoorzaal is vanaf 2!r april (gratis) af te halen bij dl kassa van de Stadsgehoorzaal) het Stadhuis Leiden, K&O ei alle gemeentehuizen en open bare bibliotheken in de regio. amsterdam kees groenenboom Na Michael Jackson en Tina Turner is de Italiaanse tenor Pa varotti de volgende wereldster die zijn opwachting maakt in de Amsterdamse ArenA. Morgen, op Koninginnedag, geeft hij er een concert. Pavarotti was voor het laatst in levenden lijve in Nederland te aanschouwen in 1991 en zijn tweede soloconcert zou meteen wel eens het laatste kunnen zijn. De 61-jarige heldentenor heeft aangekondigd in 2001 te stoppen met zingen. Hij heeft er dan een indrukwekkende veer tigjarige carrière op zitten, die in 1960 begon m,et het winnen van een talentenjacht. Sinds hij zich in de jaren tachtig door het grote geld liet weglokken uit de elitaire opera wereld om te zingen in de Ame rikaanse pretstad Atlantic City, verdeelt Pavarotti zijn aandacht tussen het spelen in opera's en het geven van grootscheepse concerten als dat in ArenA. Dat de vocale geweldenaar is uitgegroeid tot de populairste tenor van deze eeuw, is mede te danken aan zijn uitstapjes naar de lichte muziek. Hij zong duet ten met onder meer Bono van U2 en Elton John, die op zijn verzoek nummers schreven voor benefiet-cd's voor de stich ting War Child dat zich bezig houdt met de opvang van jeug dige oorlogsslachtoffers. Krakers Pavarotti wordt begeleid door het symfonie-orkest II Novecen- to onder leiding van Janos Acs. Het van oorsprong Belgische or kest is bekend van de 'Nights of the proms' die jaarlijks gehou den worden in de Rotterdamse Ahoy". Net als tijdens die feeste lijke evenementen wordt voor het Pavarotti-concert rijkelijk geput uit de 'greatest hits' van de opera, met vooral veel Verdi en Puccini. Zo zijn - met mede werking van het Philharmo- nisch Koor Toonkunst - de 'sta dionkrakers' het Slavenkoor uit Nabucco en de triomfmars uit Aïda te horen. Pavarotti zelfver- tolkt bekende aria's als 'La don na mobile' (Verdi), 'Recondita armonia' (Puccini), 'E lucevan le stelle' (Puccini), 'Vesti la gi- ubba' (Leoncavallo) en 'Quando le sere al placido' (Verdi) en lie deren als 'Non ti scordar di me'. De dag na het concert ligt er al een cd in de winkel met de stukken die Pavarotti in de Are nA heeft vertolkt. Geen enkél probleem, want van alle pro gramma-onderdelen zijn al ver schillende uitvoeringen van de meester vastgelegd. Galmbak Het wordt het eerste klassieke concert in de ArenA. Om de 33.000 plaatsen tellende galm bak geschikt te maken voor symfonie-orkest, oratoriumkoor en tenor moeten er nogal wat ingrepen verricht worden. Zo'n 8000 vierkante meter doek moet ervoor zorgen dat het geluid niet weerkaatst wordt door de wanden van het stadion. Vol gens productieleider Jack Smale van organisator Mojo Concerts verschilt de aanpak niet vet van die van een popconcert. Toch stelt een klassiek con eert een aantal specifieke eisen Zo worden er luidsprekers bruikt die de dynamiek (het ver schil tussen luid en zacht) vai een symfonie-orkest aankun 'A nen. Verder wordt het vermo gen van de installatie ander over de zaal verdeeld dan bi popconcerten. Middenin h™ stadion komen ook boxen i hangen, om te voorkomen di het geluid te veel versterkt moei worden om ook de achterstef* plaatsen te bereiken. Verder worden bepaalde ffe quenties verzwakt om te voor komen dat bijvoorbeeld het me talen dak van het stadion gaal mee-resoneren. Vier geluids technici moeten ervoor zor^ dat het geluid voor elke stoel het stadion hetzelfde is. Smale: „Een Concertgebouw zal hei nooit worden, maar het geluid zal toch overaj goed in orde zijn. Het is zeker niet het eerste concert dat Pavarotti in een sta dion geeft." Belangrijkste verschil mei popconcerten is het microfoon- gebruik. „Bij Pavarotti staan die een metertje van hem af', zegt Smale. „Als hij rechtstreeks in de microfoon zong, zou di? meteen dichtslaan, zo'n volumt heeft die man." Filmnet zendt het conceit rechtstreeks uit, terwijl de Troi een reportage maakt over dl aanloop naar het evenement Deze wordt, samen met een sa menvatting van het concert, uit gezonden op 18 mei. dans recensie frangoise ledeboer Voorstelling Het Nationale Ballet. 'Rooster", choreografie: Christopher Bruce (premie're); 'Collective Symphony', choreografie Rudi van Dantzig, Hans van Manen en Toer van Schayk en 'Violin Concerto', choreografie George Ba- lanchine. Gezien: 25/4, Stadsschouwburg, Amsterdam. Heupwiegend komen de jonge mannen het toneel op en trekken stoer de knoop van hun stropdas strakker. De Britse choreo graaf Christopher Bruce zet ze met milde spot te kijk als het type hanige man dat zonder een zweem van twijfel zeker weet dat de vrouwtjes moeiteloos voor hem val len. Op oude hits van The Rolling Stones ontrolt zicb daarna een strijd tussen de seksen waarin de vrouwen dat arrogante baltsgedag amusant ironiseren en de man nen verbluft op hun neus kijken. Bruce maakte 'Rooster' in 1991 voor het Ballet du Grand Théatre de Genève en koos voor de nog steeds ijzersterke nummers 'Little Red Rooster', 'Lady Jane', 'Not fade away', 'Tears go by', 'Paint it black', 'Ruby Tuesday1, 'Play with fire' en 'Sympathy for the devil'. Het Nationale Ballet (HNB) program meerde 'Rooster' voor de voorstelling waar mee het gezelschap de komende weken door het land trekt. Bij de première in de Amsterdamse Stadsschouwburg bleek dat een voltreffer die met ovationeel applaus werd begroet. Voor een choreograaf die hits van The Stones gebruikt, lijkt succes bij voorbaat verzekerd, maar Bruce leverde zo'n meeslepend en humoristisch ballet af, dat de scepsis over al te makkelijk scoren met deze keus als sneeuw voor de zon ver dween. De stukken van Bruce bevatten een orga nische mengelmoes van stijlen en ook in 'Rooster' verwerkte hij elementen uit klas siek en modern ballet en jazz-, balhoorn en discodans. De toeschouwer waant zich zelfs geregeld in een disco uit de tijd dat de stampende house daar nog niet zijn intrede had gedaan. De soepele en dynamische be wegingen van armen, benen en heupen in die fragmenten doen denken aan het elas tieken lichaam van John Travolta en wek ken een onweerstaanbare behoefte aan lek ker meedansen op. De rode draad in het ballet zijn de vrou wen die amusant en superieur de spot drij: ven met de mannen die Bruce buitenge woon vermakelijke hanenloopjes laat dan sen. Maar in een aantal 'klassieke' duetten laat hij daarnaast zien dat de vrouwen on danks hun weerzin tegen die simpele ma- cho's daar toch ook hun eigen prins op hel witte paard tussen willen vinden. Naast alle humor levert dat ontroerende en spanneii* de momenten op.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8