Van dorpsgekken en 'chicken runs' Buitenland Onze Betty Boothroyd, Madam Speaker BBC zendt acht uur aan één stuk uit Maggie Thatcher en haar supermarktpas DINSDAG 29 APRIL 1997 Groot-Brittannië staat aan de vooravond van verkiezingen, misschien wel de belangrijkste in jaren. Het lijkt erop dat de Conservatieven, inmiddels bijna vergroeid met het pluche, op donderdag voor het eerst sinds 1979 het onderspit zullen delven tegen het Onherkenbaar veranderde Labour. Van de nieuwe Britse regering zal veel afhangen. Doet het land mee aan de Europese Monetaire Unie en de eenheidsmunt euro? Blijft het een paradijs voor het 'harde' kapitalisme? Of gaat Groot-Brittannië onder een Labour-regering ook sociaal meer in de pas lopen? En hoe zal het gaan met de Schotse drang naar zelfstandigheid en het schijnbaar onoplosbare Noord-Ierse probleem? Correspondent HANS GELEIINSE in Londen schetst in een reeks verhalen de belangrijkste ontwikkelingen. Vandaag deel vijf: over de wonderen en eigenaardigheden van de Britse politiek, 'Auntie Beeb', ijzeren Margaret en Betty 'Madam Speaker' Boothroyd. Na a zes weken bakkeleien door politici wordt overmorgen het gevecht om 659 La gerhuiszetels door de kiezers beslecht. Wie de winnaar ook wordt, records zullen sneu velen. Zegeviert Labour, dan krijgt het Vere nigd Koninkrijk met Tony Blair de jongste premier van deze eeuw. Mochten de Con servatieven net als in 1992 de opiniepeilin gen logenstraffen, dan vestigen zij het re cord van partij die het langst ononderbro ken aan de macht blijft. De kleinste van de drie grote partijen, de Li beraal-Democraten, maken slechts kans op het regeringspluche als de uitslag een hung parliament oplevert de grote partijen scoren dan beide te weinig zetels om een meerderheidsregering te vormen en La bour om een stabiele regering te vormen is aangewezen op samenwerking met de Lib- peins, zoals ze worden genoemd. Want hoewel in de politiek niets mag worden uit gesloten, zijn de programmatische verschil len tussen LibDem en Conservatief zo groot, dat coalitievorming onmogelijk lijkt. De meeste van de 23 deelnemende kleinere partijen kunnen presentie in het Lagerhuis vergeten. Slechts de kleinere (nationalisti sche) partijen uit Schotland, Wales en Noord-Ierland in het vorige parlement gezamenlijk goed voor 25 zetels hebben een redelijke kans van slagen. Maar zij lo pen weer veel minder risico op een giganti sche kater na de verkiezingen. Verwacht wordt dat de verschillende Tory-vleugels bij verlies dusdanig met de al geslepen messen op elkaar gaan inhakken, dat de partij splijt. Het kiessysteem Het zal Labour weinig anders vergaan als de partij voor de vijfde achtereenvolgende maal achter het net vist. New Labour is het handelsmerk van leider Tony Blair. Falen van Blair zal in bittere gevechten tussen tra- ditionelen en vernieuwers resulteren. Winst van Labour opent daarentegen althans in theorie kansen op een politieke revo lutie in het Verenigd Koninkrijk. Blair en LibDem-leider Paddy Ashdown wil len in eendrachtige samenwerking het dis trictenstelsel inruilen voor een systeem van evenredige vertegenwoordiging. Bij het hui dige systeem is het alles of niets: de kandi daat die in een district de meeste stemmen vergaart wint de zetel, de overige stemmen spelen geen rol meer. De tegenstanders van dit first past the post- principe zeggen dat het de democratie ge weld aandoet, omdat het in het voordeel van de twee grote partijen werkt. De Lib- Dems kregen bij de verkiezingen van 1992 in totaal bijna achttien procent van de stemmen. In het Lagerhuis kwamen ze ech ter niet verder dan drie procent van de ze tels omdat onvoldoende districten werden gewonnen. De voorstanders wijzen op de veel directere band tussen een Lagerhuislid en zijn kies district. De MP {Member of Parliament) heeft er, net als artsen, een praktijk. Kiezers kunnen met hun problemen op het spreek uur komen. Een ander argument tegen evenredige vertegenwoordiging is dat het leidt tot zwakke coalitieregeringen, waarbij in achterkamertjes politiek handjeklap moet worden gespeeld om een regering in het zadel te houden of aan de macht te brengen. De tegenstanders van het districtenstelsel wijzen op de praktijk: heilloze confrontatie in plaats van samenwerking, grote groepen kiezers die zich bij geen van de twee grote partijen thuis voelen, corrumpering als een partij te lang aan de macht blijft. Ook is er het vrij lachwekkende fenomeen van de chicken run, de jacht van kandidaten op een safe district, dat wil zeggen, een district waar hun partij een dusdanige meerderheid heeft dat ze vrijwel zeker van verkiezing kunnen zijn. Kandidaten hoeven niet uit het district te komen waar ze zich verkies baar stellen. De chicken run wordt ook in de hand ge werkt door het regelmatig wijzigen van de districtsgrenzen. Dit wordt gedaan om te bereiken dat in elk district ongeveer hetzelf de aantal kiezers woont (het gemiddelde schommelt tussen de 55.000 en 60.000. Zul ke grenswijzigingen kunnen een zittende MP van zijn meerderheid beroven. De kans op herziening van het districten stelsel is overigens klein. Als Labour een grote winst boekt, zal er van die partij wei nig meer over worden vernomen. In het verkiezingsprogramma staat, zoals bij zo veel onderdelen, dat de kwestie 'in studie' is. Uiteindelijk zullen de kiezers moeten be slissen, want Labour wil over deze kwestie een referendum uitschrijven. De programma's De Britse constitutie is de enige ter wereld die niet op schrift staat, met dien verstande dat sommige constitutionele onderwerpen in aparte wetten zijn vastgelegd. Hervor ming van deze grondwet is een groot twist punt en zo'n beetje de enige verkiezings kwestie waarin de drie partijen de kiezers echte alternatieven bieden. Naast hervorming van het kiessysteem is zelfbestuur voor Schotland en Wales een van de grote grondwettelijke twistpunten. Labour en de Liberaal-Democraten willen Schotland en Wales eigen parlementen ge ven en ook regionale besturen voor provin cies die dat wensen. De Conservatieven wil len alles bij het oude houden. Zij betogen dat zelfbestuur voor Schotland en Wales onherroepelijk zal leiden tot de ondergang van het Verenigd Koninkrijk. Labour en de LibDems willen ook van het Hogerhuis een échte Senaat maken, waar van de samenstelling door de kiezers wordt bepaald. Als eerste stap moet het stemrecht worden ingetrokken van hereditary peers, de Lords die hun Hogerhuiszetel erven. Ook op dit punt willen de Tories geen enkele verandering. Op andere punten is het inhoudelijk voor de kiezers behoorlijk moeilijk om Conserva tieven en Labour uit elkaar te houden. Vaak is het slechts de toon die verschilt. Labour wil niet voor de Conservatieven onderdoen in inflatiebestrijding en beperking van over heidsuitgaven. Beide partijen beloven de kiezers dat de belastingtarieven de komen de vijfjaar niet worden gewijzigd. Ook spie gelen zij de lagere inkomens belastingverla Tijdens de laatste campagnedagen worden ook de 'kanonnen' zo veel mogelijk ingezet. Hier ver maakt een stemmen wervende Tony Blair zich om de 11-jarige Sean in Gravesend, die zijn rol stoel heeft voorzien van een les-L. foto epa ging voor, maar net gaat om vage toezeg gingen in een verre toekomst. De Liberaal-Democraten vinden dit onzin. Zij wijzen op de ruim twintig miljard pond die de staat nu al moet lenen om de over heidssector, onderwijs en gezondheidszorg uit de belastinginkomsten te financieren. De LibDems willen een procent meer in komstenbelasting om het onderwijs beter te maken en het toptarief van veertig naar vijf tig procent brengen voor inkomens boven de 100.000 pond. Detailverschillen zijn dat Labour de BTW op huisbrandolie van zeventien naar vijf procent wil verlagen, terwijl de Tories ziel tjes hopen te winnen met belastingverlich ting voor werkende echtparen met kinde ren. LibDem stelt uit bezorgdheid voor het milieu een 'groene' belasting voor en ver hoging van de benzineprijzen. Labour wil de jeugdwerkloosheid bestrijden via een eenmalige belastingheffing op de overwinsten van de geprivatiseerde nutsbe drijven. Het geld gaat in een speciaal pro ject dat 250.000 werkloze jongeren met een uitkering aan een baan moet helpen. Deze omstreden winstbelastingde Conserva tieven en de Liberaal-Democraten zeggen dat die onder meer gas, licht en water voor iedereen duurder gaat maken is één van de tien punten uit het 'contract' dat Blair het kiezersvolk heeft aangeboden. Andere verschilpunten zijn: ondertekening van het Europees Handvest (Conservatie ven tegen) en invoering van een wettelijk minimumloon Conservatieven tegen, maar Labour noemt geen bedrag. Labour en de Tories zeggen dat een referendum moet beslissen of het pond door de euro kan worden vervangen. Alleen LibDem kondigt nu al aan voor de euro te zijn, mits er niet met de criteria voor aansluiting bij de EMU wordt gesjoemeld. Alle drie zijn ze voor een keiharde aanpak van de misdaad. Zero Tolerance voor zelfs de kleinste vergrijpen straalt uit de manifes ten van Labour en Conservatieven. De Con servatieven willen de politie meer bevoegd heden geven, De Liberalen denken dat er drieduizend politiemensen bij moeten. La bour wil ook de 'oorzaken' van de misdaad aanpakken, maar dat blijkt in de praktijk vooral neer te komen op het aansprakelijk stellen van ouders voor wangedrag van hun kinderen. Een fel ideologisch gevecht vindt plaats over de thema's onderwijs en gezondheids zorg. De Tories willen meer schooltypen aanbieden, Labour kiest voor verbetering van het bestaande middenschool-systeem. Labour wil ook de klassegrootte in de eerste ■drie jaar van het lagere onderwijs op dertig stellen, Conservatieven en LibDem zeggen dat daar geen geld voor is. De Liberaal-De mocraten willen als enigen de inkomsten belasting met 1 procent verhogen om on derwijsverbetering te financieren. De Tories kondigen aan grote delen van de National Health Service te zullen privatise ren om deze gigantische geldopslokker in staat te stellen basisvoorzieningen gratis aan te bieden. Labour beweert dat bezuini gingen in de 'NHS-bureaucratie' geld ople veren voor betere patiëntenzorg en extra dokters en verpleegsters. De Liberaal-De mocraten stellen hetzelfde voor, maar bie den ook gratis gebits- en oogcontrole aan. De kleintjes De Britse verkiezingen bieden dorpsgekken, dagdromers, excentriekelingen en extremis ten van links en rechts kans op enige publi citeit. Tien handtekeningen en vijfhonderd pond (ruim vijftienhonderd gulden) zijn voldoende om je in een district te laten re gisteren als kandidaat. Dat geld verdwijnt in de schatkist als de kandidaat minder dan vijf procent van de stemmen haalt. Partijen komen pas in aanmerking voor televisie zendtijd als ze tenminste vijftig kandidaten in het veld brengen. Van de in totaal 3.171 kandidaten bij deze verkiezingen komen er zo'n tweeduizend van de 23 splinterpartijen. Er zijn ook kan didaten die voor de lol in slechts één kies district meedoen, zoals de Mongolian Bar becue Great Place to Party Party en de 'Onafhankelijke Schoonheidspartij'. De aantrekkingskracht van een district wordt vooral bepaald door de publiciteit die het krijgt. In Tatton, waar BBC-oorlogsverslag- gever Martin Bell het opneemt tegen de van corruptie beschuldigde Tory Neil Hamilton zijn het er liefst negen. Bij John Major in Huntingdon zeven en in Sedgefield, waar Tony Blair kandidaat is, vijf. Een excentriekeling die voor het eerst in 33 jaar ontbreekt is Lord Sutch, de leider van de Monster Raving Loony Party. De Lord heet gewoon David en zijn partij wil van Groot-Brittannië weer een echt eiland ma ken door de Kanaaltunnel naar Jersey te verleggen. Sutch heeft zich teruggetrokken als kandidaat voor Huntingdon om zijn zie ke moeder te kunnen verplegen. John Ma jor was verdrietig: „Lord Sutch is een natio naal instituut. Bij de verkiezingen in 1992 was hij mijn intelligentste concurrent." Een groot aantal kleintjes ijvert voor Britse uittreding uit de Europese Unie of kant zich tegen afschaffing van het pond. De Referen dum Party van miljardair James Goldsmith is de bekendste, maar ook die komt in de peilingen niet verder dan drie procent van de stemmen. Niettemin was zijn invloed op de Conservatieve kandidaten groot. Velen bekeerden zich tot een anti-Europese stel- lingname nadat Goldsmith had gedreigd een Referendum-kandidaat in het veld te brengen tegen pro-Europese Conservatie ven. De Pro Life Alliance doet hetzelfde, maar dan met abortus. Vijftig kandidaten worden volgens deze groepering ingezet tegen pro abortus parlementsleden. Dan is er nog de British National Party, de extreem-rechtse opvolger van het National Front. Tot de on frisse doelstellingen van de BNP hoort ver dediging van het 'blanke culturele erfgoed' tegen 'anti-blank racisme'. De stroming 'Derde Weg' hamert op milieu- en immigratiethema's. Er moet een stop komen op non-Europese emigratie. Van de ultra-linkse partijen is Socialist La- bourvan de roemruchte mijnwerkersleider Arthur Scargill de bekendste. Scargill, vorig jaar uit Labour gestapt, krijgt volgens de opiniepeilingen geen voet aan de grond. Dat geldt ook voor de Natuurwet Partij, vol gelingen van de Maharesji Yogi, die een le gertje van transcedentale yogi-vliegers wil opzetten. Het Lagerhuis Het Lagerhuis zal na de Britse verkiezingen danig in bezetting en waarschijnlijk ook van sfeer veranderen. Meer dan honderd MP's geven er de brui aan wegens pensioen of een baan in het bedrijfsleven. Onder hen zijn bekenden als de voormalige ministers Douglas Hurd en Patrick Mayhew. Hurd wil zich werpen op het schrijven van politieke thrillers. De verandering van politieke cultuur en macho-sfeer moet komen van het recor daantal wouwen dat de oppositie- en rege ringsbankjes gaat bevolken. Volgens de Fawcett Society, een actiegroep voor vrou wenrechten, waren er nog nooit zoveel vrouwen kandidaat in te winnen districten. De Conservatieven brengen er 68 in het veld, Labour 159 en de Liberaal-Democra ten 142. De Fawcett Society verwacht dat zeker honderd vrouwen de Commons gaan halen, ongeacht het uiteindelijke verkie zingsresultaat. Be 9etty Boothroyd staat haar mannetje. Order, order, schreeuwt ze als de keffers in het Lagerhuis allemaal tegelijk willen blaffen en meestal wordt het dan stil. Orde, orde is ook de verkiezingsleuze van de 67-jarige speaker (voorzitter), de eerste vrouwelijke in het zeshonderdjarige bestaan van het Lagerhuis. Iedereen in het land kent die, soms met overslaande stem geuite, kreet. Betty is er immens populair mee geworden. Betty hoort officieel bij Labour, maar dat maakt in haar kiesdistrict, West Bromwich West bij Bir mingham, niets uit. Conservatieven en Liberaal- Democraten hebben geen kandidaat tegen voor zitster Betty in het veld gebracht, en daarmee is voor het eerst in dertig jaar een politieke traditie in ere hersteld. Uiteraard beperkt deze democratische frivoli teit de keuzemogelijkheden geducht. „Ja, er wordt soms door kiezers over geklaagd", geeft Betty's verkiezingsagent Doug Parish toe. „Dan leggen wij uit dat het een eer is om de voorzitster van het parlement in ons district te hebben. En bovendien, Betty is pas een paar jaar voorzitster. Maar vanaf 1973 heeft ze deze zetel voor Labour met succes verdedigd, dus echt nadeel hebben de andere partijen niet", vindt hij. Parish is ook de drijvende kracht achter de ver eniging 'Vrienden van de Speaker', die West Bromwich West bombardeert met pamfletten in neutraal groen. Betty, die haar carrière begon als secretaresse in het Lagerhuis, wordt aangeprezen als de 'onpartijdige keus van alle partijen'. Haar grootste vijand is volgens de 'Vrienden' apathie: de kiezers laten het stemmen maar zitten omdat Boothroyd als enige kandidaat toch wel wordt ge kozen. Maar volgens de groene pamfletten is dat een geheel verkeerde gedachte. Betty heeft namelijk een concurrent die haar leuze 'Orde orde' heel letterlijk neemt: Stephen Edwards van de Natio- naal-Democraten, een voortzetting van het fas cistische National Front. En er heeft zich ook nog een mysterieuze Richard Silvester aangediend. Hij liet zich inschrijven als kandidaat voor Official Labour. Volgens de 'Vrienden van de Speaker' is Silvester helemaal geen Labour-kandidaat, maar een linkse extremist. Helemaal zeker weten ze het niet, omdat Silvester niet blijkt te wonen op het Betty Boothroyd is de eerste vrouwelijke voorzitter van het Lagerhuis. archieffoto ap adres dat hij bij zijn registratie heeft vermeld. De kandidatuur van Edwards en Silvester levert de 'Vrienden van de Speaker' echter een extra ar gument om de kiezers op hun verantwoordelijk heid aan te spreken. 'Onze Betty' verdedigt met haar grijze permanentje nu de democratie tegen het extremistisch gevaar. Betty zal er blij mee zijn. Ze bekende onlangs tegenover een TYmes-redac- teur niet te weten wat ze als 'neutraal persoon' in haar verkiezingstoespraken moest zeggen. De BBC zal donderdagavond het langste programma in haar 75-jarig bestaan uitzenden. Het wordt een acht uur, en misschien nog wel langer du rend, verslag van de verkie zingsnacht. Het programma begint om vijf voor tien met de presentatie van een eerste pei ling bij de stembureaus, een exit poll waaraan doorgaans niet teveel waarde hoeft te worden gehecht. Ster van Auntie Beeb's 'show' wordt ongetwijfeld weer vete raan Peter Snow, normaliter een van de Newsnight-presen tatoren, maar bij verkiezingen altijd enthousiast springend voor de swingometer, een gra fisch 'wiel' dat moet aangeven hoeveel kiezers van de ene par tij naar de andere 'overlopen' en wat die 'swing' betekent voor de zetelverdeling in het Lagerhuis. De grote vraag is of die ver kiezingsmarathon veel kijkers gaat trekken. Tijdens de ruim zes weken durende campagne is al vastgesteld dat de kijkcij fers van actualiteitenrubrieken en nieuwsjournaals drama tisch daalden. De BBC zal zich na morgen uitputtend met het probleem van 'kijkmoeheid' bezighouden. De omroep durft niet te voorspellen dat het 2,5 miljoen kostende marathon- programma de 8,3 miljoen kij kers zal trekken die vijf jaar geleden op de verkiezings avond nog werden genoteerd. Als een vorstin schrijdt Margaret Thatcher over het verkiezingspad. Ze tooit zich in fel blauwe mantelpakjes, de kleur van de Con servatieven, en doet slechts aan de campag ne mee om haar opvolger John Major een handje te helpen. Zegt ze. Waarschijnlijk wordt 'Eerlijke John' gek van die hulp. Hij durft vast niet in felblauw de straat op en ziet dan ook nog, tot groot genoegen van de Eurosceptici in zijn partij, de Iron Lady keer op keer zijn Europa-poli tiek onderuithalen. „Goeie hemel, nee", zei ze met gespeelde verbazing toen een kiezer haar vroeg of zij het pond wilde inwisselen voor een Euro. „Weet u niet dat Ik degene was die drie keer nee tegen de monetaire unie zei?" Dergelijke ondennijningen van Majors wait and see-politiek komen dankzij de gro te schare journalisten in haar gevolg promi nent in beeld. Haar status van onaantastba re leider en vrouw van het gewone volk raakte echter danig in het gedrang bij een bezoek aan een supermarkt. Met het air van de geroutineerde huisvrouw ging ze langs de vakken. Ze kocht een stuk Schots rund omdat het in de aanbieding was ('kijk eens, anderhalf pond goedkoper') en koos voort durend voor de goedkopere supermarkt- produkten in plaats van kwaliteitsmerken. Bij de kassa viel ze door de mand. Ze trok haar chequeboek om de rekening van ruim 21 pond te betalen, maar bleek het bijbeho rende pasje niet te kunnen tonen. De cais sière was onverbiddelijk: de cheque garan deren of met creditcard of cash betalen, zei ze. Thatcher trok toen nerveus wel lichthet supermarktpasje dat haar net was uitgereikt. Iedere supermarktbezoeker weet dat dit alleen dient om kortingspunten te vergaren, maar Thatcher dacht ermee te kunnen betalen. Het probleem werd uiteindelijk tot grote opluchting van haar gevolg en de caissière opgelost. Ze bleek nog 25 pond cash in haar portemonnee te hebben. Weg was That cher. Gelukkig had ze een lijfwacht bij de hand om haar boodschappen te dragen. Thatcher brengt Major regelmatig in verlegenheid. archieffoto reuters

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7