Verwarring >ver uitslag Varkenspest B Vlphense aannemer weer in de prijzen Vasserijen Clean Lease en Spronk onder één directie Rijn- Veenstreek udAdese veeb°er»°8i» ongewisse Overlast verkeer duurt tot eind 1998 eimuiden krijgt nieuw - lerdenkingsmonument tl; 'Auto's rijden te dicht op elkaar' IANDEL Fa WANDEL Rabo klaar voor sloop bijkantoor Noordeinde heeft er een nieuw gezicht bij Alkemade J acobswoude Leidschendam Ter Aar Zoeterwoude CHEF HANS JACOBS. 071-5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071-5356436 dai A n de varkens van de Oud Adese familie Hoogenboom u wel of niet besmet met varkenspest? Chris Wijsman ffn> de westelijke land- en tuinbouworganisatie LTO di ;eg vrijdagavond aanvankelijk goed nieuws, maar het i inisterie van landbouw trok het bericht dezelfde avond :er in. En de familie Hoogenboom? Die weet nog altijd u niets. DE APE ROBBERT MINKHORST vind het raar dat we nog eds geen uitslag hebben", 51 Edwin Hoogenboom. „Het art wel ontzettend lang zo. sar waarschijnlijk zouden we andag iets horen." Maan- be- ;avond is er voor de boeren- na- lilie evenwel nog altijd geen iloi idelijkheid. .Normaal gesproken ver- riitte ik de laatste uitslagen op maandag", zegt Wijs- „Nu durf ik er niets meer er te zeggen." Wijsman werd eindelijk verkeerd ingelicht idat de rijksdienst voor de iring van vee en vlees (RW) gens hem twee dossiers had vvisseld. 'Heel slorig' noemt wijl de familie Hoogenboom emaal niets had gehoord. )nduidelijk is of er behalve isiers ook uitslagen van ver killende testen door elkaar 1 gehaald. Een woordvoerster 'Pn de RW laat weten dat 'voor ier wij weten er geen mon- rs zijn verwisseld'. Ze zegt der dat Hoogenboom van- nog niet op nieuws hoeft rekenen. „De laatste uitsla- moeten nog binnenkomen, duurt nog een paar dagen, ZOETERWOUDE/LEIDEN misschien een week." De eerste onderzoeken hadden aangege ven dat de 300 afgemaakte var kens geen varkenspest hadden. Het is bekend dat de RW het werk dat de pestepidemie met zich meebrengt, nauwelijks aankan. Landbouwminister Van Aartsen vermoedt dat de keu ringsdienst ook fouten heeft ge maakt en kondigde enkele we ken geleden aan de werkwijze van de RW te laten onderzoe ken. MARCEL SMEETS Het viaduct over de A4 bij Zoe- terwoude-Dorp is eind dit jaar klaar. Volgens S. Houkes, pro jectleider van de werkzaamhe den aan de snelweg, liggen de wegenbouwers nog steeds op schema. Hij verwacht mogelijk nog eenmaal hinder voor de au tomobilisten: wanneer de op en afritten van en naar Zoeter- woude worden verlegd. Direct na de bouwvakvakan tie, half augustus, wordt het karkas van de nieuwe overspan ning bedekt met asfalt. „Eind dit jaar is alles klaar", zo ver wacht Houkes. Tegelijkertijd begint het werk aan de op- en afritten van het viaduct. Die worden in een ruimere bocht aangelegd en doorkruisen de huidige zijtakken van de A4. „De hele aansluiting veran dert", zegt Houkes, „en het is een absolute voorwaarde dat het verkeer onbelemmerd kan doorgaan." Problemen ver wacht hij vooralsnog niet. „Maar het ligt eraan hoe het werk valt", aldus de bouwer. Volgens het draaiboek wor den eerst de nieuwe aanvoer- Kettingbotsing op viaduct over A4 ZOETERWOUDE In de nasleep van de avond- spits deed zich gisteren een kettingbotsing voor op het via duct over de A4 ter hoogte van Zoeterwoude-Dorp. Vier auto's schoven in elkaar. Zij reden vanuit Leiden in de richting van Zoeterwoude. Volgens een woordvoerder van de politie is het ongeluk niet te wijten aan de werk zaamheden. „De auto's rijden hier veel te dicht op elkaar", zegt ze. Als één auto remt, botsen onoplet tende bestuurders zo tegen hun voorganger. „Dat is niet specifiek voor deze brug. Dat doet zich in elke file voor. Tweemaal Een van de gedupeerde auto mobilisten maakt dagelijks tweemaal de tocht over de A4 en is gewend aan het opont houd dat door de werkzaam heden wordt veroorzaakt. „Dan reken ik toch snel op zo'n half uur, zeker als ook nog eens de Lammebrug open staat." Een voorbijganger beaamt de lange wachttijden. Dat er nu ook nog een ongeluk is ge beurd, verbaast hem niets. De smalle rijstroken en de drukte op het viaduct leveren volgens hem veiligheidsproble men op. „Je kunt toch nergens heen?", zo vraagt hij zich af. „Ze hebben beloofd nog dit jaar klaar te zijn met hun werk. Ik hou ze eraan." wegen aangelegd. Pas wanneer die helemaal klaar zijn, wordt het verkeer daarop omgeleid. Lukt dat niet, dan worden de huidige op- en afritten tijdelijk gesloten. Het autoverkeer vanuit de richting Den Haag kan dan pas bij de afrit voor Lei- den-Oost de A4 verrlaten, moe ten 'keren', en via de Europa- weg naar Zoeterwoude-Dorp of Leiden/Voorschoten rijden. September vorig jaar lieten de wegenbouwers het oude via duct, dat tekort was om de nieuwe en bredere A4 te over spannen, springen. Ernaast ver rees een geheel nieuw viaduct. De werkzaamheden aan het ge deelte van de A4 tussen het Prins Clausplein en het Zoeter- woudse viaduct moeten eind '98 klaar zijn, verwacht Houkes. „Dan moet alle verkeer op de definitieve banen rijden", zegt de projectleider. Het verkeer kan dan gewoon doorrijden, maar langs de weg wordt er nog gewerkt. Wijsman vraagt zich inmid dels af of een vervoersverbod nog wel zin heeft. Hij denkt dat een verbod als mosterd na de maaltijd komt. „De afgelopen weken is gewoon vee vervoerd, dat. Deels omdat hij zelf De ziekte kan zich dus al ver- ïvankelijk goed nieuws kreeg, spreid hebben. Wanneer je als nog een vervoersverbod afkon digt, hoe leg je dat dan uit aan de veehouders?" Omdat het bedrijf van Hoog enboom bovendien behoorlijk ver van andere bedrijven ligt, is de kans op verspreiding van het virus volgens Wijsman 'al mini maal'. Hij pleit ervoor om om liggende bedrijven eerst te 'scr eenen'. Als blijkt dat ook daar varkenspest heerst, moet het ministerie pas dan een ver voersverbod opleggen. )UT VAN DER DUSSEN imuiden krijgt een nieuwe al- herdenkingsmonu- 'nt op het voorterrein van de Hervormde kerk. Gistermiddag ffen le bestaande plaquette 1940- 15, waarop de vier Leimuide- en staan die tijdens de oor zijn omgekomen, verplaatst van het parkeerterrein tegen over het vroegere gemeente huis, naar de nieuwe plek. Op die nieuwe staat Piet Ob- deijn, die tijdens zijn militaire dienst in Nederlands-Indië op 25 juli 1950 is overleden. Óp zondag 4 mei voorafgaand aan de nationale dodenherden king zullen nabestaanden het monument onthullen. Het viaduct over de A4 ter hoogte van Zoeterwoude-Dorp is eind dit jaar klaar. FOTO HENK BOUWMAN RUBRIEK VOOR ZAKEUJK NIEUWS. TELEFOON 071-535 64 36, FAX 071-532 1921 IJDEKERK/LEIDERDORP» ee grote industriële wasserij- in de regio, Clean Lease ïdstad uit Koudekerk en ronk uit Leiderdorp hebben Teenstemming bereikt over zeer nauwe samenwerking, ide bedrijven blijven voorlo pig weliswaar vanuit hun huidi ge vestigingen werken, maar komen onder ééen directie te staan. Voor de nabije toekomst wordt de mogelijkheid van een volledige integratie niet uitge sloten. De huidige directeur van Clean Lease Randstad, A. Har- tog, wordt algemeen directeur van de samenwerkende bedrij ven, terwijl de directeuren van Spronk, A. Vasen en J. Vasen, respectievelijk directeur pro ductie en verkoop worden. Clean Lease Randstad is het grootste van de twee bedrijven. Er werken 80 mensen die 120 ton wasgoed per week verwer ken. Het bedrijf heeft een omzet van 16 miljoen. Bij Spronk wer ken 60 mensen die wekelijks 60 ton textiel wassen. De omzet bedraagt 7 miljoen gulden. De samenvoeging heeft vooralsnog geen gevolgen voor het aantal arbeidsplaatsen. Spronk en Clean Lease Rand stad zijn twee bedrijven die el kaar goed aanvullen. De twee ondernemingen werken allebei met een volledig geautomati seerd productieproces en rich ten zich allebei op de zorgsec tor. Clean Lease Randstad werkt daarbij vooral voor ziekenhui- HEN AAN DEN RIJN 80 KIA BUITELAAR Alphense bouwbedrijf R.A. Leeuwen heeft een prijs ge- gen voor zijn bijzondere bij- aan het maatschappelijk izien in de bouwnijverheid. NVOB-Prijs '97 wordt om de ie jaar uitgegeven door het derlands Verbond van On- /e nemers in de Bouwnijver- d. ien onafhankelijke jury koos I te Leeuwen unaniem uit de it genomineerden. Het be jel- jf onderscheidt zich door deMtdurende innovatie en rnt een toonaangevende po- e in de industrialisering en eriomatisering van houtskelet- bouw in, luidde het oordeel van de jury. Zij prees bovendien de maat schappelijke en sociale activitei ten die het bouwbedrijf ont plooit op het gebied van duur zaam, betaalbaar en aanpas baar bouwen. Van Leeuwen, gespecialiseerd in houtskeletbouw, viel al eer der in de prijzen. Eind januari kende het ministerie van Vrom de voorbeeldstatus 'duurzaam en energiezuinig bouwen' toe aan 27 houtskeletwoningen van Van Leeuwen in Kerk en Zanen. De gemeente Alphen riep het bedrijf diezelfde maand uit tot ondernemer van het jaar. In 1994 maakte het Alphense be drijf landelijke naamsbekend heid met een bouwwerk in Delft van vijf verdiepingen hoog, de hoogste houtskeletwoning in Europa. Van Leeuwen begon in 1961 voor zichzelf, nadat de belas tingdienst deze 'grootste beun haas van Alphen' op de vingers tikte. Twintig jaar later raakte hij in Canada enthousiast over houtskeletbouw. „We bouwden toen 25 wonin gen op de Eikenhorst in Alphen. ledereen zei dat ik hardstikke gek was", vertelt de oud-direc teur, die nu het werk uit handen heeft gegeven aan zijn zoons Robin en Edwin. Inmiddels blijken de houten woningen een gat in de markt. Ze zijn zes keer zo licht als tra ditionele huizen van beton en steen en snel te bouwen. Van volledig geprefabriceerde on derdelen wordt in drie dagen een huis in elkaar gespijkerd. Bovendien zijn ze relatief goed koop. De eenvoudigste B&Dwoning (betaalbaar en duurzaam) kost honderduizend gulden. „Bij duurzaam denken mensen aan stevig materiaal zoals steen en beton. Maar daar gaat het na tuurlijk niet om We bedoelen daarmee dat op de plek waar je vandaag een boom kapt, er over een paar jaar weer een staat. Terwijl zand-, klei- en grindaf- gravingen op een gegeven mo ment ophouden zegt Van Leeuwen. ZOETERWOUDE Na 27 jaar valt vandaag het doek voor het Rabobankkantoor aan de Zoeterwoudse Kerklaan. Het gebouw is niet meer van deze tijd en leent zich volgens de directie van de bank niet meer voor de eisen die klanten stellen. De bankiers verhuizen vandaag naar een tijdelijk kan toor aan de dr. Bouwdijkstraat. Voor geldzaken moeten de Zoe- terwoudenaren kortstondig uit wijken naar het hoofdkantoor aan de Kopperwetering of naar Stompwijk. Zelfs in het tijdelijk onderko men, dat donderdag open gaat, meent de bank haar klanten een betere service te kunnen bieden dan in het oude kantoor moge lijk was. De directie heeft een architectenbureau opdracht ge geven voor het ontwerpen van een nieuw en moderner kan toor. Boven de nieuwe bank moeten appartementen komen. Hierover wordt nog met de ge meente onderhandeld. Rabobankdirecteur C. de Boer rekent erop dat het oude bank gebouw nog dit jaar tegen de vlakte gaat. De eerste paal moet vóór het einde van dit jaar de grond in om in 1998 het nieuwe kantoor in gebruik te kunnen nemen. Dan loopt ook het huurcontract af van het tijdelij ke kantoor. Begin 1999 neemt de apotheek, die nu nog is ge vestigd ineen noodgebouw aan de Eendrachtsweg, zijn intrek in het Rabokantoor aan de dr. Bouwdijlstraat. LEIDEN MARLEEN VAN DER WEU Het Noordeinde heeft er een nieuw gezicht bij: Buona Vita, een restaurant, pizzeria en steakhouse ineen. De eige naars, Michael en Wil Wasef, vertellen: „De shoarmazaak die hier eerst zat, bleek niet goed te lopen. Broodjesver koop alleen leverde te weinig op. Toen hebben we gedacht alles of niets. Het is alles ge worden: zo'n restaurant be ginnen is voor ons een droom die is uitgekomen." Jaren geleden zag Wasef in Italië een restaurant dat model heeft gestaan voor Buona Vita. De inrichting, met veel don kerrood en de muurversierin gen lijken op die van het Itali aanse origineel. „De sfeer van het restaurant is voor ons heel belangrijk. Voor de mensen die hier komen moet het ge zelligheid uitstralen. Ze moe ten hier echt terecht kunnen voor een avondje uit." Dat de pizzeria het zoveelste eethuis aan het Noordeinde is. ziet het echtpaar niet als een probleem. „Je merkt juist dat het uitgaansleven zich meer verplaatst naar deze kant van de stad. En er mogen dan meer restaurants zijn, ze heb ben allemaal een eigen ge zicht." Buona Vita, pizzeria en steakhouse, Noordeinde 44, is dagelijks geopend van 17.00-23.00 uur. Tel. 071- 5121857. Kamer vraagt opheldering over bestrijdingsmiddelen DEN HAAG ANP CDA en Groen Links hebben minister Van Aartsen (land bouw) opheldering gevraagd over het gebruik van (illegale) bestrijdingsmiddelen in de snij- bloemenhandel. zen en verpleeghuizen, terwijl Spronk verpleeghuizen, psychi atrische ziekenhuizen en zwak zinnigeninstellingen tot zijn klantenkring mag rekenen. De samenwerking maakt het mogelijk om efficiënter te gaan werken. RIJPWETERING De bewoners van de Zuidweg en Zuidhof in Rijpwe- tering krijgen geen kabelaansluiting. Dat heeft de gemeente hun la ten weten. Een groep bewoners had om kabelaansluiting gevraagd omdat de weg toch in verband met reconstructie overhoop moet worden gehaald. Om de Zuidweg te voorzien van zo'n kabel moeten de bewoners echter aan twee voorwaarden voldoen: ze moeten zelf 3250 gulden betalen per aansluiting en minimaal zeventig procent moet mee willen doen. ROELOFARENDSVEEN De gemeenteraad van Alkemade is gister avond akkoord gegaan met een vervolgonderzoek naar de toe komst van streekmuziekschool Rijnakkoord. Er zijn twee mogelijk heden: privatiseren of samenvoegen met de school in Leiden. De VVD en de PvdA spraken in principe de voorkeur uit voor pri vatiseren. Leiderdorp en Alkemade beraden zich over de toekomst van Rijnakkoord, nu Rijnwoude onlangs uit de gemeenschappelijke regeling is getreden. ROELOFARENDSVEEN In verband met het tienjarig bestaan van boekhandel Veenerick uit Roelofarendsveen hebben twaalf plaatse lijke kunstenaars meegewerkt aan een verjaardagskalender. Het eerste exemplaar kreeg burgemeester Meerburg gisterochtend. De kalender is bij de boekhandel aan het Noordplein vanaf donderdag te koop voor 14,95. OUDE WETERING Er moet snel een plan komen hoe het gebied rond het nieuwe Huize Jacobus in Óude Wetering wordt ingericht. Het CDA drong daar gisteravond op aan in de raadsvergadering. Er gaan veel stemmen op om het gebied groen te houden en er een recreatieve bestemming aan te geven. Alkemade wil het gebied liever vullen met kantoorpanden of zo iets dergelijks omdat die meer geld in het laatje brengen. Volgens wethouder L. Beelen komt het plan in het najaar op tafel. BUITENGEBIED Alphenaren in het buitengebied kunnen zich straks ook op de kabel laten aansluiten. Dat althans willen burgemeester en wethouders. Het gaat om ongeveer 300 woningen aan de Kort- steekterweg, Kortsteekterbuurt, Steekterweg, Gnephoek, Landlust- weg, J.C Hoogendoornlaan, Oostgouweg, Toegangsweg, Ridder- buurt, Zuideinde en een gedeelte van de Hoorn. Voor een aansluiting wordt ruim zeshonderd gulden in rekening gebracht. Voorwaarde is wel, dat driekwart van de Alphenaren mee werkt. De kosten worden geraamd op bijna 1,7 miljoen gulden. RUNSATERWOUDE Vandaag heeft geen enkele inwoner van Ja- cobswoude ter gelegenheid van Koninginnedag een koninklijke on derscheiding ontvangen. „Ik heb dit hier nog niet meegemaakt", aldus burgemeester Van Beek die de lintjes namens de koningin uitreikt. „Er zijn dit jaar door de maatschappelijke organisaties ook geen lintjes aangevraagd." LEIMUIDEN Het oude archief van de opgeheven gemeente Leimui- den verkeert in erbarmelijke omstandigheden. „Wij zijn gigantisch geschrokken over de kwaliteit van die archieven." Dat zei streekarchivaris Frits de Wilde gisteravond tegen de leden van de raadscommissie algemeen bestuur en financiën van Ja- cobswoude. De leden die in de bezoekersruimte een toelichting kregen over het archief, zijn nu voorbereid op een offerte van het Streekarchief om de papieren-geschiedenis van Leimuiden te res taureren en toegankelijk te maken. STOMPWUK De kunstenaar Hans Muller mag de toekomstige tun nel tussen de Kostverlorenweg en de Tol in Leidschendam verfraai en met een kunstwerk. Met de opdracht is een bedrag van maxi maal 150.000 gulden gemoeid. Het kunstwerk moet op de een of andere manier gecombineerd worden met de verlichting van de tunnel. De doorgang, die een lengte krijgt van vijftig meter, vormt een belangrijke schakel tussen de toekomstige nieuwbouwwijk Leidschenveen, Stompwijk en Leidschendam. BENTHUIZEN De werkgroep genealogie van de historische kring Benthuizen houdt op zaterdag 3 mei een inloopmiddag over ge nealogie in het Molenhuis bij molen De Haas aan de Dorpsstraat 139. Geïnteresseerden kunnen op de inloopmiddag de doop-, trouw en begraafboeken van de Nederlands hervormde kerk en de tienja rige tabellen van de gemeente Benthuizen inzien. Mensen van de werkgroep genealogie zijn aanwezig om belangstellenden wegwijs te maken in de boeken. Het Molenhuis is geopend van 13.30 tot 17.00 uur. KOUDEKERK AAN DEN RUN Het Prins Willem-Alexanderbad opent op donderdag 1 mei de poorten voor het nieuwe zwemseizoen. Het bad gaat om 10 uur open. Voor de kinderen wordt er op deze eerste dag van het seizoen speciaal voor de gelegenheid een springkussen neergezet. Aanleiding is een onderzoek van de Consumentenbond waaruit blijkt dat zowel in Ne derland geteelde als uit het bui tenland geïmporteerde bloe men vaak met een verboden pesticide zijn behandeld, waar onder het giftige endosulfan. GEMEENTEHUIS De dorpskernen Ter Aar, Langeraar en Papenveer krijgen een eigen bewonerscommissie. De commissies komen op voor de belangen van de huurders. Een paar keer per jaar is er overleg met het gemeentebestuur over allerlei zaken die met de huurwoningen te maken hebben. Vrijwilligers die zich willen aanmelden voor zo'n commissie kun nen zich bij de gemeente melden. Korteraar krijgt geen bewoners commissie omdat daar geen gemeentelijke huurwoningen staan. ZOETERWOUDE De Rabobank Rijn en Wouden wil voortaan elk jaar een fietsponsortocht organiseren in de omgeving van Zoeter- woude/StompwijkofHazerswoude/Koudekerk. Iedereen die meefietst kan geld verdienen voor een zelf gekozen goed doel. De eerste tocht is op 6 september. De bank stelt vijftienduizend gulden beschikbaar. Deelnemers moeten voor 1 juli projecten aanmelden. Het doel moet een lokaal karakter hebben. DORP Het aantal grazers in het te verplaatsen weitje aan de Wei- poortseweg is het afgelopen weekeinde uitgebreid tot vijf. Vrijdag ochtend is er een bokje geboren, 's Zaterdagsmiddags volgden nog een bok en een geit. Buurtbewoners ontvingen heuse geboortekaartjes. Sommigen hebben het hok en de wei versierd met slingers en ballonnen. In middels is een aantal buurtbewoners in touw om de nakende ver huizing van het geitenhok, dat in strijd is met het huidige bestem mingsplan, te voorkomen. Zij willen dat de geiten op hun huidige stek kunnen blijven.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17