eidsch Dagblad 'Korpschef Brinkman moet weg' Koningin en prins genieten van corso in Lisse Krajicek in de bres voor armste jeugd ,egendes naar Noordwijk eilingen wijzen op ïonsterzege Labour andelijke actie tegen ïitkleden' O V-kaart BEL: 071-5128030 f3 TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. ANDAG 28 APRIL 1997 ►ORDWUK WILLEM SPIERDIJK OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Meer aandacht nodig voor invloed drugs in het verkeer Turkse premier Erbakan buigt voordruk van legertop Cultuur en Kunst U2 zoekt op podium nog naar nieuwe vorm Leiden De uitdaging van Jaap van der Kooy lormalige tennissterren im Okker en Ilie Nastase >en op 28 juni mee aan het •gends Tennistoernooi op banen van Racket Center isino in Noordwijk. Met istraliër Peter McNamara de Iranese dubbelspecia- t Mansour Bahrmami wor- in demonstratiewedstrijden speeld en wordt er een cli- gehouden. De opbrengst bestemd voor Artsen Zon- r Grenzen. ;t is de bedoeling dat het enement in Noordwijk vol- nd jaar meer allure krijgt, ganisator Loek Klippel lopt dan dat het bekende emooi met vermaarde 'ten- soudjes', dat jaarlijks in ook plaats heeft, op de Ca- [io-banen wordt gehouden, e wedstrijden worden dit voor het laatst in Mook speeld. ok wil het Racket Center Ilie Nastase. foto reuters weer een proftoemooi naar Noordwijk halen. Dat zal geen officiële status krijgen. Het is de bedoeling dat daarvoor kwalificatiespelers en verlie zers van de eerste ronde op Wimbledon worden vastge- legd. Bonden en OR zeggen vertrouwen op in hoofdcommissaris Rotterdam ROTTERDAM GPD De politievakbonden en de ondernemingsraad (OR) van de regiopolitie Rotterdam-Rijnmond vinden dat korpschef Brinkman moet opstappen. Ze hebben geen vertrouwen meer in de hoofdcommissaris, die ze niet in staat achten het regiokorps te leiden. zaken). „We hebben een klem mend beroep op Brinkman ge daan om in het belang van het korps zijn conclusies uit onze mededeling te trekken", zegt voorzitter K. Notenboom van de ondernemingsraad. Volgens de politiebonden NPB, ACP en ANPV is Brinkman verantwoordelijk voor de desintegratie' van het korps en In een gesprek met de bonden en de OR heeft de voormalige legergeneraal Brinkman van ochtend aangegeven niet van plan te zijn zelf op te stappen. Hij zegt zich gesteund te weten door onder anderen de Rotter damse burgemeester Peper en minister Dijkstal (binnenlandse hebben zij 'onoverkomelijke problemen met de stijl van lei ding geven' van de hoofdcom missaris. „Brinkman is bezig het korps te ruïneren", is de stelling van de politiebonden. Zaterdag deed Peper als korpsbeheerder een laatste po ging een crisis af te wenden. Daarbij gaf hij nogmaals aan vierkant achter zijn korpschef te staan. De politiebonden hopen dat 'politieke druk' hem zal dwingen op te stappen, mocht Brinkman niet de eer aan zich zelf houden. Zo niet, dan wor den acties niet uitgesloten. Volgens de ondernemings raad en de politiebonden is on der het personeel veel onrust ontstaan. Voorzitter Noten boom stelt dat een aantal be langrijke plannen en projecten is stilgelegd. „Het personeel weet niet waar het aan toe is. De creativiteit binnen het korps neemt af', zegt hij. De Vereniging voor Middel baar en Hoger Politiepersoneel (VMHP) vindt overigens dat de bonden en de ondernemings raad veel te snel het vertrouwen in Brinkman hebben opgezegd. Plaatsvervangend voorzitter G. Stegman van de VMHP pleit voor een afkoelingsperiode en lositieleider Tony Blair be- donderdag in Groot-Brit- lië de grootste parlementai- ïeerderheid sinds de Twee- Vereldoorlog. Dat- schrijven Britse zondagskranten op van opinie-onderzoeken, een monsterzege van La- voorspellen. sociaal-democraten ver teren de partij van premier Major, aldus de Indepen- on Sunday. De regerende servatieven behalen volgens onderzoek van deze krant hts 24 procent van de stern- tegen Labour 53. In de ing van de Sunday Times it Labour op 47 en blijven Conservatieven steken op 29 :ent. e Observer beweert dat La- een parlementaire meer- ïeid van tweehonderd zetels halen en 530 van de 659 ze- gaat bezetten. Volgens deze it verliezen de Tories vooral in in kiesdistricten waar niet itioneel Conservatief of so- -democratisch wordt ge- ad. et onderzoeksbureau Gallup ft Major 31 en Labour 48 :ent van de stemmen. De Scotland on Sunday voorspelt bovendien dat drie kabinetsle den, Michael Forsyth (Schotse zaken), Ian Lang (minister van handel) en de minister van bui tenlandse zaken, Malcolm Rif kind, het in hun kiesdistricten gaan afleggen tegen kandidaten van Labour. De Sunday Telegraph schrijft onder de kop 'Het is voorbij, er kent top Tories' dat vooraan staande leden van de partij en een groot aantal Conservatieve parlementariërs uitgaan van een nederlaag. Ze hopen slechts op een uitkomst die Labour geen absolute meerderheid biedt en dwingt steun te zoeken bij derden, waarschijnlijk de li beraal-democraten die in de peilingen schommelen tussen de twaalf en zestien procent. Binnen de conservatieven zou al een behoorlijke machtsstrijd aan de gang zijn over Majors opvolging. Er is volop speculatie daj de partijleider na de neder laag direct wil aftreden. Volgens de Independent on Sunday zijn onder meer de felle anti-Euro peaan John Redwood en de mi nisters Heseltine (vice-premier), Dorrell (gezondheidszorg) en Portillo (defensie) potentiële opvolgers. JJ» >'44-rTt y ij. y\ jf. ,c, T j 'f''s 1 - Het koninklijk paar, in gezelschap van corso-voorzitter Jan Pennings, genoot in Lisse zichtbaar van het 50ste Bloemencorso van de Bollenstreek. woede over het 'uitkleden' de OV-kaart voor studenten dt op 14 mei in Den Haag isaal geprotesteerd. Dat ft het Landelijk Actie Comité (jongeren en studenten) ;rdag in Utrecht besloten. Er ai daarnaast diverse acties stapel waarbij vooral de Ne- andse Spoorwegen en het listerie van onderwijs het en moeten ontgelden, linister Ritzen van onderwijs dat thuiswonende studenten af november volgend jaar een weekkaart krijgen en uitwo nenden een kaart die alleen gel dig is in het weekeinde. Op dit moment kunnen studenten nog zelf kiezen. Ritzen wil de kosten voor de kaart terugbrengen van negenhonderd miljoen per jaar naar vierhonderd miljoen gul den. De Jonge Democraten, de jongerenorganisatie van D66, noemen het onaanvaardbaar dat opnieuw aan de OV-jaar- kaart voor studenten wordt ge morreld. Volgens de jongeren weten studenten niet meer waar ze aan toe zijn. LISSE PETER VAN DER HULST Het vijftigste Bloemencorso van de Bollenstreek heeft meer be zoekers getrokken dan in voor gaande jaren. De jubileumeditie werd zaterdag in Lisse bijge woond door koningin Beatrix en Prins Claus. Het koninklijk paar genoot zichtbaar van de praal wagens, versierde personenau to's en muziekkorpsen. Het cor- sobezoek verliep bovendien in een gemoedelijke sfeer. „Ze heeft genoten", zegt cors ovoorzitter Jan Pennings over het bezoek van de vorstin aan Lisse. „De koningin is graag met planten en bloemen bezig en is idolaat van de Bollenstreek." Pennings zegt dan ook niet voor niets 'zeer tevreden' te zijn. „Het was een grandioze dag. Liepen schattingen over be zoekersaantallen voorgaande jaren uiteen van 1,1 tot 1,2 mil joen, ditmaal noemt Pennings heel voorzichtig 'het blijft gissen'een aantal tussen de 1,1 en 1,3 miljoen. „Feit is wel dat er nog meer bezoekers wa ren dan in voorgaande jaren, vooral op de plekken tussen de dorpen. Je waagt je wel eens af wanneer dat nou stopt." De ge bruikelijke verkeerschaos na het corso duurde dit jaar dan ook langer dan voorheen. Het was dit jaar een corso dat meer gaten in de stoet had. Pennings heeft daar een simpe le verklaring voor. „Om het cor so goed aan de koningin te kun nen presenteren, zouden de wagens gedoseerd worden doorgelaten. Het was de bedoe ling om ze vanaf de Zwanen- dreef één voor één door te la ten, maar dat gebeurde nu al bij het kantoor van Mens Make laardij. Tussen de onderdelen was gekozen voor 50 meter ruimte. Volgend jaar is dat weer de gebruikelijke 35 meter." Gro te vertragingen heeft het corso volgens Pennings niet opgelo pen. Het bezoek van de koningin aan Lisse was overigens met de nodige veiligheidsmaatregelen omgeven. Vooraf waren het ge meentehuis en het plein ervoor door veiligheidsagenten door zocht. Bovendien waren er de foto hielco kuipers nodige agenten in burger en werd politie achter de hand ge houden om te kunnen optreden bij problemen. Naast het ko- ninldijk paar was immers ook een aantal ambassadeurs in Lis se bij het corso present. Het pu bliek merkte niets van al die maatregelen. De sfeer in Lisse bleef zaterdag zeer ontspannen. Pagina 16: 'Een grandioze cor- LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Een schaterlach is net zomin te stuiten als eb en vloed; het zijn allebei natuurkrach- het inzetten van een 'buiten staander' om de problemen op te lossen. Als de korpschef opstapt, zou 'oudgediende' C. Ottevanger plaatsvervangend korpschef het heft in handen krijgen. In alle rust moet dan worden ge zocht naar een opvolger voor Brinkman, vinden de bonden. Peper wil plaatsvervangend korpsbeheerder R. Jansen, bur gemeester van Krimpen aan den IJssel, naar voren schuiven als onderhandelaar in het con flict. enkele r «si buien s «714° 6717° 7715° n«yifg 20% 20% 20% kmhcIW 40% 50% 40% Uitgebreid weeroverzlcht op pagina 14 VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Feiten en meningen Kerk en Samenleving Randstad Regio9,11,13 RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Strips Uitgaan 29 De kortingsbon is voor de show 'Sinatra, The Bands The Music' door het Orkest van de Koninklijke Lucht macht Company in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Miljoenenstrop bollenbedrijf na brand in koelcel NOORDWUKERHOUT WIM VAN WANROOY Bij een brand op het terrein van het bloembollenbedrijf W. van den Berg aan de Herenweg in Noordwijkerhout is vannacht een grote voorraad bloembollen verloren gegaan. De schade be draagt volgens de eigenaar 'ze ker een miljoen gulden. „Het kan nog wel meer wor den, want het onderzoek is nog gaande. De bollen zijn onbruik baar geworden door de inwer king van vrijkomend ethyleen- gas, dat in het isolatiemateriaal zat." De voor de export bedoel de bollen lagen in een koelcel, die in brand vloog. Kortsluiting is de vermoedelijke oorzaak. Een politiepatrouille ontdekte de brand toen zij op onderzoek ging, nadat zijeen scherpe brandlucht had geroken. Meivakantie di 29 april en do 1 mei Maak je eigen kijkdoos! voor kinderen, 14.00 tot 16.00 uur En verder: Magische Optica Museum Bocrhaave, Leiden Lange St. Agnictenstraat 10 071-5214224 (A dvertenties WIJZIGING AANLEVERT1JDEN ADVERTENTIES I.V.M. KONINGINNEDAG lp Koninginnedag, woensdag 30 april a.s. zijn onze antoren gesloten, idvertenties voor deze dag tader- en rubrieksadvertenties) moeten uiterlijk dins- ag 29 april om 12.00 uur in ons bezit zijn. litsluitend familieberichten voor 30 april kunnen insdag 29 april tot 17.30 uur worden aangeboden. (dvertenties voor de uitgave van donderdag 1 mei kader- en rubrieksadvertenties) moeten uiterlijk insdag 29 april om 15.00 uur in ons bezit zijn. (Heen familieberichten voor deze dag kunnen opgege- en worden op donderdag 1 mei tot 09.00 uur. \dvertentie-explotatie Damiate DEN HAAG HENK RUUL Richard Krajicek springt in de bres voor de jongeren in kansarme wijken. De tennisser roept daartoe een stichting in het leven die stimuleert dat de jeugd gaat sporten. De zo genoemde 'Krajicek Foundation' wil dit met behulp van het bedrijfsleven voor elkaar krijgen. Krajicek, de nummer vijf van de wereld, ontvouwde zijn plannen vandaag ten overstaan van de top van het nationale bedrijfsleven in het Haagse Kurhaus-hotel. Krajicek, juist teruggekeerd van het gravel toernooi in Monte Carlo, zegt diep onder de indruk te zijn geraakt van wat de jeugd in achterstandswijken doormaakt. „Zo is er in Den Haag een tennisclub die de leden voor bijna niks laat sporten. Maar voor veel ou ders is zelfs dat niet te behappen. Terwijl sport een ideale manier is om je als kind te uiten. Je kunt je energie kwijt en leert wat samenwerking en discipline is." Krajicek wil het initiatief vooralsnog tot Den Haag beperken. Als het goed gaat, over weegt hij ook in andere grote steden aan de slag te gaan. De 25-jarige Haagse Monegask heeft op korte termijn drie doelen. Zo wil hij zijn onlangs gelanceerde project 'Wim bledon op straat' verder uitbouwen. Ook wil hij het schoolvoetbal, waarvoor Den Haag geen geld meer heeft, nieuw leven inblazen. Bovendien probeert de stichting een ter- reintje in te richten, waar onder begeleiding de hele dag aan tennis, basketbal of voetbal kan worden gedaan. Krajicek: „Ik dacht dat getto-achtige praktij ken alleen in Afnerika voorkwamen. Maar ook in Nederland leven hele groepen in af zondering en hebben veel kinderen nauwe lijks kansen. Dat probleem is niet nieuw, maar ik ben er pas recent op gestuit. Mis schien wel vanwege m'n leeftijd, misschien ook wel omdat ik niet vaak in Nederland ben. Ik ben ervan geschrokken en wil er iets aan doen. Vroeger zag ik zoiets als een pu bliciteitsstunt. maar dat is het niet. Er zul len wel criticasters komen, maar ik heb er een integer gevoel over." De Krajicek Foundation is uniek in Neder land en volgt het spoor van soortgelijke stichtingen in de Verenigde Staten. Onder leiding van wijlen tennisser Arthur Ashe en basketballer Michael Jordan worden jaar lijks miljoenen guldens ingezameld. De be kende sporters dienen als voortrekkers. Het geld komt ten goede aan de jongeren uit de armste wijken. De eerste schenking werd vanmorgen door Krajicek zelf gedaan. Hij stelde het bedrag van 5.000 gulden beschikbaar dat hij even tevoren van staatssecretaris Terpstra had ontvangen. De beloning hoorde bij de Fair Play Award 1996 die hij kreeg overhandigd. De tennisser deed er zelf 20.000 gulden bij. Naam Adres: Postcode: 'Tel: Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. m v - Plaats: - -(l.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: lOPer maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92.05) 1 Oacceptgiro (f. 93,05) automatisch (f. 31,95) t Nr. bank/giro: - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. rivelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 '712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1