Sport Bjarne Riis tart de wielerwetten John Bosman uit de vergetelheid FC Lisse is er klaar voor .ornejev voor vier rnr naar Feyenoord Noordwijk heeft het 'makkelijk' LEIDEN Noordwijk heeft op papier het makkelijkste progamma in de zaterdaghoofdklasse. Een overzicht van het pro gramma van de titelkandi- ten: FC Lisse: ASWH uit, Katwijk thuis en Rijnsburgse Boys uit. Noordwijk: Kloetinge thuis, Quick Boys uit en ARC thuis. Scheveningen: Rijnsburgse Boys uit, Hoek thuis en Achilles Veen uit. ANDAG 28 APRIL 1997 pnieuw interesse Ajax voor Makaay ihem Ajax heeft Vitesse laten weten opnieuw belangstelling tebben voor topscorer Roy Makaay. De spits heeft na dit sei- n nog een contract voor een jaar bij de Arnhemse club. Bij goed bod valt er met Vitesse te praten over een overgang, x was eerder in de slag met de jonge aanvaller. Die toonde jaar geleden geen zin in de overstap. Wielrenner Panzeri verongelukt co» De Italiaanse wielrenner Nicola Panzeri is zaterdag om t leven gekomen bij een verkeersongeluk. De 26-jarige Italiaan een passagier botsten met een motor tegen een auto. Panzeri, van de Scrigno-ploeg, was sinds 1996 professional. Volgens n familie zou hij dit jaar meedoen aan de Ronde van Italië. :t ongeval gebeurde in de buurt van zijn woonplaats Lecco, in lord-Italië. De twee inzittenden van de auto raakten gewond. iemann trouwt met manager urt» Schaatskampioene Gunda Niemann huwt op 11 juni ar manager Oliver Stirnemann. De 30-jarige Niemann laat al ids 1993 haar zaken door de Zwitser regelen. Het is het tweede welijk van de tienvoudige wereldkampioene. Niemann, gebo- i Kleemann, was eerder getrouwd met Detlef Niemann, een )R-judoka. Niemann onderging onlangs een knie-operatie arvan zij goed herstelt. De fiets- en krachttraining heeft zij in- ddels hervat. Kornejev speelt de komen- vier seizoenen voor Feye- rd. De Russische aanvaller Heerenveen heeft al een ind geleden in het diepste eim een contract voor vier getekend bij de Rotterdam- lachfiub en is de man die door noord al wekenlang is op- berd als de 'grote verster kte r' voor de toekomst. °"d e Oost-Europeaan, een paar oenen geleden nog collega Ronald Koeman bij Bar- ina, is de twaalfde buiten- Ier in de selectie van de Rot- lammers. Komejev wilde eravond zelf nog geen com- ntaar geven op zijn transfer de Kuip, omdat hij pas ning van zaken wil geven als ■renveen de bekerfinale in terdam heeft afgewerkt, let de komst van Komejev It Feyenoord voor het eerst Is lange tijd weer een erva- speler binnen. De Russische aduwspits, die bij Feyenoord de rechterflank moet gaan len, is al 29 jaar en heeft al lange rij clubs achter zijn m staan. Net als de bij Feye- rd nimmer doorgebroken 'd-international Denis Klioejev groeide hij op in Mos kou, waar hij voor Spartak en CSKA Moskou uitkwam. Vervol gens werd Komejev getransfe reerd naar Espanyol, waar hij drie seizoenen uitstekend voor de dag kwam. Johan Cruijff was zo van hem gecharmeerd dat hij besloot Kornejev bij de buurman weg te halen. Maar in Nou Camp mocht Komejev zelden aan het grote werk ruiken en bracht hij, mede door een overschot aan buitenlanders, veel tijd op de bank of de tribune door. Dat werd hij in maart vorig jaar zo zat, dat hij om een transfer vroeg en via omwegen in Heerenveen belandde. Zijn echtgenote en zijn zoon tje wonen nog altijd in Barcelo na, waar Komejev die behalve Russisch vloeiend Spaans en Engels spreekt, een huis bezit. Bij Heerenveen werd al gerui me tijd rekening gehouden met een vertrek van Kornejev, die een goed koppel vormde met Jon Dahl Tomasson. Deson danks heeft Feyenoord diep in de buidel moeten tasten om de speler te kunnen contracteren. Inclusief tekengelden gaat Kor nejev meer dan een miljoen gulden per jaar verdienen. Bjame Riis leidt de kopgroep bij de beklimming van de Keuterberg. De woede ging over in agressie, maar het was een gezon de agressie, van het soort dat speciale krachten in ie mand wakker maakt. Op 36 kilometer van de aankomst in Nederlands enige echte topklassieker, de Amstel Gol- drace, sloot Bjarne Riis na een korte achtervolging weer aan in de kopgroep. Om op een lange, vlakke, rechte weg daar even later meteen maar weer uit weg te springen. de Muizenberg, de 25ste van de 29 hellingen op de slingerende route tussen Heerlen en Maas tricht, had Riis nadrukkelijk om Godefroot geroepen. Het begon te regenen en op de moderne carbonwielen sporen bij nat weer de remblokjes niet zo goed. Ze blijven 'hangen'. Riis wilde geen risico's ne men. Eerder al had hij een nieuw achterwiel gekregen. Nu wilde hij ook het voorwiel ver vangen door een conventioneel (spaken) exemplaar. Maar de ploegleider liet lang op zich wachten. Te lang naar de zin van Riis, die zich daar behoor lijk over opwond. Toen Godefroot er eindelijk was, kreeg hij dan ook de toom van zijn kopman over zich heen. De renner, die eerder in maastricht guido bindels gpd-verslaggever Het was, zo riepen de kenners in koor, een heuse zelfmoord poging. De finish was nog te ver weg, het moment was verkeerd gekozen, de plek waarop Riis er vandoor ging volledig onge schikt voor een geslaagde vlucht; kortom: tactisch gezien klopte er niets van. Maar de zelfmoordpoging mislukte, de verrassende Tour-winnaar van vorig jaar werd nu ook de ver rassende triomfator van de vijf de en voorlopig laatste wereld bekerwedstrijd van dit seizoen. Riis tartte de wielerwetten, de kenners werden voor schut ge zet. Zelfs ploegleider Walter Go defroot begreep er niets van. Op de wedstrijd, op de Cauberg, al behoorlijk met zijn krachten had gesmeten, putte blijkbaar nieuwe energie uit zijn eigen er gernis. Hij reed na de 'materiaalpauze' in recordtem po terug naar de kopgroep en stoomde even later meteen maar door. „Wat doet-ie nou", sprak een verbaasde Godefroot in de ploegleiderswagen voor zich uit. „Gekke, gekke Deen, waarom wacht je niet? Ik wilde je net ko men vertellen dat je je krachten even moest sparen tot de Halembaye, tot die kuitenbijter verderop in België". Later kon de baas van Telekom er uiter aard hartelijk om lachen. Nou ja, baas, als het om Riis gaat is er geen sprake van een werkge ver-werknemerverhouding. Go defroot: „Riis trekt zijn eigen plan, heeft geen ploegleider of raadgever nodig". Tja, het is en blijft een aparte, die Bjarne Riis, die 1,87 meter grote, 70 kilogram zware kracht patser met een longinhoud van zeven liter. De 33-jarige laat bloeier spreekt ook liever met zijn benen dan met zijn mond. Hij heeft een hekel aan inter views, praat niet graag over zichzelf. De gang naar de pers conferentie leek voor hem dan ook zwaarder dan die 36 kilo meter tussen de Muizenberg en de eindstreep in Maastricht. De 'Zwijger uit Jutland', de 'Adelaar uit Herning', vloog dus weer eens. Waar de meeste ron derenners tegenwoordig de klassiekers vooral zien als wed strijden om in het juiste ritme te komen, daar wil Riis, nu hij sinds vorig jaar de smaak te pakken heeft, meer dan alleen uitblinken in de Tour. Hij had Luik-Bastenaken-Luik op zijn verlanglijstje staan, maar daarin kwam hij nog net iets tekort. Het gevolg van een griepje, dat hem in de Ronde van het Bas kenland had overvallen, waar door hij een antibioticakuur van tien dagen kreeg. De echte topvorm kwam daardoor een week later, in de Amstel Goldrace dus. Ook niet erg, want al heeft Nederland geen Alpe d'Huez, al is er in Limburg geen Aubisque, het ge draai en gekeer, het voorduren de heuvel op, heuvel af, dat ligt Bjarne Riis ook. Twaalf jaar ge leden won hij als amateur in de zelfde omgeving al eens de Drielandenomloop. Het was in een tijd dat Riis samen met zijn landgenoten Per Pedersen en Jesper Skibby in Luxemburg neerstreek om van daaruit te werken aan een loopbaan als wielrenner. Na Rolf Sörensen in de Ronde van Vlaanderen won wederom een Deen een wereldbekerwed strijd. Het was bovendien de tweede grote zege voor Tele kom. In Milaan-San Remo stel de Erik Zabel zijn sponsor op z'n gemak. In de Goldrace was het opnieuw feest. Beide keren haalde ploegleider Walter Go defroot de eindstreep met een door aanrijdingen gedeukte au to. De Belg zat er niet mee. Zoals hij ook niet met de woe de-uitbarsting en die vreemde demarrage van die eigenwijze Riis zat. ,,Ach", zo klonk het nuchter, „zo zie je maar weer hoe belangrijk wij ploegleiders zijn". Tomasson zou rond zijn met Newcastle heerenveen gpd Jon Dahl Tomasson heeft geko zen voor Newcasde United, we ten Deense en Engelse kranten. Maar de Deen van Heerenveen houdt tot na de bekerfinale op 8 mei zijn kaken stijf op elkaar. Na de eindstrijd in De Kuip zal de Deen de 'radiostilte' door breken en bekend maken welke club hij kiest. Ajax, Barcelona, Newcasde en Heerenveen zijn in de race. Tomasson is de meest gewil de voetballer op de transfer markt. Hij kan voor een gelimi teerd bedrag van zeven miljoen gulden weg. De Deen heeft zijn 'begeleidingsteam' - zaakwaar nemer, advocaten, adviseurs - dringend verzocht niet meer op transfergeruchten te reageren „Jon Dahl wil rust rond zijn per soon". zegt zaakwaarnemer Emiel Miedema. „Hij staat voor een belangrijke periode. Woensdag met Denemarken te gen Slowakije, vervolgens de bekerfinale met Heerenveen." De stroom geruchten zwelt maar aan. Vorige week nog meldden Spaanse bronnen dat Tomasson in het kielzog van Louis van Gaal naar Barcelona zou komen. „Iedere dag gebeurt er wel wat. Wij hebben besloten er niets meer te zeggen." Vechtpartij na oerwoudgeluiden nunspeet gpd Bij een vechtpartij na afloop van de amateurvoetbalwedstrijd tussen Nunspeet en WHC zijn zaterdag verschillende mensen gewond geraakt. Een 35-jarig bestuurslid van Nunspeet moet waarschijnlijk een oog missen. Hij kreeg een gebroken bierglas in zijn gezicht. Tijdens de wedstrijd uit de eerste klasse, door WHC uit We- zep met 1-0 gewonnen, ont stond er al een gespannen sfeer toen aanhangers van Nunspeet oerwoudgeluiden richting een speler van WHC maakten. De politie, vijftien man sterk, ver richtte zeven arrestaties, allen aanhangers van WHC. Een agente liep over haar hele li chaam kneuzingen op. Een po litieauto is vernield. Touwen toch d van Britse oeiclub ïjna twee eeuwen weiger de roeivereniging Lean er uit Henley vrouwelijke iden toe te laten. Na 179 heeft de club echter et verzet opgegeven. Met veederde meerderheid esloten de leden zondag at vrouwen in de toe- omst ook lid kunnen wor- Achter het besluit zat Doral een financieel as- ect. De club wil het on- erkomen grondig renove- :n. De kosten daarvan be- ragen zo'n zes miljoen ulden. De nationale lotto- rganisatie wilde alleen de elft van dat bedrag bijdra- en als vrouwen lid zouden linnen worden. Volgens oorzitter Chris Rodrigues ras de ommezwaai ook fel gekomen zonder het ireigement'. De roeivereniging orga- 'ieert sinds 1839 de jaar- ise Henley-regatta op de heems. In 1981 was het lelaten van vrouwen voor e laatste keer wegge- temd. Vrouwen mochten et clubhuis wel betreden n gebruikmaken van de oten. noordwük gijsbert spierenburg gpd-verslaggever Vrolijk en ontspannen, als een badgast, maakte de veteraan gisteren in Noordwijk zijn ren tree in de selectie van het Ne derlands elftal en geen speler .stond aan de vooravond van het vertrek naar San Marino plotse ling zó in de belangstelling als de bijna vergeten John Bosman. „Ik voel me sterker dan ooit", glimlachte de huidige topscorer van FC Twente en geruststel lend constateerde bondscoach Hiddink dat het met de aanval van Oranje, woensdagavond in het mini-staatje, wel goed zal zitten. „Ik heb tegen die San Marinezen een spits nodig die niet alleen over de grond maar ook in de lucht kan worden aangespeeld. Met hem beschik ken we in de aanval over extra kracht en ervaring". Eind maart, in de thuiswed strijd tegen deze voetbaldreu mes, had Oranje verrassend de grootste problemen om de ver- 'dedigingsmuur te slechten. Het gelukte uiteindelijk pas in de slotfase en onder anderen een verdediger, Frank de Boer, moest er tot twee keer toe aan te pas komen: 4-0. Hiddink: „We hebben de vorm van Bos man de afgelopen weken onder de loep genomen. John is nuch- iddink kiest voor de vleugels us Hiddink kwalificeerde de liswedstrijd tegen San Mari- (4-0) op paaszaterdag als pover. Het moet dus an- s. Maar hoe? „We zullen er over de flanken moeten ivallen", verklapte de bonds- ïch zondag in Noordwijk. n de ArenA speelde Cocu, ins geblesseerd, hangend op is en kwam Overmars pas na een moeizaam half uur als rechtsbuiten het veld in (voor Winter). De verwachting is dat Hiddink woensdag in San Mari no wel met twee originele vleu gelspitsen start. Overmars en debutant Zenden (abusievelijk 'Pierre' genoemd door de bondscoach, naar zijn journalis tieke vader) lijken verzekerd van een basisplaats. „Als we niet door de muur heen kunnen, dan maar er omheen", gaf Hid dink te kennen. ter genoeg om te doen wat van hem wordt verwacht". De 32-jarige ex-spits van Ajax, KV Mechelen, PSV en An- derlecht kwam 28 keer eerder uit voor het Nederlands elftal en maakte daarin zestien doelpun ten, waarvan alleen al negen in confrontaties met dwerglanden als Cyprus en San Marino. Te gen Cyprus, in de Kuip, scoorde hij eens vijf doelpunten in één wedstrijd. Door een bominci- dent moest de wedstrijd later, in de Meer, opnieuw worden ge speeld. Tegen San Marino was Bosman al eens drie keer suc cesvol. Zijn laatste optreden in Oranje dateert van 9 september 1994. Voor Bosman is in de natio nale selectie een plaats vrijgeko men door de blessures van Klui- vert en Mulder. Volgens Hid dink betreft het geen eenmalige zaak. Kluivert en Mulder zijn zwaar geblesseerd en de twee laatste, voor kwalificatie voor het WK beslissende interlands tegen België en Turkije zijn res pectievelijk al op 6 september en 11 oktober. Bosman heeft van Hiddink de voorkeur gekregen boven Ma kaay van Vitesse. De eerder voor het A-elftal opgeroepen jeugdintemational is naar het oordeel van Hiddink op het ogenblik een tikje uit vorm. „Hoewel hij vrijdag tegen Twente weer een knappe partij speelde. Maar Makaay is een jongen met veel potentie. Een speler die komende is", aldus Hiddink, die tegen San Marino kennelijk geen enkel risico wenst te nemen en zelfs Berg kamp ertoe kon verleiden als nog per auto af te reizen. „De omstandigheden noodzaakten mij ertoe met een zo sterk mo gelijke groep af te reizen". De ster van Arsenal reageerde enthousiast op de oproep van de bondscoach. Tegen de mon- stertocht per auto naar Italië ziet hij niet op. Alles liever dan twee uur in een vliegtuig. „Ik had het Nederlands elftal dit jansdam een misstapje, tegen Veere zetten de Lissenaren de zaken weer recht. FC Lisse is er klaar voor. De ploeg speelde zaterdagavond (om 18.00 uur vanwege het cor so) niet sprankelend tegen Vee- re. Maar van dat sprankelende voetbal willen ze in het Bollen- dorp eigenlijk niks hebben. Mark Wotte, de naar ADO/Den Haag vertrokken oefenmeester, probeerde Lisse technisch on derlegd voetbal te laten spelen, maar op het moment dat de punten nodig waren, koos men voor het orthodoxe spel. Dat ligt FC Lisse eigenlijk het beste. Zo snel mogelijk de spit sen bereiken en die moeten het maar verder uitzoeken. Dat klinkt oneerbiedig, maar zo is dat niet bedoeld. Lisse heeft in de personen van Jimmy Si mons, Jerrel Linger en Remco van Bemmel een trio om van te likkebaarden en dan zou je wel gek zijn om ze niet zo snel mo gelijk in stelling te brengen. Waarom moeilijk doen als het makkelijk kém? Naast de ijzersterke frontsol daten heeft FC Lisse nog meer wapens. Elke vrije trap een beetje in de buurt van de vijan delijke 'zestien' levert een kans rijke situatie op omdat Leon van der Zwet met zijn prachtige wreeftrap de ballen kan neer leggen waar hij wil. Dat is meestal het hoofd van Stefan Spruijt. De Haarlemmer, die wilde afbouwen in het twee de maar nu Bert van Duyvenbo- de uit de basis houdt, zorgde met het hoofd voor de eerste treffer van FC Lisse en dat was er dus eentje uit het boekje. De even daarvoor gescoorde ope ningstreffer van Ad Gladdines stond nergens in het scenario vermeld. De spits van Veere, volgend seizoen in het shirt van streek genoot Hoek, mocht na een half uurtje ongehinderd zijn 'eigen' rebound afronden omdat doel man Kujach de kopbal maar half kon verwerken. Dat was verschrikkelijk tegen de verhou ding in. Lisse was furieus ge opend en de ene na de andere kans stapelde zich op. Maar de kansen (Ras, Linger, Simons) werden geen doelpunten. Toen Veere wel scoorde, grepen de 1500 op Ter Specke, allen reeds op de hoogte van het punten verlies van Scheveningen, zich bij het hoofd: hoe is dit nu mo gelijk? De gelijkmaker van Spruijt viel nog geen 30 seconden later. Opluchting binnen en buiten het veld. Die maakte vier minu ten na de rust plaats voor vreugde toen Jimmy Simons met een droge knal de 2-1 ver zorgde. Kansen op de verlossen de derde treffer dienden zich vervolgens aan, maar de thuis ploeg liet het publiek lang in onzekerheid. Na de missers van Linger bracht Jimmy Simons het Lisser publiek in vervoering. Leon van der Zwet zwaaide weer eens met zijn boekje, leg de de bal ditmaal op het hoofd van de kopgrage Amsterdam mer die keurig verlengde: 3-1. Met nog een kwartier te gaan vond Ted Immers het tijd Mar co Kleijn in te zetten voor de ongelukkige Linger. Kleijn wilde zijn trainer nog even laten zien dat hij ook kan voetballen. Koud in het veld bezorgde de Haarlemmer Jimmy Simons een prachtige kans. Simons pro beerde een lob, maar het werd een sof. Kleijn scoorde uiteinde lijk zelf, al was het wel uit een strafschop, een cadeautje van scheidsrechter Letterman: 4-1. Hij was een van de weinigen die geen plezier had na de re sultaten van het weekeinde. Im mers toonde begrip: „Marco is het er niet mee eens dat hij niet speelt. Maar ik kan kwalijk Jim my Simons er naast zetten. Die legt er twee per wedstrijd in." Het zijn 'prettige' problemen voor een trainer, die de kampi oenskansen voor FC Lisse kort, maar krachtig formuleerde: „Het is nu of nooit." Even ver derop zetten de Lisse-suppor- ters voor de zoveelste keer aan: „We worden kampioen." Lisse: Kujach. Polman, Spruijt, Van der Zwet. Strijks; Ras, Wubben (Van Duy- venbode). Ciroeneweg; Van Bemmel. Simons. Linger (Kleijn) seizoen al uit mijn hoofd gezet. Het is even omschakelen nu. Ik heb alleen nog deze interland en twee competitiewedstrijden met Arsenal. Fysiek moet het geen probleem zijn". Bondscoach en spelers keken gisteren in Noordwijk op van de geringe belangstelling van de media. Hiddink sta|c z'n verba zing niet onder stoelen of ban ken. „De interesse is niet zoals die zou moeten zijn. Zo'n wed strijd tegen San Marino is en blijft belangrijk vanwege de drie punten die er te verdienen zijn. Gelukkig ervaren de spelers het heel anders. Die blijken heel graag te komen om in dit kwali ficatietoernooi weer een goed resultaat neer te zetten". Nederland begon de kwalifi catiereeks in groep 7 voor zijn doen tamelijk overdonderend met overtuigende overwinnin gen op Wales (3-1, 7-1) en Bel gië (3-0). De klad kwam er eind februari in na de 1-0 nederlaag in de vriendschappelijke wed strijd tegen Frankrijk. Vervol gens volgde in de Arena een moeizame 4-0 zege op San Ma rino en in Bursa een 1-0 neder laag tegen Turkije. De kritiek heeft Hiddink niet bitter ge stemd, zei hij gisteren. „Ik heb geleerd daarvan niet wakker te liggen". Handhaven en misschien een periodetitel. Dat was de op dracht van de Haarlemmer Ted Immers bij FC Lisse. Het sei zoen was al twee maanden op streek en de club verkeerde in een heuse crisis. Trainer Paul Bahlmann was zojuist wegge stuurd vanwege de slechte pres taties, waar FC Lisse zich als kampioenskandidaat had ge profileerd. Op dat moment, 29 oktober, bezat men 8 punten uit 7 wedstrijden. Zaterdag, op de dag van het Bloemencorso ge schiedde een wonder. Na de 4-1 overwinning op Veere en de halve misstap van Schevenin gen tegen Katwijk besteeg geel- blauw de troon van de hoofd klasse A. FC Lisse: hoe een bosje verwelk te bloemen is getransformeerd tot een keurig opgetuigde praal wagen. Op 3 maart keek FC Lis se nog tegen een achterstand van 11 punten aan. Het was het moment dat doelman Marijn Mokveld zijn wereldreis boekte. Niemand die nog rekening hield met een kampioenschap. Spelers en trainer zijn er zich na zaterdag van bewust: nu kan er geoogst worden. Schevenin gen is het spoor bijster en FC Lisse schraapt de punten bijeen. Vorige week maakten de man nen van Immers tegen Heer- Boudewijn Zenden gisteren bij de training van het Nederlands elftal. FOTO WFA/KEES VAN HOOCDALEM

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17