)k Een feestelijk groen balkon Tuinieren De geur van ouderwetse planten in de tuin Vraag en antwoord ZATERDAG 26 APRIL 1997 Elk balkon, hoe klein ook, kan omgetoverd worden in een oase van groen. Een plekje waar het heerlijk toeven is zo hoog boven de bewoonde wereld. Met een beetje goede wil en fantasie lukt het best. Om te beginnen de vloer, vaak gewoon grijs cement en dat ziet er meteen heel an ders uit als we het afdekken met een laag groene betonverf. Ook een grasmat van kunststof is mooi. evenals houten vlonders. Bij al deze oplossingen geldt: hoe lichter des te beter. Volgens deskundigen mag de totale be lasting niet boven de 250 kilo per vierkante meter komen. Ei gen gewicht en gewicht van plant en pot meegerekend! Daarom kiezen we bij voorkeur bakken en kuipen van kunststof voor het balkon. Die zijn niet al leen lichter dan aardewerk en steen, ze hebben nog meer voordelen. Planten verliezen in kunststof minder vocht. Er is dus minder kans op verdrogen, maar weer wèl meer kans op te veel vocht. De wortels ontwik kelen zich in kunststof gelijk matig en groeien niet vast aan de pot. Bovendien hebben we geen last van algengroei op de pot. Hoe groot en diep moeten onze kuipen en bakken nu zijn? Voor bomen - ja het kan, bo men op het balkon - rekent men minstens 50 cm diep, klei nere struiken 40 cm diep en eenjarig goed en kleine planten ongeveer 25 cm diep. Voor alle bakken en kuipen geldt: eerst een laagje potscherven of ver brokkeld piepschuim onderin om eventueel overtollig vocht op te vangen en de afvoergaten niet te verstoppen. Verder zo mogelijk op een verhoging, zo dat het water er gemakkelijk uit kan. En waarmee beplanten we onze hoge tuin? Willen we graag in de schaduw van een eigen boom zitten? Dat kan, zeker nu de meeste bomen als container- plant te koop zijn. We kunnen ze zo, zonder meer. in onze ei gen balkonkuip zetten. Dat geldt voor eiken, catalpa's, kas tanjes, esdoorns en beuken, maar ook voor wilgen en popu lieren. Deze twee laatsten kun nen overigens nu gemakkelijk gestekt worden. Gewoon een paar mooie takken in water bin nenshuis en wachten op de din gen die gaan komen: dat zijn de wortels. Als er voldoende tels zijn, kunnen ze in goede aarde worden gepot. Zuinigerds en doe-het-zelvers kunnen ook zelf een eik of beuk kweken. Van de herfst gewoon eikels, beukenootjes, maar ook eventueel kastanjes en esdoorn zaadjes in de grond stoppen. Er zijn er altijd wel een paar die dit doen. Het duurt dan wel wat langer, maar men heeft een boom van eigen kweek. Voor degenen die al in het trotse bezit zijn van een balkon boom is het raadzaam om nu een flinke laag van de boven grond te verversen en iets hoornmeel toe te voegen aan de potgrond. Staan de bomen er al meerdere jaren, dan eraan den ken dat ze om de drie a vier jaar helemaal opnieuw opgepot moeten worden. Hiervoor haalt men de hele plant uit de pot. Van de wortels wordt minstens eenderde teruggesnoeid en de rest gaat dan weer in de goede verse aarde. Op die manier kan men vele jaren genieten van een balkonboom. Liever geen boom, maar een klimplant? Wel, dat kan ook. Clematis en kamperfoeli doen het uitstekend in potten, mits ze geen zon op de voet krijgen. Daar houden deze bosplanten zonnig balkon te proberen met een klimroos, maar kies wel sterk soort, zonder aanleg het wit of andere ziekten. Op een klein balkon kan men dat niet hebben! Nog liever wat niet te groot groen- en laagblijvend spul: Buxus en het familielid Sarco- cocca humilis met heerlijk geu rende witte bloempjes in het voorjaar en de donkere bessen in de herfst voldoen uitstekend in kuipen, evenals een aantal kleinblijvende coniferen. En kleur? Hoe komen we aan kleur? Hiervoor vullen we de bakken na half mei met een paar van de talloze pot- en perkplanten die koop zijn. We kiezen gewoon Alsof er een mannetje uit de bloem oprijst. 'Dominee-op-de- preekstoel' heet deze aronskelk. In het aanbod van kwekerij Ho veling Plant in Berkenrode wemelt het van de oud-Hol landse namen. 'Brandende liefde', 'Vogeltje- op-de-Kruk', 'Geluksklokje', 'Sprookjespapaver', Kruipende Wolfsmelk' en 'Muizenstaartje' is slechts een greep uit vele planten. In de catalogus staan ze ook in het Latijn aangeduid. „Maar wij noemen ze bij hun oud-Hollandse naam", zegt di recteur/ eigenaar Hanneke Koek. „Die zijn veel gemakkelij ker te onthouden. Bovendien veranderen de Latijnse namen nogal eens. Waarom dat ge beurt, weet ik niet". De rit naar het Zuid-Hollandse Berkenwoude voelt deze zonni ge ochtend als een cadeautje. Het polderlandschap is van een schitterende schoonheid. Kwe kerij Hoveling Plant kan zich geen passender omgeving wen sen. Hier verwacht je 'antieke en geurende rozen', 'ouderwet se tuinplanten' of'bijzondere heemplanten', zoals borden wervend melden. Hanneke Koek leidt rond langs het assortiment. Bij vrijwel elke bloem heeft ze een verhaal of een advies. Dat doet ze ook ko mende zaterdag van tien tot niet van. Eventueel valt het op op kleur en voorkeur. ihet Klein Zwitserland se Klatteweg. Madelief Terwogt, hoofd van de kwekerij, is die zelfde dag te gast in tuincen trum Vollering aan de Rijksweg in Delft. Beide vrouwen geven dan onder meer informatie over planten. Hanneke Koek: „Steeds meer mensen gaan tuinieren: het is een ongelooflijke rage. Boven dien is er veel publiciteit over. De tuinbladen die wekelijks ver schijnen, zijn niet bij te houden. Maar lang niet iedereen is erva ren. De beginneling heeft extra voorlichting nodig. In de centra ontbreekt daar vaak de tijd voor. Daarom is het goed om af en toe uitleg te geven. Wij willen graag kennis overdragen; vooral ook omdat het om bijzondere planten gaat". Drie jaar geleden nam zij het bedrijf van haar ouders over. Tot hun grote verrassing. Han neke heeft commerciële econo mie gestudeerd en leek de kant van computers op te gaan. „Ik heb nog twee zussen en een broer, maar mijn ouders heb ben ons nooit willen verplichten hen op te volgen. Ze hadden al vaker laten vallen dat ze het be drijf wilden verkopen. Meestal opperden ze dat in de winter. Als in het voorjaar de drukte toesloeg, hoorde je ze er niet meer Over. In de lente van 1993 waren de plannen ineens seri eus. Ik heb me toen als kandi daat gemeld. Maar mijn ouders zijn nog wel heel belangrijk voor het bedrijf: zij blijven mijn adviseurs". De kwekerij heeft door het hele land vijftig tuincentra als klant en richt zich sinds zes jaar daar naast op Duitsland. „We leveren er, net als in Nederland, ons he le assortiment. De Duitse centra hebben dus ook een vorm van exclusiviteit vanwege ons bij zondere aanbod". Een Seringenboompje dat maar niet wil bloeien is het probleem van M. Pedroli-Noort uit Haar lem. Het tuincentrum, tevens leverancier van de niet-bloeier, adviseerde om de wortels rond te steken. 'Plagen', zeiden ze, brengt een plant ertoe om te gaan bloeien en dat is inder daad het geval. Maar naar mijn mening kun je beter geen wor tels rondsteken bij een boompje dat pas vorig jaar is geplant. Dat is nog bezig om goed aan de groei te komen. Daarom veron derstel ik dat die sering gewoon een trage bloeier is, afkomstig van een sering die ook niet al te ijverig is met bloeien. Nog één seizoen afwachten en dan fluks vervangen door een bloeiend exemplaar. Dus aanschaffen tij dens de bloei. Met planten is dat mogelijk. Vorig jaar ontving ik van me vrouw v.d. Sman uit Leiden een zaadje van een boom met de vraag wat voor boom het wel was. Volgens mij was het een iep, maar ik schreef erbij dat ik geen enkele ervaring had met iepen in pot. Het was de bedoe ling om de zaadjes in pot te la ten ontkiemen en te laten groei en. En ziedaar na een jaar bal- conteelt staan er drie beeld schone iepjes van 60 cm in de pot te pronken. Zoals het hoort, hebben ze van de winter hun blad laten vallen maar nu zijn ze weer groen. Leuk idee om na te volgen voor de vele balcon- en terrasbezitters die van groen in pot houden. Mijn dank voor het bericht. 1 S W P A E T E N 2 T O I O S R N D 3 P E A S S M E R 4 A L E D N O O R 5 S P L H A A E T 6 R T O M M K E L 7 P I L R E A A T 8 I L O N R R S E 9 K A T B A E A L 10 T D O M E A A T 11 S T E R O L P V 12 R A E K N E S T 13 P A N R 1 IJ E S 14 T R 1 M S S O E OPGAVE OPLOSSING CITAAT Streep op elke regel de letters weg, die samen het woord vor men dat overeenkomt met de omschrijving. De resterende let ters vormen van boven naar be neden en van links naar rechts een citaat. Horizontaal: 1. zuigdop; 2. gramschap; 3. te kengerei; 4 steeds; 5. prent; 6. chaos; 7. zeerover; 8. vogel' naam; 9. herrie; 10. vrucht; 11. nadeel; 12. verzoekschrift; 13. hoofdstad van Frankrijk; 14. wil dernis. KRUISWOORDRAADSEL Sierhekwerk Spijlen hekwerk Schuifhekken Plantsoenhekken Gaasafrastering Sportveldafrastering Tennisbaanafrastering Schoorsteenkappen Oudhollandseverlichting HEINZ met uw inspanning en onze materialen een droom van een balkon, terras of tuin. bomen, vaste planten, heesters, vijvers, hout en gereedschap uit voorraad leverbaar, ook 30 april geopend. bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp jfjfc-C. OOOff- f ta/v, D£ ffAL //£eV- J S&4AV/ A cvVCCNT\[ x WUIIATT £\x TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring Heer Bommel was lui aan de haard gaan zitten om rustig na te kunnen denken over de mogelijkheden van zijn ring. Hierin werd hij echter ge stoord door het binnentreden van Joost. „Excuseer, heer Olivier", sprak de trouwe knecht. „Er is iets be«- treurenswaardigs gepasseerd. Ik ben in het doen van de vaat gestoord doordat ik mij plotseling op een openbaar plein bevond. Zonder jas of hoed en in mijn schort, als ik mij zo mag uitdrukken. Het was héél stuitend!" „Heel naar", gaf heer Ollie toe. „Laat het niet weer gebeuren, Joost!" De bediende zuchtte. „Ik weet niet wat er aan de hand is, met uw welne men", hernam hij. „Maar dit is geen zuiver spul. Nu eens staat men op de heide te eten en dan weer droogt men een schotel tussen het verkeer als u mij toestaat. Dit is geen leven." Met deze woorden slofte hij moede loos naar de keuken en heer Bommel keek glimlachend naar zijn ring. „Een handig sieraad", prevelde hij zonder medegevoel. „De persoons verwisselingen zijn wel verwarrend; maar Joost zal er wel aan wennen. Nee, ik ben echt blij met het ding, hoor. Mooi is het ook. Wat een glin stering! Een knap iemand, die dit ge maakt heeft... Hm... Hij zal wel veel meer juwelen hebben, nu ik er zo eens over nadenk. Ik benijd hem om zijn schatten. Waarom niet?" Er klonk een licht gerinkel en de ka mer werd plotseling helder verlicht door een vreemde gloed. Heer Ollie keek verrast op. Geen wonder, hij was geheel omringd door vazen, kis ten en vaten vol kostbaarheden. H E T W DOOR JAN VISSER Een stagnerend front veroorzaakte gisteren wat regen. Vandaag ligt hetzelfde front nog boven ons land maar de activiteit van het systeem is sterk afgenomen. Daardoor blijft het op een enkele bui na droog. Bovendien komt er geleidelijk meer zon en lopen de temperaturen op tot 13-14 graden. De wind is meest zwak tot matigen waait uit oostelijke richtingen. De oostelijke wind wordt ver oorzaakt door een hogedrukgebied dat in betekenis toe nemend van Scandinavië naar Rusland koerst. Morgen zijn de drukverschillen tamelijk klein. Waaien doet het dan ook nauwelijks. Het weerbeeld wordt, na in de vroege ochtend plaatselijk mist, bepaald door nu en dan zonneschijn. Later op de dag komt er echter meer bewolking en neemt de kans op een bui toe. De tempe raturen lopen op tot maximaal 15 graden. Na het weekeinde neemt de wisselvalligheid duidelijk toe. Depressies op het noordelijke deel van de oceaan breiden namelijk hun invloedssfeer tot over het Noord zeegebied uit. Het gevolg is wisselvalliger weer en vooral op dinsdag en woensdag, Koninginnedag, staat er een stevige noordwestenwind en gaan de temperaturen en kele graden omlaag. Of het op Koninginnedag ook gaat regenen is vooralsnog met onzekerheden omgeven. Er dreigt wel een nieuwe storing maar voor het woensdag is kan daar nog best het een en ander aan veranderen. Gisternacht was het, in vergelijking met de afgelopen weken, tamelijk mild. Bloemendaal bleef op minimaal 9,9 graden steken. Overdag evenwel geen temperatuur stijging door de aanwezigheid van veel bewolking en het feit dat wij ons aan de koude kant van een front bevon den. Tevens viel er wat regen, ongeveer 1 millimeter. De temperaturen bereikten geen hogere waarden dan 10- 11 graden. Zacht nog wel in het zuiden met maxima tot 18 graden. Wisselvallig, en dus geregeld regen. Middagtemperatuur van plaatselijk 11 graden langs de Noordzeekust tot 15 in België en Luxemburg: Zaterdag misschien nog wat zon, vooral zondag een behoorlijk kans op een paar buien. Maxima meest tussen 12 en 16 Noord- en Midden-Frankrijk: Vaak bewolkt en van tijd tot tijd regen. llicht t i 17 Flink wat bewolking en een grolej op buiige regen. Middagtempera Karinthie rond 20 graden, in he den en westen van Oostenrijk v\ Polen: Wolkenvelden, in het noorden gen. Middagtemperatuur zate 12 graden, zondag wat hoger. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden, s zon, maar tevens kans op wal Middagtemperatuur ongeveer land afnemende kans op 22 I Rustig, overwegend droog en gei zon. Middagtemperatuui In de noordelijke helft plaatselijk regen. Naar het zuidoosten toe geregeld zon en waarschijnlijk droog. Middagtempera tuur aan de costa's tussen 20 en 25 gra- vaak hoger; maxima ongeveer 20 graden. turen soms tegen de 30 graden. Marokko: Westkust: zaterdag in het noorden mis schien nog wat wolkenvelden en tempe raturen aan het strand 20 graden of iets hoger. Zondag overal zonnig en warmer. Vrij zonnig en temperaturen ruim boven de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vanuit het westen meer bewolking en een toenemende kans op buiige regen; plaatselijk kan flink wat neerslag vallen. Maxima eerst tussen de 20 en 25 gra den, zondag iets lager. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon, heel misschien een bui en middagtemperaturen rond 22 graden. Italië: In het zuiden veel zon, in het noorden - en zondag ook in Midden-ltalie- toene mende kans op buiige regen. Middag temperatuur tussen de 18 en 23 gra- Corsica en Sardinië: Zaterdag zonnige perioden. Zondag meer wolkenvelden, meer wind en een toenemende kans op een bui. Middag temperatuur op de meeste plaatsen 20 graden of iets lager. Malta: In het algemeen zonnig. Middagtempe ratuur met name zondag rond 20 gra- Griekenland en Kreta: Zaterdag met name op het Griekse vas teland kans op een bui. Verder droog en geregeld zon Middagtemperatuur op de meeste plaatsen tussen 16 en 19 gra- Turkije en Cyprus: Aan de Turkse kusten overwegend droog en geregeld zon. Maxima van 16 graden rond de Dardanellen tot 23 bij Antalya. Pp Cyprus eerst nog middagtemperature n tegen de 30 graden, maar ook aanvan kelijk kans op enkele regen- of onweers- Duitsland: In het midden en zuiden meest bewolkt en grote kans op buiige regen In het noorden met name zaterdag hier en daar zon. Middagtemperatuur variërend van 14 tot 19 graden. Zwitserland: Vooral in het westen en noorden een nat weekeinde. Niet of nauwelijks zon. Maxima zaterdag wellicht op meerdere plaatsen nog 20 graden, zondag lager. ZATERDAG 26 APRIL 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.20 Zon onder Maan op Maanondei^ Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.42 19.02 06,15 Laag 02.24 14.44 02.05 Weerrapporten 24 april 20 uur: Wenen onbew Bangkok licht bew Casablanca licht bew Johannesbuig onbew. New Orleans onbew

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 6