Belgische diplomaat verkocht informatie Zaïre beschuldigt Angola van inval Einde Turkse regering lijkt nabij Buitenland Organen dinosauriërs wonden in fossielen lEOLUX-AANBIEDING BIJ VAN TIL Sinn Fein presenteert programma voor vrede Applaus voor democratie ^rsona' maakt Engelse rouwen ongewild zwanger Winnie wil 1,5 miljoen voor eigen verhaal van tilViiittittm Zege Clinton in strijd tegen tabaksindustrie ERDAG 26 APRIL 1997 ïriekenland in 2001 lid muntunie' iburg Griekenland treedt pas in 2001 toe tot de Europese intunie (EMU). Dat heeft de Griekse premier Konstantin Si- lis gisteren gezegd tijdens een bezoek aan Duitsland. Simitis es er op dat de Grieken nog een hoop werk moeten verzetten ardat hun land voldoet aan de in het Verdrag van Maastricht stgelegde voorwaarden voor toetreding tot de muntunie, die 1999 van start gaat. tienerseks is in Texas straks verboden it worth Texaanse tieners die seks met elkaar hebben, kun- daar binnenkort boete of gevangenisstraf voor krijgen. Het H ngres van de Amerikaanse staat heeft een wetsvoorstel in be ndeling genomen dat seksueel verkeer tussen personen van iger dan achttien jaar strafbaar stelt. Het wetsvoorstel is inge- >nd door de democratische afgevaardigde John Longoria, die het gedrag van minderjarigen hoopt te verbeteren. Volgens t m heeft Texas het hoogste percentage tienerzwangerschap van alle Amerikaanse staten. oden door aanslag op trein Algerije iers» Door een aanslag op een trein in een voorstad van Ai rs zijn gisteren 21 mensen om het leven gekomen. Twintig rsonen liepen verwondingen op, zeiden Algerijnse veiligheids- •nsten. De explosie deed zich voor in een trein in de wijk Gué Constantine, een oostelijke voorstad van Algiers. De autori ten in Algiers houden fundamentalisten verantwoordelijk or de aanslag. Sinds maandag zijn door het politieke geweld burgers omgekomen. ussen smokkelen radioactieve cesium ikou De politie in West-Rusland heeft acht mensen aange- iden die van plan waren zeker twee capsules met het radio- ieve cesium-137 naar het buitenland te smokkelen. De loden psules werden ontdekt in een schuur in Safonovo, op onge- r 180 kilometer van Smolensk, een stad bij de grens met Wit- sland. Cesium-137 wordt gebruikt bij kankeronderzoek en ■PU alingstherapie. deihai vrijgesproken na tien jaar cel ngkok In Thailand is een man vrijgesproken die meer dan n jaar in voorarrest had gezeten omdat hij zijn borgsom niet n betalen. Samrit Phetsathit werd er van verdacht dat hij met e anderen het huis van de gouverneur van de provincie Nak- n Si Thammarat tijdens rellen in 1975 in brand had gestoken, el reden tot blijdschap had Samrit niet, want terwijl hij in de angenis zat overleed zijn moeder en ging zijn vrouw er met n ander vandoor. nderzoek tegen Franse burgemeester rseille De Franse justitie heeft een gerechtelijk vooronder- ek ingesteld tegen Catherine Megret, burgemeester van de id Vitrolles voor het extreem-rechtse Front National. Megret jet zich op 30 april voor de rechtbank van Aix-en-Provence '"5 rantwoorden voor racistische uidatingen die zij g bben in een interview met de BerlinerZeitung. tódelphia dpa-ap tëontologen hebben in het Jrdoosten van China specta- lire fossielen van dino- Triërs gevonden. Voor het it zijn daarbij organen ont- k van de wezens, die 65 mil- r jaar geleden uitstierven. wetenschappers hebben e vindplaats in de provincie fining enkele honderden be- _grijke fossielen opgegraven. Tr het eerst is een fossiel van dinosauriër gevonden bin men in de maag de res- van een opgevreten zoog- t kan herkennen. Dit zei een 'prdvoerder van de Academie r Natuurwetenschappen in Amerikaanse Philadelphia ;ren. zijn ten minste tweehon- 1 fossielen bij van een pri- beve vogel, die met het oog op de Chinese vindplaats Con fucius ornis is genoemd. De we tenschappers hopen er aanwij zingen uit te destilleren of vo gels afstammen van dino sauriërs. De Amerikaanse paleontoloog John Ostrum ziet in fossielen die in China zijn gevonden geen bewijs voor zijn theorie dat vo gels direct van dinosauriërs af stammen. Hoewel in Liaoning een fossiel werd aangetroffen van een dino ter grootte van een kip, wijst de donzige huid van het dier niet noodzakelijk op verwantschap met vogels, al dus Ostrum. Chinese weten schappers hadden eerder ge concludeerd dat het dier de eer ste vogel moet zijn geweest die ooit heeft geleefd. De overblijf selen zijn tussen de 120 en 140 miljoen jaar oud. den «hans geleunse de RESPONDENT Engeland zijn 450 vrouwen I het anti-conceptiesysteem pona gebruiken, ongewenst nger geraakt. Deze onthul- van het BBC-consumenten- jramma Watchdog is beves- Jl door Unilever-dochter Uni- producent van Persona. Ids de introductie van Perso- aangeprezen als een be- •juwbaar alternatief voor het raidoom, zijn er in Engeland nderdduizend van verkocht. I systeem zou later dit jaar IIIMMHIIiM puteuil Pallone is een jichtige compositie die fdendaags comfort bppelt aan futuristische itrmen. Het model is ftn geheel Nederland- t aangelegenheid: design van j»y de Scheemaker voor top- irikant Leolux. fe Pallone nu tijdelijk in diverse kvoeringen op bestelling voor n speciale aanbiedingsprijs. rbeeld: ting zwart Wapiti leder/ ig leder Topaz (div. kleuren) 2390. MODEL PALLONE londen hans geleunse correspondent Dit is een vredesprogramma, zei Sinn Fein-leider Gerry Adams gisteren in Belfast bij de presentatie van het verkiezings manifest van zijn partij. En Martin McGuinnegs, een andere vertegenwoordiger van IRA's politieke vleugel, verzekerde dat het in de Sinn-Feingelederen wemelt van 'vredestichters'. In Engeland wordt daar iets anders over gedacht. Gisteren moest het vliegveld van Luton opnieuw worden gesloten en raakten trein- en wegverkeer rond Birmingham volslagen ontwricht na een nieuwe serie telefonische bommeldingen. Volgens de politie waren ze voorzien van IRA-codewoorden. Een van de bommen was ge plaatst bij een hoge elektrici- teitsmast in de buurt van een snelweg. ,,We hebben een ramp kunnen voorkomen", zei een politiewoordvoerder, nadat de bom met een gecontroleerde explosie onschadelijk was ge maakt. Het is al de vijfde keer in deze verkiezingscampagne dat de IRA Engeland met bommeldin gen in chaos stort. Adams ont kende gisteren dat de terreuror ganisatie heeft besloten om in Noord-Ierland zelf tijdelijk de wapens te laten rusten teneinde Sinn Fein niet in de wielen te rijden. ,,We hebben geen over eenkomst met de IRA en ik ga ook niet speculeren over hun strategie", aldus Adams. Pre mier Major noemde de IRA-tac- tiek gisteren 'absoluut verachte lijk'. Adams meende dat een ver kiezingssucces van Sinn Fein de druk op de nieuwe regering zal vergroten. Sinn Fein heeft kan didaten in zestien van de zeven tien Noord-Ierse kiesdistricten. Adams staat zelf kandidaat in West-Belfast, een zetel die hij in 1992 met slechts zeshonderd stemmen verschil verloor. Hij voorspelde dat Sinn Fein min stens één zetel gaat veroveren. ,Als dat niet gebeurt, heb ik er geen enkel probleem mee om uit de politiek te stappen", al dus Adams. Spionageschandaal brengt regering-Dehaene in verlegenheid KINSHASA Rtr-AFP-ANP Dat premier Dehaene geen bijster hoge dunk heeft van zijn diplomatieke dienst is in België algemeen bekend. Maar dat de Belgische ambassade te Parijs zich zou ont wikkelen tot een lucratieve handelspost in geheime rege ringsnota's kan zelfs de sceptische premier nooit ver moed hebben. Gisteren bevestigde een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken dat het in po tentie grootste spionageschandaal uit de Belgische ge schiedenis, aanhangig is gemaakt bij het gerecht. brussel paul koopman correspondent De zoon van België's topdiplo maat Alfred Cahen is hoofdver dachte in de spionagezaak die de Belgische regering in ernsti ge verlegenheid kan brengen. De Vlaamse krant De Morgen onthulde dat Cahen jr. jaren lang de vooraanstaande positie van zijn vader gebruikte om strikt vertrouwelijke rapporten voor grof geld door te spelen aan vreemde regeringen, vooral in Afrika. Volgens De Morgen heeft Ca hen jr., in enkele gevallen met 'gedeeltelijk medeweten' van zijn vader, vooral een actieve rol gespeeld bij de politieke en mi litaire omwentelingen in Bel gië's voormalige kolonie Zaïre. Vanuit Parijs, waar zijn vader tot vorig jaar de eerste ambas sadeur was, zou Cahen hebben kunnen beschikken over waar devolle informatie over de sterkte van de Zaïrese strijd krachten en de slagkracht van rebellenleider Kabila. In verband met de zaak zou Buitenlandse Zaken de beveili gingssleutels van het diploma tiek telexverkeer gewijzigd heb ben en Cahen jr. tevens de toe gang hebben ontzegd tot de Belgische ambassades te Was hington, Rome en Parijs. Een woordvoerder van het ministe rie wilde gisteren bevestigen noch ontkennen of de staatsvei ligheidsdienst is ingeschakeld om de omvang van de affaire in kaart te brengen. Cahen jr. zou tot begin '95 nauw samen hebben gewerkt met een huurlingenleider in het kamp van Mobutu, de Belg Ta- vernier. Medio 1995 zou de di- plomatenzoon vervolgens de zijde van Kabila hebben geko zen. Volgens 'De Morgen' deinsde Cahen jr. er niet voor terug in enkele gevallen ook vervalste documenten te verko pen. ook in Nederland op de markt komen. Unipath-directeur Le- endert Staal heeft in Watchdog de 450 ongewenste zwanger schappen bevestigd. Vrouwen die de Persona gebruiken, me ten met urinestaafjes hun vruchtbaarheid. De gegevens worden in een kleine computer opgeslagen. De Persona geeft vervolgens met een groen lampje aan wanneer zonder voorbehoedmiddelen gevrijd kan worden, een rood waar schuwt voor de vruchtbaar heidsperiode. Het Angolese leger is deze week de enclave Cabinda westelijk Zaïre binnengevallen. Deze be schuldiging heeft de regering van president Mobutu gisteren via de radio ,in Kinshasa geuit. Het grensdorp Yema is door cir ca 1400 man ingenomen. Yema ligt dertig kilometer ten noor den van de monding van de ri vier de Zaïre. Angolese regeringstroepen zijn naar verluidt al enige tijd discreet betrokken bij de strijd in Zaïre, maar officieel was er nog geen melding gemaakt van de acties. De aanvallen worden mogelijk uitgevoerd in samen spraak met de rebellen van Lau- rent-Désiré Kabila. Elders in het uitgestrekte grensgebied tussen Zaïre en Angola vechten Ango- lezen mee aan de zijde van troepen van Mobutu. VN-organisaties beschuldigen de rebellen ervan een Endlös ung na te streven door duizen den Hutu-vluchtelingen te ver oordelen tot een langzame en wrede dood. De hulporganisa ties toonden zich gisteren woe dend over de behandeling van de vluchtelingen dóór de voor namelijk uit Tutsi's bestaande rebellenbeweging. De organisaties kwamen met hun beschuldiging na berichten dat 30.000 Hutu's waren ge vlucht uit het kamp Biaro ten zuiden van Kisangai, gebied dat in handen is van de rebellen. Eerder deze week vluchtten al naar schatting 55.000 Hutu's uit twee kampen bij Kasese ten zui den van Kisangani. Artsen zonder Grenzen stopt tijdelijk met het verlenen van medische hulp in grote delen van Oost-Zaïre. De hulpverle ningsorganisatie heeft de afge lopen weken geconstateerd dat in de gebieden op grote schaal vluchtelingen worden ver moord. Bovendien zijn hulpver leners van Artsen zonder Gren zen gebruikt als lokaas voor Rwandese vluchtelingen. De Zwitserse banken, door gaans zeer zwijgzaam over hun cliënten, hebben aangekondigd dat ze geen geld van Mobutu hebben en ook niet willen heb ben. Mobutu staat bekend als een van de rijkste mannen ter wereld, omdat hij de schatkist van zijn land jarenlang heeft ge plunderd. Volgens de volksmy the is zijn vermogen, dat wordt geschat op zeven miljard dollar (13,3 miljard gulden), even groot als de nationale schuld van zijn land. jihana» Een kandidate voor de parlementsverkiezingen die morgen in Jemen worden gehouden, applaudiseert voor haar aanhangers. Democrati sche hervormingen staan centraal bij de verkiezingen, de eerste sinds de burgeroorlog van 1994. foto Reuters alijarekji DESIGNCENTRUM istanbul «jessica lutz correspondent Het Turkse leger roept vandaag de rege ring ter verantwoording over het eisen pakket dat het twee maanden geleden op tafel legde. De groeiende invloed van de islam onder de coalitie van de islamitische Welvaartspartij en de conservatieve Juiste Pad Partij moest teruggedraaid worden, vinden de miltairen. Het antwoord op de vraag 'wat is er gedaan?" is echter kort: niets. Met de generaals vindt een toene mend aantal kabinetsleden dat de rege ring daarom moet aftreden. Nog deze week sprak de bevelhebber van de gendarme in het zuidoostelijke Er- zurum, generaal Osman Özbek, op een openbare bijeenkomst. „Er ligt een zware politieke druk op het leger. De fundamen talisten willen de seculiere republiek ver woesten. Atatürk draait zich om in zijn graf. Ze proberen net als in Algerije aan de macht te komen door mensen hun hoofd af te hakken. Maar ik vecht al dertien jaar tegen de PKK. Ik zal ook tegen hen vech ten." Aanleiding voor deze niet mis te versta ne woorden was een toneelstuk dat in di verse steden opgevoerd wordt over een denkbeeldig land waar het leger iedere tien jaar ingrijpt (zoals in Turkije). In het stuk wordt de bevolking opgeroepen tot een gewapende opstand om eindelijk het recht van God te doen zegevieren. De generaal, die zich gesteund wist door de rest van de legertop, had evenmin een goed woord over voor premier Erbakan, die voor de vijfentwintigste maal op bede vaart naar Mekka ging met een talrijk ge volg van familie- en parlementsleden. Voor het oog van de camera huilden de in witte doeken gehulde parlementariërs van ontroering bij het zingen van religieuze liederen. De aan de Welvaartpartij gelieer de organisatie Milli Görüs, die ook in Eu ropa actief is, verspreidde in Mekka boek jes waarin het democratisch regime een doodzonde genoemd werd. Door de oplo pende spanning heeft premier Erbakan steeds meer moeite zijn partij op één lijn te houden. Inmiddels vraagt niemand zich meer af of er een staatsgreep komt, maar wanneer. De enige manier om die af te wenden is opstappen, zo vindt de gema tigde vleugel binnen de Welvaartspartij. Die realiseert zich dat de militairen, als ze de macht overnemen, geen genade ken nen. De coup van 1980 ging als een wals over alles wat links was. De sociaaldemocraten, socialisten en vakbonden zijn die klap nog steeds niet te boven. Datzelfde lot hangt ook de isla mieten boven het hoofd. De radicale groep binnen de Welvaartpartij lijkt even eens tot die conclusie gekomen te zijn. Die pleit echter voor de gewapende af tocht en zoekt de confrontatie met het le ger om bij eventuele vervroegde verkiezin gen de martelaarsrol op zich kunnen ne men. KAAPSTAD RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Winnie Mandela, of Winnie Ma- dikizela-Mandela, zoals ze zich sinds haar scheiding van Nelson noemt, wil 'de volledige waar heid' over haar verleden vertel len. Maar er hangt een prijs kaartje aan: zo'n 3,5 miljoen rand, anderhalf miljoen gulden. En tot iemand dat bedrag op ta fel legt, voorziet ze in haar on derhoud met verkoop van fles jes aarde uit de tuin van het huis in Soweto, waar ze ooit met Mandela heeft gewoond. De flesjes kosten vijftig rand, zo'n twintig gulden, per stuk. Volgens het weekblad Mail and Guardian heeft Winnie haar echte levensverhaal voor een half miljoen Engelse pon den te koop aangeboden aan de BBC of de commerciële Britse zender ITN. De BBC weigerde het aanbod, aangezien de om roep nooit voor interviews be taalt. ITN toonde zich belang stellend, maar zag van het aan bod af, omdat Winnie eisen bleef stellen op het gebied van de redactionele eindcontrole en klaarblijkelijk ook een vetorecht eiste bij de keuze van een inter viewer. Vervolgens benaderde ze de Zuid-Afrikaanse omroep SABC. Hoewel deze organisatie finan cieel zeer armlastig is, werd het voorstel serieus onderzocht. Maar toen de SABC wilde weten wat Winnie concreet zou gaan zeggen voor de camera, kreeg de omroep daar geen duidelijk antwoord op. Daarom werd uit eindelijk afgezien van de aan koop van deze primeur. Sinds dien vraagt ze zelfs voor het kleinste citaat geld van dé om roep. Aangezien die niet betaalt, is ze nog maar zelden op de Zuid-Afrikaanse televisie te zien. Winnie hoeft niet rond te ko men van helemaal niets. Als lid van het Zuid-Afrikaanse parle ment heeft ze een goed inko men. Maar ze is berucht om haar royale levensstijl, de ruime villa waarin ze woont met tal van lijfwachten en bedienden en de vele kostbare cadeaus die ze aan kinderen en kleinkinde ren geeft. Bovendien heeft ze grote schulden. washington hans de bruijn correspondent De regering-Clinton heeft giste ren een belangrijke overwin ning geboekt in de strijd tegen de machtige Amerikaanse ta baksindustrie. Een federale rechter in North-Carolina, de grootste tabak producerende staat, bepaalde dat de Ameri kaanse Food and Drug Admini stration (FDA) terecht nicotine als een drug beschouwt en dus het recht heeft om het gebruik ervan te reguleren. Daarmee is de weg vrijge maakt voor de regering in Was hington voor het wettelijk be perken van de verkoop en het gebruik van tabaksproducten, met name aan minderjarigen, net zoals die van medicijnen en drugs zijn geregeld. De rechter bepaalde echter ook dat de FDA niet het recht heeft reclame voor tabak aan banden te leg gen, omdat de vrijheid van me ningsuiting in het geding is. President Bill Clinton reageer de verheugd op het vonnis van de rechter in Greenboro, dat hem sterkt in zijn strijd tegen de tabaks- en sigarettenindustrie. „Dit is groot nieuws voor de ge zondheid van onze kinderen." Op Wall Street kelderden meteen de koersen van grote ta baksproducenten.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5