'Britten zijn nu eenmaal Conservatief Hollander klopt op deur Lagerhuis ZATERDAG 26 APRIL 1997 Groot-Brittannië staat aan de vooravond van verkiezingen, misschien wel de belangrijkste in jaren. Het lijkt erop dat de Conserva tieven, inmiddels bijna vergroeid met het pluche, op 1 mei voor het eerst sinds 1979 het onderspit zullen delven tegen het onherkenbaar veranderde Labour. Van de nieuwe Britse regering zal veel afhangen. Doet het land mee aan de Europese Monetaire Unieen de eenheidsmunt euro? Blijft het een paradijs voor het 'harde' kapitalisme. Of gaat Groot-Brittannië onder een Labour- regering ook sociaal meer in de pas lopen? En hoe zal het gaan met de Schotse drang naar zelfstandigheid en het schijnbaar onoplosbare Noord-Ierse probleem De belangrijkste ontwikkelingen, geschetst in een reeks verhalen. neens had Labour in 1994 een andere naam: New labour. De toevoeging New Britain moest duidelijk maken de partij met Tony Blair niet alleen een dere leider had gekozen, maar ook van in was het land een grondige opknapbeurt geven. Het verhaal wil dat de naam New Labour kozen werd door een trio dat een duidelij- breuk wilde met Labours linkse verleden: der Tony Blair zelf, Peter Mandelson, zijn rtrouwefing en strateeg, en Alistair Camp- '1, zijn perschef. Zo enthousiast was het etal over de vondst, dat eenvoudige partij twisten op het laatste moment de al opge- ngen leus 'Labour, a fresh start' (een nieuw gin) moesten verwijderen van een partij- nferentie. New Labour was geboren, het itvolk hoefde niet eens over de naamswij- ing te stemmen. /anaf dat moment ging het snel. Het socia- isch eigendom van de productiemiddelen rd uit de partijstatuten verwijderd. De in- ed van de vakbonden op het beleid terug- Irongen door hen minder stemrechten te ren op partijconferenties. Linkse radicalen rden de partij uitgeschopt of trokken, ils de roemruchte mijnwerkersleider Ar- ïr Scargill, zelf de politieke wildernis in. vatisering werd niet langer vervloekt, maar ichtig omarmd. Blair kreeg het allemaal gedaan. Hij kon ifs de vloek van links, de aartsvijand van de kbonden, Margaret Thatcher, ongestraft jzen voor haar krachtige leiderschap dat land uit het stakingsmoeras van de jaren rentig en tachtig had getrokken. Er werd gegromd in de partij, maar Tony kan in opiniepeilingen niet kapot en dat is na httien jaar oppositie een hard gegeven. In niet alleen dat. De partij trok tiendui- ïden nieuwe leden aan. Niet de verworpe- der aarde uit grauwe industriegebieden, lar nette middenklassers uit welvarende lene voorsteden. De hypotheekrente ver- ig volledige werkgelegenheid als gespreks- ierwerp nummer één op partijvergaderin- Verassing 1 mei, voorheen de strijddag van de ar- 1 idersklasse, moeten de 44 miljoen kiezers kroon op het vernieuwingswerk zetten, op basis van de uitslag van 1992, 76.000 i hen in strategische kiesdistricten een I lisje zetten achter de naam van de Labour- plaats van de Conservatieve kandidaat ra de Tories 57 zetels kwijt. Dan verovert bour een kleine meerderheid van de 659 ;erhuiszetels. De opiniepeilingen voor- illen veel meer. Het zou een daverende rrassing zijn als John en Norma Major op 2 I ïi in Downingstreet 10 niét de verhuiswa- ij n van Tony en Cherie zien arriveren. Tony Blair premier, de jongste van deze eeuw, en nog wel namens een partij die de laatste achttien jaar tegen vier verkiezingsne derlagen opliep. Het moet de glorieuze finish worden van een strak geregisseerde campag ne, naar Amerikaans model. Blair heeft er zelf wat onderzoekswerk ingestoken tijdens een bezoek aan Clintons verkiezingscircus in 1992. Les 1: boezem de middenklassen ver trouwen in. Les 2: zet de hele partij in het ge lid achter de Leider en laat geen radicale en helemaal geen dissidente geluiden horen. Gewapend met computeruitdraaien van het plaatselijk stemgedrag in 1992 trokken de activisten hun kiesdistricten in. Op laptops werden de resultaten van deurcolportage en telefonische enquêtes bijgehouden. Conser vatieve twijfelaars, de zogenoemde 'swit chers', kregen een extra bezoekje en vonden regelmatig verkiezingslectuur in de brieven bus. Labour-stemmers werden in de laatste campagneweek per persoonlijke post op hun stemplicht gewezen. Degenen onder hen die een wandeling naar het stembureau wat be zwaarlijk vonden, kregen gratis vervoer aan geboden. De faxen van kandidaten en plaatselijke partijbureaus produceerden non stop infor matie van de centrale computer Excalibur in de ontoegankelijke 'war room' van Labours hoofdkwartier aan de Thames, de betonnen kantoorkolos Millbank. Excalibur spuugde ook de statistische gegevens en economische berekeningen uit waarmee de 'snelle weer leggingseenheid', onder leiding van Peter Mandelson. de media en de eigen kandida ten bestookte als de propaganda van de te genpartij daartoe aanleiding gaf. Er kon, met enige overdrijving, van elektronische oorlogs voering worden gesproken. Ook de Conser vatieven beschikten op hun hoofdkwartier over zo'n Excalibur. Sommige kandidaten werden gek van de informatiestroom en opdrachten per fax. „We worden klonen, die soundbites herhalen achter de leider", klaagde Labour-Lagerhuis lid en erkend euro-scepticus Austin Mitchell vorige week in de Sunday Times. Mitchell maakt er in zijn kiesdistrict en de media geen geheim van dat hij mordicus tegen 'aanslui ting' bij een Europese munt is. Hij kreeg meteen een fax toegestuurd die hem 'uitno digde om het overeengekomen partijstand punt te verdedigen en verder de mond te houden'. „Breng duidelijk over dat alleen La bour, verenigd onder een krachtig leider schap, in staat is de Britse belangen in Euro pa te verdedigen." Mitchell is een van de weinige van de naar schatting zestig euro-tegenstanders in de partij die in de campagne openlijk voor zijn mening uitkomt. „Het argument dat alle "po tentiële onruststokers bij voorbaat door Mill bank werd meegedeeld was: geen onvertogen woord, anders verliezen we voor de vijfde keer", vertelde een Labour-activist in Wol verhampton, die absoluut anoniem wil blij ven. De vrees voor zo'n verlies zit er zo diep in na achttien jaar frustrerende oppositie, dat zelfs de vakbonden zich koest houden. ,,U zult gemerkt hebben dat een aantal van ons de afgelopen weken weinig in het openbaar heeft gezegd", sprak vakbondsleider John Edmonds deze week tijdens een vakbonds congres in Schotland. Edmonds kwam met felle kritiek op de ver kiezingsbelofte van schaduwminister van fi nanciën Gordon Brown om de komende twee jaar de belasting- en uitgavenpolitiek van zijn Conservatieve collega Kenneth Clar ke over te nemen en door te voeren. De vakbonden, die nog steeds garant staan voor minstens de helft van de 12,5 miljoen pond die jaarlijks in de partijkas komt, reage ren nu al nukkig op bijvoorbeeld Labours on wil om te onthullen welk minimumloon een regering-Blair wil invoeren. De kerken heb ben alle politieke partijen verweten dat ze het kwart van de bevolking, zo'n 19 miljoen mensen, dat van minder dan 100 pond per week moet rondkomen, gewoonweg 'verge ten' in hun verkiezingsprogramma's. „Politici doen alsof de underclass, een groeiend leger van arme drommels, gewoon weg niet bestaat", schreef de Observer. Al die mooie woorden om onderwijs, gezondheids zorg en sociaal welzijn te verbeteren sporen niet met de belofte om de belastingen niet te verhogen, stelden de kerken vast. Nuchtere kritiek die niet alleen aan het adres van de Conservatieven was gericht. Het zijn signalen dat de 'honeymoon' van Blair met het Britse kiezersvolk wel eens van korte duur kan zijn. Labour-kandidaten die beseffen dat er op hun eiland meer moet ge beuren dan Tory-beleid consolideren, kun nen moeiteloos een scenario tekenen dat premier Blair nu al slapeloze nachten kan be zorgen. „Denk je dat links en de vakbonden niet iets terugvragen voor de gratis lunches die ze Labour geven?", zegt de in Alkmaar geboren Rudi Vis, Labour-kandidaat in Noord-Lon- den. „Al die maatschappelijke groepen die achttien jaar lang niet aan de bak kwamen zullen hun verlanglijstje bij Blair op tafel leg gen. Ze zullen zeggen: we hebben onze kaken op elkaar gehouden toen je op de winst mik te, nu moetje naar ons luisteren." Namaak Vis is niet de enige die voorspelt dat 'oud La bour' nog lang niet dood en begraven is. Die boodschap verkondigden de Conservatieven iedere campagnedag. Een flink deel van de kiezers mag apathisch zijn of jong (vaak gaat dat ook samen); de ouderen kunnen zich nog de tijden herinneren dat de vakbonden met stakingsacties zeker zo ontwrichtend bezig waren als de IRA nu met bommeldingen. En bij hen legt de waarschuwing van de onuit roeibare Thatcher dat Labour niet meer is dan 'ruggengraatloze namaak' van het Tory- origineel wel degelijk gewicht in de schaal. Het werd in de laatste campagneweek be wezen door de iets slinkende Labour-voor- sprong in de opiniepeilingen. „Britten zijn nu eenmaal Conservatief. Er is een harde kern van zo'n 33 procent Tory-stemmers. Bij La- Campagneposter van de Conservatieven: Tony Blair als kleine jongen op de knie van Helmut Kohl. Moet deze 'kleine' Blair de Britse belangen in Europa verdedigen?, zo vragen de Tories zich af. Labour doet de spotprent af als een pathetische poging het publiek te beïnvloeden. foto epa bour ligt dat zeker zes procent lager. Dat be- hoort ook tot de groep potentiële thuisblij- zijn district op straat verkiezingsfolders uit tekent ook dat we veel meer kiezers voor ons vers. De Independent bevestigde deze week moeten winnen om de 41 procent te halen het al langer bestaande beeld dat de kiezers die waarschijnlijk voldoende is voor winst op de schandaleuze en twistende Tories zat zijn. 1 mei", weet Vis. Maar dat maakt ze nog niet enthousiast voor Het hoeft niet alles te zeggen dat eenderde het enige alternatief, New Labour, deel van het electoraat de keuze nog niet Dat Blair hen over de streep moet trekken, heeft bepaald. Een groot aantal van hen be- beseft Rudi Vis als geen ander. Hij deelt in met aan de ene kant het portret van 'yuppie' Blair en aan de andere kant een foto van 'ar beidersman' John Prescott, de ex-zeeman en vice-voorzitter van de partij die een oud-La- bour image heeft. Vis: „Als ik Blair voorhoud pakken de mensen mijn folder aan, toon ik Prescott dan lopen ze meteen door." Dertig jaar was Alkmaarder Rudi Vis toen hij zich bij de Labour-partij in Londen aanmeldde als lid. Een dikke kwarteeuw later is deze Nederlandse avonturier Labour- kandidaat voor de Lagerhuiszetel van het welgestelde kiesdistrict Finchley-Golders Green in Londen. „Opliet hoofdkwartier van de partij denken ze dat ik geen kans maak. Maar ik heb goede hoop dat ik het haal. JEiconomiedocent Rudi Vis kan de ge schiedenisboeken halen. Het is zo goed als zeker dat er geen enkele geboren Ne derlander onder de bijna 4.000 Lager huiskandidaten is. En volgens de biblio theek van het parlement is het deze eeuw nog niet voorgekomen dat een Nederlan der een zetel in het Lagerhuis veroverde. Als dat al ooit is gebeurd. Verder terug in de geschiedenis durft de archivaris echter niet te gaan bij gebrek aan gegevens. Het gaat overigens wel om een 'Neder lander' tussen aanhalingstekens, want Vis is officieel Engelsman. De Nederland se nationaliteit heeft hij jaren geleden opgegeven. Vis verliet Nederland na zijn diensttijd en een korte periode als 'nachtmanager' van, zoals hij zegt, 'de nette hoerenkast Hotel Fleissich' in de rosse buurt van Amsterdam. Herinneringen bewaart hij ook nog aan de provo- en kaboutertijd. „Ik deed mee aan ludieke acties met wit te fietsen. Ook praatten we met door as falt bedreigd gras", lacht hij. Druivenplukkers Na omzwervingen door Frankrijk en Spanje kwam hij in Amerika, waar hij trouwde met een Amerikaanse die hij in Spanje had leren kennen. Vis verbleef vier jaar in de VS, studeerde aan de uni versiteit van Maryland, voerde met de Mexicaanse vakbondsleider Cesar Cha vez actie voor de verbetering van het lot van Mexicaanse druivenplukkers in Cali- fornië en was ook betrokken bij hulpac ties voor Indianen in die staat. Hij vertrok naar Engeland om af te stu deren in economie aan de London School of Economics, destijds een zeer links bolwerk. Vis voelde zich er niet echt op zijn plaats. „Ik was in Amsterdam en Amerika politieke daden gewend. In Lon den heerste de cultuur van 'sitting marxisme': met je kont op een stoel en maar praten." Politiek actief werd hij pas echt nadat hij van zijn vrouw gescheiden was. Hij belandde in Finchley, het kiesdistrict waar Margaret Thatcher met succes haar Lagerhuiszetel verdedigde. Via afdelings- werk, bestuursfuncties op scholen en een raadslidmaatschap van het stadsdeel Barnett waar zijn kiesdistrict deel van uit maakt, klopt hij nu aan de deur van het Lagerhuis. „Op het partij hoofdkwartier in Mill bank denken ze dat ik geen kans maak. Maar daar hebben ze na grenswijzigin gen in mijn district mijn Tory-concurrent John Marshall een veel te grote meerder heid toegedicht. Ik heb goede hoop dat ik het wel haal", aldus Vis. Hij is een zeer onorthodox kandidaat. Geen aanhanger van Blair, ook al is hij heel blij dat Labour dankzij die Blair nu grote kans op regeren maakt. Vis zet zichzelf - met sympathieën voor links - neer op de rechtervleugel van Labour. „Ik zou het erg slecht vinden als deze mensen bij dictaat het zwijgen wordt op gelegd. New Labour zou van de rails ra ken, de grote groepen zonder toekomst of hoop in onze samenleving van zich vervreemden, als er geen sporen van oud Labour meer herkenbaar zijn in het be leid", meent hij. Vis lijkt in geen enkel vakje te passen en zijn politieke stijl is robuust. Hij geeft gniffelend toe dat zijn oudste zoon miljo nair is geworden in de City, en dat hijzelf - maar dat blijft een geheim - daar met fi nanciële adviezen zijn inkomen als do cent economie aan de universiteit van Oost-Londen bijspijkert. Hij is een 'wheeler-dealer' (een slimme jongen), zoals hij zelf zegt. Maar Lager huislid Marshall krijgt tijdens een politiek debat van hem het verwijt dat de Tories bedriegers zijn die en hun eigen zakken spekken met 'adviseurschappen'. „Dat meen ik", bezweert hij later. „Als ik in het Lagerhuis kom geef ik alle bijbaantjes op." Vis ergert zich vreselijk aan de anti-Eu- ropese geluiden bij de Conservatieven en in 'zijn eigen' partij. Hij is ook niet te be roerd om tijdens het debat dwars tegen het partijprogramma in afschaffing van de peperdure Trident-kernonderzeebo- ten te bepleiten. 'Zie je wel, niks nieuw Labour, gewoon oud links', roept Mars hall meteen. Maar Vis krijgt het applaus voor zijn repliek dat van de Trident-mil- jarden honderden scholen en ziekenhui zen kunnen worden gebouwd. Gebroken Vis komt nog maar weinig in Nederland. Eén keer per vijf jaar misschien, zegt hij. Zijn nieuwe levenspartner Jacqui is En gels, de vorig jaar geboren tweelingzoon- tjes zullen van pa geen Nederlands leren. „Als ik die taal goed wil spreken, moet ik eerst drie dagen oefenen. Ik voel er niets voor om over te komen als de Nederlan der die na een kort verblijf in het buiten land ineens gebroken Hollands gaat pra ten." In één opzicht blijft Vis een kaaskop. „Als er gevoetbald wordt door Ajax of het Nederlands elftal steun ik ze voluit. Ook als er tegen Engelse clubs wordt ge speeld."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 41