Doordouwen in Duinrell Wonen naast een dwaas, om gek van te worden ZATERDAG 26 APRIL 1997 Op avontuur door een stukje Randstad-natuur iontiiur in de natuur. Dat Wlprdt gewoonlijk gezoch t in de uvels van de Ardennen of lid-Limburg maar niet in de lie Randstad. Het Katwijkse Mi drijf Green Adventures heeft l3j 't daar wel gevonden en biedt ik om de hoek de sportieve h,litdaging. In het Wassenaarse tractiepark Duinrell. ,,Je kunt hier uitleven in een bos, je <i«4int het zwembad in en ook ia* 5 ig eens lekker eten. iteint; p de achtergrond klinken en thousiaste kreten. De drukbe zochte attracties zijn op een f' enworp afstand, maar de mannen in het s hebben er geen oog voor. Ze zijn in Was- k.l iaar voor een ander avontuur. Ze wurmen h over een touwbrug, gaan met een kom- het bos in en zeilen een berg af. Onder Jj ding van ex-commando's, van het Katwijk- bedrijf Green Adventures, ruirr Tussen april en november bieden die bijna lenm gelijks het vermaak waar firma's, perso- elsverenigingen, scholen en vriendenclubs melijk behoefte aan hebben. Hun werkter- is steeds vaker het rustige stukje Duin- vlak achter de attracties en de camping. (jiDe centrale locatie bespaart de klanten, elal bedrijven uit de Randstad, reistijd en skosten. Je kunt er ook een half dagje op )ntuur, een half dagje vergaderen en nog vonien het park of Tiki-bad in. Duinrell hoopt park zo buiten de weekeinden en het gseizoen beter gevuld te krijgen. En een Adventures kan de programma-onder lij len verwezelijken door de natuur een aar handje te helpen. Zo maakt een 16 meter ige steiger, bovenop een duinhelling, het Dgelijk te toggelen. Oftewel: langs een huin gespannen touw in vliegende vaart ar beneden suizen. lil 711 Beloning laan we daar straks echt vanaf?", is dan ook alom gestelde vraag onder de 50 service- lewerkers van Rentokil. Hun 'Adventure die begint met een kopje koffie rond de cknickbank, is de tastbare beloning voor aanbrengen van extra klandizie. Wisten Bbijvoorbeeld een zaak, waar ze alleen de andverbandcontainers verwisselden, ook nteresseren voor een zeepbak, een plant, i ventilatiesysteem of de Rentokil-onge- irtebestrijding, dan leverde dat punten op. aten die ze konden verzilveren. De Adven- v Day is de tweede prijs, na een weekeind- arde Tien punten. Luid gejuich in het verder uitge storven bos. Hooguit komt af en toe een da me haar hond uitlaten, want dat mag aan de overkant van de beek. Tenminste, dat meldt een geel-blauw bordje naast de touwbrug en de gewone brug, die er naast elkaar liggen. Masker „Je leert elkaar op een andere wijze kennen en waarderen. Zet samen je masker af, waar mee je in een bedrijf toch te vaak moet rond lopen. Heb samen plezier. Zo'n dagje is ook spannend", meldt John de Kievit. „Je verlegt ook je grenzen. Ik zeg niet dat een introvert persoon opeens extrovert wordt wanneer hij hier een dagje is geweest. Maar ik weet dat het heel goed kan werken wan neer het knechtje van de repro-afdeling op eens een topper blijkt bij het mountainbik- en", meldt neef Egbert. En inderdaad, er wordt op schouders gesla gen en over en weer worden tips gegeven. De gesprekken gaan niet louter meer over Ren tokil en zeker niet alleen meer over de eigen afdeling. Al zijn er natuurlijk altijd momenten dat je er niet omheen kunt. In het restaurant, waar tijdens de pauze uitgebreid wordt ge luncht, hangen de handdoekjes van de con current. „Die gaan we eens flink vuil maken", heet het strijdlustig op de wc. De mannen van Rentokil weten als geen ander wat bijvullen en nalopen is. In een fors tempo, omdat ze ook nog tijd willen vinden voor het noteren van wat tips. Die leveren punten op voor de Adventure Day. Sommige bedrijven noemen zo'n dag een survival, maar dat kan tot verwarring leiden. De man nen van Green Adventures weten wat er kan gebeuren als bedrijven of personeelsvereni gingen de dag als zodanig aankondigen. Daarmee worden beelden opgeroepen van besmeurde lichamen, zwoegend door de modder. Dan zijn er twee mogelijkheden: ,,Öf er schrijft geen hond in, bang dat ze 'het' niet kunnen. Terwijl we de onderdelen en het ni veau juist aanpassen aan de capaciteiten van de deelnemers. Öf ze komen hier met van die outdoor-pakken, compleet met zakmes en kompas." Ook dat is echt niet nodig in het overzich telijke stukje Duinrell tussen beek en prikkel draad. Het bos is maar een paar honderd me ter breed. Overal zijn paden en genummerde vuilnisbakken, die voor flink wat verwarring zorgen bij de oriëntatietocht met kompas. Want welke bak staat nu op 280 graden van de vorige, zo'n 300 meter verderop? De mountainbike-gids blijkt tussen de pa den toch nog wat wildernis te kunnen voor schotelen. ,,Ik zou dat klimmetje nemen met je linker versnelling in de één en de rechter in de drie", adviseert hij. En: „Die afdaling moet je in 3,7 nemen. En in dat zand laat je je fiets maar sturen. Anders loopje vast." Afzien Voor wie de smaak te pakken heeft gekregen, heeft Green Adventures twee of driedaagse tochten in de aanbieding in de Ardennen of Zuid-Limburg. Of een echte survival van een week in de jungle van Suriname. „Dat is echt afzien", aldus John. Daar kun je niet, aan het einde van de dag, een duik nemen in het Tikibad. Of een afsluitend diner in een res taurant gebruiken. In Wassenaar wèl. Daar is het avontuur een soort personeelsfeestje, meldt Rentokil- manager H. Ph. van Kralingen, een sportief uitje. Voor een survival hoeft het bedrijf niet naar Duindigt te komen. „Want overleven moeten we elke dag al." gezet, maar als ik op een verjaar dagsfeestje vertel wat hij ons al lemaal aandeed, krijg ik er alle gasten mee stil." Nog steeds heeft M. geen idee waarom de buurman hem het le ven zo zuur maakte. „Wij waren een obsessie voor hem, zoveel is wel duidelijk." De kwelling die het Haagse ge zin onderging, staat niet op zich zelf. Velen met hen worden dag en nacht geteisterd door buren, die weliswaar geen psychiatrisch verleden hebben, maar die ze op de een of andere manier niet al lemaal op een rij hebben in de 'bovenkamer'. Mensen die er be wust of onbewust genoegen in scheppen het leven van anderen te verzuren. Malloten die net nog niet gek genoeg zijn voor opna me in een kliniek. Jonge mensen die dag- en nachtritme door el kaar halen, dementerende oude ren die hun huis laten vervuilen of met regelmaat vergeten de gaskraan dicht te draaien. Het bureau Intomart spitste zijn onderzoek toe op het wonen naast langdurig behandelde psy chiatrische patiënten. Liefst 85 procent van de Nederlanders zegt er geen bezwaar tegen te hebben naast zo iemand te wo nen. De ondervraagden kunnen zich vinden in het streven van de overheid dergelijke chronisch zieken meer te laten integreren in de samenleving. Vooral jonge ren en hoger opgeleiden maken geen bezwaar. Inwoners van klei nere gemeenten zijn het er min der mee eens. Iets minder dan driekwart stemt ermee in. Acceptatie van de psychiatri sche patiënt is overigens wel af hankelijk van het soort stoornis. Voor ex-cliënten van de Riagg en degene die lang opgenomen zijn geweest in een psychiatrisch zie kenhuis liggen de kansen op een Mensen vinden psychiatrische patiënten nog steeds een beetje giiezelig. Toch zegt 85 procent van de Nederlanders in een onderzoek van Intomart niets tegen een gek als buurman te hebben. Degene die dit onverdeelde genoegen reeds had, lacht om die schijntolerantie. Beuken tegen de muur, doodsbedreigingen, de gaskraan bewust open, schizofreen gedrag. Je zult er maar naast wonen. plekje in de wijk beduidend ho ger dan voor drank- en drugsver slaafden. Slechts vier procent van de ondervraagden vindt dat een drugsverslaafde recht heeft op terugkeer in de maatschappij. Dertig procent denkt dat dit mis schien gaat lukken. 35 procent heeft er absoluut geen vertrou wen in. Voor alcoholisten ligt de acceptatiegrens vijf procent ho ger. Opvallende cijfers waarbij de vraag opdoemt hoe hard de voorstanders nog juichen als ze er daadwerkelijk mee worden ge confronteerd. In ons land kent vrijwel ieder een wel iemand van wie het le ven danig wordt vergald door een eigenaardige buur. Zoals ge zegd; in de meeste gevallen gaat het om onvoorspelbare karakters zonder psychiatrisch verleden. Marian (32) die een schizofreen buurmeisje had, denkt dat de ge noemde tolerantie van onder vraagden te maken heeft met on wetendheid. „Het ligt er maar net aan wat voor ervaring je hebt gehad met zo iemand. De vrouw naast wie ik woonde, had momenten dat je niets aan haar merkte. Dan dron ken we samen koffie of gingen stappen. Van het ene op het an dere moment kon ze veranderen. Dan keek ze mij met een verwil derde blik aan, heel eng. Op an dere momenten was ze schichtig en onvoorspelbaar. Ze heeft mij nooit bedreigd, toch was het griezelig." Marian vindt het nobel dat zo velen positief op het onderzoek reageerden. „Ik vraag me alleen af hoe er wordt geoordeeld als het dichterbij komt. Als je echt met een vreemde figuur te ma ken krijgt. Ik weet het niet..." Begluurd Annet gaat verhuizen. Dat doet ze om niet meer geconfronteerd te worden met een man uit haar flat, die vrouwen lastig valt. Hij wachtte Annet meermalen op. Bij de hoofdingang, bij haar auto, FOTO ARCHIEF in het portiek, 't Enige wat hij ooit zei was: 'Je hoeft voor mij niet bang te zijn, meisje' Omdat de Noordvvijkse wist dat de man zwakzinnig was. ver trouwde ze daar niet te veel op. Bij de politie was bekend dat hij geregeld vrouwen lastig viel. „Hij stond ook heel onbeschaamd bij anderen uit de flat door de ruiten te gluren. En niemand kon er iets tegen doen..." Hans (23) heeft nog helder voor ogen hoe het er in het Til- burgse studentenhuis aan toe ging. De 34-jarige werkloze man die er ook woonde, leek aanvan kelijk een prima vent. Een beetje vreemd was het wel dat-ie onder de douche hele gesprekken met zichzelf voerde en overdag sliep en 's nachts tot leven kwam. In zijn actieve uren liep hij later gil lend door het huis en uitte zware dreigementen. „De ellende waarmee hij zat, was altijd de schuld van degene die hij tegen kwam. Soms had je net een praatje met hem ge maakt en dan liep hij het volgen de moment briesend over de gang: 'Ik ga jullie allemaal ver moorden', schreeuwde hij dan. Hij was volstrekt onvoorspelbaar en de schrik werd bij ons steeds groter toen hij huisgenoten ach terna zat", vertelt Hans, die om de man maar te ontwijken op kousenvoeten over de gang sloop. Op een middag beleefden de studenten een onaangenaam hoogtepunt toen ze met z'n allen in de tuin zaten en 'de gek' één van hen met een mes te lijf ging. „Hij had op dat moment weer die enge, verwilderde blik in zijn ogen... Ook na dit akkefietje kwa men we niet van hem af. Het was echt vervelend. De politie beris pte hem voor de bedreigingen, meer kon ze niet doen. Van ge dwongen opname was al hele maal geen sprake omdat de man nog geen echt gevaar voor zich zelf of omgeving vormde." Net als de andere slachtoffers kijkt ook Hans wel uit dat hij ooit nog zoiets meemaakt. Hij zegt: „Hoewel het natuurlijk nooit uit te sluiten is, probeer ik er nu bij een verhuizing toch wel achter te komen naast wie ik kom te wo nen." Begrip Directeur Simon Janssen van het psychiatrisch ziekenhuis Hel merzijde in Twente is niet ver baasd over de positieve uitslag van Intomart. Net als in andere steden in het land heeft zijn zie kenhuis woningen in de wijk waar (ex-)psychiatrische patiën ten te midden van het 'normale' volk wonen. En dat gaat buiten gewoon goed, zegt hij. „Toen we in de wijk aankondigden wat we van plan waren, had een grote groep er onmiddellijk begrip voor. Een eveneens grote groep maakte zich zorgen. De drie wa gen die altijd terugkomen: Wordt mijn huis minder waard? Lopen mijn kinderen gevaar? Krijg ik junks in de buurt? Als je daar een goed antwoord op geeft, is het vaak geen probleem meer." Volgens Janssen bestaat er in Nederland een redelijke mate van openheid. „De media spelen daar een grote rol in. Tv en kran ten besteden redelijk veel aan dacht aan deze materie waar door er bij de mensen een genu anceerd beeld ontstaat. Psychia trische patiënten veroorzaken geen overlast, die koppeling wordt door de meesten niet ge maakt. Door alle informatie die op ons afkomt, weten wij inmid dels dat de meeste patiënten problemen hebben met zichzelf en niet met de buurt." M ien vooroorlogse wijk in Den iag. De familie M. dacht er een uden plekje te hebben gevon- Totdat ze nader kennis ïakte met de onverklaarbare Ween van de buurman. Na een node van 'normaal' contact gon deze plotseling te klagen geluidsoverlast. Die ergernis m zulke vormen aan dat de ze buur zelfs de politie op- immelde in een weekeinde dat volledige familie M. in Ierland itoefde. Dit ter illustratie van ij (vermeende geluidsprobleem. De geplaagde familie werd be- )okt met telefoontjes en kwade ieven. Een geheim telefoon- imer leek de oplossing maar het niet. De boze buur ;te zijn ongerief op alle uren de dag bekend bij de politie, die heb ik dus ook op alle •tippen bij mij voor de deur id; midden in de nacht, op lagochtend, met Pasen en verzucht slachtoffer M. sterke arm' bleek ook over Q0 ii sterke geest te beschikken en op een gegeven moment in gaten welk vlees ze in de kuip Toen de politie niet meer ram opdagen, spande de buur- in een kort geding aan. De rechtsprocedure sleept nu drie jaar en maakte M. aan 'pj? nveerkosten pakweg twintig 11e armer. En ziek. Ondertus- i deed de buurman er alles n de familie niet alleen in de totbank maar ook thuis op de réën te krijgen. De M's werden gluurd, uitgescholden op aat en kregen door lasterpraat a dubieuze naam in de wijk. lij bonkte op de muur, gooide 't de schuifdeur, wachtte ons S>. sloeg voortdurend met een ickeystick of ijzeren staaf tegen balkon om ons uit de slaap te •uden. De man is inmiddels »r de rechter uit zijn woning Deelnemers trekken de zelfgemaakte 'vlotten' op het droge waarmee ze de sloot zijn overgestoken. je Antwerpen. Op zo'n weekeindje België •mogen ook de partners mee; de Adventure Day is alleen bedoeld voor collega's. Velen hebben elkaar nog nooit gezien, verspreid als ze werken over het land en over de verschil lende onderdelen van het bedrijf. Er zijn bij aankomst dan ook scherpe scheidslijnen te trekken. Pestcontrol staat bij Pestcontrol. Hy giëne bij Hygiëne. Tropical Plants bij Tropical Plants. En Healthcare bij Healthcare. Pratend over het eigen magazijn en de nieuwste regel dat je ook per team weer beloond kunt wor den, voor schone auto's en een goed maga zijn. Die scheidslijnen moeten weg. 'Dus' wor den de mannen verdeeld in teams en gaan ze samen elkaar aan de gang. Samen bouwen, samen problemen oplossen, samen zorgen dat de hele groep grenzen verlegt bij een pro gramma-onderdeel als abseilen. Daarbij roet sj je, langs twee touwen, loodrecht omlaag. Remmen doe je door 'heel relaxed' in het touw te knijpen dat je losjes langs je heup houdt en dat, via een ingenieuze knoop in een haak èn een extra mannetje beneden, doorschieten onmogelijk maakt. Commando's kunnen dat nog zo goed uit leggen en voordoen, maar wat doe je als je hoogtevrees hebt? Dan beklim je niet de hele, tien meter hoge steiger, maar zet je halver wege de afdaling in. Tot grote waardering van het team, dat die oplossing ter plekke had bedacht. Ravijn „Niets moet", benadrukken de begeleiders. „Veel mag." Zoals een flink portie eigen ini tiatief bij een programma-onderdeel als 'ton- nenpalen'. Men neme vier tonnen en zes planken, waarmee je over alle tonnen moet lopen zonder de grond te raken. „Want dat is het ravijn", legt John de Kievit uit. De tonnen zó rollen, dat de planken als brug kunnen dienen, mag niet. Het team weet er wat op: de ene plank op de andere leggen, al moet je dan wel goed op die eerste gaan staan. En zo plank voor plank, ton voor ton, man voor man. „Mooi", vindt John, „Laatst waren hier mensen.., die stonden maar: dit kan niet." De 34-jarige Wassenaarder verliet eind ja ren '80 de commando's, was een paar jaar vertegenwoordiger, maar wist dat daar zijn toekomst niet lag: De Kievit: „In mijn dienst tijd was ik altijd buiten, in de natuur. En die bleef trekken." Toen zijn neef Egbert Ruygrok (31) in 1990 afzwaaide als sportinstructeur en fysiothera peut bij de commando's, wisten ze het. Dit was het moment om samen iets te doen met hun gezamenlijke voorliefde en ervaring. En zo begonnen de neven Green Adventures vanuit een kantoortje aan de Katwijkse Sandtlaan. De eerste drie jaar gingen ze vooral naar de Ardennen en Zuid-Limburg, de laatste tijd blijven ze steeds vaker in de Randstad. John: „Je kunt verder alleen in Beekbergen terecht. Dat bedrijf, Wem, is meteen ontzettend groot. Het doet Sterrenslag en wil alleen groe pen van een paar honderd man." Kleine groepen Green Adventures werkt liever met clubs van een man of 50. Bedrijven, scholen, vrienden clubs. „Met kleine groepen heb je meer con tact. Je ziet ook vaak dat een binding ont staat", constateren de begeleiders. Het zijn oud-commando's en -mariniers, maar ook sportinstructeurs of administratrices die niet de hele week binnen willen zitten. Hun taal is direct. Ze willen lachen en ze geven graag een steek onder water. Bijvoor beeld bij het vlottenbouwen. Met vier vaten, zes boomstammen, touwen en wat spandra den, maken de teams zelf hun vlotten. Maar zijn ze stevig genoeg om de modderige sloot, op het breedste punt over te steken? Volgens Egbert Ruygrok is dat hét moment voor een afrekening, maar dat blijkt mee te vallen. De gymschoenen worden wel nat, maar dat is niet omdat degene die erin steekt in het water wordt geduwd door een collega met revanche-gevoelens, maar omdat hij zelf de lef heeft getoond te springen. In spijker broek of trainingspak. Al snel heerst er een Zeskamp-sfeertje, met luid 'hoi-hoi-hoi' geroep. Bij het boogschie ten blijken team en begeleiders zich te ont fermen over die ene ploeggenoot die conse quent naast het bord schiet. Op het moment dat de punten geteld worden, kijken ze zijn pijl zo'n beetje het bord op. „Óver de pijl kij ken. In één beweging spannen en loslaten. Dan tril je minder." En ja hoor... op het bord.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 37