OKSOJERIS Stille strijd rond de Toerisme per SLAAPTREIN en VEERBOOT van NEDERLAND naar GRIEKENLAND Gesmolten 4 leunend op je ellebogen met neus tegen het raam. Vanuit •eigen cocon 'ergens in Italië' tochtend wakker zien wor- i. Het is maar één van de iuke kanten van 'treinen'. In 51 geval met de AutoSlaap Ex- van de NS die vrijdagvond anuit Den Bosch richting uid-Italië is vertrokken. Maar mi zo vroeg in de ochtend je igen lang open te houden, lijkt een onmogelijke opgave, let op de achtergrond immer anwezige 'kadang-kadang' loet de rest. Rolluik maar weer aar beneden dus. Om tegen egenen door de purser ge lekt te worden met broodjes warme koffie. Nog een paar uren dan lopen we eindsta- Bologna binnen. Vervol- ins gaat de reis per auto naar havenplaats Ancona om iar in te schepen op één van twee veerboten van VCK «reizen met bestemming itras op het Griekse vaste nd. izen per slaaptrein heeft iets eciaals. Je kunt onderweg lek- rde benen strekken, je slaapt een normaal bed en de tus- üiggende tijd kom je wel or in de restauratiewagen, ivendien weet je dat alles ach- inde auto veilig is opgebor- Wat wil de op vakantie ande mens nog meer? Veel izigers die voor Italië of het lekse vasteland kiezen, zien dijk op tegen de lange rit. et is dan ook niet verwonder- kdat steeds meer mensen kie- voor de auto-slaaptrein entueel in combinatie met de erboot. De NS speelt op die oeiende vraag in. leksen ketel inde talloze halteplaatsen van autoslaaptrein in onder meer ankrijk. Oostenrijk en Italië is ids vorig jaar Bologna toege- ïgd. Milaan werd door de NS het lijstje geschrapt. Van de rkeerstechnische heksenketel :zo kenmerkend is voor deze iord-Italiaanse metropool eken veel vakantiegangers de nuwen te krijgen. Verder dan ;eveer 1.400 boekingen per toen kwam men dan ook t. Bovendien ligt Bologna als uitvalsbasis naar onder meer Florence, de rest van Italië en de oversteekplaatsen naar Grie kenland veel gunstiger. De rui! met Milaan bleek een gelukkige greep. NS-manager Jaap Sau- nier: „Het eerste jaar naar Bol ogna boekten we gelijk 2.400 reizigers voor de autoslaaptrein. Dat is natuurlijk een aardige op steker." Bologna dus. Wat opvalt bij het uitstappen is de enorme scheur in de muur van het station. Een stille getuige van het drama in 1980 toen een ultrarechtse ter reurorganisatie bijkans het hele station opblies. Tientallen men sen kwamen daarbij om het le ven. Op de oude muur staan de namen en de leeftijden van de doden. Op deze indrukwekken de manier wordt de herinnering levend gehouden. Wie in Bologna uitstapt, doet er overigens goed aan niet meteen de plaats te verlaten. De hoofd stad van de gelijknamige streek heeft veel te bieden en is be faamd vanwege de manier waarop er met stadsherstel en herindeling wordt omgespron gen. Mede daardoor is het mid deleeuwse stadsbeeld zo goed als onaangetast gebleven. Prachtige musea wedijveren met fraaie oude gebouwen om de meeste aandacht. Overigens: niet alleen cultuursnuivers ko men in deze stad aan hun trek- ken. Ook smulpapen kunnen er in de talloze restaurants hun lol op. In Italië geldt Bologna als de superliga waar het gaat om de versterking van de inwendige mens. Op je gemak rondlopen door de stad terwijl de auto wordt ge lost; een verrukkelijk gevoel. Vervolgens naar Ancona. Daar immers wachten de veerboten richting Griekenland. Op de ka den is het een compleet gek kenhuis. Iedereen probeert zo snel mogelijk aan boord te ko men. Alsof er een ramp op komst is en er nog maar één boot vaart om de mensheid van de ondergang te redden. Perso nenauto's persen zich toeterend tussen vrachtwagens door; rug zaktoeristen lopen verdwaasd rond. Maar de SuperFast Ferrie I toornt hautain boven al dat aardse gekrioel uit. Ze is een van de twee vlaggeschepen van VCK. Het 173 meter lange schip werd op 25 maart 1995 in Bremerhaven te water gelaten en kan heel wat aan. Naast de 1.400 passagiers is er op de vier autodekken plek voor 110 vrachtwagens en 830 personen auto's. Bovendien kloppen beide sche pen elke concurrent op snel heid. Waar andere veerboten dertig uur nodig hebben om naar Griekenland te komen, daar doen deze twee 'kanon nen' het in twintig uur. Zes keer per week wordt de oversteek ge maakt en volgend jaar worden er twee extra koninginnen inge zet, die - adel verplicht - nog eens twee uur van de zeereis af knabbelen. Maar niet alleen de factor tijd is een argument in de strijd om de passagier. De veerboten bieden de reizigers het comfort van een cruiseschip. Ruime hutten in clusief douche en toilet, een dis co, een restaurant, niets ont breekt er. Zelfs aan een zwem bad op het achterdek is ge dacht. De tocht over de Adriati- sche Zee is een vakantie op zich. Vanaf het dek is het genie ten geblazen. Fraaie kuststroken die langzaam verdwijnen; ei landjes die opdoemen. Boven dien passeren met enige regel maat zeilboten op weg naar... Tja waar naar toe eigenlijk? Tussen het vertrekpunt Den Bosch en eindpunt Patras liggen nogal wat kilometers en zeemij len. Maar het zijn voor de pas sagiers van de AutoSlaap Expres en de veerboten wel veilige kilo meters die zonder stress wor den afgelegd. Geen overvolle autowegen, maar je gewoon on derweg lekker laten verwennen. Om uiteindelijk okselfris op je bestemming te arriveren. Informatie: NS, telefoon (030)- 297.72.91 en/of VCK Zeereizen, tele foon (020)-614.64.41 Er is natuurlijk een laatste con trole van het treinpersoneel. Niettemin wordt van de passa giers van de AutoSlaap Expres verwacht dat ze bij het pakken van hun wagen enige voorzich tigheid betrachten. Geen fietsen op het dak bijvoorbeeld, geen uitstekende delen ook. Heel af en toe gaat het toch nog wel eens fout. NOS-manager Jaap Saunier: „Je maakt wel eens gekke dingen mee. We hebben het meegemaakt dat de eigenaar van een auto die op het 'boven dek' was geparkeerd, was verge ten het wandelkarretje van het dak te halen. Ook ons personeel had niets gezien. Het ging om een Franse wagen. Eentje die voor een flink deel uit kunststof bestond. Onderweg raakte het handvat van dat wandelwagen tje constant de bovenleiding. Niemand heeft iets gemerkt. Totdat we op de plaats van be stemming aankwamen. Toen bleek driekwart van die auto te zijn gesmolten." RIEN VAN DENANKER. Ondanks de geringe hoogte - 60 meter boven de zeespiegel - oogt het landschap rond de Holterberg sterk buitenlands. Licht heuvelig, soms bosrijk, uitgestrekte heidegrond. Wie niet teveel rumoer maakt, ont moet in bos of hei veel dieren. De stilte is recht evenredig aan de vriendelijkheid van de be volking. Ook onbekende wes terlingen worden er gegroet. Een beetje ingetogen, soms slechts met een licht knikje. Niet uit norsheid, maar meer om de aanwezige rust niet te verstoren. Maar het gist wel op de Hol terberg. Twistpunt is de weg tussen Holten en Nijverdal. de 11 kilometer lange route die (soms met een klim van 10 procent) dwars door het Sal- landse natuurgebied loopt. Af sluiten of niet afsluiten? 'Ja' roepen natuurbeschermers, want de zeldzame korhoen loopt ondanks een nachtelijk rijverbod gevaar te worden uitgeroeid door het passeren de snelverkeer. 'Nee' zeggen de tegenstanders, want het •traject van de Holter- naar de Noetselerberg vormt voor toe risten een tè schitterend uitje. Met als hoogtepunt de fameu ze pleisterplaats met panora misch uitzicht. De korhoen komt in Neder land vrijwel alleen voor in het gebied bij de Holterberg. Er scharrelen alleen nog wat groepjes aan de Drents-Duitse grens (Meinweg) en in Noord- Holland (Jisperveld). De kor hoenders verkiezen de Sal- landse heide- en bosgrond niet alleen omdat ze er het juiste voedsel vinden (rode bosbes vooral), maar ook om dat ze er ruimte en rust vin den. Vroeger krioelde het in Nederland van dit soort vo gels. Nog sterker: een genera tie terug kon er makkelijk tien gulden worden gebeurd voor een afgeschoten exemplaar. Maar die tijd is voorbij. Oor zaak: Zure regen, huizenbouw enzovoort. Er leven op en rondom de Holterberg volgens de laatste tellingen 42 paartjes. Iets meer dan het jaar ervoor. In die voorzichtige groei ziet Staats bosbeheer (dat gestaag verder werkt aan uitbreiding van het voor korhoenders belangrijke heidegebied) reden genoeg om toeristen, recreanten en ander zich per auto over de heuvelrug bewegend volk ge heel en al te verjagen. Hetgeen Piet Bos, directeur van het aan De Wegliggende 'Natuurdiorama' (60.000 be zoekers per jaar), onzin vindt: „Tot voor enkele jaren terug werden hier duizenden dieren doodgereden. Vooral 's nachts. Dus is het terecht dat er over maatregelen wordt na gedacht. Maar algehele afslui ting gaat mij te ver." Een me ning die wordt gedeeld door zijn buurman Ingbert Mul ders. eigenaar van hotel 't Los se Hoes. Het verwijt dat Bos en Mul ders alleen maar commerciële belangen beschermen, zwaai en beiden weg. De laatste: „Ik zit elk weekeinde bomvol en dat moet vooral zo blijven. Maar dat wil niet zeggen dat ik persoonlijke belangen na streef. Als dat het geval was. dan zouden we De Wegeerder moeten verbreden. Waarbij natuurlijk wel de kip met de gouden eieren wordt ge slacht." Volgens de beheerder van het bezoekerscentrum van Staats bosbeheer zijn niet alleen re De volgens natuurbeschermers bedreigde korhoen. foto gpd creanten de grote boosdoe ners. maar mèèr misschien nog wel de locale woon-werk- rijders. die 's morgens en 's avonds, veelal met grote snel heid over De Weg crossen. De overlast is redelijk terugge bracht nu er een rijverbod is tussen 's avonds negen en 's morgens negen. Met die nach telijke afsluiting heeft vrijwel niemand moeite. Het pro bleem is alleen dat je via De Weg in ruim tien minuten van Holten naar Nijverdal rijdt en dat het alternatief (de zestien kilometer lange route via Rijs- sen bijna een half uur kost. Inmiddels strijden de 'vrien den van de korhoen' onver vaard verder met de gemeente Hellendoom (waaronder Nij- verdal valt) op de voorste rij. Er is voor De Weg zelfs een 'Stappenplan' opgesteld met nieuwe verkeersmaatregelen i zoals een uitbreiding van de sluitingsuren, het ontwikkelen I van alternatief vervoer en een I totale afsluiting in het week einde. Mocht dat nog niet vol- i doende zijn, dan wordt over wogen de weg helemaal 'op slot' te doen. Uiteindelijk dus toch een to taal rijverbod? Bos: „Het is niet te hopen. Als het erom gaat het woon-werkverkeer te remmen, dan kun je al heel veel bereiken door extra slin gers aan te leggen. Bovendien bereik je ook al een behoorlijk effect met een maximumsnel heid van 30 kilometer per uur en met verkeersdrempels. Sluipverkeer maak je er gek mee en toeristen hebben er geen last van. Die rijden toch al op hun dooie gemak". Hij vraagt zich trouwens of al de aandacht voor het gemoto riseerde doorgaande verkeer wel zo terecht is. „Kijk naar Schiphol, het knettert er van het geluid, maar er zijn daar nog nooit zoveel konijnen, ha zen en vogels gesignaleerd. Die beesten wennen aan het lawaai. Ze zouden eens wat moeten doen aan trimmers en joggers. Die veroorzaken meer problemen dan de recreatieve automobilist. Plotseling ko men ze in alle stilte, maar hij gend en puffend en soms ge kleed in kleurrijke pakken, in de buurt van die korhoenders. Daar worden die beesten pas onrustigvan." Informatie: WV Holten, Dorps straat 27, 7451 BR Holten, telefoon 0548-36 15 33; Natuurdiorama Hol terberg, Holterbergweg 12, 7451 JL Holten. telefoon 0548-36 19 79 en Bezoe kerscentrum Sallandse Heuvelrug, Grotestraat 281 7441 GS Nijverdal. telefoon 0548=61 27 11. REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN E I l.i E Rl C H I E N Zeventig jaar Züundapp De Falconetta en de Combinette. Als de lief hebber deze namen hoort, beginnen er bellen te rinkelen. Het zijn bromfietsen die het Duit se merk Zündapp in de jaren zestig en zeven tig maakte. In mei zijn ze te bezichtigen in het Autotron in Rosmalen. Dan toont de Neder landse Zündapp Veteranen Club een over zicht van de motoren en bromfietsen die de afgelopen zeventig jaar in de Zündapp-fabrie- ken werden gemaakt. Informatie: Autron Infolijn 073-52 19 05 0. Jeeps in Legermuseum Volgens generaal George Marshall was in de Tweede Wereldoorlog de jeep 'Amerika's be langrijkste bijdrage tot de overwinning'. Aan deze terreinwagen en haar opvolgers, zoals de door de landmacht aangeschafte Mercedes- Benz, wijdt het Legermuseum aan de Korte Geer 1 in Delft de komende tijd de tentoon stelling 'Four-wheel... Drive!, jeeps en andere terreinwagens'. Informatie: telefoon 015-21 50 50 0. Dordtse geheimen Naar aanleiding van het veelbeschreven ar cheologische onderzoek op het Statenplein in het centrum van Dordrecht heeft de plaatse lijke WV een speciale dagtocht samengesteld. Hoogtepunt van de gegidste wandeling door de monumentale binnenstad is een bezoek aan de opgravingen. Wie na de lunch een visi te wil brengen aan het Dordrechts Museum (met werk van onder anderen Breitner en Weissenbruch) öf het kostelijke Museum mr. Simon van Gijn, krijgt daar gratis toegang. Prijs 33,25 gulden (all in). Informatie: WV Dordrecht, telefoon 078-61 32 80 0. Boekendorp Damme Naast plaatsen als Redu (België), Hay-on-Wye (Groot-Brittannië) en Bredevoort (Nederland, Achterhoek) gaat nu ook Damme zich als 'Boekendorp' profileren. Het bij Brugge gele gen plaatsje, stond tot nu toe vooral bekend als de plek waar Tijl Uilenspiegel het levens licht zag en waar Jacob van Maerlant zijn Spiegel Historiael schreef. Damme - met ze ven vaste boekenwinkels - wil proberen 'een concentratiepunt' te worden van de Neder landse literatuur. Naast de officiële, met veel festiviteiten omgeven introductie (met grote boekenmarkt) die plaats vindt van 1 tot en met 4 mei, staat voor het eerste jaar onder meer een stripbeurs op het programma (11 mei), een internationele Tijl Uilenspiegel Ex Libris-expositie (28 juni tot en met 28 sep tember) en een zomerboekenmarkt (9 en 10 augustus). De fameuze, tot in de wijde omtrek zichtbare Onze Lieve Vrouwe Kerk van Damme: middel punt van een boekenmarkt. foto belgisch verkeersbureau Tour d'Asperges De dertiende editie van de Tour d'Asperges. een driedaagse fietstocht door Noord- en Midden-Limburg, wordt dit jaar gehouden op vrijdag 6. zaterdag 7 en zondag 8 juni. Start plaats is cfeze keer Weert. Er kan worden ge kozen uit trajecten met een lengte van respec tievelijk 35 of 60 kilometer. Vrijdag voert de route langs plaatsjes als Stramproy en Tong- erlo (België), zaterdag gaat het vooral door Noord-Brabant en op zondag wordt - als er voor de 60 kilometer is gekozen - onder meer het fameuze 'Witte Stadje' Thorn aangedaan. Informatie: WV Weert, telefoon 0495-53 68 00. Achterhoekse kinderweek Voor het vijfde achtereenvolgende jaar wordt in de Achterhoek van 30 april tot en met 11 mei een zogenaamde 'kinderweek' gehouden. Onder auspiciën van de Streek-VW worden door de regionale campings en dagattractie- bedrijven een groot aantal, op kinderen toe gesneden activiteiten georganiseerd. Daaron der puzzeltochten, een tweedaags 'survival- evenement' waarbij onder meer gebruik moet worden gemaakt van waterfietsen, rol lerskates. klimwanden en indoor-spelletjes. Het volledige programma kan worden opge vraagd bij de WV Achterhoek, Postbus 4106. 7200 BC Zutphen, telefoon 0575-51 93 55 Vlinders in De Ellerslenk Samen met een deskundige boswachter, kan in de maanden mei. juni en juli elke woens dagmiddag een wandeling worden gemaakt door het natuurreservaat 'De Ellerslenk on derdeel van het Bremerbergbos bij Bidding huizen in Flevoland. Het gebied staat bekend als paradijs voor oranjetipjes, icarusblauwtjes, landkaartjes of hoe al die voor Nederland re delijk unieke vlinders ook mogen heten. De deelnemers wordt van tevoren een videofilm vertoond over de Atlanta, een trekvlinder die de reis vanuit het Middellandse Zee-gebied er dan net op heeft zitten en die later ook in het veld te zien zal zijn. De rondleidingen begin nen om 13.30 uur in de Werkschuur van Staatsbosbeheer, Spijkweg36 te Biddinghui zen. Informatie: Staalsbosbeheer, telefoon 0321-33 14 52.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 27