Milieuteam verwacht grote buit LAAGSTE PRUZEN DIGROS Dit is de grootst nogelijke onzin' Vasbeeklaan krijgt ieuwe klinkers Nadelen van het vuilnis wegen vallen mee jlobbel in kruising an Schilderswijk 'Geboorte van 'n big is altijd uniek' Verzorgingshuis Woudsoord krijgt 15 verpleegbedden Leiden Regio AUTO RIALTO KREYMBORG GEKNIPT VOOR VAN NEDERLAND! 'ritiek HST op gemeenten afgewezen KEMADE -ROBBERT MINKHORST ;t landelijk Platform Hoge- elheidstrein (HST) heeft ste- cj;e kritiek geuit op de hou- cng van de gemeenten die de strein straks over hun ondgebied krijgen. Het plat- nn verwijt de gemeenten dat te weinig bij het project be- jkken zijn. Rijnwoude, Ja- i<ibswoude en Alkemade wij le n de beschuldigingen reso- 10 ut van de hand. Kru eh(j„lk heb bijvoorbeeld tijdens info-avonden van het Pro- 'Jsctbureau HSL van Rijkswa- reej rstaat eerder dit jaar hier in <enregio niemand gezien", gt HST-voorzitter D. Mac- lavry. „Een trieste zaak. Ik -,nn ib alleen in Leiderdorp wet- 5CI tuder Huigen gezien. Als ei liets belangrijks op stapel oe iat is het uitermate hard en 10 iur als bijna de gehele regio rstek laat gaan. Ik heb erkt dat ook veel burgers ch daardoor als gestoken rk. helden." Juist de gemeenten en dan Vlt|»t liefst hun wethouders had- ;n er op die bewuste avon- :n erbij moeten zijn, vindt acGillavry. „Rijkswaterstaat aakte er nogal een show van. ;n gemeentebestuur had ^gjjiar doorheen kunnen prik- sse in. Wij van het platform zijn 5ja, jvoorbeeld meegeweest toen Eerste-Kamerleden de rou- langs gingen. Geen wethou- der gezien. Een misser van de bovenste plank." De beschuldigde gemeenten reageren geïrriteerd op de kri tiek. „Dit is de grootst mogelij ke onzin", zegt burgemeester W. van Beek van Jacobswoude. „Wij hebben zelf een heleboel zeiken georganiseerd. De avon den vein het projectbureau wa ren alleen voor direct betrok kenen. de bewoners. Ik heb daar geen uitnodiging voor ge had. Je kunt altijd meer doen. dat besef ik ook wel. Maar dit vind ik gewoon stemmingma kerij." Van Beeks collega in Alke made, A. Meerburg, noemt de uitspraken van het paltfrom 'uiterst merkwaardig'. „Wij hebben bijvoorbeeld voortdu rend contact met lokale actie groepen. Dan praten we even bij. Had het platfrom zijn oor deel op de meningen van de plaatselijke groepen geba seerd, dan was het tot een hele andere conclusie gekomen. „In de luwte doen we heel veel", zegt wethouder G. Hoogendoorn uit Rijnwoude. Ze kan zo een aantal knelpun ten in het tracé van de hoge snelheidslijn opnoemen waar in Rijnwoude een actieve rol speelt. Hoogendoorn vindt de beschuldigingen bovendien niet eerlijk. „Voor het platform is de trein hoofdzaak. Wij moeten het erbij doen. Naast ons bestaande werk. Anderen in Rijnwoude hebben ons ook hard nodig." IOND DORITH LIGTVOET or veel fietsers is het een hele uchting. De Wasbeeklaan, de lsa[ tste route tussen. Warmond Sassenheim, wordt van nieu- klinkers voorzien. Het is niet is zo lang geleden dat dit drei rmondse weggetje de vorige IPBr werd bestraat. Maar bin- de kortste keren was de ng li weer even hobbelig als '0fTJ)rheen. 'olgens een gemeentewoord- irder wordt het wegdek snel :ht door de slappe grond er- Ier. Bovendien rijdt er vaak airt geeft Oegstgeest tip ISTGEEST MAARTEN KEULEMANS 18 kruising Frans Halslaan/Ro- Hoo liaan in Oegstgeest moet >rden opgehoogd. Door een bbel in het wegdek aan te ingen, midden op de krui- ,arng, wordt het verkeer afge- nd zodat de buurt veiliger irdt. Die tip heeft de lurtbeheergroep' van de hildersbuurt het gemeentebe- lur van Oegstgeest gegeven. Dat de wijk ten noorden van Lange Voort veiliger moet, ir zijn gemeente en buurtbe- ners het al langer over eens. dens een bezoek aan de wijk vorig jaar kregen burge ester en wethouders veel te chten van omwonenden over ook i verkeer. n hi let college besloot de buurt- l. U heergroep - het samenwer- tike igsverband tussen gemeente, nka iwonenden en politie - de rni us te laten: óf de kruising met Frans Halslaan wordt hoger, de Rozenlaan wordt in zijn heel afgesloten. De vertegen ken «rdigers van de buurt vinden CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 OEGSTGEEST/ZOETERWOUDE MAARTEN KEULEMANS Het lijkt alleen maar voordelen te heb ben. De vuilniswagen is voorzien van een weegschaal, die precies bijhoudt hoeveel vuilnis iedere burger inlevert. In plaats van een vast bedrag aan reini gingsrechten betaalt men aan het eind van het jaar per kilo ingeleverd huisvuil. Hoe meer vuilnis, hoe hoger de kosten. Het vuilnis-weegsysteem ('diftar-sys- teem' in ambtenarentaal) is in opmars. Oegstgeest en Zoeterwoude onderzoe ken of het mogelijk is het systeem met ingang van het nieuwe jaar in te voeren. In enkele tientallen gemeenten elders in Nederland rijden al met weegschalen toegeruste vuilniswagens rond. In Oostzaan, een van de eerste ge meenten die het systeem invoerde, zien ze er alleen maar voordelen in. „Het is niet alleen eerlijker voor de burger. Het leidt er ook toe dat mensen veel minder vuilnis inleveren", zegt een woordvoer der. „Ook de scheiding van afval is erop vooruit gegaan. Je hoeft namelijk niet te betalen voor blik, glas of papier - als je het tenminste in de daarvoor bestemde container stopt." Toch kleven er ook nadelen aan het systeem, betogen diverse Zoeterwoudse en Oegstgeestse raadsleden. De burger zou zijn vuilnis elders gaan dumpen om zo geld uit te sparen. Anderen wijzen er op dat invoer van het systeem duur is. En dat het eerste experiment met 'Diftar' in Haarlemmermeer hopeloos mislukte door het falen van de weegapparatuur. „Haarlemmermeer heeft gewoon pech gehad", zegt Diftar-voorstander J. de Jonge daar achteraf over. „Dat had meer te maken met de instructies hoe je moet omgaan met zo'n high-tech vuilniswa gen dan met het systeem zelf." Ambtenaar J. Lahaye van de Limburg se gemeente Eijsden, waar men het huisvuil al ruim anderhalf jaar weegt, nuanceert de andere nadelen. „Mensen stoppen hun vuilnis niet snel bij de bu ren in de container. Wel hebben we te maken gekregen met mensen die hun vuilnis meenamen naar hun werk. Maar dat waren er maar heel weinig. En ze vielen snel door de mand." De overwegend positieve verhalen van gemeenten als Eijsden en Oostzaan heb ben er inmiddels wel toe geleid dat ook ambtenaren in de Leidse regio zich voorzichtig vóór het wegen van huisvuil uitspreken. „We merken dat de animo om met dit systeem in zee te gaan steeds groter wordt", zegt De Jonge. „En al moet ik het misschien niet zeggen: ook Haarlemmermeer heeft me net uitgeno digd om er toch weer eens over te ko men praten." Buurtonderzoek levert weinig op ALPHEN AAN OEN RUN Het buurtonderzoek van de Alphense politie heeft daags na de overval op een mede werkster van de Rabobank weinig resultaat opgeleverd. Twee mannen beroofden de 37-jarige vrouw donderdag morgen van een geldcassette en gingen er vervolgens van door in een auto. Hoewel het kenteken bij de politie be kend is, is de wagen nog niet teruggevonden. De auto blijkt, zoals al was vermoed, inderdaad gestolen. zwaar vrachtverkeer over de smalle weg. De wagens moeten de bedrijven aan* de Was beeklaan kunnen blijven berei ken. Om te voorkomen dat er bin nen een jaar opnieuw bestraat moet worden, pakt de gemeen te de zaak dit keer grondig aan. Op bepaalde plaatsen in het slootje naast de weg wordt een damwand gezet. De weg er naast zal hierdoor minder snel verzakken. Daarnaast gebruiken de bouwvakkers een ander type steen en verstevigen ze de zij kanten van de weg. de afsluiting van de Rozenlaan echter te drastisch. Zo'n maat regel zou weer tot nieuwe, nu nog niet voorspelbare verkeers problemen kunnen leiden. De bobbel in de kruising gaat de gemeente zo'n vier- tot vijf duizend gulden kosten. Voor de wegwerkers aan de slag kunnen, moet het gemeentebestuur ove rigens wel eerst formeel toe stemming geven voor de weg werkzaamheden. Weversbaan 12 Leiderdorp Tel. 071 -54 17 493 Ir at is knipbeurt voör de heer bij besteding vanaf 50,-- op de gehele collectie. Deze actie is alleen geldig op ZONDAG 27 APRIL 1997. laarlemmerstraat 143, Leiden Varkenshouder Wijsman schaamt zich niet voor zijn vak ALPHEN AAN DEN RIJN PABLO CABENDA WIM KOEVOET Van varkenspest heeft de Al phense varkenshouder Chris Wijsman geen last. Indirect gaat hij echter wel degelijk ge bukt onder de catastrofe die zich nu al drie maanden vol trekt in 'de sector'. Het imago heeft een forse deuk opgelo pen. De kwaliteit van het var- kensbestaan gaat ineens ieder een aan het hart. Wijsman voelt geroepen de publieke opinie van repliek te dienen. Hij is niet voor niets voorzitter van de vakgroep varkenshou ders, een onderdeel van de Westelijke Land- en Tuinbouw organisatie (WLTO). Een grote man met handpal men als pannenkoeken en vin gers als pistoletjes. En geheel in tegenstelling tot wat het Neder landse volk vermoedt over 'harteloze' veehouders vindt Wijsman de geboorte van big getjes 'echt één van de mooiste dingen die er bestaat'. „Ik houd al twintig jaar var kens en elke geboorte is weer uniek, echt vertederend." Zijn vrouw beaamt dat. De varkens houder is even stil en denkt aan hoopjes krioelend roze ter wijl hij zijn koffie roert met een lepeltje dat bijna tussen duim en wijsvinger verdwijnt. Wijsman heeft ongeveer 270 zeugen in zijn bedrijf en vijf be ren. Het interieur van Wijsman staat in het teken van het var ken. Niet levend weliswaar. Maar op het hek van zijn oprit staan twee aardewerken roze biggetjes en in de keuken hangt een prikbord geïllustreerd door drie vrolijke diksnuiten. „Kijk, je moet toch een stukje dierenliefde hebben wil je dit vak kunnen doen. Dag en nacht klaarstaan, je beesten zo netjes mogelijk nalopen en ver zorgen, einders zijn er geen re venuen voor jezelf. Iedere rechtgeaarde veehouder wil dat zijn dieren er goed en gezond bijliggen. In de winter hebben ze vloerverwarming. Dat heb ben scharrelvarkeits niet. En ik ook niet." Het beeld dat de consument de laatste tijd krijgt voorge schoteld, contrasteert daar scherp mee. Termen als pre ventieve ruiming kunnen de sfeer van de ramp nog bedek ken onder een deken van zake lijke beheersbaarheid, de beel den van bungelende varkens kadavers die naar een massa graf worden gedragen spreken boekdelen. En ze doen het imago van de branche op zijn zachtst gezegd geen goed. „Ik heb soms het idee dat je je moet schamen als je zegt dat je een varkenshouder bent. Al die artikelen in al die bladen. Wie schrijft dat allemaal? Men sen die nog nooit met een var kenshouder hebben gespro ken." Mevrouw Wijsman valt hem bij. „Wij hebben geregeld onze bedrijven opengesteld. Het idee is dat varkens vies zijn. En inderdaad, ze hebben geen lek ker luchtje. Onze kinderen zul len dan ook nooit eerst de stal ingaan en dan direct naar school. We hebben gescheiden kapstokken, één voor de werk en één voor de normale kle ding. Het is wel zo dat vanaf het eerste geval van varkens pest mensen gelijk kwamen in formeren. Nu vragen ze nog steeds aan onze jongens als ze gaan voetballen hoe het met ons gaat." Wijsman vindt zelf het begrip dierenliefde moeilijk definieer baar voor varkenshouders. Ze lopen snel de kans om voor geldwolf te worden uitgemaakt als ze openlijk de vernietiging van hun dieren betreuren. De gemiddelde consument ziet geen tranen maar dollartekens in de ogen van de boer. „Mensen vergeten vaak dat wij zelf ook moeite hebben met die hele vernietiging. En niet alleen om een financiële reden. Maar we zijn en blijven toch producenten van 'het stukje vlees'. Het past dan ook niet om overdreven sentimenteel te worden, want die beesten zou den toch worden geslacht." Als hij dan ook verneemt dat burgemeesters worden opge roepen condoléanceregisters in te stellen waarin het 'verlies' van jonggestorven biggen wordt betreurd, lacht hij schamper. „Het is moeilijk te verteren dat dit moest gebeu ren. Die beslissing is natuurlijk een ramp. Maar het was de minst kwade. Die biggen zou den in het andere geval nog moeten worden gevoerd en daarna alsnog afgemaakt." „Waar de sector zich echt aan ergert is die hele discussie in de Tweede Kamer. Hoeveel mensen daar hebben er nou verstand van? En dat minister Van Aartsen de zwarte piet nu aan ons heeft doorgespeeld, dat is helemaal schaamteloos. Als niet vaststaat wie er verant woordelijk voor is kan je ook niet zomaar de beschuldigende vingerwijzen." WOUBRUGGE/ALPHEN ROBBERT MINKHORST Het verzorgingshuis Woudsoord in Woubrugge breidt zijn taken uit. Het tehuis krijgt vijftien ver pleegbedden en mag verder dertig ouderen thuis verzorgen. Wel verdwijnen straks vijftien 'gewo ne' bedden. Vanwege de uitbreiding moet Woudsoord worden verbouwd. De kosten daar van bedragen 750.000 gulden. Maandagavond ondertekent Woudsoord een samenwerkings overeenkomst met het Alphense verpleeghuis Oudshoorn. Die draagt de verantwoordelijheid voor de vijftien nieuwe verpleegbedden. De uitbreiding in Woudsoord vloeit voort uit het Integraal plan Verpleging en Verzorging van de provincie Zuid-Holland. Die verdeelt het aan tal bedden en wijst tehuizen aan waar extra plek nodig is. Het onderbrengen van een verpleegunit in verzorgingshuizen valt ook onder het provinci ale plan. Nu Woudsoord zijn (netto) extra vijftien bed den krijgt, zijn ook de problemen die aanvan- kleijk waren ontstaan uit de wereld. September vorig jaar maakten de gemeente Jacobswoude en de directie van het bejaardenhuis zich nog zor gen over de 'zorgfunctie' van het tehuis. Die kwam in gevaar, want omdat de inrichting van het tehuis niet meer aan de huidige normen en eisen voldeed, dreigde Woudsoord juist tien bed den kwijt te raken. Dat dreigement is nu van de baan. De verbou wingsplannen zorgen er uiteindelijk voor dat Woudsoord naar verwachting in de loop van vol gend jaar aan alle eisen voldoet. Het rijk draait voor de kosten op. Bestuurslid M. Jekel van Woudsoord denkt dat zowel Oudshoorn als Woudsoord van de samen werking profiteren. „We kunnen eikaars specifie ke deskundigheid benutten. Wij zorgen voor bij voorbeeld de huiselijkheid, de sfeer. Het verple gend personeel van Oudshoorn meer voor de medische expertise. Beide partijen hebben elkaar opgezocht, zegt Jekel verder, daarin gestimuleerd door het pro vincial^ beleid. „We zijn om de tafel gaan zitten en afspraken gaan maken hoe de zorg straks is geregeld. De onderhandelingen zijn in een uiterst goede sfeer verlopen. De verbouwing is nodig omdat aan kamers voor ouderen die verpleegd worden hogere eisen worden gesteld. Jekel: „Je kunt je voorstellen dat die mensen meer bedlegerig zijn, of in een rol stoel zitten. Ze moeten de ruimte hebben. Boven dien moet een verpleegbed door de deur pas sen." 3 tot 4% duurder Edah. Konmar.Vomar l°l duurder Onderzoeksteam jaagt op criminelen Drie tot vier zaken van ernstige milieucriminaliteit wel licht zelfs van het formaat Tankcleaning Rotterdam. Dat verwacht het onlangs ingestelde Regionaal Handhavings- team Milieu (RHT) jaarlijks te hebben. In Zuid-Holland overtreden naar schatting jaarlijks zo'n vijftien bedrijven systematisch en stelselmatig de milieuwetten en juist die krijgen de komende tijd het team op hun nek. Van de vijftien monden er wellicht drie uit in grote onderzoeken. DEN HAAG MONICA WESSELING Het RHT krijgt drie jaar de tijd om zijn nut (kosten 4,5 miljoen gulden) te bewijzen: „En ik ben er van overtuigd dat dat lukt", aldus A. Kleij, hoofd van de af deling handhaving. In het vorige week opgerichte RHT werken provincie, politie Haaglanden en Hollands Mid den, waterschappen en het openbaar ministerie samen. „Bundeling van kennis en be voegdheid bij het opsporen van milieucriminaliteit. Dat werkt", verwacht Kleij. Het RHT (werkzaam in het noorden en midden van de pro vincie) richt zich onder meer op afvalbedrijven en louche zaken bij bedrijven die zich bezighou den met vervuilde grond (sa neerders en verwerkers). „In af valland gaat heel veel mis. Ge malen glas wordt gemengd met compost, schoon zeefzand met vuil en chemisch afval geloosd als normaal afval. Grote en klei ne afvalverwerkers maken zich eraan schuldig." Afvalverwerkers en -verwijde- raars worden nu ook al geregeld gecontroleerd door de provin cie; ze hebben immers een milieuvergunning. „Maar tus sen de controles door kan van alles gebeuren. Wij volgen na tuurlijk niet elke vrachtwagen die het terrein verlaat." Gewaarschuwd Niet alleen de afvalverwerkers 'zijn gewaarschuwd'. Ook de grond'-bedrijven worden onder de loep genomen. „Er gaat daar nogal wat fout. Vervuilde grond die opeens als schone grond weer ergens anders opduikt. Of vervuild zeefzand (het zand dat ontstaat door vermalen van bouw- en sloopafval, red.) dat stiekem wordt gemengd met schoon. Zo komt de vervuilings graad onder de normwaarde en kan het zeefzand opeens weer als bouwmateriaal worden ge bruikt. Maar dat mag natuurlijk niet. Chemisch afval mag je ook niet in de Noordzee laten lopen ook al wordt hierdoor het che misch afvalgehalte van de zee niet ontoelaatbaar verhoogd." Twee speerpunten, maar Kleij benadrukt dat in principe elk soort bedrijf waarbij milieucri minaliteit wordt vermoed, het RHT achter zich aan kan krij gen. De methode van het team is even simpel als doeltreffend. Alle deelnemende 'instanties' hebben vermoedens van bedrij ven die het met de milieuwet ten niet zo nauw nemen. „En die vermoedens leggen we bij elkaar. De bedrijven waarvan de meeste mensen vermoeden dat er iets mis is, gaan we gericht volgen. Onderzoeken wat er ge beurt." Kleij verwacht minimaal drie grote onderzoeken per jaar te gaan doen. Zuid-Holland is de eerste provincie met zo'n team. „Niet verwonderlijk. We heb ben hier heel veel bedrijven. Zo'n 97 procent daarvan han delt in elk geval niet bewust in strijd met de milieuwetten. Maar een tot drie procent doet dat wel. Die notoire en opzette lijke overtreders komen ons te gen. Ik denk dat we over drie jaar, het moment vein evaluatie, hebben bewezen bestaansrecht te hebben." CDA-Oegstgeest bespreekt armoede Armoede is maandagavond onderwerp van gesprek op de leden vergadering van de Oegstgeester afdeling van het CDA. In lezingen en discussies zullen Tweede-Kamerlid G. Terpstra en het Oegst geester raadslid E. van den Bosch aandacht besteden aan de vragen in hoeverre er stille armoede bestaat in Oegstgeest en wat daaraan is te doen. Ook zal er worden gesproken over de vraag hoever de gemeente moet gaan bij het bestrijden van armoede. Hoort de ge meente de minder draagkrachtige burger tegemoet te komen in de aanschafkosten van huishoudelijke apparaten? De lezingenbegin- nen om 20 uur in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg. CONSUMENTENGIDS april 1997 toont opnieuw aan: WIJ ZUN KOPL OPER MET DE

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15