'Christus was toch de broer van Jezus?' Kerk Samenleving Hsasssan Kerkelijke verdeeldheii vaak een 'makkelijk ali 'Liefdewerk Oud Papier' in vlammen op ZATERDAG 26 APRIL 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -5j Leidse presentatie van boek prof. dr. Van Leeuwen: de bijbel verklaard door een liefhebber vóór liefhebbers Maak de bijbel toegankelijk voor mensen die er meer van willen weten. Zo ongeveer kwam het verzoek vanuit de Remonstrantse Broederschap terecht bij prof. dr. Th.M. van Leeuwen in Utrecht. Zes jaar geleden ging hij aan de slag, gisteren werd het eerste exemplaar van zijn boek 'Van horen zeggen. Geschiedenis en uitleg van de bijbel' in de Leidse Lokhorstkerk aangeboden. Het is geen diepzinnig werk ge worden waarover kerkgeleerden elkaar in de haren zullen vliegen. Integendeel, prof. Van Leeuwen spreekt zelf van 'een boek van een liefhebber voor liefhebbers'. Dan denk je onwillekeurig aan in gewijden, die moeiteloos jongle ren met citaten uit het Oude en het Nieuwe Testament. Maar zacht gezegd dunt die groep toch behoorlijk uit. In deze tijd hoor je al tot de 'intimi' bij de eerste te kenen van interesse voor Gods woord. Gaten bij de vleet in de parate kennis van jongeren over 'Gene sis en zo'. „Op de vraag wie Christus was, antwoordde ie mand ooit verrassend: was dat niet de broer van Jezus?" Van Leeuwen lacht hartelijk bij de herinnering aan deze uitkomst van een krantenenquête, die ove rigens nog veel meer kraters van onwetendheid blootlegde. Ont hutsend maar ook leerrijk. Het onderzoek maakte pijnlijk duide lijk dat zelfs elementaire kennis van religieuze geschriften al lang niet meer vanzelfsprekend is. „Dat geldt ook wel voor de Re monstrantse kring", zegt Van Leeuwen, „bijbelvastheid is bij ons nooit het sterkste punt ge weest. Praktische beoefening van het christendom werd altijd al be langrijker gevonden dan bijbel kennis." Tot iemand niet 'alleen maar' christen wil zijn maar ook wil we ten waarom hij zich zo noemt. Dan kun je natuurlijk een van de vele bestaande bijbelvertalingen nemen, maar dan loop je het risi co verstrikt te raken in een web van tegenspraken. Van Leeuwen: „Ik wil mijn lezers zo dicht moge lijk brengen bij de oorspronkelijk teksten en ook interessante ver banden laten zien." 'Van horen zeggen...' valt in twee delen uiteen. Het eerste vertelt hoe je de bijbelse verhalen kunt verstaan. Het confronteert de le zer ook met opmerkelijke com mentaren. Hoe kijkt bijvoorbeeld een feministische theologe aan tegen het bekende verhaal over het dochtertje van Jaïrus en op welke manier een psychoanalyti cus. Die veelzijdige kijk op de bij bel dwingt ook de onbevooroor deelde lezer tot een zorgvuldige toetsing van zijn eigen oordeel. Het tweede deel is meer een na slagwerk. Alle zesenzestig bijbel boeken worden door Van Leeu wen even aangetipt. „Neem nou het imposante boek Jeremia. Om hem goed te kunnen begrijpen, is het van belang te weten in welke tijd hij heeft geleefd en met wie hij te maken had. Zo breng je er structuur in en ontstaat vanzelf een boeiend beeld van deze in drukwekkende profeet. Een van de sprekers bij het ten doop houden van het boek, was gisteren prof. dr. J. Frishman, bij zonder hoogleraar betreffende de relatie tussen jodendom en chris tendom in de nieuwe tijd. Zij zei iets over de behoedzaamheid die prof. Van Leeuwen heeft betracht bij zijn uitleg over de verhouding van beide religies ten opzichte van het Oude en Nieuwe Testa ment. „Als je daarover spreekt, moet je dat doen zonder enig spoor van parmantigheid jegens de joden", verklaart Van Leeu wen, „en dat heeft me de meeste hoofdbrekens gekost. Ga maar na, aan de teksten van de Joden hebben de christenen liefst ze venentwintig geschriften toege voegd. En de uitkomst is dat het Nieuwe Testament het oude ge tuigenis niet alleen radicaliseert maar ook een exclusieve bood schap voor christenen bevat. Dat hoeven zij niet onder stoelen of banken te steken maar ze moeten er alleen niet bij zeggen dat een jood het ook zo zou moeten zien." De passie van prof. Van Leeuwen is gewekt. Als hij iéts met zijn boek wil bereiken dan is het wel respect voor het erfgoed van de joden. „Laat ik het zo zeggen: óns Oude Testament is niet dat van het joodse volk. De christenen hebben de boeken van het OT zo gerangschikt dat alle profetische uitspraken 'logisch' verwijzen naar Christus als de grote Verlos ser. De joden hebben dat niet ge daan, maar dat wil nog niet zeg gen dat hun wijze van zien daar om minder legitiem is dan de on- 'Van horen zeggen. Geschiedenis en uitleg van de bijbel', door prof. dr. Th. M. van Leeuwen, uitgeverij: Balans, Amsterdam. Prijs: 45,00 gulden. PUTTEN ANP De kerkelijke verdeeldheid vormt voor gereformeerden nog te gemakkelijk een alibi om zich op spiritualistische manier aan het oecumenisch vraagstuk te onttrekken. Ook mogen de ge reformeerden niet vluchten in de onzichtbare eenheid van de oecumene van het hart. Dat zei dr. A. Noordegraaf, docent praktische theologie vanwege de Hervormde kerk aan de Universiteit van Utrecht, gisteren in Putten tijdens de jaarlijkse conferentie van het Contact Orgaan Gereformeerde Gezindten (COGG). In dit orgaan zijn diverse klei ne gereformeerde kerken en de Gereformeerde Bond, tervleugel binnen d< landse Hervormde Kert genwoordigd. Vrijgem, reformeerden en oud meerden maken geen van het COGG. Noordegraaf benadru kerkelijke eenheid een o is. Verbreking van die f h, of het volharden in de nL king noemde hij geen si ,n maar een bedroeven Heilige Geest. Omdat t*v sprek over eenheid bin, gereformeerde gezindte voren belast is met di L. theek van de identiteitsl !ar ken, is zij tot op heden oi yr, tig om tot eenheid te koi dus Noordegraaf. KORTWEG Cantatedienst Voor de tweede keer dit seizoen wordt in dè Leidse Pieterskerk een Cantatedienst verzorgd door het Residentie Bachkoor, onder leiding van Jos Vermunt. Het koor is dit keer in de grote bezetting te beluisteren. Mor gen wordt Cantate 108 uitge voerd, die destijd met het oog op de naderende viering van Hemelvaart werd gecompo neerd voor zondag 29 april 1725. Liturg is ds. A. Alblas, die in de overweging de achter gronden van de Cantate en de teksten toelicht. De toegang is gratis, wel wordt bij de uitgang een collecte voor de onkosten gehouden. De dienst begint om 19.00 uur. geestelijke liederen, door organist Rob van f( Medewerking verleent h streekkoor onder leidi Peter Kevelaar. De diens om 17.00 uur. Evangelisatie 'Ik bouw op u' is het the de evangelisatiedienst d ekr gen wordt gehouden in te Kerk van Rijnsburg. Vi ger is E.J, Bergman, werker bij de Hervorm J meente Rijnsburg. De begint om 17.00 uur, 16.50 uur is er samenzan Moker lie De radiouitzending van gaat dit weekeinde oi Steunpunt mantelzorg rw dorp. De overdenking Zangdienst Janneke Dijkens, p< In de gereformeerde Vredeskerk buurtwerker in Leiden. aan de Voorstraat 35 in Katwijk zendt op zaterdagmoij wordt morgen een meditatie- van 9.30 tot 10.00 uur zangdienst gehouden. Voorgan- zondagavond (een her ger is ds. G.J. Mink. De liedkeu- van 18.00 tot 18.30 uur ze is samengesteld uit bekende FM 105.7 en op de kabel psalmen, gezangen en andere FM 88. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te IJzendoorn: P. Kor- teweg, kandidaat te Lunteren; te Varik en Heesselt: J.G. Schen- derling, kandidaat te^lphen aan den Rijn. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Emmen: drs. J.F. Fischer te Laar (Did). NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Den Haag.l n Groot te Steenwijk. CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Klund Iti' drs. M. Visser, kandidaat ere drecht, die bedankte vooi burg, Doetinchem en Niji >el GEREF. GEMEENTEN INI Beroepen: te Rhenen: J. Opheusden. Ifi ANN01897 Maandag 26 April LEIDENGistermorgen kwam een landman met zijn wagen met een 40 tal kazen gevuld van de Leiderdorpschen weg af ter markt. Bij de tram werd het paard schichtig door het bel len van den koetsier, waarop paard, wagen, boeren kazen in de sloot tuimelden. Alles werd ten slotte - ook de kazen - gered, maar men be hoeft met te vragen hoe alles er uitzag...... KATWIJKOp de bloembollenvelden van den kweeker P. Wassenaar te Katwijk, prijkt een Murillo met niet minder dan twaalf goed ontwikkelde bloemen op één plant. Waar wordt dit record geslagen? OEGSTGEESTHet ijkkantoor te Leiden is voor herijk van maten en gewichten geopend 14, 15, 28 en 29 Mei en 18 en 19 Juni a.s., van des voormiddags 9 tot des namiddags 3 uren. LEIDENMet ingang van 1 Mei a.s. zullen zeer belangrijke wijzigingen gebracht worden in het vervoer voor reizigers op de Rijnlandsche en Noordwijksche stoomtram. Het zeer inge wikkelde reizigerstarief komt geheel te vervallen en wordt ver vangen door een zeer eenvoudig en goedkoop tarief. Ook de controle zal op veel eenvoudiger voet worden ingericht. ANNO 1972 Woensdag 26 april LEIDENDinsdag 2 mei is het 60 jaar geleden dat de heer en mevrouw Molijn-Musegaas elkaar het ja-woord gaven. Gis termiddag zijn loco-burgemeester en mevrouw Menken in het bejaardencentrum Haagwijk geweest om het bruidspaar met hun diamanten huwelijkte feliciteren. ZOETERWOUDEVan verscheidene zijden is er grote be langstelling getoond vooreen nieuwZoeterwoudswinkelcen trum tussen de Dorpsstraat en de Dr. Bouwdijkstraat. Er heb ben zich volgens het gemeentebestuur al grondkopers aange diend. Binnenkort komt het centraal instituut voor het mid den-en klein bedrijf met een rapport over de mogelijkheden van dit zogenaamde Kern-bestemmingsplan. KATWIJK AAN ZEEDe Katwijkse horeca is helemaal niet gelukkig met het tijdstip waarop de reconstructie van het tweede deel van de Boulevard - van het Vuurbaakplein tot het Waaigat - begonnen is. De drukste weken van het voorsei zoen. Met het corso-weekeinde net achter de rug en met de toppers -1 mei- en pinksterweekeinde - in het verschiet. Reeds nu kan worden vastgesteld, dat de dagomzetten onge veer dertig procent lager liggen, dan gedurende andere jaren om deze tijd. LEIDENTwee avonden heeft de Leidse Schouwburgdirec tie uitgetrokken voor Herman van Veen. De harlekijn van het Nederlandse cabaret komt met zijn show naar de Stadsge hoorzaal op vrijdag 28 en zaterdag 29 april. Van Veen toont zich in dit programma een virtuoos op allerlei instrumenten. Onbegrepen door sommigen wordt hij ook wel één van de meest creatieve kunstenaars van onze tijd genoemd. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart I860) LEIDEN KEES VAN KUILENBURG Zelfs de brandweer van Oegst- geest was maandag 18 juli 1960 van de partij om assistentie in Leiden te verlenen. Ongebruike lijk voor die tijd, maar de ernst van de situatie op het eind van de middag was er wel ook naar. Het fel brandende pand aan de Van der Werfstraat/Janvossen- steeg stond tegen een verffa- briek aan en ook waren er des tijds nog veel andere bedrijven in de dmkbevolkte straat geves tigd. Zoals daar waren de lom- pen- en oud ijzerhandel van Palm, de houtzagerij Klinken berg, technisch bureau Van Duuren, smederij Kasteel en slagerij Teekens. Ook waren er tal van kleine winkeltjes. Niet voor niets werd de Janvossen- steeg de 'straat van Leiden' ge noemd. De Leidse- en Oegstgeester brandweer waren dan ook met groot materieel aanwezig om het vuur in een opslagplaats van oud papier te blussen en uit breiding van de brand te voor komen. Het 'bedrijf was eigen dom van de katholieke instel ling 'Liefdewerk Oud Papier'. Vrijwilligers haalden destijds in de stad oud papier, lompen en dergelijke op. De opbrengst werd gebruikt voor activiteiten in de Hartebrugkerk en om mensen te ondersteunen die het niet al te breed hadden. Vandaar ook de kreet liefdewerk oud papier als je iets voor niets moet doen. De brand brak uit rond vijf uur in de middag. Na korte tijd wa ren de Leidse- en Oegstgeestse spuitgasten ter plaatse. In de smalle steeg en omgeving ston den vier voertuigen, waaronder een kraanwagen die werd ge bruikt om de muren om te trek ken. Dit om te voorkomen dat de muren zouden instorten en er ongelukken zouden gebeu ren. De ongeveer 20 spuitgasten on der leiding van commandant S.W. Hagedoorn en bevelvoer der Van der Kraan waren vanaf vijf over vijf tot drie kwartier na middernacht volop in touw. Het pand was na afloop totaal ver woest. De gemeentereiniging werd ingezet om het oud papier - dat vo.or tvcn.deel was ver- KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W. Bank (adiunctai.) PUBLIC RELATIONS W. H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30 - 11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot' 071- ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afs van het abonnementsgeld, ontval» korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, slee ogen hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), is een sar het regionale nieuws uit het L'eidschD: geluidscassette beschikbaar Voor info1 0886-482345 (Centrum voor Gesprok Lectuur, Crave) Het gehele gebied is in de loop der jaren door de gemeente gesaneerd. Bedrijven verdwenen en in de plaats daarvan werden er woningen gebouwd. foto mark lamers brand en droop van het water - af te voeren. De schade door het L verbranden van het oud papier bedroeg zo'n 2000 gulden. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. De oorzaak van de brarid bleef onbekend. Vermoedelijk was er in het gedeelte waar het vuur is ontstaan gerookt en is er vuur tussen het papier terechtgeko men. De 'fik' in de Van der Werfstraat J an vossen steeg was een van de 186 'uitrukken' van de Leidse brandweer in 1960. Nu trekt het korps er gemiddeld jaarlijks zo'n 1400 keer op uit. Opvallend daarbij is dat het aantal branden ongeveer gelijk is gebleven ten opzichte van 1960. De brandweer moet er nu veel meer uit voor storingen bij brandmelders, verkeersongeval len en andere akkefietjes. Het gehele gebied is in de loop der jaren door de gemeente ge saneerd. Bedrijven verdwenen en in de plaats daarvan werden er woningen gebouwd. Ook op de plaats waar de opslagplaats van Liefdewerk Oud Papier in De 'fik' in de Van der Werfstraat/Janvossensteeg was één van de 186 vlammen on< ine. 'uitrukken' vat* de Leidse brandweer in 1960. foto 48chiff ian holvast WÊÊËBÊÊÊËÊÈÈÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊm Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vana woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (Diaconessenk dagelijks St.Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178)- dagelijks 14 30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10 30 -11.15 uur en van 19.45 - 21.00 Special Care Unit: 10.30-11.00 uur, 15.00-15.30 uur en 19.00-19.30 uuren overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegku Jongerenafdeling: 14 30-15.15 uuren 19.00-19.45 RiJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545): dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klassell daarnaast ook 11 15-12 00 uur. Kraamafdeling: 14 30-15 30 uur en 18.30-19.30uur (voor vaders tot 21. Kinderafdeling: 14.30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14.00-14.30 uur en 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp. dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131). dagelijks 14 00-15.00 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk i 18.30-19.30 uur, klassel Prof. dr. Th.M. van Leeuwen: „Bijbelvastheid is binnen de Remonstrantse kring nooit het sterkste punt geweest." foto gpd

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12