DIJKSMAN Japanse merken gaan hechter samenwerken Q Aixam: Twingootje onder de brommobielen '*V 1 Auto Marestad /VANBIEDING lij Huisman Tweewielers Weg en wiel Peugeot-series meer op één lijn Nationale fietsbon als cadeautje „DAG 25 APRIL 1997 tuto Marestad uw Peugeot dealer Openingstijden: aandag t/m vrijdag van 8.00 - 18.00 uur zaterdag van 8.30 - 17.00 uur rdag magazijn en werkplaats geopend van 9.00 - 13.00 uur vrijdag koopavond tot 21.00 •EUGEOT Weversbaan 9 (Autoboulevard), 2352 BZ Leiderdorp Tel.: 071-5411110 tartblokkering voor oudere Opeis tast geen enkele nieuw ge- inteerde auto ontbreekt een elektronische start- kering om diefstal te be llijken. Europese regels zul- innenkort verplicht stellen en dergelijke diefstalwering jouwd is in elke nieuw af- terde auto. Deze voorzie- is inmiddels al lang genoeg markt om in statistieken nen dat het echt helpt. De lieid begint vanaf 1 mei een de APK-keuring gekoppelde pagne om ook eigenaren oudere auto's te bewegen itartblokkering te laten lengen. Opel springt erop in door het systeem dat standaard in al diens nieuwe modellen zit aan te bieden voor inbouw in oude re types. Deze beveiliging heeft een SCM/TNO goedkeuring ge kregen, die verzekeringen eisen wanneer ze premiekorting bie den voor beveiligde auto's. Elke Opel-dealer heeft kennelijk te vens een erkenning verkregen als inbouwstation van diefstal beveiliging, want ook dat is daarbij vereist. Inclusief monta ge kost de Opel-beveiliging nu 349 gulden, dat is 120 gulden minder dan tot nu toe. TOYOTA RIJNSBURG -N00RDWIJK keuwe beveiliging Renault tmcks otsproeven met auto's it langzamerhand steeds aandacht gegeven aan de npatibiliteit', ofwel wat er H?urt als een grote, zware en (deine, lichte verkeersdeel- er elkaar raken. Renault rikkelde een speciale balk inder in het front van een vrachtwagen te monteren, zo dat personenauto's er bij een frontale aanrijding niet onder schieten en beklemd raken. De balk is in eerste instantie ont worpen voor de Renault Premi um truck, en komt daarop bin nenkort in productie. Het gamma. .ichtmetalen wielen Vitte knipperlichter! Irede zijstrips op de flanken Jormale prijs Color Line-uitvoering f 5.271,-. Nu f 0,-. ob Gorris Leiden bv ige Rijndijk 278. Leiden, lefoon: (071) 589 60 00. i der Plas bv bachtsweg 14, Katwijk, lefoon: (071) 409 09 10. BMW maakt rijden geweldig elektrisch verstelbare lendensteun iuto-accessoireketen Auto- brengt als nieuwe extra de j'Back Support op de markt, is een verstelbare lenden - in die los in de autostoel ge- kan worden, maar ook is te gebruiken is. Het met rt velours beklede kussen zowel op 12 Volt (via de si- Bij aankoop yan S 2 Vredestein Perfekt fietsbanden montage GRATIS! Ouderwets vakmanschap Service terwijl u wacht Reparaties binnen één dag klaar leenfiets Moderne reparatie afdeling Klantvriendelijke service Dealer van Gazelle, Batavus en Union, de nieuwste modellen Alles op voorraad, grote sortering Grote sortering kinderfietsen Reparatie fietsen en bromfietsen REDACTIE: PETER LODEWIJKS foto peugeot De 306 heeft een lager en breder aandoende 'familieneus' in de stijl van de 106 en 406. Een onverwachte debutant op de autoshow van Genève was een gefacelifte versie van Peu- geot's 306-serie, met als groot ste nieuws de toevoeging van een stationwagon aan de reeks. 'Met een nagenoeg even grote laadruimte als de gewilde 405 Break', zegt Peugeot, en naar verwachting goedkoper dan dat uit het gamma verdwenen mo del. Ideaal dus voor hen die de flink grotere 406 Break als op volger voor die 405 te groot of te kostbaar vinden. Alle 306-versies krijgen een aan tal optische vernieuwingen, waarvan een lager en breder aandoende neus in de stijl van 106 en 406 het meest zal opval len. Verder is er een aantal tech nische nieuwtjes, grotendeels ontleend aan de 406. Zo komen de 16-kleps 1.8 en 2.0 benzine motoren uit dat grotere model nu ook in de 306 beschikbaar, naast het van die reeks al be kende motorgamma. Wel schrapt Peugeot de 1.1 liter benzinemotor. De vernieuwde 306 krijgt standaard altijd een airbag in het stuur mee en kan de voor de 406 bedachte 'regen sensor', die automatisch de rui tenwissers inschakelt, erop ge monteerd worden. Helemaal nieuw is de introduc tie van zijdelingse airbags, die op andere Peugeots zonder twijfel ook snel leverbaar zullen worden. Opvallend is dat Peu geot zwicht voor de kritiek op de tot nu toe gebruikte startbe veiliging, waarbij een cijfercode ingetikt moet worden om de auto aan de praat te krijgen. Bij de 306, en later vast eveneens op alle andere modellen, stapt men nu over op het meer gang bare systeem van een elektro nisch gecodeerde sleutel. Die wordt automatisch 'gelezen' door het contactslot en vergt geen extra handelingen van de rechtmatige bestuurder voordat gestart kan worden. Eind april komt de nieuwe 306 in de showrooms. De prijzen beginnen bij 28.990 gulden voor de 1.4-versie. Op de stationwa gon is het wachten tot juli. Die komt in de verkoop vanaf 31.390 gulden. Ontwikkelingstijd nieuwe auto kan worden gehalveerd Om de concurrentie beter aan te kunnen en auto's sneller en goedkoper te kunnen ontwikkelen, gaan de Japanse merken Toyota, Nissan, Mitsubishi, Mazda en Honda intensiever sa menwerken. Dit heeft de Japanse Auto-import Asso ciatie, een samenwerkings verband van Japanse mer ken in ons land, bekendge maakt. Genoemde fabrikanten gaan er van uit dat door de samenwer king de ontwikkelingstijd kan worden gehalveerd. Dit bete kent dat de productie van een nieuw model een jaar nadat de eerste schetsen zijn gemaakt, kan beginnen. Hierdoor wordt tijd en dus geld bespaard. Te vens is het eerder mogelijk om de auto aan de steeds sneller veranderende wensen aan te passen. De vijf werken nu aan een gezamenlijk on line-com- puternetwerk voor de ontwikke ling van nieuwe modellen. Bij hun eerste proefproject heb ben de Japanse merken de ta ken eerlijk verdeeld. Zo richt Nissan zich op het ontwerp van de carrosserie, terwijl Honda Mitsubish gaat in zee met vier Japanse collega's, maar haalt ook de banden met het Zweedse Volvo aan. In Born bouwen Mitsubishi en Volvo samen auto's in de NedCar-fabriek. foto nedcar belast is met de ontwikkeling van de motor. Toyota onder zoekt hoe de ontwerpen op de meest efficiënte wijze in pro ductie kunnen worden geno men. Mazda en Mitsubishi wer ken aan een bruikbare stan daard voor het ontwerp en de ontwikkeling van andere com- ponènten. Overigens gaat Mitsubishi, als uitvloeisel van de samenwer king binnen NedCar in het Lim burgse Bom, steeds meer sa men doen met Volvo. Zo zullen lichte trucks welke Mitsubishi in Portugal produceert dit najaar via Volvo-afzetkanalen in Euro pa op de markt worden ge bracht. Omgekeerd zal Volvo in Azië voor de verkoop van zware vrachtwagens gebruik gaan ma ken van de afzetkanalen van Mitsubishi. Beide merken denken er sterk over om gezamenlijk een mid delzware truck te ontwikkelen. Tevens wordt gedacht aan de ontwikkeling van een dieselmo tor voor personenauto's die der tig kilometer op één liter brand stof (1:30) kan rijden. Hiermee is een investering van anderhalf miljard gulden gemoeid. AIX-LES-BAINS GPD 'De Aixam is voor menigeen een wedergeboorte', zo staat het in de folder die we na het fabrieks bezoek doorlezen. Bij de pre sentatie van de gloednieuwe brommobiel Aixam zijn de dea lers, die hem ook voor het eerst zien, laaiend enthousiast. En dat is te begrijpen, omdat het geen hoekig en duf bakkie meer is. De op een mini-Twingo lij kende Aixam oogt van binnen en buiten heel goed; de luxe SL- versie heeft zelfs elektrisch be- dienbare ramen, houtnerf pane len en mooie sportstoeltjes. Met de nieuwste Aixam 300 en 400 verstevigt Waaijenberg BV zijn positie op de Nederlandse brommobiel-markt. Enerzijds door een fraai en technisch ui terst modern ontwerp en ander zijds door een prijsstunt. De Franse brommobiel wordt voor 18 mille aangeboden en dat is fors onder de prijs van de huidi ge tweezits Aixam. Dat optisch en technisch aanzienlijk minder moderne model kóst 23 mille. „Door scherpe calculatie en in koop kunnen we nu een stuk voordeliger leveren in deze groeimarkt. We doen er alles aan om dit onontbeerlijke ver voer financieel een zo laag mo gelijke drempel te geven," ver klaart Dick Waaijenberg. „Acht tien mille lijkt een heel bedrag. Maar om onmisbaar vervoer in de derde fase van je leven te ga randeren hebben genoeg men sen dat er best voor,over." t - De Franse Aixam is bepaald geen hoekig en duf bakkie meer. Het is het eerste voertuig op de markt met onderdelen van Hyli- te. Dit van Hoogovens afkomsti ge ultra-lichte laminaat van alu minium en kunststof wordt ge bruikt voor de bodemsectie waarop de kunststof carrosserie staat. Hylite is 50 procent lichter dan kunststof en 30 procent lichter dan aluminium. De kunststof beplating van de voor- en achterzijde levert G&E Plastics uit Bergen op Zoom. Er zijn twee versies: Aixam 300 met een luchtgekoelde 1-cilin der diesel van 276 cc met 5,4 pk en de 400 met een 2-cilinder diesel van 400 cc met 5,4 pk. Kubota, een Japanse fabrikant van motoren voor maai- en graafmachientjes, zorgt dat de Aixam vlot en zuinig is. Met een verbruik van slechts 1 liter op 30 kilometer en een snelheid van foto waaijenberg Vanaf 16 jaar mag de Aixam, voor de wet een vierwielige bromfiets, bereden worden, maar men dient zich te houden aan regels van een motorvoer tuig. Per 1 januari zijn de regels voor dit soort voertuigen veran derd, omdat er nogal wat ver warring was ontstaan. In het kort zijn de regels: alleen op de rijbaan niet op auto(snel)wegen niet op wegen verboden voor tractors en (brom)fietsen verplicht gordels dragen bromfietscertificaat gele of oranje bromfietsplaten verboden sticker 45 km/u verplicht Wie vóór 1 juni 1980 is geboren koopt dat bromfietscertificaat gewoon bij het postkantoor. Voor de wet blijft de Aixam dus een vierwielige bromfiets, maar moet zich op de weg gedragen als een motorvoertuig. „Ik vind het onzin als men beweert dat het onveilig rijden is. Laat maar zien of er in het verleden ernsti ge dingen zijn gebeurd, ik heb er nog nooit van gehoord. Na tuurlijk, gewone schades komen overal voor, maar de Aixam valt beslist niet op in de ongevalsta tistieken," zegt Waaijenberg. Opvallend bij de korte testritten is het comfort van de mini-auto. Geen geschakel door de continu variabele transmissie, sturen gaat goed en het zicht rondom is gewoon goed. Geluid van het tweepittertje hoor je binnen be hoorlijk, maar buiten amper. De goed toegankelijke laadruimte achter het kleine klepje met wis/wasser en ruitverwarming meet 600 liter. Er is zelfs nog een hoedjesplank gemonteerd. Wie nog meer wil kan ook kie zen voor bij voorbeeld lichtme- talen wielen, centrale deurver grendeling, diefstalalarm of een radio/cassettespeler. Trouwautoshow Op 'de .mooiste dag van je le ven' moet ook het vervoer naai' het stadhuis helemaal het einde zijn. Om de keuze moeilijk te maken, organi seert de Vereniging van trouwauto-bedrijven (Vetel) aanstaande zondag in de Veemarkthallen te Utrecht 'de grootste trouwautoshow van Nederland'. Er worden ruim 150 auto's getoond, van pure sportwagens tot de 'yank-tanks' uit de jaren vijf tig. Zo zijn onder meer de Rolls-Royces van koningin Juliana en Tom Jones te be wonderen, alsmede de statie wagen van de voormalige Joegoslavische president Ti to. Ook andersoortige trouw- auto's als Ferrari's, Lamborg- hini's en Porsche's zijn aan wezig. De toegangsprijs is tien gulden. garettenaanteker in de auto) als via een adapter op 220 Volt aan gesloten worden. De elektrische voeding is nodig voor het lucht pompje dat de instelling regelt, daarnaast is het kussen ver warmd en geeft het ontspan nende rugmassage. De Easy Back Support kost 89 gulden. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Met GM testrijden in Disneyland Binnenkort zal in Disneyland, Florida, de zogenoemde 'GM Test Track' worden geopend. Deze nieuwe attractie biedt be zoekers van het pretpark de kans een spectaculair kijkje te nemen achter de schermen van het testrijden met auto's. Het is een uiterst realistische voorstelling van hoe dat bij ver schillende fabrieken van Gene ral Motors in zijn werk gaat. Test Track van de grootste auto mobielproducent ter wereld is de grootste attractie in de groot ste pretfabriek op aarde. Opel-accu de beste De accu is een belangrijk onder deel van de auto en daarom wil len we dat hij het altijd doet en liefst ook heel lang meegaat. Het amerikaanse bedrijf JBI Corporation onderzocht ruim 4.600 accu's die waren ingeza meld voor recycling. De onder houdsvrije accu 'Opel Freedom' van General Motors kwam bij dit onafhankelijke onderzoek als beste uit de tests met een le vensduur die 30 procent langer is dan die van de concurrenten. Grijze Baleno Van Na de Suzuki Baleno stationwa gon is er nu ook een Van-uit voering van dit model met een grijs kenteken. De Baleno Van is een complete bestelauto met onder meer standaard aircondi tioning, twee airbags en sportie ve stoelen. Voor een meerprijs van 1.745 gulden behoort een LPG-tank tot de mogelijkheden. De Suzuki Baleno Van is bij de dealer te koop vanaf 25.995 gul den (excl. BTW). BUK IN HET VERLEDEN In navolging van de boe kenbom de platenbon en de theaterbon is er nu de nationale fietsbon. De ontvan ger kan daarmee zelf een mooi cadeau voor de fiets uitzoeken, zoals een koplamp, een nieuwe antilek-band, een bidon of, met een flinke reeks bonnen bij el kaar, misschien wel een com pleet nieuwe fiets. De fietsbon is uitsluitend te be steden bij de fietsenvakhande- laar aan alle artikelen en dien sten die hij aanbiedt. De prijs van een nieuwe fiets kan ook voor een deel met een of meer bonnen WQrden betaald. Er zijn fietsbonnen van 10, 25 en 50 gulden en ze blijven een paar jaar geldig. Een sticker op de etalageruit meldt of de winke lier ze in huis heeft. Ook voor werkgevers is de na tionale fietsbon interessant. Personeel dat op de fiets naar het werk komt, mag eens per drie jaar 550 belastingvrij aan fietsbonnen ontvangen, in een keer of gespreid. Met deze fisca le maatregel wil de overheid sti muleren, dat werknemers de auto laten staan. Meerdaagsen De Nederlandse Toer Fiets Unie (NTFU) geeft volgens traditie elk voorjaar een evenementen programma uit. Deze dikke gids maakt melding van 6.000 geor ganiseerde fietstochten in Ne derland. Apart hiervan geeft de NTFU een folder uit met meer daagse lietsevenementen in Ne derland. Deze brochure geeft een overzicht van data, vertrek plaatsen, afstanden, kosten, mogelijkheden tot kamperen en informatieadressen. De folder is gratis af te halen bij VW-kanto- ren. De eerste meerdaagse per fiets wordt gehouden in het week einde met Hemelvaartsdag (8 mei) eraan vast. De hele zomer tot aan de herfstvakantie zijn er evenementen over diverse af standen. Vaak is er gelegenheid om bij de vertrekplaats te kam peren. Alledaags Van alle Nederlandse huishou dens die vorig jaar een nieuwe fiets aanschaften, kocht 52 pro cent een gewoon, alledaagse ty pe. Van alle nieuwe fietsen kwam 86 procent van de fiets- vakhandel. In een op de vijf huishoudens werd vorig jaar een of meer nieuwe fietsen ge kocht. Dit staat in het rapport 'Fietsen kopen' van RAI en Bo- vag. Uit de gegevens blijkt dat drie kwart van de klanten bij het be zoeken van de fietsenwinkel nog niet weet welk merk te kie zen, een kwart weet nog niet welk type en een derde weet nog niet hoeveel geld uit te ge ven. Het gemiddelde rapportcij fer dat de klant aan de fietsen- vakhandelaar geeft is 7,9. De Nederlandse importeur Pon in Leusden viert dit jaar het feit dat 50 jaar geleden een begin werd gemaakt met de import van het merk Volkswagen. Daartoe werd onlangs een 'reis door de tijd' ge maakt met 130 auto's uit de roemruchte VW-geschiedenis. Een halve eeuw geleden reden de broers Meindert en Ben Pon vanuit Duitsland de eerste Kevers naar Nederland. Bij de herden- kingsrit werd duidelijk dat die eerste Kever-reis een barre tocht moet zijn geweest, want de wegligging van de vroege Kevers was erbarmelijk slecht. De jubile um-optocht was een bonte stoet waarin naast de allereerste Ke vers met 'brilletje' ook de eigen zinnige (NSU) K70, de eerste Volkswagenbusjes, de VW's 1500/1600 en 411/412 en de elegant-sportieve Karmann Ghia meereden. Ook nieuwere trend setters als de Golf diesel en GTi waren present. In 50 jaar tijd heeft Pon in ons land een miljoen Volkswagens aan de man weten te brengen. foto pon e kleurrijke BMW compact. Willem de Zwijgerlaan/hoek Sumatrastraat Leiden. Tel. 071-5680680 Huisman Tweewielers b.v. Levendaal 76. Tel. 071-5131515

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9