Aanwijzingen voor moord op rebellen Belgen ruziën over Dutroux-rapport Duitsers vieren Koninginnedag thuis Buitenland Tienduizenden Hutu's verdwenen in Zaïre Gewond in Lille Steeds meer kritiek op Turkse regering ijililitair gepakt voor wandaad in Somalië russel» De Belgische rijkswacht heeft een commando-officier ipgepakt, die ervan wordt verdacht in 1993 op een Somaliër te ïebben geplast. Foto's daarvan werden onlangs gepubliceerd. )e militair keerde gisteren terug van een Belgische militaire ht lissie in Congo-Brazzaville. De rijkswacht hield hem onmiddel- B,5 ijk aan bij zijn landing op de militaire luchthaven Meisbroek, sfi let zou gaan om een 36-jarige beroepsmilitair met de rang van erste sergeant-majoor. ^uid-Afrika nu ook voormalige kolonie ixemburg Zuid-Afrika heeft gisteren formeel het fiat gekregen ich aan te sluiten bij het Verdrag van Lomé, dat de relatie regelt ussen de landen van de Europese Unie en hun voormalige ko- :ie oniën in Afrika, het Caribisch en Stille Zuidzee-gebied. Minister k' 'ronk is verheugd dat de aansluiting onder het Nederlandse EU- va oorzitterschap rond is gekomen wegens de speciale band met *8 iet land. Zuid-Afrika versterkt de positie van de oud-koloniën n 1 en opzichte van Europa. franse rechter veroordeelt grafschenners /vrijs Vier Fransen die in 1990 ruim dertig joodse graven heb- en geschonden, zijn gisteren veroordeeld tot celstraffen van 24 n twintig maanden. Onder leiding van een vijfde man, de in- niddels overleden Jean-Claude Gos, vernielden de vier 34 gra ven op de joodse begraafplaats van Carpentras in Zuid-Frank- ijk. Uit één der graven haalden ze het verse lichaam van Félix iermon, waarna ze een poging hadden gedaan het hoofd met en schop af te hakken. tü RTR Reuters iwitsers kopen slaven in Sudan vrij ;nève De Zwitserse organisatie Christian Solidarity Internatio- (CSI) is er het afgelopen jaar in geslaagd in Sudan vierhon- [ep lerd slaven van Arabische milities 'terug te kopen' voor vijfhon- lw lerd dollar per persoon. Tienduizenden mensen uit het zuiden an Sudan zijn sinds de burgeroorlog door de milities gevangen enomen en als slaven verkocht aan Noord-Sudanezen. Drie- ij, wart van de slaven betreft jonge vrouwen en meisjes van het hristelijke geloof die veelal als seksslaven zijn verhandeld. hB 11 veilig voor jonge niet-rokende vrouw ■enéve Voor het eerst is uit wetenschappelijk onderzoek komen vij ast te staan dat de anticonceptiepil geen noemenswaardig ge- s c ondheidsrisico oplevert voor niet-rokende vrouwen onder de rk 15 jaar die niet aan verhoogde bloeddruk lijden. Dat heeft de Wereldgezondheidsorganisatie YVHO vandaag bekendgemaakt, ilorgen wordt de studie gepubliceerd in het medische vakblad [he Lancet. Vrouwen die roken, boven de 35 jaar zijn en de pil likken lopen wel een sterk verhoogd risico op een hartinfarct. ïx-NAVO-topman Claes voor de rechter :ussel Voormalig secretaris-generaal van de NAVO Willy Claes noet zich uiterlijk september voor de rechter verantwoorden oor omkoping in de Agusta-zaak, evenals de socialistische Vaalse politici Guy Spitaels, Guy Coëme en Guy Mathot. De Ita- iaanse helicopterbouwer Agusta zou de politici of hun partijen meergeld hebben betaald in ruil voor de aankoop van 48 heli- opters door het Belgische leger. Spitaels zou ook geld van de •ranse vliegtuigbouwer Dassault hebben aangenomen. Jitkering Auschwitz-bewaker stopgezet iüsseldorf De regering van de Duitse staat Noordrijn-Westfa- en heeft het pensioen stopgezet van een nu 76-jarige man die lewaker is geweest in het vernietigingskamp Auschwitz. Minis- er Horstmann, die de maandelijkse uitkering van 213 mark ei- jenhandig stopzette, vindt het hoog tijd voor een landelijke re eling. De bewaker is in 1988 schuldig bevonden aan de moord ip vijf mensen in Auschwitz en tot levenslang veroordeeld. De iewaker ging bijzonder wreed te werk en martelde ook kinde en. Voordat hij zijn slachtoffers doodschoot, zette hij een blik h ip hun hoofd als mikpunt. Vkkoord China en vier ex-Sovjetstaten iQSKOuRusland, Tadzjikistan, Kirgizië en Kazachstan hebben ia zeven jaar harde onderhandelingen met China een akkoord esloten over troepenvermindering aan hun gemeenschappelij- e, ruim zevenduizend kilometer lange grenzen. „Deze dag vordt geschiedenis geschreven", zei de Russische president Bo- is Jeltsin voordat hij met zijn vier collega's in het Kremlin het erdrag tekende. Details zijn nog niet bekendgemaakt, omdat iet akkoord nog door de betrokken parlementen moet worden indertekend. aE frankrijk gaat met Cuba handelen arijs» Frankrijk heeft gisteren bekendgemaakt dat het een han- lelsakkoord heeft bereikt met Cuba. Hiermee bruuskeert het and de Verenigde Staten, die proberen Cuba economisch en tolitiek te isoleren. Het akkoord, dat voorziet in bescherming an wederzijdse zakelijke belangen en het aanmoedigen van in- esteringen in Cuba, zal vandaag worden ondertekend. De VS en Ie Europese Unie hebben maandenlang met elkaar overhoop [elegen, omdat de EU het niet eens is met de anti-Cubaanse op telling van de VS. Onlangs werd een compromis bereikt. Jok VS tegen chemische wapens Washington De Amerikaanse Senaat heeft afgelopen nacht met en mime meerderheid het verdrag tegen chemische wapens ;oedgekeurd. Dat betekende een belangrijke overwinning voor iresident Clinton, die afhankelijk was van de steun van de Re- lublikeinse meerderheid. Het verdrag tegen chemische wapens wordt op 29 april van kracht. Tot nog toe hebben 164 landen het erdrag ondertekend en het is door de parlementen van 76 ioedgekeurd. De Organisatie voor het Verbod op Chemische Wapens (OPCW) die de naleving moet controleren, werkt vanaf lanstaande dinsdag vanuit Den Haag. Televisiebeelden en getuigenverklaringen van gijzelaars over bestorming Japanse ambassade in Peru Er zijn steeds meer aanwij zingen dat de rebellen van Tupac Amaru .(MRTA) na de bestorming van de Ja panse ambassade in Peru direct zijn doodgeschoten of zijn geëxecuteerd nadat ze zich hadden overgege ven. Rebellenleider Nestor Cerpa had schotwonden in het hoofd en een snee in zijn nek, zo was duidelijk op de televisie te zien. LIMA AFP-EFE-Rtr Bij de bliksemactie werden dinsdag 71 gijzelaars bevrijd na 126 dagen gijzeling. Eén gijze laar, twee militairen en alle veertien rebellen kwamen om het leven. De gijzelnemers wer den door de bestorming totaal verrast. Toen de militairen uit een tunnel in de ontvangstruimte op de begane grond kwamen, waren zes rebellen aan het voet ballen. De voetballers werden volgens de Argentijnse krant Clarin direct doodgeschoten. Twee jonge vrouwen die zich tijdens de bestorming in een aparte kamer op de eerste ver dieping bevonden, riepen wan hopig 'Wij geven ons over, dood ons niet', maar zij werden on- middellijkdoorzeefd. Een gijzelaar heeft verklaart dat mten minste één rebel le vend is afgevoerd door de spe ciale legereenheid die de be storming uitvoerde. ,,Ik besefte later, toen ik hoorde dat alle veertien terroristen waren om gekomen, dat hij was ver moord." De Peruaanse voorzitter van de Orde van Advocaten riep gis teren op tot een onderzoek naar de dood van rechter Carlos Gi- usti. Giusti werd door een kogel getroffen en overleed kort na zijn bevrijding in het politiezie- kenhuis. In Lima verluidt dat de kogel afkomstig was uit een ge weer van een militair. Giusti, de VHH Maria Fernandez (links) en Marisol Rojas huiien bij de begrafenis om de dood van hun zoon en broer Rolly Rojas. Hij was de rechterhand van rebellenleider Nestor Cerpa en werd bij de bestorming van de Japanse ambassade in Lima doodgeschoten. foto afp enige gijzelaar die het leven liet bij de actie, en twee militairen die eveneens omkwamen, zijn gisteren met groot eerbetoon Vennoord of het oerwoud ingevlucht begraven. Pas na een inspectieronde van De lijken van de rebellen zijn president Fujimori bracht het een dag blijven liggen in de leger de lijken naar het mortua- puinfiopen van de residentie, rium. Cerpa's rechterhand Rolly KISANGANI «GPD-ANP-AFP-DPA-Rtf In Zaïre zijn in vier dagen tijd maar liefst 55.000 mensen ver dwenen. De Rwandese Hutu- vluchtelingen verbleven in twee vluchtelingenkampen ten zui den van de Oost-Zaïrese stad Kisangani. Rebellen onder lei ding van Laurent-Désiré Kabila ontzegden vier dagen geleden alle hulpverleners 'voor hunei- gen veiligheid' de toegang tot de kampen' nadat gevechten uitbraken tussen Zaïrese dorpe lingen, Hum-vluchtelingen en Zaïrese rebellen. Over het lot van de Hutu's kan alleen wor den gespeculeerd. Ze kunnen het oerwoud in zijn gevlucht, maar ook zijn vermoord. Als ze zijn gevlucht trekken ze door het oerwoud naar het zui delijker gelegen kamp Biaro, waar al 32.000 vluchtelingen bi vakkeerden. De rebellen staan echter niemand toe daar te gaan kijken. De Unhcr, de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties, werd gisteren samen met een afvaardiging van de alliantie van de Zaïrese rebellen en een Rwandese rege ringsdelegatie voor het eerst in dagen toegelaten tot de kampen nabij het plaatsje Kasese. Ze troffen niemand aan. „Het is verbijsterend te moeten consta teren dat ook de duizenden meest zwakke vluchtelingen zijn verdwenen, evenals de zie ken en cholerapatiënten", aldus VN-woordvoerder Paul Ström- borg. Met het Unhcr-bezoek gaven de opstandelingen onder lei ding van Kabila toe aan de druk van VN, de Verenigde Staten en de mensenrechtenorganisatie Amnesty International om de vluchtelingen niet langer van hulp af te snijden. VN-secreta- ris generaal Kofi Annan hekelde de houding van de rebellen en verweet hen zich schuldig te maken aan 'dood door uithon gering'. Daarop werd de blok kade beëindigd en mocht een beperkte delegatie vanuit Ki sangani de rivier oversteken en naar de vluchtelingenkampen gaan. Het is ook goed mogelijk dat een deel van de Rwandezen is afgeslacht door de Zaïrese re bellen, hoewel Kabila dat ont kent. Dorpelingen in de buurt van de kampen beweren een graafmachine te hebben gezien die lijken in een kuil duwde. De Rwandese Hutu-vluchte- lingen zijn in oktober de kam pen rond Bukavu in het oosten van Zaïre ontvlucht, voor de opmars van de rebellen uit. Sindsdien dwalen ze van het ene vluchtelingenkamp naar het andere. De cholera-epide- mie die vorige maand uitbrak, is niet de voornaamste oorzaak van het hoge sterftecijfer. De voortdurende uitputting, on dervoeding en uitdroging zijn daar debet aan. Rojas is inmiddels begraven op dio kwam zijn lijk niet aan op een donker armenkerkhof in Li- het kerkhof waar zijn familie ma. Over Cerpa heerste echter wachtte. Die vreest dal liij on- onduidelijkheid. Volgens de ra- opgemerkt elders is begraven. De dagen van de Turkse rege ring lijken geteld. De islami tische premier Erbakan stond al onder druk van het leger om strengere anti-islamitische maatregelen te nemen. Nu zijn daar de plannen van oppositie leider Yilmaz bijgekomen voor een meerpartijencoalitie zonder de Welvaartspartij van de huidi ge regeringsleider. De belang rijkste Turkse kranten schreven gisteren al dat het afgelopen is met de regering. Morgen vergadert de invloed rijke, door militairen gedomi neerde Veiligheidsraad over de stappen die Erbakan heeft gezet nadat de raad op 28 februari achttien maatregelen tegen het fundamentalisme had gedic teerd. Velen denken dat de raad Erbakan opnieuw een onvol doende geeft en de druk op de regering verder opvoert. De vraag is of de coalitie dat overleeft. Een woordvoerder van de Welvaartspartij zei giste ren dat zijn partij geen plannen heeft de coalitie te verlaten. Maar parlementariërs van coali tiegenoot Partij van het Rechte Pad (DYP) van minister (giller van buitenlandse zaken vinden dat de regering te weinig maat regelen neemt. Twee DYP-ministers hebben openlijk gezegd niets meer in de coalitie te zien. (giller zou aan sturen op een breuk en een in vloedrijk parlementariër van de Welvaartspartij heeft zware kri tiek op Erbakan. De Nationale Veiligheidsraad, waarin de belangrijkste burger lijke en militaire leiders zijn ver enigd, is feitelijk een adviserend orgaan, maar de aanbevelingen worden in de regel nauwkeurig opgevolgd. Eind februari lever de de raad zware kritiek op Er bakan. Die tekende onder drei ging van een staatsgreep uitein delijk de resoluties van de raad. Het leger is een belangrijke pijler van de scheiding van kerk en staat in Turkije^ Erbakan streeft juist een grotere rol van de islam in het dagelijkse leven en het politieke bestel na. Maatregelen tegen schuldigen stuiten op weerstand bij Justitie sussel paul koopman orrespondent ussen de politiek en de rech- erlijke macht in België is een :11e strijd ontbrand over de fraag wie gestraft moet worden oor de fouten die gemaakt zijn lij het onderzoek naar de ben- e-Dutroux. Minister van justitie Stefaan e Clerck vond gisteren de ge- ele magistratuur van de loofdstad Brussel tegenover ich, toen hij een poging on- ernam de Brusselse procureur les konings Dejemeppe met achte hand naar een andere unctie over te plaatsen. In een irief-op-poten beschuldigen Ie Brusselse rechters de Ka- nercommissie-Dutroux van lartijdigheid, voorbarigheid en nvolledigheid. Eerder dreig1 len de magistraten al met een tiptheidsactie die het gehele ustitie-apparaat in de hoofd stad grondig zou ontregelen. De forse kritiek in het vorige week gepubliceerde commis sierapport op het falen van Jus titie en politie in België blijkt niet zomaar te worden geslikt. De 'disciplinaire maatregelen' waarnaar de Belgische bevol king na de massale Witte Mars van zomer vorig jaar snakt, stuiten op zeer grote weer stand. Vooral in de parketten Brussel en Charleroi, die door de commissie-Dutroux het zwaarst onder vuur worden ge nomen, hebben rechters en rijkswachters de rijen gesloten. De rijkswacht weigert met de eigen minister Vande Lanotte te spreken over sancties, zolang zij niet kan beschikken over de getuigenverhoren die in de commissie-Dutroux achter ge sloten deuren zijn afgelegd. In hun nota aan minister De Clerck wijzen de Brusselse par ketmagistraten er op dat het onderzoek naar de verdwijning van het Marokkaanse meisje Loubna Benaissa is mislukt we gens een 'schrijnend' tekort aan menskracht en middelen en een vooroorlogse wetgeving, waarvoor niet de rechters maar de politiek verantwoordelijk zou zijn. Commissievoorzitter Mare Verwilghen reageerde woensdag al gebeten op de eer ste verwijten van de rechterlij ke macht. „Mag ik opmerken dat tijdens de openbare verho ren niet één magistraat of rijks wachter heeft willen erkennen: ja, wij hebben misschien wel fouten gemaakt?", aldus Ver wilghen. Het verwijt van de rechters dat zij door de com missie zijn gelyncht zonder recht op weerwoord slaat vol gens de commissievoorzitter nergens op. „Over tuchtrechte lijke procedures beslist niet de commissie en daarbij worden procedures gevolgd waarbij de rechten van de ambtenaar, ook het recht op verdediging, zijn gewaarborgd." België zou België niet zijn, als bij de 'grote kuis', waarvoor nu de eerste voorzetten worden gedaan, de aloude taalstrijd niet snel zou opduiken. Belgi sche kranten citeerden gisteren medewerkers van de procureur Dejemeppe die dit klassieke thema opvoerden als verklaring voor de aanvallen op hun chef. De commissie, onder leiding van de Nederlandstalige Ver wilghen, zou bewust de Waal Dejemeppe als doelwit hebben uitgekozen, aldus de magistra ten. De commissie-Verwilghen zou er volgens deze redenering op uit zijn de Franstalige Deje meppe te vervangen door een Nederlandstalige rechter. Over Dejemeppe wordt in het rap port van de commissie gezegd dat hij niet de kwaliteiten heeft om een parket te leiden. lille Een Belgische Renault-ar- beider wacht voor het stadhuis van Lille op verdere medische zorg. De man raakte gewond toen hij met honderd anderen probeer de het stadhuis binnen te komen en daarbij op een cordon van poli- tie-agenten stuitte. Drie anderen raakten ook gewond. De arbeiders togen gisteren vanuit het Belgi sche Vilvoorde naar het Franse Lille om de burgemeester, de voormalige socialistische premier Pierre Mauroy, een brief te over handigen voor de huidige socialis tische voorman Lional Jospin. De Belgen protesteren al geruime tijd tegen het besluit van Renault om de autofabriek in Vilvoorde te sluiten. foto epa Bomexplosies in Birmingham belendend winkelcentrum in het centrum van de stad ont ruimd. De politie trof de maatregelen na een aantal telefonische mel dingen waarbij het codewoord van de terreurbeweging Ierse Republikeinse Leger (IRA) werd gebruikt. Het blijft onduidelijk of deze organisatie verantwoor delijk is voor de telefoontjes en de explosies. Aangenomen wordt dat het IRA met de bom meldingen het openbare leven wil ontwrichten in de aanloop tot de verkiezingen op 1 mei. londen »afp-rtr-ap In de Engelse stad Birmingham hebben zich vanochtend twee bomexplosies voorgedaan op de autosnelweg M6 in de omge ving van de stad Birmingham. De politie had eerder op de dag in en rond deze stad al na tele fonische bommeldingen ge deelten van de autosnelwegen Ml, M5 en M6 afgesloten. Ook sloot zij de belangrijkste weg door de stad Birmingham voor het verkeer af. Tevens zijn het treinstation New Street en een frankfurt robert bloemen De Nederlandse Koninginnedag wint in Duitsland aan populariteit. Steeds meer oosterburen vieren de verjaardag van het Nederlandse staatshoofd. Maar daarvoor reizen ze niet meer naar de Amsterdamse Vrijmarkt. Ze hangen in eigen land de vlag gen uit. Met de tekst Wij Vieren Mee maakt een Keulse buurtkroeg reclame voor de 30ste april. Een Nederlandse driekleur siert de advertentie. Speciaal voor deze ene avond schenkt de kastelein een Nederlands bier. Ook een bar in Hamburg organiseert op 'Königinnengeburtstag' wat extra's voor de klanten. Maar Frankfurt spant de kroon. Na het succesvolle Oranje-feest in een discotheek vorig jaar doen deze keer zeven uitbaters mee. Ze versieren hun zaken met tulpen, ze laten Nederlandse muziek door de luidspre kers schallen en een namaak-koningin gaat de gasten verrassen. Een variant op het re clamemodel Frau Antje deelt blokjes Goud se kaas uit. Onder de deelnemers zijn opvallend veel homotenten, bevestigt kroegbaas Dietmar Bokelmann. Hij geeft toe dat zij, mede door het 'te betreuren' gebrek aan een eigen Duitse koninklijke familie, fan zijn van Beatrix en vooral van haar moeder: Wir lie- ben Juliana. Net als veel collega's was Bokelmann in het verleden op Koninginnedag regelmatig in Amsterdam. Hij genoot dan van het volksfeest, dat op verscheidene plekken in de stad een steeds duidelijker homoseksu eel karakter kreeg. Onder de indruk besloot hij een eigen variant op poten te zetten. Daarbij helpt het natuurlijk dat de 1ste mei, de Dag van de Arbeid, in Duitsland een offi ciële feestdag is. Iedereen kan dan lekker uitslapen. Het consulaat-generaal van Nederland in Frankfurt gaf zijn zegen aan de manifesta tie. „Wij ondersteunen elk leuk feest met een Nederlandse achtergrond aldus con sul Peter van Leeuwen. De diplomaten stel den vlaggen en posters beschikbaar. Geïn spireerd besloten zij het dit jaar ook zelf grootser aan te pakken, na de obligate re cepties in het verleden. Voor de eerste keer organiseert het gene- raal-consulaat een Koninginnedag op de binnenplaats van het chicste hotel van de stad, het Steigenberger Frankfurter Hof. Voor de honderden Duitse gasten worden een haringkar, bitterballen en Heineken overgevlogen. De sekt is uit de Bondsrepu bliek, maar krijgt wel een oranje kleurtje

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7