Sorgdrager voelt weinig voor camera in rechtszaal Hoogeveen sloopt achthonderd huizen Ruim 80 corrupte agenten ontslagen Vakantiebungalows leiden tot miljoenen verlies j^Meriand" jppas veroordeeld oor seks met jongen Binnenland Ei blijft poepvrij Bedrijfspand voor beroep De Hakkelaar 'Medisch beroepsgeheim staat onder zware druk' a anderen mogen meer bijverdienen n haag Kinderen mogen dit jaar tot 1.700 gulden bijverdie- m met vakantiewerk zonder dat dit invloed heeft op het recht ,eikinderbijslag. Dit is vijftig gulden meer dan in 1996. Staatsse- etaris De Grave van sociale zaken en werkgelegenheid heeft dit ipaald. i bosbrand verwoest Veluwse natuur joc speren Ten westen van het Veluwse plaatsje Hoog Soeren te ieft gisteravond een bos- en heidebrand gewoed. De brand- a eer van Apeldoorn en omliggende gemeenten bestreed het a iur met tien bluswagens. Na anderhalf uur was de brand onder mfrole. De schade bleef beperkt tot twee drie hectare natuur- ibied. Voornamelijk heide en helmgras gingen in vlammen op. ■a aadslid stapt op na potloodventen helder» Een WD-raadslid uit Den Helder is opgestapt als lid j( n de gemeenteraad nadat hij vorige week in een dronken bui [9, n geslachtsdeel had getoond aan voorbijgangers. Dat heeft fi, n woordvoerder van de gemeente gisteren bevestigd. Tegen a 1 man is proces-verbaal opgemaakt. ïjf jaar cel voor doodslag Hoogezand 10ningenEen 31-jarige man uit Hoogezand is gisteren door de pl0 chtbank in Groningen wegens doodslag veroordeeld tot vijf ar cel. Er was eerder zes jaar tegen de man geëist. In juli vorig ar stak de Hoogezander een 47-jarige man een aantal malen et een zakmes. De Hoogezander raakte buiten zinnen nadat jn ex-echtgenote door het slachtoffer zou zijn uitgescholden, it was gebeurd nadat het tuinhekje van het slachtoffer was be- feken onder het gewicht van de hoogzwangere vrouw die *!un had gezocht toen ze onwel werd. el liet alleen Calvé's mayo scharrelt j itterdam Niet alleen de mayonaise van Calvé bevat scharrel aren. Dat wil het voedingsmiddelenconcern Unilever, waartoe ilvé behoort best toegeven. De tekst van de reclamespot, waar de fabrikant claimt de enige mayo op basis van scharreleieren io maken, wordt momenteel gewijzigd. De natuurvoedingsbran- JjjjJ ie ergerde zich al maanden aan de reclame van Calvé. In na- no urvoedingswinkels is al jaren mayonaise van scharreleieren te iop. Natuproducts B.V. diende een klacht in bij de Reclame 1, idecommissie. Nu Calvé zijn fout heeft toegegeven, is de Ira icht ingetrokken. :abobank mag afdelingsnaam houden recht De Rabobank hoeft haar onlangs geopende afdeling lis Hypotheekadvies B.V. geen andere naam te geven. De :e-president van de rechtbank in Utrecht heeft dat gisteren paald. De organisatie Huis en Hypotheek (H&H) had de lamswijziging in een kort geding geëist, omdat zij haar vrijwel ilijke naam in 1989 al had gedeponeerd. De onderneming eesde dat de nieuwe naam van de Rabobank-afdeling voor rwarring zou zorgen. levenslang geëist voor Bredase moord Ada» Voor de rechtbank in Breda is gisteren een levenslange 3vangenisstraf geëist wegens moord op een 37^jarige Turk. Of- •wier van justitie, Le cocq d' Armandville-Begheyn, achtte bewe- i n dat de verdachte, een illegaal in Nederland verblijvende Is- ëliër, uit wraak over een mislukte drugsdeal het slachtoffer liet 0 nbrengen. Tegen vier medeverdachten eiste de officier twee f aal veertien en twee maal tien jaar cel. H beroofd door eigen werknemers ■dermalsen De politie uit Geldermalsen heeft gistermorgen ;t fee mannen uit Ede en Tiel op heterdaad betrapt bij het over- len van een grote partij sigaretten uit een vrachtwagen van Al- Heijn in een langs de snelweg geparkeerde personenauto, duo is ter plekke aangehouden. De directie van het distribu- rentrum stapte anderhalve maand geleden naar de politie, idat er grote hoeveelheden artikelen verdwenen bij transport de winkels. In de woningen van de mannen vond de politie Ier andere fotorolletjes, shampoo, houdbare etenswaren en ïeermesjes. Iplichting van geestelijken .oel ddelburg Officier van justitie A. Flikweert heeft gisteren voor ieili rechtbank in Middelburg*tegen een 28-jarige man uit Breda n e n gevangenisstraf van dertig maanden, waarvan zes voorwaar delijk, geëist. De man heeft verschillende geestelijken in Zee- «nd. Gelderland en Noord-Brabant opgelicht en afgeperst. Te- jfn zijn maat, een 26-jarige man uit Tilburg, eiste de officier ee jaar, ook met een half jaar voorwaardelijk. De politie hield twee op 15 januari aan in Arnhem. Ze zouden in twee tot drie ir 80.000 gulden bij elkaar hebben gepraat door een zielig ver- lal op te dissen. Soms gebeurde dat onder bedreiging. Uit raak 7 mei. 'Proces moet geen spektakel worden ningen anp rechtbank in Groningen ft een 24-jarige vrouw uit die I wegens ontucht met een iderjarige jongen veroor- Id tot een half jaar voor- trdelijke celstraf, met een eftijd van twee jaar. De jon- was aan haar zorg toever- vvd. De Groningse moet ook laten behandelen bij RIAGG. Tegen de vrouw was 3 t maanden gevangenisstraf M. waarvan een half jaar irwaardelijk. Ik was niet verliefd op hem, r zag hem gewoon als een vriendje waar je leuke din- mee kon doen", zo ver- lac irde de vrouw eerder over de Verstoting vrouw blijft onwettig zich willen naturaliseren. Als ze zo'n verklaring niet heb- J et kabinet trekt onder druk ben, moet een echtschei- w de Tweede Kamer een dingsprocedure worden ge- etsvoorstel in dat verstoting voerd. an getrouwde vrouwen in Het kabinet wilde erken- r, Mnmige gevallen mogelijk ning van huwelijksontbinding ad moeten maken. Minister volgens islamitisch recht een- irgdrager (justitie) heeft dit voudiger maken door in som- Kamer gisteren mgege- mige gevallen geen verklaring beid. Mannen die volgens islami- Bch recht hun huwelijk een hebben laten ontbin- te eisen. Het in mei vorig jaar ingediende voorstel stuitte echter op forse kritiek. Er zou een 'verkeerd politiek signaal' 1, hebben een verklaring worden gegeven aan landen instemming met de die deze vorm van huwelijks- ieiding van hun ex-echtge- ontbinding kennen. Een :e nodig als ze in Neder- meerderheid van de Kamer id willen hertrouwen of wees daarom het voorstel af. Minister Sorgdrager van justitie is geen voorstander van televisiecamera's in de rechtszaal. „Daar voel ik helemaal niets voor. Het is nu soms al een spektakel en dan wordt het helemaal een spektakel." Sorgdrager zei dit gisteren in de Tweede Kamer tijdens een overleg waarin werd te ruggeblikt op het Hakkelaar-proces. den haag anp Sorgdrager (D66) voelt ook niets voor een wettelijke regeling. Daarmee keert zij zich tegen haar eigen D66-fractie in de Tweede Kamer. Die wil een wettelijke regeling, met als uit gangspunt dat het medium tele visie net als de schrijvende pers in beginsel moet worden toege laten in de rechtszaal. Sorgdrager wil vasthouden aan de huidige praktijk, waarbij de rechtbankpresident beslist of camera's in de rechtszaal wor den toegelaten. De WD-fractie is het eens met de minister. Haar woordvoerder Korthals zei 'gevoelsmatig' een tegenstander te zijn. Hij stelde vast dat de huidige praktijk redelijk ver loopt. Strafprocessen moeten niet zoals in Amerika ontaarden in een mediacircus, aldus de WD'er. De CDA-fractie wil camera's in de rechtszaal wettelijk verbie den. Alleen de uitspraak zou wat CDA-woordvoerder Koe koek betreft door de televisie mogen worden verslagen. PvdA-woordvoerder Kalsbeek liet zich er niet specifiek over uit. Ze vroeg zich wel hardop af of het uitsluiten van een be paald medium niet in strijd is met de persvrijheid. Sorgdrager vindt dat het pu blicitaire optreden van het openbaar ministerie (OM) bij strafprocessen ook gericht mag zijn op de publieke opinie als tegenwicht voor het publicitaire optreden van advocaten. Dat moet volgens haar wel netjes gebeuren, op een magistratelij ke manier en steeds gebaseerd op de feiten. Het OM moet er wel voor zor gen dat het publiek niet het beeld krijgt van Justitie als 'een organisatie die voortdurend de klappen krijgt'. Een meerder heid van de Kamer kan zich vin den in Sorgdragers visie op het publicitaire optreden van het OM. alteveer Vogelbeschermer De Jonge uit Hollandscheveld kijkt tevre den naar een schoongebleven kievitsnest. De emmer die hij omgekeerd op het nest heeft gezet, heeft de eieren voor een lading mest behoed. De vogelbeschermer zorgt in samenwerking met de boeren uit de om geving ervoor dat de broedsels worden beschermd tegen de werkzaam heden van de agrariërs. De actie is onderdeel van een uitgebreid be schermingsplan van de IVN, de vereniging voor natuur- en milieueduca tie. FOTO ANP Vertrek jonge gezinnen zorgt voor leegstand hoogeveen gpd Met de sloop'van achthonderd huurwonin gen en de verkoop van negenhonderd duurdere, gerenoveerde huurhuizen willen burgemeester en wethouders van Hoog eveen de leegstand in de gemeente te lijf gaan. Met de operatie zijn miljoenen gul dens gemoeid. Op dit moment staat in Hoogeveen ruim vier procent van de huur woningen leeg. Dit is twee keer zo veel als gebruikelijk door tijdelijke leegstand als ge volg van verhuizingen. De te slopen woningen, die in de ogen van het college 'overtollig' zijn geworden, moeten worden vervangen door koop en seniorenhuizen. De panden zijn eigendom van de beide woningbouwcorporaties in Hoogeveen. Leegstand is momenteel een van de voor naamste problemen van de Zuidwest- Drentse gemeente, zo blijkt uit het onder zoek 'Wonen in Hoogeveen' dat het bureau Kolpron Consultants in opdracht van de ge meente heeft uitgevoerd. Volgens Kolpron ontstaat de leegstand niet doordat de huur woningen in Hoogeveen kwalitatief onder de maat zijn. Het zijn de 'karakteristieke' dorpen op de zandgronden in de omgeving die een grote aantrekkingskracht hebben op gezinnen met kinderen. Door de lage ren testand1 en de toenemende koopkracht gaan bewoners van de duurdere huurwo ningen bovendien eerder op zoek naar een eigen huis. Beide ontwikkelingen zorgen voor een leegloop van de huurhuizen in Hoogeveen. Hoogeveen moet het vooral hebben van de komst van 55-plussers en het groeiende aantal een- en tweepersoonshuishoudens. Kolpron adviseert de gemeente in nieuwe wijken het aanbod af te stemmen op deze vraag. Dit betekent dat vooral voor oude ren en kleine gezinnen moet worden ge bouwd. ANP Algemeen Nederlands Per GPD Geassocieerde Pers Diei den haag anp Justitie heeft voor de behande ling van het hoger beroep van De Hakkelaar een bedrijfspand in Amsterdam gehuurd. Aan passing van dit gebouw vergt een bedrag van twee miljoen gulden. Daarnaast is met de huur en exploitatie een bedrag van 1,8 miljoen gulden per jaar gemoeid. Dat maakte minister Sorgdrager van justitie gisteren bekend in de Tweede Kamer. Sorgdrager wil op termijn op een centrale plek in het land een definitieve voorziening tref fen voor mega-zaken als het Hakkelaar-proces. Dit soort processen duurt lang en vergt uitgebreide veiligheidsmaatre gelen. Het gebouw moet in de buurt komen van een gevange nis om het transport van de verdachten zo snel en soepel mogelijk te laten verlopen. Al direct na het Hakkelaar proces voor de rechtbank in Amsterdam kwam Sorgdrager tot de conclusie dat er een der gelijke voorziening moest ko men. Tijdens het proces -con stateerde zij met eigen ogen hoe dit soort mega-zaken de dagelijkse gang van zaken bij de rechtbank ontregelen. Tij dens het Hakkelaar-proces moest op een zittingsdag wor den uitgeweken naar een ka zerne. ruswuk anp Bij de politie zijn vorig jaar 86 agenten ontslagen wegens cor ruptie of crimineel gedrag. Daarbij kregen nog eens 34 agenten voorwaardelijk ontslag met een proeftijd van enkele ja ren. Verder werd 98 keer een disciplinaire straf opgelegd, zoals overplaatsing of inhou ding van verlofdagen of salaris verhoging. Dit blijkt uit een on derzoek van het weekblad Else vier. Bij de Nederlandse politie vond in 1996 449 keer een in tern/strafrechtelijk onderzoek plaats naar laakbaar gedrag van politieagenten. In 42 gevallen loopt het onderzoek nog. Vol gens Elsevier gaat het hierbij vaak om ernstige gevallen met een grote kans op 'een staartje'. In 171 gevallen eindigde een onderzoek zonder gevolgen voor de betrokkenen. Bij de corruptiegevallen ging het om zaken als het lekken van vertrouwelijke informatie naar criminelen en diefstal van in be slag genomen goederen. De in terne onderzoeken hadden ver der betrekking op onder meer het laten verdwijnen van bekeu ringen van kennissen en mis bruik van de diensttelefoon voor het bellen van sekslijnen. den haag gpd tiënt uitmaken of de informatie ook aan derden wordt gegeven of niet. Indien er toegang is tot computersystemen moeten voorzieningen worden getroffen die oneigenlijk gebruik tegen gaan. Bijvoorbeeld door wacht woorden en het anonimiseren van de gegevens. Als een verze keringsmaatschappij of justitie toch ongevraagd inzage krijgt in de gegevensbestanden, moet degene die dat toestaat, worden aangepakt. Het opleggen van een boete is daarbij de lichtste straf. „Het belang van het beroeps geheim en van de privacybe scherming van medische gege vens moet niet worden onder schat. Voor het individu biedt het geheim van de spreekkamer een garantie voor onbelemmer de communicatie. Vrijuit spre ken is een voorwaarde voor ver antwoorde hulpverlening. Het algemeen belang is er mee ge diend dat datgene wat in ver trouwen wordt medegedeeld ook vertrouwelijk blijft. Hulp zoekenden worden dan niet weerhouden om naar de arts te gaan", aldus Roscam Abbing. De bereidheid mee te doen aan medisch wetenschappelijk on derzoek en om bloed, organen en weefsel af te staan zal vol gens haar afnemen als per soonsinformatie in handen van derden komt. Het gebruik van medische gege vens van burgers door derden moet aan banden worden ge legd. Nu wordt allerlei persoon lijke informatie verspreid en ge bruikt zonder dat betrokkene daar zelf weet van heeft of er in vloed op kan uitoefenen. De privacy wordt daarbij met voe ten getreden. Dit stelde profes sor H. Roscam Abbing, hoogle raar gezondheidsrecht aan de universiteit van Utrecht en voorzitter van Vereniging voor Gezondheidsrecht, vanmorgen in haar jaarrede. Artsen en andere hulpverle ners worden volgens haar steeds meer onder druk gezet medisch vertrouwelijke gege vens bekend te maken. „Naar mate bijvoorbeeld de mogelijk heden kennis te verwerven over iemands gezondheidssituatie en erfelijke componenten daarbij, zich uitbreiden, neemt ook het belang daarover te kunnen be schikken buiten de gezond heidszorg toe", stelt de hoogle raar gezondheidsrecht. Bijvoor beeld verzekeraars hebben met het oog op risicobeoordeling belang bij zoveel mogelijk infor matie over iemands gezond heidstoestand en erfelijke aan doeningen. Volgens Roscam Abbing moe ten artsen in overleg met de pa- seksuele relatie met de jongen, die ruim twee jaar heeft ge duurd. De nu 14-jarige jongen deed eind vorig jaar aangifte. De Groningse was door de moeder van de jongen inge huurd als oppas voor hem en zijn jongere broertje. Nadat zij de jongste in bed had gestopt, gaf ze zich geregeld over aan spelletjes waarbij ze met de jongen in bed belandde. Vol gens de jongen is hij 'wel hon derd keer' met de oppas naar bed geweest. De vrouw houdt het zelf op vijftien keer. Vorig jaar drong het tot haar door dat er iets mis was met de verhou ding. Dat gebeurde toen ze een videofilm van hun geslachts daad bekeek. breda» ruud klumpers De gouden tijd voor de vakan tiebungalow is voorbij. Het ren dement is door overcapaciteit gekelderd. Projectontwikkelaars zien af van nieuwe projecten of voeren die stukje bij beetje uit. Bestaande parken worden met verlies van de hand gedaan. Particulieren die een huisje voor belegging kochten, voelen de malaise ook in hun portemon nee. „Het totale verlies loopt in de tientallen miljoenen guldens", schat directeur J. Zom van het Nederlands Rechearch Instituut voor Recreatie en Toerisme (NRIT) in Breda. Hoe beroerd de bungalowparken-branche ervoor staat, illustreert het dra ma bij Levob Verzekeringen. Het bedrijf heeft 39 miljoen gul den opzij moeten leggen om de verliezen te kunnen opvangen die het lijdt door investeringen in bungalowprojecten. Daar voor heeft de onderneming een sterfhuisconstructie gekozen. Eerder hebben ABP en Aegon al een punt gezet achter de activi teiten in de recreatiesector. Grote bungalowparken met één eigenaar -,zoals Center Pares en Gran Dorado - kwamen in de jaren zeventig en tachtig tot grote bloei. Door de centra te voorzien van tropische zwem baden en ander spectaculair vermaak, creëerden ze een nieuwe markt voor korte, rela tief goedkope familievakanties. Om de parken rendabel te hou den moet de bezetting 90 tot 95 procent zijn. Tot begin jaren ne gentig lukte dat, maar vanaf dat moment verminderde de be langstelling. Belangrijke oorzaak van die te ruggang was de groei van het aantal centra dat luxe bunga lows als belegging aan particu lieren ging verkopen. Zom: „Een bedrijf verhuurt die huis jes voor hen. De eigenaren krij gen soms een garantie voor in komsten uit de verhuur. Omdat er steeds meer vakantiebunga lows bij komen en de vraag daar geen gelijke tred mee houdt, valt het rendement van de be legging nogal eens fors tegen." In de Nederlandse vakantiepar ken staan ruim 30.000 bunga lows. Er liggen volgens het NRIT nog plannen voor de bouw van maar liefst enkele tienduizen den huisjes. Of die er allemaal komen, is de vraag. Zom: „Er is hooguit plaats voor de helft. En dan alleen op toplocaties. Dat wil zeggen: dicht bij zee, een aantrekkelijke badplaats, goede watersportvoorzieningen en bos". Exploitatiemaatschappijen pro beren intussen de Nederlander lekker te maken voor de aan koop van vakantiehuisjes op complexen in de Drentse bos sen, het Friese merengebied, de Brabantse heide, het Limburgse heuvelland of de Zeeuwse delta. „De bungalows brengen dikwijls heel wat minder op dan was begroot. En nóg moeten de bedrijven ermee leuren. Zo groot is de overcapaciteit. Ook het karakter en de naamgeving voorburg anp Vakantiehuisjes aan de kust leveren steeds vaker verlies op. van parken zijn er debet aan. Die zijn nogal eens on-Neder- lands", stelt Zom. Gemeenten kijken tegenwoor dig kritisch naar de plannen voor nieuwe parken. Er was een tijd dat de initiatiefnemers van die projecten nog met open ar men werden ontvangen. Zom: „Geen wonder, want vakantie centra kosten een gemeente weinig en geven een belangrijke impuls aan de plaatselijke eco nomie. Maar dat verandert zo dra bungalows leeg blijven en het spook van de verloedering levensgroot opdoemt' Investeerders kunnen volgens Zom beter geld steken in logies- accommodaties die wèl kans van slagen hebben. „Daarbij kun je denken aan parken voor permanent-recreatiefwonen. Uit de exploitaie van zo'n ter rein kun je het onderhoud van natuur en landschap mede fi nancieren. Natuurschoon dat door de bouw verloren gaat, cQmpenseer je door aanplant elders in het gebied." Als projectontwikkelaars hun plannen niet beter afstemmen op de behoefte, dan valt naar de mening van Zom een koude sa nering nauwelijks te voorko men. Huisjes zullen tegen 'af- braakprijzen' van de hand gaan. De grote Nederlandse parken met één eigenaar heb ben dat saneringsproces al achter de rug. Anno 1997 res teert alleen Center Pares. Om aantrekkelijk te blijven voor fa milies met kinderen, investeert het bedrijf in nieuwe attracties met avontuur en natuur als motto. In de periode 1996-1999 trekt het bedrijf voor de ver nieuwing van de parken in Ne derland en België 150 miljoen gulden extra uit. Het gaat beter met de reptielen in Nederland. Vooral de ring slang en de zandhagedis ko men meer voor dan enkele ja ren geleden. Dat blijkt uit giste ren gepubliceerde cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het leefgebied voor de drie soorten slangen (adder, ring slang en gladde slang) en vier soorten hagedissen (zandhage dis, levendbarende hagedis, muurhagedis en hazelworm) die Nederland rijk is, is afgelo pen decennia fors ingekrom pen. Door ontginning van veel heidevelden, bebossing van stuifzanden en versnippering en vergrassing van de resteren de natuurterreinen is de popu latie van de beesten zo sterk ge kelderd dat ze Qndertussen vrij wel allemaal een bedreigde en daarom beschermde diersoort zijn. Gezien dat gevaar van uit sterven nemen de beheerders van natuurterreinen extra be schermende maatregelen voor de slangen en hagedissen. Dat blijkt effectief, want bijvoor beeld het aantal ringslangen blijkt in 1996 met vijftig procent te zijn toegenomen ten opzich te van 1993, aldus het CBS. Ook de populatie zandhagedissen groeide. Het aantal adders en levendbarende hagedissen is stabiel gebleven ten opzichte van 1993. Van de andere soor ten zijn nog geen cijfers be schikbaar.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5