VVD ziet Turkije nooit in EU komen Rrez Spanje: Nederland heeft iirkenspest hier gebracht Critisch Faunabeheer chiet raak op jagers Binnenland Bosbrand valt mee RPF wil alle jongeren OV-jaarkaart geven Asbest gaat Defensie vele miljoenen kosten VVD loopt blauwtje bij minimumloon Ouders krijgen gezonde baby na genetisch onderzoek in reageerbuis IJDAG 25 APRIL 1997 'orse boete voor Dow Terneuzen pijELBURGChemiegigant Dow Benelux in Temeuzen moet .000 gulden boete betalen voor een zware milieuvervuiling in I i95. Er was een half miljoen gulden boete geëist. Door slordig- I >id bij het plaatsen van een passtuk op een afsluiter bij Elic it autsdijkliep op 18 november ruim 24.800 liter nafta met het tnkerverwekkende benzeen de polder en de Westerschelde in. jewel de storing tijdig werd ontdekt, duurde het twee uur iep lordat Dow Chemical actie ondernam. In totaal is inmiddels li U iOO kubieke meter vervuilde grond afgegraven. De sanering eke ieft Dow Benelux al circa drie miljoen gulden gekost, ii ernhard wederom naar Wageningen iGENiNGENPrins Bernhard zal ook dit jaar weer op 5 mei in ageningen aanwezig zijn bij de herdenking van de capitulatie. V8; e 85-jarige prins woont in de Bergstraatkerk de herdenkings- jeenkomst bij die wordt georganiseerd door het Nationaal Co- e,,*ité Herdenking Capitulaties 1945 Wageningen. Na afloop van ze bijeenkomst legt de prins een krans bij het Nationaal Be- ijdingsmonument. Aansluitend, nadat twee minuten stilte in ht zijn genomen, neemt hij het gebruikelijke défilé af van ve- le ranen, oud-verzetsstrijders, militairen die hebben meegedaan in vredesmissies en parate eenheden. Ipname voor brandstichter cial üwarden De rechtbank in Leeuwarden heeft gisteren een 46- :r rige brandstichter ontslagen van rechtsvervolging. Wel moet pi jeen jaar worden opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis, ek eman stichtte meerdere malen brand in de praktijk en de wo- ee ng van zijn huisarts.'Hij handelde uit wraak tegen zijn dokter nl ndat deze er, naar zijn zeggen, voor had gezorgd dat hij tien t Z ir geleden werd afgekeurd. De man lijdt aan schizofrenie en ;en oet ontoerekeningsvatbaar worden geacht, concludeerde het tge eter Baan Centrum. Kh pijfes ton Horeca-voorzitter na ontslag •rden Koninklijke Horeca Nederland (KHN) moet zijn voor- alig voorzitter Van der Veen (61) een schadevergoeding van im zes ton betalen, zo heeft de rechter bepaald. Van der Veen as al enige tijd met zijn werkgever in onderhandeling over een mden handdruk. Het gerucht ging dat hij een miljoen eiste. De ireca-voorman trad eind vorig jaar af omdat hij, evenals vier raa idere bestuursleden, twijfelde aan de noodzaak van een voor- te stelde reorganisatie. Van der Veen stapte op toen de leden het rtrouwen in hem opzegden. l'atson eind mei voor rechter iRLEMDe Haarlemse rechtbank zal op 26 mei het Noorse rzoek behandelen om uitlevering van de Canadese milieuacti- it Paul Watson. Watson zit momenteel in de gevangenis in Le- p stad. De Canadees stond internationaal gesignaleerd na een 'V roordeling tot 120 dagen cel wegens het laten zinken van de Moorse walvisvaarder Nybreana in 1992. Uit het deze week ont- ngen uitleveringsverzoek blijkt dat Noorwegen de Canadees ik nog wil berechten wegens zijn rol bij het rammen van het arineschip Andenes, driejaar geleden. Nadat de rechtbank n F n oordeel heeft gegeven over de toelaatbaarheid van de uitle- rui ring, is het uiteindelijk minister Sorgdrager van justitie die er ifinitief over beslist. Ippositie: actie tegen gifbloemen haag» CDA en Groen Links willen opheldering over het ge- uik van (illegale) bestrijdingsmiddelen in de snijbloemenhan- '1. Aanleiding is een onderzoek van de Consumentenbond aaruit blijkt dat zowel in Nederland geteelde als uit het buiten- Vd geïmporteerde bloemen vaak met een verboden pesticide n behandeld, waaronder het zeer giftige endosulfan. De Ka- erledenVos (Groen Links) en Van Ardenne (CDA) willen herpere controle op het gifgebruik en stappen tegen giftige Lp iportbloemen. „Als het waar is dat een bos rozen uit Israël vol- lende gif bevat om tien ratten te laten bezwijken, welke moge- cheden heeft de regering dan om deze bloemen te weren", I aagt het CDA zich af. haag-brussel» anp 1 hl doi eet nje wijt de tien gevallen van in ;enspest in dat land aan ille- 11 transporten van besmette wij lerlandse dieren. Spaanse ?rinaire experts deponeer- isti gisteren tijdens een EU- zijnrleg in Brussel een rapport irin ze dat verwijt recht- eks maken. Zowel Neder- als de Europese Commis- wijzen een rechtstreeks ver- id echter van de hand. egin februari zijn 2.200 Ne- landse biggen vervoerd naar Irijven in het noordwesten Spanje. Van daaruit zou een anse transporteur illegaal Nederlandse varkens heb- 1 vervoerd naar twee bedrij- 1 in de oostelijke provincie ida. Daar zijn sinds woens- tien pestgevallen bekend, gens de Spaanse experts is Üen uitbraak het rechtstreeks stei s van de dierenziekte in Ne- and. Een rapporteur van de jksi opese Commissie zegt dat jn d de besmette bedrijven echter n enkel varken van Neder- ïdei 3 0 landse origine is aangetroffen. Minister Van Aartsen en de landbouworganisaties hebben gisteren hun eerste overleg over maatregelen in de varkenshou derij afgesloten zonder concrete afspraken. Volgende maand volgen nieuwe besprekingen. Van Aartsen betitelde zijn plan, dat strenge regels stelt aan onder meer varkenstransporten, nieuwbouw en bedrijfsvoering, als 'een denkmodel, geen dic taat'. Voor de boerenorganisatie LTO Nederland is belangrijk dat het ministerie in elk geval niet bij voorbaat denkt aan een forse vermindering van het aantal varkens. Voor televisiekijkers zijn de beelden over het opruimen van varkens wegens de varkenspest een voortdurende bron van er gernis. Het staat dik nummer 1 op de lijst van de KRO-actie 'Geweld op tv'. Vooral de voort durende herhaling van die beel den schokt de kijkers. De afge lopen week hebben ongeveer 1.500 mensen gereageerd op de KRO-klachtenlijn. ig« echter geeft stichting volledig gelijk van een overleden jachtopzie ner. De SKF toonde echter aan dat ze een model hadden ge bruikt in de persoon van Kees Pijet, de zwager van de vorm gever. Pijet kwam dat zelf op de zitting bevestigen. Hij leek volgens de oudste zoon van de jachtopziener sprekend op zijn vader, maar bleef bij haar eis om schade vergoeding omdat ze zich in haar goede naam en eer voel de aangetast. Ook rechter Van Oostveen vindt dat de Konink lijke Nederlandse Jagers Ver eniging 'onzorgvuldigheid' kan worden verweten in haar be- richten over de foto op de pos ter. Voor elke keer dat de ja gers nu nog zeggen dat dat zo is, moeten ze tien mille beta len. ANP Algemeen Nederlands Persbur Van Mierlo boos over 'onvoorstelbaar vergaande uitspraken Tot grote woede van minister Van Mierlo van buiten landse zaken heeft de WD gisteren nog eens laten weten dat Turkije wat de liberalen betreft 'nooit' lid zal worden van de Europese Unie. Van Mierlo noemde de uitlatin gen van buitenlandwoordvoerder Weisglas 'onvoorstel baar vergaand in een tijd vol maatschappelijke en inter nationaleonzekerheden'. den haag anp matisch afgelopen brandstich ting in de Haagse Schilderswijk WD-leider Bolkestein liet een bij een Turks/Koerdisch gezin paar weken geleden temidden weten dat Turkije wat hem be- van alle commotie rond de dra- treft nooit zal kunnen toetreden tot de EU. Turkije, aldus de WD-leider, is een islamitisch land dat ver staat van de Eu ropese cultuur. Daarnaast vor men de voortgaande schendin gen van de mensenrechten een blokkade. Turkije zelf doet al jaren po gingen om lid te worden van de Europese Unie, niet in de laatste plaats omdat het relatief arme land dan een goudmijn zou aanboren. Brussel heeft na melijk forse zogeheten struc tuurfondsen waaruit vooral de armere lidstaten geld krijgen. Tijdens een commissie-over leg kwam gisteren de vraag op of Turkije ooit tot de EU kan be horen. Van Mierlo zei dat Anka ra 'in een verre toekomst lid kan worden, als het aan de gestelde criteria voldoet'. Daarop daagde hij WD-Kamerlid Weisglas uit hardop te zeggen dat Turkije niet in de EU past. „Betekent de tekst (van Bolkestein) dat ze er nooit inkomen omdat het Tur ken zijn? Ik zou u niet aanraden dat hardop te zeggen". Weisglas herhaalde daarop de gewraakte uitspraak van Bolke stein. „Het ging om de uiteinde lijke grenzen van de Europese Unie, en daar vallen landen als Rusland, Oekraïne en Turkije buiten." Daarmee was volgens hem niets nieuws onder de zon, aangezien de WD-fractie al in 1990 een soortgelijke verklaring over Turkije had gedaan. Van Mierlo noemde dit een 'onvoor stelbaar vergaande uitspraak in een tijd vol maatschappelijke en internationale onzekerheden Vorige week trachtte Van Mierlo al een wig in het WD- kamp te drijven. Na een overleg met de Kamer zei hij niet te ge loven dat Bolkestein de mening van de hele partij had verwoord. Met name de WD-ministers staan naar zijn mening achter het standpunt van de regering dat Turkije kan toetreden als het aan de voorwaarden vol doet. WD-Kamerlid Blaauw be klemtoonde toen echter dat Bolkestein wel degelijk namens de fractie sprak. den haag anp 'Minder autoverkeer en minder ongelukken zelf een 'bescheiden bijdrage' voor de kaart moeten betalen. De RPF denkt dat op termijn de jongerenkaart kan worden geïn tegreerd met de OV-studenten- kaart. Van Dijke doet zijn uitspra ken in een week dat de huidige OV-studenkaart onder druk staat. Studentenorganisaties be raden momenteel acties voor tegen de dreigende aanpassin gen van hun kaart. In de nog onafgeronde onderhandelingen tussen de Nederlandse Spoor wegen en minister Ritzen van onderwijs ligt het voorstel op ta fel dat studenten niet meer kun nen kiezen of zij over een OV- weekkaart dan wel een OV- weekeindékaart willen beschik ken. Vanaf november volgend jaar krijgen thuiswonende stu denten dan een weekkaart, uit wonende studenten een kaart die alleen in het weekeinde gel- Niet alleen studenten, maar al le jongeren van 18 tot en met 25 jaar zouden een OV-jaar kaart moeten krijgen. Met dat voorstel wil RPF-fractievoorzit- ter Van Dijke het reizen per openbaar vervoer bevorderen en de automobiliteit af te rem men. Van Dijke verwacht ook dat het aantal verkeersslachtof fers zal afnemen. Helemaal ongelimiteerd wordt het reizen niet. Van Dij ke wil dat jongeren aangeven op welk traject zij onbeperkt gratis willen reizen, bijvoor beeld tussen woonplaats en werk. In de rest van Nederland kan met korting worden ge reisd. Volgens Van Dijke kan de overheid op deze wijze een megacontract afsluiten met de vervoersbedrijven. De fractie voorzitter vindt dat jongeren hoog speren Ten westen van het Veluwse plaatsje Hoog Soeren heeft gisteren een bos- en heidebrand gewoed. De brandweer van Apeldoorn en omliggende gemeenten be streed het vuur met tien bluswagens. Na an derhalf uur was de brand onder controle. De schade bleef beperkt tot twee a drie hectare natuurgebied. Voornamelijk heide en helmgras gingen in vlammen op. De brandweer sprak na afloop dan ook van een brand van beperkte omvang. Aanvankelijk was groot alarm gesla gen. „Mede gezien de harde wind zag het er ernstiger uit dan het was", aldus een woord voerder van de brandweer. Treinen die over den haag gpd het nabijgelegen spoor reden, moesten lang zaam rijden wegens de hevige rookontwikke ling. FOTO ANP MARTIN HOLLERING den haag gpd Het moeizaam bereikte kabi netsvoorstel over tijdelijk wer ken onder het minimumloon, waarover paars al maanden steggelt, gaat waarschijnlijk van tafel. PvdA-minister Melkert wil vandaag in het kabinet bespre ken of het niet beter is het hele plan maar in te trekken. D66 en de PvdA enerzijds en de WD anderzijds willen er te veel aan morrelen. Daardoor lijkt het ka binetsplan op geen enkele ma nier een meerderheid in de Ka mer te kunnen halen. Het paarse conflict rond het minimumloon, het laatste grote punt uit het paarse regeerak koord, kwam gisteren tot een uitbarsting. D66 stond aanvan kelijk achter het voorstel van het kabinet, dat alleenstaande werklozen verplicht twee jaar lang een baantje voor minder dan het minimumloon te aan vaarden. Voor kostwinners geldt die dwang niet. omdat ze onder hun bijstandsniveau zouden komen. De Democraten trokken hun steun voor dit compromis een maand geleden echter tot woe de van de WD alsnog in. Vol gens D66 is het in strijd met de gelijke behandeling om louter alleenstaanden die verplichting op te leggen. Via een wijzigings voorstel, gesteund door de PvdA, willen de Democraten bej- reiken dat niemand verplicht wordt te werken voor minder dan het minimumloon. Een boze WD-woordvoerder Van Hoof sprak gisteren van 'het niet nakomen van afspra ken' en 'slappe knieën' bij D66. De WD vindt juist dat iedereen verplicht moet kunnen worden tijdelijk onder het minimum loon te werken. Het wijzigings voorstel van D66 en PvdA lijkt met steun van klein links, de kleine christelijke partijen en de ouderenpartijen een meerder heid te halen. Als dat gebeurt, dan steunen WD en CDA het hele wetsvoorstel niet langer. Ze vinden dat het kabinetsvoorstel dan te weinig meer om het lijf heeft. Melkert vindt nu dat de wijzigingsvoorstellen van zowel D66 en PvdA als de WD van ta fel moeten. Omdat het weinig waarschijnlijk is dat D66 op nieuw van mening verandert, is nu het kabinet aan zet. De afspraken over werken on der het minimumloon werden in '94 onder zware druk van de WD in het regeerakkoord opge nomen. De PvdA stemde er des tijds met veel tegenzin mee in. WD-woordvoerder Van Hoof wilde gisteren niet zeggen wat zijn partij gaat doen als het ka binet het hele voorstel van tafel haalt, en het regeerakkoord op dit punt dus onuitgevoerd blijft. Dat is onderwerp van 'politiek beraad', aldus Van Hoof. Zeker is wel dat de WD het punt vol gend jaar tijdens en na de ver kiezingen hoog op de agenda zal zetten. [□lira ial ral lalial ral ial ral ihj ral [hJibJ ral ral ralÏHli[ö] Nu mooi lentevoordeel bij Perez met wel 5 tot 35% reductie Heemstede, Bronsteeweg 2. telefoon (023) 25295C^_ Honderden militairen en bur gerpersoneelsleden zullen het ministerie van defensie bij voorbaat aansprakelijk stellen voor het eventueel oplopen van asbestziekte. Niet alleen in de Limburgse NAVO-bunker Cannerberg, maar in tal van bunkercomplexen, in militaire voertuigen, op de marinewerf in Den Helder en op marine schepen is het dodelijke asbest verwerkt. Staatssecretaris Gmelich Meijling gaf maandag in een brief aan de Kamer toe dat in de periode 1960-1992 het per soneel in de Cannerberg bloot heeft gestaan aan verhoogde concentraties asbest. Ofschoon het ministerie op de hoogte was van het gevaar, werden geen maatregelen genomen. De in asbestschade gespecialiseerde advocaat Ruers verwacht echter dat het aantal aansprakelijk heidclaims in de honderden zal gaan lopen en dat er miljoenen guldens aan smartengeld zal moeten worden uitgekeerd als de kanker zich openbaart. „En kele duizenden mensen heb ben in de Cannerberg gewerkt #en van hen heeft tien procent 'een verhoogd risico om de as bestziekten mesothelioom en asbestose op te lopen. Gemid deld openbaart de ziekte zich twintig tot veertig jaar later. We zullen nog tot ver in de volgen de eeuw schadeclaims moeten afwikkelen". Concreet zijn er in de Cannerberg-zaak nu drie schadeclaims van mensen die asbestziekte hebben opgelo pen. Een woordvoerder van het ministerie van defensie zegt desgevraagd dat Defensie al leen aansprakelijkheid aan vaardt in de zaak rond de NAVO-bunker in Limburg. Maar asbest-expert Ruers be handelt inmiddels ook veertien schadeclaims van werknemers die op de marinewerf in Den Helder hebben gewerkt. „Net zoals in de burgermaatschappij is er in Defensie-complexen veel gewerkt met asbest. Ook hebben we zaken behandeld van militairen die in aanraking zijn gekomen met asbest toen ze remschoenen van voertui gen moesten vervangen. Het winstpunt van de uitspraak van Gmelich Meijling is dat voor het eerst een organisatie aan sprakelijkheid erkent en zegt in gebreke te zijn gebleven". Hij betreurt dat de bewinds man nog geen uitspraak heeft gedaan voor de verjaringster mijn van dertig jaar. De com missie De Ruiter, die onlangs een rapport over asbestschade opstelde, pleit daar wel voor. „Vaak openbaart de ziekte zich pas na dertig jaar. Wij vinden dan ook dat de verjaringster mijn van tafel moet", zegt Ru ers. In de zaken die hij heeft af gewikkeld werd gemiddeld 100.000 gulden smartengeld betaald en 20.000 gulden we gens geleden materiële schade. maastricht anp-gpd Artsen in het Academisch Zie kenhuis Maastricht hebben een nieuwe vorm van genetisch on derzoek toegepast, PGD gehe ten, waardoor mensen met een sterk vergrote kans op een kind met een ernstige erfelijke afwij king toch een gezond kind kun nen krijgen. Dinsdag heeft een echtpaar uit de provincie Groningen, dat als een van eerste met de me thode is behandeld, een gezon de dochter gekregen, zo heeft het ziekenhuis gisteren bekend gemaakt. Om privacy-redenen houdt het ziekenhuis de naam van de familie geheim. Hoe ging dat in zijn werk? Bij reageerbuisbevruchting wordt met de inplanting van het em bryo gewacht tot de eerste cel delingen hebben plaats gevon den. Als de cel zich heeft ge deeld tot vier cellen, kan dat ge beuren. Je zou in principe een van die cellen kunnen weghalen en onderzoeken op de ziekte, want in dit stadium zijn alle cel len nog gelijk aan elkaar. Pas la ter gaan de cellen van het em bryo zich 'specialiseren' tot her sencellen, levercellen enzo voorts. Maar je haalt dan wel een kwart van het dan bestaan de embryo weg. Dat zou waar schijnlijk verhinderen dat er een normale baby uit zou groeien. De oplossing is: de celdeling nog eens te laten plaatsvinden, zodat er acht cellen zijn. De sa menstelling van de vloeistof in de reageerbuis wordt vervol gens gedurende enkele minuten iets veranderd waardoor de cel len minder vast aan elkaar klon teren: dan wordt er een wegge haald en blijft dus zeven-acht ste van het embryo intact. Aan de hand van het gene tisch materiaal in de wegge haalde cel kan worden vastge steld of de in de betrokken fa milie erfelijke ziekte al of niet aanwezig is, bijvoorbeeld door het materiaal in aanraking te brengen met de antistof tegen de ziekte. Meestal worden acht of tien embryo's tegelijk onder zocht, waarna zo spoedig mo gelijk een gezond embryo bij de vrouw wordt ingeplant. „Het is een razend ingewikkelde tech niek. Je werkt onder enorme tijdsdruk want hoe langer je het embryo in de reageerbuis houdt, hoe groter de achter stand van de vrucht wordt," zegt professor Evers, die het team leidt dat de behandelin- Een zaadcel wordt bij een eicel ingebracht. gen uitvoert. „Je moet dus zor gen dat het embryo langer in glas gekweekt wordt en toch goed blijft." De kliniek van Evers, die van af het begin nauw heeft samen gewerkt met klinisch-genetici onder leiding van professor Ge- raedts, is de enige in Nederland die de behandeling mag uitvoe ren. Overigens kunnen lang niet alle erfelijke ziekten op deze manier worden uitgesloten. Bo vendien mag het team geen be handelingen doen voor ziekten die niet dodelijk zijn, zoals het Down-syndroom (bij 'mongool tjes') of bloederziekte. „Wij ho pen daar in overleg met de re gering verandering in te kunnen brengen," zegt Evers. „Als je he mofilie (bloederziekte) ook zou kunnen behandelen, zou je mensen toch voor een hoop el lende kunnen behoeden." Een nadeel van de methode is dat ook vrouwen IVF krijgen die normaal vruchtbaar zijn. „Je ARCHIEFFOTO werkt met een techniek die maar in twintig procent van de gevallen slaagt. Dus je moet ie dere keer dat het niet lukt weer een nieuwe reeks embryo's on derzoeken." Van de veertien andere vrou wen die in Maastricht in behan deling zijn, krijgt één vrouw binnenkort haar kind. Bij de an dere vrouwen heeft nog geen bevruchting plaatsgevonden. De methode mag van het mi nisterie van VWS alleen worden toegepast wanneer sprake is van een hoog risico op een ern stige genetische afwijking die al op kinderleeftijd tot uiting komt. Woordvoerder Smulders: „Wij onderzoeken als er een hoog risico is op een ernstige geestelijke afwijking, op taai- slijmziekte of op het Fragile-X- syndroom, een verstandelijke handicap." Soms is het voldoende te we ten welk geslacht het embryo heeft. De taaislijmziekte open baart zich alleen bij jongens. De vrouw die nu nog zwanger is, krijgt om die reden een meisje. Het echtpaar dat dins dag een dochter heeft gekre gen, had een sterk verhoogd ri sico op een ernstige geestelijke afwijking. Het Academisch Ziekenhuis Maastricht mag PGD pas sinds 1996 toepassen. Wel heeft het ziekenhuis een paar jaar gele den een echtpaar begeleid dat voor de behandeling naar Lon den ging. Dat zorgde toen in Nederland voor discussie over onderzoek met embryo's. De ethische commissie van de Ge zondheidsraad oordeelde later dat dit type onderzoek ook in Nederland moest kunnen plaatsvinden.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3