eidsch Dagblad Rechter verbiedt piramidespelen 21 25 april Singel peurtocht aar illegale erknemers bewolkt VERHUIZENz IV/JilM Supersnel autowassen Angenent in steen gehouwen Leids concert René Froger gaat niet door Leidse Pieterswijk voorlopig niet 'blikvrij' Lisse maakt zich op voor komst Beatrix Harde acties resulteren in f1.400.- prijs- compensatie. Brand verstoorde feestje in Leids Sociaal Pension VVD wil Turkije beslist niet in de Europese Unie "j opnemen OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland i Cultuur en Kunst Peru: Steeds meer aanwijzingen voor moord op rebellen Supertramp weer op het oude spoor Sport 'Twaalfde man' Zenden wordt international LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG ƒ2,25 VRIJDAG lERDORP ANNET VAN AARSEN politie Hollands Midden en arbeidsinspectie gaan dit r meer en strenger speuren ir bedrijven die illegale «indelingen in dienst heb- n. Voor het eerst hebben de n de Immigratie en Na- alisatiedienst (IND) hierover ncontract afgesloten. Minimaal tweehonderden be- jven uit diverse bedrijfstak- n krijgen volgens dit contract 1997 een bezoek. „Maar het nnen er net zo goed achthon- rd worden", zegt politie- iordvoerder C. van Egmond. I gebied van Hollands Mid- i beslaat onder meer de re 's Leiden, Alphen, Gouda en Duin- en Bollenstreek, nmiddels hebben medewer- s van de vreemdelingen- nst en de arbeidsinspectie in paar weken tijd 85 bedrij- aan een onderzoek onder- rpen. Daarbij pakten ze 47 il- alen op. Tegen 33 werkgevers rd proces-verbaal opge- lakt. De strengere controles nnen worden uitgevoerd ir zo'n 25 medewerkers extra dienst te nemen bij de emdelingendienst van de itie Hollands Midden. Ie afgelopen jaren hield de nst zich vooral bezig met au- natisering van de systemen een verbetering van de kwa- it van de vreemdelingenbe nden. Dat voorbereidende rk leidde er dit jaar toe dat er worden begonnen met «rationeel toezicht', zoals de litie de controles bij de be- ijven omschrijft. igina Leiden: Hoge boete or werkgevers met illegaal rsoneel louane vindt in (ding hoofden n babylijkje erf K WE i *01 douane heeft in een vracht- ling op Schiphol menselijke sten aangetroffen. Het gaat zeven hoofden en een baby- (je die zijn 'ingedroogd'. De ndst is zondag al gedaan iar niet eerder naar buiten bracht in verband met het derzoek. De zending is afkomstig uit en was bestemd voor een rticulier in België. De douane eft de zaak overgedragen aan .titie in Haarlem. Die onder- ekt wat er met de vondst iet gebeuren en wat de mo- lijke strafbare feiten precies i. Ook de Belgische autoritei zijn bij het onderzoek be- ikken. stoffelijke resten werden fonden tijdens een routine- ntrole, omdat sprake was van i zogeheten risico-lading. Op doos stond als vermelding 'O® ifts (kunstnijverheid). De res- i zaten verstopt tussen onder aai «r vazen en natuursteen, ie het verpakt zat, wil woord erder P. Mulder van de doua- niet zeggen. Over de ouderdom van de bedels en het lijkje is nog lts bekend. De leeftijd van de by is evenmin precies be id. Het kan in theorie om een itus gaan, maar een patho- alei ig-anatoom stelde dat het :t onmogelijk is dat het kind was geboren toen het stierf. ">e resten zijn ingedroogd, betekent dat ze zijn ont- an van de 'inhoud'. De sche ls hebben alleen nog dunne Uetjes huid en wat haren. Er geen sporen van geweld ngetroffen. iekmelding daalt )rburg anp bel ïderlandse werknemers mel- n zich minder vaak ziek. Vo- jaar verzuimden ze 5,1 pro nt van de werktijd. In 1995 is dat nog 5,5 procent. Zonder Wgerschapsverlof komt het tfcentage op 4,6 procent. Ïral bij kleine bedrijven daal- et ziekteverzuim, t CBS-cijfers blijkt dat vrou- een derde meer verzuimen mannen. De 55-plussers uimen anderhalf maal zo ax als hun collega's onder de En fulltimers verzuimen Nl ise inder dan parttimers. HET WOORD IS AAN Udanavarga Wanneer de zelfzucht sterft, wordt het geluk geboren. -Ay O' VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie6 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving14 Randstad18 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport21,23 Strips10 Uitgaan16 Weg en wiel9 Het Nederlands Kamerkoor brengt gewijde koormuziek van Duitse componisten in de Stadsgehoorzaal in Lei den, waarvoor een kortings bon. 90% organisatie 10% vervoer 91 hÜpJiar- Tipker verhuist particulieren en bedrijven soepel en efficiënt ir waar ook ter wereld. Ook boedelopslag en piano-, kunst- en antiekvervoer. 4 ERKENDE VERHUIZERS Bel voor informatie of offerte: IWM.il 071-561 7542 Dobbeweg 8, Voorschoten. Fax 561 94 45 i wesselman Kerkstraat 110a. 2377 BB Oude Wetering Tel 071-3316800 Fax 071-3316502 Kia dealer Vlietwiik (A dvertenties WIJZIGING AANLEVERTIJDEN ADVERTENTIES I.V.M. KONINGINNEDAG Op Koninginnedag, woensdag 30 april a.s. zijn onze kantoren gesloten. Advertenties voor deze dag (kader- en rubrieksadvertenties) moeten uiterlijk dins dag 29 april om 12.00 uur in ons bezit zijn. Uitsluitend familieberichten voor 30 april kunnen dinsdag 29 april tot 17.30 uur worden aangeboden. Advertenties voor de uitgave van donderdag 1 mei (kader- en rubrieksadvertenties) moeten uiterlijk dinsdag 29 april om 15.00 uur in ons bezit zijn. Alleen familieberichten voor deze dag kunnen opgege ven worden op donderdag 1 mei tot 09.00 uur. Advertentie-explotatie Damiate „Misschien heeft hij een beetje te lijden onder het succes van Marco Borsato", oppert een woord voerder van de Groenoordhallen. Het concert dat René Froger morgen zou geven in Leiden is in elk geval afgelast. Fans die een kaartje kochten, krij gen hun geld terug. Het concert is verschoven naar een nader te bepalen datum in het najaar. Waarom? Volgens de Groenoordhallen verliep de kaartverkoop niet denderend en men ver wachtte niet dat de show zou uitverkopen. Fro- gers impressariaat geeft als reden dat de muzi kanten die in het orkest van René spelen ook el ders verplichtingen hebben. Bovendien zou René bezig zijn met de voorbereidingen voor een nieu we cd. Volgens Frogers impressariaat 'SENF' heeft men niet te klagen over belangstelling voor de tournee. „Afgelopen najaar heeft René drie maal voor een uitverkochte zaal in Amsterdam ge speeld. We zijn ervan overtuigd dat ook het con cert in Leiden goed bezocht zou zijn." Kabinet praat volgende week over wettelijk verbod Piramidespelen zijn in strijd met de Colportagewet. Met die uitspraak heeft de Groningse rechtbank als eerste twee piramide-organisaties illegaal verklaard. Volgens rechtbankpresident Keijzer maken de organisatoren van WWTM No Limits en Corporation Team Management Incorporated onvoldoende duidelijk wat de bedoeling is van de door hen belegde massabijeenkomsten. daarvan is. Verder is zij van me ning dat de manier van aanprij zen, die gepaard gaat met veel poeha en geschreeuw van de organisatie op zichzelf als over rompelend kan worden aange merkt. Ook geven ze aspirant deelnemers onvoldoende gele genheid om hun beslissing tot (dure) deelname te heroverwe gen. Wie tot een piramide toe treedt, moet vier anderen wer ven om de eigen inleg van 5.500 gulden terug te krijgen. Pas groningen-deh haag gpd/anp Twee weken geleden spande de Vereniging Tegen Piramispelen een kort geding aan tegen de organisatoren. De vereniging, die 2.150 gedupeerde leden heeft, eiste toen ook de terugbe taling van vele duizenden gul dens inleggeld. Die vordering is echter afgewezen. Volgens Keijzer worden parti culieren naar wervingsbijeen komsten gelokt, zonder dat hen verteld wordt wat de bedoeling daarna gaat de deelnemer in deze eigentijdse variant op de kettingbriefverdienen. Volgende week buigt het ka binet zich over een wettelijk verbod op piramidespelen en komt daarmee tegemoet aan de wens van de Tweede Kamer. Die vindt dat die spelen berus ten op misleiding en bedrog. Op zijn minst zouden ze moeten worden onderworpen aan zeer streng toezicht, maar de rege ring wil nog een stap verder gaan. In de piramidespelen gaat in middels circa 400 miljoen gul den om. Uit onderzoek van de Fiscale Inlichten en Opsporings Dienst blijkt dat 80 tot 90 pro cent van de deelnemers verlies lijdt. Leeuwarden Steenhouwer Harry Hutting hakt met chirurgische precisie de naam van Alphenaar Henk Angenent in het monument 'De Elfstedenrijder' in Leeuwarden. In het beeld, dat is opgesteld voor het Friesland Expo Centrum (FEC), hebben de namen van alle winnaars een plaatsje gekregen. Angenent is de vijftiende naam die in de sokkel van basaltlava wordt opgenomen. De Alphenaar won dit jaar op 4 ja nuari de Tocht der Tochten. foto gpd De Pieterswijk in Leiden blijft voorlopig toegankelijk voor au to's. De verantwoordelijke wet houder A. van Bochove wil eerst ervaring opdoen met de afslui ting van de Breestraat, voordat hij het gebied gaat uitbreiden dat volledig 'blikvrij' is. De Dienst Bouwen en Wonen sloot eind maart het onderzoek af naar de verkeersstromen in de Pieterswjjk. De wijk moet mooier, leefbaarder en aantrek kelijker worden, zo luidden de conclusies. Behalve door een andere inrichting van de straten zou dat ook bereikt kunnen worden door nog slechts bij uit zondering auto's in de wijk toe te laten. Van het nut van een dergelij ke ingreep is het gemeentebe stuur momenteel nog niet over tuigd, zegt projectcoördinator Ronald Stokkel van de Pieters wijk. „Het selectief toelaten van auto's voegt weinig toe aan het autoluwe, rustige karakter dat de woonwijk al heeft. Het is een heel duur en zwaar middel." Wanneer blijkt dat automobi listen de Pieterswijk induiken en de Langebrug als sluiproute gebruiken, kan de gemeente achteraf alsnog ingrijpen. 'Koningin en prins omringd door bloemen De Mitsubishi Carisma. Nu al vanaf 33.995,-. Kies uit de 1.6. 1.8 benzinemotor en 1.9 liter turbodiesel. Nu met 1.400,- prijscompen- A Directeur: 'Gelukkig geen sprake van paniek Corso-voorzitter Jan Pennings is al een beetje zenuwachtig, be kent hij. Het gebeurt tenslotte ook niet elk jaar dat koningin Beatrix en prins Claus naar Lis- se komen om het corso te bekij ken. „Het feit dat zowel de ko ningin als de prins komen, wordt door ons bestuur hogelijk gewaardeerd. Ik ben twee jaar geleden al begonnen met lob byen en heb toen bij commissa ris van de koningin Leemhuis een mogelijk bezoek al aange zwengeld. Dat het inderdaad is gelukt, ervaar ik als een enorme eer." Lisse maakt zich inmiddels koortsachtig op voor het bezoek van koningin en prins, morgen omstreeks 15.00 uur. Het plein voor het gemeentehuis onder gaat een metamorfose. De losse bloembakken worden verwij derd. De koninklijke tribune, die desgewenst kan worden overdekt, wordt aan de overzij de van het plein geplaatst. Vanaf die tribune zal de ko ningin zicht hebben op oranje tulpen en rood/wit/blauwe hya cinten. Deze bloemen worden in piramidevormige zuilen ge stoken. Het is zo gepland dat ze morgen in volle bloei staan. Burgemeester G.J. van der Kroft van Lisse: „De koningin- en de prins zullen volledig om ringd zijn door bloemen, om ringd door de schoonheid van de Bollenstreek". Hoewel hij niet de officiële gastheer is - dat is het corso-be stuur - noemt Van der Kroft het koninklijke bezoek een 'hoogte punt in zijn loopbaan'. „Dit be zoek is trouwens een opsteker voor de hele bloembollensector. En zal voor het corso-bestuur tevens een prikkel zijn om dóór te gaan. En voor de deelnemen de gemeenten aan het corso ho pelijk een stimulans ruimhartig een geldelijke bijdrage te ge ven." BEROEPSKLEDING I veiligheidsschoenen Haarlemmerstraat 203-205 Leiden - Telefoon 071-5121072 geldig t/m 26 april lijke woonkamer is een dag na de brand een beetje onwerke lijk. De telefoon rinkelt vaak, telkens weer komen er mensen over de vloer. Maar de bewo ners gedragen zich rustig, de medewerkers eveneens. W. Bots, directeur van stich ting De Binnenvest waaronder het Sociaal Pension valt. helpt mee de zaken te regelen. Net als iedereen treurt hij om het slachtoffer, dat nu in het Rotter damse brandwondencentrum ligt. Maar achteraf knijpt hij zijn handen dicht, dat er geen erge re ongelukken zijn gebeurd. „Eigenlijk was er geen sprake van paniek. De bewoners zijn allemaal heel rustig naar buiten gegaan", zegt hij. Pagina Leiden: Oorzaak brand nog onduidelijk De brand in het Sociaal Pension aan de Ter Haarkade in Leiden had woensdagavond op geen wranger tijdstip kunnen uitbre ken. De bewoners en de avond ploeg vierden juist de komst van de 25-ste bewoner. Het pension zat na een voorzichtige fase van opbouw voor het eerst sinds de opening in december vol. Eén bewoner raakte ernstig gewond. „Het was niet echt feest, want echt feestelijk is het feit dat er een sociaal pension nodig is niet. Maar we wilden er toch op trakteren", zegt Marian Be- semer,.hoofd van het pension. „Het laatste gebakje was nog niet eens achter de kiezen toen het gebeurde." De stemming in de gezamen-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1