'Botel' aan De Leede in Veerpolder Voor die tien minuten hebben we moeten knokken dvocaat heeft bedenkingen over boetes aan Leiderdorpse jeugd Leiden Regio eclamemast ings de A4 'Huwelijken als gevolg van zeilkampen zijn niet te tellen ideocamera's gestolen 164 iqrschotenIn een winkel aan de Schoolstraat is vannacht in- ibroken. De deur van de winkel werd vernield, waarop het in ane laakalarm afging. Toen de politie arriveerde bleken de vogels s er. hter al gevlogen. Met acht videocamera's. 'elevisie en slingerklok ontvreemd «senaar Bij een inbraak in een Wassenaarse woning aan de lurtweg zijn een televisietoestel en een antieke slingerklok eggenomen. Hoe de dieven precies zijn binnengekomen, is et bekend. Wel stonden na vertrek van de dieven de achter- juren wijd open. lannen nemen kleding mee assenaar Twee mannen die gisteren in de Langstraat ogen- 'aau hijnlijk alleen maar wat kleding pasten, hebben kans gezien jf kledingstukken mee te nemen. De mannen moeten deze on- •r hun eigen kleren hebben verstopt. Een van de twee had een ids accent. t we anhangwagen meegenomen ieterwoude-rijndijk Vanaf de Hoge Rijndijk in Zoeterwoude is anhangwagen gestolen. Met de blauwe tandemasser is ver- Haw oedelijk vervolgens een kleine graafmachine vervoerd. De aan- ingwagen stond op slot, maar dat werd opengebroken, Sw !If bekeuringen op Europa weg r,j ieterwoupe-dorp De politie heeft bij een verkeerscontrole op chef hans jacobs, 071 -5356414..plv -chef rudolf kleun, 071-5356436 Europaweg in Zoeterwoude-Dorp elf autmobilisten bekeurd, ■sta et was de tweede keer dat agenten langs de weg stonden. De toei ilitie vermoedt dat automobilisten het gebod eenrichtingver- er niet zo nauw nemen en dat bleek ook. 'olitie pakt vermoedelijke inbrekers iderdorp Surveillerende agenten hebben gisternacht twee annen aangehouden op het industrieterrein De Baanderij in liderdorp. De eerste, een 24-jarige Delftenaar, zette het op een pen toen hij de agenten in de gaten kreeg. Hij kon na een korte htervolging worden bijgehaald. Vlak bij de man vond de poli- jeu igereedschap. Korte tijd later rekende die een tweede man in. ij had meerdere inbrekerswerktuigen bij zich. Bij een bedrijf n de Weversbaan bleek die nacht de voordeur te zijn gefor- erd. Beide mannen zitten nog vast. estuurder achtergelaten auto terecht derdorp» De identiteit van de persoon die zondagmorgen een ito op de Achthovenerweg in Leiderdorp had achtergelaten, is ad S i bekend. De man, een 20-jarige Alphenaar, had de auto zon- toestemming van zijn werkgever 'geleend'. Door onoplet- ndheid belandde hij tegen een boom. Om uit handen van de ilitie te blijven was hij de polder ingevlucht. De man heeft len rijbewijs. [ond 'jaagt voor baasje' ierdorp» Een vrouw uit Leiderdorp schrok toen haar hond, Le" e ze op de Poldertocht uitliet, er vandoor ging. Na enig zoeken ind ze het dier terug. De schrik was alleen nog groter: de hond id tijdens zijn avontuur een konijn te grazen genomen. Het der uin witte dier bungelde levenloos in de bek van de hond. De jlitie zoekt de (eventuele) eigenaar van het konijn. Warmond krijgt een 'botel' aan De Leede in de Veerpol der. De directeur-eigenaren van Padox Beheer BV, M. Smitsloo en W. van Bavel, hebben hiertoe een plan ont wikkeld. warmond marieta kroft de toekomst open. „Tot mini maal het dubbele." In eerste instantie gaat het om Smitsloo verwacht dat het bo- zestig hotelunits met daaraan tel op z'n vroegst eind 1998/be- gekoppeld een ligplaats voor gin '99 open zal gaan. De beno- een boot. Smitsloo houdt de digde gronden in de Veerpolder mogelijkheid tot uitbreiding in heeft hij al enkele jaren in bezit, inclusief de kunststof- en tim merfabriek Padox. De fabriek blijft gewoon in bedrijf. „Op de eigen, vrijliggende gronden hebben we voldoende ruimte." De directeur-eigenaar van Padox sluit niet uit dat er in de toekomst een verschuiving van de bedrijfspanden in het gebied plaats zal hebben. Onder de gemeentebestuur ders en de ondernemers leeft al jarenlang de wens om hotelac commodatie in Warmond te creëeren. Van de gemeente krijgt Smitsloo dan ook alle me dewerking, zo blijkt uit het on langs gepresenteerde Master- plan. Het bestemmingsplan voor de Veerpolder, dat binnen kort wordt vastgesteld, biedt de mogelijkheid voor de ontwikke ling van een botel. Het botel in de Veerpolder wordt een gat in de markt, daar is Smitsloo stellig van overtuigd. „Warmond heeft nog helemaal geen mogelijkheden voor ver- blijfstoerisme. En dat terwijl het in het hart van de Randstad ligt, op een steenworp afstand van allerlei congresfaciliteiten. Verder vindt Smitsloo de Veerpolder de ideale locatie voor een botel omdat er veel te doen is. „Mensen kunnen er tennissen, fitnessen, squashen, en snookeren. Er is een sauna en er kunnen zeil- of motorbo ten worden gehuurd. Het is er allemaal." Samen met de on dernemers wil hij dan ook ge combineerde arrangementen aanbieden. Smitsloo tot slot: „Ik kom dan tot de conclusie dat één plus één veel meer kan zijn dan twee. Warmond gaat in de vaart der volkeren mee." Politiebond onderscheidt dienders uit vervlogen tijd oegstgeest maarten keulemans In de serre van Hotel Het Witte Huis toont C. Duyndam het speldje dat hij zojuist in ont vangst heeft mogen nemen. 'NPB' staat er in het zilver ge graveerd. Met daaronder, in haast onleesbare lettertjes, de betekenis van die afkorting nog eens voluit: 'Nederlandse Politie Bond'. „Die gaat in het archief zegt Duyndam zonder veel emotie, „ik ben niet iemand die onderscheidingen op zijn revers draagt." Duyndam is een van de der tien bondsleden die vandaag in het zonnetje worden gezet door de regionale NPB-afdeling. Vijf entwintig, veertig, vijftig of liefst zestig jaar zijn ze bondslid. Al is niet iedere jubilaris daar even diep van onder de indruk. „Ik moet zeggen dat ik een beetje verbaasd was toen ik die brief van de bond kreeg", merkt ie mand op. „Is het alweer 25 jaar geleden dat ik lid werd?" Ook het 74-jarige bondslid W. Blankenstein, lid sinds 1947, relativeert de eer. „Ach, dat lid maatschap, dat gaat allemaal automatisch. Ik heb nu een net pak aan. En ik weet eigenlijk niet eens meer waarvoor dit ene lintje hier ook alweer is." En dan, enthousiast: „Wist je dat ik nog steeds voetbal? Ik was een jaar of negen toen ik daarmee begon, dus ik voetbal nu zo on geveer 65 jaar. En nimmer ben ik opgeschreven of het veld af gestuurd. Daar ben ik best trots op." onder de indruk van het minis- kregen. En geen wonder. Boere vandaag het oudst aanwezige houd ik altijd op m'n jas", zegt D. Boere uit Reewijk is meer cule erespeldje dat hij heeft ge- is met zijn 60-jarige jubileum bondslid. „Dat speldje, dat de gedecoreerde ex-agent. „Al- i 12 kunt APV niet gebruiken om jongeren te verdrijven naar JOP's' p|(; erdorp judy nihof Rentes van tachtig gulden uit en aan jongeren die rond- igen buiten de speciaal voor ingerichte plekken, de zo eten JOP's? De Katwijkse ad- aat L. de Milliano heeft be- ikingen bij deze strafmaatre- die de politie hanteert op basis van de Algemene Plaatse lijke Verordening (APV) van de gemeente Leiderdorp. Het is volgens hem de vraag of de sanctie juridisch door de beugel kan. Volgens De Milliano zijn de bekeuringen alleen terecht als 'ooomstotelijk vaststaat' dat de jongeren 'onnodige hinder' hebben veroorzaakt. „Volgens de regels in de APV kunnen ui teraard boetes worden gegeven. Iedereen moet zich aan die re gels houden. Maar als jongeren bij elkaar staan, is dat geen on nodige hinder. We leven nu eenmaal in een druk gebied. Hinder heb je al gauw. Onlangs werd duidelijk dat een grote groep bekeurde jon geren weigert de boete te beta len. Ze hebben de acceptgiro verscheurd en willen de zaak voor de rechter brengen. Vol gens hen klopt het niet wat de politie zegt: dat alleen boetes worden uitgedeeld aan jeugd die voor overlast zorgt. De poli tie zou ook jongeren die met el kaar praten op een niet-officiële hangplek bekeuren. Of er sprake is van 'onnodige overlast' zal de rechter moeten uitmaken. Ontbreekt hiervoor bewijs, dan zal de rechter de ge meente in het ongelijk stellen. „Als gemeente kun je artikelen uit de APV niet gebruiken om jongeren te verdrijven richting JOP's. Dan gebruik je een bepa ling voor een ander doel. Niet om overlast te beteugelen, maar om een welzijnsbeleid gestalte te geven. Dat is misbruik van bevoegdheden." Het lik-op-stuk beleid van de gemeente is gebaseerd op twee artikelen in de APV. Zo is het 'verboden op de weg deel te ne men aan een samenscholing, onnodig op te dringen of door uitdagend gedrag aanleiding te geven tot wanordelijkheden'. Ook kan het niet door de beugel als burgers zich 'op of aan de weg zodanig op te houden dat aan weggebruikers of aan be woners van nabij de weg wo ningen onnodig overlast of hin der veroorzaakt wordt. erk Warmond lag uitbreiden hervormde kerk van War end mag aan de achterkant ireiden. De gemeenteraad de gisteravond in principe dewerking aan het bouwplan .Wel wordt het plan nog aan welstands- en de monumen- commissie voorgelegd, let gaat hier om de bouw leen consistorie. Dit onder af11 nen komt er ter vervanging ihet ernaast gelegen gebouw Trefpunt, dat weer plaats et maken voor de bouw van isociaal-cultureel centrum. :ial- ferwoude marcel smeets Tijdens de kampweken is het een drukte van belang in en rond het Vossenhol. warmond/oud ade Het was pastoor Derksen uit Oud Ade die destijds de knuppel in het hoen derhok gooide. De herder ergerde zich aan de immorele toestanden op en rond het water van de Kagerplassen. Toestanden die ook het ongenoegen wekten van de boeren langs het water. Watersporters logeerden in die tijd bij de boeren en liepen 's zondags in een zwembroek over het erf. Geërgerd namen de boeren contact op met de rooms-katholieke geestelijk heid. Op 23 april hield pastoor Van der Lugl - sportadviseur van de Nationale Kaürolieke Sportfederatie - een preek in de kerk in Oud Ade tegen de ver vlakking van de morele opvattingen. Dat leidde in 1947 tot de oprichting van de stichting tot Bevordering van Gezonde Watersport. „Daarmee zijn we het oudste zeil kamp van Nederland", merkt Nel Carli op. De Sassenheimse neemt binnen de stichting de administratie voor haar rekening. Zaterdag 26 april is er een reünie. Het rooms-katholieke karakter van de stichting 't Vossenhol - zoals de naam nu luidt - is verdwenen. „Toch streven we er bij de zomerse kampen nog steeds naar onze deelnemers zich als goede watersporters te laten gedra gen. Uiteraard binnen de normen van nu", aldus de Sassenheimse. Op initiatief van de pastoor Van der Lugt werden in de beginjaren vooral deelnemers geworven uit Brabant. In het jubileumboek dat in 1987 ver scheen staan veel anekdotes over die eerste jaren. De meeste deelnemers waren telgen uit welgestelde families uit het zuiden des lands en werden door een chauffeur bij het zeilkamp af geleverd. Al snel kreeg de stichting een eigen stukje grond en een onderkomen op Warmonds grondgebied langs de plas sen: een voormalig vakantiehuisje van ir. Vos, dat Vossenhol gedoopt werd. In de eerste jaren betaalden de deelne mers 70 gulden per week. Gedurende het seizoen had het kamp een abonne ment op de toen nog rooms-katholieke Volkskrant. De meisjes logeerden eerst bij Moe der van Eeden. Een plek die niet echt de goedkeuring van de geestelijkheid kan wegdragen. „Ik vind dat we dat te genover de ouders niet kunnen verant woorden. Van Eeden wil zeker niets onbehoorlijks toelaten, maar we moe ten vasthouden aan eigen toezicht en de meisjes gescheiden houden van vis sers en andere mensen die bij Van Eeden over de vloer komen", aldus sprak pastoor Van der Lugt zijn zorg uit. Het resultaat was dat de meisjes de beschikking kregen over een woonark. De kampweken zijn echter nog steeds populair. „Onlangs sprak ik een mevrouw die vertelde dat zijzelf, haar dochter en nu ook haar kleinkind op 't Vossenhol kwam. Kennelijk is de sfeer tijd." Onder, boven en naast het nieuwe speldje prijken diverse andere onderscheidingen. Ger idderd hebben ze hem ook al eens, legt Boere uit. Het is namiddag, de verhalen komen los. Boere vertelt over hoe het vroeger was om deel uit te maken van de arm der wet. Nachten achter elkaar de straat op, nauwelijks vrije dagen. De bonden hadden de handen vol aan het aankaarten van het loodzware werkrooster. „En dan had je nog die tien minuten", vertelt Boere. „Daar hebben we voor moeten knok ken." Anderen aan de tafel knikken instemmend. „Als je om tien uur moest beginnen", legt Boere uit, „dan moest je tien voor tien aanwezig zijn. Was je er niet, dan ging je op rapport. En na een paar keer moest je twee strafuren draaien. Dat is met hulp van de bond af- geschaft.Wist je trouwens met wat voor salaris ik destijds ben begonnen?" Boere trekt zijn mondhoeken strak. „Hon-derd- zes-tiggulden de maand. Toch hadden de politieagen ten van weleer ook een paar streepjes voor op de korpsen van de jaren negentig, vindt Boere. „We hadden veel meer contact met de burger. Je ging de straat op, op je fiets of lo pend, en dan maakte je nog eens een praatje. Dat was be slist veel beter dan nu. Tegen woordig razen ze voorbij in snelle auto's, en spreken ze nie mand meer aan. Nou ja, behal ve om iemand te bekeuren dan." Jelgersmakliniek Rijksmonument oegstgeest maarten keulemans daar verantwoordelijk voor. Dat is moeilijk uit te leggen, maar zo'n week doet je iets. Ik heb zelf nooit aan een kamp meegedaan, maar ik heb wel ge merkt wat het onze kinderen deed en wat ik er zelf van opsteek als ik langs ga", vertelt Nel Carli. „De vriend schappen en de huwelijken die er zijn ontstaan zijn niet te tellen." In het seizoen zijn er acht kampwe ken op 't Vossenhol, twee weken trekt een groep door Friesland en er worden twee weekeinden gehouden voor jon ge kinderen. Daarnaast wordt er al 25 jaar lang een kampweek voor gehandi capten gehouden. Carli„Ik ga er van uit, dat dit jaar toch weer zo'n 500 deelnemers en stafleden van de partij zijn." Het gebouw van de voormalige Jelgersmakliniek wordt defini tief Rijksmonument. Dat heeft staatsecretaris A. Nuis van cul tuur Oegstgeest gistermiddag laten weten. De monumentale status is goed nieuws voor de gemeente, die medio volgend jaar na een verbouwing naar het pand aan de Rhijngeesterstraat- weg verhuist. „Als het Ministe rie bijvoorbeeld had gezegd: het dak moet hoger, dan hadden we een probleem gehad", zegt ge meente-woordvoerder M. Mijn- lieff. Behalve 'de Jel' zelf worden ook de oude directeur-genees heerwoning, het paviljoen en het toegangshek opgenomen op de nationale monumentenlijst. De kliniek stond overigens al sinds 1989 op de eigen monu mentenlijst van de gemeente. Het complex aan de Rhijn- geesterstraatw'eg was begin de ze eeuw een sanatorium voor mensen met een zenuwziekte. Vandaar, dat de kliniek in een rustige omgeving ligt. Tegen woordig zijn dergelijke sanato ria zeldzaam. „De Jelgersmakli niek is een evident monument van nationaal belang wegens de architectuur- en cultuurhistori sche, alsook sociaal-medische en typologische waarden", stelt de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg in een toelichting. PW: 'Media niet uitsluiten' warmond marieta kroft 'Heel triest'. Zo noemde PW- raadslid G. Slingerland gister avond tijdens de raadsvergade ring de problemen die zijn ont staan tussen B en W van War mond en Leidsch Dagblad. „Media mogen niet worden uit gesloten als het gaat om het in formeren van de bevolking", vindt Slingerland. Warmond heeft twee weken geleden het concept-Master- plan, een herinrichtingsplan voor de kop van de Dorpsstraat, bewust onthouden aan het Leidsch Dagblad, maar wel aan het plaatselijk huis-aan-huis- blad verstrekt. Volgens CDA- wethouder J. Wassenaar (ruim telijke ordening) zijn er hele maal geen problemen met het LD. „Alle stukken krijgen ze, al leen de stukken onder embargo niet omdat we dat een risico vinden."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17