kfÖSe^tart Beginnende ondernemers maken onnodige fouten' Leiden Waar zijn de miljarden van Neeltje Pater? ie" llxtra klanten levert .eidse Start niet op Leiden Regio Jury wikt en weegt Oud-professor Leiden krijgt Zweedse prijs [etl oude wet zegt dat van elke je i ondernemingen die starten jguit twee bedrijven het eer- jaar overleven. Het doel van Leidse Start is te bereiken dat is procent het redt. „Begin- ide ondernemingen maken ten die overbodig zijn. Door ïulp en advies aan te bieden, len we dat ze niet onnodig in loei r'e' valkuilen trappen", zegt ier Brommelcamp, rayondi- jeieur bij de ABN Amro. De ij'y ik is een van de sponsors van wedstrijd, die dit jaar voor de ede keer in Leiden wordt ge lden. ara le Goff, startersadviseur i^j de bank, kijkt tevreden terug Hl de eerste editie van de wed- jd. Tijdens de voorronden ieide het aantal mensen dat uwsgierig een kijkje kwam ïen. Ook het aantal onder iers dat wilde meedoen, i elke keer toe. „Vanaf no- iber moest ik zelfs deelne- rs gaan selecteren. Ook de iernemingsplannen werden j eds beter", meldt Le Goff. Al- cu" finalisten zijn daadwerkelijk anc [hun bedrijf begonnen. n' foch waren er ook zaken die 00 ig jaar tegenvielen. „In de doop naar de wedstrijd viel ief aantal ondernemingsplan- =en i tegen. Het bleek dat nieuwe e iernemers veel meer moeite iben hun plannen in het pu ik te gooien dan we hadden iacht. Bij zichzelf dachten ze eni elija ?chi rtersadviseur Lara le Goff helpt starters valkuilen vermijden DORITH LIGTVOET 'ik weet wel dat mijn plan goed is, maar straks sta ik daar voor tachtig man. Wie weet hoe ze reageren", zegt Brommelcamp. Een wedstrijd als de Leidse Start moet er toe leiden dat startende ondernemers beter nadenken voordat ze de eerste stap zetten en niet 'zomaar' be ginnen. „Ik kom mensen tegen die hun plan alleen in hun hoofd hebben. Zo van 'ik ga be ginnen en daarna zie ik wel'. Door de Leidse Start worden ze gedwongen om alles op papier te zetten. Ook krijgen ze tips en kritiek waarmee ze hun voor deel kunnen doen." Brommelcamp noemt het eveneens belangrijk dat de kers verse ondernemer door de pre sentatie stil staat bij dingen waarin hij minder goed is. „Startende ondernemers heb ben vaak de neiging zich te richten op zaken waarin ze uit blinken. Maar het is bijvoor beeld ook belangrijk om aan- IN DORITH LIGTVOET a klanten heeft de Leidse rt hen niet opgeleverd. Toch iben de ondernemers achter lierversnipperaar Certo, ont- ibureau Van Ginneken en ijer Lakken er geen spijt van ize vorig jaar hebben meege- Ra« in. De een heeft de puntjes i gezet van zijn onderne- ngsplan, de ander heeft de eringsvoorwaarden van haar drijf laten nakijken, le winnaar was Certo bv, een drijf geleid door Arjen Pels eken en Jeroen Harinck. Bei heren hadden een goede sgJan, maar zeiden alle zekerhe- 11 vaarwel om een eigen be- jf te beginnen. Certo richt h op de vernietiging van be- grijke, bedrijfsgevoelige do- menten. Met een vrachtwa- met daarin een versnippe- ir rijden ze bij hun klanten or en vernietigen de stukken plekke. 'els Rijcken vertelt dat hun drijf het goed doet. Zojuist eft Certo een tweede wagen ;ocht die binnenkort in ge bruik wordt genomen. De prijs van tienduizend gulden is geïn vesteerd in de zaak. Ook van de prijzen in natura, juridische en financiële dienst verlening, hebben de twee di recteuren handig gebruik weten te maken. „Daarnaast hebben we inmiddels een praatje ge houden voor de Alkmaarse Start. Dat was ook erg leuk om te doen." Meijer Meubellakken, een van de andere finalisten draait ook uitstekend. Het bedrijf levert lakken, lijmen en spuitappara tuur aan bedrijven in de hout- branche. „Ik beschik nu over een magazijn met een opper vlakte van negentig vierkante meter. Ik heb het druk", zegt Martin Meijer. De Sassenheimer was van plan om zich vooral op kleine klanten te richten, maar ook grote bedrijven blijken van zijn diensten gebruik te willen ma ken. „Ze vinden het prettig dat ze. slechts met één gezicht te maken hebben. Daarnaast kan ik heel snel leveren." Het ontwerpbureau van Su- zanne van Ginneken heeft het moeilijker. „Het is nog steeds spannend of ik het ga redden", zegt de ontwerpster eerlijk. Haar bedrijf specialiseert zich in het ontwerpen van speeltoestel len in de recreatiebranche. Daarmee beperkt ze haar werk terrein. Toch gelooft ze heilig dat dit specialisme juist» haar kracht is. „Je moet een paar grote klanten hebben, die bij je terugkomen. Dan is je kostje ge kocht. Maar het moet allemaal nog een beetje gaan lopen." Klanten heeft de Leidse Start haar niet opgeleverd, wel een grote map met foto's en dia's van haar ontwerpen. „Het voor deel van zo'n wedstrijd is dat ik potentiële klanten uitgebreide documentatie van mijn werk kan laten zien. Het nadeel is dat het allemaal erg veel tijd heeft gekost." Van Ginneken had liever een geldprijs gehad dan een prijs in natura. „Ik heb nu mijn leve ringsvoorwaarden laten nakij ken en een royalty-overeen komst laten maken. Dat was nuttig, maar aan een geldprijs had ik het meeste gehad. Maar ik begrijp wel dat het organise ren van zo'n wedstrijd als de Leidse Start het nodige kost. Daarom wordt er natuurlijk maar één geldprijs beschikbaar gesteld." Ook Meijer vindt dat deelna me aan de Leidse Start hem een hoop tijd heeft gekost. Tijd die hij niet kon besteden aan klan- tenbezoek. Maar hij ziet het De inschrijving voor de eerste ronde van de Leidse Start is gesloten. De jury bepaalt de komende week wie er op 6 mei in het Leidse Holiday Inn mogen aantreden voor de eer ste ronde. Wie mee wil doen aan de volgende ronde van de ondememerswedstrijd kan zich overigens al inschrijven. De tweede ronde is op 17 juni en de inschrijving sluit op 3 ju ni. De Leidse Start is bedoeld voor beginnende onderne mers die hun bedrijf al hebben gestart of duidelijk maken dat ze dat voor 1 maait 1998 daadwerkelijk doen. De jury selecteert de deelnemers in eerste instantie op basis van hun ondernemersplan. Tij dens de wedstrijdavond mo gen ze hun plan presenteren voor publiek in Holiday Inn. De jury kiest dan het mooiste, origineelste, kansrijkste initia tief uit. Dat levert in eerste in stantie een prijs op van 3.000 gulden aan financiële en juri dische dienstverlening. Boven dien bieden directeuren Kees Klerks en Mieke Hoeffnagel van de Van Caem Klerks Group de winnaar een per soonlijke coaching aan. De winnaars van de vijf voorron des in Holiday Inn treden op 15 december aan in de Leidse Schouwburg voor de finale. Dan wordt de Starter van het Jaar gekozen die een hoofd prijs van 10.000 gulden in de wacht sleept. De Leidse Start, die dit jaar voor de tweede keer wordt ge houden, is een initiatief van de ABN AMRO, advocatenkan toor De Clercq Van Win en Wols, Arenthals Chaudron ac countants en belastingadvi seurs, de Kamer van Koophan del Rijnland, de Van Caem Klerks Group, het Leidsch Dagblad en de gemeente Lei den. Voor inlichtingen en in schrijvingen kunnen belang stellenden bellen met Aafke Vis bij de ABN Amro Leiden: 071-5660537. CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 dacht te schenken aan die din gen waaraan je een hekel hebt, de administratie van je bedrijf bijvoorbeeld." Of de vorige lichting overbo dige fouten heeft kunnen ver mijden, valt nog moeilijk te zeg gen omdat de bedrijven net ge start zijn. „Omdat je van de één meer hoort dan van de ander, houden we in juli een klein on derzoek", zegt Le Goff. „Dan horen we hoe het met de onder nemers gaat en wat de toege voegde waarde is geweest van de wedstrijd." Dat de ondernemers bijvoor beeld hebben kunnen profite ren van de publiciteit rond de wedstrijd, staat voor zowel Brommelcamp als Le Goff bui ten kijf. „Ik sprak bijvoorbeeld een pedicure die de finale niet heeft gehaald, maar toch meld de dat ze aan de wedstrijd een aantal klanten heeft overgehou den", zegt Le Goff. Tijdens de verschillende voor ronden ontstond af en toe de indruk dat de presentatie be langrijker was dan een hecht doortimmerd ondernemings plan. Brommelcamp ontkent dit. „Als iemand een gortdroge presentatie houdt maar een hecht doortimmerd onderne mersplan heeft, wint hij toch. Maar de Leidse Start is een wedstrijd dus de presentatie is wèl belangrijk. De man of vrouw die een goed plan heeft, dat leuk presenteert en wils kracht tentoonspreidt, wint." WIJKLADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, uit de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt naar stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden gestuurd naar het Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: leidschdagblad@hdc.nl. STEVENSHOF Al lange tijd hoopt Stevenshof op een eigen sporthal. Maar, zo zegt de gemeente, er is in de wijk geen geschikte locatie. John van der Bom van Stichting Sportpromotie Stevenshof meent in Polderpraat, de krant van wijkvereniging Stevenshofjespolder, dat tussen de Kenauweg en de A44 wel degelijk een plek voor een nieuwe sporthal te vinden is. Peter Ham, voorzitter van de wijkver eniging, sluit zich bij Van der Born aan en heeft het voornemen om met de gemeente over deze locatie te praten. MORS De Karaoke Mega Tour doet op 29^april Bar-café 't Brande- wijntje, Morsweg 63, aan. Vanaf 22.00 uur kan iedereen meedoen aan deze voorronde en meezingen op zijn of haar favoriete hit. De finale vindt plaats op 1 november. Deelnameformulieren zijn bij het café te halen. VREEWIJK In speeltuin Oud Hortuszicht aan de Witte Singel is een nieuwe glijbaan voor de allerkleinste kinderen neergezet. Verder zijn de struiken in het speeltuintje gesnoeid en is een bord ge plaatst om daar het uitlaten van honden te weren. VREEWIJK W.A. de Vries, voorzitter van het Wijkcomité Vreewijk, geeft in de buurtkrant De Vreewijker verslag van lopende zaken. Onder andere de plannen voor een grote opknapbeurt aan de trot toirs, het wegdek, de beplanting en de verlichting van de Vreewijk- straat, Gerrit Doustraat en Groenhovenstraat. E. Middelkoop van wijkbeheer meldde eind vorig jaar dat een grootscheepse herin richting van de Vreewijk voorlopig niet aan de orde is. Toch gaat het bestuur van het wijkcomité in de loop van het jaar contact op nemen met de bewoners, om de ideeën over het opknappen van hun straat verder uit te werken. Het bestuur van het Wijkcomité Vreewijk houdt verder het plan voor 500 huizen op het voormalige Van Gend en Loos-terrein in de gaten en heeft regelmatig overleg met het wijkteam stadsdeel Zuid over het graffity-probleem in de wijk. meedoen vooral als een leuke stand van hebben iets in jouw en spannende ervaring. „Het bedrijf zien." sterkt je dat mensen die er ver- ROODENBURG/BINNENSTAD-ZUID De jaarlijkse braderie en cu riosamarkt in de Herenstraat en Doezastraat op maandag 5 mei omvat honderdtien kramen. Anderhalve kilometer met aanbiedin gen van winkeliers en verzamelaarsspulletjes. Daarnaast zijn in zo wel de Herenstraat en Doezastraat 's middags vele optredens en at tracties: de Key City Country Dancers, de meidengroep The Sisters, een kinderplaybackshow, een judodemonstratie en een zanger met meezingers. BINNENSTAD Wereldwinkel Leiden houdt in het kader van de Eu ropese Wereldwinkeldag een poppenkast en een spelletjesmiddag. Op 3 mei van 11.00 tot 12.00 uur geeft het Leids Poppentheater een voorstelling met de dolle avonturen van Jan Klaassen en Katrijn. Vervolgens kunnen kinderen 's middags tot vier uur prijzen winnen met ballengooien, het puzzelspel Tangram spelen en kijken naar een demonstratie van een Afrikaans schelpenspel. De spelletjes middag vindt plaats in de Wereldwinkel aan de Burgstraat 12 en op het plein bij de Burcht naast de Wereldwinkel. BINNENSTAD Art Vogel geeft op zondag 27 april om 11 uur een rondleiding door de kassen van de Leidse Hortus Botanicus, Ra penburg 73. Tijdens de rondleiding besteedt hij aandacht aan on der andere vleesetende planten, bananenbomen en orchideeën. Deelname aan de rondleiding kost f. 2,50. BINNENSTAD Kindertheater Pandemonia sluit op zondag 27 april met de voorstelling 'Super Dirk' de manifestatie 'Kleur(en)rijk' af. De voorstelling voor kinderen van 6-12 jaar is in de Centrale Biblio theek, Nieuwstraat 4, en begint om 14.00 uur. Na afloop van de voorstelling maakt Super Dirk de prijswinnaartjes bekend van de kleur- en knutselwedstrijd, die een onderdeel van de manifestatie 'Kleur(en)rijk' is. DE KOOI De gedenkzuil op de hoek van de Parkstraat en de Atjeh- straat, beter bekend als 'de Naald', is gerestaureerd. Het in 1937 ge plaatste monument ter ere van het 25-jarig bestaan van woning bouwvereniging De Eendracht was aangetast door water. De reno vatie is met oorspronkelijke materialen uitgevoerd door leerling metselaars, die zo ervaring konden opdoen met een ingewikkeld stukje metselwerk. MERENWUK In Buurtcentrum 'Elckerlyc' aan de Havixhorst 254 is op donderdag 1 mei om 20.00 uur een volwassenenbingo. De hoofdprijs bedraagt f. 300,-. LEIDEN Professor Arend Lijphart, vroe ger werkzaam op de Leidse universiteit en thans op die van Californië in de VS heeft de Zweedse Johan Skytte-prijs gewonnen. Lijphart krijgt de prijs, een geldbedrag van bijna 90.000 gulden, voor zijn uiterst waardevolle bijdrage aan de kennis van politicologie. De professor verrichtte in de ogen van de jury baanbrekend on derzoek naar de consensus- politiek, Lijphart werd in 1936 in Nederland geboren, stu deerde in de VS, werd profes sor in Leiden alvorens naar San Diego te verhuizen. De Jo han Skytte-prijs is een van de prestigieuzere Europese prij zen binnen de sociale weten schappen. meer dan 260 leden van FOP erover, zegt hij. De vereniging bestaat sinds 1985. Voor de eerste bijeenkomst kwamen zo'n 500 Paters opdagen, van de 900 die werden aangeschreven, zo blijkt uit de gegevens van FOP. Opvallend is echter, dat de vereniging nu nog 260 leden telt. Opvallend, zijn al die Pa ters verdwenen omdat het geld van Neeltje onvindbaar was? Hoho, die gevolgtrekking gaat Bram Pater te ver. „In de eerste plaats waren die 500 mensen die toen kwamen nog geen lid. Ten tweede: er gaan natuurlijk mensen dood. Maar goed, er waren natuurlijk mensen die de eerste keer kwamen omdat ze dachten dat het geld zou worden uitgekeerd, haha." Dode biggetjes Een condoleanceregister voor dode biggetjes, om het Nederlandse volk de kans te geven medeleven te betuigen. Een groep varkenshouders, die zich verenigd heeft in het Agrarisch Over leg Brabant (AOB), wil in een open brief aan alle burgemeesters vragen om zo'n register te openen. „Uiter aard zijn wij zeer begaan met het lot van varkens. Maar naar mijn mening schiet dit plan het doel voorbij", laat burgemeester N. Schoof van Alphen aan den Rijn in een reactie weten. Maar wat moeten we ons nu precies bij een condoleanceregister voor do de biggetjes voorstellen? En is dat re gister ook voor dode varkens? Of is een volgroeid varken niets méér dan een wandelende zak spare-ribs, waar geen respect voor bestaat? Moeilijke vragen. Het AOB wil een register en kel voor biggetjes. De varkenshouders zeggen namelijk steeds meer solidari teitsbetuigingen vanuit de samenle ving te ontvangen. Maar de vraag is nu: 'Solidariteitsbetuigingen waar mee?' Leeft men mee met de econo mische verliezen voor de varkensboe- ren? Of heeft de Nederlandse samen leving juist veel verdriet van het over lijden van de lieve, roze biggetjes? In dat geval zou een register voor grote varkens toch minstens zo gewenst zijn. Burgemeester C. Goekoop van Leiden staat neutraal tegenover het voorstel. „Maar als dat register er dan toch komt, moet het maar in de Groen- oordhallen komen te liggen." Scepsis, is wat de burgervaders hebben. Ook niet vreemd, want hoe zou de praktijk eruit zien. Wordt het een algemeen protestregister, waarin iedereen zich kan uitspreken tegen het doden van baby-varkentjes uit pure dierenliefde? Of juist een protest tegen het stijgen van de prijzen van varkensvlees, niet alleen op de korte maar ook op de lange termijn? Waarschijnlijk het laatste. Want ziet u al een rouwadver tentie in de krant staan? „Heden zijn van ons heengegaan op de respecta bele leeftijd van twee weken, onze lie ve varkentjes en trouwe huisdieren, de nummers 9337 t/m 11.421, na een kans op besmetting met de varkens pest." Nee. Het medeleven van de varkens houders gaat hoogstwaarschijnlijk niet verder dan hun eigen portemon nee. Dat hun varkens massaal worden afgemaakt kost hen geld. Veel geld zelfs. Het is nu eenmaal niet anders en hoort bij de bedrijfsrisico's. Maar dat ook de varkens van de toeko^nst, het inkomen van volgend jaar, een zelfde lot wacht, is verontrustend. Aandacht voor de dood van onschul dige dieren is nobel. Maar om de dood van lieve, roze biggetjes aan te grijpen, voor commerciële doelein den, schiet inderdaad het doel voor- by. Wat wil de gemeente Leiden hier nou, water of stenen? Boten of au to's? Ooit werd de Rijn- en Schiekade gedempt en verdwenen de boten. Konden eindelijk de auto's daar in het rond rijden. Kort daarop besloot de gemeente dat er toch weer water moest vloeien op die plek. De Rijn en Schiekade werd weer een waterweg en de bootjes konden weer in het rond varen. En dat is nog steeds zo. Waarom dan dit bord? FOTO HENK BOUWMAN Neeltje Pater was een weduwe, die in de achttiende eeuw leefde in Broek op Waterland. Een schatrijke vrouw die tijdens haar leven een voor die tijd immens bedrag van zes miljoen stort te bij de Bank of England. In 1789 stierf ze. Kinderloos. Maar Paters wa ren er genoeg in die tijd. En nu nog. Zou daar dan geen erfgenaam tussen zitten? Wie weet. Alleen is het geld tot op de dag van vandaag spoorloos. „En ze had nog veel meer", zegt Bram Pater. „Ze had nog drie huizen en al lerlei spullen in pakhuizen, maar goed, als je alleen van die zes miljoen uitgaat. Als je de rente op vier procent stelt, moet het nu een gigantisch be drag zijn. Miljarden in elk geval. Laat maar hier komen, zou ik zeggen." Geen vreemde gedachte, lijkt ons zo. Leidenaar Bram Pater is een van de oprichters van de Familie Organisatie Pater (FOP) die zichzelf 'de grootste genealogische familievereniging in Nederland' noemt. Vopr alle duide lijkheid: genealogie is stamboomon derzoek. Met andere woorden: de Pa ters proberen na te zoeken wie hun voorouders waren. In het geval van Bram Pater is dat onderzoek al gevor derd tot ongeveer 1600. „De meeste van mijn voorouders waren landbouwers. In de buurt van Scherpenzeel." En Neeltje Pater? Tot dusver is enige familieverwantschap met Bram niet aangetoond. „Maar daar gaat het natuur lijk ook niet om. Het is ge woon ontzettend leuk om in het verleden te zoeken, naar waar je wortels liggen." Zo denken de meeste van de

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 15