eiden Regio Bouw runderhal kan meteen beginnen Éf| Nijmegen lijkt voor een dagje op Leiden leis je heeft verhaal over lishandeling verzonnen aagwegkwartier: einig problemen met ats Potgieterlaan Oorzaak van brand is nog onduidelijk Hoge boete voor werkgevers met illegale personeelsleden PAG 25 APRIL 1997 16-jarige Leidse blijkt haar ders én de politie op het keerde been te hebben ge- Op 31 januari deed zij igifte van mishandeling: zij op de Vijf Meilaan door jongens geschopt zijn. i HANS JACOBS. 071 -5356414. PLV -CHEF RUDOLF KLEUN. 071 -5356436 Botel 4 Warmond krijgt een I botel aan De Leede in de Veerpolder. Padox Beheer heeft hiertoe een plan ontwikkeld. Boetekleed y< q Van der Veen I Meerstadt trekt het boetekleed aan. Libéma ziet af van rechtszaak te gen Alphense wethouder. De politie stopte veel tijd in het onderzoek en in de media werd uitgebreid aandacht be steed aan de zaak. Het meisje heeft nu bekend dat ze het verhaal heeft verzonnen, om dat ze op de bewuste avond te laat thuis zou komen en bang was voor een uitbrander. Gemeente vindt op laatste nippertje legale oplossing THOMAS ERDBRINK jewoners van het Haagweg- iitier hebben geen grote Jemen met de bouw van appartementencomplex de Potgieterlaan. Dat bleek ;ren op een door de ge- georganiseerde in- lakavond over het plan. De rtbewoners vinden het ge- aan parkeerruimte en last van hangjongeren op eplande groenplek de enige minpunten aan de bouw het complex. appartementen moeten Ie plaats van het voormalige jantschoolgebouw komen is gekocht door projectont- elaar De Raad Bouw uit ijk. Het is de bedoeling om chool te slopen en er 36 appartementen voor se- •n te bouwen. De drieka- voningen zullen tussen de - en driehonderdduizend en gaan kosten, isteren werd duidelijk dat de ivezige buurtbewoners hts enkele problemen heb- met de bouw van het com- „Ik vind het een schitte- I gebouw', zei H. Blansjaar, Jewerker van de woning- iwvereniging. „Ze moeten er en voor zorgen dat de nieu- groenplek rondom het com plex geen hangplek voor jonge ren wordt.' De meeste aanwezige buurt bewoners bleken er ook bang voor te zijn dat de parkeergele genheid in de buurt zal afne men. Het nieuwe gebouw krijgt 36 parkeerplaatsen, die allemaal rondom het gebouw liggen. „Het zijn dure woningen, dus sommige bewoners zullen wel twee autós hebben. Die 36 plaatsen zijn dan natuurlijk niet voldoende", aldus buurtbewo ner C. Wansink. Volgens architect Van Vliet neemt de parkeergelegenheid niet af. „We hebben op doorde weekse dagen tellingen gedaan waaruit is gebleken dat er in de buurt nog ruimte is voor extra autós. Naast die ruimte komen er nog 36 parkeerplaatsen bij. Dat moet voldoende zijn.' Van Vliet toonde begrip voor de angst van de bewoners dat de groenplek door hangjonge ren bezet zal worden. In overleg met de aanwezige buurtbewo ners werd dan ook besloten dat de geplande speelapparaten en bankjes niet worden neergezet op de groenplek. De Raad Bouw hoopt tegen het einde van het jaar met de bouw van het complex te kun nen beginnen. Instemming van de omwonenden is niet nodig. Direc teur D. Lips van Libéma slaakte een zucht van verlich ting. En directeur A. de Jong van de Groenoordhallen sprak zelfs van een historisch moment. De bouw van een nieuwe runderhal op de plek van de oude kan meteen beginnen. Gisteravond werd tijdens een buurtbijeen komst bekendgemaakt dat de gemeente Leiden op legale wijze een bouwvergunning mag afgeven. van de Dienst Bouwen en Wo nen het probleem. Er leek maar een ding op te zitten: de wet omzeilen en de bouw maar gewoon toestaan. „Met als voorwaarde dat de buurtbewoners geen bezwaren zouden maken." Leuk vond Van der Hoeven die oplossing niet: ,,'t Is uitermate lullig als je van de buurt iets moet vragen wat wettelijk niet mag. Maar wij voelden ons moreel verplicht Libéma niet dwars te zitten. Zonder nieuwe runderhal wordt de ondernemer te veel gehin derd in zijn exploitatiemogelijk heden." LEIDEN HANS KOENEKOOP Begin deze week zag het er een stuk minder rooskleurig uit voor Libéma. Onverwacht had de wet roet in het eten gegooid van de nieuwe eigenaar van het Leidse hallencomplex en was het nog maar de vraag of de bouw van de, nieuwe runderhal snel zou kunnen beginnen. De nieuwe milieuvergunning voor het hele terrein kan namelijk nog niet worden verleend. „En je mag geen bouwvergunning afgeven als de milieuvergun ning er nog niet is", verwoordde directeur W. van der Hoeven Maar Van der Hoeven hoefde gisteravond de precaire vraag niet aan de aanwezige omwo nenden te stellen. Alsnog is op het laatste nippertje een legale oplossing gevonden. Op het stadsbouwhuis is de Wet Mil ieuhygiëne nog eens grondig doorgespit en wat blijkt nu: „Li béma mag beginnen met de bouw als aan drie voorwaarden wordt voldaan: de nieuwe run derhal moet precies dezelfde omvang hebben als de oude, er mogen straks alleen veemarkten en beurzen worden gehouden, dus géén lawaaiige popconcer ten, en er moet sprake zijn van een belangrijke milieuhygiëni sche verbetering. Libéma voldoet aan alledrie de eisen, zei de directeur Bou wen en Wonen. Om de derde eis te onderstrepen noemde hij een aantal geluidwerende ver beteringen in de nieuwe hal: „Tien centimeter dikke muur isolatie, geluiddempers op de luchtuitlaten, vloeistofdichte vloeren." „Het lijkt wel een truc, maar zo is het echt niet. Het is een verantwoorde oplossing want wij hoeven de buurt nu niet te vragen iets illegaals te doen." Van der Hoeven haastte zich vervolgens te zeggen dat de om wonenden nog alle recht op in spraak behouden. „Zoals gezegd, de milieuver gunning is nog niet afgegeven en daar komen wij met de buurt nog vaak genoeg over te spre ken. Wij zijn van plan de omwo nenden nauw te betrekken bij de toekomstige ontwikkelingen op het terrein." Directeur De Jong, die al 28 jaar de scepter zwaait in de Groen oordhallen, toonde zich na af loop verheugd. „Het is echt een historisch moment. Nu gaat er eindelijk wat gebeuren. Wist je dat hier in 1978 voor het laatst een verbouwing is geweest." Nieuwe weg nodig voor sloop vuiloverslag Een nieuwe weg aan de noordzijde van de Groenoodhallen tus sen Gabriël Metzustraat en Gooimeerlaan moet er snel komen. Dat vindt niet alleen het buurtcomité Groenoord, maar ook de gemeente Leiden. „De aanleg van deze weg is al nodig als straks de oude vuilverbranding wordt gesloopt. Sloopverkeer mag niet door de wijk Groenoord rijden", zei directeur W. van der Hoe ven van de Dienst Bouwen en Wonen gisteravond tijdens een buurtbijeenkomst over de toekomst van de Groenoordhallen. „Ik wil daar snel werk van maken. Mogelijk kunnen we puin van de vuiloverslag gebruiken als fundering van een tijdelijke weg." Hoe de weg definitief moet lopen, kon Van der Hoeven niet zeggen. „Dat hangt af van de toekomstige bestemming van het terrein van de vuilverbranding. Maar omdat de grond zwaar vervuild is, zal er voorlopig nog weinig gebeuren." De nieuwe weg is vooral bedoeld om de wijk Groenoord te ontlasten van vrachtverkeer. Sinds het bedrijventerrein achter de Groenoordhallen is uitgebreid, rijdt steeds meer zwaar ver keer door de wijk. Uit en thuis voor 2,- bijna te mooi om waar te zijn, maar u kunt elke zaterdag (tot 19.00 uur) voor f 2,- met de bus overal naar toe binnen de jtmeentegrenzen van Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Voorschoten. Vraag ernaar bij de chauffeur!! Leiden lerdorp, LEIDEN ANNET VAN AARSEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Het onruimingsplan van het So ciaal Pension heeft bij de brand prima gewerkt, aldus directeur W. Bots van de stichting De Binnenvest. „Eigenlijk was het allemaal wel heel toevallig. Er was op de avond van de brand net een nieuwe nachtportier. De medewerkers van de avond ploeg waren bezig met de over dracht en namen met de man nog even de brandinstructies door. Die nachtportier kreeg let terlijk en figuurlijk zijn vuur doop." Even was het een harde klap geweest, dat er brand uitbrak net op het moment dat het pen sion op volle kracht draaide. Marian Besemer: „Maar we wil len toch weer verder met zijn al len, zorgen dat het hier snel weer voor elkaar is. We hebben in de afgelopen maanden toch allemaal een binding met het pension gekregen. Paul, die in het pension ook een plekje had gevonden, grijpt de zwabber en veegt nauwgezet de as van de vloer. „Ik schrok me rot vanmorgen"; zegt hij. „Ik was net een nachtje wegge weest." Even later, twijfelend, alsof hij het bijna nog niet kan bevatten: „Eigenlijk is er niet zo veel gebeurd toch? Er zijn geen gisteren een onderzoek heeft in- slachtoffers gevallen. Iemand gesteld naar de brand in het So- met brandwonden naar het zie- ciaal Pension, heeft niet de oor- kenhuis? Ik weet het niet hoor." zaak kunnen achterhalen. „De De technische recherche, die kamer, waar het vuur ontstond, was zodanig uitgebrand dat de rechercheurs met geen mogelij- heid de brandhaard konden achterhalen", zegt politie woordvoerder T. Stuifbergen. Volgens hem kan alleen het ver haal van de 50-jarige bewoner nog helderheid brengen. „Maar het slachtoffer kunnen we voor lopig niet horen." Milieucontroles in Gasthuis wijk De politie en de dienst milieu beheer hebben de afgelopen dagen diverse milieucontroles uitgevoerd bij bedrijven in de omgeving van de Gasthuiswijk. Doelwit waren onder andere af valcontainers. Bij één bedrijf troffen de controleurs een ge vaarlijke situatie aan. In een container zaten twee gasflessen en een zware batterij, die bij de afvalverwerking risico had kun nen opleveren. Ook een slachtbedrijf regelde zijn zaakjes niet zoals het hoor de. De politie en milieubeheer vonden slachtafval in contai ners die daarvoor niet waren bestemd. Daarnaast ontdekten ze dat vlees op een onjuiste ma nier werd vervoerd en dat de bestelwagen een keer zo zwaar was beladen als is toegestaan. Letsel bij valpartijen Twee Leidenaars zijn gisteren met verwondingen naar het zie kenhuis vervoerd, nadat ze wa ren gevallen. Een Leidse (57) kwam gisterochtend op de Boommarkt ten val, doordat de voorvork van haar fiets brak. Ze liep hoofdletsel op. Een Leide- naar (23) raakte 's avonds zijn balans kwijt op de Kloksteeg. Hij viel door een winkelruit en liep verwondingen op aan zijn hoofd en aan zijn hand. Leidse delegatie bekijkt aanpak binnenstadsproblemen in Gelderse gemeente ÏERT MINKHORST Vraadslid Ed van der Veen ngt koffie rond en als de bus de Waalbrug Nijmegen nenrijdt, zegt wethouder van Bochove: „Mooi hé. het haalt het niet bij Lei- inder het motto van 'het kan schien ook anders' bezoekt bont Leids gezelschap don- Ie binnenstad van negen. Ook die stad heeft men met het centrum. Kij- hoe een ander het doet kan I leerzaam of verfrissend En zo kan het gebeuren dat delegatie van raadsleden, wethouder, de midden- id, de ambtelijke ondersteu- en natuurlijk bewoners om negen een bus instapt die roep naar het oosten van ind brengt. De organisatie excursie is in handen de verantwoordelijken voor iroject Binnenste Beter in len, het project dat de bin- moet verfraaien en ver- ndigen. en diaserie in het Nijmeegse Ihuis, een videootje en enke- ^egeleidende praatjes moe de stemming erin brengen, lauw blijkt waarom Binnen- Beter voor Nijmegen heeft ozen. „Er gaan hier de ko- nde tien, twintig jaar ingrij- zaken plaatsvinden", lelt Kees Teecken van de af- 'ng Ruimtelijke en Economi- e Ontwikkeling. „Bijvoor- ld het Mariënburg-plan. Een npleet nieuw winkelgebied 'daarbij een filmhuis en een lureel centrum." Een vergelijking met het Leid se Sleutelhofproject dringt zich op. Maar waar Leiden smacht naar éen financier, is deze in Nijmegen al gevonden. Binnen kort wordt met het project be gonnen. Er zijn meer overeenkomsten. Nijmegen wil het straatbeeld aanzienlijk verfraaien, een stre ven dat Binnenste Beter van harte onderschrijft. Sinds kort is ook een deel van de binnenstad 'fysiek afgesloten' voor autover keer. In het wegdek verankerde, neerklapbare obstakels moeten de automobilisten tegenhou den. Leiden gaat hetzelfde toe passen in de Bree6traat. De Gelderse stad gaat daarin heel ver, zegt projectleider Wil Zink. Op maar liefst twaalf pun ten zijn 'road barriers' aange bracht. Alles wordt gecontro leerd, aangestuurd en geëva lueerd vanuit de Centrale Regel- kamer. „Tussen zeven en twaalf 's ochtends mag je het gebied in en daarna 'moet alles mogelijk zijn"', licht Zink toe. „Want wat doe je met een vrachtwagen vol verse vis die net uit Bulgarije komt?" De projectleider erkent dat de obstakels nogal wat kinderziek tes met zich meebrengen. „Het zijn toch behoorlijke dingen. Het aantal ongelukken loopt nu gelukkig wat terug." Er zijn ech ter nog meer problemen, ver klapt een assistente van de Stichting Centrum Manage ment. „Er zijn heel veel moei lijkheden met het laden en los sen in de binnenstad." Sommige toehoorders noe men de maatregel 'moedig', maar vinden hem tegelijkertijd wel erg ver gaan. „Dat ze alles in de gaten houden met camera's vind ik toch een eng idee", zegt beleidsmedewerker Willem van der Poel van Economische Za ken. Hoe zit het eigenlijk met par keren, wil de Leidse midden stand weten. Nijmegen heeft drieduizend parkeerplaatsen voor bezoekers en gemiddeld is twintig tot veertig procent daar van bezet. Dat klinkt de onder nemers als muziek in de oren. Wethouder Van Bochove juist niet: „Dat is minder parkeer ruimte dan in Leiden", merkt hij fijntjes op. Voor hem het be wijs dat Leiden het parkeerpro bleem zichzelf aanpraat. Straks heeft Nijmegen ook de bussen uit de Burchtstraat ge weerd. Nu nog rijden er zestig per uur. In de toekomst bedie nen citybussen het hart van Nijmegen. Opnieuw is de link met de Breestraat gelegd. Van Bochove wil echter niets weten van eenzelfde maatregel. „We zijn aan de regio verplicht dat ons centrum goed bereikbaar is met het openbaar vervoer. Zón der overstappen. Weghalen van de bussen betekent een zware klap voor ons winkelapparaat. Citybussen zijn een perfect al ternatief voor de auto. Niet voor debus." Na de presentaties in het stadhuis volgt 's middags een stadswandeling. Flanerend over de Waalkade, klauterend naar het hogere deel van de binnen stad belandt het gezelschap uit eindelijk op Plein 1944, bij een van de road barriers. Met eigen ogen zien de Leidenaars dat het systeem praktisch waterdicht werkt. Een auto krijgt geen kans om vlak na een bus de stad in te glippen. Daarvoor klapt het ob- stakle te snel omhoog. Alleen een mini-buggy vindt een gaatje tussen stoep en road barrier. enkel bedrijf aantroffen met il legalen in dienst", zegt hij. „We spelen verder ook open kaart, we waarschuwen nu dat we meer controleren, Bovendien lichten we werkgevers voor, waarschuwen we waar ze op moeten letteh als ze mensen in dienst nemen." Werkgevers die betrapt wor den, kunnen overigens forse straffen tegemoetzien. Per ille gale vreemdeling kunnen werk gevers een boete van 25.000 gulden verwachten of zes maanden hechtenis. De boete kan oplopen tot maximaal een ton. De opgepakte illegalen worden het land uitgezet. LEIDEN ANNET VAN AARSEN VERVOLG VAN VOORPAGINA „Voorheen was er geen sprake van gestructureerde controles, vanaf nu wel. Vroeger zocht de vreemdelingendienst wel naar illegale werknemers, maar dat gebeurde vooral naar aanlei ding van tips of signaleringen", zegt Van Egmond. „Dit jaar werken we voor het eerst met een uitgebreide planning. De bedrijven die bezocht worden, lopen nogal uiteen." Volgens Van Egmond moeten de controles vooral ook een pre ventieve werking hebben. „Het mooiste zou zijn als we geen REMBRANDT SG ATHENEUM HAVO MAVO Op de Rembrandt maken wij daar werk van. M.i.v. volgend schooljaar worden onze Zelfstandigheids-uren schoolbreed doorgevoerd. Dit gebeurd in combinatie met les sen van 40 en 80 minuten. De succesvolle resultaten van deze werkwijze in de onderbouw hebben ons hiertoe doen i besluiten. Geïnteresseerd? Bel ypor meer informatie 4||§f lligpf vraag naar de %Sl -v - brochure. Rembrandt SG, Noachstraat 2, 2324 LT Leiden. Tel. 071 - 576 82 02. Fax. 071 - 576 51 28 Zelf standigheid kun je leren! Gisteren werd in het Sociaal Pension direct met de schoonmaak begonnen. FOTO DICK HOOEWONINC

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13