't Ovale nootje in de beige dop Smaak Maïs opent aanval op de aardappel VRIJDAG 25 APRIL 1997 Pistaches zijn - met amandelen - de enige noten die in de Bijbel worden genoemd Pistaches kennen we als kleine, ovale nootjes, lentegroen in een half geopende beige of geelbruine dop en een rood bruin vlies. Vaak licht gezou ten. Een duur en chic borrel nootje, zacht en zeer fijn van smaak. We kennen ook pista che-ijs, wel fraai lichtgroen, maar helaas zijn daar zelden pistachenoten aan te pas geko men. maar doorgaans aman del-essence en groene kleur stof. Dit ijs heeft dan ook meestal een uitgesproken amandelsmaak, die niets met pistaches van doen heeft. Echt pistache-ijs is luxe ijs dat men kan vinden in luxe restaurants, in Frankrijk en Italië vaker dan hier. Ook in bijzondere worst soorten, zoals de Italiaanse mortadella, in fijne patés en galantines ziet men pistaches als geraffineerde smaaktoevoe- ging, waarbij het lichte groen fraai afsteekt tegen de roze vleeskleur. Via de Franse keuken hebben wij het nootje leren kennen. Vandaar dat we er geen eigen naam voor hebben. Pistaches groeien in grote tros sen aan betrekkelijk lage maar breed uitwaaierende bomen, die waarschijnlijk afkomstig zijn uit Centraal-Azië. In Afgha nistan vindt men nog wilde pistachebomen. De Chinezen brachten ze al meer dan dui zend jaar geleden naar htm land, zij beschouwden de noot jes als heilzaam voor de ge zondheid en geloofden dat ze zelfs de krachten van de jeugd, ook seksuele, konden bewaren of herstellen. Ook in Israël groeit vanouds de pistache boom, die behoort tot de fami lie der terpentijnbomen, hoe wel niemand er terpentijn van maakt; die haalt men veelal uit naaldbomen. Pistaches en amandelen zijn de enige noten die in de Bijbel worden genoemd. Toen Jacob zijn zonen naar Egypte stuurde om graan te kopen gaf hij hun als geschenk voor de onderko ning zijn verloren gewaande zoon Jozef een geschenk mee van honing, specerijen, amandelen en pistaches. De pistacheboom heeft zelfs een zeer dramatische rol gespeeld. Toen de rebelse maar geliefde Pistachenootjes, ovaal dop. zoon van koning David, Absa- lon. vluchtte voor 's konings soldaten, bleef hij met zijn prachtige lange lokken hangen m de takken van een pistache boom, terwijl zijn muildier on der hem wegrende, waarna hij door zijn achtervolgers gedood werd. De geleerde vertalers, die in de zeventiende eeuw werkten aan de Statenvertaling, kenden die boom niet en schreven 'eike boom'. Ook op andere plaatsen werd de pistache met 'eik' ver taald, zoals de boom waar de held Gideon een offer brengt, de boom waarbij Abimelech tot koning wordt uitgeroepen en de boom waar Jacob afgods beelden en heidense sieraden begraaft. Wellicht dachten de vertalers daarbij ook aan de heilige eikenbomen waarbij in Germaanse tijd recht gespro ken werd. Hier en daar wordt ook wel terpentijnboom ge schreven, ook in latere vertalin gen, en in het geschenk van Ja cob worden de pistachenootjes als terpentijnnoten vermeld. Maar waar het eigenlijk om ging hebben ze niet begrepen. De noten moeten in de trossen worden gelaten. En als ze ge heel rijp zijn, zal de bast van zelf openbarsten. De trossen worden met stokken uit de bo men geslagen en dan moeten met de hand de rijpe, openge barsten noten eruit geplukt worden. Ze worden dan in de zon gedroogd, daarna gebrand en eventueel licht gezouten. Het is jammer, dat men in Ne derland bij dat branden vaak te veel olie gebruikt, zodat de nootjes vettig worden, wat niet hoort. De keuken van het Midden- Oosten gebruikt vaak pista ches, juist in fijne gerechten, die dan niet al te veel gekruid worden omdat daarbij de fijne smaak teloor zou gaan. Vooral in rijstgerechten komen pistaches heerlijk van pas. Zoals in pilaf, rijst in olie even aangebakken en vervolgens zachtjes gaar gekookt in bouil lon, waarbij dan van alles kan meesudderen, zoals krenten, vlees (lever, niertjes), kip, groenten, zoals ui, tomaat, au bergine. En pistaches, even ge broeid, zodat het vliesje kan worden verwijderd. Ook in rijstvullingen van paprika's en aubergines. En ze verschijnen in zoetigheden, zoals de be faamde Turkse baklava van bladerdeeg met een vulling van noten waarbij pistaches als heel fijn en luxueus gelden en overgoten met een honing- of suikersiroop en kadayif van heel dunne deegsliertjes met een notenvulling. De meeste pistaches komen uit Iran, maar ze worden nu ook veel gekweekt in Californië. Helaas worden ze daar vaak rood geverfd aan de buiten kant, wat het chique nootje toch wel wat ordinair maakt. Het zakje chips van flinterdun ne aardappelschijfjes heeft er concurrentie bij gekregen. We eten in toenemende mate cas- savechips en vooral de tortilla chips zijn populair. Namen en kreten als 'Old el paso', 'Apa che', 'U.S. original' en 'Mexi- snax' laten zien waar deze maïschips hun oorsprong vin den. Met de kenmerkende driehoeki ge vorm zijn ze er in allerlei smaken en kleuren. Rode en blauwe tortillachips komen uit Amerika of Mexico en zijn ge maakt van biologische teelt. Ze hebben een volle smaak en ste vige beet, zijn minder zout dan de gewone soorten en passen daarom goed bij de warme maaltijd. De blauwe chips zien er niet aantrekkelijk uit tussen andere snacks, ze zijn afhanke lijk van het merk, paarsachtig tot antracietgrijs met de struc tuurvan een plakje asfaltweg. Blauwe maïs groeit voorname lijk in Arizona en New Mexico. De Indianen zijn specialisten in het verbouwen van deze soort, die in rituelen van hun voorva ders een grote rol speelden. Ge kleurde maïs is ook als decora tie in bloemstukjes veelge vraagd, vooral de gespil&elde kolven die uit korrels van ver schillende kleuren bestaan. Om tortilla's (pannenkoekjes), taco's (gefrituurde tortilla's) of tortillachips te kunnen maken, wordt maïs gekookt met 'lime', een kalkrijke substantie. In Cen traal-Amerika weekten de maya-vrouwen de maïs in water waaraan kalk en as was toege voegd, om hetzelfde effect te verkrijgen. Zonder een beetje kalk in het meel lukt het niet om tortilla's te bakken. Maïs meel bevat geen gluten maar dat is geen belemmering voor de bakker om het steeds meer te gaan gebruiken. Gemengd met tarwemeel gaat het deeg wel rijzen en kan er brood van worden gebakken. Er is maïs- vloerbrood of mooi verpakt 'Pain Madelaine Maïs' dat met maïsgriesmeel is bestrooid en waarin maïskorrels en zonne bloempitten zijnmeegebakken. Het hart van een maspistoletje of -bolletje is al even zachtgeel van kleur. Van maïsgriesmeel kookt men de Italiaanse polenta, een brij die ook in Latijns-Amerikaanse landen veel gegeten wordt met vis en bonen. Uit Venezuela im- OPGAVE KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1. arenvis; 5. rijtuig; 9. door; 10. taxi (Eng.); 11. maanstand; 13. eskimovaartuig; 15. persoonlijk vnw.; 16. paardje; 18. het vaste land; 19. bitter vocht; 20. oude munt; 22. zeer spoedig; 24. wier; 26. volksoverlevering; 27. bezittelijk vnw.; 29. gnoom; 31. cijfer; 33. naar wezen; 36. ge liefde van Zeus; 38. goedendag; 40. kinkel; 41. Engels bier; 42. een zekere; 44. clown; 45. voor zetsel; 46. vier (Gr.); 48. berylli um; 49. vluchtige stof; 50. uit roep van droefheid; 52. beoefe naar der alchemie; 53. mannelij ke hennep. Verticaal: 1. medicinale plant; 2. lang speelplaat; 3. eikeschors; 4. sleepnet; 5. gradenschaal; 6. Ti- betaans rund; 7. getijde; 8. sys teem; 12. deel van de hals-, 14. bevestiging; 15. unster; 17. ver vangingswaarde; 19. zerk; 21. aartsbisschop (Lat. afk.); 23. briefaanhef; 25. hemelgeest; 27. lofdicht; 28. Japanse munt; 30. roeiwedstrijd-, 32. vis; 34. ver; 35. edelachtbare; 36. laatstle den; 37. bezinksel; 39. psyche; 40. op grote afstand; 43. deel van de bijbel; 46. kraan; 47. ten- msterm; 49. persoonlijk vnw.; 51. Hare Majesteit. OPLOSSING CRYPTOGRAM taling a-u—e- kniestuk s-e-t-n- vry-zin os—t- slipjas -o-i-s- slang porteert men maïsgriesmeel (P.A.N.) van witte maïs, deze soort is voorgekookt en verfijn der van smaak. Gebruikt in har tige maïsmeelpasteitjes die ver pakt in een gedroogd maïsblad, bananenblad of aluminiumfolie worden gaargestoomd. Ge frituurde pasteitjes, de empana- das, maakt men door een harti ge vulling te verpakken in een deegje van maïsbrij dat stevig en smakelijk wordt met een fijngeprakte gekookte banaan en geraspte kaas. Met behulp van een vochtige theedoek wor den ze gevormd en vandaaruit met zachte hand, ze mogen niet openbreken, in de frituurolie overgebracht. Verse zoete maïskolven komen uit Israël en ze zijn binnen een i de magnetron gaargekookt. Voordat ze daar ingaan het blad terugslaan, het haar verwijderen en blad weer dichtvouwen. Verpakt in alumi niumfolie kunnen ze straks ook op de barbecue garen. Heerlijk met een klontje boter. De kol ven met groene schutbladeren en lichtgele korrels zijn het lek kerst. Naarmate de maïs geler en rijper wordt zet de suiker zich om in zetmeel en zijn de korrels minder goed zacht te krijgen. Maïskorrels uit blik zijn minder zoet en heel geschikt om Indische maïskoekjes, de 'frikadel djagoeng' te bakken. Ze smaken goed als snack maar ook bij de rijsttafel. Uitgelekte maïskorrels fijnhakken en er met gesnipperde ui, selderij, knoflook, sambal, trasi, paar eetlepels bloem, zout en een ei een beslag van kloppen. Hier van kleine koekjes frituren. Gefermenteerde maïs is de ba sis van de Bourbon-wiskey waarvan de productie strikt is geregeld door de Amerikaanse wet. Ze moet voor minstens de helft uit maïs zijn gemaakt en minimaal twee jaar op nieuwe eikenvaten zijn gerijpt. De ver koolde binnenkant daarvan be zorgt de drank zijn bijzondere rooksmaak. Indianen brouwen maïsbier waarmee ze het tekort aan vitamine B uit hun hoofd- voedsel, gewone maïs, aanvul len. Ijverige missionarissen die in het verleden een alcoholver bod predikten moesten ontdek ken dat de gewonnen schaapjes gezondheidsproblemen kregen. Wij weten nu hoe dat kwam. HEINZ /=lg/rs, AVST/.5" AdOO/ <2-A SSAA& C& TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring De vreemdeling liep bedrijvig naar de deur en nam afscheid. ,,Ik wilde niet vertrekken zonder de eigenaar van dit pand gesproken te hebben", sprak hij. ,,In mijn positie moet men voorzichtig zijn. Ik ben de onderminister van justi tie moet u weten en ik behandel de po litiezaken. Men zou zo licht kunnen zeggen dat ik bij u heb ingebroken. Want hoe ik hier kom begrijp ik niet; ik moet overwerkt zijn. Maar nu moet ik mij reppen; de politiezaken gedogen geen uitstel. Tot ziens, waarde heer!" Na deze woorden spoedde hij zich heen over het fraaie gazon en zijn gast- Jieer keek hem glimlachend na. „Hij weet niet hoe hij hier kwam", mompel de heer Ollie. „Nu, ik weet het wel. Die verwisseling is goed gegaan, al zeg ik het zelf. Ach, wanneer men zoiets han dig doet, kraait er geen haan naar..." Inmiddels had de onderminister de openbare weg bereikt en daar ont moette hij de markies de Cantecler. Het toeval wilde, dat de beide heren dezelf de lagere school hadden bezocht en er ontspon zich dan ook een levendig ge sprek. „Amice!" riep de edelman uit. „U moet ik juist hebben! U behandelt de politiezaken; maar hoe behandelt u die?" „In overwerk, waarde heer", antwoord de de ander. „Ik moet mij reppen!" „Fi done", hernam de markies. „Het komt me voor, dat u gisteravond de hele po litiemacht van Rommeldam hebt over geplaatst. Nu is de stad weerloos over geleverd aan de platte bruut, die op ginds gazon woont." „Gisteravond?" herhaalde de bewindsman verblekend. „Maar toen was ik niet ten departe- mente! Toen was ik hier, al weet ik ook niet hoe. Ik moet overwerkt zijn. Alles loopt mij uit de hand." „Parbleu!" pre velde markies. „Dan zit Bommel ook daar achter! De toestand is ernstiger dan ik dacht." H W R DOOR JAN VISSER Wanneer na een lange periode van rustig weer depressies het heft u handen nemen zou men kunnen stellen dat de bezem door de atmo feer gaat. Gisteren werd de bezem echter bijna letterlijk door Neder land gehaald. Er stond namelijk een straffe zuidwestenwind (kracht tot hard aan zee) en in combinatie met de grote droogte begon de mulle bovenlaag te stuiven. Boeren die in het veld aan het ploegen 1 waren creëerden complete stofstormen en in de duinen stoof het zand. In het oosten van het land nam het zicht zelfs af tot minder d 100 meter. De zuidwester voerde echter wel aanmerkelijk zachtere lucht aan. Vlak aan zee was dat, vanwege het nog koude zeewater, nog met zo 8 goed te merken (Bloemendaal rapporteerde maximaal 11,3 graad) maar verder landinwaarts werd het 14 graden (Schiphol 14,4). In midden en zuiden van het land werden maxima bereikt tot 16-18gr den. De aangenamere temperaturen werden niet bereikt bij een uit bundig schijnende zon. Over het algemeen trokken er namelijk veel wolkensluiers over ons land. Deze hingen samen met een front oph midden van de Noordzee. Vanochtend was het systeem boven het noorden van het land aange komen. Bij ons vielen enkele spetters. Langs het front verplaatst zit een storing waardoor de regenkansen tussen vanmiddag en m genochtend tamelijk groot zijn. Veel regen wordt niet verwacht: hoo uit enkele millimeters. Over het algemeen blijft het tijdens het weekeinde meestentijds droog met nu en dan zon, weinig wind en temperaturen die 's mid dags waarden bereiken omstreeks 15 graden. Bepalend voor het weerbeeld is een hogedrukgebied boven de Noordzee en Scandinav 9.2 Na het weekeinde vindt er een overgang plaats naa#r wisselvallig we Onder invloed van oceaandepressies gaat het dan periodiek regene en helaas gaan ook de temperaturen weer enkele graden naar bene den. E U KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met vrijdag. Noorwegen: Aan de kust ten noorden van Bergen soms een winterse bui. Elders gere geld zon en droog. Maxi ma vaak tussen de 5 en 10 graden, in het noor den wat lager. Zweden: Op de meeste plaatsen flink wat zon en droog weer. Middagtempera- tuur rond 10 graden, in het noorden beduidend lager. Denemarken: Rustig en droog weer met flink wat zon. Middag- temperatuur rond 12 gra den. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zowel zon als wolkenvel- Wales en Zuidwest-Engeland kans up regen. Maxima rond 13 graden, rond Londen vandaag hoger, op beide da gen langs de Noordzeekust frisser. België en Luxemburg: Zowel zon als wolkenvelden en op bei de dagen kans op een bui. Maximum temperatuur vandaag ongeveer 14 gra den, morgen iets hoger. Noord- en Midden-Frankrijk: Vanuit het westen meer bewolking en toenemende kans op regen. Middag- temperatuur vandaag soms dicht te gen de 20 graden, morgen iets lager. Portugal: Vandaag geregeld zon maar ook hier en daar een bui. Morgen vooral in het noorden enige tijd regen. Maxima van 17 graden bij Porto tot rond 22 in de Algarve. Madeira: een bui. Middagtemperatuur rond 22 graden. Spanje: Vandaag in de oostelijke helft nog tem peraturen van soms meer dan 25 gra den. Verder een toenemende kans op regen- en onweersbuien en maxima rond 22 graden, in het noordwesten beduidend lager. In het zuidoosten blijft het de komende twee dagen droog en er is geregeld zon. Canarische Eilanden: Flink wat zon, heel misschien een bui en temperaturen stijgend tot tegen de 30 graden. Marokko: Westkust: flink wat zon, maar in het noorden ook kans op wolkenvelden en op een bui. Middagtemperatuur vlak aan zee van 18 graden rond Tanger tot ruim boven de 20 verder zuidwaarts. Tunesië: Veel zon eri temperaturen .ruim boven de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Vanuit het westen meer bewolking en een toenemende kans op buiige regen. Vandaag warm met maxima van 20 tot 25 graden, morgen iets lager. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon, morgen mis schien een bui. Middagtemperatuur ongeveer 23 graden. Italië: Droog en veel zon. Morgen in het noordwesten toenemende kans op een bui. Middagtemperatuur met name morgen op veel plaatsen rond 20 gra den. Corsica en Sardinië: Vandaag flink wat zon., morgen toene mende kans op een bui. Middagtem peratuur iets onder de 20 graden. Malta: In het algemeen zonnig. Middagtem peratuur rond 18 graden. Griekenland en Kreta: Zowel zon als stapelwolken en met na me op het Griekse vasteland kans op een bui. Middagtemperatuur van 16 tot 19 graden. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse zuidkust ten oosten van Antalya en op Cyprus grote kans op enkele stevige regen- of onweers bui. Elders vooral van tijd tot tijd zon Maxima uiteenlopend van 17 graden op de Dardanellen tot 30 op Cyprus. ZATERDAG 26 APRIL 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.20 Zon ond Maan op MaanonderOS Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.42 19.02 06.15 Laag 02.24 14.44 02.05 14 Weerrapporten 24 april 20 uur: Luxemburg licht bew Bangkok - Buenos Am Casablanca 12 8 35 19 19 10 16 5 Half tot zwaar bewolkt en kans op buiige regen, lokaal misschien met on weer; vandaag vooral in het noorden en midden en morgen juist in het zuiden. Middagtemperatuur vandaag sterk uit eenlopend van een graad of 12 in het noorden tot 20 in het zuidwesten. Mor gen kleinere verschillen. Zwitserland: Vandaag flink wat zon en droog. Mor gen meer bewolking en kans op enkele regen- of onweersbuien. Vrij zacht met maxima rond 19 graden. Oostenrijk: Vandaag vrij zonnig. Morgen meer be wolking en later op de dag in Tirol mo regen- of onweersbui, N R dagtemperatuur uiteenlopend v graad of 16 in het noorden tot 20 lokaal in Karinthië of Stierrï Polen: Vandaag meest bewolkt en enige»,, regen of buien. Morgen geleide 1 droog en van het noordwesten klaringen. Middagtemperatuui 12 graden, maar vandaag in het z. oosten nog iets hoger Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en vooral in het noon kans op een bui. In Sla g.( idaag eerst nog v gen in het westen van Tsjechië m kans op zon. Middagtemperatuur op j) pend tot ongeveer 17 graden Hongarije: Zonnige perioden en morgen een regen- of onweersbui, maxima, op vandaag rond 17 grade "1 variëteiten chips, maar ook basis voor tortilla, taco, polenta en andere smakelij- Maïs, niet alleen ke happen. FOTO STUDIO WICK NATZIJL

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10