Gemeentehuis moet ook zaterdag open Binnenland i !k Keukenhof j Meer Nederlanders willen aparte ruimte voor rokers ~W\ Defensie bekent schuld in vervuilde Cannerberg efensie claimt Utrechtse pannenbus Vastzittend teckeltje kost Bennekommer het leven klDERDAG 24 APRIL 1997 ivemdiploma straks otter of zeehond rfn aan den rijn Afzwemmen voor het diploma A, B of C be- k ort na de zomer tot het verleden. Vanaf 1 oktober wordt de m ude reeks vervangen door zwemdiploma's met benamingen ■otter, bever en zeehond. Volgens de Nationale Raad voor ^fcndiploma's zal behalve de technische zwemvaardigheden ■fchet voorkomen van watervrees voorop staan in de nieuwe emles. oodlanding Hercules na motorpech iHOVENEen Hercules-vliegtuig van de Koninklijke Lucht- icht heeft gisteren een noodlanding gemaakt op het vliegveld Eindhoven. Het toestel had problemen met één van de mo- en. De piloot zette de motor uit en wist zonder problemen te iden. Meteen na de melding was de alarmprocedure gestart werden de civiele instanties gewaarschuwd. naardere straf voor criminele bendes ihaag Minister Sorgdrager (justitie) wil de maximum cel- affen voor deelname aan een criminele organisatie verhogen li vijf naar zes jaar. De bijbehorende geldboete zou van 25.000 Iden moeten worden opgetrokken tot 100.000 gulden. Voor [leiden van een criminele organisatie wil Sorgdrager een cel- af van ten hoogste acht jaar invoeren. Sorgdrager komt in mei et een wetsvoorstel voor strafverzwaring. imer akkoord met loonsverhoging ihaag De Tweede Kamer stemt in met de verhoging van de la geheten schadeloosstelling (het vaste salaris) voor parlemen- lêrs van 9.552 gulden bruto per maand naar 11.557 gulden, senover deze 'loonsverhoging' staat een verlaging van zowel onkostenvergoeding als de reiskostenvergoeding voor niet- ion-werkverkeer. Netto gaan de parlementariërs er daardoor top vooruit. De wijziging leidt er wel toe dat het wachtgeld ir ex-parlementariërs in de toekomst omhoog gaat. or ex 1 nd nderzoek naar advocaat Juliet-zaak De Bredase hoofdofficier van justitie, J. Wabeke, stelt een lerzoek in naar het optreden van advocaat M. van Gessel. Gessel is de raadsman van de dinsdag tot vier jaar cel ver- rdeelde 31-jarige Brit, die justitie aan bewijs hielp in de zoge ten Juliet-zaak. De hoofdofficier beschuldigt de raadsman van •in' gedrag. Van Gessel sloot volgens Wabeke een schriftelijke i/met het openbaar ministerie (OM). Vervolgens verklaarde voor de rechtbank dat het OM niet alle aan zijn cliënt gedane often in de overeenkomst heeft vermeld. Door zo te handelen icht Van Gessel volgens Wabeke een 'stinkbom tot ontplof- met het kennelijke doel het OM in diskrediet te brengen. flrter werken bij Shell kan erdam Shell en de vakbonden hebben gisteren overeen- mming bereikt over een 2-jarige CAO die met ingang van QC 38 een kortere werkweek mogelijk maakt. De medewerkers jgen automatisch drie ATV-dagen. Evenveel dagen kunnen ze 8 lij kopen. Nemen ze alle zes dagen op. dan werken ze gemid- d 37 uur per week. Nu heeft het bedrijf nog een werkweek )38 uur. Nieuw is het bedrijfsprestatiesysteem. Daarmee inen de Shell-medewerkers vanaf 1998 maximaal ccn bonus iduizend gulden per jaar verdienen. ctie op komst 'voor schone kleren' eterdam 'Kies voor Schone Kleren'. Onder dat motto voeren bonds-, consumenten-, milieu- en ontwikkelingsorganisaties 39 komende maanden actie voor betere werkomstandigheden ie kledingindustrie. Ook willen ze dat winkels meer milieu- mdelijke kleding gaan verkopen. De campagne begint zon- 5in Amsterdam. Consumenten kunnen winkels via kaarten roepen tot het deelnemen aan het Eerlijk Handels Handvest, drijven die het manifest erkennen, zijn bereid extern te laten ïtroleren of ze zich aan de gedragscode houden. Zij krijgen ikeurmerk. garettenmakers Philip Morris onwel oen op zoom Sigarettenfabriek Philip Morris in Bergen op im heeft gisteren een verpakkingsafdeling moeten sluiten na- tal van werknemers onwel waren geraakt. Negentien perso- elsleden zijn per ambulance naar ziekenhuizen in de omge- igafgevoerd, waar ze voorlopig 24 uur ter observatie blijven, theeft het bedrijf woensdagavond laat bekendgemaakt op inderhaast belegde persconferentie. De klachten liepen uit- van een tintelende huid tot braakneigingen. Sommigen wa- flauwgevallen. De oorzaak van de klachten is nog een myste- Koninklijk gebaar van de Keukenhof! Kom op Koninginnedag naar de Keukenhof waar honderdduizenden bloemen (ook oranje!) bloeien. Bezoek het gloednieuwe Prins Willem Alexander Paviljoen waar u zich iunt laten fotograferen te midden van de 'Prinses Beatrixtulpen'. Open: dagelijks t/m 22 mei. Van 8.00 tot 19.30 uur. Kassa's tot 18.00 uur. Vergeet uw camera niet! De mooiste lente vind je in de Keukenhof. Nieuwe partij wil marihuana als medicijn rotterdam gpd De Stichting Patiëntenbelan gen Medische Marihuana in Rotterdam gaat een politieke partij oprichten met als doel het medicinale gebruik van de softdrug te legaliseren. De stichting is ook bezig met de oprichting van de actiegroep Cannabis als medicijn om meer aandacht te krijgen voor het medicinale gebruik van marihuana. Marihuana zou goed werken als spierverslapper bij multiple sclerose-patiënten en als eet- lustopwekker bij aidspatiën- ten. Mensen met kanker zou den er baat bij hebben tijdens een chemokuur, omdat mari huana de misselijkheid onder drukt. Maar de drug werkt vol gens voorzitter G. de Zwaan van de Stichting Patiëntenbe langen Medische Marihuana ook als algehele oppepper. „Patiënten kunnen hiermee hun pijn en ellende op een zij spoor zetten." De stichting richt de partij op om voet aan de grond te krijgen bij de Tweede-Kamer fracties. De Gezondheidsraad heeft begin dit jaar minister Borst van volksgezondheid af geraden het medicinale ge bruik van marihuana te legali seren. Grote ontevredenheid over huidige openingstijden den haag gpd Bijna alle Nederlanders vinden dat ze ook 's avonds en op zaterdag in het gemeentehuis terecht moeten kun nen. Burgers zijn zeer ontevreden over de huidige tijden waarop zaken als paspoort en rijbewijs kunnen worden geregeld. Deze kritiek op de dienstverlening geldt in min dere mate ook voor postkantoren, maar nauwelijks voor banken. Over de ruimere openingstijden van winkels is het publiek zeer tevreden. voorbeeld huursubsidie, een bijstandsuitkering of een par- keerontheffing voor invaliden wil aanvragen, moet er rekening mee houden dat dit in de mees te gemeenten niet buiten kan tooruren kan. Daar komt bij dat ambtena ren een 36-urige werkweek heb ben gekregen en als gevolg daarvan meer vrije dagen. De bedoeling was dat dit tot een grotere service aan de burger zou leiden. In de praktijk pakt dat heel anders uit. Zo zijn er gemeenten die ineens vrijdag middag of de gehele vrijdag dicht zijn. Enkele gemeentehui zen waaronder Leiderdorp gaan vanaf 30 april zelfs twee weken helemaal op slot, omdat de De Consumentenbond, die de ze gegevens vandaag publiceert, vindt dat gemeenten veel meer moeten doen voor hun inwo ners. De Vereniging Nederland se Gemeenten (VNG) wil nog niet reageren op de bevindin gen van de consumentenorga nisatie. De openingstijden van de ge meentehuizen en de verschil lende diensten zijn voor de meeste inwoners een raadsel, blijkt uit het onderzoek van de bond. Het is geen uitzondering dat je op het stadhuis op een bepaald tijdstip wel terecht kunt voor een paspoort, maar dan niet voor iets anders. En wie bij ambtenaren anders hun vrije dagen niet kunnen opnemen. De Consumentenbond vindt dat de loketten juist vaker open zouden kunnen gaan omdat het personeel door de flexibelere werktijden vaker beschikbaar is. Ook zou buiten kantooruren meer kunnen worden gewerkt met afspraken en gebruik kun nen worden gemaakt van nieu we elektronische diensten zoals Internet en E-mail. Over de nieuwe winkeltijden zijn de consumenten wel erg te vreden. Behoefte aan nog latere openingstijden sinds de in voering van de nieuwe Winkel sluitingswet in mei 1996 mogen winkels tot uiterlijk tien uur 's avonds open blijven is er niet. Ook het maximale aantal van twaalf koopzondagen blijkt voldoende. Iets minder dan der tig procent zou een tweede koopavond door de week nog wel prettig vinden. Geen enkele Nederlander vindt het echter nodig dat gemeenten, postkan toren en banken ook op zondag open zijn. den haag «anp In restaurants, bioscopen en schouwburgen moeten aparte ruimten komen voor rokers en niet-rokers. Eind 1996 dacht 85 procent van de bevolking er zo over, tegenover 75 procent in het eerste kwartaal van dat jaar. Dit blijkt uit een enquête van het NIPO, in opdracht van de stichting Volksgezondheid en Roken (Stivoro). Het NIPO vergeleek de re sultaten van het eerste kwar taal met het laatste kwartaal, om onder meer het effect van de omstreden advertentie campagne van sigarettenfabri- kant Philip Morris over passief roken te kunnen meten. Dat effect heeft eerder in het na deel dan in het voordeel van de fabrikant gewerkt, conclu deert Stivoro uit de resultaten. Wel is het zo dat minder mensen ervan overtuigd zijn dat gedwongen meeroken longkanker kan veroorzaken (57 procent tegenover 60 pro cent in het eerste kwartaal). Ook oordelen mensen iets minder hard over de schade lijkheid van passief roken voor de gezondheid. Volgens het NIPO zijn in de loop van 1996 meer mensen gaan vinden dat rokers in af- I gesloten ruimten eerst aan de aanwezigen moeten vragen of i zij een sigaret mogen opste- ken. Vier procent meer men sen (84 procent) menen dat ie- I dere werknemer zijn of haar werk zou moeten kunnen doen, zonder last te hebben van rook. Roken tijdens de zwanger schap is een belangrijke factor bij het ontstaan van luchtweg klachten in de eerste levensja- ren. Dat stelt dr. J. de longste j in de oratie waarmee hij van- l daag het hoogleraarschap kin dergeneeskunde aan de Eras- I mus Universiteit Rotterdam heeft aanvaard. In Nederland I wordt grootschalig onderzoek j verricht naar de oorzaak en het verloop van longklachten I bij jonge kinderen. De Jongste j gaat zich met name bezighou- i den met kinderlongziekten. Hij zegt dat roken een belang- rijke vermijdbare oorzaak is bij j het ontstaan van ademha- j lingsklachtcn bij kleuters. Volgens De Jongste is aan- I getoond dat er een relatie is tussen het geboortegewicht en longfunctie en chronische bronchtis op de leeftijd van zestig, zeventig jaar. De met asbest vervuilde Cannerberg in Zuid-Limburg was gisteren even toegankelijk voor de pers. De journalisten kregen wel beschermende maskers uitgereikt terwijl de militairen, die jarenlang in het NAVO-complex werkten, altijd zonder rondliepen. foto anp Raymond rutting Eén slachtojfer is al overleden aan longkanker veroorzaakt door asbest den haag «gpd Er zijn fouten gemaakt bij de aanpak van de asbestproblemen in het voormalige NAVO-complex de Cannerberg bij Maas tricht. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft staatssecretaris Gmelich Meijling van defensie dat de militairen beter be schermd hadden moeten worden. De staatssecretaris erkent dat een militair is gestorven in december 1989 als ge volg van zijn werk in het met asbest ver vuilde complex. Een groep van 29 voor malige medewerkers van de Cannerberg heeft Defensie inmiddels aansprakelijk gesteld. Uit de brief van Gmelich Meijling blijkt dat er nogal wat is misgegaan in het complex, waar tussen 1960 en 1992 dui zenden militairen aan asbest zijn bloot gesteld. Zo werden de beschermende kleding en maskers, die in 1977 zijn aan geschaft, nooit gebruikt. Hierdoor liep onderhoudspersoneel een verhoogd risi co op contact met asbest. Waarom de beschermende kleding in de kast bleef, is niet duidelijk. De Nederlandse overheid had zelf de beschermende maatregelen voor Nederlandse militairen onder NAVO-commando kunnen verplichten, maar heeft dat niet gedaan. Daarnaast is verzuimd bij de Arbeids inspectie een ontheffing aan te vragen voor het bewerken van producten met asbest. Volgens het Asbestbesluit van 1978 moet dat, maar tot 1991 is dat niet gebeurd. Bovendien bleek het personeel te denken dat filters die in de periode 1977 tot 1979 in de Cannerberg waren geplaatst bescherming boden tegen as best. Dat was niet het geval. Op verzoek van het personeel zijn re gelmatig metingen verricht naar asbest- concentraties. Volgens de staatssecreta ris bleven die in de meeste gevallen be neden de toen geldende waarden en daar waar hoge waarden werden geme ten, was dat een gevolg van onderhouds werkzaamheden. SP-fractievoorzitter Marijnissen eist openbaarmaking van het volledige dos sier. Volgens hem heeft Defensie de con clusie van het TNO-rapport over asbest- metingen in de Cannerberg beïnvloed. De staatssecretaris schrijft in zijn brief dat 'TNO het rapport kennelijk heeft aangepast naar aanleiding van commen taren van Defensie'. De SP wil een parle mentair onderzoek naar de rol van het ministerie van defensie. Dat is voor de andere partijen nog een stap te ver. PvdA, CDA en Groen Links willen dat de minister in een Kamerdebat opheldering geeft. Dubbelpensioen oud-SS'ers stoppen wordt een taaie klus den haag gpd Het ministerie van sociale za ken gaat Duitsland de namen vragen van Nederlandse SS'ers en Wehrmachtsoldaten, die tus sen 1940 en 1945 voor het nazi regime hebben gevochten en op dit moment een Duitse uitke ring krijgen. Sociale Zaken hoopt aan de hand van de na menlijst een einde te kunnen maken aan de dubbele pensioe nen van sommige ex-SS'ers. Dat blijkt uit antwoorden op vragen van de Kamerleden Middel (PvdA) en Leerkes (Unie 55+). In februari werd bekend dat voormalige Oostfrontstrijders er financieel vaak wanner bijzitten dan menig nazi-slachtoffer. Ze krijgen behalve hun AOW ook nog geld uit Duitsland. Verte genwoordigers van joodse orga nisaties en Kamerleden toon den zich onthutst en pleitten voor onmiddellijke stopzetting van de uitkeringen. Dat laatste is echter niet zo gemakkelijk, zo blijkt uit de ant woorden van Sociale Zaken. Op dit moment krijgen zo'n 390 personen een pensioen uit Duitsland, maar dit zijn lang niet allemaal oud-soldaten. Het gaat om een zeer beperkte groepje, de uitkering wordt ge geven in het kader van de Bun desversorgungsgezets. Onder de uitkeringstrekkers berinden zich ook verzetsmen sen en personen die bij een bombardement letsel hebben opgelopen Sociale Zaken weet niet of Duitsland de verschillen de groepen kan onderscheiden. En zelfs als de Duitsers de gege vens zo uit hun mouw schud den, is het nog maar de vraag of de uitkeringen direct kunnen worden stopgezet. Nederland.zal moeten bewij zen dat een ex-soldaat zich heeft schuldiggemaakt aan mis daden tegen de mensheid. Dan trekt Duitsland zelf de uitkering in. Een andere mogelijkheid is dat Nederland zelf een maatre gel bedenkt om de AOW-uitke ring te korten. Dat is nu nog niet mogelijk. cht.gpd -hten de Russen het toch een keer in hun hoofd ha- Nederland binnen te vallen, zal het Nederlandse leger er voor terugdeinzen de Iswagen-bestelbus van Bet- Kookwinkel aan de ichtse Vismarkt te vorderen, de auto kunnen manschap- naar het front worden over tocht of gewonden worden voerd. De bus wordt één 'r dagen in opdracht van de chtse burgemeester Opstel- Joor deze onvermoede mis itaxeerd. dacht dat de Koude Oor voorbij was", schampert >es van Betsies Kookwinkel eerst dacht aan een verlate toen de gewraakte fschuwingsoproep Keuring orrijtuigen één dezer dagen !em op de deurmat viel. Het D^(j nPel van de gemeente ïht was echter bittere ernst: fnsie heeft zijn oog laten [n op de bestelbus van Toes. -■ 0t terwijl hij het ding alleen had aangeschaft om er potten, pannen en pollepels mee te transporteren. Toes krijgt binnenkort een taxateur op bezoek die de waar de van het voertuig komt schat ten. In de Algemene Vordering Motorrijtuigen Inkwartierings- wet 1953, artikel 35, staat dat 'in tijden'van spanning of mobili satie de krijgsmacht op volle sterkte wordt gebracht' en daar zijn meer voertuigen voor nodig dan voor een vredesleger nood zakelijk is. „Dolle waanzin", zegt winkelier Toes. Hij is dan ook niet van plan aan een der gelijke poppenkast mee te doen. Wat dat laatste betreft, zou hij de eerste zijn, verklaart majoor R. van Duijn van het mi nisterie van defensie. „Als ie mand medewerking weigert, volgt er een proces-verbaal en al die ellende. Zover is het nog nooit gekomen. Het is onze er varing dat mensen die we bena deren uiteindelijk altijd mee werken als ze begrijpen waar het voor dient." Volgens Van Duijn selecteert zijn werkgever jaarlijks tien- tot twaalfduizend auto's uit een lijst van de Rijksdienst voor het YVegverkeer. De bus van Betsies Kookwinkel zit daar ook bij om dat het een auto is met een grijs kenteken. De Volkswagen kan eventueel ingezet worden als een vreemde mogendheid Ne derland mocht aanvallen. Ook is het mogelijk dat de bus wordt gevorderd bij een grootschalige ramp. „Vroeger had Defensie 50.000 van dergelijke auto's op de lijst staan," vertelt de ma joor. Maar dat hoeft niet meer omdat de tijden zijn veranderd: Het leger is steeds kleiner ge worden en de vijand van weleer kampt zelf met een wagenpark dat van ellendigheid uit elkaar rammelt. Volgens Van Duijn kost het een miljard gulden als Defensie zelf voor een compleet wagenpark zorgt. „Dan heb je een wagenpark waarvan een groot deel na zes, zeven jaar een paar kilometer op de teller heeft staan, maar toch weer verkocht moet worden op de dump. Dat is te duur." arnhem gpd-anp „Dag pappie." Na die afscheidswoor den, een dag voor haar achttiende ver jaardag, hakte de dochter uit Randwijk een paar keer met een bijl in op het hoofd van haarvader. Haar vriend uit Wageningen bewerkte hem daarna ook nog vele malen met een hakbijl. Het zelfde wapen waarmee hij even daar voor de echtgenote van zijn schoonva der in spé in haar slaapkamer de sche del had ingeslagen. Het tweetal werd uiteindelijk gearres teerd nadat de politie door hen gevoer de telefoongesprekken had afgeluisterd. Precies op tijd, zo bleek. De dochter en haar vriend hadden al vliegtickets in hun bezit om naar een land 'ergens in het Verre Oosten' te vertrekken. Het was gisteren muisstil in de kleine zaal van de Arnhemse rechtbank, toen het tweetal door rechtbank-president Vegter werd geconfronteerd met de gruwelijke details van de moord op het Bennekomse echtpaar. Een weloverwo gen en vooraf zorgvuldig geplande ac tie, zo bleek. Spijt van de gebeurtenis sen hadden ze geen van twee. Of het moest zijn van de 'eigenlijk niet geplan de' dood van de 44-jarige vrouw. Door 'een missertje in de communicatie' was het toch zover gekomen, vertelden zij over de lugubere gebeurtenisen in sep tember vorig jaar. Maar dat de 47-jarige vader dood moest, stond voor hen als een paal boven water. Hij had de doch ter immers seksueel misbruikt en daar voor bestond maar één straf: De dood. „En een moord is minder erg dan ie mand seksueel misbruiken", vond de vriend. Hij verklaarde alles te hebben gedaan uit liefde voor zijn vriendin. De dochter ontving in augustus een brief van haar stiefmoeder waarin werd aangedrongen de contacten tussen va der en dochter te herstellen. „Dat was het moment waarop alles weer begon te leven." Samen met de Wageninger nam ze de moordscenario's, die ze de maan den daarvoor hadden geschreven, door. Op de avond van 15 septembër werd één van de plannen ten uitvoer ge bracht. De dochter verstopte zich ach ter een schuurtje en de vriend belde aan. Aan de vader, die hij herkende van een foto, vroeg hij een schep te leen omdat zijn teckel in een vossenhol vast zat. Toen de man daarop nietsvermoe dend naar de schuur liep om de schep te halen, sloeg hij toe met de botte kant van de bijl. Het slachtoffer stortte be wusteloos neer. De dader rende daarop direct naar de slaapkamer op de eerste etage. Met 'pardon mevrouw, er is iets gebeurd', wekte hij de echtgenote uit haar slaap. Direct daarna mepte hij er in volle herigheid op los. Daarna ging hij weer naar beneden en trof daar zijn vriendin, net op het mo ment dat haar vader aanstalten maakte om overeind te komen. Zij bedacht zich geen moment, riep 'dag pappie' en sloeg hem de schedel in. De op dat mo ment totaal verwilderde vriend haalde ook nog eens een keer of tien uit. Geen van beiden dacht aan de twee kinderen van een en drie jaar oud die in hun bedjes lagen. Ze bleven twee dagen al leen in huis totdat de politie een mel ding kreeg van de werkkring van de man. De dochter vierde de volgende dag zelfs gewoon haar verjaardag. Van haar vriend kreeg zij als cadeau een paar oorbellen met daaraan een bijltje. Die kreeg op zijn beurt het boek Schuld en boete van Dostojevski, waarin een moord met een bijl voorkomt. Daaruit putte het duo inspiratie. Over het motief van de moord - seksue-. Ie mishandeling - bestonden gisteren nog veel vraagtekens. Het rapport van het Pieter Baancentrum geeft daarover geen helderheid. Wel achtten de Utrechtse onderzoekers beide verdach ten sterk verminderd toerekeningsvat baar en adviseren zij de rechtbank hen tbs op te leggen. De advocaat van de dochter wil echter een 'contra-experti se' laten uitvoeren. Ook wil zij nog en kele getuigen horen die mogelijk meer weten over het seksueel misbruik van de dochter. De raadsman van de vriend vroeg de rechtbank de samenstellers van het rapport als getuige te mogen horen. De Arnhemse rechtbank willigde de verzoeken in. De zaak is voorlopig aangehouden tot 30 mei.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5