'Ajax zit nu op de tweede rang' lorussia Dortmund zuinig naar finale Juventus dondert Ajax keihard van het podium Krajicek in grootse vorm Sport CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -5356463 fisman toegelaten tot cursus jt» Trainer Henk Wisman van Quick Boys is toegelaten tot de uwe cursus coach betaald voetbal. Jan Wouters is ook een de zestien trainers die de leergang van een jaar in Zeist gaat Igen. Als toelatingscriteria hanteerde de KNVB de opleiding en at van dienst als speler en een afsluitend toelatingsexamen, overigen cursisten die zijn toegelaten: Adelaar (GVW), Beijer flstar)Brard (Vitesse). Van Dijk (FC Groningen), Dusseldorp W), Duut (Fortuna S), Eisen (MW), Kruys (AGOW), Lee aarlem), Lodeweges (WOG), Metgod (Excelsior), Olde Rieke- ik (Ajax), Ophof (Bennekom), Van der Zouwen (ASWH). Reser- szijn Roks (Sparta) en Rutten (FC Twente). Zij worden bij een Igende cursus rechtstreeks toegelaten. rheldeprijs voor Erik Zabel iqten De Duitse wielrenner Erik Zabel heeft in Schoten de ;te editie van de Scheldeprijs op zijn naam geschreven. De jreur uit de Telekom-ploeg versloeg na 202 kilometer wereld- mpioen Johan Museeuw (België) en Andrei Tsjmil (Moldavië) de eindsprint van het peloton. Eerder dit jaar won Zabel al de eningsklassieker Milaan-SanRemo. Ludo Dierckxens bleef als tste over van een groepje renners dat al vroeg ontsnapte. Het lolon achterhaalde ook hem echter in de laatste van de drie iatselijke ronden. oek van Wely in de fout ite carlo Loek van Wely heeft de ongedeelde eerste plaats het Amber-schaaktoernooi slechts één dag behouden. Hij door gisteren twee keer simpel van de Spaanse Let Alexej Sji- Jeroen Piket kwam niet verder dan twee remises tegen hek sluiter Ulf Andersson. De grootmeester uit Leiderdorp kwam de blindpartij nog wel heel dicht bij de winst. Viswanathan and uit India deed van alle kanshebbers de beste zaken. Hij ui twee keer van concurrent Vladimir Kramnik uit Rusland. ingis drie weken uitgeschakeld uch» Martina Hingis staat drie weken op non-actief. De num- één van de wereld liep een beenblessure op bij een val van paard. Zwitserse kranten hebben dat bekendgemaakt. Hin- is een fanatiek liefhebster van paardrijden. De 16-jarige Zwit- :se mist de komende evenementen in Hamburg, Rome en rlijn. De verwachting is dat het kwetsuur met rust te genezen onaldo tot 2006 bij Barcelona iCELONARonaldo heeft zijn contract bij Barcelona verlengd 30 juni 2006. Voorzitter José Luis Nunez van de Spaanse club eft dit bekendgemaakt. In de verbintenis is een clausule opge- men dat Ronaldo (20) voor een recordbedrag van bijna 200 Ijoen gulden tussentijds mag vertrekken. Dit bedrag is met [openbreken van het contract verviervoudigd. De Braziliaan ian zijn eerste seizoen bij de Catalaanse formatie bezig. Zijn idige verbintenis liep tot juni 2004. reamteam IV naar WK basketbal !L» De basketballiefhebbers in Athene kunnen zich verheu- op de komst van het Amerikaanse Dreamteam IV. Zeker tien de twaalf spelers in de selectie voor de wereldtitelstrijd van Igend jaar in Athene komen uit de Amerikaanse-profcompeti- NBA. Dat beloofde Russ Granik als plaatsvervangend leider de NBA in Rome, waar de Final Four om"de Europa Cup or landskampioenen plaatsvindt. )kol Tychy houdt er gewoon mee op rschau Verliezen is niet leuk, veel verliezen helemaal niet. moeten de bestuursleden van Sokol Tychy gisteren hebben dacht toen ze het met onmiddellijke ingang voor gezien hiel- n met hun ploeg in de Poolse voetbalcompetitie. Zij gaven erigens geen officiële reden voor het plotselinge afscheid, kol bivakkeerde op de troosteloze zeventiende plaats. Het itste duel, tegen het eveneens zeer bescheiden geklasseerde mik Zabrze, ging met 6-0 verloren. Voor de resterende duels Sokol Tychy wordt 0-3 genoteerd. orest heeft niets aan gelijkspel iden» Nottingham Forest heeft sinds de komst van Pierre van loijdonk dan wel niet meer zoveel verloren, de reeks van gelij- spelen helpt de club niet echt in de strijd tegen degradatie uit Premier League. Gisteren kwam Forest in de wedstrijd tegen rby weer niet aan scoren toe» Het bleef 0-0. Door dat schame- punt is Nottingham nog altijd laatste op de ranglijst. West un, een belangrijke rivaal in de onderste regionen, pakte in icester, dat ook nog lang niet veilig is, wel de volle buit. Het afscheidsfeest van Louis van Gaal wordt door Oude Dame' verpest Met de rug recht en het hoofd geheven heeft Louis van Gaal het Europese vaandel overgedragen aan zijn Itali aanse evenknie Marcello Lippi. Ajax is na de 4-1 neder laag in de halve finale van de Champions League tegen Juventus nu ook internationaal trendsetter af. De voorlo pers van het mondiale voetbal huizen tegenwoordig in Turijn. Dat doet een eerzuchtig trainer als Van Gaal pijn. Maar gisteravond draaide de scheidende trainer vakkun dig om die hete brei heen. het machtige Juventus zijn laatste hoop op een passend einde van zijn Ajax-periode smoorde. In de openingsfase hield Tijjani Babangida met twee riante kansen de schijn nog even hoog, maar in het verloop van de wedstrijd bleek Juventus niet eens vol gas te hoeven ge ven om Ajax de grootste Europa Cup-nederlaag onder Van Gaal toe te dienen. Van Gaal beriep zich na af loop op de golfbewegingen die van voetbal een even onvoor spelbare als fascinerende sport maken. „Wij zijn een periode de beste geweest", constateerde hij ogenschijnlijk laconiek. „Na een tijd komt er dan een andere club die weer beter is. Dat is voetbal. Dat is de uitdaging die er nu dus weer ligt. Er als be stuur en technische staf voor zorgen dat jij over een tijd weer de beste bent." Ronald de Boer erkende afge lopen nacht dat Ajax nu pas op de plaats moet maken. „Het lijkt me duidelijk dat we voorlo pig op de tweede rang zitten, dat we dit seizoen niet meer tot de top van Europa behoren." In Zürich, na de zwaarbevochten kwalificatie voor de kwartfinales van de Champions League, huilde De Boer tranen van ge luk. Dat vreugdevocht gold niet alleen hemzelf, maar ook zijn trainer. Het hoogst haalbare voor Van Gaal tijdens zijn slotseizoen is nu, met nog zes competitiewed strijden voor de boeg, kwalifica- TURIJN SIMON ZWARTKRUIS GPD-VERSLAGGEVER Het is ver na middernacht in het vliegtuig naar Schiphol als Ajax-voorzitter Michael van Praag met een meewarige glim lach zijn hoofd schudt. Steeds vaker wordt hij aangesproken over het einde van een tijdperk, dat van Louis van Gaal. Van Praag zegt de sombere bespie gelingen daaromtrent moeilijk te vatten. „Natuurlijk heeft Louis hier wel even wat neerge zet", verduidelijkt Van Praag. „Niet alleen met zijn presta ties, maar ook in de organisatie, in de manier van denken bij Ajax. Maar de club draait door. En misschien is het helemaal niet zo slecht om na zes jaar met iemand anders verder te gaan. Een man met een ander karakter, met andere denkbeel den." Die man, Morten Olsen, wacht een schone maar lood zware taak. Zijn charismatische voorganger bracht Ajax prijzen en lof alom. Er zijn momenteel weinig trainers die de vergelij king met Van Gaal kunnen doorstaan. Géruggesteund door zijn snelle en aanhoudende succes zette hij de club naar zijn hand. Als de laatste plooien worden gladgestreken meldt Van Gaal zich komende zomer in Barcelona, om daar te pogen dezelfde krachttoer uit te halen. Het is wrang dat het afscheid van de 45-jarige Amsterdammer niet in stijl zal zijn. Gisteravond keek Van Gaal roerloos toe hoe tie voor de UEFA Cup van vol gend jaar. Onoverkomelijke problemen zal dat niet opleve ren, aangezien in elk geval de nummers drie tot en met vijf voor deelname in aanmerking komen. Maar van het kampioe nengala naar het jaarlijks in waarde dalende UEFA Cuptoer nooi, dat is even slikken in Am sterdam. „Dat wordt wennen, ja", bekent Ronald de Boer. „We zullen volgend seizoen een nieuwe start moeten ma ken. Tuurlijk zullen we Van Gaal gaan missen, hij is een uitzon derlijke trainer. Maar daar moe ten we verder niet dramatisch over doen. Met Olsen als zijn vervanger en nog enkele aanko pen, en die komen er, moeten we volgend seizoen het verloren terrein weer heroveren." 'Zuur', noemde Van Gaal zes maanden geleden de gedachte aan een afscheid zonder prijs. Dat zei hij op 10 oktober vorig jaar, de dag waarop de directeur betaald voetbal zijn afscheid aankondigde. Zuur zal het dus zijn voor Van Gaal, maar gister avond gunde hij niemand een kijkje in zijn gevoelsleven. Koel analyseerde hij de ge volgde tactiek en zwaaide en passant, terecht overigens, Ju- TURIJN YPE MINKEMA GPD-VERSLAGGEVER Ze stonden er weer allemaal, net als toen, net als in het voorjaar van '92 tegen Torino. In precies dezelfde vak ken van het stadion Delle Alpi in Turijn. Toen stonden de voetballers van Ajax voor het hek, en zongen de sup porters: W<? are the Champions'. Ajax werd kampioen. Gisteravond strompelden vier Ajacieden met gebogen hoofden naar het vak, en treurden de fans: 'Que sera'. Ajax donderde tegen Juventus van het Europese podi um, hard en pijnlijk: 4-1. Ontluisterend. Het was de zwaarste Europese neder laag sinds 23 oktober 1980: 5-1 tegen Bayern. Kansen. Het ging om de eerste kans. Die moest er in. De Ajacieden zeiden het keer op keer aan de vooravond van de halve finale. Die eerste kans. Binnen tien minu ten kreeg Ajax gisteravond twee dotten van kansen. Ba bangida rende twee keer hard op doelman Peruzzi af. Na vijf minuten knalde de kleine Nigeriaan naast, in de herkansing schoof hij de bal opzij, naar waar Overmars had moeten staan. Bij 'Juve' kennen ze de wet van de kansberekening ook. Dat leerde het eerste duel, in de Arena (1-2). De kampioen van Europa kreeg de volgende twee kansen. Het werden twee doelpunten. En de wedstrijd was ge speeld. Het verschil? Zelfvertrouwen, vorm. Durf, bluf, uit straling. Waarom legde Babangida na zijn eerste misser de bal 'af? Waarom 'speerde' Overmars, toch niet de langzaamste, niet naar binnen om aanspeelbaar te zijn? Waarschijnlijk wilde hij de bal niet hebben. Dinsdag ochtend, bij de training, moesten Witschge en Over mars hoekschoppen nemen. Na de zoveelste mislukte poging liep coach Louis van Gaal opzichtig op de kleine aanvaller af en zei: „Ga jij maar weg. Laat Witschge ze maar allemaal nemen." En Overmars sjokte weg, het hoofd tussen de schouders. Ajax zag Juventus voorbijflitsen. De ploeg herkende de flits, de vorm. Het was het gevoel van '95. Een kans is een doelpunt. En alles lukt. Attilio Lombardo, gekop peld aan krachtmens Bogarde, moest na 25 minuten naar de kant voor een blessurebehandeling. Bij zijn te rugkeer ruilde hij met Di Livio, tegenstander van Schol ten. Was het om even op adem te komen? Tien minu ten later stond het 2-0. Het eerste doelpunt maakte hij zelf, met het hoofd, in het doelgebied. Daar had Van der Sar toch moeten regeren. Het tweede gaf hij aan, Vieri maakte af. De 'Oude Dame' kon doen wat het wilde. Zinedine Zidane mocht schitteren. Twee keer zette hij Ajax voor schut. De ene goal van Melchiot was niet eens een doekje voor het bloeden. Toen en nu. De frisse ploeg van '92 is oud geworden door het succes. 'Juve' haalt het jaar rond z'n vermoei de krachten van het veld en vervangt ze door hongerige bankzitters. Het verschil is niet te merken. Ajax hield het zes jaar lang vol, met een kleine selectie. Dat moest een keer fout gaan. Met hangen en wurgen, met rekken, op de toppen van de tenen, met de nagels aan de rand, werd de halve finale gehaald. Meer zat er niet in. Ajax is dringend toe aan rust. En aan nieuw elan. ventus veel lof toe. Geen woord over zijn naderende vertrek, laat staan over dreigende sportieve neergang. Terecht, zou Michael van Praag later zeggen. Juventus: Peruzzi; Ferrara, Montero, I'acchinardi en Juliano; Lombardo, Deschamps, Zidane (84. Conté) en Di Livio: Boksic en Vieri (70. Amoruso). Ajax: Van der Sar; Melchiot, Blind, Wit schge (84. Juan) en Frank de Boer; Scholten (56. Musampa), Litmanen en Bogarde; Babangida. Ronald de Boer en Overmars. Ajax vangt toch nog 27 miljoen AMSTERDAM ANP Ajax hield aan zijn tien duels in de Champions League bruto ongeveer 27 miljoen gulden over. Dat is meer dan in de twee voorgaande sei zoenen waarin de ploeg de finale bereikte. Ajax tou cheerde 2,8 miljoen voor deelname aan de competitie en 5,6 miljoen voor vier over winningen in de groep. De kwartfinales leverde 3,6 mil joen op. De entree in de hal ve eindstrijd 4,2 miljoen. Vijf keer een uitverkocht stadion stond garant voor ongeveer 8,5 miljoen. De rest komt uit de pot met televisiegelden. ussia Dortmund speelt de derdste Europese wedstrijd le clubgeschiedenis op 28 in München. Dat is niet iedereen feest, in elk geval voor de onpartijdige lief- ber. De Duitsers haalden de !e van de Champions Lea- via twee stiekeme overwin- ijes tegen Manchester Uni- Gisteren werd het op Old lord 0-1. jrussia reisde met een lijst sures naar Manchester. daar zijn ze in Dortmund iddels aan gewend. Coach feld heeft 22 spelers uitge- hoe er moet worden verde en gecounterd. Zelfs voor (o Sammer, de Portugese ngever Sousa en de Brazi- Cesar heeft hij vervangers, lie waren ook goed genoeg het fanatisme van het Uni- publiek en het fantasieloze «alsspel van de Engelse pioen te weerstaan, aanhang van Manchester led had sterspeler Eric Can- maar vast tot „De Verlos- uitgeroepen. De Fransman de Engelsen wel langs Dort- id (na de volkomen onnodi- •0 uitnederlaag) loodsen, ch Alex Ferguson wist dat niet reëel was. Zelfs Canto- !ou het niet alleen kunnen, leker niet in de belabberde die hij de laatste weken De nekslag voor Manchester United in beeld. Peter Schmeichel is geklopt; Lars Rieken heeft Borussia Dortmund op 1-0 gezet. tijd om internationaal eens te laten zien wat ze allemaal in hun mars hebben." De jonkies van United had den de allermooiste plannen. Maar al na acht minuten moch ten ze er alleen nog maar van dromen. Möller bediende met een slim passje Rieken, die in het centrum helemaal vrijgela ten was. De Deense doelman Schmeichel, die Van der Gouw weer tot bankzitter heeft gede gradeerd, was kansloos: 0-1. Cantona, die zich na de treffer gelijk als derde spits opwierp, had zijn ploeg even later terug op de rails moeten helpen. Op aangeven van Cole had hij in de 17de minuut de 1-1 moeten in tikken. Hij treuzelde, de spieren verkrampten en de inzet was zo zwak dat de al op de grond lig gende voorstopper Kohier, nau welijks hersteld van een griepje, nog redding kon brengen. De jonkies hadden zich zo graag aan hem willen optrek ken. En alleen konden ze het niet. De lichtgewichten kregen lood in de schoenen. Alleen de aanhang had nog een onbe dwingbare drang. United kreeg, vooruit geschreeuwd, voor de rust nog vijf goede kansen, maar de pogingen misten over tuiging. Aan dat beeld verander de na de rust nauwelijks iets. Dortmund maakte zich niet al te druk. Twee keer 1-0 was ge noeg. Pas in München is het echt feest. Behalve voor de on partijdige toeschouwer. Manchester: Schmeichel; Gary Neville, May (87. Scholes), Pallister en lohnsen; Beckham, Butt, Cantona en Phil Nevil le; Solskjaer (57. Gig^s) en Cole. Dortmund: Klos; kohier. 1-eiersinger en Kree; Rieken (61. Zore), Reuter (24. Tretschok), Möller. Lambert en Hein- rich; Riedle (73. Herrlich) en Cha- Jan Siemerink onderuit tegen Bruguera MONTE CARLO ANP Richard Krajicek steekt in grootse vorm. Drie dagen na zijn toernooizege op hard court in Tokio maakte de Ne derlandse Wimbledonkam- pioen gisteren in de tweede ronde van het evenement in zijn woonplaats Monte Carlo korte metten met de Duitser Michael Stich. De setstanden waren 6-3 6-0. Zijn volgende tegenstander is nu de Austra liër Mark Philippoussis, die met 7-5 7-5 de als dertiende geplaatste Amerikaan Jim Cou rier uitschakelde. Jan Siemerink kon het voor beeld van Krajicek niet volgen. De 27-jarige Rijnsburger ver loor zijn partij voor de tweede ronde van Sergi Bruguera. De als zestiende geplaatste Span jaard zegevierde met 6-4 6-4. Siemerink is dit jaar nog in geen enkel toernooi verder ge komen dan de tweede ronde. De partij van Krajicek en Stich duurde slechts 57 minu ten. Krajicek, na terugkomst uit Japan dinsdag pas voor het eerst in lange tijd op gravel (in twee trainingssessies, van een uur en een half uur), moest er in het begin van de partij nog even inkomen. Hij liet in de eerste game meteen een door braak toe en raakte met 1-3 achter. Toen bleek Krajicek in staat een versnelling hoger te schakelen. Hij gaf Stich, die steeds vaker moedeloos zijn hoofd schudde, geen enkele kans meer en won elf games achter elkaar om de partij met een daverende ace, overigens pas zijn vierde, te besluiten. „Ik voelde me net een konijntje, dat hulpeloos heen en weer rende", zei Stich, die behoor lijk gefrustreerd was geraakt. Krajicek was na afloop uiter aard zeer goed te spreken over zijn optreden. „Dit gaf een heerlijk gevoel. Na de open Franse kampioenschappen van vorig jaar in Parijs was dit pas mijn eerste partij op gravel", zei hij. „Mijn doorbraak naar 4-3 betekende de ommekeer. Die kwam nogal gelukkig tot stand, maar het vergrootte mijn zelfvertrouwen aanzien lijk. Bovendien kreeg Stich daardoor een mentale klap." Op papier leek Stich van te voren een zware tegenstander, maar Krajicek had daar een andere mening over. ,,Ik wist dat Stich dit jaar aan het suk kelen is. Dat merkte ik al in Rotterdam toen ik van hem won. Normaal kan hij mentaal goed omgaan met een neder laag. Het probleem wordt gro ter als je meer partijen gaat verliezen. Dan krijg je een wanhopig gevoel over je. Dat is nu met Stich het geval. Hij is niet de oude. Het enige wat je dan kunt doen, is trainen en nog eens trainen en hopen dat het snel weer beter gaat." Stich, die in de eerste ronde van de Australiër Mark Wood- forde won, verviel na afloop in bittere ironie over zijn eigen onmacht en verwees daarbij naar zijn landgenoot Boris Becker, die zijn eerste partij in Monte Carlo dinsdag verloor van de Italiaan Renzo Furlan. „We gaan niet samen zielig doen. We hebben allebei onze handen vol aan onze eigen zorgen." De oud-Wimbledon- kampioen is inmiddels afgegle den naar de 28ste plaats van de wereldranglijst. Een directe oplossing om uit de huidige dip te komen, had Stich niet. „Anders had ik die zelf wel gevonden. Het helpt niet als ik bij de pakken neer ga zitten en alleen maar medelij den heb met mezelf. Een coach kan me er nu ook niet bovenop helpen." Pas voor de Franse Open, eind mei, voegt de Australische trainer Wally Ma- sur zich weer bij Stich. „Ik kan de overwinningen helaas niet in de supermarkt kopen". Het was voor FÖ'ajicek de eerste keer in veertien partijen met Stich dat hij op gravel won. Over zijn volgende oppo nent, Philippoussis, zei Kraji cek: „Het zal best wel zwaar worden als zijn service loopt. Maar ik weet wat me op gravel te wachten staat. Het is fysiek en mentaal heel lastig op die ondergrond. Je moet ervan uit gaan dat je twee, drie uur op de baan kan staan om over eind te blijven. Ik voel me mo menteel prima, dus ik ben niet bang voor een beetje over werk." Het prestigieuze tennistoer nooi van Monaco telt nu nog maar zes geplaatste spelers. Gisteren vlogen liefst zeven toppers uit het evenement. Je- vgeni Kafelnikov was de hoogst genoteerde speler die sneuvel de. De Rus, als derde geplaatst, moest zijn meerdere erkennen in de Noor Christian Ruud: 6-4 2-6 6-4. Door de vroege uit tocht van Pete Sampras (eerste op de plaatsingslijst) en Tho mas Muster (tweede) is Ri chard Krajicek nu de hoogst geklasseerde speler in Monte Carlo. De Hagenaar is de num mer vier op de lijst van be schermde spelers.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 25