Tan den Bergh naar ieuwbouwwijken -leen asbestsporen aangetroffen in zwembad Poelmeer log altijd klachten ver Kennedylaan wordt een heisa en een soesa Millefleurs Leiden Regio Roep om financiële hulp Vergunning hondenschool opgeschort 'Honden mogen poepen, wij niet eens zitten' CDA-raadslid noemt kritiek PvdA op verkeersnota onzin ^intratum JDERDAG 24 APRIL 1997 handicapten slaan hun vleugels uit a 1DWIJK WIM VAN WANROOY standelijk gehandicapten van het zorgcentrum Wil- van den Bergh in Noordwijk gaan hun vleugels uit- n. Voor 120 bewoners van het centrum komen op korte termijn nieuwe woonplaatsen in de regio be- ikbaar. Zowel in de nieuwbouwwijken Hoogh Teijlin- in Voorhout, de Broek- en Simontjespolder in Oegst- jt, Zanderij/Westerbaan in Katwijk als elders in de re- worden woningen neergezet. Met de nieuwbouw is bedrag van 26 miljoen gulden gemoeid. gen 4a, red.) is geweest, anders hadden we daar de boot gemist. In Oegstgeest hebben we ook de kans op laagbouw. Dat komt voor 18 bewoners met een dub bele handicap wel erg goed uit." Er worden in een woonwijk drie woningen gebouwd, waarin plaats is voor zes bewoners. De ze woningen worden over de wijk verspreid. Mensen met ver schillende handicaps worden bij elkaar gehuisvest. Momen teel wordt aan de huidige bewo ners van de Willem van den Bergh gevraagd of zij naar een van deze locaties willen verhui- cteur L. Touwen venvacht eind van dit jaar de eerste de grond in kan gaan. Zo- in Voorhout als Oegstgeest "j den woningen gebouwd 48 bewoners van de Wil- ivan den Bergh. In Katwijk dat er twaalf. Elders in de komen er ook nog twaalf Legplaatsen beschikbaar, ir dat zal zijn is nog niet dui- l Begin 1999 moeten de ie gehandicapten hun nieu- voning betrekken, juwen: ,,We hebben geluk id dat er in Voorhout een |ur raging met de woningbouw 514ijr de inmiddels opgeheven ivstop voor Hoogh Teijlin- gei 1GEEST MAARTEN KEULEMANS De uitplaatsing van de bewo ners heeft te maken met een nieuwe kijk op de zorgverlening voor gehandicapten. Touwen: „Mensen met een handicap zijn gewone mensen. Ik heb het al tijd gênant gevonden als er ge zegd werd dat we ze in de bos sen weggestopt hebben. Dat is gebeurd met de toen best denk bare zorg. Onze visie van nu en de middelen zijn veranderd. We kunnen die mensen nu veel meer in de wijk krijgen, zodat er een integratie plaatsvindt. Dat laatste is een voordeel. Nadeel is wel dat ze minder bewegings vrijheid hebben, want ze heb ben natuurlijk meer met het verkeer te maken. Maar voor een grote groep gehandicapten is dit een goede mogelijkheid." De Willem van den Bergh telt momenteel 950 vaste bewoners. Op parttime basis komen er nog eens 100 naar Noordwijk toe. Als het aan de rijksoverheid ligt blijft het niet bij een verhuizing van 120 gehandicapten naar de regio. Het zorgcentrum staat voor de komende jaren ook voor de taak om 150 bewoners uit te plaatsen naar gebieden in de Rijnmond en het zuidelijk gebied van Noord Holland. Grote spandoeken met de tekst 'Bescherm ons Dorpsgezicht!' moeten de Voorschotenaren over halen de renovatie van de Dorpskerk aan de Schoolstraat in Voorschoten financieel te steunen. Deze week hebben burgemeester en wethouders bekendgemaakt dat de Dorpskerk op de gemeente lijke monumentenlijst komt te staan. Hiermee lijkt een bijdrage van de gemeente dichterbij te komen. De raad moet zich daar nog over uitspreken. Zelf heeft de kerk 250.000 gulden gespaard. Een verzoek om van de kerk van de Hervormde ge meente van Voorschoten een rijksmonument te maken is door de provincie afgewezen. De inza- melactie moet zeker anderhalve ton opleveren. foto hielco kuipers alles meezit, opent zwem- Poelmeer morgen weer de ten voor het publiek. Het eu,i [tfondsenbad aan de Lange rt werd dinsdagmiddag overkop ontruimd toen een erhoudsman zich had ver stapt, waardoor er in een van de luchtverversingskanalen moge lijk asbest was vrijgekomen. Loos alarm, zo blijkt achteraf: het gebouw is na onderzoek as- bestvrij verklaard. Vandaag krijgt Poelmeer een gespecialiseerd bedrijf over de vloer dat de schade aan het luchtkanaal gaat repareren. Daarna worden voor de zeker heid opnieuw luchtmonsters genomen. Het overige asbest dat in het ventilatiekanaal is verwerkt is ongevaarlijk en mag dan ook blijven zitten. Hoewel de schade in de tien duizenden guldens loopt, vindt zwembad-manager D. van der Bent dat het allemaal veel slech ter had kunnen aflopen. „Het was niet ondenkbaar dat er ve zels in de lucht zaten. Dan had den we het hele gebouw onder handen moeten nemen." Eén vezel asbest is al genoeg om de gezondheid ernstige schade toe te brengen. Van der Bent ontkent overi gens dat de kinderen die dins dagmiddag het zwembad uit moesten niet goed te horen hebben gekregen wat er precies aan de hand was. „Met de com municatie zit het echt wel goed", zegt de badmanager. kgversmalling remt het verkeer niet af ÏÏGEEST DANIËLLA VAN ITERSON snelheid van het verkeer te- iuiÜ brengen, dat was de bedoe- van de wegversmalling op Kennedylaan richting War- id. Ook de middenstreep 1 weggehaald. Automobilis- zouden daardoor langza- en dus voorzichtiger, gaan o18 in. Omwonenden zien wei resultaat van de aanpassin- Arps woont halverwege de nedylaan, een eindje voor „De situatie is 'n,! schien iets verbeterd, maar rijden hier nog steeds te J. Ik merk dat goed, want op rechte stuk voor ons huis iefi en ze allemaal net flink gas." andere bewoner heeft het 013 r piepende remmen die ze regelmatig hoort. Ook een dm levverkster van de dieren- praktijk, net voorbij de ver- illing, merkt geen verschil de oude situatie. „Er kwam laatst een motor langs. Die je niet voorbijkomen, die hóórde je alleen maar." Voor de verkeersveiligheid le veren de maatregelen niets op, stellen ook twee Oegstgeestena- ren op de Internet-pagina van de gemeente. Beiden vinden dat de versmalling eerder leidt tot aarzelend rijgedrag. Een auto en een tegenligger kunnen er sa men nét doorheen. Iemand die bekend is met de verkeerssitua tie weet dat. Maar onbekenden kunnen een verkeerde inschat ting maken en het verkeer ach ter hen plotseling op de rem zetten. „Als ze echt willen dat er langzamer wordt gereden moe- ten er drempels komen." Gemeente-ambtenaar E. Ver- gunst voelt weinig voor die sug gestie. „De Kennedylaan is geen woonstraatje. Er is op deze weg te veel verkeer voor een drem pel." Ook J.van der Heide van openbare werken geeft aan dat de gemeente de doorstroming op de Kennedylaan intact wil houden. Op drukke momenten zijn automobilisten volgens hem gedwongen hun. snelheid Een medewerkster van de dierenartspraktijk, net voorbij de versmalling, merkt geen verschil met de oude si tuatie aan de Kennedylaan: „Er kwam hier laatst een motor langs. Die zag je niet voorbijkomen, die hóórde je alleen maar." foto dick hogewoning in acht te nemen. „Met een Ondanks de klachten zijn bij len het in de gaten houden. De gangetje van vijftig of zestig ki- de politie geen meldingen bin- praktijk leert dat automobilisten lometer en een halve meter tus- nengekomen van ongelukken, ongeveer drie maanden nodig sen de twee auto's, dat is sturen Verkeerswethouder G. van El- hebben om aan nieuwe ver geblazen", meent hij. sen blijft optimistisch. „We zul- keerssituaties te wennen." „Het was nogal een toestand, het kan best dat de kinderen het verkeerd hebben begrepen of niet goed hebben verstaan. We hebben niet lopen schreeuwen: er zit asbest in de lucht. Maar zoals u zich kunt voorstellen hebben we de zaak wel serieus aangepakt." OEGSTGEEST MAARTEN KEULEMANS De Raad van State heeft een streep gezet door de milieuver gunning die de gemeente Oegstgeest wilde toekennen aan hondenschool Alert uit Oude Wetering. Het opvoedings- en gedragsinstituut voor honden wilde een vestiging aan de Oude Vaartweg in het uiterste noor den van Oegstgeest beginnen, in het gebouw van het voorma lige dierenasiel. De buurt is ech ter bang dat het geblaf van de honden hinderlijk is en dat de dieren voorbijgangers bijten. Ook de Sassenheimse pro jectontwikkelaar Korswagen BV is tegen de komst van de hon denschool. Korwagen is immers eigenaar van een aangrenzend stukje land, dat volgens hem minder geschikt wordt voor wo ningbouw als de honden naar de Oude Vaartweg komen. Of Oegstgeest in bezwaar gaat tegen de uitspraak van de Raad van State is nog onbekend. Hondenschool Alert was niet bereikbaar voor commentaar. Leiderdorpse jongeren voelen zich slecht behandeld LEIDERDORP JUDY NIHOF VERVOLG VAN VOORPAGINA Jairo neemt het de politie niet kwalijk dat ze Leiderdorpse jongeren heeft bekeurd om dat ze op andere dan de officiële hangplek ken samenschoolden. „Ze doen ook maar gewoon hun werk. Ze moeten nu eenmaal het beleid van de gemeente uitvoeren." Maar dat de rechter dit beleid zal afstraffen, staat voor Jairo wel vast. De openbare ruim te is toch van iedereen? „Op het Van Alp- henplein staat bijvoorbeeld een bankje. Dan kan iedereen daar toch op zitten?" Honden krijgen in Leiderdorp een betere behandeling dan jongeren, vindt de Leider dorper. „Zij mogen overal poepen. Wij mo gen niet eens overal zitten." De speciaal ingerichte hangplekken vin den Jairo en zijn vrienden 'helemaal niks aan'. „Ze zijn voor veel te weinig mensen ingericht. Je kunt er met zijn zessen zitten. Met de wensen van jongeren is helemaal geen rekening gehouden." Wat veel jonge ren volgens Jairo willen is in de winter wat activiteiten in een gebouw en in de zomer 'gewoon een potje voetballen'. „We vragen al bijna tweeënhalf jaar bij de gemeente om een hek om een basketbalveldje heen, zo dat we daar ook kunnen voetballen. Maar daar doen ze heel moeilijk over. Voor de kleinere jeugd zijn wel veldjes. Maar daar mogen we ook weer niet komen." De bonnenregen heeft ook verbazing ge wekt bij Hans Edink, coördinator van soci aal cultureel centrum Sjelter. „Het neigt naar willekeur. Dat is niet de manier waar op je met je bevolking omgaat." Volgens hem laat de gemeente momenteel een flin ke steek vallen. „De burgemeester heeft wel 5RDORP JUDY NIHOF langzamerhand willen we weten waar we aan toe Het echtpaar Tesselhoff 'ft nog geen nacht wakker Jgen van de plannen over de breding van de A4. De Lei dorpers hebben geen zin om i leven erdoor te laten ver- len. Toch zou wat meer dui- ijkheid over hun huis in de 'grietstraat wel prettig zijn. et hun woning nu wel of niet en de vlakte? Ook gister- 'nd kregen zij daarover geen duitsel tijdens een informa- tijeenkomst van Rijkswater staat over de Trajectnota/MER A4. Die nota beschrijft slechts een reeks oplossingen voor de fileproblemen op de rijksweg, zonder een keuze te maken. Deskundigen van Rijkswater staat gaven in het AC-restaurant in Leiderdorp een toelichting op alle varianten. Ruim honderd belangstellenden kwamen hun licht opsteken. R. Eisses uit de Margrietstraat miste in de Trajectnota de in zijn ogen beste variant: een om leiding van de A4 ten oosten van Leiderdorp. Deze variant heeft Rijkswaterstaat laten sneuvelen, maar Eisses probeert al een tijdje om de omleiding weer onder de aandacht te brengen. Volgens hem blijft de weg dwars door Leiderdorp 'on toelaatbare hinder' veroorza ken, of je hem nu verdiept aan legt of niet. Tot zijn verbazing heeft Eisses in de buurt geen medestanders gevonden voor een omleiding van de A4. „Nie mand die je nog meekrijgt. De mensen zijn er moe van." Het is niet zo vreemd, dat veel mensen murw geslagen zijn. De discussie over de verbreding van de A4 houdt de directe om wonenden van de rijksweg al ruim tien jaar bezig. Dat de weg wordt verbreed, lijkt onont koombaar. De komende maan den moet duidelijk worden op welke manier en aan welke kant. De Oranjewijkers vinden uiteraard dat de verbreding maar aan de westkant,moet ko men. De Kerkwijkers zien de nieuwe rijstroken liever aan de oostkant verschijnen. Volgens W. Molenaar, bewo ner van de Willem de Zwijger laan, moet het aantal woningen in privé-bezit de doorslag geven bij de keuze voor oost of west. „Aan de westkant moeten een hele huurflat en een aantal koopwoningen worden ge sloopt. Aan de oostkant moeten er een heleboel koophuizen worden gesloopt. Het kwijtra ken van privé-bezit raakt huis eigenaren emotioneel én in de portemonnee het meest. Voor bewoners van een huurflat is het ook buitengewoon verve lend, maar het is hun bezit niet." Molenaar ziet op tegen de werkzaamheden die over enkele jaren aan de weg gaan beginnen en de enorme bouwput die dan ontstaat. „Kijk, het bouwen van huizen hebben we allemaal wel eens gezien. Dan weet je wat je kunt verwachten. Maar zo'n een soesa... CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 CENTRUM Bezoekers van de markt op de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp moeten in de week van 4 mei ergens anders bood schappen doen. Vanwege Hemelvaart staan er op 8 mei geen kra men. Een,poging om de markt te verplaatsen mislukte. ORANJEPARK Stoelen, brieven, een schetsboek en heel veel oude foto's en bouwtekeningen. Het gemeentehuis van Oegstgeest staat tot 1 juni in het teken van de bekende architect H.J. Jesse (1860- 1943). In en om de raadzaal is een tentoonstelling ingericht met werk van Jesse en persoonlijke stukken uit het archief van de archi tect. CENTRUM De christelijke oratoriumvereniging Exultate Deo houdt op 26 april op het plein voor de gereformeerde kerk, tegenover de Albert Heijn, haar jaarlijkse rommelmarkt. Bruikbare spullen, zoals boeken en kleding, kunnen vanavond tussen 19 en 20.30 uur bij de bollenschuur aan de Veurseweg 158 worden ingeleverd. Morgen avond kan dat in de voorhof van de gereformeerde kerk. WARMOND Leerlingen van de Jenaplanbasisschool De Alleman rennen morgen hun laatste centen bij elkaar voor de inrichting van het buitenterrein. De afgelopen weken hebben ze sponsors ge zocht. Nog enkele duizenden guldens is nodig om de reeds bestel de klim- en speeltoestellen te bekostigen. TER WEER Na een reeks voorrondes strijden vanavond vier Neder landse metalbands in Boerderij ter Weer, Deylerweg 153, in de fina le van de Musiconfusion. Dat is een samenwerking tussen pop-oe fenruimte Musicon en de discotheken de Confusion en het Paard (Den Haag). De winnaar krijgt naast oefentijd in het Musicon de mogelijkheid voor een optreden in Het Paard. Het geweld begint om 21 uur en de toegang is gratis. eens gezegd: bij het bouwen van Leider dorp is vergeten aan jongeren te denken. Ik vind het triest dat je die fout nu met bekeu ringen aan jongeren moet afstraffen. Die fout zou de Leiderdorpse politiek zich aan moeten trekken." De coördinator van Sjelter vindt hang plekken alleen acceptabel als ze onderdeel vormen van een totaalpakket. En daar wringt volgens hem nu juist de schoen: het pakket is verre van compleet. „De hang- plaatsen zijn ingericht, maar meer is er niet. Jongeren moeten bijvoorbeeld ook een ge bouw hebben waar ze elkaar kunnen ont moeten. In Sjelter mogen we maar drie keer per jaar iets organiseren. Dat is veel te wei nig. En een andere locatie, zoals de Muzen- hof, kunnen we van de gemeente gewoon niet krijgen." 'Tijdstip, vorm en presentatie inspraakavond verkeerd gekozen' in het gebouw van de Gevers Deynootschool in de School straat. „Er zijn betere locaties", meent Den Hartog. Jongeren moet je anders be naderen, vindt ook een mede werker van jongerencentrum Underworld. „Want ze willen heus wel meepraten. De jeugd vindt die aandacht op zich fan tastisch, ze kunnen eindelijk hun verhaal kwijt." Maar dat diezelfde jongeren dan niet de stap richting de Ge vers Deynootschool zetten is te verklaren. „Je moet het jonge- rencircuit in, scholen en buurt huizen inschakelen. De ge meente had de jongeren een sa menvatting van de nota kunnen stLiren. Nu was er alleen die ad vertentie in een plaatselijke krant", zegt Den Hartog. VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK „Als je zo'n inspraakavond voor jongeren nou eens door een be kende Nederlander laat presen teren, Katja Schuurmans van Goede Tijden Slechte Tijden of zo. Dat zou toch al een stuk be ter werken, daar komen vast meer jongeren op af', denkt P. den Hartog, fractieleider van de PvdA in Voorschoten. Op een inspraakavond over de jonge- rennota kwam begin deze week geen enkele jongere opdagen. Wethouder H. Smits was spreekstalmeester en dat werkte in ieder geval niet. Den Hartog vindt dat er wel meer fout zat. Het tijdstip, de vorm en de pre sentatie waren verkeerd geko zen. En dan werd de inspraak ronde ook nog eens gehouden Het viel projectleider N. van der Mark van Rijkswaterstaat gisteren op dat burgers zich niet langer lijken te verzetten tegen een aanpak van de rijksweg. „Je hoort geen vragen meer als: 'waar is het nou allemaal goed voor?' Dat komt voor een deel doordat mensen aan het idee gewend zijn. De discussie speelt al jaren. Maar het komt denk ik vooral omdat de mensen het probleem zelf zien. Ze zien vrij wel dagelijks de files op de weg staan." tuatie op de Raadhuislaan om te draaien is volgens Valken burg zelfs onzinnig. „Deze ver andering stond zes jaar geleden al in het collegeprogamma. Daarnaast wordt er in de priori teitennota al melding van ge maakt. Daar hebben alle partij en mee ingestemd. Dus die kri tiek is toch wel bijzonder vreemd", vindt Valkenburg. Over '30-kilometerzones' blij ven beide partijen het oneens. Carabain verwijt het CDA dat het alleen aan autoverkeer denkt. „Wij willen die zones al leen in nieuwe wijken, omdat je daar meer mogelijkheden hebt", zegt Valkenburg. De alternatieve verkeersnota van het CDA staat donderdag voor het eerst als ingezonden stuk op de agenda van de ge meenteraadsvergadering. Het plan wordt pas echt besproken als de gemeente ook een ver keersnota heeft opgesteld. VOORSCHOTEN DIMITRI WALBEEK CDA-raadslid W. Valkenburg is totaal niet onder de indruk van de kritiek van PvdA'er W. Cara bain op de alternatieve ver keersnota van de christen-de mocraten. „Alleen al dat gezeur over die ontsluiting van de nieuwe wijk Starrenburg. Het is al drie keer onderzocht door er kende bureau's en nu gaat de PvdA weer vragen om een rotonde. Ze moeten daar een keer mee ophouden", zegt Val kenburg. Carabain schreef in een co lumn in het partijblad De Vuist dat de standpunten van het CDA niet meer van deze tijd zijn. Hij bekritiseerde de alter natieve nota, die is geschreven uit protest tegen het uitblijven van een verkeersnota van de ge meente. Dat Carabain kritiek heeft op het voorstel om de voorrangssi- I BIJ CASBA WONEN superieur in interieur ÜLSTA JORI LEOLUX HF STYLE INTERSTAR Een vorstelijke draagbak met 10 rijkbloeiende A mini-petunia's. Zet ze in het zonnetje, op het terras of in de border. Keuze uit diverse kleuren.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21