iVoor de Singelloop zou ik nijn vakantie verschuiven' Hoofdroute door Warmond levensgevaarlijk mgel Het begin was verschrikkelijk'' WÊÊÊKSJs^t Leiden Regio Leiden moet meer lijken op openluchtmuseum H w Inemer van het eerste uurAad Pleij staat morgen weer aan de start -Sli U HANS KOENEKOOP l'l.l. aci cr® ardeniers, Theo Koomen, etid Barendse, Prins Con- jn, Joop Zoetemelk. Illus- ezt Jederlanders die voor eeu- lari ijn verbonden aan de Sin- ip. Ze losten ooit het start- daiwaren speaker of liepen Morgen wordt het de raalléntwintigste keer voor het >plo e hardloopfeest. En wie rtje ekenen, ontdekt dat de or- ;eniatie in het jaar 2000 het en jublieum kan vieren. wordt hard nagedacht die vijfentwintigste keer. w ran de ideeën is het uit- mtl ;en van een boekje vol her- )as ingen aan de Singelloop. e ei rag in de aanloop naar het chot alvast een voorproef- CHEF HANS JACOBS, 071-535641^ PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071 -5 De Waag staat alleen maar te staan, ver scholen achter een patatkraam of een evangelisatiegroepje. Terwijl er in een waag gewogen moet worden met ouder wetse schalen. De Morspoort is een woon huis en voor de Stadstimmerwerf staan au to's geparkeerd. Volgens Schuitje Vaart- schipper Koene Parmentier zijn het stuk voor stuk voorbeelden van hoe Leiden niet met zijn monumenten om moet gaan. In een brief aan de gemeenteraad pleit hij voor een stad die meer op een openlucht museum lijkt. De ondernemer schetst zijn droombeeld van hoe de stad bezoekers van het nieuwe natuurhistorisch museum de stad in lokt: door een met kunst aangeklede spoortun nel, langs een voor bezoekers toegankelijke Morspoort naar een historische haven die bruist van de de historische activiteit. In de Stadstimmerwerf wordt de tijd van Rem brandt tot leven gewekt. Voordat de bezoe ker er erg in heeft, zit hij middenin de bin nenstad. waar een waag wacht waar weer echt gewogen wordt. Schouten van de Leidse Sport Vereniging (LPSV) lunaf 1976, het jaar waarin ngelloop voor het eerst een sloop was, organisator, hem staat het evenement aan 'simpelheid en spon- :it'. „De een kijkt, de ander Zo is het altijd geweest. Is is de Singelloop spon- ontstaan. Hoewel, ook wel beetje vanuit die andere telling van de politie dan i handhaven van de orde; 7° euks doen voor anderen. £§e avond zelf heb ik nooit mee te doen, maar in de |ei ervoor loop ik tientallen idie singels rond. Het par- moet wel vrij van obsta- zijn. Ik was dit jaar nog benauwd voor de Zoeter- ve sesingel. waar de riolering irnieuwd. Maar gelukkig j de gemeente de klus op 31 iklaard." °ln van Duivenbode is er vanaf het eerste uur. dit jaar laat ik verstek Ik mag zaterdag in de ju- o zitten van de Amstel Race en dat laat ik niet ten, Daar heb ik jaren op i azen. Maar ik zal de Sin- ip zeker missen. Het is w iets aparts, dat merk je ze- je op die motor zit voor liet publiek is ontzettend lusiast. Als speaker moet je -Jtens vooral veel lullen. De 9 ten zijn in een kwartier en die tijd moet je eigen-, an een stuk door praten, de finish zien ze immers Molen de Valk is helemaal in de sfeer van de Singelloop. Niet zo ver wonderlijk, want dit jaar staat de molen ook afgebeeld op de herden kingsmedaille. foto hielco kuipers niks." Jan Duivesteijn, voormalig hoofd sport en recreatie, heeft zelf drie keer meegedaan. „In de beginjaren was dat hoor. De allereerste Singelloop was ik nog raadslid en liep ik samen met twee collegaraadsleden, Dick Tesselaar en Ben Ooster man. Oosterman was de oudste en die vroeg of hij bij ons mocht blijven. Natuurlijk Ben, zeiden Tesselaar en ik, allebei toen nog actieve sportmensen. Maar mooi dat Oosterman ons hal verwege zijn hielen liet zien. Nu doe ik alleen nog passief mee. Ik heb een rotte knie, dus hardlo pen gaat niet meer. Maar ik ben altijd aanwezig, ik ken zoveel mensen. De Singelloop is een echte familieloop, niet weg te denken uit Leiden. Theo van der Kraan is deel nemer van het eerste uur. „Ik heb ze allemaal meegedaan, al le 21!!. Ja, ik heb vaak geklaagd bij de organisatie over de ver keerde telling. Pas dit jaar er kent ze dat ze een jaar te weinig heeft gerekend. Maar mij wilde de organisatie nooit gelijk ge ven. De eerste keer was niet echt, dat was een test, zeiden ze. Onzin, zei ik, ik heb toch alle medailles met datum achterop. Ze hangen allemaal aan de muur op een plankje. De Sin gelloop heeft zo'n geweldigde sfeer, die heb ik nooit willen missen. Maar dit jaar kan ik niet meedoen. Mijn been zit in het gips, vijf weken geleden ben ik geopereerd aan mijn knie. Ik hoop dat een van mijn kinderen zo lief is om me morgenavond naar het parcours te brengen. Want ik wil toch graag kijken. Nou, zodra ik weer kan lopen, doe ik de Singelloop alsnog voor mezelf. Ik wil hem straks toch hebben gedaan." Aad Pleij is ook deelnemer van het eerste uur. Hij zet voor de Singelloop alles opzij. „Ik zou er mijn vakantie voor ver schuiven. 't Is nou eenmaal een uniek evenement. Een avond in het jaar staat heel Leiden in het teken van hardlopen. Je ziet vrienden en bekenden langs de kant, of je komt ze tegen tijdens het lopen. Ik heb de Singelloop altijd geweldig gevonden. Dat komt van vroeger, toen ik als jo chie na de oorlog vol bewonde ring keek naar de hardlopers die eens per jaar naar Leiden kwa men voor een wedstrijd door Leiden. Helemaal rond de stad, zou ik dat ooit kunnen, dacht ik. Je vond het zo'n eind, terwijl ik nu halve marathons loop." Ruud van de Berg van de ge- lijnamige rijwielhandel aan de Zijlsingel is sinds een jaar of tien sponsor van de Singelloop. „Die neemt een speciale plaats in bij ons. Dat is begonnen toen ik een groot spandoek maakte. 'Waarom zo hard lopen, terwijl je bij Van de Berg een fiets kunt kopen,' stond erop. Sindsdien ondersteun ik de Singelloop. Ik sta altijd aan de kant aan te moedigen." Kappersechtpaar Van Riel moest afrekenen met professionele argwaan Coen en Riet van Riel komen deze dag nauwelijks buiten. De thermometer wijst op de hete zomerdag 30 graden Celcius aan. 's Nachts dan wel te ver staan. Overdag passeert het kwik het streepje naast het cijfer 40. Zelfs de bewoners van de agglomeratie Adelai de noemen het extreem. Toch moeten ze daar wat gewend zijn. Niet ver ach ter de heu vels die de één miljoen inwoners tellende stad omrin gen, ligt im mers de woestijn. Een omge ving die de Australische immigratie dienst ge schikt acht te voor het Noordwijk- se echtpaar. „We wilden eigenlijk naar Melbourne gaan, maar de autoriteiten vonden Ade laide beter voor ons. Hier was niet alleen meer werk, maar het zou ook gemakkelijker zijn om aan een huis te komen", blikt Riet van Riel terug op de bank van haar in Hol landse stijl ingerichte huis: bloe men op tafel, staartklok aan de muur. Het was 1957 toen het echtpaar, met drie kinderen en een vierde op komst, met het schip de Waterman naar 'down under' vertrok. De be krompenheid en de vele belasting aanslagen zat, verkochten ze hun kapperszaak aan de IJmuiderstraat 35 in Noordwijk. „Ik had het in Ne derland niet meer naar de zin", zegt de als Riet Wassenaar geboren Noordwijkse. Het was haar broer die haar overtuigde om te emigre ren. „Hij was als militair in Indië geweest. Eenmaal terug in Neder land kon hij niet meer wennen en is uiteindelijk naar Canada gegaan." Later dan zijn vrouw raakte ook Coen in de ban van een verre verhuizing. „In Holland waren er in die tijd te veel kapperszaken." Het geld dat ze aan de verkoop overhielden, werd als aanbe taling gebruikt op hun huidige woning in Seacombe Gar dens. Een huis dat ze pas een klein jaar na aankomst betrok ken. „Het begin hier was verschrikkelijk. De eerste tijd heb ben we in Woodside gewoond. Op een deel van het militaire kamp stonden van die halfronde ijzeren barakken, 's Nachts Vele streekgenoten verhuisden in het verleden naar Australië. Voor de meesten dè reis van hun leven. Maar heeft het de emigranten wel gebracht wat zij er van verwachtten? Op die vraag geven regiogenoten in een serie artikelen zelf het antwoord. Riet en Coen van Riel in hun woning in Seacombe Gardens, een voorstad van Adelaide. „In het begin vroegen we ons af: waaraan zijn we begonnen?" foto peter van der hulst vroor het er en overdag verbrandde je er. De bedden hadden dunne matrasjes met daaronder harmonicagaas. Je mag best weten dat we toen beiden zaten te huilen. Waaraan zijn we begonnen, vroegen we ons af." Coen van Riel had het geluk dat hij snel een baan vond in een kapperszaak. Gescheiden van zijn gezin woonde hij in één van de hostels in de kustplaats Glenelb. „Ik mocht alvast aan het werk, maar moest later nog wel een examen afleg gen. Ze accepteerden mijn diploma's niet, terwijl ze nog het nodige konden leren. Zo herinner ik mij de Vlaming nog die hier met een Belgische filmcrew op bezoek was. Hij wilde een 'rasorcut', waarbij het haar niet met de schaar, maar met een scheermes wordt geknipt. Ze verwezen hem naar mij door. De baas en drie andere kappers keken ondertussen wel toe. Voor hen 't Ei van Columbus, toch was het enige wat ze zeiden: „O, is dat het". De kappers hier kenden slechts één model: 'short, back en side'. Dan bleef er alleen aan de bo venkant nog wat haar over. In Nederland waren wij gewend de wat langere en gedekte modellen te knippen. Jonge 'Aus sies' vonden dat prachtig, zodat ik al snel een eigen klanten kring had." Dat Coen van Riel zich in het begin moest bewijzen, had al les te maken met de groeiende argwaan tegenover Nederlan ders. „Vele landgenoten zeiden dat ze bijvoorbeeld schilder waren, terwijl ze nog nooit een kwast in de handen hadden gehouden. Het vertrouwen was weg omdat velen niet die vakman bleken te zijn waarvoor ze zich uitgaven." Ondanks die professionele argwaan voelden de Van Riels zich altijd geaccepteerd. „Over Nederlanders wordt hier het minst geklaagd. In officiële brieven wordt alles vertaald voor Duitsers, Koreanen, Japanners en vele andere buitenlanders. Hollands is er niet bij, want Nederlanders kunnen Engels spreken en passen zich gemakkelijk aan." Basisscholen eisen in petitie dat gemeente probleem aanpakt Automobilisten die klaarovers negeren. Grote hoeveelheden sluip verkeer. Snelrijdende harmonicabussen. Onder het motto 'Hef gaat zo niet langer!' hebben drie Warmonder basisscholen een petitie ingediend bij het college van burgemeester en wethouders. Volgens de schoolbesturen is de hoofdroute door Warmond (Oranje Nassaulaan-Herenweg- Sweilandstraat-Oosteinde) levensgevaarlijk. Klaarovers in actie op de Herenweg. Deze auto stopt keurig, maar niet iedereen doet - dat. „We hebben hier heel veel last van doorrijders." N. Kuiper is één van de initiatiefnemers van de petitie en coördinator van de klaar overs van basisschool Alleman. Wegens ge brek aan vrijwilligers trekt ze vaak zelf de oranje jas aan. Zo ook woensdagmorgen. Als een nietige Sint Joris trotseert ze mid den op de Herenweg de Draak, in de vorm van ronkende vrachtwagens en bussen. Haar zwaard: een klaaroverbordje. Niet alle weggebruikers hebben daar evenveel ont zag voor, verzucht ze. „We hebben hier heel veel last van doorrijders." Kuiper vertelt vol vuur over haar missie om Warmond voor kind,eren veiliger te maken. „Je ziet hoe druk het hier is. Wat doen bij voorbeeld al die vrachtwagens hier? Die hebben in Warmond niets te zoeken. De weg is hier veel te smal voor zoveel ver keer. En de bussen rijden keihard door om hun verloren pauze in te halen." Een eind je verderop fietst een moeder, met voor haar uit een kleuter op een fietsje met hulpwieltjes. „Moetje dat zien", wijst Kui per. Een auto die de fietsers achterop komt moet vaart minderen, en al gauw vormt zich daarachter een rijtje-stapvoets rijden de wagens. Om de fietsers te kunnen pas seren moeten ze wachten tot er geen te genliggers meer zijn. Zodra de voorste zijn kans schoon ziet scheurt hij plankgas voor- bij. De politie weet er alles van. Verkeersadvi- seur R. Beerling: „Het is een smalle weg, die inderdaad heel wat sluipverkeer te ver stouwen krijgt. Dat leidt tot gevaarljke situ aties." De oorzaak van die grote toestroom zoekt hij buitenshuis: in Sassenheim. „Bij Sikkens wordt het verkeer dat via de Leidse Vaart rond Warmond rijdt erg opgehou den. Daar zou een alternatief voor moeten komen. Maar ja, zoiets kost de gemeente veel geld." Ook verkeersambtenaar K. van Hoekelen van de gemeente erkent het ge vaar. Eind maart meldde weliswaar 'zijn' wethouder W. de Vos (WD) dat Warmond tot de veiligste gemeenten in de streek be hoort, maar Van Hoekelen nuanceert dat. „Inderdaad zijn de cijfers op zich niet echt schokkend. Er hoeven echter maar een paar ongelukken bij te komen, en we zitten meteen in de top van de onveiligste ge meenten." Een ingenieursbureau heeft in overleg met plaatselijke organisaties een zogenaamd verkeersveiligheidsplan' opgesteld. „Wat daarvan precies gerealiseerd gaat worden kan ik nog niet vertellen. Maar de veilig heid van fietsers en overstekende voetgan gers is prioriteit nummer één."„Dat plan ligt er dus al twee jaar", reageert A. van Bolhuis van Veilig Verkeer Warmond. Ze durft dan ook niet te hopen op een snelle verbetering. En dat terwijl ze net terug is van een gesprek met burgemeester G. van der Wel over de kwestie. „Tja, hoe gaat dat... Mijn opmerkingen zijn genoteerd", vat Van Bolhuis het gesprek samen. Amb tenaar Van Hoekelen kan het gebrek aan daadkracht wel verklaren. „Je kunt natuur lijk wel allemaal hobbels en bobbels aan leggen, maar dan rijzen er weer andere problemen. De bussen moeten er bijvoor beeld door kunnen. Bovendien zorgen ver keersdrempels en dergelijke voor overlast bij mensen die daar pal naas wonen. Het is niet zo simpel als het lijkt." Toch mag het ook van Van Hoekelen wel wat sneller. Hij heeft zelf de scholen aangeraden nog maar eens aan de bel te trekken. Nieuwbouw in Leiden laat te wensen over LEIDEN MAARTEN KEULEMANS Bouwers moeten veel beter na denken over wat de toekomsti ge bewoner nu eigenlijk wil. Omdat de Leidse huizenmarkt op het moment krap is, nemen veel kopers en huurders de on gemakken in hun woning voor lief. Maar als er op een gegeven moment meer keuzemogelijk heid is, zullen veel nieuw ge bouwde woningen leeg komen te staan. Dat stelt de Vrouwen Advies Commissie (VAC) in haar jaarverslag, dat deze week het daglicht zag. De commissie, die nieuw bouw beoordeelt vanuit het standpunt van de toekomstige huurders en kopers, pleit dan ook voor een Leids 'woonwen sen-onderzoek'. Daaruit moet blijken wat mensen nu eigenlijk van hun woning verwachten. Veel nieuwbouw laat immers te wensen over, heeft de VAC gemerkt. Zo is er vaak te weinig bergruimte binnenshuis en is er voor de deur te weinig plek om bijvoorbeeld fietsen te stallen. Ook de indeling van nieuw bouwhuizen moet beter: wie de voordeur opendoet, belandt soms direct in de woonkamer, terwijl de we's meer dan eens grenzen aan de keuken of de eethoek. Vooral goedkope nieuwbouw is dikwijls te laag, te smal en te klein, hebben de Vrouwen Ad vies Commissies in den lande ondervonden. „Is in de auto branche alles mogelijk (airco, kleur enzovoorts); op de hui zenmarkt is dit vaak niet het ge val. Wil men een nieuwbouw huis kopen, dan is de keuzevrij heid op het gebied van indeel - baarheid en eigen wensen be perkt." Ook beklaagt de VAC zich er over, dat bouwers de commissie vaak pas om advies vragen als het te laat is om nog iets aan het ontwerp van een woning te ver anderen. En, erger nog: „Even als vorig jaar heeft de commis sie achteraf bij bezoek aan bouwprojecten geconstateerd dat gedane toezeggingen niet altijd zijn uitgevoerd."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 19