'Zonder God kan ik het leven niet aan' 'Ambten in RK-Kerk niet goddelijk en onveranderlijl Hebben de röntgenologen (on)gelijk? Kerk Samenleving Blei: 'Blanke NGK nu aan zet' Problemen niet afwentelen op ambtenaren DONDERDAG 24 APRIL 1997 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 -535( Het bekeringsverhaal van dominee Gerrit Smit is één van de opvallend ste verhalen uit de geschiedenis van deze rubriek. De Leiderdorpse Bap tistenpredikant werd in 1944 in Rotterdam geboren. Zijn vader was een havenarbeider en overtuigd communist. Op zijn veertiende ging Smit werken, eerst aan de lopende band, toen bij de supermarktketen De Gruijter. Daar werkte hij zich op tot filiaalleider. Maar de slechte relatie met zijn vader deed hem het huis uitvluchten toen hij eenentwintig was. Het ging steeds slechter met hem, hij begon te drinken en raakte geheel aan lager wal tot hij in september 1975 een oude vriend en diens vrouw bezocht die gelovig waren geworden. Via hen kwam Smit ook tot het ge loof en hij ging studeren aan de bijbelschool in het Belgische Heverlee, bij Leuven. Terug in Nederland, in 1980, ging hij in de bijbelkiosk in Scheveningen werken en sinds juli 1993 is Smit verbonden aan de bap tistengemeente Leiderdorp. M ij n vader was een Afe driftige man die me veel sloeg, vaak zonder re den. Liegen was mijn enige uitweg om de klappen te ontwijken. Op een gegeven moment loog ik zoveel dat het mijn tweede natuur was gewor den. Als ik de waarheid sprak, geloofde hij me ook niet meer. Het maakte me erg onzeker, vooral in mijn omgang met mensen. Ik loog over alles om indruk te maken en als mensen erachter kwamen en me wal gend de rug toekeerden, was ik niet bij machte ze het uit te leg gen. Een andere frustratie was dat ik ontzettend graag wilde studeren maar mijn vader stuurde me naar de lts, hij wil de dat ik electricien werd. Dat vond ik vreselijk, ik ben erg on handig en ik maakte er niets van. Toen dat in de praktijk ook bleek, mocht ik gaan werken. Mijn werk bij De Gruijter ging erg goed, maar mijn leu genachtige stijl van leven maakte dat alles in mijn sociale leven mislukte. De enorme faalangst die ik daardoor kreeg, dronk ik weg met grote hoe veelheden bier. Mijn vader was inmiddels gestorven maar ik bleef me onecht gedragen. Op mijn achtentwintigste ont moette ik een vrouw en na een tijdje besloten we te trouwen. Ik had mooie verhalen over mezelf opgehangen en zij en haar ouders geloofden alles. Dat maakte me steeds wanho piger en op een middag, twee weken voor de huwelijksvol trekking, vertelde ik wie ik in werkelijkheid was. Haarvader was zo kwaad dat ik het huis uit moest vluchten. Ik liep doelloos rond in Rotterdam en ik ging op de Maasbrug staan. Serieus overwoog ik om in het water te springen, zo was ik voor nie mand immers meer lastig. Op het laatste moment durfde ik het niet, zoals ik niets durfde. Daarna heb ik alle normen en waarden overboord gegooid, ik deed alles wat slecht was op elk gebied. Toch was ik niet tevre den. Op een gegeven moment luisterde ik naar een nummer van de popgroep Moody Blues, waarin een regel mij erg aan trok. 'Ik zoek iemand die mij van binnen kan veranderen.' Dat wilde ik ook, want zelf kon ik het immers niet. Aan God dacht ik echter totaal niet. In mijn jeugd was Lenin God en toen ik het communisme over boord had gegooid had ik niets meer. Tot ik een oude vriend, die ik allang niet had gezien, weer eens ging opzoeken. Hij zat in een psychiatrische in richting en hij en zijn vrouw waren door het geloof hun hu welijksproblemen te boven ge komen. Met hen, Jan en Rina heten ze, ging ik voor het eerst naar een bijbelgroep, ik was toen eenendertig. Bij die christenen voelde ik me veilig. Ik was een vreemde, maar ze vielen me niet lastig met vragen en namen me zoals ik was. Een tijdje later ging ik mee naar de kerk. Hoewel ik niets van de preek begreep voelde ik een enorm verlangen op te staan toen de predikant mensen uitnodigde die de Heer wilde aannemen. Toch deed ik dat niet. Een week later, op een zaterdagavond, vertelde ik mijn vrienden voor het eerst dat mijn leven volledig was vastge lopen. Als antwoord vertelde Jan me over het evangelie en ik begon te huilen. Eenmaal thuis ging ik op mijn knieën liggen en vertelde alles aan God: mijn mislukkelingen, mijn zonden en mijn angsten. Toen ik de volgende ochtend opstond om naar de kerk te gaan, was alle spanning weg, ik had me in ja ren niet zo lekker gevoeld. In de kerk zag Jan me en zei: de Heer is in je leven gekomen, dat zie ik aan je ogen. Ik keek in de spiegel en toen zag ik het. De boosheid was uit mijn ogen verdwenen, ik voelde me als herboren. Op dat moment wist ik dat ik voor God wilde leven. Toen de voorganger ons tijdens de dienst uitnodigde om de Ik ben nog lang bang geweest voor driftige mensen. Ook komt nog een enkele keer mijn onzekerheid terug, maar die kan ik nu met Gods hulp over winnen. Ik weet dat ik zonder God het leven niet aan kan. Psalm 1 is mijn lijfspreuk ge worden: 'al wat hij onder neemt, lukt'. Bij mij mislukte immers altijd alles. Nu is dat verleden tijd. Het studeren aan de bijbelschool heb ik ook echt moeten leren. Mijn hersenen waren helemaal verroest door Dominee Gerrit Smit: „Toen de voorganger ons tijdens de dienst uitnodigde om de Heer aan te nemen, schoot ik overeind." FOTO DICK HOCEWONINC de ellende die ik had meege maakt. Maar toen ik alles aan God vertelde, kreeg ik ineens inzicht in de stof. Op die school ontmoette ik mijn huidige vrouw, die van Belgische af komst is, en samen hebben wij nog een tijd in een evangeli sche boekhandel in Hasselt ge werkt. Ik voel heel duidelijk een verbond tussen mij, haar en Jezus, waardoor ik me enorm gesterkt voel. CARINE DAMEN Prof. dr. P. Schmidt op studiedag Pastoraal Werkenden: ROTTERDAM ANP De gewijde ambten in de Rooms-Katholieke Kerk zijn niet op de wil van Jezus terug te voeren. Ze zijn in de eerste eeuwen van de Kerk geleidelijk gegroeid en dus ook voor verandering vatbaar. Dat zei prof. dr. P. Schmidt van het grootsemi narie in Gent woensdag tijdens een studiemiddag van de Vereniging van Pastoraal Werkenden in het bisdom Rotterdam over de gevolgen van het priestertekort. „Jezus heeft nooit concrete amb ten op het oog gehad. Ambten zijn geen goddelij ke en onveranderlijke werkelijkheden", aldus de kenner van het Nieuwe Testament en het vroege christendom. Voor de ambtsdragers in de vroege kerk is pas in de derde eeuw de priesterwijding verplicht. De RK-Kerk stelt volgens Schmidt dus ten onrechte dat Jezus zelf het priesterschap heeft ingesteld en dat tot mannen heeft beperkt. Omdat de bijbel geen vormen van het kerkelijk ambt voorschrijft, heeft de Kerk in zijn ogen grote vrijheid om nieu we vormen te ontwikkelen die bij de huidige tijd passen. In de praktijk is de mannelijke, celibataire priester echter nog steeds de norm. Parochies zien zich in deze tijd van priestertekort vaak voor merkwaardige keuzes geplaatst, zo bleek tijdens de bespreking van een situatie waarin een pries ter zich vlak voor een eucharistieviering ziek meldt, terwijl er niet voldoende geconsact hosties aanwezig zijn. De aanwezige pastoraal werker en het chiebestuur moeten in zo'n geval een besl nemen. Maken ze van de eucharistievierij het laatste moment een woorddienst, hal,, snel ergens anders een priester of geconsact hosties vandaan, of zoeken ze naar een ere v. oplossing die wellicht de grenzen van het k j lijk recht overschrijdt. Een van de aanwezigen zou ervoor kiezt fe< zamenlijk met de kerkgangers het euchari ijn gebed te bidden en brood en wijn te delen. Onze Lieve Heer maar uitzoeken of we dat ter communie zijn geweest." Een aanwezig toraal werkster vreesde echter dat pastoraal ?nl kers 'gedonder' krijgen als ze voor zo'n oplo e kiezen. „We kunnen niet zo maar priestertje uithangen. We moeten wel grensverleggeni ati maar niet grensoverschrijdend." Overigens meende de kerkjurist prof. Huysmans dat de vorming van federaties vs rochies, waartoe verscheidene bisdomme eI nood overgaan, voor de positie van pas werkers gunstig kan zijn. Omdat priesters ei j;: toraal werkers in zulke federaties in een werken, wordt de positie van pastoraal wi ten opzichte van pastoors minder ondergei dan in gewone parochies, aldus Huysmans. HAARLEM ANP De Verenigende Gereformeer de Kerk in Zuidelijk Afrika heeft de deur open gezet voor de overwegend blanke Neder- duits-Gereformeerde Kerk (NGK). „De bal is in het veld gespeeld, de NGK is nu aan zet." Tot die conclusie kwam dr. K. Blei, secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, gisteren na zijn bezoek aan Zuid-Afrika. Samen met synodevoorzitter ds. W. Beek man en vier gereformeerde de legatieleden heeft hij de afgelo pen week in Bloemfontein de eerste gewone synode van de Verenigde Kerk bijgewoond. Deze kerk ontstond in 1994 uit een fusie van de voormalige dochterkerken voor zwarten en kleurlingen van de NGK. Vrijwel unaniem besloot de synode maandag dat de zoge heten Belhar-belijdenis, die apartheid als ketterij veroor deelt, 'onopgeefbaar' is. Maar tegelijkertijd heeft de synode 'de deur voor de blanke NGK open gezet', aldus Blei. „Zij zijn nu heel duidelijk aan zet." Tot nu toe is het document van Belhar een van de grootste struikelblokken bij de fusie van de NGK en de Verenigende Kerk. Volgens Blei kan het mo- deramen van de NGK zich in houdelijk vinden in de Belhar- belijdenis, maar is het dagelijks bestuur bang voor een kerk scheuring. Als de Belhar-belij denis naast de klassieke belij denisgeschriften wordt aan vaard, zou een groot aantal blanke leden de NGK verlaten, zo is de verwachting. „Dat is een begrijpelijke zorg", aldus Blei. De hervormde secretaris-ge neraal zei verder onder de in druk te zijn van de 'levende kerk' die de Verenigende Kerk is. „De echte begeestering en het enthousiasme zoals daar, kennen we hier niet. Als wij iets in het Samen-op-Wegj L, ces kunnen beleven, zou' prachtig zijn." Als lid van een delegatie de Wereldbond van Hervoi de en Gereformeerde Kei (WARC) had Blei ook divi m aparte ontmoetingen met dagelijks bestuur van de Vi nigende Kerk en de NGK. C de inhoud en conclusies die gesprekken kon Blei g mededelingen doen. „We ten nog in het vertrouwelL proces van evaluatie." De media geuite suggestie dat WARC de schorsing niet oi n daan zal maken, noemde De WARC schorste in 1 de NGK wegens haar steun de apartheid. In augustus b de bond zich tijdens een semblee over de vraag ot tijd rijp is om de voorma apartheidskerk weer volw j( dig lid te maken. H< uitdeLeidsch Dagblad ANNO 1897 Zaterdag 24 April HAZERSWOUDEDank zij de bemoeienis van den heer J. Heemskerk, alhier, en van de Protestantsche en Roomsch-Ka- tholieke geestelijken in de Rijn-en Gouwe streek, heeft het adres van laatstgenoemden aan de burgemeesters van hunne gemeenten dit resultaat gehad, dat wel niet de scheepvaart op Zondag onder de kerktijden door het sluiten der bruggen ver hinderd zal worden, maar toch, dat plezier- of feestbootjes on der kerktijd stil moeten doorvaren, zonder dat aan boord mu ziek gemaakt mag worden, en zullen geene signalen gegeven mogen worden dan strikt voorde veiligheid der opvarenden en ter bescherming van anderer eigendom noodzakelijk is. 3-0CT0BER-VEREENIGING. Kindercantate: "Leiden's strijd en Zegepraal". Inschrijving alleen voor jongens. Het be stuur noodigt alle jongens van 9 jaren en hooger, die lust heb ben mede te werken aan de uitvoering van bovengenoemde CANTATE op 4 October a.s. uit, zich met opgaaf van naam. leeftijd en woonplaats aan te melden op Zaterdag 24 April, van 2 tot 4 uren, des namiddags, in de Stadsgehoorzaal, ingang Breestraat. ANNO 1972 Maandag 24 april LEIDENZaterdagavond werd door leerlingetjes van de Mon tessorischool in Oegstgeest een bewerking gegeven van het werk van Benjamin Britten Let's make an opera. Zowel de mu ziek als de dialogen waren van Britten, wiens werk zfch leende vooreen zeer persoonlijk interpretatie. Het idee, om een kin deropera op te voeren was van mevrouw van Hulst-Pimentel, die een gewillig oor vond bij het hoofd van de Montessorischool de heer C. Bruijns die ook de opera bij het publiek inleidde. Hij deed dit op een zeer prettige amicale manier. Mevrouw Quer- ido-Pimentel zorgde voor het dramatische gedeelte en de heer Wilfred Voet nam de expressieve kant voor zijn rekening. Door dit samengaan van enthousiaste leerkrachten, leerlingen en ouders, die zich graag voor dit vrolijk gebeuren wilden inzet ten, ontstond een sprankelende aaneenschakeling van liedjes en korte dialogen. N00RDWIJKDe Noordwijkse Bondsspaarbank bestaat hon derd jaar. Als officiële datum waarop de spaarbank werd opge richt wordt 19 april 1872 aangehouden. In de notulen van de vergadering van de Noordwijkse gemeenteraad van die dagen zijn een paar eenvoudige zinnen te lezen, die de geboorte van de Spaarbank aankondigen. Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan heeft de Bondsspaarbank een boekje uitgegeven, waarin de geschiedenis van de bank wordt beschreven. Hon derd jaar geleden was de oprichting van de bank met zomaar iets. Het was een grote gebeurtenis, want zo'n instelling was van groot sociaal belang. Het is daarom niet verwonderlijk, dat het gemeentebestuur in die dagen een grote rol heeft gespeeld in de ontwikkeling. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) Het Leidsch Dagblad van 22 april vermeldt op pagina 3: "Veel slachtoffers door röntgenfoto. Vereniging medische contrast middelen luidt noodklok bij mi nister'. Uit het artikel blijkt dat jaarlijks door het gebruik van contrastmiddelen bij röntgenfo to's vele ernstige complicaties voorkomen. Er staat ook: 'De radiologen menen verder dat voorlichting aan de patiënt overbodig is, omdat slechts twee procent klachten heeft. Volgens de vereniging is dat vijf procent'. Dit zijn opmerkingen die het nodig maken dat er een proces bij het Medisch Tucht college aanhangig gemaakt wordt. Het is namelijk zo dat in het Handboek Gezondheids recht deel 1 van Prof. dr. H. Leenen (de nestor van het ge zondheidsrecht in Nederland), op pag. 166 te lezen staat: 'Niet alle mogelijke maar niet te ver wachten risico's behoeven te worden vermeld. Door het schetsen van weinig voorko mende risico's zou de toestem mingsbeslissing van de patiënt onnodig kunnen worden belast. Het is ook niet wenselijk dat de arts zich ten aanzien van derge lijke risico's indekt. De aard van de ingreep kan overigens een rol spelen. Gaat het om een niet gebruikelijk doch zeer verstrek kend gevolg, dan kan informatie over dat, zij het gering risico, toch aangewezen zijn'. Het lijkt mij dat in een rechtsstaat de aangewezen weg voor de pa tiënten vereniging 'Medische contrastmiddelen' nu is een proefproces uit te lokken waarin als centraal thema de vraag naar voren moet komen of rönt genoloog/radioloog een patiënt moet waarschuwen dat er ern stige complicaties kunnen ont staan door het toedienen van een contrastvloeistof. Natuurlijk betekent dit dat er kostbare tijd van de hulpverlener of zijn me dewerker geïnvesteerd moet worden in de patiënten-voor lichting. Maar de rechter zal moeten uitmaken of dit in over eenstemming met de wet op de geneeskundige behandelings overeenkomst (WGBO) in de toekomst tot de routine werk zaamheden van de hulpverlener zal gaan behoren. D.O.E. Gebhardt, KANTOOR Rooseveltstraat82 071-5356356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE i.G. Majoor, W. Bank (adjuncta.i.) PUBLIC RELATIONS W H. C. M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R.D.Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30-11.30 uur of per post. REDACTIE J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M. Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred. regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco Redactie: Hoofdredactie: ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17i 071- ABONNEMENTEN bijvooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsd van het abonnementsgeld, ontvanga korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTES Voor mensen die moeilijk lezen, slecht ogen hebben of blind zijn (ofeenawk leeshandicap hebben), is een samenvat het regionale nieuws uit het Leidsch geluidscassette beschikbaar. Voor inform 0886-482345 (Centrum voor Gesproker; Lectuur, Grave). Als ik de Leidse media mag geloven deugt er niet veel van de ambtenaren, of beter gezegd van hun functioneren. Er wordt nu zelfs gedacht aan het be straffen van niet goed functio nerende ambtenaren. Als ik dat zo lees voel ik mijn bloeddruk toenemen en zou ik dat graag met enige krachttermen willen laten merken. Maar daarvoor wil ik dit medium niet gebrui ken. Niet omdat de gesignaleerde problemen er niet zijn. O nee, in tegendeel. En ze worden al leen maar erger. Het zou echter verstandig van u zijn om eens te analyseren wat de oorzaak is van deze problemen. Mag ik er een paar noemen? Bezuinigingen, bezuinigingen en bezuinigingen (dit drie maal vanwege dit al jaren voordoen de verschijnsel bij de rijksover-. heid). Takendiscussies op ge meentelijk nivo. Arbeidsduur verkorting (eigenlijk ook een bezuiniging, zoals wij dat als ambtenaren ervaren). Het is natuurlijk van de gekke om de door u gesignaleerde problemen af te wentelen op de ambtenaren als u dit lijstje van oorzaken heeft gelezen! Heeft u bovendien enig idee welke invloed deze reeks van Ambtenaren - hier op een archiefbeeld in actie op het Stadhuisplein - lijden vooral onder de aanhoudende be zuinigingen. Z I E K E N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13.00 uur (DiaconessenhwsH dagelijks St Elisabeth Ziekenhuis. BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel. 071-5178178). dagelijks 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10.30- 11.15uuren van 19.45-21.00 uur Special Care Unit: 10 30-11.00 uur, 15.00 -15.30 uur en 19.00-19.30 uurenn overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Kinderafdeling 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkuni Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545) dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse lenl daarnaast ook 11 15-12.00 uur Kraamafdeling 14.30-15.30 uur en 18.30-19 30 uur (voor vaders tot 21.00uv Kinderafdeling. 14.30-19 00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00-14.30 18.30-19.00 uur. Spoedeisende hulp: dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel. 0172-463131): dagelijks 14 00-15.00 uur daarnaast ook 11.15-12.00 uur. Geen spoedeisende hulp meer mogelijk 118 30-19.30 uur, klasse lenl oorzaken, samen met uw kri tiek, heeft op de motivatie van mijn collega's en mij? En nu we toch met modder gooien. Waarom heb ik in die 17 jaren dat ik nu bij de afdeling volkshuisvesting werk slechts één maal een vraag van een raadslid mogen beantwoorden? Is het omdat ik regelmatig bouwvergaderingen bijwoon of omdat ik vanwege een andere duistere reden niet bereikbaar ben? Of komt het omdat raads leden gewoon hun individuele marsroute volgen? Ik hoop dat u in het vervolg wat genuanceerder uw kritiek in het openbaar kenbaar maakt. U kunt mij in ieder geval bereiken ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN via toestel nummer 5757. In dien ik niet aanwezig ben zal één van mijn klantvriendelijke collega's de telefoon aannemen en een aantekening maken zo dat ik u kan terugbellen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 18