.eiden Regio Akkoord slibstort n Oostvlietpolder 'Nieuwe runderhal had er al moeten staan' Voorjaarsschoonmaak' Van der Veen snel klaar droogte bedreigt \onge aanplant Studenten tegen 'waardeloze' vervoerskaart Platina trouw )NDERDAG 24 APRIL 1997 nbraak in bedrijf SS oen» Uit een bedrijfspand aan de Haagwegzijn in de nacht n 22 op 23 april een draadloze telefoon, 200 gulden en waar- ipapieren gestolen. Twee deuren werden opengebroken. ;t( leutels de wijk in hans jacobs. 071 -5356414. plv -chef rudolf kleun. 071 -5356436 Kennedylaan yt Het verkeer rijdt I nog te snel over de Kennedylaan. De wegver smalling heeft er geen remmende werking op. Flitstrein <2 Jacobswoude is blij J met het standpunt van de Eerste Kamer over het aanpassen van de ont- werpsnelheid van de HSL. 3, den» Ook dit jaar gaat Woningbouwvereniging De Sleutels lurders helpen met het invullen van het huursubsidieformu- Van 12 tot en met 29 mei bemannen medewerkers van de •g' tuwvereniging diverse 'invul-adressen', die verspreid liggen jgu er heel Leiden. Wie langs wil komen, moet van tevoren telefo- itha sch een afspraak maken. •2a 'Laurier opent skatebaan 'EN» De skateboardbaan op het Broekplein in Leiden wordt orgen in gebruik genomen. Wethouder J. Laurier gaat zelf op ;t skateboard staan om zodoende de baan in te wijden. Om- inenden van het Broekplein, die bij de bouw van de baan1 in betrokken, hebben een brief ontvangen waarin de dienst idbeheer kond doet van deze 'opening'. De baan is een direct iyj volg van de campagne 'Wijkinitiatieven' die in 1995 in het le an, n is geroepen. De installatie naast sporthal Merenzoom gaat mb lortaan door het leven als 'Broekpipe'. Elger Blitz, Nederlands '2 mpioen skateboarden 1989, heeft met het ontwerp van de al fpipe'geholpen. Verplichte bouwvergunning verrast Libéma en Groenoordhallen leiden hans koenekoop Wachten, wachten, wachten. Directeur A. de Jong van de Groenoordhallen wordt er moedeloos van. Hij begrijpt niet dat er nu ineens een bouwvergun ning nodig is voor de nieuwe runder hal op het terrein en dat omwonenden daar vanavond hun zegje over mogen doen. ,,Die hal had er allang kunnen staan. Sterker, moeten staan. Hier zijn lang geleden al afspraken over ge maakt." Volgens De Jong is eind 1995 al het besluit genomen de runderhal - dat is de bijhal achter de grote koepelhal - voor vier miljoen gulden te renoveren. „Dat zou in de zomer van 1996 gebeu ren. Maar omdat in dat jaar de ge sprekken met Libéma over de overna me begonnen, is de renovatie vooruit geschoven." Bij de gesprekken tussen Libéma, sinds 1 januari de eigenaar van de Groenoordhallen, en de gemeente werd afgesproken dat de bouw van de runderhal dit voorjaar zou beginnen. De Jong: „En nu wachten we nóg op groen licht. Ik kan het niet meer vol gen. De hal is een tweehonderd pro cent verbetering, dus ik ben erg be nieuwd wat er vanavond op tafel komt. Maar intussen komt wel mijn hele planning in de knel. Ik kan geen beslis singen nemen over beurzen en evene menten en moet steeds meer klanten op de wachtlijst zetten." Directeur D. Lips van Libéma hoopt dat omwonenden vanavond akkoord gaan met de bouw. „In dat geval be ginnen we maandag, want dan kan de hal in het najaar klaar zijn. Stemt de buurt niet in, dan vrees ik dat we de nieuwe runderhal een jaar moeten uit stellen en dat zou heel vervelend zijn. Dan moeten we onze hele exploitatie bijstellen." Lips beaamt dat de toestand rond de bouwvergunning een onverwachte streep door de rekening is. „In de ge sprekken met de gemeente is niet ge rept over een bouwvergunning. Het gaat om de vervanging van een be staand gebouw, daar is in principe geen vergunning voor nodig. We wa ren zeer verrast door de nieuwe voor waarde die de gemeente stelde." Lips zal er vanavond alles aan doen de omwonenden te overtuigen. „De nieuwe hal is een verbetering. De ge meente betaalt vier miljoen, maar we steken zelf ook miljoenen in de hal. De totale renovatie kost bijna acht mil joen. Er komen voorzieningen om de overlast voor de omgeving zoveel mo gelijk te beperken. En het is noodzake lijk dat de runderhal multifunctioneel wordt: ook geschikt voor beurzen en evenementen." Volgens woordvoerder D. Toet is de gemeente niet bezig om Libéma te pesten. „Het klopt dat er niet eerder is gesproken over een bouwvergunning. Ook de gemeente nam aan dat bij ver vanging van de bestaande hal geen vergunning nodig was. Maar we heb ben ons vergist. Het terrein heeft een nieuwe milieuvergunning nodig en in die procedure moet ook een bouwver gunning voor de nieuwe runderhal worden aangevraagd. De gemeente moet zich aan de regels houden. Van daar dat er een inspraakavond voor omwonenden wordt gehouden. En als daar bezwaarschriften uit voortkomen, moeten we die ook volgens de regels behandelen. Libéma moet dat accep teren." ICjt Hoogheemraadschap van Rijnland mag van de ge- :ente een baggerstort aanleggen in de Oostvlietpolder. gemeente is gisteren met het schap overeengekomen t er een baggerstort kan komen in de geplande groen te parallel aan het kanaal. Tot nu toe streefde Rijnland 'ij ar een stortlocatie die zich uit moest strekken van het ïaal tot de rijksweg. begin dit jaar een voorkeurs recht af voor de Oostvlietpolder. Desondanks ging Rijnland aan de slag om grond aan te kopen. De gemeente dreigde het schap hiervoor voor de rechter te da gen. Volgens wethouder van ruim telijke ordening Tjeerd van Rij heeft de gemeente nu via de on derhandelingstafel haar zin ge kregen. „Wij streefden altijd al naar een baggerstort parallel aan het kanaal. Het nieuws is dat dat nu ook voor het hoog heemraadschap de eerste optie is. Deze opzet is geheel conform het structuurplan: door de aan leg van de baggerstort in de groenzone, kost de baggerstort geen extra ruimte. Het bedrij venterrein blijft zestig hectare", aldus Van Rij. 1 ir eind mei duidelijk moet ken of een baggerstort op de ilande plaats technisch haal- p" r is. Wanneer de uitkomst dat onderzoek positief is, Rijnland grond in de Oost- Jtpolder die eerder was aan- i ocht voor de baggerstort, ider winst aan de gemeente «open. Op haar beurt zal de ieente grond verkopen die schap straks nodig heeft de stort. Rijnland heeft de baggerstort 25 hectare J- e onenigheid over de plaats de baggerstort, bereikte de ■lopen maanden een hoog- lunt. De gemeente kondigde De wethouder is erg blij met de overeenkomst, omdat het de komst van een bedrijventerrein in de Oostvlietpolder een stap dichterbij brengt. „We proberen het aantal problemen te mini maliseren. Met deze overeen komst hebben we weer een hin dernis uit de weg geruimd." Ook op een ander front boekt de gemeente succes. „Minister De Boer heeft al laten weten dat ze de bufferbescherming op wil heffen als de provincie een goe de onderbouwing kan leveren voor de behoefte aan bedrijven terreinen." Van Rij gaat er vanuit dat nog voor de eeuw wisseling kan worden begonnen met de bouw in de Oostvlietpol der. Ook Rijnland-woordvoerder Kees Meijer is gelukkig met de bereikte overeenstemming. „De Oostvlietpolder is de enige goe de stortlocatie die door kan gaan. En we hebben grote be hoefte aan een nieuwe bagger stort. We zijn dan ook heel blij met de uitkomst van de onder handelingen", aldus Meijer. leiden Hij houdt van alles wat bloeit en groeit, zij schikt graag bloemen. Misschien is het dus wel hun liefde voor de natuur die F.E. Urban (95) en K.O. de Vries (88) al zeventig jaar bindt. Gisteren vierde het paar zijn plati na bruiloft in verzorgingshuis Zuydtwijck, sa men met familie en huisgenoten. Burgemees ter Goekoop kwam het echtpaar ook felicite ren. FOTO LOEK ZUYDERDUIN H. Dijkerman van het buurtcomité Groenoord ziet op zich geen bezwaren tegen de bouw van de nieuwe runder hal. „Ik ben er van overtuigd dat die nieuwe hal er moet komen. Dat is nooit een verslechtering. Maar als wij vanavond akkoord gaan gedogen wij de bouw." „Daar mag wat tegenover staan. Wij zullen aandringen op een versnelde aanleg van de ontsluitingsweg tussen de Gabriël Metzustraat en de Gooi meerlaan. Voor de buurt zou het een enorme verbetering zijn als er geen vrachtverkeer meer door de Floris Ver- sterlaan rijdt." „Ook willen we nog weten hoe die geluidswal aan de kant van de Verster- laan wordt aangelegd. Het moet wel iets fraais worden. Niet dat wij straks in een soort ommuurd getto wonen." Aantal scheidingen in Leiden gedaald Het aantal echtscheidingen in Leiden daalt. In 1995 werden er nog 225 scheidingen uitgespro ken, terwijl dat er een jaar eer der nog 294 waren. Datzelfde jaar zag Leiden het aantal Ne derlandse toeristen dat de stad bezocht met maar liefst 40 pro cent toenemen tot 35.790 terwijl er 63.828 buitenlandse toeristen overnachtten, 10 procent meer dan in 1994. Dat zijn enkele van de cijfers uit het boekje 'Leiden in cijfers 1996', het statistisch jaarboekje van de gemeente. De meeste gegevens daarin hebben betrek- lang op 1995. In enkele gevallen kon alleen nog worden geput uit de cijfers van 1994. Daar staat tegenover dat soms ook de cijfers van 1996 'al' konden wor den verwerkt. Nog een paar cijfers. De werk loosheid in de Leidse regio is met bijna 5 procent gedaald tussen 1994 en 1995. Eind 1994 stonden er 7625 mensen zonder werk ingeschreven bij het ar beidsbureau. Eind 1995 waren dat er 7262. Het boekje meldt verder dat het aantal leerlingen in het basisonderwijs groeit. De bijzondere scholen noteerden een groei van 0.8 procent tussen 1994 en 1995, de openbare scholen een groei van 6,1 pro cent. In totaal waren er per 1 oktober 3954 leerlingen in het openbaar basisonderwijs. i2 '.chts acht klachten over zoekgeraakte post it slapeloze nachten heeft PvdA-raadslid E. i der Veen niet gehad. Tachtigurige werkwe- i hoefde hij evenmin te draaien bij zijn poging de gemeentelijke postverwerking te verbete- an der Veen had de afgelopen anderhalve ek vrij genomen om voor Leidenaars uit te ken wat er met hun onbeantwoorde brieven i de gemeente was gebeurd. Maar hij kreeg :hts acht verzoeken om poststukken op te spo- en ambtenaren alsnog tot beantwoorden aan annet van aarsen PvdA'er, die gisteren zijn actie 'voorjaarsschoon maak' beëindigde. „Acht is weinig. Maar aan de andere kant ben ik ook wel een beetje opgelucht dat het er niet meer waren. Want dat had veel werk betekend." De acht mensen die via Van der Veen een ant woord op hun brief hoopten te krijgen, kregen van de archiefdienst van de gemeente allemaal een ontvangstbevestiging. Maar de uiteindelijke beantwoording liet vervolgens lang op zich wach ten. „Ik ben nu bezig met uitzoeken bij welke dienst en welke persoon de brieven uiteindelijk zijn terechtgekomen", aldus Van der Veen. Naast de acht 'opsporingsverzoeken' kreeg hij overigens meer reacties. „Nog eens tien mensen hebben me gebeld met een klacht. Ik hoefde ver der niets uit te zoeken, zij wilden alleen hun gal spuwen. Daarnaast hebben nog eens twintig mensen me aangesproken op straat", zegt Van der Veen. „Ik kreeg bovendien ook steun van een paar ambtenaren. Zij hadden wel sympathie voor mijn actie en staken een beetje de hand in eigen boezem." Rond de beantwoording van de post aan de ge meente is de laatste tijd veel te doen. Uit een in tern onderzoek bleek onlangs dat veertig procent van de brieven na drie tot zes maanden nog steeds niet is beantwoord. Volgens Van der Veen zou dat kunnen komen omdat ambtenaren brie ven nog wel eens doorsturen naar collega's die meer in het onderwerp van de brief zijn inge voerd. „Dan ligt de brief eerst een week op het bureau van de ene ambtenaar en vervolgens opnieuw een week op het bureau van de volgende", ver moedt hij. „De eerste stap is goed. Een brief komt centraal binnen, wordt geregistreerd door de ar chiefdienst en doorgestuurd naar de gemeentelij ke dient die erover gaat. Maar daarna kan men het spoor bijster raken." „Misschien is het een goed idee wanneer de behandelend ambtenaar nog een briefje stuurt in de zin van 'ik heb uw brief in behandeling en bin nen zoveel weken kunt u een antwoord verwach- i en monica wesseling leidsmedewerker veehouderij van de WLTO, F. Lucassen. Rampzalig is het nog niet. „De natuur herstelt zich wel weer. Zodra het gaat regenen is het gras zo weer aan de groei. Maar echt lang moet het natuurlijk niet duren." De akker- en tuinbouwgron- den zoals' rondom Hazerswou- de zijn net ingezaaid. Lucassen: „Als het al kiemt, dan groeit het in elk geval nauwelijks weg. In Zeeland zijn al akkerbouwers overgegaan op herinzaai. Dat kost natuurlijk geld." Ook de bollenteelt heeft droogteproble men. Medewerker natuurbedrijf R. Kramer van het duinwaterbe drijf DZH ziet vooral voor bij zondere padden als de rugstreeppad 'de bui hangen'. „De eieren zijn net in het water van de kwelplassen aan de zee kant afgezet en komen dus niet uit. Dat geldt ook voor de larven van waterinsecten zoals want sen en de waterkevers." De vol wassen dieren en de watervo gels kunnen de droogte ontlo pen door naar de waterwinplas- sen elders in het duingebied te verhuizen. De DZH is absoluut niet van plan in te grijpen. „Dit is de natuur. Maar het is wel het tweede droge jaar in successie. De schade neemt toe." De landgoederen vanhet ZuidHollands Landschap, zoals Rhijngeest, Huys te Warmont en Nieuw-Leeuwenhorst lijden nog geen schade. De landgoe deren zijn oud, en de bomen dus ook. Oude bomen hebben diepe wortels en dieper in de bodem zit nog voldoende vocht, maar dat is gebruikelijk. Dat ex tra water is nodig om verzilting Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft, laat voorlichter C. Meijer weten, geen enkel probleem. „Er wordt nu water ingelaten en doorgespoeld, tegen te gaan." Met de water stand of het schoonhouden van het water zijn er geen moeilijk heden. „Niets aan de hand", zegt Meijer. leiden marcel smeets Studenten keren zich massaal tegen plannen van minister J. Ritzen (onderwijs) om de vrije keuze tussen een openbaar vervoerkaart die in het week einde of gedurende de hele week geldt, af te schaffen. Om geld te sparen wil Ritzen uit wonende studenten een week- eindekaart opleggen. Volgens studenten worden zij dan op gescheept met een waardeloze kaart, omdat zij juist in het weekeinde niet hoeven reizen. „Studenten moeten kunnen reizen op het moment dat zij naar hun onderwijsinstelling toe moetenzegt Joeri Ouds hoorn, voorzitter van de Leid se Studenten Bond (LSB). „Wat moet je dan met een kaart als je in het weekeinde thuiszit." „De minister gaat er blijk baar vanuit dat studenten.om de hoek' van hun universiteit wonen", zegt Oudshoorn. In Leiden is dat door de kamer- nood in de binnenstad allang niet meer zo. Steeds meer stu denten aan de RUL vestigen zich in buurgemeenten. Bo vendien moeten veel studen ten voor lessen naar een ande re universiteit. Als de weekeindekaart wordt verplicht, zullen studenten zelf voor de kosten moeten op draaien, zo is de verwachting. „Ik moet door de week naar Utrecht en Den Haag voor mijn studie", zegt Marlies. „Dat kan dan niet meer", zegt de studente, die niet bereid is zelf te gaan betalen voor het treinkaartje. Voor de zevendejaars rech tenstudent Lennart zijn de nieuwe plannen geen verras sing. „Toen ik begon hadden we nog een redelijke beurs, maar zonder OV-kaart", ver telt hij. „Die kaart is alleen maar een middeltje om te be zuinigen". Het bedrag van de basisbeurs is gedurende zijn studie gezakt van 675 naar 425 gulden. Als tegemoetkoming kregen studenten een passe partout voor het openbaar vervoer. Nu wordt de OV-kaart met steeds meer beperkingen ter beschikking gesteld. „Uit eindelijk zal die kaart worden afgeschaft, zonder enige com pensatie", voorspelt de jurist in spe. Nu kunnen studenten die recht hebben op studiefinan ciering nog kiezen tussen een week- of een weekeindekaart. Reizen met het openbaar ver voer is dan gratis. Indirect, door kortingen op de basis beurs, betalen zij 94 gulden per maand voor de kaart, on geacht welke variant zij kie zen. „Ruim 230.000 studenten worden nu opgescheept met een waardeloze kaart", zegt Christel Grimbergen, voorzit ter van de Landelijke Studen tenvakbond (LSVb). Zij voor spelt grootscheepse protestac ties. „Leiden is niet zo'n actie voerende stad", zegt voorman Oudshoorn van de plaatselijke studentenbond. „Wij zullen niet gelijk de straat op gaan. Maar er heerst wel een breed- gedragen verontwaardiging", verzekert hij. Het ministerie wil alleen maar zeggen dat de berichten over het afschaffen van de keuzekaart 'erg voorbarig' zijn. „We zijn nog in onderhande ling met de NS", is het enige commentaar.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17