Wetenschap in het dolfinarium Wetenschap Techniek Veldmuiswijfje valt voor eiwit Vuurballen zijn in aantocht DONDERDAG 24 APRIL 1997 redactie •saskiastoelinca* De 151 plakjes van een bruinvis in kaart gebracht In het Harderwijkse dolfinarium is de eerste anatomische atlas ter wereld van een dolfijn ge maakt. 151 Plakjes bruinvis in een wetenschappelijk stan daardwerk over een dolfijn die overal onbedoeld wordt opge vist. Het tien jaar oude bruinvis vrouwtje dat 9 december 1993 meer dood dan levend aan spoelde op het strand van Vlie land, is voor de aüas gebruikt. Het dier overleed vijf minuten na aankomst, per helicopter, in het opvangcentrum van het Dolfinarium Harderwijk. Voor bioloog ir. Ron Kastelein en zijn staf was er deze keer aan de binnengebrachte dolfijn geen eer meer te behalen. Toch lijkt dat maar zo. Want wie wil weten wat er van de ongelukki ge bruinvis overgebleven is, die kan de bladzijden 91 tot en met 166 openslaan van 'The biology of the harbour purpoise'. Wat dan zichtbaar wordt is de eerste kleurrijke anatomische atlas die ooit van een dolfijn is gemaakt. Na haar dood werd de gestran de bruinvis diepgevroren en vervolgens dwars op de lengte as elke centimeter langs een lintzaag gehaald. Honderdvijftig keer, van de snuit tot het laatste streepje staart, en dat leverde 151 plakjes bruinvis van een centimeter dik op. Zo klinisch kan dierenonderzoek ook zijn. Van centimeter tot centimeter kunnen biologen, dierenartsen en andere geïnteresseerden heel precies de inwendige bruinvis volgen. De anatomische atlas is niet het enige bijzondere aan het boek. Dit wetenschappelijke stan daardwerk over de kleinste van alle 65 dolfijnensoorten die de wereldzeeën (en rivieren) bevol ken, staat vol met nieuwe gege vens. Kastelein, afgestudeerd in Wageningen en sinds 1986 werkzaam in Harderwijk, is er van overtuigd dat zijn collega onderzoekers er veel aan kun nen hebben. Met zijn 'volwassen lengte' van ongeveer anderhalve meter en zijn nogal grauwe jas is dit stompgesnuite dolfijntje in het wild maar moeilijk te bestude ren. Vaak onttrekken de golf- plooien van de zee hem aan het oog van de onderzoeker. Ook in gevangenschap blijkt de bruin vis allerminst een gemakkelijke klant. Dat hebben de studies van Kastelein ook uitgewezen. Geef de bruinvis een paar dagen te veel voedsel, of juist te wei nig, en hij gaat dood. Overbevissing 'The biology of the harbour por poise' is een verzameling van zestien studies die in de afgelo pen vier jaar in Harderwijk naar de aard, het gedrag en het leef patroon van binnengebrachte bruinvissen zijn verricht. Meer dan honderd nieuwsgierige mensen hebben er kort of lang aan meegedaan. Zij kwamen uit acht landen, maar vooral uit de Verenigde Staten. Hoewel er aanwijzingen zijn dat het totale aantal bruinvissen in de wereld achteruitgaat, is niet met zekerheid te zeggen dat de soort ook werkelijk in zijn voortbestaan wordt bedreigd. De eerste en enige telling die in de Noordzee werd gehouden, Geef een bruinvis een paar dagen te veel voedsel of te weinig en hij gaat dood. foto anefo Bioloog Kastelein (links) leidde de afgelopen vier jaar meer dan hon derd onderzoekers uit acht landen bij studies naar de bruinvis. Voor het eerst zijn daarvoor gestrande, levende bruinvissen ingezet. De uitkom sten kunnen bijdragen aan de instandhouding en bescherming van be dreigde dolfijnsoorten. foto pr kwam twee jaar geleden uit op een bestand van zeker 200.000 stuks, mogelijk 340.000. Vooral in de netten van Deense vissers verdrinken er zes- tot zevendui zend per jaar. Kastelein: „Dat vormt al een ris kant percentage. Maar er komt nog een tweede feit bij, blijkt uit ons onderzoek, en dat is de overbevissing. Als kleine dieren hebben bruinvissen ondanks hun gedrongen bouw en dikke speklaag nog heel veel voedsel nodig om zich te wapenen te gen onderkoeling, elke dag on geveer tien procent van hun li chaamsgewicht. Er zijn aanwij zingen dat ze hun voedsel steeds moeilijker kunnen vin den." De snelheid van de spijsverte ring (2,5 uur, langer niet) bij bruinvissen verklaart, waarom ze vooral in voedselrijke kustge bieden worden aangetroffen. Behalve de bruinvis, die alleen op het noordelijk halfrond voor komt, geldt dat ook voor kleine dolfijnen elders. Zoals de va- quita in de Baai van Califomië en Hectors dolfijn rond Nieuw- Zeeland. Deze, wel bedreigde soorten lijden eveneens onder menselijke visserij en ook zij zouden van het onderzoek in Harderwijk kunnen profiteren. Marco Het Harderwijkse opvangcen trum, officieel Fort Heerewich geheten, houdt zich in principe niet bezig met de training van bruinvissen. Terugbrengen naar zee is het enige doel. Maar bij Marco bijvoorbeeld, een man netje dat in 1993 aanspoelde als een ongespeende, vijf weken oude baby met snavelpikken van meeuwen op zijn kop, viel er niet aan te ontkomen. Zeker voor een schuw dier als de bruinvis is wennen aan de fles een opgave die niet eenvoudig is aan te leren. Langzamerhand raakte Marco gewend aan het uitvoeren van opdrachten, meer dan aan het zelf opscharrelen van zijn kost je. Men dacht zelfs een jaar ge leden dat Marco er al aan toe was om zijn vrijheid te herkrij gen. maar de uitwenperiode in het drijvende bassin Neeltje Jans in de Oosterschelde liep op een mislukking uit. Binnenkort wordt het opnieuw geprobeerd. Intussen was Marco wel de be langrijkste hoofdpersoon in het Harderwijkse bruinvisonder- zoek. Op Marco werden buiten de kop nog andere plekken op het lichaam gevonden waarmee hij via zijn beenderen kan ho ren: recht onder de rugvin op de zijkant bijvoorbeeld, en ook op het staartblad. En Harderwijk toonde ook aan dat bruinvissen met behulp van hun sonar prooien ontdekken die onder het zand liggen. „Dat opent", zegt Kastelein, „niet alleen de mogelijkheid om de bruinvis te leren mijnen op te sporen, maar wat veel leuker is, om gouden munten en ande re archeologische schatten te vinden. Hij moet er zelf om la chen, alsof het onderzoek hem nog steeds niet genoeg heeft verrijkt. henk hellema Veldmuiswijfjes blijken een bijzondere voorkeur te hebben voor mannetjes die eiwitrijke planten hebben gegeten. Dat schrijven Amerikaanse on derzoekers in het Journal of Animal Behaviour (diergedrag). In experimenten in het laboratori um kregen vrouwelijke veldmuizen uitstrijkjes uit de anale klieren van mannelijke soortgenoten voorgeschoteld, die planten hadden verorberd die negen, vijftien of 25 procent eiwit bevatten. De vrouwtjes hadden de meeste belangstelling - veel snuffelen en likken - voor het uitstrijkje met het parfum van die mannetjes, die het meeste ei wit in hun voer hadden gehad. Veel eiwit in hun dieet is van voordeel voor mijn nageslacht, moet het veldmuiswijfje instictief aanvoelen, veronder stellen de Amerikanen. Het is hen overigens nog niet duidelijk op welke manier meer eiwit in het voedsel van invloed is op de geur van het mannetje. Voor het grootste deel van het jaar zijn deze veld muizen (microtus pennsylvanicus) solitair. Wan neer een wijfje echter bereid is om te paren, geeft ze dat via een speciale geur door aan in de buurt levende mannetjes. Die moeten zich op hun beurt weer met hun geur aan het wijfje presente- Veldmuismannen moeten veel eiwitrijke planten eten. foto gpd ren. De onderzoekers concluderen uit hun studie, dat het luchtje van 'veel eiwit' voor de vrouwtjes een teken is, dat het bewuste mannetje of een groot gebied bestrijkt met de nodige eiwitrijke planten, en dus sterk is, dan wel vaak de juiste ei witrijke planten weet te vinden, en dus snugger is. Beide eigenschappen ziet ze graag ook in haar nageslacht. Vooral met hem zal ze paren. De komende tijd worden er bo ven ons weer heldere vuurbol len verwacht. Wie er eentje ziet wordt opgeroepen dat te mel den bij de Nederlandse Werk groep Meteoren (WGM). De leden van deze in 1946 op gerichte werkgroep, een onder deel van de Nederlandse Ver eniging voor Weer- en Sterren kunde, houden zich bezig met de bestudering van het ver schijnsel 'vallende sterren', toe passelijker 'meteoren' ge noemd. Dat zijn minuscule deeltjes, stofjes eigenlijk, die vanuit de ruimte met enorme snelheden onze dampkring bin nendringen en daar verbran den. Soms zijn het wat grotere deel tjes en heel soms zelfs echte keien. Hoe meer massa, hoe meer licht er vrijkomt bij de ver branding. In zeldzame gevallen spreken sterrenkundigen van 'vuurbollen'. Dat zijn dus zeer heldere 'vallende sterren'. Ge durende de laatste tientallen ja ren worden geregeld, over de gehele wereld, vuurbollen gesig naleerd in de laatste week van april en in de eerste week van mei. „Niet zelden komt het voor dat de verbranding niet helemaal compleet is", zegt ir. Felix Bet- tonvil, verbonden aan het Utrechtse Sterrenkundig Insti tuut en voorzitter van de WGM. „Dan komt er ergens op het aardoppervlak een restant neer, een meteoriet. Het zo snel mo gelijk na het vallen terugvinden van zo'n meteoriet is van grote waarde." Onderzoek van de chemische en fysische samen stelling van zo'n kosmische kei stelt wetenschappers namelijk in staat een stukje historie van ons eigen zonnestelsel in te vul len. Vandaar de oproep aan eventuele ooggetuigen. Bettonvil: „Hoe meer ooggetui geverslagen er na een vuurbol binnenkomen, des te beter zijn we in staat het traject in de dampkring te berekenen dat hij beschreef. En dus ook de locatie waar eventuele restanten neer kwamen." Wie plotseling een angstwek kend helder licht aan de hemel ziet opvlammen, moet dus niet in paniek raken, maar op z'n horloge kijken. Helemaal prach tig wordt het gevonden als de getuige ook in staat is een teke ning te maken van de baan die de vuurbol aan de sterrenhemel doorliep. Maar dat vereist na tuurlijk wel een beetje kennis van de sterrenbeelden. Het meidadres is het secretariaat van de WGM, Speerdistelveld 5, 3448 EK in Woerden. E-mailen kan ook: dvgevers@worldacces- s.nl. ben apeldoorn PUZZEL OPGAVE OPLOSSING CRYPTOGRAM Horizontaal: I. Het tonen van belangstelling voor een eend (6); 4. Voor die be schermer moet je verzot op treu ren zijn (8); 6. Tamelijk onafhan kelijk (3); 7. Woorden met de be tekenis (3); 9. Kledingstuk be staande uit broek en colbert (7); II. kronkelige taal. Verticaal: 1Hondse belasting (4); 2. Een baby wordt er niet actiever van (5); 3. Eén van de meisjes in moeilijke omstandigheden (4); 5. Haal er effen boodschappen in voor de bond! (6); 6 Paard vol streken (3); 8. Dat dier heeft ef fect (4); 10. Voor de gein krijg je in Holland geen hand (3). KRUISWOORDRAADSEL aval-gala als-s-rag ka-alm-fa --blaas-- adam-glad b-ra-na-a clan-aait --karaf-- al-kat-ma aal-m-pak prat-taps Z-o, 0-1/-S £-e-N WS-K-S T-O-V-£-/?-& f-M £-E-fV TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring De markies de Cantecler was die morgen bezig geweest met het snoeien van zijn haag; een bezigheid waaraan de edelman zich gaarne overgeeft, zoals de lezertjes zullen weten. Zijn genoegen werd echter niet weinig vergald, toen de ligusterstrui ken die hij fijntjes met zijn schaar be werkte, plotseling uit het oog verdwenen en de grond onder zijn voeten uitzakte. Daar lag hij nu, in een diepe kuil die de plaats innam van zijn eens zo bloeiende tuin. „Parbleu", prevelde hij, geheel ontdaan, „welk een catastrophe! Het is duidelijk dat hier van een boosaardige opzet spra ke is... maar van welke?" Hij verviel tot gepeins en plotseling drong de verklaring van het gebeurde tot hem door. „Hier moet Bommel achter zitten!" riep hij oprijzend uit. „Deze platte figuur heeft zijn eigen gronden te sterk bewaterd en nu schrikt hij er niet voor terug om mij mijn horticultuur te benijden. Tiens! Ik had hem nooit die ring moeten toever trouwen. Ach, mijn fout wordt wel sterk gewroken. Maar ik zal het hem inpepe ren. Ik ga naar de politie en ik zal niet rusten voor de onderste steen boven komt!" Met deze gedachte begaf de heer de Cantecler zich op weg naar Rom meldam, niet wetende dat de politie macht van de stad was opgeheven. Intussen stond heer OUie zich te verlusti gen in de aanblik van de fraaie tuin die nu Bommelstein omgaf. Maar hij werd daarin gestoord door het binnentreden van een deftige vreemdeling. „Zo tref ik dan eindelijk iemand thuis", sprak deze. „Hoe ik hier kom weet ik niet. Gister avond werd ik gestoord in mijn overwerk ten departemente doordat ik mij plotse ling hier bevond. Het moet een ambtelij ke vergissing zijn, waarde heer. Ik bied mijn excuses aan." R DOOR JAN VISSER De nachtelijke vorst is voorbij. Tijdens de afgelopen nacht is de temperatuur gaan stijgen onder invloed van een aantrek kende zuidwestenwind. De zuidwestenwind, IJmuiden rap porteerde windkracht 6, hangt samen met een storing die I over het noorden van de Noordzee naar Scandinavië trekt. Het frontensysteem blijft gedurende het komende etmaal over ons land hangen. Daardoor zal het vaak bewolkt weer zijn en mogelijk valt er wat regen. Toch komt ook de zon er enige tijd aan te pas. Van wat meer gewicht lijken de regens te worden die tussen vrijdagavond en zaterdagmiddag door het Duitse en Engelse atmosfeermodel worden berekend. Deze worden veroorzaakt door een volgende storing die over de Britse eilanden naar ons land trekt. Onder invloed van deze storing nemen de drukverschillen morgen af ofwel de wind wordt minder sterk I en krimpt naar het oosten. De middagtemperaturen lopen vrijdag op tot ongeveer 14 graden. In de loop van het weekeinde nemen de regenkansen af en met 15 graden is het best aangenaam. Na het weekeinde krijgen depressies op het noordelijk deel van de Oceaan meer en meer greep op het weerbeeld in onze streken. Het weerbeeld krijgt dan in toenemende mate een wisselvallig karakter en de temperaturen gaan opnieuw enkele graden omlaag. Zo koud als de afgelopen weken wordt het evenwel niet meer. Of op Koninginnedag de weersystemen ons 'Oranjegezind' zullen zijn is nu nog niet te zeggen. Doorgaans is dat wel het geval maar van die regel wordt uiteraard wel eens afgeweken en dat geldt ook voor gisteren: Sint loris. Die dag staat be kend om minder fraai weer maar daar was gisteren weinig van te merken. Gedurende het grootste deel van de dag scheen de zon. De temperaturen liepen daarbij op tot 11-12 KNMI Weersvooruitzicht Geldig toten met vrijdag. Noorwegen: Aan de westkust geregeld winterse buien. Rond Oslo goede kans op zon. Maxi ma vaak tussen de 5 en 10 graden, in het noorden wat lager. Zweden: Vandaag in het zuiden be wolkt en enige tijd regen en flink wat wind. Verder geregeld opklaringen en op veel plaatsen droog. Middagtemperatuur vaak tussen 5 en 10graden. Denemarken: Vandaag bewolkt, enige tijd regen en aanvankelijk flink wat wind. Morgen droog en opklaringen. Middagtemperatuur rond 10 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Zuid-Engeland droog en nu en dan zon. Elders flink wat bewol king en op beide dagen kans op regen. Maxima rond 13 graden, maar rond Lon den wellicht boven de 15. België en Luxemburg: Vandaag eerst zon, daarna toenemende kans op bewolking. Morgen mogelijk wat regen. Maximumtemperatuur ongeveer 13 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flink wat zon. Morgen later op de dag in het westen misschien wat regen. Rustig weer. Stijging van temperatuur, met op morgen maxima van 18 tot 23 graden. Portugal: Vooral vandaag flink wat bewolking en plaatselijk fiks wat regen. Kleine kans op onweer. Maxima van 18 graden bij Porto tot ruim boven de 20 in de Algar- Madeira: Flink wat wolkenvelden en vooral van daag kans op buiige regen. Middagtem peratuur vandaag rond 23 graden, mor gen wat lager. Spanje: Vandaag op de meeste plaatsen nog ge regeld zon en hoge temperaturen-, maxi ma rond 24 graden, hier en daar hoger. Morgen toenemende kans op regen- en onweersbuien en in het noordwesten koeler. Canarische Eilanden: Perioden met zon en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur stijgend tot tegen de 30 graden op morgen. Marokko: Westkust: flink wat zon, maar in het noorden ook kans op wolkenvelden. Op de meeste plaatsen droog. Middagtem peratuur vlak aan zee rond 22 graden. Tunesië: Naast zon misschien soms ook wolken velden. Droog. Middagtemperatuur vlak aan zee 20 graden of iets hoger. Zuid-Frankrijk: Zonnig. Misschien morgen aan het ein de van de dag in Les Landes regen. Stij ging van temperatuur, met op morgen maxima rond 23 graden, aan de voet van de Pyreneeën boven de 25. Mallorca en Ibiza: Flinke perioden met zon en meest droog. Middagtemperatuur oplopend tot ongeveer 23 graden op morgen. Italië: Vandaag in het zuiden misschien nog een bui. Verder droog en flinke zonnige perioden. Middagtemperatuur met na me morgen uiteenlopend van 22 graden plaatselijk in het noorden tot 15 in het Corsica en Sardinië: Zowel zon als stapelwolken. Droog. Mid dagtemperatuur iets onder de 20 gra- Malta: Zonnige perioden en waarschijnlijk droog. Middagtemperatuur rond 18 gra- Griekenland en Kreta: Zowel zon als stapelwolken en kans op een bui. Middagtemperatuur rond 17 graden. Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust overwegend droog en geregeld zon. Langs de Turkse zuidkust en op Cyprus grote kans op en kele stevige regen- of onweersbui. Maxi ma uiteenlopend van 19 graden op de Dardanellen tot wellicht 30 op Cyprus. Duitsland: In het zuiden droog en geregeld zon. El ders tot morgenmiddag kans op regen. Maxima rond 14 graden, zuid van de Main beduidend hoger. Zwitserland: Vrij zonnig en droog. Stijging van tempe ratuur, met op morgen maxima van 18 graden rond Zurich tot 23 rond Locarno. Oostenrijk: Vrij zonnig, morgen in het noordoos wellicht wolkenvelden en een klei kans op wat regen. Middagtemperat; meest tussen de 15 en 20 graden. Vandaag een aantrekkende wind, volgd door bewolking en regen. Moij rustiger en vanuit het noorden opklar gen. Middagtemperatuur vandaag rc 14 graden, morgen frisser. Tsjechië en Slowakije: Vandaag flink wat zon en droog. Mor; bewolkt en kans op regen. Middagts peratuurrond 14 graden Hongarije: Droog en geregeld zon. Stijging van te peratuur, met op morgen maxima ro 16 graden. VRIJDAG 25 APRIL 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.22 Zon onder 20. Maan op 23.44 Maan onder08.! Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 06.08 18.26 05.41 17 Laag 01.45 14.05 01.26 13 Weerrapporten 23 april 20 uur: Eindhoven onbew. Den Helder hall bew Rotterdam licht bew Twente onbew. Vlissingen onbew. Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Istanbul Klagenfurt Kopenhagen hall bew. LasPalmas onbew. Lissabon licht bew. Locarno onbew. Londen half bew. Madrid licht bew half be Rome licht bew Split half bew Stockholm licht bew Warschau onbew. V/enen onbew Bangkok half bew. Buenos Aires licht bew Johannesburg onbew Los Angeles licht bew New Orleans onbew New York zwaar bei Tel Aviv licht bew Vancouver half bew.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 14