'Figuranten' schrijnend en ontroerend Echte vriendschap, ware liefde Boeken 'De Laatste Slag' van Hilbert Kuik is niet helemaal raak Huiveringwekkend verslag gekooid bestaan Kinderen worden niet serieus genomen in 'Mondriaans Alfabet' Johan Cruijff verdient beter DONDERDAG 24 APRIL 1997 Hilarische wanhoop van Arnon Grimberg levert 't leukste boek sinds jaren op THRILLER RECENSIE PETER KUUT Een debutant in het thrillergen re, maar een oude bekende in de schrijverswereld: Hilbert Kuik. De Amsterdamse Riagg- psychotherapeut deed in 1970 voor het eerst van zich lezen met Vreemde eend, medicijn man in Afrika en liet vervolgens nog enkele romans, een kinder boek en verhalenbundels in druk verschijnen. De laatste Slag heet Kuiks debuut in het misdaadgenre. De auteur deelt er een flinke mep mee uit, maar hij slaat je niet knock-out. De 'psychologische thriller' start in 1991, als transporton dernemer Max Steen en journa list Otto van Gelderen, vrienden sinds de middelbare school, het Pieterpad bewandelen. Als ze dodelijk vermoeid want in eerste instantie hopeloos ver dwaald uiteindelijk op een terrasje belanden, merken ze een Volvo op. die ze die dag al eerder langs het 'pad' signaleer den. Lang kunnen ze er niet over piekeren, want de op een oude bekende lijkende ober op het terras roept bij hen weer herinneringen op aan een dra matisch voorval uit het verle den: de dood van Sandra de Buis in 1958. Deze jonge vrouw organiseerde destijds een reis voor tien eindexamenkandida ten, onder wie Max en Otto, naar de Franse Alpen. Tijdens noodweer komt Sandra om het leven. De precieze toedracht van Sandra's overlijden is nooit he lemaal aan het licht gekomen en geïnspireerd door enkele 'toevallige' gebeurtenissen, be sluiten Otto en Max de zaak nog eens onder de loep te nemen. Diverse leden van het groepje van tien, de gids van destijds, leraar Louis Vanberché en an dere betrokkenen worden met een bezoekje vereerd. Onder tussen kruist de Volvo met irri tante inhoud veelvuldig hun pad en moet het duo zich ook nog regelmatig andere lastige klanten van het lijf houden. Maar deze vitale vijftigers blij ken voor geen kleintje vervaard: met hun onuitputtelijke energie het lijkt wel of ze de ene na de andere vitaminekuur hebben gevolgd weerstaan ze de di verse aan- en tegenslagen en doen ze vervolgens alles wat God en het Wetboek van Straf recht verboden hebben. Dat Kuik al werkt aan een tweede thriller, mag een ver heugende mededeling zijn. Zijn eersteling in dit genre maakt in druk: Kuik staat zijn mannetje met humor, dialogen en impo nerende karakters. Het wordt echter te snel duidelijk dat er inderdaad Een Kwade Genius aan het spel meedoet en dat die bovendien moet worden ge zocht in een al verdachte hoek. Dat de schrijver toch nog heel veel stukjes nodig heeft om er een volwaardige puzzel van te maken, voorkomt dat Kuiks slag de lezer meteen tegen het can vas werkt. Amon Grunberg(26): Geen product van een ordinaire literaire hype, maar een groot schrijver. foto anp LITERATUUR RECENSIE WIM VOGEL JJ. Voskuil - Plankton Het Bureau 3 Uit geverij Van Oorschot, 829 blz Prijs 69,00 (gebonden 99) Dat wordt vaste prik. Tot en met het jaar 2000 zal J.J. Voskuil één van de genomineerden voor de Libris-literatuurprijs zijn. De drie tot nu toe versche nen delen van zijn mega-roman Het Bureau zijn in hun nuchtere analyse van de teloorgang van idealen zo beklemmend, dat ik me niet kan voorstellen dat de vier resterende boeken een an der geluid laten horen. De no minatie van deel twee, Vuile Handen, is zeer terecht. In het eerste deel, Meneer Beerta, lijkt Maarten Koning er nog aardig in te slagen de wer kelijkheid van een kantoorbaan op het Amsterdamse P.J. Meer- tens-Instituut te combineren met zijn opvattingen over een sober leven zonder ambities. Wetenschap is voor 'bunk', vrij etijdsbesteding van overtollige intellectuelen. En thuis, in dat bolwerk tegen een vijandige buitenwereld, heerst Nicolien, zijn vrouw voor wie geld, carriè re en status steeds opnieuw een aanslag op hun solidariteit bete kenen. Voor haar is ieder com promis een verraad. De tragiek van Maarten Ko ning is nu dat hij in zijn werk kring wel compromissen móét sluiten. De verantwoordelijkhe den nemen toe, zijn medewer kers groeien in aantal. En on danks zijn bijna fysieke weerzin daartegen wordt hij ook inter nationaal steeds bekender en belangrijker. Ik ken weinig romans waarin dit conflict tussen droom en daad zo meesterlijk (een echt Voskuil-woord!) maar ook zo tot op het bot wordt geanalyseerd. In een Don Quichotte-achtige poging dan tenminste zijn eigen afdeling te vrijwaren van 'wetenschappers' en carrièreja gers, omringt Koning zich met gelijkgestemden, die allen de zelfde opleiding krijgen en el- kaars werk voortdurend dienen te controleren. De bizarre con sequenties van dit zogenaamd democratische systeem is clan vorming. Van die clan, die sekte is Koning inderdaad de koning. Ieder telefoontje, ieder verzoek, iedere buitenstaander wordt er varen als een poging tot aan randing van de clan. Om zijn systeem te handhaven zou Ko ning zich het liefst op zijn ka mer verschansen in een man gat, een mitrailleur binnen handbereik. Konings systeem is Kaf kaiaans. Ontsnapping is onmo gelijk. De leider regeert met de soepelheid van een tank, noemt zichzelf in zijn streven naar per fectie niet voor niets 'een soort Eichmann'. Tegelijkertijd is hij zich voortdurend bewust van eigen beperktheden, zijn snel gekwetste ijdelheid, is hij altijd op zijn hoede, altijd in de verde diging. Een onhandige man, volstrekt ongeschikt voor ieder sociaal verkeer. Een man die al le andere mensen als vreemden ervaart. Plankton ontleent zijn titel aan de plotselinge aftakeling van Meneer Beerta, Konings geestelijke vader. Een beroerte reduceert hem tot wat cellen, tot plankton. En omdat ook Ko- Werkelijkheid soms onwaarschijnlijker dan fantasie JEUGDBOEKEN RECENSIE CASPER MARKESTEIJN Chris Crutcher - Een dikke vriend. Uitgeverij Gott- mer, pnjs 32,50; Haye van der Heyden - Vrijen Uitgeverij Elzenga, prijs 25,95, Anton van der Kolk - Amira, prinses van Marokko Uitgeverij Van Goor. prijs 27,50. Heel vrij naar Elsschot 'staan tussen vriendschap en vrijen wetten in de weg en praktische bezwaren.' Geen wet ver biedt vrijen binnen vriendschap, maar het zal er waarschijnlijk minder snel van komen dan bij hevige verliefdheid of hartstochtelijke liefde. De varianten die in het dagelijks leven voorkomen, doen echter ook mee in de verhaalwer kelijkheid van jeugdboeken. Bij Haye van der Heyden bijvoor beeld. Hij is toe aan het vierde deel in zijn relatiecyclus over Jeroen en Pauli ne. Na Kusjes en Zoenen volgde Strelen en nu is Vrijen aan de beurt. In dit deel 'doet' Jeroen het echt, veilig, dat wel, maar niet met 2ijn grote liefde Pauline. Prachtige Martine uit vijf atheneum wijdt Jeroen in in de lichamelijke liefde: een leuke variant van Van der Heyden, net als het erotische avontuur dat Jeroen kort voor zijn initiatie heeft. Met Ellen een doortastend persoon. Tij dens een avondlijk uitstapje met ande ren sleurt zij Jeroen vrijwel het struweel in om zich daar binnen een mum van tijd te ontkleden: 'Jeroen kijkt. Voor hem staat een naakt vrouwenlichaam. En dat wil met hem vrijen. Een naakt vrouwenlichaam. Met alles erop en er aan. The real stuff. Nu en hier. Het gaat gebeuren!' Maar het feest gaat niet door. Jeroen ziet een blauwe plek op Ellens boven been en randjes zweet onder haar borsten. Hij voelt zich een kroket waar Ellen haar tanden in kan zetten. En dan neemt hij de benen, dwars door het bos om vervolgens bij een boerderij te be landen waar de mooie Martine toevallig een paar dagen op past. Een beetje wijn doet de rest. Zo relativeert Van der Heyden de op vatting dat die eerste daad slechts bij ware liefde past, want dan had hij Mar tine vervangen door Pauline. Mèt de al om aanwezige humor is dat ook de gro te verdienste van Van der Heyden: de lichtvoetige wijze waarop hij een toch heikel onderwerp als 'de eerste keer' be schrijft. De taal waarin hij dat doet is, staat daar echter soms haaks op. Noe men moeders hun zoon 'zoon'? Zegt een jongen van vijftien tegenwoordig in volle ernst 'liefje' tegen zijn meisje? Of zegt de één tegen de ander: 'Bij jou gaat het meisje voor het werk. Dus rijk word je nooit'? Een dikke vriend Rijker van taal en aanzienlijk uitge breider van uitwerking is Een dikke vriend van Chris Crutcher, een nieuw deel in de aangename Octopus-serie van Gottmer. In ruim tweehonderd bladzijden sleurt Crutcher zijn lezer mee door een serie aangename en schokkende ervaringen en gebeurtenis sen. Als je niet wist hoeveel onwaar schijnlijker dan fantasie de werkelijk heid soms is, zou je wat Sarah Byrnes als driejarige is overkomen, toeschrijven aan de morbide fantasie van een schrij- Zesentwintig is-ie. Debuteerde drie jaar geleden zeer sue- cesvol met Blauwe Maandagen. Het leverde hem co lumns op in NRC-Handelsblad, in de VPRO-gids, een ap partement in New York en vertalingen in Engeland, Ame rika, Duitsland en Italië. Dat hier geen sprake is van een ordinaire literaire hype onderstreept Arnon Grunberg met Figuranten, zijn tweede roman. Het leukste boek sinds jaren, een weergaloze stijl, passages die schrijnen en ontroeren. Eindelijk weer eens een boek waarin de verwondering het wint van de analyse. Waarin de perso nages niet verklaard of uitgelegd worden, maar als niet te ontmoedigen Don Quichotes ten strijde trekken tegen cynisme en relativering. ROMAN RECENSIE WIM VOGEL Arnon Grunberg - Figuranten. Uitgeverij Nijgh Van Ditmar, 300 pag Prijs 39,90 (paperback), 55,00 (gebonden) Het is een mooi en tragisch trio dat Grunberg in Figuranten neerzet. Het boek begint en ein digt in Amerika, maar daartus sen wordt in een kolossale flash back de onvermijdelijke teloor gang beschreven van drie jonge mensen in Amsterdam-Zuid. Ewald Stanislas Krieg, 'een ten gere negentienjarige jongeman met een slechte huid en het kapsel van een poedel', zijn vriend Michaël Eckstein (die zich Mr. Brocccoli laat noemen) en Elvira, hun Argentijnse vriendin. Groots en meeslepend willen ze leven, wat een tijdlang ook wel lukt omdat Broccoli pro bleemloos over geld en een ou derlijk huis in het chique Am sterdam-Zuid kan beschikken. Zijn manier om het platvloerse leven te attacqueren is het be denken van projecten, die hen voorgoed zullen verheffen ver boven de grijze middelmaat. Die illusies, maar vooral de on voorwaardelijke overgave waar mee verteller Ewald en vriendin Elvira in die dromen geloven, zorgen voor een ontwapenende en hilarische roman. Natuurlijk zijn ze figuranten, mensen die vanuit de coulissen toekijken, voor wie dromen over het grote werk voldoende lijkt omdat ze niet weten wat ze met het 'echte leven' aan moe ten. Het bijzondere aan Figu ranten is dat dat echte leven steeds weer onderuitgehaald wordt. Theater, film, reclame, makelaardij, onroerend goed, schrijven, liefde, huwelijk en vriendschap: dat alles blijkt een facade te zijn waarachter onze ware gevoelens en opvattingen zich verdekt opstellen. En wie kan dat beter overzien dan die gene die aan de zijlijn blijft, die dat grote toneel niet opdurft? Een doel in zijn leven heeft verteller Ewald niet. Het liefst wil hij zich aan alles onttrekken. Als ze vragen wat hij van de toe komst verwacht, staat hij met een mond vol tanden. Eigenlijk heeft hij nooit veel anders ge- 'Planktonopnieuw superieure roman van J.J. Voskuil nings biologische vader in die dagen overlijdt, is hij verlost van twee autoriteiten. Niet meer in zijn rug gedekt, eindelijk vrij. 'En onverwacht doorstroomde hem een geluksgevoel, zo intens dat hij zich alleen nog had hoe ven af te zetten om in de ruimte weg te vliegen.' Dat die vrijheid schijn is, zal de komende jaren wel blijken. Ik vind Het Bureau een bui tengewone literaire prestatie. Voskuil roept met een simpele structuur en met helder, nuch ter proza een wereld op waaruit ontsnapping onmogelijk is. Hij spaart niemand, vooral zichzelf niet. Natuurlijk, ook Plankton is een roman. Maarten Koning droomde daar al over: 'dat hij een boek over het Bureau ge schreven had dat het midden hield tussen een roman en een wetenschappelijk werk.' 'Een en al leugen', was in die droom het commentaar. Dat zal best, maar zelden hebben leugens een gep rangd bestaan zo aangrijpend weergegeven. ver. Haar rattegekke vader houdt haar dan met gezicht en handen een poosje tegen een brandende houtkachel. Om zijn vrouw te raken. De gevolgen zijn natuurlijk verschrik kelijk. Lichamelijk en psychisch lijdt Sa rah. Ze overleeft door middel van haar vlijmscherpe tong, haar grote intelligen tie en met behulp van haar letterlijk en figuurlijk dikke vriend Eric, die ook wanneer hij dolverliefd op Jody is Sa rahs onzelfzuchtige, enige, echte vriend blijft. De talloze verwikkelingen die Crutcher meeslepend beschrijft, maken de lezer ook veel wijzer over typisch Amerikaanse zaken als de hoog oplo pende abortusdiscussie, de strijd tussen de rekkelijken en de preciezen in de godsdienst, het vak filosofie in het on derwijs, maar vooral over zoiets ele mentairs als vriendschap. Nieuwe weg Anton van der Kolk heeft in zijn nieu we boek Amira, prinses van Marokko een nieuwe weg ingeslagen. Na drie boeken voor jonge lezers, met het fraaie Een pelikaan op straat als debuut in 1992, zoekt hij nu zijn heil in de onmo gelijke liefde van de puberende Bram voor een Marokkaans meisje. Dat is wel even wennen, ook voor van der Kolk, want beginzinnen als 'Het was een re genachtige avond in maart in de Utrechtse wijk Lombok. Bram Verlaat was op weg naar zijn vrienden Frank en Rob om vakantieplannen te maken', doen meer aan een gemiddeld opstel denken dan aan een literaire binnenko mer. Allengs gaat het gelukkig beter. In deel I Nederlandj moet Van der Kolk zijn jeugdboekend^aai nog vinden, maar wanneer Bram, via de reisbeurs van de Stichting Fonds voor de Letteren van de schrijver, in deel II Marokko belandt, op zoek naar zijn geheime Utrechtse liefde Amira, kan Van der Kolk weer doen waar hij sterk in is: een andere cultuur beschrijven. Dat doet hij via de gretige ogen van Bram met verve. Slordig en snel bij elkaar gegraaid boekje BOEK RECENSIE COOS VERSTEEG Bianca Stigter - Mondnaans alfabet Uit geverij Waanders. Prijs 24,50. Musea nemen kinderen steeds serieuzer. Het Haags Gemeen temuseum had vorig jaar al bij de Monet/Matisse-expositie de primeur van een 'kinderdirec teur'; bij de Mondriaan-ten- toonstelling in de Rotterdamse Kunsthal wordt nu een aparte catalogus Mondriaans alfabet voor kinderen van acht tot twaalf aangeboden. Voor uitgeverij Waanders uit Zwolle is Mondriaans alfabet, geschreven door Bianca Stig ter, de eerste in een reeks kin dercatalogi in oktober ver schijnt van de hand van Saskia de Bodt een deel over de Haag se school. Deze eerste kunstca talogus voor kinderen werkt aan de hand van de 26 letters van het alfabet. Zo staat de A voor 'Abstract', de B voor 'Broodwerk' en de C voor 'Compositie'. Het blijkt een wat gekunstelde opzet. Want niet alleen verdwijnt hiermee elke chronologische logica uit de beschrijving van Mondri aans leven en zijn kunst, het geeft ook geforceerde leukig- heid zoals de G die staat voor 'Geen gemberpot'. En bij de Q, de X en de Z moet de auteur allerlei noodgrepen toepassen om er voor de jeugdige doel groep nog iets van te maken. - Kwalijker is dat er ook nogal wat onzin wordt beweerd. 'Bij na niets is zo duur als een schilderij van Mondriaan. Geen paard, geen sportwagen, geen huis met een zwembad', weet Bianca Stigter in het hoofdstukje 'Broodwerk' en dan staan er twee vroege werk jes, Chrysant uit circa 1910 en Lelie uit circa 1924. Nu brengt zo'n bloem op een veiling best een leuk bedrag op, maar een huis met een zwembad koop je er echt niet voor. Of deze: 'Bij na niemand heeft meer een schilderij van Mondriaan bo ven de bank hangen.' Wel, bij de familie Janis in New York, bij stadsgenote me vrouw De Rothschild aan Park Avenue, bij de erven Holtzman eveneens in New York en nog een tiental andere rijke Ameri kanen van Long Island tot Det roit, bij de familie Gray in het Engelse Long Wittenham, bij de Zuid-Amerikaanse familie Torr-es-Garcia, ja zelfs bij par ticulieren in Amsterdam, 't Gooi, Wassenaar, Schevenin- gen en Den Haag hangen nog gewoon Mondriaans in huis. Oók de schaarse exemplaren die duurder zijn dan een huis met een zwembad. De bewering dat Mondriaan zijn schilderijen in Parijs met Mondrian signeerde omdat de Fransen dat makkelijker kon den uitspreken, is op zijn minst onvolledig. De overgang van Mondriaan naar Mondrian die gepaaid ging met een uiterlijke verandering zoals het afscheren van zijn baard symboliseerde vooral een breuk met zijn burgerlijke Hol landse verleden, met zijn be krompen familie en met zijn schilderende oom Frits. Aan de kunstpedagoog H.P. Bremmer schreef Mondriaan zelfs: 'Ik heb die a ook weggelaten om dat mijn Oom indertijd vond dat ik hem benadeelde door denzelfden naam te hebben.' Is de geschiedenis misschien bewust wat gesimplificeerd voor kinderen? Maar wat moet een achtjarige dan met opmer kingen als 'Zijn composities zijn nooit symmetrisch' of 'Mondriaan vond het dansen van de charleston spiritueler dan het zingen van een psalm.' Om over het hoofdstukje 'Theosofie' maar te zwijgen, een hoofdstuk dat bovendien in schrille tegènspraak staat met Bianca Stigters bewering 'Mondriaan gebruikte nooit symbolen.' Kortom, Mondriaans alfabet is een slordig, snel (en zonder bronvermelding) uit bestaande literatuur bij elkaar gegraaid boekje. Over de toon, het taal gebruik en denkniveau lijkt on voldoende nagedacht. Een op zichzelf aardig initiatief is ta melijk onbeholpen uitgewerkt. Alleen de vormgeving van Wim Pijbes verdient alle lof. Het is te hopen dat in het volgende deel Saskia de Bodt er meer van bakt. Want kinderen verdienen niet alleen door musea, maar ook door schrijvers serieus te worden genomen. daan dan: 'Niet te veel vragen stellen en niet al te verbaasd zijn. Alles proberen op te vatten alsof het vanzelfsprekend is.' Een prettige gevolg van die houding is dat ik al lezend wel van de ene verbazing in de an dere val, dat ik voortdurend vra gen stel omdat niets vanzelf sprekend lijkt. Wie erin slaagt die verantwoordelijkheden bij de lezer te leggen, is een groot schrijver. Belangrijk in deze fragmenta rische roman is de joodse ach tergrond van de Kriegs en de Ecksteins. Gesuggereerd wordt er van alles ('Ze zullen ons na wijzen. Ze hebben ons altijd al nagewezen.' 'Mijn ouders zou den zich in hun graf omdraai en.' 'Ze hebben geen graf, dus ze kunen zich niet omdraaien.' 'We zijn hier als misdadigers ge komen en we gaan hier weer als misdadigers weg.'), uitgespro ken weinig zodat er voldoende te raden overblijft. Maar het opvallendste aan Fi guranten vind ik de stijl, de toon van Grunberg. Zijn observaties zitten vol verbazing en droge wanhoop. Alsof er een groot verdriet schuilgaat, dat onder geen beding geopenbaard mag worden. Zeer effectief gebruikt hij de herhaling, die iedere seri euze mededeling onderstreept én ironiseert. Het is vooral die lichte toon die de zinloosheid en de verlatenheid dragelijk maakt. BUNDELS «RECENSIE JAN VAN DER NAT Klaas Vos - Ik heb nog met Johan Cruijff gespeeld Uitgeven) Anthos, 159 pag prijs 24,90 Hugo Borst en Raf Willems (redactie) - Veertien over nummer 14; van Betondorp tot Barcelona Uitgevenj Anthos/lcarus, 110 pag Prijs 19,90 Zelden zal een vijftigste verjaar dag van iemand nadrukkelijker in het nieuws hebben gestaan dan die van Johan Cruijff. Mor gen bereikt 'De Verlosser', alias 'J.C. Superstar' de halve eeuw en dat zullen we weten. Een avondvullend tv-programma, een re-release van de befaamde Maarten de Vos-film en een stuk of zeven boeken. Toe maar. Mensen die echt iets hebben betekent voor de wereld hebben het met minder moeten doen. In de perskamer van de Am sterdam ArenA presenteerde uitgeverij Anthos twee van die boeken: Ik heb nog met Johan Cruijff gespeeld van radioman Klaas Vos en Veertien over num mer 14, een bundel losse verha len onder redactie van Hugo Borst en de Belg Raf Willems. Beide boeken hebben be paald geen eeuwigheidswaarde. Sterker nog: ze zullen vermoe delijk net zo snel bij De Slegte liggen als dat ze zijn gemaakt. Het werkje van Borst en Wil lems bevat een aantal leuke ver halen, maar niet één daarvan is echt verrassend. 'Een hoogst persoonlijke kijk van Vlaamse, Nederlandse en Spaanse voet baljournalisten en publicisten', meldt de cover. De laatste be volkingsgroep is vertegenwoor digd door zegge en schrijve één man, die twee pagina's vol schreef en persoonlijk vind ik het Vlaamse contingent veel te groot. Klaas Vos maakte, onder de zelfde titel als zijn boek draagt, een mooie serie radioprogram ma's in Langs de Lijn. Maar ra diomaken en een boek schrij ven zijn twee verschillende din gen. Oud-dominee Vos schreef de interviews uit en bracht ze terug tot redelijke lengte. Op een vluchtig medium als radio vallen kromme, bijna Cruij- fiaanse zinnen, niet op. In een boek helaas wel. Dergelijke con structies, taalfouten (Arie van Eijden was commercieel direc teur ONDER het kabinet Van Praag-Van Os) en onbegrijpelij ke slordigheden (Jan Dick Leurs was werper van Harlem Ni chols) zijn eerder regel dan uit zondering. Jammer, want hoe je ook over hem denkt: Johan Cruijff verdient beter.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13