Buiten eten op hout in stijl Consument m zonnig Levend groen Klusbak op kruiwagen of pronkboek Opvallend fruit De tuinbank van de keizer DINSDAG 22 APRIL 1997 REDACTIE' SASKIA STOELINGA 023-5150265 DOOR JAN VISSER De kou gaat de komende dagen verdwijnen maar de ma- nier waarop dat gebeurt wordt door de belangrijkste at mosfeermodellen verschillend ingeschat. Het Europese model verwacht op donderdag weliswaar regen maar daarna een duidelijke stabilisering en vooral in het weekeinde oplopende temperaturen. Het zou dan zo'n 15 graden kunnen worden. De Duitsers zijn terughoudender. Zij zinspelen na regen 0; op donderdag op het voortduren van het wisselvallige weer. In hun visie trekt juist tijdens het weekeinde een depressie via de Britse eilanden en de Noordzee naar het oosten. Weliswaar zal bij een dergelijke ontwikke ling de temperatuur niet meer op het lage niveau van de afgelopen dagen actief zijn, een stijging naar omstreeks 15 graden is echter net iets teveel gevraagd. De komende nacht verloopt nog tamelijk koud met op nieuw lichte vorst. Morgen wordt het weerbeeld bepaald door een hogedrukgebiedje op weg van Engeland naar Duitsland. Onder invloed van dit systeem is het droog en rustig weer met geregeld zon: het meest in de kustge bieden. De temperaturen lopen daarbij op tot 12-13 graden. Alleen vlak aan zee blijft het wat kouder. De wind waait uit het zuidwesten en neemt aan de kust tij dens de avonduren toe tot krachtig, windkracht 6. Oor- zaak is een storing op weg van Schotland naar Oslo. o( Na de kou van gisternacht (in een duinvallei mat mijn medewerker uit Bloemendaal nabij de grond -11 gra den) is het overdag prachtig weer geweest. De zon scheen volop en de lucht was bijzonder droog. De tem peraturen bereikten evenwel geen hogere waarden dan 9-10 graden maar in de zon en uit de wind ('s middags matig waaiend uit het noordwesten) was het goed toe ven. In de late middag bereikte een wolkenband van een zwak front onze streken. Later viel daaruit ook wat lichte regen en motregen, in totaal circa een halve millimeter. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Onbestendig met vooral in het westen enkele regen- of sneeuwbuien en eerst nog veel wind. Maxima iets onder nul in het noor den en bijna 10 graden bij Oslo. Zweden: Vrij veel wolken en vooral i het noorden en midden sneeuw, mogelijk ook re gen. De wind neemt af. Middagtemperatuur rond het vriespunt in het noor den en ongeveer 7 in het midden en zuiden. Denemarken: Veel bewolking en af en toe regen. Middagtempe ratuur ongeveer 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Wolkenvelden, en een en kele bui in Schotland mo? gelijk met sneeuw. In Engeland en Wales meest droog en geregeld zon. Middagtemperatuur ongeveer 11 gra in Schotland frisser. België en Luxemburg: Vandaag eerst nog wolken, maar verder geregeld zon. Droog. Middagtempera tuur ongeveer 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Vrij koud met maxima van ongeveer 11 gra den, morgen wat hoger. Portugal: Geregeld zon en veelal droog. Middag temperatuur ongeveer 20 graden, mor gen enkele graden hoger. Madeira: Van tijd tot tijd zon, ook wel een bui. Middagtemperatuur ongeveer 20 gra den, morgen wat hoger. Spanje: In het noorden veel zon en droog, naar het zuiden toe meer wolken en in het zuidoosten enkele buien, mogelijk met onweer. Maxima van 18 in het noorden tot lokaal 25 graden in het zuiden, van daag nog koeler. Canarische Eilanden: Perioden met zon en droog. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Marokko: Westkust: Geregeld zon en afnemende kans op buien en wind. Middagtempera tuur oplopend naar ongeveer 24 graden. Tunesië: Steeds meer zon, maar vandaag nog een enkele bui. Middagtemperatuur van 20 n het noorden tot 25 in het zuiden. Zuid-Frankrijk: Helder met veel zon, maar ook enkele stapelwolken. Droog. Iets warmer met een middagtemperatuur van ongeveer 15 graden, morgen in het zuiden lokaal dichtbij de 20. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en meest droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 20 graden. Italië: Vandaag nog veel wind en (zware)regen- en onweersbuien. In het noorden droger. Morgen alleen in het zuidoosten nog buien, verder, droog en geregeld zon. Grote verschillen in temperatuur, zo tus sen de 12 en 23 graden. Corsica en Sardinië: Wegtrekkende buien, spoedig zon en ta- ielijk rustig weer. Middagtemperatuur morgen iets onder de 20 graden. Malta: Wisselvallig met (onweers)buien en wind. Morgen opklarend. Middagtempe ratuur iets boven de 20 graden. Griekenland en Kreta: In het noorden en westen wolkenvelden i een enkele bui. Verder flink wat zon i meest droog. Maxima ongeveer 25 graden, morgen iets lager. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en meest droog. In het noordwesten wel kans op een bui. Maxi- 3 morgen van 20 in het noordwesten tot ruim boven de 25 graden op Cyprus. Duitsland: Perioden met zon en droog. Beide dagen i het noorden en in Beieren wolken en kans op wat regen. Koud met maxima tussen de 5 en 10 graden. Zwitserland: Geregeld zon en vooral in het oosten kans op een bui. Afnemende wind. Mid dagtemperatuur ongeveer 12 graden, morgen minder koud. Oostenrijk: Afwisselend wolken en zon en kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Nu en dan een (winterse)bui, eerst voor- hagel Lii H« -1000- luchtdm al in het zuidoosten, later ook a noorden. Verder koud met morgen een stevige wind. Middaj n peratuur rond 6 graden. Tsjechië en Slbwakije: Soms zon maar ook wolkenveld; vooral in Slowakije kans op wat reg hogere streken ook sneeuw. Middaj v peratuur ongeveer 7 graden. Hongarije: Veel bewolking en vooral van toe regen. Middagtemperatuur ongf WOENSDAG 23 APRIL 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.26 Zon onder Maan op 21.34 Maanonderö Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.00 17.15 04.33 Laag 00.45 12.55 00.26 Weerrapporten 21 april 20 uur: Amsterdam half bew. De Bilt licht bew. Deelen licht bew. Eindhoven licht bew Den Helder motregen Rotterdam half bew. Twente licht bew. Vlissingen onbew. Maastricht onbew. Aberdeen zwaar bew. Athene halt bew. Barcelona onbew. Berli|n licht bew. Boedapest half bew. Bordeaux onbew. Brussel onbew Cyprus licht bew. Dublin regenbui Frankfurt onbew Helsinki onbew. Innsbruck half bew. Istanbul half bew. Klagenfurt zwaar bew. Kopenhagen regen Las Palmas licht bew Lissabon zwaar bew Locarno licht bew. Londen zwaar bew. Luxemburg onbew. Madrid half bew. Malaga zwaar bew. Mallorca licht bew. Stockholm Warschau licht bew V/enen licht bew Zurich licht bew Bangkok onbew. Buenos Aires half bew. Casablanca regenbui Johannesburg half' New Orleans half New York zwaar b Tel Aviv onbew. Tokyo Wie deze zomer in de tuin wil meetellen, zal zich ten minste een passend buitenservies moe ten aanschaffen. Anders kun je echt geen gasten vragen voor de barbecue. Zelfs in sommige tuincentra en winkels voor tuin- accessoires worden tegenwoor dig serviezen verkocht. Grof, rustiek aandoend aardewerk scoort hoog, maar ook porselein in aardse kleuren en met fruit-, groenten- en bloemmotieven mag zich in de belangstelling van buiteneters verheugen. Een stevige tuintafel, liefst van enig formaat, hoort er ook bij. Iedereen wil tegenwoordig hou ten tafels en stoelen. Niet alleen vanwege de degelijkheid, maar ook om het natuurlijke karakter van het materiaal. Maar ja, dan valt de keuze toch weer vaak op niet altijd even vriendelijk ge wonnen hardhout. Hardhout verdraagt weer en wind, ten minste als men het een handje helpt, want anders slaat het op den duur grijs uit. Daar kunnen wel spuitbussen tegen in het ge weer worden gebracht, maar ook die hebben geen milieu vriendelijke eigenschappen. Een alternatief vormt teakwas, waarmee de boel één keer per Houten prieeltje voor tuinspullen, maar ook als gezellig zitje voor als het regent. foto cpd seizoen dient te worden ingew reven. Tegen het najaar insme ren en wegzetten in de schuur of buiten onder een hoes is vol doende. Zodra de meubels weer zonder jas naar buiten kunnen, moet het hout met een borstel of doek worden uitgewreven. Veel houten tafels zijn gebouwd uit losse delen met daartussen vaak meer of minder brede gleuven. Heel riskant voor hoge glazen op smalle voeten. Bestek valt er gemakkelijk doorheen. Maar kruimels veeg je snel weg, dat wel. De constructie van het blad is in elk geval een punt om op te letten bij de aanschaf. In opkomst in de tuin is het prieel, dat voorkomt dat men al Kruiwagenbuidel. Het zijn de kleinste egootjes niet die zich via de televisie in de kijker spelen. Dat blijkt maar weer uit Rob Verlindens Woon- tuinboek, waarin deze populai re tuinman de lezer ideeën aan reikt over vijf woontuinthema's. Wat heet ideeën? De nogal met zichzelf ingenomen Verlinden vertelt uitvoerig hoe hij in vier bepaald niet alledaagse situaties zijn oplossingen tot verrukking van zijn cliënten in praktijk heeft gebracht. Verlinden schiep respectievelijk een leef gebied bij een nieuwbouwhuis, een overdekte leeftuin zijnde een serre, een tuin aan de kust en een daktuin. Ontegenzeggelijk heeft Verlin den een boel verstand van plan- GPD ten. Maar over zijn smaak en keuzen valt te twisten. In de woonleeftuin bij het nogal van het gangbare afwijkende nieuw bouwhuis plaatst hij bij voor- bgeld een pseudo rotsblok en legt hij flagstones uit de crisisja ren. Hij lijkt verzot op fletse en weinig verrassende trompes- l'oeil, bedrieglijke doorkijkjes, die hij gretig toepast waar maar een wandje te vinden is. En voor de serre kiest hij het saai ste doorsnee middelmatig heidsmodel dat er te vinden is. Een boek van niks? Nou, het bladert wel prettig door met al die fraaie plaatjes. Een ingebon den pronkstukje is het. Met uit gebreide opsommingen van in de vier situaties bruikbare plan ten. Het is alleen niet bijster praktisch. Flatbewoners bij voorbeeld voelen natuurlijk best wel voor een dak- of balkontuin, maar zij beschikken in de regel niet over de mogelijkheden van het penthouse waarop Vertin den in het boek uitgebreid te keer gaat. Jammer. Want zo wordt het wel een erg dure aan schaf. Rob Verlinden s woontuinboek, Tlrion, Baara, 49,50 gulden Toe aan een nieuw, fris overtrekje voor de serre- of terrasstoelkus- sens en misschien ook een tafelkleedje van hetzelfde? Een opval lende stof is te vinden in de nieuwe collectie van Christian Fisch- bacher, die onder de naam Garden Party diverse natuurgetrouwe afbeeldingen van fruit en groenten brengt. Op een witte onder grond zijn citroenen, rode bessen, groene boontjes en twijgjes bamboe afgebeeld. Vrolijk en fleurig. De levendige dessins kunnen uitstekend worden gecombineerd met unistoffen in dezelfde opval lende tinten geel, rood en groen. Voor gebruik in de tuin zijn losse (wasbare) hoezen handig, omdat de witte ondergrond nogal be smettelijk is. foto CPD Weer een accessoire dat ijverige tuiniers verder van huis helpt: een gereedschapsbak die aan de kruiwagen kan worden gehan gen, zodat tangen, scharen en wat dies meer zij overal naar toe kunnen worden gezeuld en er minder zoekend hoeft te wor den rondgescharreld. Kangaroo heet deze vondst van Fort Krui wagens uit Tiel, waar men eer der als een kuipvergrotende op- zetrand bedacht alsmede een ijzersterke mand voor het sjou wen met stenen. Kangaroo, om dat het een 'gereedschapsbui- del' betreft. De buidel kan aan de kruiwagen worden geklikt. Niet al te groot gereedschap past erin of kan er aan worden gehangen. De kunststof bak kost 24,95 gulden bij bouwmarkten, tuincentra en dhz-zaken. Info: Fort, 0344 638 490. Die morgen kon men heer Bommel waarnemen bij het verlaten van een re geringsgebouw in de hoofdstad des lands. Enigszins nerveus trad hij uit de duisternis van de gang in het zonlicht en keek spiedend om zich heen. Maar toen hij zag, dat er niemand op hem lette, trok hij zijn jas recht en betrad het bordes. „Dat is dat", sprak hij tot zichzelf. „Het ontwrichten van de poli tie is gemakkelijk wanneer men de juis te kanalen maar weet. En voor een heer met een Pikkin-ring is het kinderspel. Maar hoe nu weer thuis te geraken?" Onzeker sloeg hij het langstrekkende verkeer gade, terwijl een zenuwtrekje zijn ooglid bewoog. „Ik moet hier niet gezien worden", pre velde hij. „En ik ben ver vanhuis, dat staat vast. Hm, hoe gemakkelijk zou ik afgunstig kunnen zijn op de bestuurder van zo'n auto! Maar daar ben ik te slim voor; zoiets zou direct narigheid geven. Wacht eens, ik weet iets beters; men heeft tenslotte een bediende om hem te kunnen benijden." Hij glimlachte sluw - en op hetzelfde moment werd de aandacht van de voorbijgangers getrokken door de bezi ge gedaante van Joost, die op de stoep van het departement een schotel stond te drogen. Al spoedig staakte de trouwe knecht echter zijn bezigheid. Zijn oog opslag werd glazig toen hij met grote ontzetting om zich heen blikte. „Ik ben misplaatst, als men mij toestaat!" mompelde hij met trillende lippen. „Er is iets héél betreurenswaardigs aan de hand. Maar wat...? Hoe is het mogelijk, dat ik de vaat sta te doen op een open baar plein? Het pannensponsje lag daarnet nog naast mij - en waar nu die heer loopt stond een vuil koffiekopje van heer Olivier, wanneer ik me zo mag uitdrukken... En ik heb niet eens mijn hoed op! Wat een stuitende toestand voor iemand die eerste families ge diend heeft." bij de eerste regendruppel de aftocht moet blazen. Priëlen, meestal zeshoekig, met ramen en deuren, een soort schuurtjes dus, zijn er in verschillende for maten, maar als men daar met ze§ mensen aan een royale tafel wil eten wordt het wat krapjes. Er zijn open priëlen met een dak van tentdoek of polyester die zo op het terras of gazon ge plaatst en verplaatst kunnen worden. Bij sommige typen wordt een vloerframe geleverd dat men bij voorbeeld op het gazon legt en daarbinnen van een vloer voorziet. Het dak rust op staanders waartussen men desgewenst ter afscherming hier een daar een gesloten of van gaas voorzien paneel kan aanbrengen. Het gaat hierbij meestal om systeembouw met een groot aantal keuzemogelijk heden. Omdat zwoele zomeravonden schaars zijn en eten in een kille omgeving niet aangenaam is, is een kacheltje nooit weg. Bij voorbeeld een elektrische warmtestraler of een open tuin- haard waarin tevens gebarbe cued kan worden. Een tuin- haard met schoorsteenkanaal moet overigens wel vrij in de buitenlucht worden neergezet, dus naast het prieel of op een Een stevige tuintafel met een mooi buitenservies is puur genieten. open terras. Richt hem bij voor keur met de opening naar het westen, want daar komt in ons land de wind meestal vandaan. Een tuinhaard die de wind van voren krijgt trekt beter. Om hin derlijke wind wervelingen te voorkomen moet de haard niet te dicht bij de gevel staan. Of vlakbij hoge bomen. Uit veilig heidsoverwegingen kiezen veel buiteneters voor de gasbarbe- cue die meestal op een gastank- je wordt aangesloten. Er is ook een terrasverwarmer op gas die er ongeveer als een lantaarnpaal uitziet. Onder de lantaamkap bevindt zich de warmtestraler en in de voet is een gasfles aangebracht. Bin nenkort kunnen tankjes mis schien helemaal achterwege FOTO CPD blijven. Ontwikkeld, maar nog nauwelijks in de praktijk toege past is het gasstopcontact, waarop allerlei apparaten kun nen worden aangesloten. Het energiebedrijf weet daar meer van. 8Info: Polyspace (open prieel)0174 515 211. Een tuintafeltje voor 1.150 gul den of een buitenlampje voor aan de gevel van uw huis voor 1.580 gulden. De spulletjes die in de nieuwe zelfstandige tuin- special van het blad Elle Wonen 'Elle Tuinen dus'staan, zijn geen producten die mensen uit een gewone twee-onder-één- kap-woning vaak zullen aan schaffen. Erg fraai en luxueus zijn de rijk geïllustreerde reportages na tuurlijk wel. Ook kan de redac tie van Elle Wonen en Elle Tui nen niet worden verweten dat ze geen inventiviteit aan de dag legt. Maar of de aangedragen ideeën erg bruikbaar zijn voor de kopers van het blad, is twij felachtig. In een dichtbevolkt land als het onze, leven nu een maal weinig mensen met een paar hectare grond rondom hun huis en over zulke lieden wordt nu juist vaak geschreven. Het is de kunst met een 'lenig' oog te kijken of er op beperkte schaal iets mee gedaan kan worden. Zo is de beschrijving" van een moderne tuinbank, ge maakt uit Europees larikshout en verzinkt staal, vermakelijk. Hij zou een 'onzichtbare rug leuning' hebben. De nieuwe kleren van de keizer dus in de vorm van een tuinmeubel. Prijs: 2.740 gulden. HEINZ TOM POES Heer Bommel en de Pikkin Ring OPGAVE OPLOSSING A/OÓ/, DAT W//. /K W£L PO&S, y+lAA& WEL Of3 ÉÉa/ VOO/Z- WAA&DE SLEUTELWOORD In sommige vakjes staat een ge tal dat correspondeert met een getal in de balk onderaan. De let ters die ingevuld worden in de vakjes met een getal, kunnen ook op de balk worden ingevuld. Ver ticaal vormen de letters in de eerste en derde kolom ook een woord. Hoe luidt het sleutel woord? Horizontaal: 1. wachtwoord; 2. zangspel; 3. verzachting; 4. bedrevenheid; 5. gedrukt of géschreven nieuwbe- richt; 6. vliegtuigbestuurder; 7. beroep; 8. pension. WOORDZOEKER Overgebleven woord: BROEKPAK PUS J/J P'£~ &CO/£ £A/J£ MEM WEE/Z TEf?U<S-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 8