Megawati opent aanval op leger Jeltsin houdt China-kaart nog even in de mouw Buitenland VN zwichten voor geweld Irak haalt pelgrims toch op Maffianetwerk opgerold Italianen landen in Albanië Lega struikelt over eigen racisme Premier Bulgarije gaat criminaliteit aanpakken JSDAG 22 APRIL 1997 luid-Korea breekt vredesoverleg af w york De Zuid-Koreaanse delegatie bij de besprekingen met oord-Korea en de Verenigde Staten heeft de onderhandelings- fel gisteravond verlaten. Onderwerp van gesprek was een voor- el van de VS voor een definitieve vredesregeling. De besprekin- n begonnen woensdag maar moesten telkens weer uitgesteld mdat de Noord-Koreanen niet kwamen opdagen. Noord-Korea il eerst voedselhulp en dan praten; de VS en Zuid-Korea willen et omgekeerde. 'S nemen maatregelen tegen Myanmar «hingtonPresident Clinton van de Verenigde Staten heeft istemd met economische sancties tegen Myanmar (voorma- gBirma) als gevolg van grove schendingen van de mensen- ichten. Een Amerikaanse regeringswoordvoerder zei vanoch- nd dat Washington later op de dag zal bekendmaken wat de mcties precies inhouden. Eén van de maatregelen is een ver- )d op Amerikaanse investeringen. Veer problemen met ruimtestation Mir oskquEen Russische kosmonaut kampt met irritatie aan de ;en nadat al enkele dagen een giftige stof lekt uit het luchtkoe- igssysteem van het Russische ruimtestation Mir. Het is het ngste incident in de reeks problemen van het elf jaar oude uimtestation, waar nu twee Russen en een Amerikaan verblij- 3 uii tn. Eind februari woedde een brandje, kort daarop liet de zuur- ofvoorziening het afweten. Vorig jaar was het toilet verstopt. 'arijse metro gratis in geval van smog anus» In Parijs en naaste omgeving wordt vandaag een regeling ui kracht waarbij bij sterke smog het autoverkeer met de helft ordt beperkt en het openbaar vervoer gratis is. Als voor ozon, ikstofdioxide of zwaveldioxide de hoogste alarmfase wordt be- iikt (twee a drie keer per jaar), mogen om de dag alleen de au- p's met even of met oneven getallen in de kentekens rijden. De aatregel kost ruim 2,5 miljoen gulden per dag. kkoord regering en rebellen Sudan jrtum De islamitische regering van Sudan en vier in het zui- in van het land opererende kleine rebellengroeperingen heb- in gisteren een vredesverdrag ondertekend, een eerste stap iri erichting van beëindiging van de al veertien jaar durende bur- Toorlog. In het verdrag is afgesproken dat over vier jaar een re- rend um wordt gehouden over de afscheiding van Zuid-Sudan, evens is vastgelegd dat de Zuid-Sudanezen - meest christenen lammisten - hpn eigen gebruiken mogen handhaven en zich iet hoeven te onderwerpen aan de islamitische wetgeving die ihet noorden van het land van kracht is. luitsers drinken minder bier ;>NN' De economie zit in het slop, de werkloosheid is naar een cordhoogte gestegen, maar de Duitsers verdrinken hun ver iet niet in bier. In 1996 dronken ze ruim drie procent minder in in 1995. Het gemiddelde gebruik per persoon per jaar zakte in 131,7 liter naar 127,4 liter. De 1.234 Duitse bierbrouwerijen induceerden in 1996 2,5 miljoen hectoliter minder. Michael ietzsch, president van de bierbrouwersassociatie, wijt de ge lalde productie en consumptie juist aan de slechte economi se toestand en de hoge werkloosheid, waardoor er 4,5 miljoen btentiële bierdrinkers zonder werk zitten. )verdracht Hong Kong duurt 35 minuten ong kong De officiële overdracht van de Britse kroonkolonie long Kong aan China, op 30 juni, duurt 35' minuten. In iets leer dan een half uur is het bekeken, deelde een lid van het ce- imoniecomité gisteren mee. Gisteren arriveerden in Hongkong, at sinds 1841 in Britse handen is, de eerste verkenningstroepen in het zogeheten Chinese Volksbevrijdingsleger. Cafébaas bedreigde Belgische krant tussELEen cafébaas uit Gent blijkt de afgelopen dagen de Bel- sche krant Het Laatste Nieuws te hebben bedreigd wegens de iblicatie van foto's van commando's die Somaliërs mishandel- De man heeft geen verleden als para, maar sympathiseert met de groep militairen. Het is nog onbekend of Justitie in issel de man heeft aangehouden. LULA AFP-Rtr In verband met de jongste ge weldsuitbarstingen tegen hulp verleners en ontheerpden heeft de VN-organisatie voor vluchte lingen Unhcr gisteren de hulp aan de 100.000 Rwandese vluchtelingen in het oosten van Zaïre opnieuw gestaakt. Ook het plan van de organisatie om de ontheemden te repatriëren, blijft voor onbepaalde tijd uitge steld. De Unhcr besloot tot de on derbreking van de hulpverle ning, na een aanval van rebellen en Zaïrese burgers op vluchte lingen en hulpverleners bij het Oost-Zaïrese vluchtelingen kamp Kasese. Bovendien vielen Zaïrese plunderaars een trein met voedsel voor de vluchtelin gen aan. Volgens een woord voerster van het VN-Wereld voedselprogramma maakten de overvallers hulpgoederen ter waarde van honderdduizenden dollars buit. De Zaïrezen vielen niet alleen hulpverleners aan, maar ook Rwandese Hutu-vluchtelingen die zij beschuldigen van het do den van zes Zaïrese dorpelin gen. Volgens een aanvaller han delde de groep in opdracht van de Oost-Zaïrese rebellen onder leiding van Kabila. Indonesische politica presenteert politiek manifest De oppositionele Indonesische politica Megawati Soe- karnoputri heeft een frontale aanval ingezet op de positie van het leger, de belangrijkste machtsfactor in het land. Ze doet dat in een manifest dat donderdag wordt gepre senteerd, maar waarvan in Jakarta al een aantal exempla ren circuleert. in het Huis van Afgevaardigden (500 leden) recht op 75 be noemde parlementariërs. Dat is de meest zichtbare ui ting van de zogeheten dwifungsi (dubbelfunctie) van de strijd krachten. In Indonesië hebben die naast hun militaire ook een sociaal-politieke functie. Het concept werd veertig jaar gele den bedacht. Sindsdien is het zó aangescherpt dat militairen nu bij alles een vinger in de pap hebben. Tornen aan het fenomeen van benoemde parlementariërs betekent ook het plaatsen van een groot vraagteken bij de dwi fungsi, zo wordt in Jakarta op gemerkt. In haar manifest gaat Megawati daar verder niet op jakarta ronald frisart correspondent Centrale gedachte is dat de de mocratie moet worden hersteld. Megawati, de oudste dochter van ex-president Soekarno, op pert tal van maatregelen die er toe moeten leiden dat het land democratischer wordt en eco nomisch beter kan concurreren. Het opmerkelijkst is haar op vatting dat in vertegenwoordi gende organen alleen door het volk gekozen leden mogen zit ten. Benoemde afgevaardigden sluit ze uit en dat is een recht streekse aanval op de strijd krachten. Militairen gaan niet naar de stembus. In ruil daar voor hebben de strijdkrachten in. Mogelijk komt dat nog. want op vier deelterreinen politiek, economie, cultuur en justitie zijn nog uitgewerkte notities te verwachten. Op al die gebieden heeft Megawati scherpe kritiek. Megawati bepleit een kapita listische economie waarin eer lijk wordt geconcurreerd. Kar telvorming en het geven van monopolies aan familieleden en vrienden van machthebbers wil ze uitbannen. Het is voor het eerst dat Megawati zo duidelijk politiek stelling neemt. Tot nu toe is haar vaak verweten geen echt programma te hebben. Megawati tekent wel aan dat Indonesië de overgang naar een democratie zeer zorgvuldig moet maken, zodat het land po litiek stabiel blijft. Ze vreest dat 'de onderdrukkende houding van de regering' meer geweld dadige reacties van het volk zul len uitlokken. Sinds vorig jaar is Indonesië herhaaldelijk het to neel van politiek geweld. bagdad «anp-Rtrper helikopter op te halen. De pelgrims zouden 'ziek en uitge put' zijn. De Amerikaanse rege ring herinnerde daarop Bagdad aan het vliegverbod en kondig de een 'passende reactie' aan als Irak zijn voornemen zou doorzetten. Irak bracht op 9 april 104 ou dere en zieke pelgrims per vliegtuig naar Mekka. Vluchten naar het buitenland zijn verbo den krachtens de sancties die de Verenigde Naties Bagdad na de Iraakse invasie van Koeweit hebben opgelegd. Iraakse helikopters hebben van daag bij de grens met Saudi- Arabië^pelgrims opgehaald. Dat meldt de Britse omroep BBC. De regering in Bagdad trekt zich daarmee niets aan van de waar schuwing van de Amerikaanse regering om het vliegverbod bo ven het zuiden van het land te respecteren. De regering in Bagdad maak te gisteren haar voornemen be kend om de Irakezen die aan de bedevaart naar de heilige stad Mekka hebben deelgenomen, Brussel-luik anp-belga opgepakt. De operatie werd te gelijkertijd in zeker vier landen uitgevoerd. De meeste arresta ties vonden plaats op Sicilië en in de rest van Italië. De zaak houdt verband met de arrestatie van de Siciliaanse maffialeider Giovanni Brusca, bijgenaamd het Varken, die on der meer betrokken zou zijn ge weest bij de moord op rechter Falcone. Brusca werd in mei 1996 opgepakt en verklaarde eind maart opdracht te hebben gegeven voor de aanslag op de anti-maffiarechter. Het netwerk zou bovendien betrokken zijn geweest bij drugshandel. Onder de codenaam Cocktail is vorige week op verzoek van de Siciliaanse justitie een groot scheepse internationale opera tie uitgevoerd tegen een maffia netwerk met een vertakking naar onder andere België en Nederland. Het parket van Luik maakte gisteren bekend dat drie gezochte maffialeden in België zijn gearresteerd en twee in Ne derland. Bij de actie, waaraan ook de Europese politieorganisatie Eu ropol in Den Haag deelnam, werden in totaal 67 verdachten vlore Een Italiaanse commando loodst een landingsvaar tuig naar de kust bij de havenstad Vlore in het zuiden van Albanië. Het opstandige Vlore is de test voor de multina tionale troepenmacht die moet zorgen dat humanitaire hulpgoederen daar komen waar de behoefte hét grootst is. Sinds de plunderjng van legerdepots is elke inwoner van de stad gewapend. Italiaanse verkenningstroepen werden de afgelopen dagen begroet met langdurige geweersalvo's. De troepenmacht beperkt zich met het bewaken van hulp goederen tot enkele grotere Albanese steden. De meeste Albanese transportauto's moeten zonder bescherming met de ontvangen voedingsmiddelen terugkeren naar hun dor pen. Overigens blijkt er in Albanië geen gebrek aan voedsel te zijn. Op de markt is alles verkrijgbaar, maar dan wel te gen woekerprijzen. De hulp is dan ook vooral bij armen, wezen en bejaarden zeer welkom. foto reuters Britten woest op Santer na rede in Amsterdam londen-amsterdam anp Voorzitter Santer van de Eu ropese Commissie heeft zich gisteren de woede van de Britse politiek op de hals gehaald, door in een rede in Amsterdam fel uit te halen naar degenen die de Europese integratie ter dis cussie stellen. Dit is vooral slecht gevallen bij Labour, de gedoodverfde winnaar van de Britse verkiezingen op 1 mei. Santer hekelde de Euroscepti ci 'die ons succes kleineren en goedkoop willen scoren door onze wetgeving en instellingen belachelijk te maken'. „Willen deze doemdenkers terug naar een Europa dat enkel uit losse handelsakkoorden bestaat", vroeg hij. De uitspraken zijn koren op de molen van de Britse Conser vatieven, die Labour beschuldi gen van 'uitverkoop' aan Euro pa. Labour-woordvoerder Jack Straw noemde de uitspraken onverstandig'. „De Commissie dient zich niet in de politiek van lidstaten te mengen, zeker niet in verkiezingstijd." The Sun deed er nog een schepje boven op: „Santer denkt dat hij presi dent van Europa is, maar hij is slechts een omhooggevallen ambtenaartje". Beperkt treinverkeer Den Haag - Leiden - Schiphol - Amsterdam CS Zaterdag 26 april t/m dinsdag 29 april NS werkt aan uitbreiding van de stations Hoofddorp en Schiphol en aan verdubbeling van de sporen in de tunnel onder het luchthaventerrein. Om een belangrijke stap in dit project zetten wordt het treinverkeer tussen Leiden en Schiphol gedurende 4 dagen stilgelegd. NS zet bussen in. Tussen Schiphol en Amsterdam CS rijden minder treinen dan normaal. Intercity's, Nachttreinen en Thalys worden omgeleid. Op Koninginnedag (30 april) rijden alle treinen naar/van Amsterdam volgens het spoorboekje. Reist u tussen Leiden en Schiphol v.v.? Op dit traject rijden iedere 10 minuten snel- en stopbussen. De stopbussen rijden via de stations Nieuw Vennep en Hoofddorp, 's Nachts rijdt hier lx per uur een snelbus. Houd rekening met een extra reistijd I van 30 minuten. Reist u tussen Schiphol en Amsterdam CS v.v.? Hier rijden geen Intercity's., U kunt 2x per uur reizen per stoptrein, 's Nachts rijdt hier lx per uur een vervangende Nachttrein. Reist u tussen Den Haag HS, Leiden en Amsterdam CS v.v.? Intercity's, Nachttreinen en Thalys worden omgeleid; de stop in Schiphol vervalt. Reist u tussen Den Haag CS en Leiden v.v.? Hier rijden geen sneltreinen. U kunt 2x per uur reizen per stoptrein. De treinen tussen Den Haag HS en Leiden rijden normaal. Op zondag 27 april na 15.45 uur vinden ook werkzaamheden plaats bij Den Haag Mariahoeve. Dan rijden er geen treinen tussen Den Haag CS en Leiden. De treinen tussen Den Haag HS en Leiden blijven normaal rijden. Meer informatie? Wilt u meer informatie over deze en andere werkzaamheden in deze periode? Kijk op Teletekst pagina 754, bel OV Reisinformatie 0900-9292 (50ct/m) of haal de folder op het station. Natuurlijk staan onze lokettisten en conducteurs u ook graag te woord. moskou hans hoogenduk correspondent De Russische president Jeltsin onder breekt vandaag zijn vakantie in Sochi aan de Zwarte Zee voor de top die hij morgen in Moskou houdt met zijn Chi nese collega Jiang Zemin. In Sochi had hij tijd genoeg om na te denken hoe hij de 'Chinese kaart' kan inzetten bij het spel over het akkoord dat tussen Mos kou en de NAVO moet worden geslo ten. In dat spel met hoge inzet past ook Jeltsins verklaring dat er op 27 mei in Parijs een akkoord wordt getekend waarin de relaties tussen Rusland en de NAVO worden geregeld. Vooral in de VS zetten ze daar grote vraagtekens bij. Er is immers nog een flink aantal hete hangijzers. Feit is dat Moskou mordicus tegen de NAVO-uitbreiding blijft en zo veel mo gelijk medezeggenschap wil bij plannen die de nieuwe leden ex-Warschau- pactstaten betreffen. Vorige maand, bij de top in Helsinki met zijn Ameri kaanse collega Clinton, werd Jeltsin ver teld dat de NAVO Moskou best wil laten meepraten, maar uiteindelijk zelf beslist wat er gebeurt. En dat betekent dat het bondgenootschap naar het oosten mar cheert, tot groot ongenoegen van de Russen. Jeltsin en minister van buitenlandse za ken Primakov hebben al laten door schemeren dat het land een 'oosterse alliantie' overweegt als het Westen geen water bij de wijn doet, een tamelijk doorzichtige, maar voor het Westen niet geheel ongevaarlijke poging tot chantage. De kandidaten zijn Iran, In dia en China. Het is bekend dat deze niet gelukkig zijn met de steeds domi nantere rol van de VS, maar het is zeer de vraag of ze als tegenwicht bereid zijn een verbond met Rusland te sluiten. India, een belangrijke handelspartner van Rusland, streeft naar een belangrij ker rol op het wereldtoneel, maar is al lergisch voor militaire blokken. Iran wil alles doen om uit het isolement te ko men en het idee voor een pact met Moskou dook het eerst in de Iraanse pers op. De Russen zien daar wel iets in. Per slot van rekening heeft Iran grote invloed in een aantal zuidelijke ex-Sov- jetstaten, waar het al tijden rommelt. Nu het Westen Teheran heeft verket terd wegens de rol van het land bij poli tieke moorden in Duitsland, zijn de ayatollahs waarschijnlijk eerder bereid om in zee te gaan met vroegere vijand nummer één, Rusland. Maar waarne mers in Moskou vermoeden dat het ge flirt van het Kremlin met Teheran toch in de eerste plaats bedoeld is om de NAVO tot concessies te bewegen. Resteert de Chinese kaart. Moskou en Peking hebben al veel gedaan om hun betrekkingen te normaliseren. Jeltsin en Jiang zullen een verdrag tekenen waarin de afbouw van de troepen aan de grens wordt geregeld. „Het is een belangrijke stap in de richting van een Aziatisch ve- ligheidssysteem", zei een woordvoerder van het Kremlin zaterdag. Hij voegde daaraan toe dat ook China ongelukkig is met de aanstaande NAVO-uitbreiding. Het is echter twijfel achtig of dat voor Peking aanleiding zou zijn een verbond met de Russen te sluiten. Peking is weliswaar een grote afnemer van Russisch wapentuig en nucleaire technologie, maar de meeste handel wordt toch met het Westen ge dreven. En hoewel China wat moeilijk doet over mensenrechten, zal het de handelsrelaties met Europa en de VS nooit op het spel zetten. Vast staat dat Rusland bondgenoten nodig heeft, maar even duidelijk is dat het zinloos is te proberen landen tegen elkaar uit te spelen. Gesprekken over al lianties met staten als Iran zullen de Russische positie bij de onderhandelin gen met de NAVO alleen maar verzwak ken. Aan de andere kant moet het Wes ten zich realiseren dat Rusland niet in een hopeloze positie gemanoeuvreerd mag worden. Een kat in het nauw kan immers rare sprongen maken. rome eelco van der linden correspondent De Groenhemden, het 'leger' van de Noord-Itali aanse separatistische Lega Nord, waren na de verkrachting van een 'Padaanse' al uitgerukt om Albanezen, Slaven en zigeuners een lesje te leren. De Lega-burgemeester van Capriolo was maar vast begonnen alle buitenlanders 'te inventarise ren' om zo 'rovers en verkrachters' op te sporen. Maar na twee dagen van Noord-Italiaans racis tisch activisme kwam de koude douche: me vrouw Signorini werd vrijdagnacht niet beroofd en verkracht door 'twee Albanezen of Slaven', zoals ze zelf had gqzegd. En haar man was ook niet door die twee met messen en mokerslagen het ziekenhuis ingewerkt. Niemand minder dan de minnaar van me vrouw Signorini, net als zij behorend tot het 'su perieure Padaanse ras', bleek de dader. Samen hadden zij besloten dat de echtgenoot moest worden afgestraft. De schuld werd gegeven aan 'de Albanezen'. Meneer Signorini zou later echter zeggen dat de dader hem vaaglijk had doen den ken aan huisvriend Massimo. De Italiaanse pers smult van het voorval en de Lega Nord heeft het schaamrood op de kaken. Toch is de partij 'zeer tevreden' dat er veel is ge sproken over een 'reëel probleem': de criminele overlast door buitenlanders. De wrange klucht heeft opnieuw aangetoond dat de Lega het racis me als taboe heeft afgeschaft. De verkiezingscam pagne zondag wordt in een groot aantal Itali aanse steden en dorpen gestemd voor de ge meenteraaddrijft bij de Lega Nord vooral op vreemdelingenhaat. Ook de Lega-burgemeester van Milaan, Marco Formentini, doet volop mee. Hij heeft de afgelo pen weken vooral geprobeerd te profiteren van de 'kwestie-Albanië'. Eerst liet hij weten dat 'Milaan niet één Albanees zal opnemen' en later zei hij dat niet een 'Padaanse soldaat' mag deelnemen aan de door Italië buitenland voor Formenti ni te leiden vredesmacht. Het is onzeker of het extremisme voor de Lega zoden aan dijk zal zetten. De partij zal stemmen uit de 'onderbuik' weten te verzamelen, maar dat zullen er waarschijnlijk niet genoeg zijn om bij voorbeeld in Milaan opnieuw het burgemeester schap op te kunnen eisen. Helemaal niet in de eerste stemronde, als meer dan vijftig procent het vereiste is. De beoogde Bulgaarse premier heeft gisteren in een toespraak beloofd dat de nieuwe regering de hoogste prioriteit zal geven aan de bestrijding van misdaad en corruptie. „Ons land is in handen van misdaadbendes", zei Kostov, verwijzend naar de maffia-achtige netwerken die grote delen van de economie van het verarmde Bulgarije in handen hebben. De afgelopen jaren zijn enke le grote combinaties opgeko men van bedrijven en banken die op een dubieuze wijze zijn geprivatiseerd. Deze onderne mingen staan erom bekend problemen niet met advocaten en schikkingen op te lossen, maar met spierballenjongens en kalasjnikovs. De bedrijven heb ben onder meer de handel in drank en sigaretten in handen. Sinds de ineenstorting van het communisme in 1989 is het aantal misdaden vervijfvoudigd. Politie, justitie, medische stand, onderwijzend personeel en douane hebben veel aanzien en autoriteit verloren omdat de corruptie er welig tiert. Was omkoping onder het communisme tot op zekere hoogte een manier om te over leven, nu is het een methode om grof geld te verdienen. Een positie als douanier kost tegen woordig 50.000 Duitse mark vanwege het vele geld dat te verdienen is door vrachtwagen chauffeurs honderden dollars of marken te vragen in ruil voor een snelle afhandeling. Hetzelf de moet betaald worden voor een baan als ziekenhuisarts.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5