l 'Veel slachtoffers door röntgenfoto' Mooi Meegenomen HEMA écht lekker! Binnenland 8.K nut» nu L» nel.50 »»9.75 Russisch gegluur 'Nederland pakt drugs die anderen laten lopen' Borst stelt grens aan reserves ziekenfondsen 'Emancipatie verkeert in impasse' INSDAG 22 APRIL 1997 ANP Algemeen Nederlands Persbur Bolkestein zwijgt over premierschap jischedLï WD-leider Bolkestein zal niet eerder dan drie weken oor de Tweede-Kamerverkiezingen van mei 1998 bekendma ken of hij in de race is voor het premierschap. Hij zei dat giste- tn in de marge van een spreekbeurt in Enschede. Bolkestein wil je campagne zo kort mogelijk maken en daarom is drie weken voor hem vroeg genoeg. Gymles door vakdocent niet beter' igNHEMHet maakt weinig uit of kinderen gymles krijgen van een echte gymleraar of van hun gewone juf of meester. De les sen verschillen nauwelijks van inhoud en de leerlingen leren vrijwel hetzelfde. Deze opvallende conclusies trekt het exa- meninstituut CITO in het rapport Balans van de lichamelijke oe fening in het basis- en speciaal onderwijs. De uitslag staat haaks op de wens van staatssecretaris Netelenbos van onderwijs die uist meer vakdocenten wil aanstellen. Teckel blijft bij zijn ontvoerster igNHEMHet kidnappen van een teckel Daantje uit Zevenaar is lonend geweest, want het bejaarde hondje mag blijven waar hij nu woont: bij zijn eerste bazin, mevrouw Jeltje van der Leij in Doesburg. Van der Leij ontvoerde het beest in februari van dit laar uit het huis van de Zevenaarse Astrid Polman. Dat heeft de vice-president van de Arnhemse rechtbank gisteren bepaald. Ontvoering kan volgens de rechter niet door de beugel, maar het j van de oude hond gaat voor en dus mag het beestje bij zijn ontvoerster blijven. Liftensaboteurs opgesloten ilmelo Twee Enschedeërs zijn gisteren door de rechtbank in Almelo wegens sabotage veroordeeld tot achttien maanden cel- De twee namen in december 1996 en januari van dit jaar fssentiële onderdelen uit liften in flatgebouwen weg, waardoor levensgevaarlijke situaties ontstonden. Liften bleven onderweg «teken en deuren sloten niet of haperden. Ook ontstond kort sluiting. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar er ontstond wel grote onrust onder de oudere flatbewoners. Staking legt Belgisch treinverkeer lam iuswu k De Nederlandse Spoorwegen adviseren treinreizigers om vandaag niet naar of door België te reizen. Het spoorwegper soneel is gisteravond voor 24 uur in staking gegaan. De werkne mers zijn het niet eens met een voorgestelde reorganisatie van Je Belgische Spoorwegen. De staking treft niet alleen de regio nale treinen, maar ook het internationale treinverkeer. Vanuit Nederland rijden de treinen niet verder dan Roosendaal of Eysden. Ook de snelle Thalys gaat niet naar Parijs. Uit het zui den terugkerende reizigers zuilen vanaf Lille de bus naar Neder land moeten nemen. Johan Friso vaart op Westerschelde vlissingen De PSD (Provinciale Stoombootdiensten) beschikt vanaf 14 mei over een nieuwe veerboot. De Prins Johan Friso varen op de lijn Vlissingen-Breskens. Daarmee beschikt de Zeeuwse maatschappij weer over vijf boten, zodat zij bij eventu ele storingen of onderhoudsbeurten de reserveboot kan inzet- len. Prins Johan Friso is gebouwd door de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen voor bijna 69 miljoen gulden. De dubbel dekker biedt plaats aan duizend passagiers en 210 auto's. Anders dan de andere boten beschikt de Johan Friso over een invaliden- lift. Circuscolonne veroorzaakt botsing ichteld Een circuscolonne die over de A15 (Nijmegen- Rotter- 'f hi dam) reed, heeft gistermorgen een kettingbotsing tussen negen ren voertuigen veroorzaakt. Bij de kettingbotsing raatóen twee men nen gewond. Door het ongeval ontstond een kilometerslange file die uren heeft geduurd. De circuscolonne had een lengte van zon tweehonderd meter. Eén van de wagens kreeg vlak achter de op- en afrit van de snelweg bij Echteld een lekke band. Ach teropkomende automobilisten zagen dat te laat en botsten op hun voorgangers. Akkoord taxi-CAO in zicht maarssenbroek Vakbonden en de werkgeversorganisatie in de taxiwereld zijn dicht bij een CAO-akkoord. Gisteren werd nog door honderd taxichauffeurs gedemonstreerd in Maarssenbroek, waar de onderhandelingen plaatshadden. Het overleg wordt vol gende week maandag hervat. Er is overeenstemming over het oprichten van een fonds om vakopleidingen voor chauffeurs te betalen. Chauffeurs met bepaalde diploma's krijgen bovendien uitzicht op een hoger salaris op termijn. De bonden eisen nog steeds een loonsverhoging van 3 procent per jaar, terwijl de werkgeversorganisatie KNV-Taxi niet verder wil gaan dan 2,5 procent dit jaar en 2,25 procent volgend jaar. Oltmans kreeg voldoende informatie haag» Buitenlandse Zaken heeft journalist Willem Oltmans voldoende informatie gegeven over diens verblijf in Zuid-Afrika (1986-1992). Dit heeft de Raad van State gisteren geoordeeld. Oltmans was naar de rechter gestapt, omdat hij dacht dat het ministerie informatie achterhield. Volgens de Raad is daarvan niets gebleken. De journalist heeft tegen de Nederlandse rege ling diverse procedures lopen, zowel bij de rechtbank als bij de Raad van State. Hij zou worden geboycot door regering en mi nisters, naar zijn zeggen een uitvloeisel van een langdurige vete met oud-minister Luns van buitenlandse zaken. Afschieten zwerfkatten van de baan hilvarenbeek-den haag Hilvarenbeek gaat zo goed als zeker niet verder met het afschieten van zwerfkatten in het buitengebied. De reden is dat deskundigen er toch niet van overtuigd zijn dat zwerfkatten het virus dat pest veroorzaakt bij varkens kunnen overdragen. De gemeente heeft daarom alle verdere acties afge- Iblazen. Dat heeft burgemeester B. Straatsma gisteren gezegd. Er ontstond nogal wat opwinding toen de gemeente de jacht op de zwerfkatten had geopend onder het mom dat deze dieren virus dragers van de gevaarlijke varkenspest zouden zijn. Vereniging medische contrastmiddelen luidt noodklok bij minister K| Slagroommokkataart Elke dag vers uit eigen banketbakkerij, 0 21.5 cm /II30 flU Repen diverse smaken, 6 stuks a 75 gram /6.- 4 95 Runderrookvlees ioo9,om/3.50 O50 Asperge-paté 100 gram /i.»s Jong belegen kaas ikiio/13. Pinot Blanc Alsace A.C. Fruitige witte wijn, 0.75 cl /8.95 A15 nu U« Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 april 199/. Zo lang r voorraad strekt. Het gebruik van contrastvloeistoffen bij röntgenfoto's eist jaarlijks vele honderden slachtoffers. Er zijn mensen die als gevolg van de injecties met deze vloeistoffen een shock oplopen, ongeneeslijk ziek worden of zelfs overlijden. In het laatste geval wordt vaak ten onrechte een natuurlijke doodsoorzaak aangegeven. Een onderzoek van de Nederlandse vereniging van slachtoffers van medische contrastmiddelen heeft dit uit gewezen. De resultaten zijn vanmiddag aan minister Borst (volksgezondheid) aangebo den. den haag gpd of water) gezondheidsproble- het lichaam. Formeel moet in men. Door een jodiumvergifti- de ruimte waar de contrast- Volgens R. Puite, secretaris van ging kan het immuunsysteem vloeistof wordt toegediend een de vereniging, krijgt vijf procent worden aangetast, kan een ver- crashteam aanwezig zijn om bij van de mensen die de contrast- kleving van het hersenvlies op- complicaties onmiddellijk te vloeistof krijgen toegediend treden en kan de betrokkene kunnen optreden, maar vaak is (veelal jodium, opgelost in olie overlijden door te veel vocht in dat er niet, aldus Puite. Ook ontbreken in veel gevallen de middelen om de shocktoestand direct te kunnen opvangen. De voorzitter van de Neder landse vereniging voor radiolo gie, G. van Heeten, bestrijdt dat het om vele honderden slacht offers per jaar gaat. Er treden soms wel complicaties op maar dan gaat het om veel minder gevallen. Dat er bij overlijden een andere doodsoorzaak zou worden gemeld is volgens Van Heeten niet waar. Radiologen bagatelliseren de problemen tot nu toe omdat jodium opgelost ROTTERDAM ANP Sorgdrager laakt Schengen-controles volgens Sorgdrager via de Bal kanroute vanuit Duitsland in Nederland te komen. „Neder land wordt geconfronteerd met drugs die in andere landen, aan de Schengen-buitengrenzen, niet worden onderschept", al dus Sorgdrager. Inmiddels is de controle aan de buitengrenzen van Nederland verscherpt. De haven van Rotterdam en de luchthaven Schiphol maken ge bruik van speciale scanners om containers te controleren. Hoofdofficier van justitie Guérin van het Noord-Franse Lille heeft gisteren gepleit voor de Nederlandse aanpak van drugsverslaafden in zijn land. Volgens hem heeft Frankrijk zich te lang toegelegd op het te gengaan van alcoholmisbruik en is een adequate aanpak van de drugsproblematiek daardoor achtergebleven. „Persoonlijk vind ik dat drugsverslaafden be ter kunnen worden opgevangen in de gezondheidszorg dan door Justitie", aldus de Franse hoofd officier. „Maar de afstarld tus sen de rechter en de gezond heidszorg is in Frankrijk stuk ken groter dan in Nederland. Ik ben daarom erg geïnteresseerd in wat in Nederland aan versla vingszorg wordt gedaan. Vooral de binding tussen Justitie en de gezondheidszorg is mij opgeval len." In Nederland komen grote hoe veelheden drugs binnen door dat andere Europese landen die partijen niet onderscheppen. Het nog vaak gehoorde verwijt dat Nederland te weinig doet om de handel en export van drugs tegen te gaan, is dan ook 'deels onjuist en deels een ver tekende weergave van de wer kelijkheid'. Dat heeft minister Sorgdrager van justitie vandaag in Rotter dam gezegd op de tweede dag van het congres Steden en Ver slaving. Volgens haar is het krachtens het Schengen-ver- drag niet toegestaan structurele grenscontroles toe te passen aan de (binnen)grenzen met België en Duitsland, maar moet dat aan de buitengrenzen ge beuren. Het Schengenverdrag bepaalt namelijk dat de lands grenzen opengaan. Het falen van die controle in andere ver- dragslanden heeft ook gevolgen voor Nederland, aldus Sorgdra ger. Volgens haar komt vijftig procent van de in Nederland aangetroffen hasj vanuit Marok ko via Frankrijk en België het land in. Dat percentage is nog groter voor de in Nederland aangetroffen heroïne. Tachtig procent van deze in Nederland aangetroffen harddrug blijkt in water minder schadelijk zou zijn dan de oude methode waarbij olie werd gebruikt. Volgens Puite klopt daar niets van. De radiologen menen ver der dat voorlichting aan de pa tiënt overbodig is, omdat slechts twee procent klachten heeft, volgens de vereniging is dat vijf procent. Volgens Puite gebruiken ra diologen nog steeds contrast vloeistoffen die gevaarlijk zijn voor de gezondheid, omdat die goedkoper zijn. Er zijn wel stof fen die minder bijwerkingen kennen, maar die kosten te veel geld. Bovendien zijn er andere methoden zoals een MRI- of CT-scan. Inmiddels is in krin gen van radiologen wel een dis cussie over dit onderwerp op gang gekomen. De vereniging heeft minister Borst ook een zwartboek aange boden waarin mensen die met contrastvloeistoffen zijn behan deld of de nabestaanden daar van hun ervaringen weergeven. De vereniging bestaat sinds 1991 en telt 1.200 leden. HAARLEM ANP Op verzoek van justitie in Haarlem Frankrijk levert drugsbaron uit komen, als justitie het uitleve ringsverzoek tegen hem introk, maar daar ging het OM niet op in. Voorafgaand aan de arresta tie van de drugsbaron verricht ten het Kernteam Randstad Noord en Midden (KTR) en de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (FIOD) op 17 juni al huiszoeking op twaalf locaties in Nederland en op zes plaatsen in het buitenland. Op 9 decem ber, ruim een week nadat de grootste vis was binnengehaald, volgden opnieuw zeventig huis zoekingen. Daarbij verrichtte de politie 21 arrestaties, waarmee volgens justitie een belangrijk deel van 's mans topkader werd ontmanteld. Strafvervolging te gen de drugsbaron heeft voor het OM een grote symbolische waarde. Want nadat het be ruchte Delta-onderzoek in 1993 sneuvelde als gevolg van de IRT-affaire, maatóe justitie op 1 april 1994 een nieuwe start met het dossier van de drugsbaron. Frankrijk heeft de vermeende rechterhand van de geliquideer de topcrimineel Klaas Bruinsma gisteren uitgeleverd aan Neder land. Dat heeft een justitie- woordvoerder in Haarlem gis termiddag bekendgemaakt. De verdachte is direct na zijn aan komst voorgeleid aan de rech- ter-commissaris in Haarlem. Frankrijk leverde de drugsba ron uit op verzoek van het Haarlemse OM- De man zou hebben deelgenomen aan een internationale criminele organi satie die handelde in drugs. Ook zou hij de vuurwapenwet heb ben overtreden en zou hij om vangrijke belastingfraude heb ben gepleegd. De 42-jarige drugsbaron werd op 1 decem ber vorig jaar aangehouden op vliegveld Charles de Gaulle in Parijs. Op 5 december bood hij via zijn raadsman mr. C. Korvi- nus aan zelf naar Nederland te Premie kan omlaag den haag»anp Minister Borst van volksgezond heid wil grenzen stellen aan de hoogte van de reserves van zie kenfondsen. Als op de reserves wordt ingeteerd kan de nomi nale premie omlaag. De nomi nale premie is het bedrag dat al le ziekenfondsverzekerden be talen (nu: 227 gulden per jaar). De reserves bedragen nu twee miljard gulden. Uit verschillen de berekeningen komt naar vo ren dat 1,2 miljard ruim vol doende is. Dat heeft Borst gisteren ge zegd tijdens een debat over het toezicht van ziektekostenverze keraars in de Tweede Kamer. Een meerderheid van de fracties had aangedrongen op meer duidelijk over de reserves. Borst, gesteund door de Kamer, vindt dat verzekeraars die meer reser ves hebben dan het nog vast te stellen bedrag, dit geld moeten gebruiken. „Op deze manier hebben de verzekerden er ook baat bij", aldus de minister. Slechts de helft van de 100.000 bejaarden die per 1 ja nuari 1997 konden terugkeren van een particuliere verzekering naar het ziekenfonds heeft dit gedaan, zei Borst gisteren. De maatregel was bedoeld om een nadelig effect van de zoge noemde wet-Van Otterloo te re pareren. De groep van in totaal 200.000 ouderen met een inko men boven de 31.500 gulden viel door de wet buiten het zie kenfonds, ook al hadden ze er tot hun 65ste verjaardag in ge zeten. De ouderen konden te rugkeren, maar dan moesten de studenten plaatsmaken. In twee jaar tijd zouden de 200.000 be jaarden terugkeren naar het zie kenfonds. PTT heeft last van fraude met telefoonkaart DEN HAAG ANP PTT-Telecom heeft 'enkele keren per jaar' last van frau deurs die telefoonkaarten zo aanpassen dat er onbe perkt mee kan worden ge beld. Volgens een woord voerster van het bedrijf gaat het om 'grote jongens' die grote bedragen investeren om de chips op de telefoon kaarten na te maken. Het bedrijf wil niet kwijt hoe veel schade het lijdt. Het gaat om telefoon kaarten waarvan de chip zo is veranderd dat die zich na een telefoongesprek weer automatisch oplaadt. Daar door kan onbeperkt met de kaarten worden gebeld, zonder dat het de beller een cent kost. Ze worden onder andere aan mensen gege ven aan wie wordt gevraagd er bepaalde 06-nummers mee te bellen. „Zulke kaarten zijn al en kele jaren op de markt. Meestal zijn wij er binnen een paar dagen achter en passen de beveiliging aan. Wij kunnen als het ware zien dat vapuit een tele fooncel met dergelijke kaar ten gebeld wordt", zegt T. Koot van PTT-Telecom. Zij stelt dat PTT-Telecom nog nooit een 06-exploitant heeft aangesproken op be trokkenheid bij deze fraude. Ook justitie is nog niet in geschakeld. Volgens de PTT moeten de fraudeurs bin nen een paar dagen een grote slag slaan om de in vestering in de vervalsing er uit te halen. Dat kan onder andere door gelijktijdig uit Nederland en Duitsland met dergelijke kaarten te bellen. „Kennelijk is het in teressant om het steeds op nieuw te proberen. Het is een wedstrijdje met PTT- Telecom wie het snelst het systeem aanpast. Alles wat wij ontwikkelen en waar geld mee valt te verdienen, probeert men te kraken. We weten dat de kaarten een interessant object zijn." Rotterdam De Russische marine is op bezoek in de haven van Rotterdam in verband met de Peter de Grote manifestatie die daar momenteel wordt gehouden. Het schip, de Neukrotimy, meerde gisteren af in de Maas stad. De Peter de Grote-manifestatie herdenkt het verblijf van tsaar Peter de Grote in 1697 en de oprichting van de Russische vloot in 1696. foto wfa cees spruijt Duurder fruit door lentevorst DEN HAAG-VALENCE GPD-AFP Liefhebbers van fruit moeten rekening houden met een forse verhoging van de prijzen van appels, peren, kersen en prui men. Dat zegt de Dienst Land bouwvoorlichting team fruit teelt in Geldermalsen. De nachtvorst (in de nacht van zondag op maandag 10,6 gra den onder nul op een hoogte van tien centimeter in Gilze-Rij- en) heeft flinke schade aange richt in de fruitbomen in de Be tuwe en andere delen van het land. De vorst in de afgelopen nachten volgt op een relatief warme en zonnige periode, waardoor veel fruitbomen dit jaar vroeger in bloei staan dan in andere jaren. Juist in de bloeiperiode zijn de bomen zeer kwetsbaar voor vorst. Normali ter verschijnen de knoppen eind april aan de appelbomen. Dit jaar gebeurde dat twee we ken eerder. Ook de perenbo men staan al volop in bloei. De exacte schade aan de oogSt is pas begin juni bekend. In delen van Zuid-Frankriijk is bijna de hele wijnoogst ver nietigd door de zware vorst die het gebied dit voorjaar heeft ge teisterd. Vooral de zuidelijke la gen van de appellations Cötes- du-Rhóne, Cötes-de-Provence en Cöteaux du Tricastin zijn zwaar getroffen. Ook de Franse appel-, aardbeien- en abriko- zenoogst heeft zwaar te lijden. f» Deze week maken we het u wel heel aantrekkelijk. Met heel goede verzorgingsproducten voor een zeer lage prijs, zodat u zich ook deze week weer lekker voordelig in de watten kunt leggen. O Studio Une styling, Q QC* spray, mousse of gel, duo-pak lA9ff Aquafresh tandpasta regular of tandsteen control, trio-pak 225 ml I met 2 bonus miles ££7' O Gillette scheerschuim regular of gevoelige huid, met gratis Gillette Sensor Excell apparaat tw.v 6.95, duo-pak OSanex douche gel met wastablet, 1 A C A* flacon 750 ml L239" 1U.O ©Sanex deodorant spray, O AA roller of stick Deze aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag 26 april a.s. 'Zolang de voorraad strekt Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ch 6.99* 8.95* den haag anp raad een vruchtbare periode van advisering ach ter zich. „De geëmancipeerde vrouw is niet meer weg te denken uit het maatschappelijk bestel." Tegelijkertijd dienen vrouwen zich nog steeds te schikken in het sociale ordeningsmodel en moe ten we de geëmancipeerde man 'met een lan taarntje zoeken'. De Emancipatieraad wordt na 16 jaar opgehe ven in het kader van een grote saneringsoperatie in adviesorganen van de overheid. Melkert wil een groepje van drie vrouwen benoemen dat er op gaat toezien dat de overblijvende adviesraden van de overheid voldoende aandacht besteden aan emancipatie. Volgens Melkert is de samenleving juist aan het veranderen. Er zijn namelijk steeds meer vrou wen gaan werken. Die druk 'is onze grootste bondgenoot", aldus Melkert, al ontslaat dat nie mand van 'de plicht om door te werken aan ver andering'. In Nederland zijn al de nodige vorderingen ge boekt op het terrein van de emancipatie. Maar de zwaarste etappe moet nog komen: Het overwin nen van de impasse waarin de emancipatie ver keert. Dat zei voorzitter G. den Ouden-Dekkers gisteren in Den Haag bij de opheffing van de Emancipatieraad. Ze spoorde minister Melkert (sociale zaken) aan tot meer daden. Voorstellen voor loopbaan onderbreking en gedachten over sparen voor ver lof volstaan niet. „Het mag best een tandje meer zijn", vond Den Ouden. Bij de. verdere ontwikkeling van emancipatie moeten concrete streefdoelen worden vastge steld, met strakke tijdschema's. Overheid en poli tiek moeten de resultaten controleren. Den Ou den wenst zich niet over te geven aan een droevi ge terugblik. Volgens haar heeft de Emancipatie-

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3