^JLeidsch Dagblad Bundesbank: EMU desnoods later Het extraatje van Amstel Bier Varkens brengen pest over naar Spanje Seen treinen ■*:da Schiphol in weekeinde s« Industriële woestenij 'Lastenverlichting ondergraaft herstel' 25 april Singel Vijf ton in vijf minuten X INSDAG 22 APRIL 1997 OPGERICHT 1 MAART 1860 S| Ervalle Buitenland Cultuur en Kunst 0Sport Er vallen jaarlijks 3 honderden slachtoffers door röntgenfoto's Jeltsin houdt China-kaartnog even in de mouw Verbouwing Muziekhuis M123 nu echt begonnen Louis van Gaal gevangene van een klucht ;b 'conomische instituten: Duits begrotingstekort valt te hoog uit do js blijkt dat de grote Europese landen niet tijdig aan de oetredingseisen kunnen voldoen, valt te overwegen de ivoering van de Economische en Monetaire Unie uit te ellen. Met die uitspraak heeft president Tietmeyer van Je Duitse centrale bank gisteren voor het eerst duidelijke I vijfels gezaaid over het schema voor de EMU. Het Inter- ationaal Monetair Fonds vindt echter dat alles op alles loet worden gezet om de EMU op schema te houden. eisen niet mag worden getornd. Sjoemelen met de criteria om koste wat het kost de EMU op 1 januari 1999 van start te laten gaan, noemde hij gevaarlijk. De .m JNTERSLOH Rtr-DPA ijdens een bijeenkomst van ankiers in Gütersloh zei Tiet- S leyer dat aan de toelatings- 1 ,eiden schrapt lerdenking larshall-plan pen hans koenekoop Ie organisatie van Leiden Cul- lurstad 97 heeft de feestelijke erdenking van het Marshall- van het programma ge grapt. Directe aanleiding is de feigering van de provincie uid-Holland om 50.000 gulden ibsidie te verlenen voor het tenement. Op zaterdag 7 juni du in de Leidse Pieterskerk uit- ^ebreid worden stilgestaan bij et feit dat vijftig jaar geleden iet financiële hulp van Ameri- j werd begonnen aan de we- eropbouw van Europa. Het bedrijf Eenoog Produkties it Leiden voelt zich zwaar ge- upeerd. Het zou een docu- lentaire maken over de in- loed van de Marshall-hulp op de Leidse regio, maar die is u geschrapt. 0 agina 17: 'Leiden Cultuurstad 'i omt afspraak niet na' onge schutters likten 30.000 gilden van oom BDEN RUUD SEP monetaire unie is niet voor vijf of tien jaar, maar voor de 'aard se eeuwigheid', aldus Tiet meyer. Alleen een homogene groep van deelnemers kan de stabili teit van de euro garanderen, zei hij. De weg naar de EMU is niet zonder risico's. Dat is geen ar gument tegen de euro, maar veeleer een argument voor een solide opbouw, zo betoogde de bankpresident. Risico's zijn volgens Tiet meyer een verscherping van de concurrentie en het toenemen van economische spanningen die makkelijk in politieke con flicten kunnen ontaarden. Daarom is het voor de start van de euro belangrijk dat de lan den die deelnemen, goed bij el kaar passen. Zes grote Duitse economische onderzoeksinstituten voorspel den gisteren dat Duitsland de EMU-norm voor het begro tingstekort dit jaar net niet haalt. Het tekort komt uit op 3,2 procent, 0,2 procent meer dan de norm. Maar dat betekent niet, vinden de onderzoekers, dat Duitsland niet zou kunnen meedoen. Ze wijzen daarvoor op de kosten van de hereniging, die nog altijd hun stempel druk ken op de begroting. Volgens de Süddeutsche Zei- tung voorspelt ook het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) dat Duitsland de begrotings norm niet haalt. Volgens een voorlopig rapport waarop de krant de hand heeft weten te leggen, voorziet het IMF dit jaar en Duits begrotingstekort van 3,3 procent. Het Duitse ministe rie van financiën zei gisteren nog niet op de IMF-gegevens te kunnen reageren omdat het niet over het rapport beschikte. Een anonieme IMF-functionaris hamerde gisteren op het door gaan van de euro. „Het zou krankzinnig zijn om nu op te geven". Mochten er door de in voering van een gezamenlijke Europese munt onevenwichtig heden ontstaan op de wissel markten, dan kan het IMF die wel baas, aldus de zegsman. dsj Ie drie Leidse jongens van 12, 'i en 17 jaar die een week gele- in werden aangehouden om- fat ze met een buks op eenden choten, hebben tegenover de olitde bekend dat zij ruim 0.000 gulden hebben gestolen an een oom van één van de mgens. Bij hun aanhouding adden de jongens 6.000 gul- 'ld'. en aan Nederlands geld en O.OOO gulden aan Duitse mar en bij zich. Verder hebben de paii angens vernielingen en fietsen- va jliefstallen bekend. De jongens vergaarden het wefl jeld in de week voor hun aan- 5 P louding. Zij hadden een sleutel 16e an het huis en wisten dat hun lom veel geld in huis had. Het luitse geld probeerden de jon- ;«ns verschillende malen tever- ;eefs in te wisselen bij banken ike'fD Leiden en Amsterdam. Van het Nederlandse geld iadden de jongens op het mo- nent van hun aanhouding on- niid ;eveer 4.000 gulden uitgegeven, ïij hadden daarvan onder an- iere softdrugs, een bromfiets en uchtdrukwapens gekocht. Toen emet die pistolen op eenden fa jngen schieten, werden de jon- ens op aanwijzingen van om wonenden door de politie inge- ekend. 12 IAARLEM theo van der kaau eu er( ale Pr umuiden Het water in het slibdepot van de Umuidense Averijhaven kleurt blauwgroen als gevolg van het vervuilde baggerslib dat erin wordt opgeslagen. Rijkswaterstaat richt de in onbruik geraakte haven achter het Hoogovensterrein opnieuw in, ditmaal als depot voor zwaar vervuild baggerslib (klasse vier). In totaal stort Rijkswaterstaat tot 2005 anderhalf miljoen kubieke meter van het slib, dat wordt opgebaggerd uit de havens van het Noordzeekanaal. Om de haven heen wordt in de loop van dit jaar een ringdijk van vijftien meter hoogte gelegd. De dijk wordt afgedekt met folie om te voorkomen dat vervuilde vloeistoffen weglekken. Velsen wil het terrein van de Averijhaven na 2005 herinrichten als bedrij venterrein. Voor het slib moet dan een andere oplossing gevonden worden. De Mitsubishi Galant sedan. Compleet vanaf 46.995,-. Standaard al met o.a. ABS, 2 airbags en vanaf de GLS met volautomatische airco. De keus blijft: een 2.0 liter, 2.5 liter 24 kleppen V6 benzine- i motor of2.0 liter t turbodiesel met inter- cooler. Voor het goede nieuws moet u naar de Mitsubishi dealer. Duisenberg laakt bij afscheid kabinetsplannen amsterdam anp President Duisenberg van De Nederlandsche Bank (DNB) is boos over de lastenverlichtings- plannen die het kabinet het af gelopen weekeinde heeft ge smeed. Die voorstellen leiden er volgens hem toe dat het begro tingstekort tegen de internatio nale afspraken in niet verder zal dalen. „En dat in een waarin de con junctuur niet méér mee had kunnen zitten", zei Duisenberg vanmiddag bij de presentatie van het jaarverslag. In 1996 kwam het financieringstekort op 2,3 procent uit. In 1997 en 1998 is dat 2,25 a 2,2 procent, verwacht hij met deze nieuwe plannen. In zonnige omstandigheden dreigt een al te soepele opstel ling in Den Haag (wat extra's voor de burger, andere leuke dingen en wat minder loonma tiging) de bron van het succes te ondergraven, meent hij. Ook het in 1998 te vormen nieuwe kabinet krijgt van Duisenberg wat schoten voor de boeg. Hij pleit voor acht miljard gulden aan nieuwe ombuigingen of minder extra uitgaven. De werkgeversorganisatie VNO-NCW is 'enigszins ver baasd' over de kritiek. De werk gevers stellen dat lastenverlich ting nodig blijft als smeermid del voor loonmatiign. In combi natie met verlaging van het te kort is het volgens de werkge vers „het essentiële brandstof mengsel voor de succesvolle ba- nenmachine". De Schiphollijn gaat vanaf ko nend weekeinde twee keer licht om de spoorwegverdub- leling aan te sluiten op de be gaande rails. Al het treinverkeer fordt omgeleid via Haarlem, ie eerste periode zonder trein nopt van komende zaterdag tot n met dinsdag 29 april. Op ko- inginnedag en 1 en 2 mei rij ten de treinen normaal. Op za- 3 mei gaan de treinen er inieuw uit tot en met woens- ig 7 mei. De NS zorgen in bei- perioden voor vervangend 'usvervoer. 'agina 14: Negen dagen lang n trein barcelona-den haag gpd In de Noord-Spaanse provincie Catalonië zijn de eerste twee gevallen van varkenspest ge constateerd. De besmetting is vrijwel zeker afkomstig van in gevoerde Nederlandse varkens. Tussen Nederland en Spanje bestaat een redelijk intensief varkensverkeer. Jaarlijks worden 300.000 Nederlandse varkens op Spaanse boerderijen groot gebracht. Ze komen als biggen naar Spanje en worden terugge bracht wanneer ze op gewicht zijn om in Nederland te worden geslacht. Hiermee omzeilen de Nederlandse varkenshouders de strakke hiestwetgeving in eigen land. In Spanje biedt deze nog wat ruimte, omdat er veel min der varkens zijn en omdat de controle veel minder streng is. De Nederlandse rechter be sloot gisteren dat minister Van Aartsen mag doorgaan met het ruimen van bedrijven waar nog geen pest heerst, maar die wel verdacht zijn. Twee Brabantse varkensboeren, een vader en een zoon, hadden de rechter gevraagd te verbieden dat hun bedrijven zouden worden ge ruimd. Op hun boerderijen in Grashoek en Someren was de ziekte nog niet geconstateerd, maar er zijn wel varkens uitge wisseld met het bedrijf vaneen tweede zoon in Asten, waar wel pest is vastgesteld en dat inmid dels is geruimd. Het ministerie benadrukte na de uitspraak dat Landbouw niet zomaar tot ontruiming over gaat. „Er wordt indringend naar gekeken", aldus een woordvoer der. Er staan op dit moment nog zo'n veertig bedrijven op de nominatie om preventief te worden geruimd. Nadat de eerste pestgevallen LOSSE NUMMERS 1,75 ZATERDAG 2,25 VRIJDAG m Leldsch Dagblad W Kerosinetankers verdwijnen uit de Rijnstreek schiphol/alphen De KLM heeft met een aantal oliemaatschappijen een ak koord gesloten over de aanleg van een pijpleiding voor vlieg tuigbrandstof. Het vervoer van kerosine met tankers door Al phen aan den Rijn, Woubrugge en de Haarlemmermeer wordt daarmee overbodig. De aanleg van de 20 miljoen gulden kos tende kerosinepijp begint nog dit jaar. Een groot deel van de vlieg tuigbrandstof wordt per schip aangevoerd over de Gouwe, de Oude Rijn en de Ringvaart. De ondergrondse pijpleiding tus sen het havengebied en Schip- hol-Oost moet daar een einde aan maken. Uit vrees voor ongelukken met de kerosinetankers dringen omwonenden al jaren aan op de aanleg van een tweede pijp leiding. Ook de provincie Noord-Holland en de gemeente Haarlemmermeer willen van het vervoer van kerosine over water af. Alphen heeft overwo gen om het vervoer van gevaar lijke stoffen uit het stadshart te weren door in de wijk Ridder- veld een kanaal te graven. De politiek zag daar in de vorige raadsperiode uiteindelijk van af. In januari van dit jaar was door de strenge vorst scheep- verkeer over de Ringvaart en de Rijn enkele weken onmogelijk. De provincies Noord- en Zuid- Holland verboden tijdelijk het transport over water. De kerosi ne werd in die periode aange voerd met de al bestaande pijp leiding. De capaciteit daarvan is niet voldoende om Schiphol lang van voldoende vliegtuig brandstof te voorzien. De huidi ge pijpleiding blijft naast de nieuwe in gebruik. HET WOORD IS AAN Pearl S. Buck Veel mensen kijken over het kleine geluk heen, terwijl ze met grote wazige ogen naar het grote zitten uit te kijken. iTfS' 3711° °712° «715° ncersSi 60% 20% 10% S® 30% 40% 50% Uitgebreid weeroverzicht op pagina g VANDAAG 20 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie „17 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving12 Randstad14 Regio11,13,15,16 RTV/programma's9 Schrijvende lezers,12 Sport18,19 Strips8 Uitgaan Theater Muzenhof in Leider dorp presenteert GAAN... EN STAAN, een avond cabaret met Mirjam Mulder en Eric Koller, waarvoor een kor tingsbon op de pagina UIT GAAN. apeldoorn gpd Ronnie O'Sullivan kan een mooi verhaal vertellen over hoe je snel rijk kunt worden. De 21-ja rige snookerspeler uit Londen had gisteren op het wereldkam pioenschap in Sheffield vijf mi nuten en 32 seconden nodig om een half miljoen gulden te ver dienen. O'Sullivan produceerde een maximum break van 147. Dat gebeurde in de historie van The Crucible, waar het WK al sinds mensenheugenis wordt gehou den, nog maar drie keer eerder. Maar niemand deed het zo snel als O'Sullivan, die 147.000 En gelse ponden incasseerde voor de maximum break en 18.000 pond voor de hoogste break van het toernooi. In Europees verband sturen de centrale banken erop aan om al in mei volgend jaar, tege lijk met de samenstelling van de kopgroep van euro-landen, aan te geven tegen welke koers de deelnemende valuta's zullen opgaan in de euro. Zij willen zo speculanten de wind uit de zei len nemen. Duisenberg gaat er van uit dat deze 'termijnkoers' in de buurt zal liggen van de spilkoersen in het Europees Monetair Stelsel (EMS), het hui dige wisselkoersmechanisme in de Europese Unie. Volgens hem zal de gulden-euro-koers dan op ongeveer 2,20 gulden liggen. Pagina 2: Duurzaamheid is belangrijkst, de zuurpruim heeft weer gelijk Uit zonder zorgen, lekker wild dansen, of uitvoerig winkelen In de binnenstad... het vyordt allemaal wat makkelijker en safer met de money box; een kokertje dat u om uw hals kunt dragen en waarin u kleine dingetjes en los geld kunt bergen. En die moneybox krijgt u nü cadeau bij Amstel Bier. Amstel Bier Pilsener, krat 24 flesjes 1 "7CQ 0.3 liter Nu met gratis moneybox* Deze week alleen bij Albert Heijn. ÜT Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 april as 'Zolang di Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: iD Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f 92,05) l automatisch (f. 31.95) Oacceptgiro (f. 93.05) waren geconstateerd op bedrij ven in Venhorst en Odiliapeel, zijn 26 bedrijven preventief ge ruimd. Toen de nieuwe pestgol- ven kleiner werden, was dat vol gens deskundigen niet meer no dig. Nu gebeurt het alleen aan de randen van bekende pestge- bieden in een poging verdere verspreiding van de ziekte tegen te gaan. Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 "712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1