De Passie van Leiden ascinerende blik op verborgen China Leiden Cultuurstad komt afspraak niet na' Verbouwing M123 ïu echt begonnen Cultuur&Kunst Visitekaartje van Olthuis Dans-tweedaagse: moeilijk kiezen INSDAG 22 APRIL 1997 Itn Rembrandt tussen kunst en kitsch giscHEDEIn het Rijksmuseum Twenthe in Enschede is gister- niddag tijdens de opnamen voor het tv-programma Tussen [unst en Kitsch een ets van Rembrandt ontdekt. Het is een reli- fej gieuze prent uit 1630 met als titel 'De verkondiging aan de her ders'. Volgens Rembrandt-kenner Th. Laurentius is de prent minstens 65.000 gulden waard. De eigenaar had de prent, een erfstuk van een oom, op zijn slaapkamer hangen. De aflevering üe gisteren werd opgenomen, wordt op 13 oktober uitgezon- len. [nge van den Broek in de schouwburg ifiDENNog geen zeven maanden na de succesvolle uitvoering an 'Swing On' staat balletschool Inge van den Broek op zondag 7 april alweer met een avondvullend programma in de Leidse Schouwburg. De titel luidt ditmaal 'De kleine dansproductie', waarbij dat 'kleine' vooral slaat op de relatief korte voorberei dingsperiode waarbinnen het programma tot stand is gekomen. In totaal verlenen 220 leerlingen van de balletschool hun mede- werking aan de productie waarbij vele danssoorten de revue zul len passeren. Jazz, modem, salsa, street-dance en klassiek. Daar naast zijn er gastoptredens in flamenco en Turkse dans. Kaarten voor deze avond (f. 22,50 en f. 25,-) zijn verkrijgbaar aan de kas sa van de schouwburg. Lois Lane op het Oranjebal jden De succesvolle groep Lois Lane, de twintig man sterke swingformatie Big Band Balance en de groep Van Katoen zijn de trekpleisters van het Oranjebal dat op dinsdag 29 april in de za- len van de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. Voor minder dans- 1 lustigen is er een casino waar een gokje gewaagd kan worden. De opbrengst van het bal, dat wordt georganiseerd door de Ron de Tafel 150 en gesteund door burgemeester Goekoop en staats ecretaris Erica Terpstra, gaat naar InterplastHolland. Deze or- 'ee[ ganisatie voert medische hulpprogramma's voor kinderen uit in te' ontwikkelingslanden. Kaarten voor het bal üf. 50,- per persoon zijn verkrijgbaar bij de kassa van de Stadsgehoorzaal. Expositie Tweede Wereldoorlog iaden» De werkgroep Bevrijdingsbal organiseert van 1 tot en met 7 mei een expositie in de Hooglandse Kerk. De tentoonstel ling staat geheel in het teken van de Tweede Wereldoorlog en omvat vijftig grote expositie-panelen waarop de diverse facetten van de oorlog aan de hand van foto's, documenten en knipsels beeld worden gebracht. Speciale aandacht is er voor de bevrij- ng van Leiden. De tentoonstelling wordt op donderdag 1 mei geopend door burgemeester Goekoop. Dagelijks, behalve op zondag 4 mei, is de expositie van 11.00 tot 16.00 uur geopend. WIM KOEVOET a Eiiid goed, al goed", zei wet- zo ouder P. Langenberg (D66) Hu istermiddag en hij reed de "at - letterlijk - bij Mu- jul iekhuis M123 aan de Middel- rkg legracht. Daarmee gaf Langen- i m erg het startsein voor de uit- -eü reiding van het onderkomen in de Leidse Vereniging van opmuzikanten (LVP). Met de rbei peratie is zo'n anderhalf mil- 'ooi ien gulden gemoeid. -Do Het langverwachte project, ent at al sinds 1992 op de verlang- riiK jst van de LVP prijkt, heeft vol oor tegenvallers en misreke- gini ingen lange tijd aan een zijden éva raadje gehangen. Vandaar de reet 'eind goed, al goed'. Langenbergs 'inval' was te- ens zijn laatste actie als wet- g ouder cultuur, want partijge noot A. Pechtold neemt deze ortefeuille van hem over. Lan- vergeleek het bouw- hn, dat eigenlijk al in 1996 had 31,1 loeten worden uitgevoerd, met 111 en processie in Echtemach, aarbij elke twee stappen voor- it door een stap achteruit wor- 'n?|en gevolgd. Maar hij wilde niet te lang ólstaan bij de vele problemen ie rezen, nog voordat er ook naar één steen is verlegd. Door ie vele 'papieren' aanpassingen ihet bouwplan er volgens Lan- lte'1 :nberg 'per saldo beter op ge- chef jan rijsdam, 071 -5 LEIDEN HANS KOENEKOOP VERVOLG VAN VOORPAGINA Een woordvoerster van Leiden Cultuurstad zegt het iéts an ders: ,,De provincie heeft in een laat stadium het idee voor de documentaire afgekeurd. Daar waren we niet blij mee, maar we konden er moeilijk wat van zeggen. De provincie zou nu eenmaal de hele herdenking fi nancieren. Aangezien de docu mentaire een heel belangrijk onderdeel van het totale pro gramma vormde, vonden we het niet meer zinvol de herden king te laten doorgaan." Eenoog Produkties zit met een stevige kater: „We waren al volop aan het voorbereiden. Voor ons is het tamelijk een voudig. Leiden Cultuurstad heeft ons opdracht gegeven voor het maken van deze pro ductie. Er is een overeenkomst getekend en die is Leiden Cul tuurstad niet nagekomen", zegt Jasper Bosch van het audiovi suele bedrijf. Eenoog Produkties legt zich toe op het maken van films en documentaires met een sociaal karakter. „We werken niet voor bedrijven omdat we juist films met enig gehalte willen maken. Wat dat betreft zijn we inder daad vaak afhankelijk van over- heidssubisidies. Dat dit keer de subsidie niet doorgaat, komt als een totale verrassing. In dit stadium wil ik er nog niet te veel over zeggen, maar het ar gument van Leiden Cultuur stad dat de documentaire niet doorgaat omdat de provincie geen subsidie verleent, is zo triest dat het eigenlijk geestig is." Jasper Bosch vertelt dat Een oog Produkties veel werk wilde maken van de doucmentaire. Ze wilden niet alleen mensen interviewen die persoonlijke herinneringen hebben aan de naoorlogse wederopbouw of gewerkt hebben aan de bouw van woningen, wegen en be drijven, maar ook een relatie leggen met de wederopbouw in het oosten van Europa. Daar voor zou ook gefilmd worden in Polen. Om het regionale karakter te onderstrepen wilde Eenoog Produkties ook in contact ko men met mensen die herinne ringen hebben aan het bom bardement op de stations- buurt. De Zangeres zonder Naam, de wielrenner Gerben Karstens, de schrijver Jan Wolkers, de pianist Wibi Soerjadi en de cineast Paul Ver hoeven genieten niet alleen nationale bekendheid; ze hebben bovendien gemeen dat hun wortels in de stad Leiden liggen. Dit gege ven vormde het uitgangspunt voor een speciale tentoonstelling in De Lakenhal waar twintig (oud)Leidenaars hun voorkeur uit de collectie van het museum combineren met een geliefd kunstvoorwerp uit eigen bezit. De gouden jurk van De Zangeres, naast de gele trui van de wielrenner, naast de lappenpop van de cabaretier. Op 20 verschillende video's lichten ze in het museum hun soms verras sende keuze toe. worden' Eventuele nieuwe tegenval lers tijdens de bouw neemt de gemeeme voor haar rekening. De LVP wil in de bouwperiode, die tot het einde van dit jaar duurt, Z3 veel mogelijk blijven doordraaien. Behabe de LVP zullen in het voormalige postverdeelcentrum aan de Vliddelstegracht ook de afdeling lichte muziek van de streekmuziekschool en de mu- ziekwoikshops van het Leids Vrijetijtscentmm hun intrek nemen. De LVP gaat er door het bouwphn negen oefenruimtes op vooruit - ze heeft er thans zes tot haar beschikking. Ook krijgt ce LVP er een nieuwe concertzaal bij, met ruimte voor zo'n 20Q bezoekers. Hoevrel het bestuur van de stichting die het LVP-onderko- men exploiteert nog maar net is bekomen van de financiële puz zels die het moest oplossen, heeft het reeds nieuwe subsi die-aanvragen in voorbereiding. Zo is er nog eens 150.000 extra gulden nodig voor de appara tuur in de oefenstudio's zoals slagwerk en versterkers. Ook zijn er meer beheerders nodig. M123-nieuwe stijl wil ook een wijkfunctie gaan ver vullen en zal daartoe vaker - vooral overdag - open moeten zijn. Wibi Soerjadi, begenadigd piano-virtu oos, werd 26 jaar geleden geboren in Leiden. Weliswaar woonde hij maar kort in de stad, maar het feit dat zijn wieg hier had gestaan, was voor de inrichters van de tentoonstelling voldoende reden om ook op hem een beroep te doen. Soerjadi aarzelde lang, voordat het tot een keuze kwam. Tenslotte viel zijn oog op een antieke Weense girafvleugel (1815) uit de collectie van het museum. Anderzijds bracht hij uit eigen verzame ling de originele partituur van de 'Koninginnedagparafrase' mee, een stuk dat hij in 1992 componeerde ter gele genheid van de verjaardag van de konin gin- Mr. C.JjV van Lede studeerde in Leiden en legde daar de basis voor een impo sante carrière in het bedrijfsleven. Te genwoordig is hij voorzitter van de Raad van Bestuur van multi-national Akzo Nobel. Een noeste werker dus, hetgeen zich ook weerspiegelt in zijn keuze. Dat is namelijk een tekening in waskrijt van Jan Toorop uit 1905, voorstellende twee boeren die aardappelen rooien. Wielrenner Gerben Karstens is een ras echte Leienaar, alhoewel hij intussen al weer jaren in het zuiden van het land woont. De voormalige olympische kam pioen - samen met o.a streekgenoot Joop Zoetemelk - stond in zijn hoogtij dagen bekend als de fietsende notaris zoon, als de gangmaker van het peloton ook, steevast te porren voor een geintje. Zijn keuze voor 'Gezicht op Leiden' van de zeventiende-eeuwse landschapsschil der Jan van Goyen is een bewuste. „Ik zie hier als het ware mijn jeugd. De om geving van Warmond, de weilanden, de koeien, het zoeken naar kievitseieren, de stad in de verte. Het is een geweldig schilderij." Uit eigen verzameling bracht Karstens een gele trui mee, als bewijs dat hij ooit de leider was van het algemeen klasse ment in de Tour de France. De groene trui van het puntenklassement was hem overigens meer op het lijf geschreven, want die droeg hij verschillende malen tot aan de finish in Parijs. Ook één van zij n racefietsen siert de expositie. Als Jules Deelder de nachtburgemeester van Rotterdam is, dan kan Peter La- bruyére net zo gemakkelijk doorgaan voor de onderkoning van Leiden. Deze ondernemer komt met een antieke kassa waarop zijn opa, die schoenmaker was, ooit zijn allereerste en zuur verdiende centjes aansloeg. „Ik ben aan dit ding waanzinnig gehecht. Wat het geluksdub- beltje is voor oom Dagobert is deze kas sa voor mij. Het is een waanzinnig stukje kunst. Hij is heel oud, maar kan alles wat een moderne kassa kan. Er zitten een dagteller op, een klantenteller, een to taalbedrag, een weekeindslag en zelfs een klok met één wijzer. De mensen worden blijkbaar steeds dommer, want nu hebben we twee wijzers nodig en in de toekomst misschien wel drie, als dat zo doorgaat." AD VAN KAAM BEELDENDE KUNST bronzen beelden van Maria Wasilewska Te zien tot en met 21 mei donderdag t/m zaterdag en eerste zondag van de maand 14 00 - 17.00 uur en op afspraak. Galerie Cellini. Hooigracht 50. Leiden. De schilderijen van Mies Olt huis geven eigenlijk meteen een warm gevoel. Het zijn overwe gend grote doeken met abstrac te vlakken maar ook met heel precies geschilderde voorwer pen erop - in hetzelfde schilde rij. Met olieverf zijn in, naast en op de vlakken heel realistisch en precies voorwerpen geschilderd die bekend zijn van de zeven tiende-eeuwse stillevens zoals kannen, citroenen, schalen, zil veren servies, kandelaars, vis en schelpen. Deze schilderijen stellen ech ter niet alleen een realistisch ta fereel voor. Ook verbeelden ze niet de vergankelijkheid zoals veel stillevens uit de zeventien de eeuw doen. De voorwerpen zijn wel met dezelfde zorg en liefde geschilderd als toen. Het zilver blinkt, de citroenen zien eruit als citroenen, het goud glanst en de vis glinstert. Het abstracte element in het werk is daarbij echt abstract, heeft in onderwerp niets met het ander te maken. Dat wil zeggen dat het ook geen afgelei de is van iets figuratiefs. Vaak zijn het geometrische vlakken of patronen. De vlakken dienen vaak als achtergrond of kader voor weer een figuratief ele ment, maar vormen zelf ook een beeld. In de schilderijen van Olthuis mag het abstracte en het figura tieve elkaar niet in de weg zit ten, mag elkaar niet onder sneeuwen. Abstract en figuratief lopen ook niet in elkaar over. Je ziet wel eens een abstract schil derij dat bij nadere beschou wing iets herkenbaars in zich draagt. Dat is bij Olthuis niet het geval. De scheiding is heel duidelijk. Het is een spannings veld van wel degelijk twee ele menten. Die elementen moeten elkaar versterken - en dat doen ze. Olthuis, die uit Leiden komt en bij Cellini een van haar eer ste exposities heeft, geeft met dit werk een mooi visitekaartje af. De compositie en schilder wijze van beide elementen - fi guratief en abstract - is overtui gend en dat zorgt ervoor dat het abstracte deel van de schilderij en in hun context net zo ver trouwd is als een bordje vis óf een glas wijn. omandebuut van Leiderdorper Hans van Hartevelt jbeG te bereiden. Met groot onbegrip en veel ergernis aanschouwt hij de lakse werkwijze van de Chi- neien, die het vertikken verder te tijken dan hun eigen verant woordelijkheid. Het congres dreigt dan ook een grote mis- luMting te worden. h 'Op zijn Chinees' ontstaat eeji beeld van China dat dieper gait dan thee, het eten met stokjes, veel fietsen, vliegers, het Pl;in van de Hemelse Vrede en dc Chinese muur. „Er zijn vele boeken over China geschreven, maar die zijn over het algemeen viij oppervlakkig." meent Van Hartevelt die eerder een boek o^er Tibet Dubliceerde en hoor spelen voor de KRO en weten schappelijke artikelen schreef. „Maar als je met de Chinezen werkt of bij hen thuis komt, zoals ik heb gedaan, dan kun je diep in hun cultuur kijken. Je ziet aspecten die voor een toe rist of een reisbeschrijver ver borgen blijven." Zo leert de lezer van de ro man het andere China kennen. Waar slangen en het oog van een vis delicatessen zijn. Waar Chinese ambtenaren tijdens hun lunchpauze maniakale po kerspelers blijken te zijn. Waar in de kantoren bedden staan, waarop mensen tijdens verga deringen gaan slaDen. En waar directeuren en artsen niet meer verdienen dan bouwvakkers. Lange tijd moest Van Har tevelt niets van China hebben. Onder andere omdat de Chine zen in 1959 Tibet binnenvielen en sindsdien bezet houden. Het Tibet van de Dalai Lama voor wie zowel Van Hartevelt als de hoofdpersoon uit de roman zo'n grote bewondering heb ben. Al tijdens zijn studie 'Talen en culturen van Zuid- en Cen- traal-Azië' in Leiden ontstond bij Van Hartevelt die fascinatie voor Tibet. Hij leerde Tibetaans en sprak voor de KRO-radio met de Dalai Lama in zijn In diase verbanningsoord Dha- ramsala. „De Dalai Lama heeft een enorme uitstraling, maar is tegelijk een eenvoudige en ont wapenende man," zegt de Lei derdorper. „Af en toe net een ondeugende jongen die veel lacht. En hij blijft mild tegen over de Chinezen. Hij is wars van geweld. Er zijn veel militan te Tibetanen die graag de wa pens tegen de Chinezen zouden oppakken, maar de Dalai Lama houdt ze in toom." Intussen is Van Hartevelt een stuk milder over de Chinezen en het 'ontwikkelingsland' Chi na. „Het dwingt respect af hoe China, net als veel andere ont wikkelingslanden, met eenvou dige middelen veel weet te pres teren." De manier waarop de Nederlandse regering ten aan zien van de mensenrechten China kritiseert, vindt Van Har tevelt niet tactisch. „Altijd maar dat opgeheven vingertje van Nederland, dat is zwak. Natuurlijk is het erg, dat de mensenrechten in China worden geschonden. Maar de Nederlandse regering oordeelt wel heel makkelijk." Hij hoopt dat zijn roman uitstraalt, dat je begrip voor een andere cultuur moet hebben. „Het is niet zo dat het ene goed is of het ande re fout. Het zijn gewoon twee verschillende manieren. VOORBESCHOUWING MAARTEN BAANDERS Voorstelling Dans-tweedaagse Te zien 26/4 en 27/4, LAKtheater, Leiden. Bijna wekelijks schrijft de krant over triomfen van grote ballet gezelschappen of de eerste veel belovende schreden van jonge professionele groepen. Maar wie denkt dat deze krantenstuk ken een compleet beeld geven van de dans in Nederland, ziet veel over het hoofd. Ook wat amateurs presteren hoort erbij en zelfs wat er in de disco ge- beürt. Dit zal duidelijk worden in de Dans-tweedaagse komend weekeinde in het LAKtheater. KUNSTGEBOUW, de stichting die de Dans-tweedaagse organi seert, stimuleert amateurgroe- pen op alle niveaus en in alle genres. Op zondagmiddag (i.v.m. grote belangstelling 's avonds herhaald) wordt de voorronde gehouden voor het landelijke festival De Dansont- moeting in Utrecht. Het wordt moeilijk voor de juryleden om al die verschillen de dansgenres met elkaar te vergelijken en de beste groep aan te wijzen. Zij hebben een speciale, bij het Labaninstituut in Londen ontwikkelde training gehad om elke soort dans op al gemene punten te kunnen be oordelen. Ze letten op ruimte gebruik, spanningsboog, mu- ziekinterpretatie en gerichtheid op het pubhek. Maar niet elke groep wil in wedstrijdverband dansen. Voor hen is er het open podium op zaterdagavond. De jury zal be halve de winnaar ook andere groepen een nominatie geven, waarmee ze een kans maken op deelname aan De Dansontmoe- ting. Ook de groepen van het open podium kunnen zo'n no minatie krijgen. Om de puntjes op de i te zet ten hebben de deelnemers te voren les gehad van twee pro fessionele choreografen: Tjitske Broersma en Jody Bard. Zij leer den de groepen wat het bete kent een complete choreografie op het podium te brengen i.p.v. zomaar een dansje te doen. Keith Derrick Randolph, cho- reograaf/balletmeester van Sca- pino, studeert zaterdag met twee jongens van de Leidse Bal letschool en zes a acht meisjes van Studio Giselle een kort dansstuk in. Het wordt span nend, want choreograaf en dan sers hebben elkaar nooit eerder gezien. Dat de Dans-tweedaagse met succes de dans bevordert, is ge bleken toen zij een jaar geleden een oproep voor de vorming van een dansgroep deed in buurthuis Het Kasteel in Al phen. Hieruit ontstonden 'De Kasteelvrouwen'. Deze zeven meisjes dansen een verhaal in bewegingen over uitgaan in de disco. Peggy Olislaegers maakte de choreografie, maar de meis jes hadden zoveel eigen in breng, dat een heel apart soort dans ontstond die niet is onder te brengen bij een genre. Ook in buurthuis The Hang Out in Delft is een groep ont staan. Oorspronkelijk vormden deze Antilliaanse jongens een samengeraapt zootje, maar dansen kunnen ze en Ordio Cy rus heeft de uitdaging aangeno men met hen een spetterend optreden te maken. Swingend wordt de jazz-dan- ce op New Age muziek van de groep van Sylvia Poort uit Al phen, met als specialiteit: een jazzdans in driekwarts maat. In de wirwar van moderne dansen is er één genre dat on dergesneeuwd dreigt te raken: „Het is jammer dat niemand de uitdaging ziet om iets nieuws met Idassiek te doen", zegt Mo nica Robers, die met haar dans school uit Oegstgeest die uitda ging wèl aangaat. Uit haar cho reografie 'Het Lelijke Jonge Eendje' worden twee delen ge danst. Het festival biedt ook nog een blik over de grens. Feta neemt het publiek mee naar Bulgarije en dansgroep Radost komt met een Siberische dans in zeer bij zondere kostuums. Uniek is het optreden van Tanin, een groep Iraanse vluchtelingen. In Iran zelf is dansen verboden. Leider Amir Khizy heeft in het geheim les gehad. Dansen uit Iran ver schillen sterk van die uit omrin gende landen. De gevoelsmati ge expressie speelt een grote rol. De dansen zijn vrolijk en ro mantisch.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 17