Gemeenten akkoord met nieuw vuilsysteem Vluchtelingenvraagstuk is geen tijdelijk probleem' OPVANG \Uj Draco zit alles tussen je oren Leiden Regio Leiderdorp bang voor overlast vuilniswagens Vergunning vuiloverslag Zoeterwoude wordt strenger het centrum is,. CHEF HANS JACOBS, 071-5356414, PLV -CHEF RUDOLF KLEUN, 071-5356436 :reniging fantasiespellen floreert THOMAS ERDBRINK generaal van een futuris- ileger? Ridder of mense- Imonster? Bij spellenvere- u Draco kun je alles wor- ivat je wil. Elke avond lt er in het clubhuis wel ge ld door enkele van de vier- tsyj jerd leden. En geen gan- iord of computerspelletjes. -ni iraco gaat het om fantasie- en. 'eo «en een halfjaar stroom- rierhonderd leden toe. Op- |P9 er en voorzitter Evert-Jan idam (21) is tevreden. n id jrdat Draco er was kostte teel moeite om geïnteres- 'pb den bij elkaar te brengen. tomen ze naar ons club- at maar de St. Aagtenstraat ;n hebben ze direct een to iteom te spelen." dot )raco worden tientallen h tn gedaan. De belangrijk er |jn Warhammer, Dun- !r P is& Dragons en Magie, len waarbij het er vooral gaat dat de deelnemers 'ali inleven in personages.'De 8< >rs doen alsof ze een dwerg >n ridder zijn en gedragen ook zo tijdens het spel. iir aalle fantasiespellen ko- ■s luit de Verenigde Staten en daar redelijk bekend. In in.Q erland kent men vooral het ïz.I: ispel Magic. „Magie is een lrirri de makkelijkere spellen, Vfö! is het een opstapje naar !nve bfantasiespellen", zegt hé| dam. hammer wordt gespeeld legers van miniatuurpop- !f°5 rs die elkaar op leven en ',w dbestrijden. Duindam: i is eigenlijk meer een stra- ovei sch spel dan fantasie, maar ;t heetst van de strijd voel zelf toch generaal over je pen." echt fantasiespel is Dun- ïs Dragons. Bij dit spel hen de spelers niets anders een aantal dobbelstenen en boek met regels. Alle nemers spelen een perso on) LZelf speel ik altijd een ar- ite ridder. De Dungeon ;r, een soort scheidsrech- leidt de groep al fantase rend door een gebied in een zelfverzonnen land. In de toe komst zouden we dit spel ook graag met echte kostuums op de Burcht willen spelen", zegt Duindam. Spylife is het meest realistische rollenspel dat er bij Draco tot nu toe is gespeeld. Bij Spylife is het de bedoeling dat dat de deelnemers elkaar neerschie ten met waterpistolen. „Men sen kijken wel raar op als je hartje winter met waterpistolen achter elkaar aanrent. Draco heeft bijna alleen maar mannelijke leden. Bij de 412 le den zitten zeven vrouwen. Vol gens Duindarfl is dat te wijten aan het oorlogszuchtige karak ter van de fneeste spellen. „We zouden graag meer vrouwen erbij hebben, maar meestal vinden ze de spellen niet inte ressant." Is Draco een vereniging voor buitenbeentjes? „Zeker niet", zegt Duindam beslist. „Er ko men hier allerlei typen jongens, van gabber tot kaldcer, van 8 tot 25 jaar. Mensen die denken dat fantasiespellen alleen voor suf ferds zijn moeten gewoon een keer langskomen en meespe len." Steven, een vijftienjarige vwo-scholier en Dracolid, be aamt dit: „Onze klasgenoten vinden ons vaak kneuzen, maar als ze een keer mee zijn geweest worden ze meestal ook lid." Jacky (17) is het met hem eens: „Het is gezellig in het clubhuis, je bent ergens mee bezig. Iedereen gaat leuk met elkaar om." Naast het succes heeft de ver eniging ook problemen. Bin nenkort moet Draco uit het ge huurde pand. „Zonder plek om te spelen raken we onze leden kwijt. We hebben al gekeken naar andere panden, maar die zijn allemaal te duur." Een subsidieaanvraag bij de gemeente werd niet gehono reerd. Duindam is teleurge steld. „Het is belachelijk dat een vereniging met vierhon derd leden geen geld krijgt. Wij bieden jongeren een plek waar ze zich op een beschaafde ma nier kunnen vermaken," vindt Duindam. Eerste supersonische vuilniswagen rijdt nog dit jaar Het idee om het huisvuil in Leiden en acht omliggende gemeenten met container-vuilniswagens te gaan opha len is gisteren door alle Gevulei-gemeenten met onver wacht groot enthousiasme begroet. De aanschaf van 15 bijzondere (en dure) nieuwe vuilniswagens wordt nog deze week Europees aanbeateed. Als alles meezit rijdt voor het eind van dit jaar de eerste supersonische vuil niswagen in de Leidse regio. LEIDEN MONICA WESSELING Omdat de vuiloverslag aan de Gabriël Metzustraat in Leiden per se op 1 januari 1998 dicht moet - dat is de buurt toege zegd - en het niet lukt om op tijd een traditionele vuiloverslag in Zoeterwoude rond te krijgen, heeft het bestuur van de Gevul- ei de afgelopen weken naarstig gezocht naar een oplossing. Vo rige week is een studiereis ge maakt naar Italië en Zwitser land. Een vuilniswagen met container lijkt de oplossing te zijn. Het huisvuil (althans het deel zonder groenafval) wordt bij dit systeem met een vuilnis wagen met container huis aan huis opgehaald. Die container gaat vervolgens naar Zoeter woude en wordt daar op de boot gezet (naar de afvalver brandingsinstallatie in Amster dam). De container is gesloten en levert dus geen stof, stank of ander milieubezwaar. De negen (Leiden, Leider dorp, Voorschoten, Warmond, Alkemade, Sassenheim, Wasse naar, Zoeterwoude, Oegstgeest) blijken allemaal erg ingenomen met het idee. Een aantal Gevul- ei-deelnemers wil zelfs meteen al onderzoeken of het mogelijk is niet alleen het restafval, maar ook het groente- tuin- en fruit afval met het nieuwe systeem op te halen. Door direct alle huishoudelijk afval met contai ners op te halen, kan de vuilnis wagen waarschijnlijk beter wor den gebruikt. Bij twee verschil lende inzamelsystemen zijn ook twee soorten vuilniswagen no dig en dus staat er wel eens eentje stil. Als direct ook gft per container wordt opgehaald, zijn er wel meer nieuwe wagens no dig. Die mogelijkheid wordt on derzocht. Gisteren bleek wel dat niet een van de negen gemeenten bereid is meer geld te betalen voor de ze nieuwe manier van overslag. De verandering in het systeem moet, zoals dat heet, 'budgettair neutraal' gebeuren. De ge meenten moeten elk afzonder lijk extra kosten maken als dit nieuwe suysteem wordt inge voerd. Zo kan het nodig zijn dat er nieuwe mini-containers wor den uitgedeeld. Voor de burgers maakt de invoering van een LEIDERDORP MONICA WESSELING Wethouder C. Huigen-Van Bo ven van Leiderdorp maakt zich grote zorgen over de overlast die de inwoners van 'haar' dorp mogelijk zullen hebben van een huisvuilover- slag bij het vuilbedrijf Vliko in het dorp. Leiderdorp wordt wellicht tijdelijk als overslag station gebruikt. De huidige overslag aan de Gabriël Met zustraat in Leiden moet op 1 januari 1998 dicht en op die datum zijn de nieuwe huis- vuilwagens nog niet beschik baar. Totdat alle vijftien huis- vuilwagens zijn vervangen door containerwagens, moet er een 'ouderwetse' vuilover slag (zoals nu op de Gabriël Metzustraat) blijven bestaan. Immers het overslagstation in Zoeterwoude wordt alleen ge schikt voor containeroverslag. De Gevulei zoekt naar een tij delijke overslagplek en de Vli ko komt in aanmerking. Huigen-Van Boven wil dat de Gevulei er alles aan doet om voor de tussenliggende maanden een andere oplos sing voor de overslag te vin den. „De Achthovenerweg is heel smal. En die enorme vrachtwagens over die weg en door de Acacialaan is eigenlijk niet acceptabel." Wethouder J. Laurier, voor zitter van de Gevulei, onder schrijft het probleem. Samen met directeur P. Peters zoekt hij een betere oplossing. Hij kon Huigen gisteren echter in elk geval nog niet geruststel len. De mogelijke overslag plaatsen liggen niet voor het oprapen. nieuwe methode financieel niets uit; de tarieven zullen da len noch stijgen. De Gevulei mag de wagens niet zo maar ergens bestellen. De Europese richtlijnen schrij ven voor dat bij grote investe ringen alle Europese bedrijven moeten kunnen meedingen naar de opdracht. „Die Europe se aanbestedingsplicht kost ons veel extra tijd. De aanbesteding moet 52 dagen open zijn en dat vertraagt", aldus Gevulei-direc- teur P. Peters. De wagens moe ten speciaal worden gebouwd. Dat betekent dat er eind dit jaar pas eentje klaar kan zijn. DEN HAAG/ZOETERWOUDE De Raad van State heeft in een spoedpro cedure de milieuvergunning voor de nieuw te bouwen vuiloverslag aan de Hoge Rijn dijk in Zoeterwoude aangescherpt Om stofoverlast in de omgeving te voorkomen moet het bedrijfsterrein minstens een keer per week geveegd worden. Bovendien mag de bedrijfshal slechts open om vrachtwa gens met vuil door te laten. De rest van de tijd moeten de deuren dicht blijven. De overige bezwaren tegen de vuiloverslag zijn niet gehonoreerd. Ondernemers van de Rijneke Boulevard en omwonenden maakten niet alleen bezwaar tegen de ge vreesde stofoverlast, maar uitten ook hun zorgen over lawaai en drukte op de weg als gevolg van de vuiloverslag. Bierbrouwerij Heineken vroeg ook schorsing van de ver gunning. Maar het verhaal van Heineken, dat de vuiloverslag bacteriën en schimmels in het bier kan veroorzaken, is door rechter Hulshof van de hand gewezen. Directeur Herke Smidstra pleit bij afscheid van asielzoekerscentrum voor afspraken in Europees verband iii theidscadeautjes voor directeur Herke Smidstra. laire man, die Herke Smidstra. Als de directeur Jde woonblokken wandelt, hoort hij om de vijf er een vriendelijke begroeting. Steevast. Ito." vis I id morning." do you do?" «reen kent mijn kop. Maar ik ken maar een paar oners. Het opvangcentrum is toch yooral een it bedrijf. Zelfs mijn medewerkers - tachtig - ten een afspraak maken als ze me willen spre- bromt de Fries, die zo'n zeven jaar werkzaam jhet COA, waarvan drie in Leiden. :kuf Haat elke ochtend om half zes naast zijn bed, even later van Nunspeet naar Leiden te rijden omt ',s avonds steevast rond half acht weer ,Voor deze baan heb je een topconditie no- jk ga meestal, als ik thuis ben, nog even een om je hardlopen", zegt Smidstra. In het voormalige Izoekerscentrum aan de Flevoweg zwaaide hij tepter, in het opvangcentrum aan de Willem der Madeweg opnieuw, gisteren. Gisteren droeg hij de leiding over. enl ktra zal de nieuwe baas, Ad Groenendaal, de «nde weken nog wel bijstaan. Maar eigenlijk zit iet zijn hoofd al bij het volgende project. Een tv asielzoekerscentrum in de roerige buurt *vijk in Rotterdam-Zuid, dat in oktober haar "en opent. De laatste paar maanden kachelde hij a"« de regelmaat van de klok in zijn auto naar de Bstad. is bij het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers zoek bepaald niet gebruikelijk om uitspraken te leen waardeoordeel te geven over liet Neder- unt Ise vluchtelingenbeleid. Het COA doet niet aan dek, het is een uitvoeringsorgaan, heet het in •lijk. Maar Smidstra besluit nu - bij zijn afscheid FOTO'S LOEK ZUYDERDUIN van Leiden - maar eens een uitzondering te maken. „Het wordt tijd dat er een principiële discussie op gang komt over wat we in Nederland willen met het vluchtelingenvraagstuk, waarbij het ontwikkelen van een lange termijnvisie centraal staat. Bereiken we met dit opvangmodel de doelgroep die we willen bereiken? Moet selectie van vluchtelingen in of bui ten Nederland plaatsvinden? Welke 'financiële' bij drage kan Nederland leveren aan het internationale vluchtelingenvraagstuk? Tot nu toe neemt de poli tiek vooral ad hoe beslissingen, op het moment dat er een probleem op ons afkomt. En daarbij gaat het telkens om de vraag: hoe maken we het probleem beheersbaar voor Nederland." „De politiek benadert het vluchtelingenvraagstuk als tijdelijk probleem, komt telkens met een tijdelij ke oplossing. Maar in deze wereld zijn structureel dertig tot vijftig miljoen mensen op de vlucht. Dat is al jaren een vast gegeven en dat zal altijd zo blijven. Natuurlijk, vijftig miljoen mensen kunnen we nooit opvangen in Nederland. Maar het wordt tijd dat er nu eens gekeken wordt naar wat we wèl kunnen, naar wat we willen. En het wordt tijd dat er in Euro pees verband afspraken worden gemaakt", zegt de directeur. Het huidige beleid is vervelend voor de medewer kers van het COA. Gaat het asielzoekerscentrum in Roermond dicht, kun je ineens boven in Groningen gaan werken. De herplaatsingsprocedures zijn een ramp. En verhuizen laat je wel uit je hoofd, want voor dat nieuwe centrum is hoogstwaarschijnlijk slechts een kortdurende bestuursovereenkomst ge tekend. Twee jaar, dan kun je weer verkassen. En erger, het huidige beleid pakt dramatisch uit voor vluchtelingen. „Wat doe je, op het moment dat er veel vluchtelingen deze kant opkomen? Maak je Ze ontvluchten dictators, religieuze dwang of gewoon armoede. In het Opvangcentrum (OC) in Roomburg wachten ze op de beslissing op hun asielaanvraag. Zo'n 600 mensen zitten er momenteel gemiddeld zes maanden in de witte units langs de A4. Ze zijn omringd door een staf van juristen, hulpverleners en vreemdelingenpolitie. De opvang is 'sober, doch humaan', het motto van de opvangorganisatie voor asielzoekers, het COA. Een serie over het dagelijks leven in een vluchtelingenfabriek. Vandaag deel vijf: de scheidend directeur. De vorige afleveringen waren op 25 maart, 1, 8 en 15 april. „Vluchtelingen moeten steeds meer geld bij elkaar schrapen om hun vlucht te bekostigen. Deze mensen is het ge lukt, maar dat geld belangrijk is, als je moet vluchten, is principieel onjuist." de regels dan opnieuw strenger?", vraagt Smidstra zich af. „Zo gaat het telkens in Nederland. Het effect is dat er inderdaad minder mensen aankloppen, maar internationaal zijn er nog steeds evenveel mensen op de vlucht. Watje ziet is dat de vluchte lingen steeds meer geld bij elkaar moeten schrapen om hun vlucht te bekostigen. Echt gruwelijke bedra gen, daar hebben we het over. Vier jaar geleden kos te een enkele reis Sri Lanka-Nederland 1300 dollar. Laatst sprak ik een Srilankaan die 14.000 dollar voor hetzelfde traject had moeten betalen." Hij wijst naar buiten, naar de asielzoekers die het zonnetje hebben opgezocht op het terrein. „Zij heb ben die vracht geld bij elkaar kunnen schrapen, zij hadden de middelen. Ze zitten hier niet onterecht hoor, absoluut niet. Maar hoe zit het met die moe der, die nu met haar kinderen door de woestijn zwerft in Zaïre? Die heeft geen geld. Ik vind het een vreemd selectiecriterium, of een vluchteling al of niet geld bij elkaar kan krijgen. Dat geld belangrijk is, als je moet vluchten, dat is principieel onjuist." Smidstra is begaan met het lot van mensen op de vlucht. De levensgeschiedenissen van de oc-bewo- ners grijpen hem soms enorm aan. Het verhaal van een Liberiaanse jongen, die enige tijd geleden in het centrum verbleef, staat hem nog in het geheugen gegrift. „Als kind heeft hij gezien hoe zijn hele fami lie werd uitgemoord. Hij is geronseld door een groep rebellen en opgeleid tot kindsoldaat. Gaf lei ding aan een groep kinderen. Die jongen heeft de meest gruwelijke dingen gedaan. Tot hij de leeftijd van volwassenheid begon te bereiken en er ineens achter kwam dat hij zo niet verder kon leven. Toen is hij gevlucht, op één of andere manier", vertelt Smidstra. „Hoe moet het nou verder met zo'n jon gen. Dader en slachtoffer tegelijk." Maar ondanks dat warme hart oogt het toch vrij koel en bedrijfsmatig als de directeur aan het werk is. 's Ochtends tekent hij de papieren voor de over plaatsing van twee AMA's (jargon voor alleenstaan de minderjarige asielzoekers, een aparte groep die sinds twee weken unit 1 bevolkt). De twee hadden een medebewoner in een rolstoel mishandeld, na een onduidelijk geschil in de rij voor het buffet in de kantine en daarom moeten ze weg uit Leiden. En 's middags moet hij naar Rotterdam, meubels bestel len voor het nieuwe centrum. Een manager aan het werk. „Je kunt je niet alle ellende van de wereld op de schouders halen. Met gemengde gevoelens neemt hij afscheid van Leiden. Smidstra wil eindelijk eens iets 'opbouwen'. „Maar ook voor dit Leidse opvangcentrum geldt een kortlopend contract. Ik heb er genoeg van, zo'n be stuursovereenkomst als een hijgende adem in je nek", zegt hij. „In Rotterdam zal dat anders zijn. Daar heeft het COA een pand gekocht en is er een langdurige overeenkomst afgesloten met de ge meente." Aan de andere kant heeft hij zijn hart aan Leiden verpand. „Een stad die het hart op de juiste plek heeft zitten als het gaat over de opvang van vluchtelingen. De wijze waarop Leiden telkens maar weer is overvallen... Nu zijn het ineens weer die honderd AMA's, die ook nog eens scholing moéten hebben." In zijn hoofd zit een lijstje met namen, mensen die hij eigenlijk zo mee zou willen verhuizen naar Rot terdam. LWO-medewerkster Elwin Mentink bijvoor beeld, die met haar draagvlakproject ervoor heeft gezorgd dat „heel veel Leidenaars nu eens een keer tje persoonlijk kennis hebben gemaakt met een vluchteling." De heren Flippo en Laterveer van de wijkorganisatie („uit hun koker komt de gevleugelde uitspraak dat de oc-bewoners tijdelijke wijkbewo ners zijn") en een wethouder als Jan Laurier („nou eens een politicus die een visie heeft op het vluchte lingenvraagstuk"). Even later zit Smidstra in zijn auto, op weg naar Rotterdam. „Ik heb specifiek op die functie in Rot terdam gesolliciteerd. Vanwege dat aureooltje dat er om heen hangt. Het Zuiderparkhotel, waar het cen trum komt, staat in Vreewijk. Een moeilijke wijk, zeggen ze, die nog wel eens voor problemen zou kunnen zorgen. Voor mij is het een uitdaging, dit vind ik leuk. En ik voel me ook verantwoordelijk. Ik wil de andere kant laten zien. Als onze samenleving gaat buigen voor onverdraagzaamheid, kan ik wel inpakken met mijn kinderen. Die hebben ook een kleurtje."

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 13