Paars is niet meer dan waterverf Besloten beraad over behoud hervormde kerk Kerk Samenleving Katwijkse predikant bespreekt Bijbelse visie op Heilige Geest Tachtig jaar Utrechts episcopaat Christelijk spaarsystee bevordert zondagsrus, Het verzamelde werk van Frank Snoeks Gruwelijke incidenten DINSDAG 22 APRIL 1997 redactie* dickv De Persoon en het werk van de Heilige Geest vormden in de weken die volgden op Pinkste ren 1996 het centrale thema in de preken van de Katwijkse predikant J. Beider. Zijn over denkingen zijn nu bij uitgeverij J.J. Groen en Zoon gebundeld in het boek 'Wat geloof ik van de Heilige Geest?' De uitgave is verschenen in de reeks Jonge- renperspectief en kan onder meer worden gebruikt in bij belstudiekringen. Aan het eind van elk hoofdstuk zijn ge- spreksvragen opgenomen. Beider richt zich in het boek vooral op wat de Bijbel zegt over de Heilige Geest. Hij kiest daarmee bewust een andere weg dan in veel recente publi caties over dit onderwerp, waar het accent vaak ligt op de bijzondere gave van de Geest. Aan een dergelijke 'eenzijdige overbelichting van gaven die in de Bijbel nooit geïsoleerd wor den beschreven, maar altijd in een context staan', waagt Bei der zich niet. Hij laat in deze uitgave zien 'wat de Geest doet: troosten, bidden en lei den'. Ook 'het menselijk han delen tegen de Geest (Hem weerstaan, bedroeven, uitblus sen en lasteren)' komt aan de orde. De auteur gaat verder in op de zogenaamde Torontobe- vveging en de wijze waarop met de charismatische bewe ging'moet worden omgegaan. Ds. Beider (1955) is sinds 1993 verbonden aan /le her vormde gemeente van Katwijk aan Zee. Daarvoor stond hij in Loon op Zand. Bij uitgeverij J.J. Groen en Zoon verscheen eer der van hem 'Van heil dat nooit vergaat'. Wat geloof ik van de Heilige Geest? ds. J. Beider. - Heereveen: uitgeverij J.J. Groen en Zoon, 1997. 159 p. ISBN 90-5030-797-3. Prijs 27,50 gulden. utrecht» „Een monumentje uit de Utrechtse kerk geschiedenis." Zo noemt publicist Ton van Schaik zijn ontdekking van een unieke foto, waarop onder anderen vier aartsbisschoppen van Utrecht zijn te zien. Het gaat om BJ. Alfrink, J.Jansen, J. de Jong en mgr. H. van de Wetering. Van Schaik, die op zoek was naar foto's van kar dinaal Alfrink, stuitte in het Utrechtse Rijksarchief bij toeval op de historische foto van de vier aarts bisschoppen. De foto, die in 1921 werd gemaakt, brengt tachtig jaar Utrechts episcopaat samen. Van de Wetering was aartsbisschop van 1895 tot 1929. Jansen, in 1921 nog pastoor in Utrecht, bekleedde die functie tussen 1930 en 1936. Daarna was De Jong tot 1955 aartsbisschop. In 1921 was hij nog seminarieprofessor. Alfrink was in datzelfde jaar priesterstudent en was aartsbisschop tussen 1955 en 1975. Ook mgr. A. Ariëns staat op de foto. Hij is vooral bekend geworden door zijn strijd voor sociale ge rechtigheid. Het aartsbisdom Utrecht heeft het Va- ticaan gevraagd om hem zalig te verklaren. Ook is de priesteropleiding in de Domstad naar Ariëns vernoemd. Verder zijn Jan Olav Smit, de latere ka nunnik van de St Pieter in Rome, en P. Nierman, de latere bisschop van Groningen, op de foto te zien. staphorst/huizen anp Het vorig jaar opgerichte comité tot behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk, houdt komen de donderdag een besloten be raad. Daarvoor zijn alle predi kanten uit de kringen van de Gereformeerde Bond en de Confessionele Vereniging uitge nodigd. Dit heeft ds. Tj. de Jong, redacteur van Het Gekrookte Riet, bevestigd. Dit is in de her vormde kerk het blad van de sterk bevindelijke stroming bui ten de Gereformeerde Bond. Het comité verzet zich tegen het samengaan van de her vormde kerk met de Gerefor- meerde en Lutherse Kerken. De comitéleden wezen dat daarbij het belijdend karakter van de hervormde kerk verloren gaat. Zij dreigen de hervormde kerk voort te zetten als deze opgaat in de Verenigde Protestantse Kerk van Nederland. De bijeenkomst in Soest is bedoeld als een intern beraad om een positie te bepalen ten aanzien van de ontwerp-kerkor de en de nieuwe kerk. Er moet eerst duidelijkheid komen voor dat er volgende stappen kunnen worden gezet, aldus De Jong. Aanvankelijk wilde Het Ge krookte Riet begin dit jaar een eigen kerkenradendag organise ren nadat de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk vorig jaar septem ber op een kerkenradendag in Amersfoort besloot 'op post te blijven' en niet met de Her vormde Kerk te breken. De Jong en medestanders waren het niet eens met de conclusies van 'Amersfoort'. De alternatieve kerkenraden dag is met enige maanden uit gesteld, aldus De Jong, omdat er kennelijk een breder draagvlak voorhanden is om deze dag mee te organiseren. Hij is er voorstander van alle tegenwind tegen Samen op Weg wat meer te bundelen. De Gereformeerde Bond laat in een verklaring weten dat in de gesprekken met de leden van het comité de bijeenkomst in Soest niet is aangekondigd. Ook heeft het hoofdbestuur van de bond geen uitnodiging ontvan gen. Dat zal dus ook niet aan wezig zijn. In Amersfoort waar schuwde de Bond vorig jaar voor scheuringen. doorn anp Platform armoedebestrijding van kerken, HV en vakbeweging op de verbetering van de sociale infrastructuur", schrijven ze aan Melkert in zijn hoedanigheid van voorzitter van de Sociale Raad van de Europese Unie. Vorige week woensdag ver weet de beoogd voorzitter van de FNV, Lodewijk de Waal, de kerken dat die zo pessimistisch over de situatie in het land. Het armoedeprobleem is volgens hem overzichtelijk, terwijl ons land bovendien over de instru menten beschikt om dat aan te pakken. Algemeen secretaris Ineke Bakker van de Raad van Kerken reageerde daarop door te zeg gen dat de kerken door hun di recte contacten met de arme kant van Nederland wellicht meer de ernst van de situatie in zien. De Raad van Kerken, het Hu- manististisch Verbond en de vakcentrales FNV en CNV heb ben een gezamenlijk platform armoedebestrijding opgericht. De betrokken organisaties wil len zowel op lokaal als op lan delijk niveau initiatieven ont wikkelen om het 'ernstige pro bleem' van de armoede te be strijden. Hoofddoel van het platform is de sociale infra structuur in Nederland en Euro pa te versterken. In een gezamenlijke brief doen kerken, HV en vakbewe ging een beroep op minister Melkert van Sociale Zaken 'een maximale inspanning te leveren om het sociale Europa te reali seren'. „De marktwerking ver eist een correctie met het oog nijkerk anp Het werk van oude en nieuwe bouwmeesters gezien door de lens van fotograaf Loek Zuyderduin. Van daag in De Spits: de rieten toren van de voormalige Willem de Zwijgerkerk in Oegstgeest. Christelijke consumenten nen een steentje bijdrag de zondagsrust van hun lier. De onlangs opg stichting 'Diakonia' heeft y toe een nieuw spaarsys je ontwikkeld. 0 Deelnemers kopen een» m pas waarmee ze alleen ti ei kunnen bij geselecteerdeo e nemers die op zondag de gesloten houden. De zo'n pasje sparen niet zichzelf maar kiezen een id stichting uit die dan een centage van het aankoopt Jjj krijgt. Diakona schat in dat veer driehonderdduizend sen de zondagsrust zo rijk vinden dat zij meedoe Jj geselecteerde bedrijven ki deze klandizie goed gebr in de strijd met minder p B piële concurrententen. Volgens de initiatief» ja hebben zich al een aantal 'jj tingen en bedrijven geL voor deelname. BEROEPINGSWE NEDERLANDSE HERVORMD! Beroepen: te IJsselmuiden-G Si horst (De Hoeksteen) (toez.|: is Heij te Dedemsvaart; te Krip-, j, aan den IJssel (b.w.): J. Wes! te Putten. Aangenomen: naar Vriezenva (wijk 3) (toez.): J.F. Tanghél, K wijk aan den Rijn. Bedankt: voor Roden: mw.J Hoomoedt-WesselinkteMoll rum en Warns; voor Stellende jj Molenaar te Woudenberg; w Monster: J.C. de Groot te li Dordrecht; voor Schoonhove t Visser te Voorthuizen. ,t Beroepbaar: J.Th. Fortuin,Ti straat 41, 6415 BG Heerlen; Visser, Korenbloemstraat 6,3 VD Klaaswaal. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepbaarstelling: n Koelé, Willem Dreeslaan 28, CB Oosterhout, tel: 0162- 424974. Aangenomen: naar Nijmege?n (SoW) (part-time) als student pastor aan de Katholieke Uw n teit aldaar: mw. drs. F.E. Sm nende te Arnhem. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAK Beroepen: te Terneuzen: M.H terhuis te Hattem; te RotterC Delfshaven: B. van Veen, kar, te Kampen. GEREFORMEERDE GEMEEN1I Bedankt: voor 's-Gravenzand Visscher te Amersfoort. Leidsch Dagblad ANNO 1897 Donderdag 22 April KLEINE AD VERTENTIËN Verloren door een arm meisje op 19 april: GOUDEN KRUISJE, op den straatweg van Lissen naar Sassenheim. Den eerlijke vinder wordt vriendelijk verzocht het terug te bezorgen bij P. Romijn, daglooner te Voorhout. SPOED! SPOED! Ter overneming aangeboden: een VROUWENZAAKJE, bestaande uit Kruideniers- en Grut terswaren met Brooddepot VOOR DE SCHOONMAAK MEIJER'S KUNSTKALK. Geeft niet af en kost 30 cent per pak. Verkrijgbaar bij J. van Beveren, Drogist. TE KOOP GEVRAAGD: een in goeden staat zijnde BROODKAR (Handkar) en een BROODBAKKERSTROG. Brieven Bur. van dit blad. No. 876. Gevraagd met mei: EEN NETTE DIENSTBODE R.K., goed met ae wasch kunnende omgaan en liefst van bui ten. Gevraagd: fatsoenlijke SUB-AGENTEN voor een fraai en zeer winstgevend nieuw artikel. Voor monsters moet f12.50 worden gestort. Informatiën R.B. singel 1 en 2. HH. KLEERMAKERS! Gevraagd: voor een confectie zaak een eerste GROOTWERKER. Slechts zij, die voor eer ste winkels werkzaam zijn, komen in aanmerking. Zeer gunstige conditiën en hoog loon. ANNO 1972 Zaterdag 22 april WARMONDRika van Enennaam uit Nieuw Vennep heeft het Kaagconcours gewonnen. Zij zong en begeleid de zichzelf op gitaar in rustige lieve liedjes. Ik sta er he lemaal versteld van vertelde ze later, ik kan het niet geloven De tweede plaats was voor de groep Flight, de derde voor Chantays en de vierde voor Ritmico Especial. De overige vier deelnemers eindigden allen ex aequo op de rijfde plaats. Dat is de buit van de talentenjacht, waar van gisterenavond de finale werd gehouden in de gezelli ge, niet zo druk bezochte boerderij Meerrust in War mond. BOLLENSTREEKLenteparade 1972, het bloemencorso van de Bollenstreek, beleeft vandaag zijn vijfentwintigste editie. Het is te hopen dat het niet de laatste is, want deze bloemenstoet is een machtige propaganda voor de duin en bollenstreek en een toeristisch attractiepunt van de eerste orde. Om tien over tien vertrok het corso uit Haarlem. De bloe menstoet bestond uit 23 praalwagens en 4 met bloemen- toeven versierde personenauto's. Twintig muziekkorpsen zorgden er voor dat dit kleurige en geurige sprookje tij dens de gehele 23 kilometer lange route opgeluisterd werd met vrolijke klanken. Juichende politici en een stra lende WD houden de media bezig. Er is geld over en Neder land heeft weer welvaart. Mees muilend kijkt men naar een CDA in de oppositie. Economie volgt jammer ge noeg niet het begrotingsjaar van het kabinet. De heer Kok weet zeer goed dat hij nu de vruchten plukt van een jarenlang verstan dig beleid van de opeenvolgen de kabinetten Lubbers. Hetgeen ons thans wordt voorgesteld is niet meer dan een politieke fa bel, die niet alleen van grote on rechtvaardigheid getuigt, maar zelfs bedriegelijk werkt. De paarse partijen staan klaar om de buit te verdelen. Dansen om de gouden Zalm. Er wordt geen melding ge maakt van de schrijnende te- konen in de gezondheidszorg, de geestelijke gezondheidszorg, de ouderenzorg en de thuiszorg. Neen, de minima zullen meer krijgen, dat staat zo goed. En Wel wordt er gekozen voor een miljardenverslindend prestigieus project als de hogesnelheidslijn. foto archief belastingverlaging. Aan het be- kan men de goedkope motieven stedingspatroon van het kabinet aflezen. Voor iemand die zojuist Beste Frank Snoeks, hoe lang moeten wij nu nog wachten? Ja renlang lees ik en zonder twijfel vele anderen met mij je zaterdagse column in deze krapt. Wat zeg ik, lezen? Verslin den! Vrijdagavond, ja donderdags, is er soms al dat onrustige ge voel. Waar zou het deze keer over gaan? Zaterdag altijd pret tig wakker worden. Gelukkig hebben we een trouwe bezorg- ster die zaterdag al kort na de bezorger van onze ochtend krant haar rondje doet. Hup, meteen naar de sportpagina, daar is ie-weer, gelukkig. Altijd weer even dat angstige gevoel van: Het zal toch niet in één of andere redacteur z'n hoofd zijn opgekomen om eens een zoge naamde frisse wind door de krant te laten waaien en de co lumn te laten vervallen? Je weet het maar nooit, de tijden zijn onzeker tegenwoordig. Reken Frank Snoeks maar dat in dat geval voor mij geldt (en voor velen met mij): Licht uit, onder de bank krui pen, 1-1-2 bellen en Jomanda, etc... Daarom, hoe lang duurt het nog voordat het verschijnt? Het? Ja, Het Verzameld Werk! Mart Smeets schrijft aardige stukjes, leuke boekjes komen er van uit. Maar dat staat toch niet in de schaduw van dit werk. En als- jebtieft, geen selectie. Nee, een volledige verzameling is wat we willen hebben. Het zal toch niet zo zijn dat we naar de biblio theek moeten om al die kranten weer op te vragen om al die stukjes te kopiëren? 'Opa de Telstar-supporter', 'Balletje hooghouden van Mühren', 'Bergkamp: zegeltjes of airmi- les?', 'Planeet Seedorf, etc. Als 't moet, zullen we het doen, oké, maar het kan toch eenvoudiger! Onderschat die markt niet. En het hoeft niet goedkoop, echt niet. Ik ben be nieuwd. Laat het niet te lang duren! J. de Boer IJmuiden 'Een gruwelijk incident' noemt uw verslaggever, in de krant van 10 april, het ver nielen van het gezicht van een matador door een stier. Als elke stier die door mata dor en publiek ernstig wordt toegetakeld eens zo'n kran tenbericht kreeg met het het predikaat 'gruwelijk'... Helaas kan van het woord 'incident' dan geen sprake zijn, want stieren worden dagelijks toe getakeld. Ook interessant vond ik de zinsnede dat de toeschouwers in afgrijzen van hun stoelen wegliepen. Dezelfde toeschouwers die verlekkerd toezien hoe stie ren worden doodgemarteld. Laat die mensen eens wat minder selectief worden in hun gevoelens. D. Kortekaas Haarlem. HHHHHHHHHHHH1 L O F O LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) 071-5356356 nog een nieuwe dakloze naar een crisiscentrum heeft moeten verwijzen een bevreemdende zaak. Wel wordt er gekozen voor een miljardenverslindend prestigieus project als de hoge snelheidslijn, waardoor Neder land open komt te liggen voor een per slot nogal vijandige na tie. Zou een uur minder reistijd voor een handvol welgestelden werkelijk meer voordeel opleve ren dan een verstandige en mo rele bestemming te behoeve van een gezonde samenleving? Wie geld verdient en meteen opmaakt aan nutteloze genoe gens is op zijn minst nogal kort zichtig. Het wachten is slechts op impopulaire maatregelen over enkele jaren. Door wie mag bekend worden verondersteld. C.M.M. Buur, secretaris cliëntenbond GGZ Zuid-Kennemerland, Heemstede KANTOOR Rooseveltstraat 82 Postadres- Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma. t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128030 DIRECTIE B. M. Essenberg, J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, W.B.M.E. Bank (a i.) PUBLIC RELATIONS W H. C M. Steverink 071-5356356 OMBUDSMAN R D Paauw 071-5356215 Tel. dag. 9.30- 11.30 uur of per post. REDACTIE J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst J.M.Jacobs, chef red. Groot Leiden A.J.B.M. Brandenburg, chef eindred regio F. Blok, chef eindredactie algemeen W.F. Wegman, chef red. Duin en Bollenstreek W. Spierdijk, chef sportredactie J. Preenen, chef binnen-, buitenland, eco 071-5 Redactie: 0 Hoofdredactie: 0 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot F. 071-51 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: "per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afsdï van het abonnementsgeld, ontvangt korting per betaling. VERZENDING PER POST per kwartaal (NL) LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEN Voor mensen die moeilijk lezen, slecht ogen hebben of blind zijn (of een mi', leeshandicap hebben), is een samenvat het regionale nieuws uit het Leidsch Dag! geluidscassette beschikbaar. Voor infom- 0886-482345 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Grave) N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Academisch Ziekenhuis vanaf zaterdag 13.00 t/m dinsdag 13.00 en vanaf woensdag 13.00 t/m vrijdag 13.00, woensdag 13 00 uur (DiaconessenhuisH dagelijks St Elisabeth Ziekenhuis BEZOEKUREN DIACONESSENHUIS (tel 071-5178178) dagelijks 14 30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. Kraam- en zwangerenafdeling: buiten de gewone bezoektijden, voor partners bovendien van 10 30 -11 15 uur en van 19.45 - 21 00 uur Special Care Unit. 10 30-11 00 uur, 15.00 -15 30 uur en 19 00-19.30 uurenn overleg met de dienstdoende verpleegkundige Kinderafdeling. 10.30-19 00 uur, na overleg met de dienstdoende verpleegkunl Jongerenafdeling. 14.30-15.15 uur en 19 00-19.45 uur. RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging St. Elisabeth (tel. 071-5454545dagelijks 14.00-15 00 uur en 18.30-19.30 uur, klasse Ie daarnaast ook 11 15-12 00 uur Kraamafdeling 14 30-15 30 uur en 18 30-19.30 uur (voorvaders tot 21.00uo Kinderafdeling 14 30-19.00 uur (voor ouders de gehele dag). Afdeling hartbewaking (CCU)en intensive care (IC): 14 00-14.30 uur e 18.30-19 00 uur Spoedeisende hulp. dag en nacht geopend RIJNLAND ZIEKENHUIS vestiging Rijnoord (tel 0172-463131). dagelijks 14.00-15.00 uur en 18.30-19.30 uur, klasseleni daarnaast ook 11 15-12.00 uur Geen spoedeisende hulp meer mogelijk ACADEMISCH ZIEKENHUIS (tel. 071-5269111): alle patiënten (behalve kinderen) 14.15-15.00 uui 18.30-19 30uur Avondbezoekuur afdeling Verloskunde 18.15-19 00 uur, 19 00-20.00 uur(4/'f« Partners/echtgenoten met kinderen. Voor zwangeren zaterdag en zondag van 10.00 tot 11 00 uur, uitsluitend voor partners/echtgenoten en eigen kinderen Kinderafdelingen voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek mogelijkheid m overleg met de hoofdverpleegkundige Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden, keel-, neus- en oorheelkundi neurologie: 14 15-15.00 uur en 18.30-19 30 uur; oogheelkunde en heelkunde 14 15-15.00 uur en 18.30-19.00 uur. Kinderklimek: zalen voor peuters, kleuters en grote kinderen: 15.15-17 00 uur. babyzaal en boxenafdeling: volgens afspraak.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 12