Leiden Regio Club '58 wellicht in oude school NA Tuinhuisjes waren een makkelijke prooi Ondernemers Nieuwe Rijn: parkeerplaatsen niet weg Nieuw restaurant ontmoetingsplek voor Slaaghwijk Eten in het Prentenkabinet herdachte moordpoging omt niet op vrije voeten Raddraaiers GERECHT 11 iVeer ruiten ingegooid iden De glaszetter kan er bijna niet tegenop werken. Terwijl ijj gisteren bij een flat aan het Utrechtse Jaagpad bezig was de 7 ruiten die in het weekeinde waren ingegooid te vervangen, /erden opnieuw vier ruiten vernield. Het ging in alle gevallen Dm ruiten in de trappenhuizen en de gemeenschappelijke ruim- es. De flat werd enkele weken geleden nog getroffen door een jverstroming doordat een vandaal op de bovenste verdieping lenbrandkraan had opengedraaid. Sromfietser gewond nDENEen 56-jarige Leidse bromfietser is gistermiddag gewond leraakt aan zijn been toen hij op de kruising van de Hoge Mors ig, de Agaatlaan en de Stevensbrug werd aangereden. Een eveneens 56-jarige Leidse automobilist verzuimde de bromfiet servoorrang te verlenen. Het slachtoffer is overgebracht naar het Jiaconessenhuis. et Haagse gerechtshof heeft weigerd een 40-jarige man uit ide Wetering, die wordt ver acht van een poging tot moord 4 juli 1996 op een 28-jarige lidenaar, onmiddellijk in vrij- id te stellen. Zijn advocate L. uners had daarom gevraagd. Volgens de raadsvrouw han dde de verdachte bij de steek- utij uit zelfverdediging. De 40- ige was die dag op bezoek bij Leidenaar aan de Hoge Rijn- k Hij had goedkoop servies kocht en wilde dat cadeau ien aan de Leidenaar, die vol- ns de verdachte 'nooit goed iet geld om kon gaan'. Leidenaar had nog een bid uitstaan bij de man uit ide Wetering. Toen die vroeg aar zijn geld bleef vloog de sterkere Leidenaar zijn örmalige minnaar aan. Deze geen andere mogelijkheid in zich te verweren met het rste het beste dat hij zag lig- een broodmes. De man ikte zijn belager in de hals. vechtpartij ging door totdat Leidenaar de woning ont- jchtte en bij een buurvrouw innen viel, die de politie al had waarschuwd. hans jacobs. 071-5356414. plv -chef rudolf kleun. 071 -5356436 De Does yi f- De gemeente Lei- I J derdorp moet ern stig overwegen of het niet beter is om zwembad De i Does af te stoten. Laatste grond A CL Pr°jectontwil<kelaar I O Woningbouw Cen traal Nederland heeft de laatste bouwgrond in Lei- muiden gekocht. h haag/oude wetering/leiden Het slachtoffer, dat twee liter bloed verloor maar de steekpar tij overleefde, vertel'de een heel ander verhaal. Volgens hem kwam de verdachte met een pakje binnen en kreeg hij een hand voor de ogen gelegd om dat er een verrassing zou vol gen. De Leidenaar voelde nat tigheid op zijn borst, opende zijn ogen en zag dat hij bloedde als een rund. De Haagse procureur-gene raal A. van der Schans vond het verhaal van het slachtoffer waarschijnlijker dan dat van de verdachte. Een medebewoon ster van het pand aan de Hoge Rijndijk zou een verklaring heb ben afgelegd die met die van het slachtoffer overeenstemde. Bovendien wees de 'keurige rechte' wond op een welover wogen actie. Van der Schans leiden sprak dan ook van voorbedach te rade en eiste drie jaar celstraf Twee miljoen. De online catalo- leiden „Ik heb ze eerst verrot gescholden, maar nu vind ik het eigenlijk ook wel leuk." Voor eigenaar Reinier Verbeek van de klipper 'Zephir\ die ligt afgemeerd bij meelfabriek De Sleutels, zijn de broedende meerkoeten op de schroef van zijn schip een dubieus genoegen. Eigenlijk moet Verbeek de motor af en toe la ten draaien om roest te voorkomen. „Maar ik heb besloten dat hij in mijn schroef mag blij ven totdat de eitjes zijn uitgebroed en de kleintjes in ieder geval een beetje kunnen zwemmen. Dan krijgt hij last van woning nood." FOTO HENK BOUWMAN 'Kristóforus' aan Gabriel Metzustraat De stichting Club '58 verhuist mogelijk naar een leeg staand schoolgebouw aan de Gabriël Metzustraat. De ge meente is daar momenteel over in onderhandeling met het bestuur van de sport- en recreatievereniging voor ge handicapten. Twee miljoen titels tegen de 40-jarige. De Haagse rechtbank legde de verdachte drie jaar gevange nisstraf op, "waarvan een half jaar voorwaardelijk. Tegen dit vonnis ging zowel justitie als de verdachte in hoger beroep. De uitspraak van het ge rechtshof is op 2 mei. gus van de Leidse Universiteits bibliotheek (UB) telt sinds kort twee miljoen titels. De catalo gus is daarmee doorgedrongen tot de zes grootste geautomati seerde catalogi van Nederland. Het grootste deel van de collec tie is inmiddels in het systeem ingevoerd. leiden annet van aarsen Club '58 besloot onlangs af te zien van een verhuizing naar een ander pand in Groenoord, het buurthuis aan de Pasteur- straat. Volgens G. Geurts van de ge meentelijke afdeling welzijn zal waarschijnlijk binnenkort over eenstemming worden bereikt over de voormalige St. Kristofo- russchool aan de Gabriël Met zustraat. „Maar de zaak is nog niet aan alle kanten rond. Zo heeft het pand nu een onderwijsbestem- ming. Daarnaast zit er al een groep in het gebouw, zodat we moeten kijken of één en ander in te passen is. Bovendien ziet het er naar uit dat de school op zich te groot is voor Club '58, dus wellicht moeten er meerde re huurders worden gezocht." Coördinator R. Stoop van Club '58 wil voorlopig nog niets kwijt over de nieuwste verhuis plannen. „Eerst moeten de on derhandelingen afgerond zijn", zegt hij, kennelijk voorzichtig geworden na de strijd die ont stond over buurthuis Groen oord. Verhuizen naar dat ge bouw werd een onmogelijke kwestie na protesten van buurt bewoners en de speeltuinvere niging. Zij waren faliekant te gen, omdat de komst van Club '58 het einde zou betekenen van de speeltuin en de activitei ten voor buurtbewoners die in het pand plaatsvonden. Duidelijk is dat voor Club '58 verhuizen noodzakelijk is. De organisatie is uit de ruimte aan de Langegracht gegroeid. leiden natascha smit Jnze maatschappij is nu eenmaal auto oen annet van aarsen jstenmaker Ruygrok van The Painting Lady aan t Nieuwe Rijn schudt eens met zijn hoofd. „Of e straatsteentjes nu linksom komen te liggen of chtsom, we hebben niets te vinden. Bij ons op Nieuwe Rijn en de Botermarkt verdwijnen raks zestig parkeerplaatsen. Daar heeft de ge- eenteraad al in 1994 een besluit over geno- en", zegt hij. Om moedeloos van te worden. De stenmaker zal nog wel bezwaarmaken - voor de mi - maar eigenlijk denkt hij dat dat weinig zin Ihebben. Zo dachten er meer over, gisteravond tijdens tn informatiebijeenkomst over de herinrichting in de twee winkelstraten. Bewoners waren nau- elijks op komen draven, het waren vooral de idernemers die een kijkje namen. „En zelfs dan ik een hoop gezichten", zegt Berthine Ver- ?d-Perk van WP Damesmode. „Veel onderne- ers waren tien jaar geleden al tien jaar bezig et strijden. Die mensen zijn een beetje moe ge ilden." Ze is één van de weinige strijdlustigen. Aan het feitje, waar een paar ambtenaren van verkeer i vervoer zitten, ontvouwt ze haar visie met veel ithousiasme. „Als die Breestraat nou eens «ngesteld zou worden voor verkeer. Eenrich- igsverkeer, ook voor de bussen. Dan heb je di et een mooie ring om het winkelgebied heen", gtze. „Breestraat, Korevaarstraat, stukje Leven- ial, Jorissteeg, Hooigracht, Langegracht... Op de reestraat is er dan gelijk ruimte om aan één kant van de weg parkeerplaatsen te maken... Er moet écht wat gebeuren, hoor... Onze maatschappij is nu eenmaal 'auto'. En Leiden is Amsterdam niet. Daar zijn mensen misschien bereid om vele kilo meters te lopen maar dat geldt niet voor Lei den..." De ambtenaar zit ijverig te schrijven. „Ik schrijf het allemaal op", zegt hij voorzichtig. „Maar dit is niet uw bezwaarschrift." „Nee, natuurlijk niet", zegt Verheugd-Perk. „Dat bezwaarschrift schrijf ikzelf." Voorzitter J. van Meijgaarden van Wijkvereni- ging Pancras-West is faliekant tegen de herinrich tingsplannen. Vooral het verdwijnen van de zes tig parkeerplaatsen zit hem hoog. Volgens hem wordt het de ondernemers onmogelijk gemaakt om hun brood te verdienen. „In onze wijk zit op dit moment een aantal ondernemers te dubben. Gaan we weg, of misschien toch nog niet." Me vrouw De Vrind van de gelijknamige slagerij: „Naast ons staan twee panden leeg. Al bijna een jaar. Dat is nog nooit gebeurd aan de Nieuwe Rijn." Parkeerplaatsen behouden, is de boodschap van de ondernemers. En daarnaast - zo is duide lijk te merken - vindt niemand de herinrichtings plannen mooi. „Op de Oude Rijn oogt het mis schien mooi, van gevelrand tot waterkant straat- steentjes, maar de Oude Rijn is veel smaller. Hier zelf alleen al voor 1200 gulden wordt het straks één grote saaie vlakte", zegt Ruy grok, de lijstenmaker. J. van Meijgaarden: „Aan die nieuwe stenen zit kraak nog smaak. Kleur loos." Tien paar geitenharen sokken namen ze mee uit zijn tuinhuis je. Maar het elfde paar lieten ze liggen. In één van de sokken van dat paar zat namelijk een gat. Volgens secretaris J. Bo denstaff van de volkstuinvereni ging toont dat wel aan dat de dieven, die 21 huisjes openbra ken op het volkstuinencomplex Veldheim, er alle tijd voor heb ben genomen. „Ze hadden het makkelijk: de kruiwagens die hier stonden kwamen mooi van pas om de gestolen goederen in te vervoe ren." Bovendien sliep er, van wege de kou, nog niemand op het complex. „De huisjes waren dus een makkelijke prooi." Volgens de secretaris was het de inbrekers niet om het geld te doen. Waardevolle spullen lie ten ze liggen. „Maar handddoe- ken, theedoeken, een steelpan netje en een aantal ingelijste plaatjes namen ze bijvoorbeeld wel mee. Het lijkt dus wel of ie mand proletarisch zijn of haar huis heeft willen inrichten." Achteraf kan Bodenstaff daar wel een beetje om lachen, maar toen hij na de inbraak op de tuin arriveerde schrok hij zich kapot. „Ik wilde met een aantal andere tuinders gaan vissen. Toen ik op het complex kwam was het hek kapot." En dat niet alleen. Eenentwintig huisjes bleken opengebroken. „Met alle gevolgen van dien", benadrukt Bodenstaff. „Ik heb Werklozen krijgen er opleiding schade. In de achttien jaar dat ik hier nu zit, heb ik zoiets nog niet meegemaakt. Bijna de helft van de huisjes is notabene „Het lijkt wel of iemand proletarisch zijn of haar huis heeft willen in richten", zegt J. Bodenstaff, secretaris van de volkstuindersvereniging. FOTO DICK HOGEWONING trafblad als je een brommer neemt, net je ook je verzekering kun- nbetalen." ijongen is het roerend eens et de officier Van justitie. Zijn haam doet nu al boete. Vin- is strengelen zich ineen op in rug en het hoofd buigt zich huldbewust. Het is dat hij niet Ifzijn straf mag bepalen, Em its wilde hij misschien wel eer betalen dan die 135 gul- in die hij nu van de officier tnjustitie krijgt opgelegd. Dat is, zegt hij, 'wel oké', tntonrechter C. Oomen moet en glimlachen om zoveel mis- ütste welwillendheid, tvind het heel terecht dat ik eboete krijg", zegt de jonge- *n nog. „Alleen kon ik die niet "^eteen betalen, omdat mijn sa tis niet op tijd binnenkwam, wachtte eigenlijk op de herin- tóng, maar die heb ik nooit jen." Mr. Oomen wijst de flge boeteling erop dat dit, fr en nu, zijn herinnering is. fcwil alleen geen strafblad "jgen. Dit wordt toch allemaal tegistreerd", vraagt hij. „Jaze- T". zegt Oomen. „En ik vind het heel goed dat je het zo ver velend vindt. Maar je hoeft ver der over dat strafblad niet echt wakker te liggen." Wat niet wegneemt dat de 100 gulden die de officier van justi tie aanvankelijk vroeg, wel is verhoogd met 35 gulden. Weerwerk Openlijk schuld bekennen leidt overigens niet automatisch tot toegeeflijkheid. Er is altijd het gevaar dat de kantonrechter het gewoon roerend met je eens is. Een beetje weerwerk kan wei eens helpen. Zoals bij de man die beweert dat zijn auto niet zijn auto is. „Als u weet hoe ik de auto van mijn naam af moet krijgen, mag u het zeggen", daagt hij de kan tonrechter uit. „Ik zit hier niet om u advies te geven", zegt Oomen. En de boete blijft ge handhaafd op 550 grilden. En daar is de man in de leren jas die onverstoor- en onver staanbaar kauwgum blijft kau wen. Oomen: Waar woont u op dit moment? Wat zegt u? Zegt u dat nog eens!" De ver- dachte was verhuisd, maar dat was bij het bevolkingsregister niet doorgedrongen, zei hij. En dus kwam de acceptgiro nooit aan. Zijn boete bleef op 360 gul den staan. Vormfout Of de man die haast had en dus door de Weerlaan scheurde wat natuurlijk iets héél anders is dan de Meerlaan. De gedaagde bestempelt de spelfout gelijk maar als een vormfout, in de hoop dat het per ongeluk aan zien van een 'W' voor een 'M' als justitiële doodzonde geldt, en het proces-verbaal nietig verklaard wordt. Oomen: „Maar u geeft wel toe dat u op die betreffende dag op de betreffende motor veel te hard hebt gereden?" Dat doet hij schoorvoetend. Te hard, oké, maar zeker niet 100 kilometer per uur. Oomen: „Maar zegt u eens wat er dan zo onmogelijk aan is." Gedaagde: „Dat kan gewoon niet. Honderd kilometer per uur daar is gewoon levensgevaEtr- lijk." Oomen: „Wat heeft u dan wel gereden?" Maar daar trapt de verdachte niet in. Hij weet alleen maar ze ker dat hij geen honderd kilo meter per uur heeft gereden. Hij wist niet eens datje snelheden mocht meten op de manier opengebroken." Er werd vol gens de secretaris wel eens eer der een huisje opengebroken, zoals het bij hem gebeurde. De officier van justitie wijst hem er fijntjes op dat er niets onge woons is aan een surveillance wagen die met een pas geijkte snelheidsmeter achter een ver dachte rijdt. Maar de verdachte heeft nooit een politiewagen achter zich gezien. De officier van justitie heeft daar geen boodschap aan. Sterker nog, de eis gaat omhoog van 500 naar 600 gulden. De man is het er niet mee eens. „Het is belachelijk dat de boete stijgt. Hieruit blijkt maar dat je geen been hebt om op staan als verdachte." Mr. Oomen neemt het laatste woord. Hij houdt rekening met de verontwaardiging en het ver weer van de verdachte. Geld boete 450 in plaats van 500 gul den. Zitting gesloten. De verdachte staat verdwaasd stil. Het lijkt alsof hij nog iets wil zeggen. Maar na die korte aar zeling loopt hij toch maar snel weg. Voordat de rechter zich bedenkt. pablo cabenda maar nog nooit zoveel als nu. „Je kunt je dus voorstellen er dus goed de pest in hebben." leiden ruud sep De gemeenteraad moet van avond nog even instemmen met een subsidie van een slor dige drieënhalve ton. Maar daarna staat niets een multicul tureel restaurant in de Slaagh wijk nog in de weg. Het restau rant, een initiatief van de ge meente Leiden en de Buurt Ontwikkelings Maatschappij (BOM), is bedoeld om langdurig werklozen aan werkervaring te helpen. Daarnaast moet het res taurant een ontmoetingsplek voor de hele buurt worden. Om het restaurant mogelijk te maken is in totaal ruim 600.000 gulden aan subsidie nodig. Naast de gemeente neemt de stichting Meander het grootste deel van de kosten voor haar re kening. Het restaurant moet over on geveer een half jaar de deuren openen op de begane grond van de nieuwe flat aan het Valken pad. Het interculturele van de eetgelegenheid zit 'm in de menukaart en in het personeel. Het is de bedoeling dat met na me langdurig werkloze allochto nen en vrouwen in het restau rant het vak leren. Bij de sa menstelling van het menu gaat de aandacht vooral uit naar ge rechten uit typische immigran ten- en vluchtelingenlanden. „We zullen het in ieder geval in het begin nog niet allemaal te gelijk kunnen aanbieden", waarschuwt BOM-manager C. Cusell. „Zo'n uitgebreid menu vraagt nogal veel van de keu ken." Cusell geeft toe dat er voor het opzetten van het restaurant 'forse bedragen' nodig zijn. „Maar dat heb je gewoon nodig voor de bedrijfsvoering. Het is de bedoeling dat dat dit project continuïteit heeft. Door de sub sidie is dë voortgang voor drie jaar verzekerd. Daarna gaan we kijken hoe het functioneert. Het zou heel goed zijn als het pro ject op termijn kostendekkend werkt." Het restaurant moet werk gaan bieden aan ongeveer tien personen, waaronder de be drijfsleiding. Volgens Cusell zul len de mensen die in het restau rant hun opleiding krijgen daar ongeveer één a twee jaar moe ten doorbrengen voordat ze kunnen doorstromen naar de reguliere horeca. Naast een opleidingscentrum, moet het intercultureel restau rant ook een ontmoetingsplaats worden voor Slaaghwijkers. Cu sell: „Er is in het verleden al veel over gesproken dat er in de Slaaghwijk geen bruin café of een andere horecagelegenheid is. Het restaurant kan zo'n plaats worden waar mensen el kaar in een ongedwongen sfeer kunnen ontmoeten." Broers Versteegen presenteren plannen voor nieuw restaurant leiden hans versluis „Jagermeister?" „Alleen als ie ijs- en ijskoud is." Hoewel de vorst nog in de vloer leek te zitten, schitterde het voormalige Prentenkabinet in de Kloksteeg gisteravond al even in zijn toekomstige functie als restaurant. De horecatweeling Jan en Henk Versteegen presenteerde onder het genot van een drankje en de sfeer van kaarslicht zijn plannen voor de ombouw aan de buurtbewoners. De bedoeling is dat het restaurant, dat ook het Prentenkabinet gaat heten, over enkele maanden gaat draaien. Op de bovenverdieping van het pand, dat nu nog wordt bewoond door anti- kraakstudenten, komen vier woningen. De nieuwe eetgelegenheid past in het rijtje ho recagelegenheden dat de Versteegens al runnen in de omgeving van de Pieterskerk, alleen wordt het iets sjieker. La Bota voor de goedkope maal tijd, dan M'n Broer en Malle Jan. Het pand aan de Kloksteeg 25, waarin twee eetzalen zullen worden ingericht, wordt net iets minder dan concurrent Fathers ernaast. „We snijden onszelf dus niet in de vingers", menen de Versteegens. De meeste buurtbewoners hebben weinig pro blemen met de plannen. De architect, W. Hof man, woont zelf in de buurt en hij heeft ervoor 1 dat de overlast minimaal zal zijn: „Er is mij er veel aan gelegen, dat mijn eigen buurt leef baar blijft. Bovendien moeten we aan de geluids- eisen vóór de woningen boven het restaurant vol doen. Dan hebben de huizen ernaast zeker geen last." Voor alle zekerheid presenteren de broer tjes Versteegen de plannen buiten de gemeente lijke inspraakprocedures om alvast aan de buurt. Zo hopen ze aan eventuele bezwaren al in een vroegtijdig stadium tegemoet te kunnen komen. „Het is beter de zaken van tevoren te regelen, dan later met boze gezichten voor voldongen feiten te staan", aldus Hofmtm. Ondanks de algemene instemming van de om wonenden rijzen er toch bezwaren. De bewoners van het pand achter het Prentenkabinet zeggen nu al geluidsoverlast te hebben van de keuken van La Bota. Ze zijn batng dat dat alleen maar er ger wordt met nog een restaurant in de buurt. En zeker als het dakterras, hoewel bescheiden van omvang, er komt. Dan kijken de gasten recht in hun tuin en is het uit met de privacy. Als deze en andere bezwaren snel uit de weg geruimd kunnen worden en de gemeentelijke procedures niet te veel tijd in beslag nemen, zal het restaurant al over vier maanden zijn deuren voor de eerste gasten openen.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11