,eiden Regio Nieuwe vuilnisauto heeft ook nadelen 'Wij hebben elke dag wat lekkers, zij niet Het einde van de SVI-ruzie rijwillige verzorgers richten igen belangenvereniging op Kanaal 7 wil ook in Leiden met uitzenden beginnen Maandag wasdag ANDAG21 APRIL 1997 Reiziger 9 Het Leidse raadslid en wereldreiziger Ed van der Veen vraagt zich in de rubriek 'Mensenlief' af wat hij hier doet. Positief A A Ans van der Heide, I I de 82-jarige schrijf ster uit Oegstgeest, pleit voor meer positief nieuws in de krant. Vervolg van voorpagina De overstap op vuilniswagens met losse containers heeft voor de gemeenten heel wat voeten in de aarde. De rou tes van de vuilniswagens moeten worden aangepast en de kans bestaat dat er nieuwe minicontainers moeten komen. De verwachting is dan ook dat het voorstel dat vandaag in stemming komt bij het algemeen bestuur van de Gevulei de nodige discussie zal opleveren. De Gevulei-gemeenten moeten bij de invoering van het nieuwe systeem allemaal nieuwe vuil niswagens kopen voor het rest afval. De kapitaalvernietiging die het gevolg is van het over bodig worden van de oude wa gens valt overigens mee, omdat de meeste vuilniswagens van de Gevulei-gemeenten bijna of vol ledig zijn afgeschreven. De nieuwe wagens zijn per stuk twee ton duurder dan de oude, maar dat verschil wordt ruim schoots gecompenseerd door het lagere tarief dat het Proav in rekening brengt als gemeenten hun afval in gesloten containers gaan aanleveren. Het principe van de vuilnis wagen met losse containers is simpel. De wagen is gebouwd rond een dichte container waar in het vuil verdwijnt. Als de con tainer vol is, wordt deze afgele verd op het overslagstation. Terwijl de vuilniswagen met een lege container zijn weg vervolgt, worden de volle containers per schip vervoerd naar de vuilver branding. Pas daar worden de bakken geleegd. Het grote voordeel van deze manier van afvalvervoer is dat de overslag veel simpeler wordt. Op de conventionele manier moeten de vuilniswagens op het overslagstation (nu de Leid se vuilverbranding, straks het Zoeterwoudse Oosthoek-ter- rein) hun afval lossen. Met een kraan wordt het vuil vervolgens in een schip geladen. Deze ma nier van werken is niet alleen omslachtig, maar veroorzaakt ook veel milieu-overlast. Zo veel, dat het maar de vraag is of afvalverwerker Proav wel toe stemming krijgt om op deze wijze in Zoeterwoude afval te gaan overslaan. De Raad van State doet vanmiddag uitspraak in het schorsingsverzoek dat Heineken en omwonenden hebben aangespannen tegen de vergunning voor de overslag. Zelfs wanneer dat verzoek wordt afgewezen, kan het Proav nog niet gaan bouwen aan een conventioneel overslagstation. De kans bestaat namelijk dat de bezwaarmakers in een bodem procedure alsnog in het gelijk worden gesteld. Binnen het Gevulei-gebied heeft op dit moment alleen Sas- senheim vuilniswagens met los se containers. Hiermee wordt ook in een deel van Warmond het huisvuil opgehaald. De re gio zou als geheel op het Sas- senheimse systeem kunnen overstappen, maar of dat ge beurt is nog zeer de vraag. De Sassenheimse wagens werken met containers die afwijken van de standaard-container die alle andere fabrikanten gebruiken. Voor overslag en transport is het nodig dat iedereen dezelfde containers gebruikt. De Sassen heimse wagens zouden hier door buiten de boot vallen. leiden De nieuwe overeenkomst die de Gevulei met het Proav sluit, be tekent het einde van een slepend conflict over de kosten van de Leidse scheidings- en vergistingsinstallatie (SVI). Het Proav is bereid om in de nieuwe overeenkomst de volledige voorberei- dingskosten van het project voor haar rekening te nemen. De Leidse SVI werd eind '95 afgeblazen omdat de installatie te veel stank zou veroorzaken. Sinds het afblazen van het project is er onenigheid over de fi nanciële afwikkeling. Van de 5 miljoen gulden die in het project waren gestoken, wilde het Proav de helft voor haar rekening ne men. Het Proav wil de techniek van scheiden en vergisten toe gaan passen in een nieuwe installatie aan de Moerdijk. Als die naar verwachting begin volgende eeuw open gaat, kunnen de ta rieven voor de afvalverwerking omlaag. Op grond van de oude overeenkomst gaan de Gevulei-gemeenten op dat moment een toeslag betalen op het verwerkingstarief: de gemeenten moeten dan hun aandeel in het SVI-project op tafel leggen. Deze overeenkomst leidde binnen de Gevulei tot een flinke ruzie. Leiderdorp, Wassenaar en Voorschoten waren altijd tegen de SVI, en weigeren dan ook daar nu of in de toekomst aan mee te betalen. De andere gemeenten - Leiden, Alkemade, Zoeter woude, Sassenheim, Oegstgeest en Warmond - wilden de kosten over alle partners verdelen. Onder de nieuwe overeenkomst valt er niks meer te verdelen. Het Proav is bereid alle kosten van de Leidse SVI voor haar reke ning te nemen. De Gevulei-gemeenten kunnen hierdoor mee profiteren van de in de toekomst te verwachten tariefverlaging. Ike keer moet je zelfde weg zoeken adschappen doen voor een zieke buurvrouw eventueel soms eens een wasje draaien. Of ja- lang een zieke, dementerende ouder of echt- loot verzorgen. In al die gevallen zijn mensen willig bezig om mensen met wie ze een of an- relatie hebben te verzorgen. Mantelzorg dat, in modern socio-jargon. Bijna één op de i Nederlanders doet dat, en bij een kwart van mantelzorgers gaat er zoveel energie in zitten, ze overwerkt raken. oor Leidenaars die in die situatie terecht ko- is er binnenkort een vereniging van mantel- gers. Zij kunnen daar straks terecht voor ad- i maar ook voor een goed gesprek met men- die in dezelfde situatie zitten. En in het con- met de thuiszorg, artsen, gezinsverzorgers en dei andere professionele hulpverleners wil de eniging een soort vakbond zijn. larry Lucas (51) en Els van der Loeft (59) zijn voorzitter en bestuurslid al bijna een jaar be- met de vereniging in oprichting. Beiden zijn idang betrokken geweest bij de ziekte van vader. Lucas: „Vader is zeventien jaar ziek feest, van zijn 55ste tot zijn 72ste. Ik heb nog nlang wanneer de telefoon ging, gedacht: 'het m vader'." Van der Loeft slaakt een zucht van kenning. „De telefoon is een schrikbeeld, ja." an der Loeft ging minimaal twee keer per dag n langs bij haar vader in zijn serviceflatje en ze irdineerde al het andere bezoek. „Er moest op •aaide tijden gezinsverzorging komen, en par- iliere hulpen, thuiszorg en verschillende art- Ik had iemand die geregeld ging wandelen 'vader. Je had de fysiotherapeut, de pedicure gewone bezoekers. Ik moest zien te regelen die allemaal een beetje verspreid kwamen, lat hij elke dag iets had om naar uit te kijken, topt steeds te plannen. Op die manier houdt je voortdurend bezig." elf miste ze tijdens de verzorging van haar va- steun van lotgenoten. „Ik heb gewoon het 'opnieuw uitgevonden, heb ik het idee. Waar 1 je wat vergoed krijgen, hoe lang kun je een !'oel lenen van de thuiszorg? We hebben zelf een paar kleine verbouwingen uitgevoerd: drem pels weggehaald, stoelen en banken op klossen gezet, een verhoogd toilet. Maar elke keer moet je zelf de weg zoeken." Het grote probleem van de mantelzorgers is dat zij hun werk in het verborgene doen, weet Lucas. „Als je penningmeester wordt bij een voetbalver eniging, is dat redelijk openbaar. Maar als je va der of moeder ziek wordt en je besluit je daarvoor in te zetten, dan ga je dat niet aan de grote klok hangen. Het gevolg daarvan is wel dat mantelzor gers pas aan de bel trekken als ze het niet meer aan kunnen. Dan zitten ze al aan het randje. Want het is toch normaal dat je voor je ouder of partner zorgt? Maar hoe ver ga je daarin?" „Er zijn vrouwen die de zorg voor hun ouders hebben terwijl ze zelf nog kleine kinderen heb ben. De sandwich-generatie wordt dat genoemd. In die situatie kunnen allerlei conflicten ontstaan. Denk je maar in: als de man een drukke baan heeft en moe thuis komt, terwijl zijn vrouw al weer niet thuis is. Die gaat uiteindelijk moppe- Volgens een studie van het Sociaal en Cultureel Planbureau zal het aanbod van mantelzorgers de komende jaren ongeveer gelijk blijven. Maar de vraag zal alleen maar toenemen. Mensen worden ouder, blijven langer zelfstandig wonen, en de professionele zorg wordt steeds meer geprivati seerd. Wie dat niet kan betalen, is aangewezen op de goede diensten van bekenden. Mantelzorg wordt een schaars goed waarmee voorzichtig moet worden omgesprongen. Lucas: „Ik wil voor al niet het beeld oproepen dat we allemaal zo zie lig zijn. Mantelzorg kan heel plezierig en leuk zijn, is de omstandigheden 'plezierig en leuk zijn. En daar willen we als vereniging aan werken." De bestuursleden hopen begin volgende maand de vereniging officieel van de grond te til len. Kort daarop willen ze beginnèn met het orga niseren van bijeenkomsten, het opzetten van een telefonisch spreekuur. Uiteindelijk streeft de ver eniging ook naar een eigen clubhuis waar man telzorgers even binnen kunnen stappen. Voor ad vies, of om gewoon even uit te blazen. De regionale televisiezender Kanaal 7, die nu nog alleen is te zien in de Duin- en Bollenstreek, wil ook gaan uit zenden in de Leidse regio. Volgefts directeur T. van Delft is er al langere tijd overleg met het Leidse college over het brengen van het commerciële station op de Leidse kabel. Van Delft: „Er zijn veel raakvlakken tusseh de Bollenstreek en Leiden, alleen al door de gemeen schappelijke regelingen. Bewoners van de twee regio's bezoeken bovendien graag eikaars winkels en beziens waardigheden." Kanaal 7 gaat binnenkort ook bewegende beelden uitzenden. Van Delft hoopt dat de uitzendingen over een week of vier tot zes kunnen beginnen. „We denken de benodigde apparatuur de komende weken in huis te krijgen. Als de apparatuur is getest, kunnen we met be wegende beelden de lucht in." Kanaal 7 begon bijna vier jaar geleden als 'radio met plaatjes'. Achter stilstaande beelden wordt muziek of een spreekstem ten gehore gebracht. Naast een pro gramma met regionaal nieuws over de Bollenstreek brengt het kanaal 24 uur per dag een teletekstprogram- ma. De wens om bewegende beelden te brengen bestaat allang, maar werd tot vorig jaar belemmerd door het Commissariaat voor de Media. Na goedkeuring moes ten de aandeelhouders worden bewogen tot investerin gen in apparatuur. Van Delft: „Daarnaast proberen we via reclame de nodige fondsen binnen te halen." rouw slaat raam buren in Twee groepjes kroegbezoekers kregen het zaterdagnacht n de stok met elkaar in de Steenstraat. Het leek bij woorden te jven, maar plotseling gaf een 25-jarige Leidenaar twee ferme pstoten aan een 22-jarige plaatsgenoot. De toegensnelde poli kon voorkomen dat de ruzie uit de hand liep. Het slachtoffer n ter plaatse aan zijn neusverwondingen worden geholpen. opstoten op Steenstraat ïbraak in twaalf tuinhuisjes b den_» Inbrekers zijn dit weekeinde langs geweest op het volks- incomplex aan de Haagse Schouw. Maar liefst twaalf tuinhuis- i'vereerden' zij met een bezoek. Een greep uit de gestolen l ederen: tuinsets, radio's, een ventilator en een aggregaat. cholieren beschoten eestenmarkt moet wél beter Leidse Beestenmarkt is niet Wat een swingend en aan- ekkelijk plein moet worden is de ogen van veel Leidenaars kale, trieste vlakte. Dat blijkt uit een onderzoek ider 607 Leidenaars, dat in idracht van het Leidsch Dag- id is uitgevoerd. Een meer- rheid van de ondervraagden 5,4 procent) is ontevreden over de huidige inrichting van de Beestenmarkt: 41,7 procent heeft er wel vrede mee. Afgelopen zaterdag toen de ze krant de resultaten van het onderzoek presenteerde is een fout gemaakt bij de grafische weergave. Daardoor werd de indruk gewekt dat een meer derheid wél tevreden was. Hiernaast staat de juiste gra fiek afgebeeld. Leidse gehandicapten reizen af naar Spaans tehuis d« [an zwaait met speelgoedpistolen stn jtNi Zwaaiend met pistolen had een 45-jarige Leidenaar ui orbijgangers vrijdagavond de stuipen op het lijf gejaagd. Na In n melding uit de Haarlemmerstraat kon de politie de i^ian bei nhouden. Hij bleek de mensen schrik aan te jagen met twee n g eelgoedpistolen. Niettenmin vond de politie de dreigementen ndi istig genoeg om de man even op te bergen, ei ''5 eids duo slaat jongeman (17) in elkaar Een 17-jarige jongen uit Haarlemmermeer is zondag- 7111 in elkaar geslagen op de Steenstraat door twee beschon- 1111 n Leidenaars van 26 en 29 jaar. Een grote groep mensen sloeg 1 vechtpartij gade, maar niemand durfde in te grijpen. Toen de ngen al op de grond lag en de twee mannen bleven slaan en hoppen, greep een toevallig passerende politieman in. De da- rs zijn vervolgens ingerekend. Het slachtoffer kwam er vanaf 1 et een paar gekneusde ribben. Wat precies de aanleiding voor vechtpartij was, is de politie niet bekend. 3p» Een burenruzie in De Kooi liep zaterdagmiddag uit de ind. Een 30-jarige vrouw was zo boos dat ze bij haar evenoude lurvrouw met een hockeystick een raam vernielde. Ze was mc kis omdat de buurvrouw haar dochtertje zou hebben geslagen. 3oi n dag eerder was daarvoor de politie al langs geweest. Nu was een zwager aanwezig die de vrouw van verdere vernielingen ngJin weerhouden, ten '5° rocker over de rooie l'el jeüï Kennelijk vond een vrachtwagenchauffeur dat een 43- ige Leidse automobilist afgelopen zaterdag te brutaal vanaf de Sitterlaan de Lammenschansweg opreed. De vrachtwagen- auffeur, die achter de man reed, raakte in ieder geval danig aa n de kook. Hij bleef de personenauto volgen tot op de Europa- ®n g. Toen beide voertuigen voor een verkeerslicht moesten ijk jppen, stapte de trucker uit en hij sloeg de verbouwereerde IU1( idenaar in zijn gezicht. Eerst met zijn vuist, daarna met een imp. 'ENTwee baldadige scholieren (12 en 13 jaar oud) zijn afge- pen vrijdag even op hun plaats gezet. Medescholieren waren nie,t van gediend dat ze werden beschoten met een luchtdruk stool. Ze haalden de leraren erbij en die pakten het wapen zo iel mogelijk af van de jongens. leiden Woensdag gehakt vrijdag vis en maandag wasdag. Het zijn tradities die verdwijnen. Maar niet overal. Aan de Brahmslaan in Leiden wappert het wasgoed nog elke maandag aan het balkon. Net als vroeger. Alleen die schotels, die zijn nieuw. foto loek zuyderduin Ze zijn al hard aan het sparen: de tien licht verstandelijk ge handicapten uit het Leidse te huis Cunera. Op 4 juli vertrek ken de kinderen met vijf bege leiders naar een soortgelijk te huis in Spanje. Om negen da gen lekker vakantie te vieren, maar ook om eens té kijken hoe het er daar aan toe gaat. Volgens Jan Hogenboom, teamleider in het tehuis, is het goed dat de kinderen (in de leeftijd van 9 tot 13 jaar) eens zien dat het hier in Nederland eigenlijk prima geregeld is. „Van de belegde boterham tot wat lekkers bij de thee. Maar ook de verzorging en behande ling. Dat is echt niet te vergelij ken met Spanje." Groepsleider Frank Jansen knikt. „Hier heeft bijvoorbeeld iedereen zijn of haar eigen ka mer, in het tehuis in Althéa lig gen ze met zijn vieren op één kamer." Jansen weet dat uit ei gen ervaring. Vier jaar geleden bezocht hij met een aantal be woners het Spaanse tehuis ook al een keer. Er bestaat al een paar jaar een uitwisseling tussen de twee te huizen. De Spanjaarden zijn ook al een keer te gast geweest bij Cunera. „Dat was voor hun echt een openbaring", vertelt Hogenboom. „Vooral het verse brood met hagelslag en boter vond gretig aftrek. Dat hebben ze daar niet. De bewoners moe ten het doen met het brood dat de plaatselijke broodfabriek- overhoudt. Uitgedroogd, oud brood, met een beetje mar melade. Subsidies krijgt het te huis immers niet." Een individueel behande lingsplan zoals in Nederland hebben ze ook niet. „Er komt wel een psycholoog langs, maar Wat lekkers bij de thee... Voor de kinderen van het tehuis Cunera is dat heel gewoon, maar voor hun Spaanse leeftijdsgenootjes niet foto henk bouwman slechts 2 a 3 uur per weeik", zegt Jansen. En de bewoners werken de hele vakantie om geld te ver dienen om het tehuis draaiende te houden. Hogenboom lacht. „Hier kla gen de kinderen nota bene al als ze een keertje corvee moeten doen." Dat de reis dan ook leer zaam zal zijn voor de kinderen weten de twee begeleiders van Cunera zeker. „Maar ook leuk, hopen we. We zitten vlak bij het strand, tussen Benidorm en Al- licante. En we willen excursies gaan maken", vertelt Hogen boom enthousiast. De reis kost zo'n 11.000 gul den. Jansen: „De kinderen dra gen daar zelf een steentje aan bij, maar zij kunnen van hun zakgeld natuurlijk niet genoeg sparen. We zoeken nog spon sors die wat bij zouden willen dragen aan de reis. Die spon sors krijgen een reisverslag." Cunera wil de bewoners van het Spaanse tehuis graag verras sen. Bijvoorbeeld met gym schoenen, of met een videore corder. Ook daarvoor wil de stichting nog geld inzamelen, onder meer met een sponsor loop op 22 mei. Het vervoer naar Spanje is geregeld. Nu de spullen nog, benadrukt Hogen boom. Hij hoopt dat Leidse be drijven contact met de stichting opnemen. Charlotte, een 13-jarige be woonster van Cunera die ook mee gaat naar Spanje, vindt dat niet meer dan normaal. „Ik spaar zelf ook van mijn zakgeld, voor de kinderen daar." En kort maar krachtig, legt ze uit waar om. „Wij hebben tenslotte elke dag wat lekkers, zij niet." Bent u tevreden over de herinrichting van de Beestenmarkt?

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7