I Rebellenleger nadert hoofdstad van Zaïre Marcus Aurelius temg op Capitool Netanyahu erkent 'vergissing' Indonesisch vliegtuig stort neer: 15 doden Buitenland Fransen maken zich op voor verkiezingen Kerk staat pal Anti-communisten winnen verkiezingen in Bulgarije ijzeling noopt fillister Peru lit opstappen Z H f Peruaanse minister van bin- mlandse zaken, Juan Briones, het hoofd van de nationale tie, Vidal, zijn zaterdag op- ipt in verband met de ruim maanden durende gijzeling 72 mensen in de Japanse ibassadeur in Lima. Briones de politieke verantwoorde- heid voor de gijzelingsaffaire zich te nemen. De politie i niets hebben gedaan met i waarschuwing van de in- itingendienst dat rebellen Tupac Amaru bezig waren pens naar Lima over te bren- Q. Generaal Cesar Saucedo is noemd tot opvolger van Brio- [JSBERGSALADE OF IEMENGDE SALADE 200 gram li' 'an INTEN BOLLEN OjlQ 4 stuks van y&ï .U 7 K Ei^'t; correspondent Rome, maar ook de rest van de wereld, kan weer rustig slapen. Keizer Marcus Au relius (121-180) is sinds zaterdag terug op hef Capitool. De voorspelling dat de 'Eeu wige Stad' en 'alles daaromheen' vergaat als het ruiterbeeld van de keizer-filosoof niet vóór de wisseling van een millenium op de kleinste maar heiligste van Rome's zeven heuvelen staat, is teniet gedaan. Dat een en ander te danken is aan een niet be paald onomstreden 'kloondeert niet. Er staat weer een bronzen Marcus Aure lius op het Capitool. Vier meter hoog en 1.900 kilo zwaar. Bruin in plaats van groen met vlekken van bladgoud maar in elk de tail identiek aan het 1.800 jaar oude origi neel, dat inmiddels gerestaureerd en wel staat in een museum aan hetzelfde plein. „Als ze schapen mogen klonen, mag het ook gebeuren met Romeinse keizers", zo verdedigde de Romeinse acteur Gigi Proietti de keuze van de gemeente een re plica te plaatsen. Zestien jaar is Marcus Aurelius wegge weest en zestien jaar is eindeloos gedis cussieerd en geruzied over wat te doen met het enige bronzen ruiterbeeld van een Romeinse keizer dat tot ons is gekomen. Dat Marcus de middeleeuwen overleefde, was te danken aan zijn populariteit onder het Romeinse volk en het feit dat hij door de pausen werd aangezien voor Constan- tijn, de keizer die het christendom tot staatsgodsdienst verhief. Na het pauselijke Paleis van de Latera- nen te hebben gesierd, werd het beeld in 1541, in opdracht van paus Paulus III, overgebracht naar het Capitool. Michelan gelo maakte een sokkel en plaatste Marcus centraal op het nieuwe, door hem ontwor pen plein. Hier is het gebleven tot 1981, toen na een bomontploffing werd beslo ten tot verwijdering. Bij nadere bestudering bleek dat smog en zure regen zo grondig hun vernietigen de werk hadden gedaan dat een ingrijpen de restauratie noodzakelijk was. Die werd na negen lange jaren afgerond. Maar het plein bleef leeg. „Te riskant om Marcus weer bloot te stellen aan de verontreini gende elementen", zo luidde het oordeel van de restaurateurs. Nadat het bizarre plan om het origineel 's nachts via een lift te laten wegzakken in het Capitool was af gewezen, begon men in de richting van een replica te denken. Datzelfde deed ook de Limburgse, in paarden gespecialiseerde beeldhouwer Ar thur Spronken. Zijn ideeën kregen steun van toenmalig gouverneur Sjeng Kremers en een groep zakenlieden, die contacten Marcus Aurelius staat weer op de plaats waar Michelangelo het keizerlijke standbeeld ruim vier eeuwen geleden plaatste. foto ap domenico stinellis legden met de autoriteiten in Rome. En in Italië bleek inderdaad interesse te zijn voor het Nederlandse initiatief. Er werd in 1984 een 'Marcus Aurelius Stichting' opgericht, waaraan Beatrix zelfs haar koninklijke zegen gaf, en in korte tijd was er een kleine ton beschikbaar voor het vervaardigen van Marcus Aurelius. Er werd een akkoord gesloten tussen beide landen. Italië zou het voonverk doen en ook betalen. Nederland zou het gieten van het brons voor zijn rekening nemen. In Rome bleek na enige tijd echter nie mand meer weet te (willen) hebben van de Nederlandse activiteit. Na lang aan dringen op duidelijkheid en een bijna-di- plomatiek incident, kreeg Spronken te ho ren dat zijn paard te 'mechanisch' en 'te Japans' was. Een mengsel van bestuurlijk onvermogen en tradionele vriendjespoli tiek, was er de oorzaak van dat Nederland verontwaardigdaf moest door de zij deur. Het nieuwe, linkse gemeentebestuur van Rome dat in 1993 aantrad, betreurde alles, maar koos wel voor een geheel Itali aans scenario. Het resultaat staat nu te blinken in de voorjaarszon. Marcus, on danks de bruine kleur, mag er zijn. De harmonie op het magistrale plein is her steld, er is een einde gekomen aan een lange lijdensweg. tel aviv gpd vervolg voorpagina Volgens Netanyahu is 'een on schuldige vergissing' opgebla zen tot een misdaad. Hij erken de dat hij grotere zorgvuldig heid had moeten betrachten bij het benoemen van een procu reur-generaal en wees erop dat een ministeriële commissie al bezig is met het opstellen van nieuwe richtlijnen voor de pro cedure. De premier lanceerde een on gekend felle aanval op het eer ste kanaal van de Israëlische te levisie, dat de primeur had van de Bar-On affaire. Volgens hem hebben 'linkse journalisten' val se geruchten verspreid omdat ze 'hét besluit van de kiezers in de jongste verkiezingen' niet kunnen verkroppen. Hetzelfde geldt, zei hij, voor de oppositie partijen, die de media voedsel gaven in een poging de regering ten val te brengen. Procureur-generaal Elyakim Stations sluiten na dreigementen LONDEN Rtr-AFP-ANP De Britse politie heeft vijf be langrijke spoorwegstations in Londen gesloten, nadat zij 'tele foontjes met dreigementen' had ontvangen. Ook een deel van het internationale vliegveld He athrow is ontruimd. Daardoor ontstond grote chaos in de Lon- dense ochtendspits. Gister avond sloot de Britse politie een deel van de Londense ringweg M25 korte tijd af, na de vondst van een onbekend pakketje. Toen bleek dat het niet om een bom ging, kon het verkeer weer doorrijden. De afgelopen weken is het verkeer over de weg en per trein in Groot-Brittannië herhaalde lijk verstoord, nadat bij de poli tie telefoontjes waren binnen gekomen over bommen die langs snelwegen of in de buurt van stations van de Britse spoorwegen waren geplaatst. De telefoontjes worden toege schreven aan het verboden Ier se republikeinse leger (IRA). Rubinstein zei gisteravond dat hij de conclusies van het open baar ministerie volledig onder schrijft. Die conclusies zijn al lesbehalve volledig, vooral om dat ze grotendeels steunen op het getuigenis van advocaat Dan Avi-Jitschak, zelf belang hebbende. Het was opmerkelijk, zei Ru binstein, dat alle getuigen met inbegrip van Netanyahu bleken te zijn vergeten wie de naam Bar-On het eerst heeft ge noemd. Volgens het Israëlische televisiejournaal is Bar-On aan gebracht door Deri, die de in druk zou hebben gekregen dat deze na diens benoeming be reid was zijn lopende rechts zaak met een sisser te doen af lopen. Hij zou hebben gedreigd Shas tegen de terugtrekking uit Hebron te laten stemmen als Netanyahu zou weigeren. Volgens Rubinstein is er 're den te geloven' dat de premier Bar-On heeft benoemd 'om Deri een plezier te doen'. Maar De autoriteiten in Indonesië zijn het onderzoek van de vluchtrecorders begonnen na een ongeluk met een Indone sisch vliegtuig tijdens een binnenlandse vlucht. Het toe stel stortte zaterdag neer op een eilandje ten zuiden van Sumatra en ten minste vijf tien inzittenden werden ge dood. Het toestel van binnenland se luchtvaartmaatschappij Merpati Nusantara met 53 in zittenden aan boord veronge lukte kort voor de landing op het eiland Belitung, voor de kust van Sumatra. Het turbo- propellor vliegtuig van Britse makelij was een uur eerder gestart van Jakarta en was nog drie kilometer verwijderd het is niet duidelijk geworden of daarbij dreigementen zijn ge bruikt. Cassettebandjes met het bewijs daarvan, die volgens Avi- Jitschak bestaan, zijn nooit ge vonden. De procureur-generaal wilde niet verder gaan dan te zeggen dat er 'verdenkingen en vragen' zijn gerezen over Neta nyahu's medeweten van illegale handelingen. „Maar het is alles bij elkaar onvoldoende voor be wijs in een criminele zaak". De oppositie vindt in de kri tiek van het openbaar ministe rie op Netanyahu voldoende aanleiding om aan te dringen op het aftreden van de premier en diens regering. Shimon Peres van de Arbeiderspartij zei dat er weliswaar niet genoeg bewijs is om de premier voor een recht bank te brengen, maar wel vol doende orn het oordeel te vra gen van het volk. „In het belang van het land en het recht, en uit eerbied voor de burgers, moet de premier aftreden. Er moeten nieuwe verkiezingen komen." van het vliegveld Bulu Tum- bang op Belitung. Het toestel kwam neer in een kokosplan tage en brak bij de crash in drie stukken. Ten minste vijftien mensen in het toestel kwamen om het leven. Volgens andere berich ten vielen er achttien doden. Onder de doden zijn de piloot en een stewardess. Eenender tig mensen liepen deels ern stige verwondingen op. De overige inzittenden werden lichtgewond. Aan boord be vonden zich 48 passagiers en vijf bemanningsleden. Bergingsfunctionarissen in Jakarta zeiden dat over de oorzaak van het ongeluk nog niets bekend is. Het weer op Belitung was goed en het zicht was normaal. Tientallen inzittenden raken gewond 4ANDAG21 APRIL 1997 Comeet Hale-Bopp heeft derde staart arching Een groep Europese wetenschappers heeft een derde aart aan de komeet Hale-Bopp ontdekt. De staart van vijftig liljoen kilometer lengte bestaat uit natrium. Tot nu toe konden nderzoekers bij kometen twee staarten vaststellen, een rood- chtige van stof en een stralend blauwe van elektrisch geladen oolmonoxide-deeltjes. [wee kernkoppen in Rusland gestolen rt Twee ladingen van kemraketten zijn in november 993 gestolen uit een Russisch depot in het oosten van de Oeral, leidde het Duitse blad FrankfurterAllgemeine gisteren. Een ussische wapendeskundige vertelde dat Russische veiligheids- oepen de twee kernkoppen veel later terugvonden in een gara- cin een woonwijk. Twee medewerkers van een nucleair cen- um bleken de daders van de roof. tussisch museum toont Hitiers viool 3SKOUHet Russische centrale museum van de strijdkrachten Moskou heeft bekendgemaakt een bijzondere collectie nazi- ïemorabilia, waaronder de viool van Hitier en de staf vap veld- laarschalk Rommel, tentoon te zullen stellen. Het museum eeft het uniform van Hitier en andere nazi-objecten al eerder •ntoongesteld, maar een groot deel van de vondsten is nooit an het publiek getoond. [ommando bedreigt Belgische krant gussELDe Belgische krant Het Laatste Nieuws heeft bescher- ïing gevraagd van de rijkswacht. Het dagblad vreest een aan- ag van een ex-commando, die woedend is over de publicatie an foto's waarop commando's in Somalië zich schuldig maken n wangedrag. Het Laatste Nieuws zegt de berichtgeving over mishandelingen en folteringen niet te zullen stoppen. 4 «jirmenië en Azerbeidzjan vechten L* Bij saterdag uitgebroken gevechten aan de grens tussen lenië en Azerbeidzjan zijn tot gisteren zeker vijftig doden en ;wonden gevallen. Het zijn de zwaarste gevechten sinds drie 2ldl ar geleden een bestand inging. Dat moest een einde maken b m het conflict om de naar onafhankelijkheid strevende Ar- ïeense enclave Nagomo-Karabach in Azerbeidzjan. ipoorwegen België en Italië staken icht Personeel van de Belgische spoorwegen en werkne- irs van de Italiaanse spoorwegen gaan vanavond in staking, ir de actie in België rijden de internationale treinen vanuit Ierland niet verder dan Roosendaal. Reizigers worden vanaf it punt per bus vervoerd, maar moeten rekening houden met inzienlijke vertragingen. De actie die vanavond begint in Italië al waarschijnlijk weinig gevolgen hebben voor het treinverkeer. Frankrijk staat donderdag een 24-uursstaking van treincon- iicteurs op het programma. (pzienbarende Incavondst in Peru |MA« Peruaanse archeologen hebben een grote en opzienba- ;nde archeologische vondst gedaan uit de tijd van de Inca's, let gaat om een complex van ruïnes waaronder zes mausole- ims, aan de rand van het Amazone-oerwoud. Op dè plek, ge- üoid met de naam 'het meer van de Condors'., ondekten ar- leologen muurschilderingen, honderden dodenurnen, aarde- erk, houtsnijwerken, kronen en geweven stoffen. ïujral wordt nieuwe premier India ew delhi. Inder Kumar Gujral is vandaag beëdigd als de nieuwe remier van India. Gujral (77) wordt aide derde premier sinds e verkiezingen van mei vorig jaar. Hij volgt Deve Gowda op als ider van de centrum-linkse minderheidscoalitie Verenigd ront. President Shankar Dayal Sharma ging pas met de benoe- ïing akkoord nadat Gujrals coalitie van linkse, centrum-linkse regionale partijen hem de verzekering had gegeven dat de m ieuwe regering een langer leven is beschoren dan de twee oorgaande. Coalitie wil steun drastische bezuinigingen teren van politiek opportunis me. „Deze ontbinding betekent een erkenning van zijn falen", zei hij voor de televisie. „Als de regering enig vertrouwen zou hebben in het succes van haar beleid, dan zou zij rustig wach ten tot de verkiezingen van vol gend jaar." Hij voegde daaraan toe dat Chirac klaarblijkelijk in zit over de onderzoeken die lo pen naar de corruptie-affaire in de regerende centrum-rechtse partijen. Die partijen hebben met 478 van de 577 zetels een comforta bele meerderheid in de Natio nale Assemblee, na de grote overwinning die zij in 1993 op de socialisten behaalden. De positie van Chirac zelf zal niet direct door de stemming wor den aangetast. De president werd in 1995 gekozen en heeft nog vijf jaar te gaan. Maar als de socialisten de verkiezingen nu zouden winnen, zou hij wel vleugellam worden. Volgens opiniepeilingen is de meerderheid van de Fransen ontevreden over het beleid van Chirac en premier Alain Juppé en is 59 procent voor vervroeg de verkiezingen. De verkiezingscampagne is in Frankrijk al begonnen, nog voordat president Chirac het startsein heeft kunnen geven. In Parijs verluidt dat de president vanavond voor de televisie gaat aankondigen dat hij het parle ment ontbindt. Dit zou beteke nen dat de Fransen op 25 mei en 1 juni voor vervroegde ver kiezingen naar de stembus moeten. Reden voor de maatregel, die overigens officieel nog niet is bevestigd, is de invoering van de euro het komend voorjaar. Frankrijk dreigt namelijk niet te voldoen aan de eis dat het be grotingstekort maximaal 3 pro cent mag bedragen. Dit bete kent drastische bezuinigingen. Onder die omstandigheden is het voor de positie van de gaul- listisch-liberale regeringscoalitie verstandig eerst verkiezingen te houden en dan pas impopulaire bezuinigingsmaatregelen te ne men. Normaal staan de verkie zingen pas voor maart volgend jaar op de agenda. De socialistische leider Lionel Jospin beschuldigde Chirac gis- grand forks De Amerikaanse staten Noord-Dakota en Minnesota worden sinds twee weken getroffen door enorme overstromingen van de Red River. De brandweer van Grand Forks is er gisteravond in geslaagd verscheidene grote branden in de overstroomde stad onder controle te krijgen. In verband met het hoogwater is het grootste deel van de stad met haar vijftigduizend inwoners ontruimd. foto ap jim mone Volgens rebellenleider Laurent-Désiré Kabila staat een le ger van nieuwe rekruten op slechts tweehonderd kilome ter van de Zaïrese hoofdstad Kinshasa. Zaterdag zei Kabi la in de zuidelijke stad Lubumbashi tegen tienduizend enthousiaste toehoorders dat zijn alliantie van rebellen in de provincie Bas-Zaïre (Beneden Zaïre) 100.000 nieu we opstandelingen in haar rangen heeft opgenomen. Kabila's verhaal sluit aan bij eerdere berichten dat groepen opstandelingen vanuit Angola de meest westelijke Zaïrese pro vincie Bas-Zaïre binnenvallen. De aan Kinshasa grenzende provincie bestaat uit de strategi sche corridor die Kinshasa en de rest van het land met de At lantische Oceaan verbindt. De rebellen en hun helpers zouden de corridor naar zee willen af snijden zodat Kinshasa geïso leerd raakt. De stad is voor haar bevoorrading afhankelijk van de haven Matadi in het westen van Bas-Zaïre. De hoofdstad Kins hasa en omgeving vormen nog het enige gebied waar president Mobutu macht uitoefent. Kabila en zijn manschappen zouden worden geholpen door de Angolese strijdkrachten. Schattingen over de troepen sterkte van de rebellen voor een eventuele aanval op Kinshasa lopen uiteen van zesduizend tot meer dan het dubbele daarvan. President Mobutu kan alleen al in Kinshasa tussen de tiendui zend en vijftienduizend solda ten op de been krijgen. Niette min geloven ook diplomaten dat Kabila er niet ver naast zit als hij zegt dat de rebellen Kins hasa binnen drie weken kunnen innemen. Kringen rond Mobutu hopen dat grote mogendheden Kabila tot een bestand weten over te halen om de eventuele machts overname door de rebellen via onderhandelingen te regelen. De Verenigde Naties en de Or ganisatie van Afrikaanse Een heid spelen ook met deze ge dachte, maar pogingen om een 'top' te houden van Mobutu en Kabila lijken door de snelheid waarmee Mobutu's Zaïre ineen stort en ineenschrompelt tot mislukken gedoemd. De repatriëring van de Rwan dese vluchtelingen die in het door de rebellen veroverde ge bied vastzitten, heeft zaterdag opnieuw vertraging opgelopen. Rebellenleiders eisen dat de vluchtelingen de bijna vijfhon derd kilometer van hun kampen bij Kisangani naar de Rwandese grens over land in plaats van per vliegtuig afleggen. Alleen de zieke en uitgeputte vluchtelin gen mogen van de rebellen met een vliegtuig worden opge haald. De Amerikaanse regering heeft alle familieleden van di plomatiek personeel van de Amerikaanse ambassade in Zaï re opgedragen te vertrekken. Al le overige Amerikaanse burgers werd ten sterkste aangeraden eveneens het land te verlaten. Zeven jaar na de val van het communisme en midden in een zware economische crisis krijgt Bulgarije een regering van anti communistische hervormers. De centrum-rechtse Verenigde Democratische Krachten be haalden zaterdag met ruim 52 procent van de stemmen een absolute meerderheid bij de vervroegde parlementsverkie zingen. De winnaars hebben aangekondigd brede samenwer king te zoeken om het land uit de diepe politieke en economi sche crisis te tillen. De voormalige regeringspar tij, de Socialistische Partij van behoudende ex-communisten, werd vernietigend verslagen. Ze kreeg nauwelijks 22 procent van de stemmen, maakte de Centra le Verkiezingscommissie giste ren bekend. De socialisten had den bij de vorige verkiezingen in 1994 nog de steun van 43 procent van de kiezers, goed voor een absolute meerderheid in het parlement. De 47-jarige leider van de Verenigde Democratische Krachten, voormalig oppositie- voerder Ivan Kostov, wordt pre mier. Zijn partijenverband gaat 137 van de 240 parlementsze tels innemen. De alliantie levert sinds enkele maanden ook de president. De Verenigde Demo cratische Krachten hebben nu het mandaat om de hervormin gen door te voeren. De behoudende ex-commu nisten zijn door de kiezers ver antwoordelijk gesteld voor de slechte economische situatie, de bloeiende misdaad en de corruptie tot in de hoogste rege ringskringen. Na langdurige protesten droeg de Socialisti sche Partij in februari met te genzin de macht over aan een overgangsregering, die ver vroegde verkiezingen uitschreef. Overigens was de opkomst bij de Bulgaarse verkiezingen laag met 58 procent.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5