Koopkracht burgers in de plus Wilt u meer weten over de euro? Onze Top 10 van deze week. e o o o amer positief over elasten koerswinsten oelman-Pel in CDA-top Binnenland Wijwater en zwaar metaal 'Zonder politie was ik hier niet geweest' Extreme droogte bedreigt natuurgebieden en gewas O 0 O 0 0 Topper van de week 5.98 Cn AN DAG 21 APRIL 1997 iiljoenenschade bij brand Bilthoven woven Bij een brand in een kantoorgebouw in Bilthoven is iteravond voor zeker twee miljoen gulden schade ontstaan. De and begon om kwart over zeven in het rieten dak van het ind. Drie uur later had de brandweer het vuur onder controle, [andweerkorpsen uit de omliggende gemeenten Den Dolder, jst en Utrecht en de regionale brandweer verleenden bijstand, ter de oorzaak van de brand was gisteren aan het begin van de iiht nog niets bekend. Er is niemand gewond geraakt. e0' ijk in Limburgs grindgat nk ij. De politie heeft gisteravond in een grindgat in de Maas 33,1 dé gemeente Stein in Zuid-Limburg een lijk geborgen. Het lee at vermoedelijk om een 51-jarige kanovaarder uit Meers die n( ar op 9 april in zijn kano was omgeslagen. Zijn vrouw slaagde toen in zwemmend de kant te bereiken, wat haar echtgenoot ;t lukte. De twee droegen tijdens de kanotocht geen zwemves- ju dej m jïaams Blok moet van de kabel' mcht Het Landelijk Bureau ter bestrijding van Rassendiscri- jnatie (LBR) wil dat de overheid uitzendingen van het Vlaams jjjj bkvia de BRT van de kabel weert. Dat heeft het bureau ge- -J de Kamercommissie van binnenlandse zaken die rgadert over de integratie van minderheden. De uit- iding van het Vlaams Blok op 7 april bracht ondermeer de criminerende uitspraken van CD-leider H. Janmaat en de të'n itterdamse voorzitter van de CP-fractie in de gemeenteraad Freling. Beiden zijn wegens racistische uitlatingen onlangs roordeeld tot celstraffen. lm [andgranaten als boekensteun BDOORNEen 22-jarige Apeldoornse heeft zaterdag op het ilitiebureau van Apeldoorn voor grote opschudding gezorgd zij binnen kwam lopen met in iedere hand een handgra- De vrouw verklaarde dat beide projectielen jarenlang enst hadden gedaan als boekensteunen in een kast van een nan. Bij het opruimen van zijn woning waren de hand- maten door de huishoudelijke hulp mee naar huis genomen idaar hadden ze geruime tijd in de schuur gelegen. Toen ook er de schoonmaakwoede toesloeg, besloten de bewoners de Ide Tweede Wereldoorlog stammende projectielen bij de poli- te leveren. Die heeft de dingen veilig opgeborgen tot de ;t van Explosieven Opruimings Dienst. ewonde bij overval in Koog idam» Bij een gewapende overval op de Gamma in Koog de Zaan is zaterdag een bedrijfsleider gewond geraakt. Hij teert buiten levensgevaar. De overval vond plaats na slui- jstijd. Twee overvallers wachtten bij de personeelsuitgang caissière op, die net naar huis wilde gaan. Onder dwang van vuurwapen moest ze weer naar binnen. Daar was alleen nog bedrijfsleider aanwezig. Die raakte gewond toen de overval- om nog onduidelijke redenen het vuur openden. Daders en intuele) buit zijn niet gevonden. ifolijn openbaar vervoer duurder echt Het landelijke informatienummer voor het openbaar voer wordt vanaf 1 juni duurder. Het numrrtèr, waarop infor- itie over zowel bus, trein als stadsvervoer kan worden verkre- l gaat van 50 naar 75 cent per minuut. Volgens OV Reisinfor- itie, een firma waarin NS, VSN (streekbussen) en de stadsver- •rbedrijven participeren, is de verhoging nodig omdat de sub- ie wordt afgebouwd. Dit jaar geeft het ministerie van Verkeer [Waterstaat 9 miljoen gulden subsidie om de telefoondienst in id te houden in het jaar 2001 !D is tegen 'vermogens-aanwasbelasting haag gpd Kamer is positief over het premier Kok om grote nsten op aandelen en te belasten. PvdA en D66 ronduit voor, het CDA wil meedenken. Alleen de evenals de werkgevers, 'vermogensaanwas- iting'. Wel zijn de liberalen lid iets te doen aan de mil- en die managers M «last maken met hun aan- mopties. ok stelde vrijdagavond voor, ulk wil voor een forse verlaging hl de bestaande vermogens- ïting, grote koerswinsten aandelen te gaan belasten, de optieregelingen ge rde top van het bedrijfsle- zijn hem een doorn in het mei da let d e opties (aandelen in bedrijf die later verzilverd acÉnen worden) hebben mana- iml i de afgelopen jaren fiscaal ftel ongehinderd grote be ll w gen kunnen verdienen. Ze ige ften, als ze de opties krijgen, procent belasting betalen. (X ar de aandelen kunnen dan later, soms met grote onbelast worden ver- ari ht. De premier sprak in dat eei tand van 'een beetje exhibi- ni listische neigingen, die niet ïtandig zijn omdat werkne- loonmatiging wordt voor- :di ouden.' it( ok wil zijn plan verder ont-* iifield zien in de studie naar belastingstelsel voor de 21e eeuw, die PvdA-staatssecretaris Vermeend en WD-minister Zalm (financiën) deze zomer presenteren. Daarbij blijft wat Kok betreft de kleine belegger buiten schot. ,,Dit is voor mij een feest", zei PvdA-woordvoerder Van der Ploeg, die al langer aast op con structies met beleggingsfondsen om het betalen van belasting te vermijden. Via een 'mooie uit ruil tussen links en rechts' is de PvdA'er bereid de belasting op rente, dividend en vermogen wat te verlagen. Ook D66 vindt het vreemd in komen uit arbeid flink te belas ten en inkomen uit koers winsten niet. Het CDA, dat nog bezig is met een fiscale notitie, is wel positief, maar wijst op praktische problemen. „Wat doe je bijvoorbeeld met koers verliezen", vraagt financieel specialist Terpstra zich af. Volgens WD-woordvoerder Hoogervorst is het belasten van de groei van het vermogen in het buitenland vaak een drama, omdat bijvoorbeeld ook belas ting betaald moet worden als het huis met winst verkocht wordt. „Daar moeten we echt niet aan beginnen." Maar met de miljoenen-opties van n gers is de liberaal ook niet ge lukkig. WD-minister Zalm partijleider Bolkestein reageer den het afgelopen weekeinde terughoudend. De werkgevers organisatie VNO/NCW vindt Koks plannen 'vaag en schim mig'. d haag gpd CDA krijgt een vrouw in de ka|van de Tweede Kamerfrac- Ali Doelman-Pel wordt mor- voorgedragen als vice-voor- rd< ervan de CDA-fractie, achter nieuwe leider Jaap de Hoop Sier. let deze voordracht wordt taan aan de wens een pro- h' lant te benoemen achter de lolieke partijleider. Verder ngde de fractie dat een De benoeming van Doel- Pel geldt overigens slechts een jaar, omdat na de. fcde Kamerverkiezingen van weer een nieuw CDA- tiebestuur wordt gekozen. dman-Pel (64) verlaat de g! tie na de verkiezingen. Tevredenheid binnen en buiten politiek over begroting Iedereen gaat er volgend jaar in koopkracht op vooruit. Met dezebelofte sloot premier Kok zaterdag 'tevreden' de eerste ronde af over de begroting van het verkie zingsjaar 1998. De regeringspartijen zijn bijna euforisch over de plannen, waarin zo'n vijf miljard gulden wordt uitgetrokken voor de gezondheidszorg, het AOW-fonds, lagere lasten voor de burger, armoedebestrijding en het onderwijs. haar staatssecretaris Terpstra springen er volgend jaar goed uit. Zij ontvangen bijna één mil jard extra. Circa 360 miljoen daarvan is bestemd voor de ge handicaptenzorg, de thuiszorg en de hulp voor ouderen. Pre mier Kok sprak van 'een krach tige aanval op de wachtlijsten' die voor deze vormen van zorg bestaan. Ook komt er extra geld om het kunstgebit weer via het ziekenfonds te vergoeden en om de salarissen van het verple gend personeel te verbeteren. Minister Borst waarschuwde dat ook na 1998 meer geld nodig is. Ook het CDA, de grootste oppo sitiepartij, kan zich vinden in de paarse voorstellen. „Als de rege ring doet waarom het CDA vo rig jaar vroeg, zijn wij tevre den", aldus woordvoerder Terpstra. Werkgeversorganisatie VNO-NCW is blij met de verde re lastenverlichting voor bur gers en bedrijven. Hoewel precieze bedragen pas in augustus bekend worden, staan de hoofdlijnen na dit weekeinde vast. Vooral Borst van volksgezondheid Minister Melkert van sociale zaken slaagde een flink deel van zijn te verzilveren. Zo komt er dit jaar nog een koopkrachttoeslag voor de minima: vijftig gulden voor alleenstaanden, honderd voor gezinnen. Bejaarden kun nen al per 1 juli rekenen op een belastingvoordeel van enkele tientjes per maand. Om de ar moede te bestrijden wordt het budget voor de bijzondere bij stand met 300 miljoen ver hoogd. Gemeenten kunnen daarmee de ergste nood bij uit keringsontvangers lenigen. Ook de kinderbijslag gaat met hon derd miljoen omhoog. Eenzelf de bedrag komt beschikbaar voor de naschoolse kinderop vang. Het kabinet trekt nog dit jaar 270 miljoen uit om al in au gustus een begin te maken met kleinere klassen op de basis school. Daardoor kunnen bijna drieduizend extra docenten worden aangesteld, ongeveer een halve leekracht per school van 250 leerlingen. Om de oudedagsvoorziening in de volgende eeuw veilig te stellen, stopt het kabinet vol gend jaar anderhalf miljard in het AOW-fonds. Afhankelijk van 's lands financiën wordt dit jaar al met 750 miljoen begonnen. Net als in de twee voorgaande jaren worden minimurnloners in 1998 goedkoper voor de werkgever. Het kabinet verlaagt de premies en belastingen daar toe met een kleine driehonderd miljoen. Daarnaast wordt de belastingaftrek voor alle wer kenden (arbeidskostenforfait) verhoogd, wat de staat even eens driehonderd miljoen kost. De burgers kunnen op nog meer lastenverlichting rekenen. Zo geeft het rijk driehonderd miljoen aan de gemeenten om de lokale belastingen (milieuheffingen, ozb-aanslag) te verlagen. Per huishouden is dat een voordeel van zo'n vijftig gulden per jaar. Ook wordt de inkomensgrens van de eerste belastingschijf verhoogd, zodat mensen langer het laagste tarief betalen. Dat is vooral voordelig voor de hogere inkomens. Bo vendien gaan de ww-premies voor werknemers en werkgevers met 700 miljoen omlaag. Premier Kok ontkende dat de ze begroting vol cadeautjes zit omdat er volgend jaar verkie zingen zijn. Kok: „Dat zou dom zijn. De burger laat zich niet paaien met doorzichtige geba ren." Nog dommer echter, al dus de premier, is de financiële ruimte die er is niet te gebrui ken. „Lastenverlichting is geen feestpakket. Het is een formule om Nederland op de eerste bank in Europa te zetten bij het scheppen van werk." De pre mier betitelde de begroting voor 1998 als 'sober, nuchter en rea listisch'. Zie ook pagina 2 grubbenvorst» Ruim zevenhonderd motorrijders woonden gisteren in het Limburgse Grubbenvorst een openluchtmis bij. De muziek tijdens de kerkdienst bestond - toepasselijk met het oog op de massa zware motoren - uit 'heavy metal'(zwaar metaal). Na de mis kwam de wijwaterkwast er aan te pas en werd elke motor door de pastoor gezegend. Een ex tra beschermengeltje is voor motorrijders altijd mooi meegenomen. foto anp herman pieterse Clementie voor zwerfkat die pest verspreidt hilvarenbeek anp Het besluit van de gemeente Hilvarenbeek alle zwerfkatten in het buitengebied af te schieten, is voor onbepaalde tijd opge schort. Medewerkers van de Stichting Kat uit Eindhoven hebben aangeboden de zwerf katten te vangen om ze later bij particulieren onder te brengen. Voor één kat komt die mogelij ke actie te laat, zaterdag viel het eerste slachtoffer, zei burge meester B. Straatsma vanmor gen. De gemeente wilde de dieren laten doden op verzoek van var- kensboeren in het buitenge bied. Zij vrezen dat de katten varkenspest verspreiden. Voor een deel van Hilvarenbeek geldt al enige tijd een vervoersverbod als gevolg van een pestgeval in het naburige Baarle-Nassau. Straatsma verbaast zich erover dat het afschieten van de katten ineens landelijke nieuws is ge worden. „Er worden regelmatig zwerfkatten doodgeschoten." Amerikaanse dikbekfuut duikt op in Akersloot Vogelminnend Nederland liep gisteren uit. Voor het eerst was een dikbekfuut waargenomen, in Akersloot. Uit alle hoeken van het land spoedden de voge laars zich naar het dorp aan het Alkmaardermeer, waar ze met hun telescopen en kolossale te lelenzen, bij honderden vogel reservaat de Hempolder bevolk ten. De dikbekfuut iets klei ner dan de doorsneefuut met in plaats van een scherpe een dikke stompe snavel en zonder de karakteristieke kuif hoort thuis in Noord-Amerika. Zij aan zij tuurden de voge laars op het doodlopend wegge tje in het vogelreservaat in hun zoekers. Ook vogelaars heb je in soorten. Zal de één niet rusten voor hij zijn dikbekfuut fraai op de plaat heeft, een ander is het er louter om te doen de soort te hebben gezien die ziet, zet een kruisje en kan weer gaan. Het fuutje, verzadigd van de veror berde vis, was zich intussen niet bewust van de opwinding die het had teweeg gebracht. Zo'n honderd meter van de observa tiepost lag het duttend in het Het i iver de dikbek- i de Vogellijn in fuut had zich luttele uren over het land spreid. Een medewerker van Het Noord-Hollands Land schap, had de zeldzame vogel opgemerkt en zijn waarneming aan de 06-lijn doorgegeven. Rond half negen zondagoch tend werden al zo'n driehon derd mensen rond de observa tiehut in de Hempolder gesig naleerd. De hele dag door ble ven nieuwe vogelaars komen. „Dat kan nog wel een paar da gen doorgaan", wordt vermoed. „De Belgen zullen ook nog wel komen." Koerdisch nieuwjaarsfeest verloopt zonder problemen Vijfduizend Koerden hebben gisteren in de Haagse Houtrusthallen het Koerdische nieuwjaarsfeest gevierd. Het evenement was omgeven met omvangrijke veiligheids maatregelen, alsof het om een belangrijke risico-wedstrijd ging. De Houtrustweg was volledig door ME afgesloten, containers zorgden voor een minieme doorgang en politiehonden stonden gereed. Ondanks de lange wachttijden die door de omvangrijke beveiligingsmaatregelen ont stonden, waren de meeste Koerdische nieuwjaarvierders toch blij met de politie. „Zonder politie was ik hier niet geweest", zegt C. Zakholij, één van de organisatoren. „Via via hoorden wij dat Turken van plan waren de bijeenkomst te verstoren. We hebben toch geen moment getwijfeld of we het feest door zouden laten gaan. Newroz (Koerdisch Nieuwjaar) is voor ons erg be langrijk." De organisator was dan alleen niet zo prominent in beeld geweest voor de media, zo maakt hij duidelijk. Tijdens Newroz herdenkt het Koerdische volk officieel het begin van de opstand te gen de Assyrische overheersing in 612 voor Christus. Dat gegeven staat nu garant voor een nieuwjaar. Geen oliebollen, vuurpijlen en dergelijke, maar wel nieuwjaarskaarten en -wensen. En iedereen wenst elkaar het zelfde toe: Volgend jaar moet in het teken staan van vrijheid en democratie voor de Koerden. Het feest, opgeluisterd door Koerdische muzikanten, volksdansgroepen en politieke leuzen op spandoeken, werd rechtstreeks uitgezonden door de Koerdische tv-zender Med TV. Kijkers tot in Rusland, Azië het Midden-Oosten en heel Europa konden zo via hun schotelantenne getuige zijn. .Dit weekend hebben De Hoop Scheffer en de CDA-par- tijvoorzitter Helgers verklaard dat ze volledig op één lijn zitten over de verdere vernieuwing van de CDA-Kamerfractie. Oud gedienden als Wim Mateman en Ad Lansink accepteren niet dat ze volgend jaar plaats moe ten maken voor nieuwe kandi daten. Ook Piet Bukman, vorig jaar tot Kamervoorzitter geko zen, weigert het veld te ruimen. Partijvoorzitter Helgers vindt dat Mateman en Lansink 'zich zelf en de partij' schaden met hun openlijke protest. Maar hij wil wel begrip opbrengen voor de emoties die vrijkomen als mensen na achttien of twintig jaar tegen hun zin op een on verkiesbare plaats op de kandi datenlijst worden gezet. Vraag het informatiepakket van het Nationaal Forum aan bij de gratis Eurolijn 0800-1521 (ma-vr van 9.00 - 21.00 u) of raadpleeg de Eurosite http://www.euro.nl de bilt. gpd l Forum voor de introductie van de euro wordt gevormd door erkgevers- en werknemersorganisaties, organisaties uit de financiële sector en de overheid. Deze organisaties leveren vanuit hun eigen invalshoek en specifieke deskundigheid een bijdrage aan de voor bereiding van de invoering van de euro in Nederland. Extreme droogte teistert Neder land. Volgens het KNMI in dè Bilt is de afgelopen 21 maanden maar 65 procent van de norma le hoeveelheid regen gevallen. De kans op bos- en heidebran den is groot. Boven de bossen op de Veluwe patrouilleren sinds vandaag twee vliegtuigjes met brandwachten. Ook de land- en tuinbouw worden getroffen door de droogte in deze groeiperiode. Bovendien hebben de fruittelers ernstig te lijden onder de extre me kou voor de tijd van het jaar. Vannacht vroor het in Gilze en Rijen tien centimeter boven de grond 10,6 graden. In Soester- berg was het 8,7 graden onder nul. Gaat het de komende maanden niet langdurig plen zen en komt aan de nachtvorst geen einde, dan worden zowel de oogsten op de akkers als aan de fruitbomen bedreigd. Volgens meteoroloog Hans Geurtsen van het KNMI viel tus sen begin juli 1995 en eind maart van dit jaar (een periode 21 maanden) in De Bilt slechts 942 millimeter regen. Gemid deld valt er per jaar 750 milli meter regen. Januari van dit jaar was bijzonder droog. Normaal vangt De Bilt in de eerste maand van het jaar 65 millime ter op, maar dit maal was de oogst slechts vier millimeter. Op sommige plaatsen in Nederland registreerde het KNMI zelfs nog geen halve millimeter. Maar ook de huidige maand april houdt niet over. Wat er aan re gen neerkwam, verdampte meteen door het schrale weer met noordelijke winden. Voor de grote droogste heeft het KNMI geen verklaring. Prei, kort afgesneden, kilo Slavinken, 100 gramJA5'1.05 CU Gegrild gehakt, 100 gram ®®s® ChZaanlander pikant 48+, kilo ®s® 01 Casinobrood, wit of bruin, heel 01 Chocoladehagel, melk of puur O O O of Hagelmix, 15% gratis, doos 460 gram Nü Z.JJ 01 Métra Mountain Muscat/ Pinot Gris of Liubimetz Cabernet C OC Sauvignon, fles 1 liter 6SS D.7J 01 Engelse drop, -> -jr- zak 750gram J./D Sisi Orange, regular fresh light c koolzuurvrij, 2 flessen 1.5 liter 99 kilo JL530 9.90 ^1.19 j&9Ü 12.90 1.99 Page Plus toiletpapier, pak 8 rollen Z9T 3." A7T 4.39 01 Pizza salami, verdura of Bolognese, verpakt per doos, Nü 3 halen, 2 betalen JèST lolognese, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 26 april as.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3