Paars kan gerust verkiezingsjaar in 'Ouders realiseren zich hoe belangrijk basisonderwijs is Netanyahu opgelucht, maar affaire Bar-On woekert voort Feiten Meningen Elke werknemer moet opties van bedrijf krijgen Medicijnen voor inrichting MAANDAG 21 APRIL 1997152 0 p 1 N 1 E Economische groei biedt voor elk wat wils li De politiek is beter in het belasten en afpak ken van voordelen dan in het creatief met de werkelijkheid omgaan. Premier Kok en zijn partijgenoot Wallage hebben het oog laten vallen op de riante optieregelingen voor managers in het bedrijfsleven. De pre mier en PvdA-leider wil een nieuwe belas ting op de koerswinsten van aandelen en opties. Het moet in zijn ogen 'exhibitionis tische verrijking van topmanagers en suc cesvolle ondernemers tegengaan'. Aandelenopties geven managers en on dernemers het recht in de toekomst aande len in hun bedrijf te kopen tegen een al veel eerder vastgestelde prijs. Stijgt de koers in de tussentijd, dan levert dat de manager geld op. Hij hoeft alleen maar de aandelen te kopen tegen de vastgestelde lage (re) koers en ze direct weer te verkopen W?'jÈky; tegen de hogere jf v Wï V'' koers van dat frfaN.V V Een groot deel van de bedrijven die aan de beurs Vt genoteerd staan, J heeft zo'n rege- x'jjrll ling voor het top- 'Mi management. Shell doet het, Philips doet het, maar ook Vendex en computerbe drijf Baan. „Op ties zijn bedoeld om mensen voor langere tijd aan het bedrijf te binden", zei Shell-topman Herkströter onlangs in het tv-programma Buitenhof. De aandelenopties zijn tot nu toe steeds uiter mate winstgevend gebleken. De beurs gaat nog steeds, met een enkele dip, omhoog. De koersen lijken alleen maar te kunnen stijgen. Maar het is wel zuur voor werknemers die al jaren lang moeten matigen omdat dat zo goed is voor de werkgelegenheid, terwijl hun directeur ondertussen met miljoenen van zijn verzilverde optieregeling de deur uit stapt. Aan die onrechtvaardigheid kan wat gedaan worden. Van een sociaal-demo cratische premier verwacht je ook dat hij in de richting van de modale werknemer kijkt en niet jaloers naar de toppen van het be drijfsleven. Het had Kok, maar ook Wallage, gesierd als ze met een creatieve oplossing de kiezer aan zich proberen te binden. Het ligt meer voor de hand om de optie regeling uit te breiden voor alle werknemers van ondernemingen die aan de beurs geno teerd staan. Het zou een aardig doekje voor het bloeden van het jarenlange matigen van de lonen zijn en van het ook nauwelijks mee profiteren van het succes van het Hol landse poldermodel. De onderkant optrek ken in plaats van de bovenkant van het be drijfsleven afromen. Van werknemers wordt tegenwoordig verwacht dat ze zich op alle uren van de dag inzetten voor het bedrijf. Dan mag*er ook verwacht worden dat ze mee kunnen profiteren van het resultaat van die flexibele inzet. Ook bij werknemers zal het de loyali teit aan het bedrijf vergroten als zij mee ademen met de winstgevendheid van hun onderneming. Kok moet dus niets willen belasten of afpakken, maar de regeling uit breiden naar een groter deel van de wer kende bevolking. Dat heet rechtvaardigheid en eerlijk delen, ooit de slogans van de PvdA. Maar het zou ook de consequentie zijn van het paarse streven naar meer marktwerking en liberalisering van de eco nomie. Daar horen ook werknemers bij die aandelen in de eigen onderneming hebben. den haag dick van der peul Jazeker, er klonk zaterdag ochtend weer applaus voor minister Zalm van financiën. „Dat dreigde even uit te blij ven. Toen heb ik het zelf maar ingezet. Daarna louter bijval, iedereen klapte om het hardst", aldus een breed glimlachende premier Kok na afloop van het kabinets beraad over de begroting 1998. Op de golven van de economische voor spoed is paars klaar voor de verkiezingen van mei volgend jaar. Met een bejubelde begroting, waarmee zelfs het CDA tevre den is. Maar door diezelfde verkiezingen kostte het pakket 1998 het kabinet aan zienlijk meer moeite dan de voorgaande jaren. Terwijl er miljarden waren te ver delen, vergaderden de belangrijkste zes ministers twee keer tot na middernacht om de irritaties te bezweren, volgens kenners de eerste keer dat de paarse pret- ploeg nachtwerk had. „Het was stevig", erkende PvdA-minister Melkert van sociale zaken, „maar dat hoort erbij als je staat voor de punten die je inbrengt". Zijn grootste rivaal Zalm, WD-minister op financiën, heeft het ge weten. Het spel begon enkele weken ge leden al met de Kaderbrief. Zalm vond de aangemelde meevallers van de andere ministers opvallend laag en waarschuw de hen daarom; als de speurhonden van Financiën verstopte extraatjes ontdekten, waren ze voor Zalm. Een paar honderd miljoen stroomde opeens binnen. En daar wisten alle bewindslieden wel raad mee. Met nog maar dertien maan den te gaan tot de verkiezingen kregen sommige ministers het benauwd. De Boer bijvoorbeeld, wier milieuprofiel een poetsbeurt goed kan gebruiken. Zalm bleek warempel gevoelig voor de noden van de PvdA-bewindsvrouw. Zo gevoelig, dat diverse andere ministers twee weken geleden klaagden dat Zalm haar veel te veel gaf. Wat De Boer er niet van weer hield haar collega's nog vorige week een brief te schrijven dat ze wel erg schamel bedeeld was. Zo wordt het spel ge speeld, waarbij paars na tuurlijk een groot voor deel heeft. Het gevecht gaat om de extra's, niet om het verdelen van be zuinigingen. Dat is niet alleen geluk, maar ook wijsheid. Paars ging bij de start in '94 uit van een bescheiden economische groei en maakte strakke afspraken over de uitga ven. Dan stromen de meevallers al snel bin nen. De reacties zijn dan ook bijkans euforisch. Meer milieu, kleinere klassen, minder wachtlijsten, extraatjes voor de minima, minder belasting voor iedereen; wie is er niet voor? Het arme CDA is zo verstandig niet kunstmatig te gaan kla gen. Toch kan de oppositie best wat steken uitdelen. Honderd mil joen erbij voor de kinderbijslag is mooi, maar paars bezuinigde hierop eerder bijna een mil jard. Onderwijs, wachtlijsten in de zorg en armoede idem dito: eerst fors snijden en dan nu een doekje voor het bloeden. Ook het AOW-fonds biedt mu nitie. Het kabinet stort hier 1,5 miljard gulden in, waarvan in 2010 liefst twee weken AOW betaald kan worden. Ook mi nister Zalm weet dat de toe komstige oudedagsvoorziening meer gebaat is met een lagere staatsschuld. Maar een weg te rug was er niet meer, nadat premier Kok het in februari als fait accompli presenteerde. Zalm verzoende zich ermee, omdat het geld op deze manier in elk geval uit handen van Melkert bleef. Paars heeft met deze 'sobere, nuchtere en realistische begroting' (premier Kok) de basis gelegd voor succesvolle verkie zingen. Maar de ploeg is nog niet hele- ich maal klaar. In augustus volgt nog een robbertje vechten over de bekende); krachtplaatjes. Afgesproken is dat evi -U tuele meevallers fifty-fifty naar een la tekort en extra lastenverlichting gaai 1 Stiekem hoopt paars ook dat de mee !al aanwakkert, zodat er na de zomer no meer te verdelen valt. Aan de andere t0i kunnen er ook tegenvallers zijn, een< ,t| verwacht hoog aantal WAO-uitkerin{ n bijvoorbeeld. Hoe dan ook, in beide vallen zal de uitgeruste ploeg bewini den van PvdA, WD en D66 opnieuw thousiast het gevecht aangaan. Want is het nog maar tien maanden tot de kiezingen. Dan zullen net als de afgelopen weki ritaties ontstaan. Maar vergeleken m aaf bezuinigingsrondjes van vroegere kabinetten waren de paarse spanninj te verwaarlozen. Melkert heeft Zalmi ook alvast uitgenodigd voor een etenltt( Bij hem thuis nog wel. den haag marc peeperkorn vlore Een patiënt van het psychiatrisch ziekenhuis in de Albanese havenstad Vlore sjouwt dozen macaroni uit een Rode-Kruistruck naar het hospitaal. Het was gisteren de eerste keer dat het Rode Kruis het ziekenhuis bevoorraadde. Vlore moet een van de grote uitvalsbases worden voor de konvooien met hulpgoederen voor de Albanese bevolking. In de havenstad worden straks de Griekse en Italiaanse militairen gelegerd die de konvooien moeten beschermen. foto reuter yannis behrakis Tineke Netelenbos sleept geld voor kleinere klassen binnen Tineke Netelenbos straalt van tevre denheid. Het kabinet heeft zojuist het groene licht gegeven voor kleinee klassen in het basisonderwijs. Begon nen wordt met de groepen een tot en met vier: de kleuters en jonge kinde ren tot acht jaar. Op de vraag of het nog lastig was om daarvoor 270 mil joen gulden per jaar bij minister Zalm van financiën los te krijgen, ant woordt de staatssecretaris met een af gemeten: „De sfeer in het kabinet is prima. En minister Zalm is bijzonder onderwijs-minded". Het blijft opmerkelijk dat er opeens zo veel geld is voor het nijpende probleem van overvolle klassen. Aan het begin van de kabinetsperiode was er geen cent extra beschikbaar voor het basis onderwijs. Maar niemand, behalve de leerkrachten zelf, die zich daar druk over maakte. Vanwaar deze plotselinge gulheid? Netelenbos: „Er is de afgelopen jaren een gevoel van urgentie ontstaan. Er verandert enorm veel in de samenle ving. Het onderwijsniveau stijgt steeds meer en je moet meer doen om hoger op de maatschappelijke ladder te ko men. Ouders beseffen beter dat het ba sisonderwijs het fundament voor de ontwikkeling van hun kinderen is. Dat is een heel bepalende fase. Vandaar de grotere aandacht en de steun voor in vesteringen in het onderwijs". - U krijgt de eer voorde verkleining van de klassen. Maar u zager in eerste in stantie niet zo veel in. „Verkleining van de klassen alléén le vert geen kwaliteitsverbetering voor het onderwijs op. Daar komt meer bij kij ken, zoals onderwijs op maat: betere lesmethoden en het intensief volgen van de prestaties van de leerlingen. De mensen vergeten overigens voor het gemak dat ik de commissie-Van Eijnd- hoven heb ingesteld (de commissie die tot klassenverkleining adviseerde, red.), nog voordat de Kamer de wens uitte om de groepen kleiner te maken. En ook nog voordat er in de kranten arti kelen verschenen over het succes van kleinere klassen in Amerika. Ik heb al tijd betoogd: éls je het doet, moetje het goed doen. En je moet ook niet iets be loven, als je het niet waar kunt maken. Het gaat erom dat we de guldens van de burgers goed besteden." „Voor mij, en voor het grootste deel van het Israë lische volk is de affaire nu afgedaan", zei een op geluchte Netanyahu gisteravond. Het ziet er in derdaad naar uit dat hij met zijn hele coalitie ver der kan regeren, maar de Bar-On kwestie zal nog lang narommelen. In de komende dagen zullen het rapport van de procureur-generaal over de Bar-On affaire, de verklaring van de premier en andere reacties eindeloos worden herkauwd. Het Hooggerechtshof zal zich moeten buigen over een aantal petities waarin het besluit van de pro cureur-generaal wordt aangevochten om niet te vervolgen. En het is mogelijk dat de enige man die in het beklaagdenbankje is geplaatst, Shas-lei- der Deri, nog voor verrassingen zal zorgen. Zijn aanhang zegt ervoor te zullen zorgen dat hij niet het enige slachtoffer wordt van de affaire. Het heeft Netanyahu weinig moeite gekost de twijfelaars in zijn kabinet over te halen aan te blij ven. In de loop van het onderzoek zei minister van handel Sharanski dat hij zou opstappen als ook maar tien procent van de beschuldigingen op waarheid berust. Maar gisteravond al besloot zijn partij Israël b'Aliya in de coalitie te blijven. De partij De Derde Weg, een andere weifelaar, zal vandaag hetzelfde bekendmaken. Beide citeren uitvoerig de belofte tot beterschap van Neta nyahu. Niets wijst erop dat de publieke opinie zich mas saal tegen Netanyahu keert, en ook dat speelt een rol bij het besluit van centrumpartijen in de rege ring te blijven. Verschillende opinie-onderzoeken wijzen in dezelfde richting: het publiek is onge veer fifty-fifty verdeeld, volgens de vertrouwde politieke scheidslijnen. Aanhangers van de oppo sitie roepen dat nu echt is gebleken dat Neta nyahu en zijn regering corrupt zijn. In het rege rende 'Nationale Kamp' (het losse verbond van rechtse en religieuze partijen) vindt men even eens al zijn vooroordelen bevestigd. De premier is bij voorbaat tot misdadiger bestempeld door een complot van de linkse media, de politie en andere facetten van de oude politieke elite van de Arbei derspartij, die het maar niet kan verkroppen dat haar de macht is ontnomen. De Bar-On affaire heeft al lang niets meer te ma ken met de benoeming op grond van onzuivere en politieke motieven van een incompetente ad vocaat tot procureur-generaal. Het is een stam menstrijd tussen de 'linksen' en de 'nationalen'. Beide kampen maken zich klaar de stellingen te betrekken. Daarom is de beslissing van de procu reur-generaal in menig opzicht het begin van de affaire. De voorzichtigheid van procureur-generaal Ru binstein en procureur Arbel in de Bar-On zaak is begrijpelijk. Hadden ze besloten Netanyahu te vervolgen, dan hadden ze in feite beslist over het lot van de regering en over Netanyahu's politieke toekomst nog voor het tot een rechtszaak kon ko men. Het staat nog allerminst vast dat Netanyahu de storm zal overleven, maar als hij in staat van beschuldiging was gesteld was hij zonder enigè twijfel tot aftreden gedwongen. Daarom wilden Rubinstein en Arbel er absoluut zeker van zijn dat hun besluit uiteindelijk zou leiden tot een veroor deling. En daarover hadden ze hun twijfels. Het is de vraag welke afweging het Hooggerechtshof zal maken, die zich nu over de zaak buigt. Over hooguit anderhalve maand komen de opperrech ters met een besluit. tel aviv ad bloemendaal Netanyahu tijdens zijn televisietoespraak gisteravond. „De kern van de zaak is dat ik geen misdadiger ben, en dat de procureur-generaal dat heeft bevestigd", aldus de premier. foto reuter Netelenbos: „Luister eens, ik zit hier nog maar r - De 100 miljoen voor de onder wijsassistenten. die de ondenvij- zers moeten helpen, blijft ook ge woon beschikbaar. Maar dat geld is in de helft van de geval len niet besteed waarvoor het is bedoeld. „We gaan dat geld daarom nti oormerken, zoals dat heet. We zeggen daarmee dat scholen het geld alleen mogen uitgeven aan meer handen-voor-de-klas. Nérgens anders voor. Het mag ook niet opgepot worden. Maar het geld kan wel gebruikt wor den om bijvoorbeeld de part-ti me onderwijzer meer uren te geven of een extra vakdocent li chamelijke oefening aan te stel len." „Bij een gemiddelde school van ongeveer 250 leerlingen komt er door de klasseverkleining onge veer een halve baan bij. Die kracht kan bij de kleuterklassen komen, maar men kan ook be sluiten iemand aan te stellen die kinderen uit groep 3 helpt bij het leren lezen. Dat mogen de scholen zelf bepalen, als de jongste leerlingen er maar van profiteren. De scholen moeten de inzet wel verantwoorden, ook naar de ouders toe, want het gaat immers om hun belas tinggeld en de toekomst van hun kinderen. We gaan ook keurmerken geven aan lesme thoden. Scholen moeten boven dien zogeheten leerlingvolgsys temen gebruiken om prestaties bij te houden. Kortom: de les sen moeten meer worden inge steld op de maat van de indivi duele leerling". - Er wordt ook 50 miljoen gul- den uitgetrokken voor nieuwe lokalen, maar er wordt sterk aan getwijfeld of dat wel genoeg „Het is voldoende. Vergeet niet dat dit bedrag ieder jaar be schikbaar is. Natuurlijk zulk ui sommige scholen moeite bi ben om ruimte vinden, mai bi dat dienen ze met de gemei a< op te lossen. Veel buurtscho I zitten krap en kunnen erge f lokaal meer aan vast bouwe iz Een oplossing is dan om me dere docenten voor een klas Ie zetten. Of ze bouwen eenhi nieuwe school. Ik heb pracl scholen gezien die uit ruimt1 brek bovenop winkelcentra gebouwd. Dat kan ook. Ikw ge het, de werkelijkheid is inge et' keld, maar soms overdrijvei scholen de moeilijkhedeno wel". - Dit is de eerste stap, is uw einddoel? Hoeveel leei ia gen heeft een onderwijzer n 115 laatste stap? „Van Eijndhoven adviseerd oi doelstelling één leerkracht! w twintig leerlingen. Die kant ik ook op. We moeten de vit aan de pols houden, kijken! het loopt. Maar als je eenma begonnen bent, moet je doo zetten. Een beetje verkleine van de groepsgrootte gaat n h. Het kabinet is nu begonnen de eerste stap en heeft niet i wacht tot er een volgend ka v net is. Politiek is het een bd K rijk signaal. Daarmee is het leid onomkeerbaar gewordt a „Ik hoop van wel. Ik vindhf ta: fantastisch om te doen, om tn jaar na de vorming van del la sisschool deze maatregelen m nemen. Geweldig". - Na tien jaarpas.... Lachend: „Luister eens, ikzi i hier nog maar net!" zoetermeer wilfred scholten !tj

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 2