Leidsche Boys wil VNA 'niet kwijt' U IT Uit de bol voor twee oude Formule 1-bolides Sport CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -5356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071-5356463 MAN of the MATCH lichel Schlagwein je kleedkamer omringd door iundig zingende ploeggeno- f de sfeer staat bij Leidsche sal jaren in contrast met de 'd taties had de wat verle- 'a Michel Schlagwein het lastig e te geven dat hij zijn uitver- ljng toch wel terecht vond. 'a 19-jarige Leidenaar, die on weer in de jeugd van UVS en 'H [V uitkwam, dankte zijn r' ir nieuwe voetbalschoenen :e' mamelijk aan de tiueede e I van zijn elftal, halverwege tiueede helft. Hij stond zowel s i het begin als aan het einde 81 de aanval die tot het fraaie P doelpunt leidde. „Verder had 5 eelf ook wel het idee dat het 01 iging". zei hij om vervolgens P' balletje weer snel af te schui- i „Maar van Jack Filemon, e laatste man vond ik ook dat hij een aardige pot had ge- de VISIE van Timo Gerlof jle io Gerlof, oud-speler van Noordwijk en momenteel jeugdtrainer SJC is niet vertrouwd met het niveau van de lagere standaard- ssen. Hij had zich op het ergste voorbereid en zag VNA en Leids- 3t! 'Boys heel aardig van start gaan. „Zeker in de eerste helft, en met me in de eerste 25 minuten, was Leidsche Boys ietsje beter en ont- ïu iden ook wat kansen. Ik kon in ieder geval niets merken van het aa «72/7 op de ranglijst tussen de twee. Bij VNA lag duidelijk de '8 ikte achterin. Een verdediging van vier man waar weinig bewe- ec s of techniek in zit. Als Leidsche Boys de defensie opjoeg, zag je dat ook gelijk gevaar opleveren. Maar ze deden dat niet vaak ge noeg en meestel maar met tivee spitsen. Omdat VNA ook maar met tivee spitsen stond opgesteld, kon er bij Leidsche Boys dus makkelijk een mannetje worden doorgeschoven. Dat deed links back Peter Kooien op een gege ven moment ook, maar in de tweede helft maakte hij zich er wel weer makkelijk vanaf door zich te laten zakken. Daarom heb ik hem niet gekozen als man van de wedstrijd, hoewel hij uit een vrije trap toch nog een aar dig doelpunt maakte. „De werkwijze van VNA bestaat vooral uit noeste arbeid en ver trouwen op de individuele acties voorin van Benny Erades en Ludwig Smith. De 1 -V voor VNA \m min of meer uit de lucht vallen en de tweede goal, eve zorgde op dat moment voor een behoorlijk geflatteerde score. In 7tr geval ging daarna Leidsche Boys pas weer voetballen en werd I ook weer een beetje leuk om aan te zien. Na de gelijkmaker, ar eigenlijk in de hele tweede helft, werden aan beide kanten veel ten gemaakt. De ene verkeerde pass na de andere en een boel for- mrtredingen waardoor het spel erg vaak stil lag voor blessures. J, torn, na een hoopvol begin kan ik dus niet zeggen dat ik heb ge- 'ha m. Van de strafschop die het duel uiteindelijk besliste, zullen we le ar zeggen dat een scheidsrechter hem kan geven. Een gelijkspelle- vas gezien het spelbeeld meer op zijn plaats geweest. Erades. Smith en Kooien vond ik tot de beteren behoren maar als van de wedstrijd heb ik uiteindelijk toch gekozen voor Michel \gwein. Ik vond hem technisch behoorlijk, hij maakte een 3oic goal en probeerde er wat voetbal in re brengen. Nogmaals, 1G te werkers waren er genoeg, dus dan kies ik voor Item. J. Oomen 6, G. Oomen 6, Honsbeek 6 (Van Dam -), M. Erades Erades 6, Wuller 6, Devile 6, Oudshoorn 6 (Van Rijn -), B. Erades taartwijk 6, Smith 7. r, ische Boys: Walraven 6, Nazloomian 6, Filemon 6, Van Zijp 5, y[ aider 6 (Van Rossum 61, S. Felter 6, H. Plezier 6, Pinas 6 (W. Gijs- ,j n-). Schlagwein 7, P. Gijsman - (M. Felter 6). Kooien 6. >rd VNA-middenvel- der John Baart - wijk zet Marcel van Zijp van Leidsche Boys op het verkeerde been. FOTO HENK BOUWMAN Als het even tegenzit, is Leidsche Boys komend seizoen de enige Leidse vertegenwoordiger in de zesde en laagste klasse van de KNVB. Gol Sport mikt op de na- competitie en VNA kan via het kampioenschap recht streeks omhoog. Een 'vriendelijk verzoek' van Voetbal Na Arbeid aan buurman Leidsche Boys om gistermiddag toch maar vooral niet te veel tegenstand te bieden, werd door 'de boojs' resoluut van de hand gewezen. Geen koehandel aan de Kade. wij hén een jaar of vier geleden Het resultaat was een grimmig duel waarvan Clyde Pinas, neef van Leidsche Boys-trainer Er- win, uiteindelijk het slachtoffer werd. Na een reeks charges op de jonge, technische spits, moest hij zich vlak voor tijd la ten vervangen. Met naar het zich laat aanzien een gescheur de achillespees moest hij na af loop richting ziekenhuis. „Ze zijn zeker vergeten dat aan de promotie hebben gehol pen", vergoeilijkte VNA-coach Sjaak Boekkooi het optreden van zijn elf in het algemeen en voorstopper Marcel Erades in het bijzonder. Boekkoois collega Erwin Pinas dacht er heel an ders over. „Ik vind het schanda lig. Vooraf komen vragen of we ze aan drie punten kunnen hel pen. Dat heb ik nog nooit mee gemaakt. VNA mag van mij best winnen, maar dan wel voetbal lend. Ik gun ze die promotie heus wel, maar dit was voetbal onwaardig. De scheidsrechter trad ook al niet op en dus kan ik nu Clyde naar het ziekenhuis gaan brengen." Er was gistermiddag dus weer sprake van een ouderwetse bu renruzie aan de Boshuizerkade. De partij was nog geen vijf minuten oud toen de op links oprulcken- de Pinas de eerste aanslag van Marcel Erades te verwerken kreeg. „Hij is hard, maar fair", vond Boekkooi. Een gele prent op dat moment had het duel een heel ander gezicht kunnen geven. Arbiter Mathijsen vond het best en speelde zo in de kaart van VNA dat in fysiek spel (meestal in positieve zin) het voornaamste wapen heeft. De blauwwitten vochten zich via Benny Erades en Ludwig Smith naar een 2-0 voorsprong die halverwege de tweede helft door Michel Schlagwein en Pe ter Kooien werd uitgevlakt. Dat was het sein voor VNA om er nog eens flink in te kleunen want met een gelijkspel zou de begeerde titel buiten bereik ko men. Mathijsen hielp een hand je door niet alleen het harde spel onbestraft te laten maar ook nog een omstreden 'pingel' uit te delen. Verdediger Marcel van Zijp beroerde de bal met de arm maar dat gebeurde zeker niet opzettelijk en het was on duidelijk of het binnen het strafschopgebied was. WEDSTRIJD van de WEEK VNA - Leidsche Boys Na afloop waren de druiven dus extra zuur voor Leidsche Boys. Op basis van het spelbeeld en wilskracht hadden de roodwit- ten zeker niet ondergedaan voor de kampioenskandidaat. Maar een strafschop tegen vlak voor tijd, Pinas in de lappen mand en de kans om volgend jaar de titel van laagst geklas seerde club in de Leidse regio te zijn, deden het elftal bedrem meld het veld afstappen. Erwin Pinas had zich een be ter afscheid van de Boshuizer kade voorgesteld. Hij is binnen de hiërarchie van jeugdcoaches bij Feyenoord opgeklommen en de Rotterdammer ziet geen mo gelijkheid meer zijn werk op Varkenoord te combineren met het trainerschap bij Leidsche Boys. „Misschien dat ik als lei der op zondag kan aanblijven. Het is jammer, want na twee jaar ben je toch een beetje van die club gaan houden." VNA heeft na gisteren een grote stap gezet richting vijfde klasse. De ploeg is met de helft dertigers oud te noemen, maar strijd en inzet compenseren dat euvel vooralsnog moeiteloos. Bij winst volgende week op SEP volgt een beslis singwedstrijd tegen FC Zoeter- meer en mocht die verloren gaan, dan is er altijd nog de na- competitie. Gezien de tegen stand leek het er gistermiddag op dat Leidsche Boys VNA voor de zesde klasse wilde behouden maar afgaande op de sfeer bin nen de lijnen is het wellicht niet vreemd dat de Leidsche Boys- aanhang de buren na afloop van alle kanten oprecht veel succes wenste in het resterende deel van het seizoen. VNA - Leidsche Boys 3-2 (1-0). 25. B. Erades 1-0, 46. Smit 2-0, 62. Schlag wein 2-1. 76. Kooien 2-2,81. G. Oomen 3-2 Scheidsrechter: Mathijsen (Den Haag). Toeschouwers: 100. Geel: Hons beek (VNA). LOMAN LEEFMANS Jacques Villeneuve in Zandvoort: „Prachtig wat Formule 1 bij de mensen losmaakt." joen gulden in het beste For mule 1-team en wil daar uiter aard publicitair munt uit slaan. Over het aantal tv-minuten zal Rothmans zeker niet te klagen hebben. Twintig tv-ploegen wdren naar Zandvoort geko men om de excentrieke Ville neuve en de flegmatieke Frent- zen onder vuur te nemen. Honderden genodigden kon den zich in een immens grote tent te goed doen aan drank en voedsel. Niemand die ook maar iets te klagen had... of misschien toch het publiek? Vijfentwintig gulden moesten de fans betalen om een plaatsje in de duinen te mogen zoeken met uitzicht op het Zandvoort- se asfalt. Het programma stelde eigenlijk weinig voor, maar van de andere kant: wanneer heeft raceminnend Nederland de kans om twee van de beste autocoureurs van de wereld aan het werk te zien? In augus tus vorig jaar ging al iedereen uit de bol toen Jos Verstappen tien rondjes reed in zijn Ar- rows-Hart. Met Formule 1-ra- cen had het spektakel niets te maken. Williams had twee ou de bolides, jaargang 1996, naar Zandvoort gebracht en boven dien mochten de twee cou- FOTO ANP reurs niet eens volgas geven. De FIA, de internationale auto sportbond, staat geen testritten voor Formule 1-auto's toe op Zandvoort. Dus moest de rem erop en gingen Villeneuve en Frentzen op het rechte stuk voor de Panoramabocht veel eerder van het gas. De limiet lag bij 240 kilometer per uur, waar normaal een Formule 1- bolide makkelijk de grens van 300 per uur passeert. Jacques Villeneuve gaf ruiterlijk toe dat het eigenlijk niets voorstelde. Op de vraag van tv-presentator Ruud ter Weijden wat hij ver wachtte van een middagje ra cen in Zandvoort, wond de Ca nadees er geen doekjes om. „Helemaal niets, want ik mag niet eens volgas geven." Zijn vader deed dat wel. Gilles, in 1982 dodelijk verongelukt, reed zeventien jaar geleden na een klapband zelfs nog op een kale velg zijn rondjes op Zandvoort. Toch verliet het publiek do lenthousiast Zandvoort om, net als op de heenweg, weer uren in de file te staan. „Nederland is nu eenmaal weinig gewend op Formule 1 -gebiedconclu deerde één van de organisato ren. Maar, het moet gezegd, Villeneuve en Frentzèn deden ook hun uiterste best om de fans op hun wenken te bedie nen.- De snelheidsbegrenzer deed weliswaar zijn werk, maar dat weerhield het tweetal er niet van voor vuurwerk te zor gen. De proefstarts, goed voor een rubberspoor van vijftig me ter, waren een klein voorproef je. Toen Villeneuve even later in een orkaan van lawaai en rook zijn bolide 360 graden in de rondte liet gaan, raakte het publiek in extase. Daar was men voor naar Zandvoort ge komen. Gejuich vanaf de vol gepakte tribunes alsof Ajax als nog de Europacupfinale heeft gehaald. Ook Edwin van der Sar en Jari Litmanen raakten onder de indruk. De twee Aja- cieden benutten hun vrije dag voor een kort onderonsje met de twee Formule 1-coureurs. Zandvoort kreeg zijn publici teit. Circuitdirecteur Hans Ernst blikte tevreden terug. „Je ziet dat Nederland qua interes se rijp is voor de Formule 1", was zijn conclusie. Of zijn grote wens, om voor het eerst sinds 1985 weer een Grand Prix te kunnen organiseren op het duinencircuit, in vervulling gaat is iets anders. Ernst gelooft er heilig in. Het circuit is na de verbouwing geschikt om de Formule 1-familie te ontvan gen, maar opperhoofd Bernie Ecclestone heeft andere plan nen. De Formule 1-baas slaat zijn tenten liever meer en meer op buiten Europa. Villeneuve en Frentzen zal het een zorg zijn. Zij worden, waar ter wereld ook, in beslag geno men door de media. De WK- leider doet dat met een glim lach en heeft ook altijd aardige teksten. Zijn visie op veiligheid in de Formule 1 is de laatste weken al breed uitgemeten. „De Formule 1 móet oppassen dat het niet te saai wordt. De overdreven hang naar veilig heid doet afbreuk aan het spektakel." Citaat Villeneuve. Spelen met de dood? „De dood is onderdeel van het leven. Je kunt het niet uit de weg gaan. Niemand ontkomt eraan." Krasse taal voor een rijder wiens vader in een Formule 1- auto om het leven kwam. Bo vendien rijdt hij voor het team dat de laatste Formule 1-dode te betreuren had: Ayrton Sen na, rond wiens dood een waas van geheimzinnigheid hangt. De rechter tracht nog steeds krampachtig achter de ware toedracht van Senna's fatale crash te komen. Op dat soort publiciteit zit Rothmans niet te wachten. Dan maar liever een dagje Zandvoort met oude au to's en een snelheidsbegrenzer. IVO OP DEN CAMP CPD GESPROKEN Pierre Kartner in de Cruijff- special van Panorama: „Of ik binnen drie uur een lied kon schrijven voorde TROS-ac- tie 'Trek Cruijffover de streep', om Cruijff te bewegen tóch aan het WK in Argentinië deel te ne men. Voor mij geen probleem. Helaas mislukte de actie. Een jaar later belde Cruijff me op: of hij niet in Spanje de merchan dising van de smurfen kon doen". Ben Wijnstekers in het boek: 'Ik heb nog met Johan Cruijff gespeeld': „Hij wist in de kleedkamer zelfs te vertellen hoe je een flesje Spa moest drinken. Je moest eerst schudden, dan je duim op de bovenkant leggen en het water in je mond laten glijden. Dan zat er wat minder koolzuur in. Hij deed het voor, maar het mis lukte volkomen, waarop Mario Been zei: Nou Johan, dat doe je goed, je kleren zitten helemaal onder. Maar Johan bleef volhou den dat het echt zo hoorde". Tscheu la Ling in het boek: 'Ik heb nog met Johan Cruijff ge speeld': „Ik had gewoon een heel eigen verhouding met Johan. Ik vind dat je moet doen waar je je hap py bij voelt. Vandaar dat ik te gen hem gezegd heb: Je moet me met rust laten. En je moet me zeker niet gaan vertellen hoe ik die biljartbal moet spelen, want anders krijg je die keu in je nek'. Al ben je de beste voetballer aller tijden geweest, dat houdt nog niet in dat je kan bepalen welk hotel het beste is en hoe je een horoscoop moet lezen. Dat laatste wist hij namelijk ook al beter, toen er eens een astroloog op bezoek kwam tók de Saedeleer in de Cruijff- special van Panorama: Pff...Het was geen gemakkelijke man om te interviewen! Elk ant woord leek op een Openbaring van God! En wie kan er nog dis cussiëren als God zelf heeft ge sproken"? Ex-Ajax-voorzitter Ton Harm- sen in de Cruijff-special van Panorama: „Cruijff? Hou alsjeblieft op! Een grote nul! Dat is het! Een héle grote nul! Als ik me goed kan herinneren, heb ik destijds be hoorlijk mijn nek voor hem uit gestoken. maar de laatste acht jaar heb ik helemaal nooit meer wat van 'm gehoord. Michel George Basilevitch, voormalig huisvriend en za kenpartner in de Cruijff-spe cial van Panorama: „Ik wil zijn kinderen en Danny niet beschadigen. Op die kids ben ik erg gesteld en op Danny ben ik ronduit verliefd. Ik aan bid haar! Eigenlijk was zij de vrouw van mijn leven, dat heb ik zelfs tegen mijn echtgenote ge zegd. Oh, die mooie vrouw, zon rotzak verdient haar niet. Parels voor de zwijnen! Johan en Ome Cor boffen dat Danny tussen ons staat. Maar ze moeten me nooit meer beschuldigen, want dan neem ik ze alsnog te grazen Idem: Nunez had zich verkiesbaar ge steld voor het presidentschap van de club en Cruijff steunde zijn campagne. De zogenaamde, ahum, Messias riep rond te ba zuinen dat Nunez de beste kan didaat was, maar niet voor niets! Nunez, die inderdaad werd gekozen, liet een huis bou wen voor 1.1 miljoen dollar. Cruijff kocht het pand voor slechts 500.000 dollar, dus pakte hij 6 ton winst. En om het zaak je met zwart geld af te handelen, had hij mij weer eens nodig om een lege BV onder Panamese vlag op te richten Johan Cruijff in De Telegraaf: „De hang naar Nederland blijft. Ik ben en blijf trots op mijn land. met al zijn voor- en nade len. Het is klein, maar bulkt van de kwaliteit. Nergens ter wereld vind je zoveel multinationals per vierkante meter. Zelfs New York is eerst van ons geweest, voordat we het verkocht heb ben". Idem: Mijn vijftigste verjaardag er vaar ik als heel speciaal. Vooral omdat ik nooit gedacht had dat ik het zou halen. Dat is in me geslopen toen mijn vader over leed. Hij was toen vijfenveertig, ik twaalf, maar zijn dood heeft me nooit losgelaten. Naarmate ik ouder werd, werd het gevoel ook steeds sterker dat zijn lot ooit het mijne zou worden. Daarom was ik niet echt verrast toen ik op bijna dezelfde leeftijd als mijn vader hartproblemen kreeg. Ik had me er min of meer op ingesteld. Alleen was er één groot verschil. In tegenstelling tot dertig jaar geleden was de medische wetenschap in mijn geval wel in staat het probleem op te lossen".

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 21