5 'Leidsch Dagblad Kok gaat drugs te lijf 27 Bezwaren oppositie tegen niet vervolgen Netanyahu 25 april SJC-speler slikt tong in Prins blij met Rotterdam Dode op circuit Zandvoort evulei stapt over op containervervoer Arbeidspool voor ^ilips-werknemers Voorbode van het corso Ontvoerder meldt zich bij politie Archeologen vinden Indiaanse beschaving 'Brandstoftoeslag op vliegtickets blijft' TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. AAN DAG 21 APRIL 1997 HOORPWUK LARS ULRICH De voetbalwedstrijd SJC-Fo- reholte (tweede klasse zon dag-amateurs) is gisteren een kwartier stilgelegd, nadat SJC- speler Mark van Duin na een botsing met een tegenstander zijn tong inslikte. Snel hande len van SJC-verzorger Frans Brouwer voorkwam een fatale afloop. Van Duin kon na een jezoek aan het ziekenhuis naar huis met een lichte her senschudding. Hij herinnert zich niets meer van het onge luk. SJC-verzorger Brouwer maak te eerder dit seizoen eenzelf de ongeluk mee bij de wed strijd Roodenburg-SJC. Hij OPGERICHT 1 MAART 1860 Binnenland Buitenland Blijheid alom: ledereen gaat er in koopkracht op vooruit Zaïrese rebellen bereiden bestorming voor van hoofdstad Kinshasa Kerk en Samenleving Kerkelijke kaart 8 van Leiden krijgt meer kleur Cultuur en Kunst Veens Bruikoor maakt furore LOSSE NUMMERS ƒ1,75 ZATERDAG 2,25 VRIJDAG- zag snel dat de tong van Van Duin niet goed zat. „Op zo'n moment denk je niet. Het gaat allemaal instinctief. Die tong moet eruit, je doet het en daarna word je pas emo tioneel. Mijn vinger zat half in zijn mond, toen wilde Mark gaan staan. Hij begon te bij ten. Ik hield die tong vast en dacht 'die laat ik niet meer los'. Ik schreeuwde 'op de grond, op de grond', omdat er anders verstijving optreedt. Marco Dijkhuizen (ploegge noot van Van Duin) hielp hem daarna weer naar de grond." De wedstrijd werd na het on geluk wel uitgespeeld. Fore- holte won met 2-1. HOTTERDAM GPD .Geweldig, Rotterdam is een geweldige stad, het is een prachtige marathon en ik heb genoten van het publiek." Mooie woorden, zeker uit de mond van een prins. En: er lep een prins der Nederlan den mee, gisteren in Rotter dam. Prins Maurits, zoon van Margriet en Pieter, vorige week vrijdag 27 geworden. Hij negeerde het protocol en de bloemen aan de streep, en stapte met wankele tred over het fietspad naar de douches id hotel Atlanta. Begin jaren negentig had neef Willem-Alexander New York al eens gelopen aan de zijde van ex-wielrenner Gerrie Kne- temann. En twee jaar geleden was Maurits samen met zijn broer Bemhard eveneens naar de Big Apple getogen. Na een periode van blessures was gisteren zijn marathon debuut op Hollandse bodem. Maurits finishte in 3.32,20, als 2691ste; iets minder snel dan New York. Pagina 15: Toptijden op nieuw parcours ZANDVOORT PIET ARP Bij een ongeval op het circuit i Zandvoort is gisteren een jarige Duitser uit Münster het leven gekomen. De in was met een groep menden op het circuit aan het racen. Hoe het ongeval precies is gebeurd weet de politie niet, omdat er geen ge tuigen zijn. De man kwam :er hoge snelheid op zijn motor uit een bocht van het circuit en ging daar on deruit. Hij gleed door over de weg en kwam uiteindelijk te gen een vangrail terecht. Poli tie en GGD verleenden eerste hulp. Later werd de man per trauma-helikopter overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar hij in de loop van de middag is overleden. finder overlast bij overslag Zoeterwonde DEN/ZOETERWOUDE RUUD SEP et ophalen van huisvuil wordt ledkoper, de arbeidsomstan- igheden voor de vuilnisman en beter en de toekomstige liloverslag veroorzaakt minder eerlast en kan sneller worden ibouwd. Het ei van Columbus it al deze verbeteringen in ch verenigt, is de vuilniswagen losse containers. Het alge- n bestuur van de Gevülei spreekt vandaag een voorstel bij de inzameling van huis- over te stappen op deze ethode. Het bestuur van de Gevulei raarin de Leidse regio, Sassen- i Wassenaar samenwer- n—blijkt al enige tijd aan het lee te werken. Vorige week laakte een delegatie, onder rorzitterschap van de Leidse ethouder Jan Laurier, een stu- naar Italië en Zwitser- Premier wil nog tijdens Nederlands EU-voorzitterschap maatregelen IMF: Verdere groei economie Premier Kok wil dat de landen in de Europese Unie af spraken maken over de bestrijding van nieuwe, syntheti sche drugs. Het gaat hem daarbij zowel om de handel als de behandeling van gebruikers in het ziekenhuis. Nog tij dens het EU-voorzitterschap van Nederland moet er een mechanisme komen waarmee nieuwe drugs vroegtijdig kunnen worden gesignaleerd, zei Kok vanmorgen in Rot terdam. Cities and Addiction gehouden over de verslavingsproblema tiek in grote steden. Volgens Kok ontbreekt het Daar wordt tot en met woens dag het internationale congres aan goede wetgeving om pro ductie en consumptie van nieu we drugs aan te pakken. De maatregelen waar hij voor pleit te moeten ertoe leiden dat hulpverlening en ziekenhuizen beter zijn voorbereid op ver schijnselen die samengaan met het gebruik van nieuwe drugs. Ook moeten politie, douane en justitie deze producten daar door beter kunnen bestrijden. Kok noemde XTC en andre synthetische drugs „een gigan tisch probleem". Hij zei dat de overheid er een einde aan wil maken dat Nederland voor de synthetische drugs een groot- producent en aanbieder is op de internationale markt. Nederland heeft vorig jaar een speciaal team ingesteld waarin politie, justitie en doua ne zijn ondergebracht, evenals vertegenwoordigers van de volksgezondheid en economi sche experts. De eerste resulta ten ervan zijn „duidelijk zicht baar en bemoedigend". De economische groei in de landen van de Europese Unie gaat de komende periode aan trekken. Na een vrij magere vooruitgang van 1,7 procent in 1996 komt de groei dit jaar uit op 2,4 procent. Volgend jaar groeit de economie op 2,9 pro cent. Dat staat in de voorlopige versie van de "World Economie Outlook' van het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Het defi nitieve rapport komt woensdag. De ontwikkelingslanden hand haven hun groei dit jaar op 6,5 procent. Volgend jaar loopt het terug naar 6,2 procent. HET WOORD IS AAN John Morley Wanneer je iemand het zwij gen oplegt, heb je hem nog allerminst overtuigd. land. De delegatie bekeek daar verschillende systemen die uit gaan met losse containers. Aanleiding om te gaan kijken naar een nieuw soort vuilniswa gens, zijn de problemen met de overslag van het huisvuil. De oude overslag aan de Gabriël Metzustaat moet per 1 januari 1998 worden gesloten, terwijl tegen de nieuwe overslag in Zoeterwoude nog procedures lopen. Door de invoering van een systeem dat bij de overslag minder overlast veroorzaakt, moet de nieuwe overslag sneller van de grond komen. Overigens blijft 1 januari 1998 sowieso on haalbaar. Het huisvuil uit de Leidse regio zal in de tussentijd worden overgeslagen in Zoeter- meer of bij Vliko in Leiderdorp. Pagina Leiden: Nieuwe vuilnis wagens hebben ook nadelen NOORDWUK Voor het maken van het grootste bloemenmozaïek ter wereld waren dit weekeinde niet voldoende hyacinten in Noordwijk beschikbaar. Wel legden jeugdige le den van de Noordwijkse IJsclub dertien kleinere mozaïken neer op de Koningin Wilhel- minaboulevard. Ze verdienden zo geld voor hun club en een goed doel: clowns die zieke kinderen opvrolijken. De meeste mozaïeken meten vier bij vier meter. Het strandtafereel op de foto is twaalf bij vier meter groot. De werken, waarin zeshonderd kratten vol hya cintenkoppen zijn verwerkt, blijven tot donderdag liggen. Elders in het dorp zijn nog eens zeventien mozaïeken verrezen. Als voorbodes van het corso, dat zaterdagmorgen uit Noordwijk vertrekt. foto dick hogewoning 30% 60% 30% 20% VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 27 Feiten en meningen2 Kerk en Samenleving8 Randstad12 Regio7,9,11 RTV/programma's13 Sport15 t/m 26 Strips10 Uitgaan28 De kortingsbon is voor piano a quatre mains-recital door het pianoduo Jordans Van Doeselaar in de Stadsge hoorzaal in Leiden. Bankkluis bij Keukenhof met shovel gekraakt Inbrekers hebben vannacht hun slag geslagen in een bankge bouwtje van de ABN Amro op het terrein van de Keukenhof aan de Loosterweg Noord in Lisse. De daders maakten ge bruik van een shovel om de hele kluis uit het gebouwtje te tillen. De achtergelaten shovel was af komstig van een bouwterrein in Lisse. De daders wisten ongezien te ontkomen. Het is nog niet dui delijk of er geld of andere waar devolle attributen in de kluis aanwezig waren. een week heeft geduurd. De ba nen gaan verloren doordat werk dat nu in Hoogeveen wordt ge daan, straks in Polen wordt ver richt. De kosten van de arbeidspool komen volledig voor rekening van het elektronicaconcern: de werknemers krijgen een CAO die overeenkomt met die van Philips. De bonden spreken van een 'acceptabel akkoord'. Vak bondsbestuurder E. Stam denkt dat met deze oplossing 'een trend is gezet'. Stam zei ook dat de staking te voorkomen was geweest als Philips zich een week geleden creatiever en soepeler had op gesteld. Vestigingsdirecteur M. Brugman vindt dat onzin: „Een week geleden lag deze op lossing niet op tafel". Pagina 6: Philips snoeit verder De man die afgelopen vrij dag In Leiden zijn ex- vrouw en kind in zijn auto Ontvoerde, heeft zich za terdag uit eigen beweging op het politiebureau in Leiden gemeld. De dader, een 28-jarige man uit Dordrecht, is direct achter slot en grendel gezet Vol gens de politie kwam de man tot de ontvoering, omdat hij het niet kon ver kroppen dat de relatie voorbij was. Vanwege de relatiepro blemen waren de 30-jarige Dordtse vrouw en hun 8- jarige zoon tijdelijk onder gebracht in de Leidse Me- renwijk. Vrijdagmiddag dwong de man hen in zijn auto te stappen. Volgens de politie was daarbij geen sprake van dreiging met een pistool of mogelijk een handgranaat, zoals oogge tuigen eerder zouden heb ben gemeld. Getuigen alar meerden de politie, die daarop groot alarm sloeg. Aan het begin van de avond liet de man het tweetal ongedeerd gaan. Hij zette hen in Noordwijk uit de auto en ging er zelf vandoor. De vrouw en haar kind zijn inmiddels elders ondergebracht TEL AVIV Rtf-AFP-GPD Twee leden van de Israëlische oppositie en een pressiegroep tegen corruptie hebben van daag bij het Israëlische Hoogge rechtshof bezwaar aangetekend tegen het besluit van de justitie premier Netanyahu niet te ver volgen. Zij eisen dat hij alsnog in staat van beschuldiging wordt gesteld in verband met de be noeming van de omstreden procureur-generaal Roni Bar- On. De indieners van het ver zoek om vervolging vinden het besluit om de premier niet te vervolgen 'bijzonder onredelijk'. Het Hooggerechtshof behan delt de verzoeken na de viering van het joods paasfeest, dat tot en met woensdag duurt. Het hof kan de beslissing van justi tie terugdraaien, maar heeft tot dusver nauwelijks gebruik ge maakt van die mogelijkheid. Het Israëlische openbaar mi nisterie concludeerde gisteren dat er is onvoldoende bewijs om premier Benjamin Neta nyahu voor de rechter te bren gen. Hetzelfde geldt voor zijn minister van justitie, Tsachi Hanegbi. De leider van de reli gieuze partij Shas, Arie Deri, zal waarschijnlijk worden vervolgd en tegen Netanyahu's naaste medewerker Avigdor Lieberman wordt het onderzoek voortge zet. Netanyahu heeft gisteravond in een televisietoespraak zijn spijt betuigd over gemaakte be oordelingsfouten en twijfelende partijen in zijn kabinet hebben besloten de regering niet te ver laten. „Uiteindelijk heb ik geen misdaad begaan en de procu reur-generaal heeft dat beves tigd", zei Netanyahu. Daarna ging hij over tot een tegenaan val, waarin hij zichzelf afschil derde als slachtoffer van een complot van media en opposi tie om het kabinet ten val te brengen. Pagina 2: Netanyahu opge lucht, maar affaire Bar-On woekert voort Pagina 5: Netanyahu erkent 'vergissing' MONTEVIDEO Uruguayaanse archeologen hebben de sporen gevonden van een ruim drieduizend jaar oude Indiaanse beschaving. In de provincie Rocha, bij de grens met Brazilië, vonden zij bij op gravingen zo'n tweeduizend grafheuvels. De vondsten zou den wijzen op een volk dat dui zend jaar heeft bestaan. De ontdekking kan een nieuw licht werpen op de geschiedenis van dit deel van Zuid-Amerika. Het bouwen van grafheuvels voor zowel mannen, vrouwen als kinderen, verliep volgens een strak ritueel. De overlede nen werden met symbolische voorwerpen begraven. Verge lijkbare grafheuvels bestaan langs de Mississipi in de Vere nigde Staten, langs de Amazone in Brazilië en in Venezuela. De archeologen gaan ervan uit dat er contact is geweest tussen be- i deze gebieden. Ja, ik wi! een abonnement op het Leidsch Dagblad. Ondanks de stevige kritiek van de Consumentenbond weigeren chartermaatschappijen en reis organisaties de brandstoftoeslag op vliegtickets af te schaffen. De Consumentenbond dringt hier op aan nu de prijs van kerosine is gedaald. Eerder schafte de KLM de brandstoftoeslag op tic kets af, waarbij en passant de tarieven structureel met enkele procenten werden verhoogd. De toeslag is eind 1996 inge voerd wegens de fors gestegen kerosineprijs. Maar volgens de Consumentenbond is die weer onder het niveau begin 1996. De Consumen tenbond bracht dit gisteren naar voren in het tv-programma 'Ook dat nog'. Woordvoerder U. Buys van Martinair zegt echter dat de brandstofprijzen nog altijd zes tien procent hoger zijn dan vo rig jaar om deze tijd. Daarom is in overleg met de touroperators afgesproken dat er dit zomersei zoen een toeslag wordt gehe ven, ook op intercontinentale vliegreizen. De hoogte van de brandstof toeslagen is afhankelijk van de te vliegen afstand en varieert van zeventien tot 42 gulden. Volgens de Consumentenbond betten honderdduizenden vliegreizigers dit seizoen bij Martinair, Transavia en Air Hol land waarschijnlijk onterecht de toeslag op hun ticket. De bond vindt dat klanten die de reissom al hebben betaald, recht heb ben op restitutie van de toeslag. I Postcode: 'Tel: Cl. v trole bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 92,05) I automatisch (f. 31,95) Oacceptgiro (f. 93,05) I Nr. bank/giro: - Handtekening: - Bij automatische betaling krijgt u een handige recreatiekaart cadei Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Deze bon in een envelop, zonder postzegel Leidsch Dagblad. Abonnee Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden OF BEL 071-51 28030 712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 1