t ïetsroutes loorkruisen Groene Hart Kortgeding 'Wapen' vervolgd in rechtszaal Ans van der Heide schrijft al vanaf haar tiende Oversteken Heinsiuslaan i riskante onderneming' Regio Leiden/Rijn Veenstreek Vechtpartij op Duindigt Fiatjes 500 toeren door merengebied Busreizigers kunnen geld terugvragen Alphense dief ingerekend Meisje (14) aangerand in Vlietlanden luto tegen lichtmast, chauffeur zoek Een onbekende automobilist is zondagmorgen in al- vroegte met zijn auto op de Achthovenerweg tegen een licht- beei ïast en twee bomen gereden. De politie kreeg even na vijven de leiding dat er een auto te water zou zijn geraakt, waarop een uikploeg van de brandweer werd opgeroepen. Ter plaatse aan- |n «komen bleek de auto in de berm te zijn beland. De bestuurder as hem gesmeerd. nbraak aan Zonneveldstraat - ilzerswoude-rijndijk» Uit een woning aan de Zonneveldstraat in c lazerswoude-Rijndijk is de afgelopen nacht een portemonnee 11 de estolen. De dieven forceerden een raam en klommen naar bin- im8 en. '.eë da Videorecorder en geld weg u>hen aan den rijn» Een videorecorder en een geldbedrag van teni v ht korte fietsroutes van 35 tot 50 kilometer en één V lofdroute van 175 kilometer. In de Rijnstreek en de ij ludse regio is verdwalen op de fiets bijna onmogelijk ivorden. Het fietsrouteplan is af. Het bestuurlijk plat- rm Groene Hart heeft er twee jaar aan gewerkt. Zater- g neemt een groepje fietsers onder aanvoering van ge- uteerde J. Wolf de fietsroutes officieel in gebruik. onderd gulden vormden dit weekeinde de buit van een inbraak een huis aan het Groenoord in Alphen. De inbreker brak de chterdeur van het huis open. ien aan den run/regio de kortere fietsroutes heb- J ii er vier hun start- en eind- ZL nt in Alphen en vier in luda. De Rijnstreek-routes eren onder meer rond de 1 aassem, langs de Nieuwkoop- Plassen en door Hazerswou- De acht korte routes zijn on- M rling verbonden en vormen de hoofdroute, die de goed- irainde fietser in één of meer gen door het zuidelijk deel nhet Groene Hart voert. Het plaatsen van borden de routes heeft ongeveer 0.000 gulden gekost. Dat geld opgebracht door gemeenten provincie. Van een aantal rtere routes zijn aparte kaart- verschenen, de andere rou- zijn gebundeld in een fiet st11! Is van de ANWB. Een grote het restaurant van de Wasse- ick arse renbaan Duindigt is vlak or de start van de laatste irs zondag een grote vecht- qT, rtij uitgebroken. Tien man os >n gingen met elkaar op de ist, drie raakten er licht ge ïnd. ion Het incident begon toen een der invloed van drank verke- ide koersbezoeker herrie be- i te schoppen. Een kok pakte man vast en probeerde hem rede te brengen. Zijn broers ten dat niet en schoten te jerdorp jaap van sanduk latforni gehandicapten Leiderdorp: van een zebrapad. I. Riel noemt het een wonder dat er nog geen ongelukken zijn gebeurd. „Veel bewoners steken de Vossiuslaan over bij de glasbakken op de hoek. Om bij Winkelhof te ko men moet je dan eerst helemaal naar het zebrapad bij het post: kantoor. Dus wat doet iedereen: oversteken op de Heinsiuslaan en bij de Dubloen het winkel centrum ingaan. Ik zie dat vaak jonge kinderen en rolstoelers doen." Locatiehoofd A. Bezuijen van de Woonvorm voor lichamelijk gehandicapten, gevestigd aan de Hans Vonkstraat, is het eens met de bewoonster: „Het is een heel onoverzichtelijke situatie." Rolstoelers die het winkelcen trum of het activiteitencentrum Gading willen bezoeken, rijden tegen het verkeer in op de fiets strook van de Heinsiuslaan. „We hebben in totaal 22 bewo ners. Twee daarvan gaan drie keer per week op die manier naar Gading", zegt teamleider R. de Wolf. Wethouder A. van Dijk (BBL/verkeer) zegt op de hoogte te zijn van de verkeers problemen op de Heinsiuslaan. „Het is misschien goed om die te betrekken bij de nieuwe plan nen voor Winkelhof', aldus de wethouder. Onlangs besloot de politiek het winkelcentrum uit te breiden en het gebied er om heen aan te passen. „De ingang van Winkelhof aan de kant van de Dubloen wordt straks met een rolbaan juist de ingang voor fietsers er rolstoelers", aldus Van Dijk. chef hans jacobs.071 -5356414, plv -chef rudolf kleun.071 -5356436 Eigenaar blijft vechten voor zijn pleintje voorschoten dimitri walbeek Ondanks een verloren kort ge ding blijft eigenaar E. Stikvoort van het Wapen van Voorscho ten proberen klanten en leve ranciers van zijn buurman, het Indonesisch afhaalrestaurant Toko Berkat, van zijn pleintje te weren. „Deze zaak krijgt zeker een staartje. Dat gaat ongetwij feld weer via het gerecht", zegt de eigenaar van het hotel-res taurant in Voorschoten. Twee weken geleden oordeel de de president van de Haagse rechtbank, dat Stikvoort een in derhaast opgetrokken hek op het pleintje aan de Schoolstraat onmiddellijk moest afbreken. De buurman van Stikvoort, A. Damwijk, had het kort geding aangespannen. Damwijk is ei genaar Toko Berkat. De bezoe kers en leveranciers van zijn restaurant lopen sinds jaar en dag over het pleintje naar de in gang. „Hij heeft daar nooit tegen geprotesteerd. Toen we hier in trokken had Stikvoort het moe ten aanvechten. Nu hebben we recht van overpad verkregen en dat kan hij ons niet afnemen, zoals de rechter ook heeft be slist. Ik sta dus in mijn recht", zegt Damwijk. Ook de kritiek dat hij illegaal in het pand zit weerlegt hij. „Ik heb alle beno digde vergunningen. Waarom Stikvoort na jaren een hek op het plein heeft neer gezet blijft onduidelijk. Desge vraagd zegt de eigenaar van het Wapen van Voorschoten: „Het is mijn grond en daar mag hij niet overheen lopen. Verder zeg ik er niks over. Ik wil dit eigen lijk verder stilhouden. Ik doe het op mijn eigen rustige wijze." Tegen Damwijk had Stikvoort al na het verloren kort geding ge zegd dat er nog een rechtszaak zou volgen. Ook voor de rechter kon Stik voort het plaatsen van het hek moeilijk verdedigen. Volgens hem heeft het in elk geval niets met de aanstaande verbouwing te maken. Het Wapen van Voor schoten is onlangs grotendeels verkocht aan projectontwikke laar Merras uit Dordrecht. Die wil het pleintje aan de School straat volbouwen met winkels en zes appartementen. Maar volgens een stedebouw- kundige van de gemeente mag het pleintje niet worden be bouwd. Het bestemmingsplan staat dat niet toe. Vóór de plan nen van Merras spreekt dat de gemeente een gesloten winkel front in de Schoolstraat ambi eert. Maat het gat zou volgens die plannen niet met apparte menten, maar met 'leuke boe tiekjes' gevuld moeten worden. Het pleintje heeft de flink aan populariteit ingeboet. De laatste jaren staat het er 's avonds vol met jongeren op scooters. „Dat straalt agressie uit. Ze hebben twee keer bij mij een raam inge gooid", zegt Stikvoort. Zijn klanten zouden niet meer over het plein naar binnen durven. Ook daarom kan het pleintje maar beter volgebouwd wor den, vindt de nieuwe eigenaar. overzichtskaart van alle routes in het Groene Hart, met daarop ook de lange hoofdroute, moet volgend jaar het licht zien. Nu de fietsroutes klaar zijn kan het bestuurlijk platform aan zijn volgende klus beginnen: het opzetten van kanoroutes in de Rijn- en Veenstreek. „We heb ben de financiering van de ka noroutes klaar, binnen een maand hopen we de aanbeste ding rond te hebben", meldt woordvoerder Floris Marcus. Voor de kanoroutes is ruim een half miljoen gulden be schikbaar: geld dat is opge bracht door de gemeenten in de regio, de provincie en het mi nisterie van landbouw. Voor dat geld worden routes bewegwij- zerd, en worden tussen de twin tig en dertig overdraagplaatsen hulp. Ze sloegen wild om zich heen en gingen restaurantgas- ten met barkmkken te lijf. Behalve het restaurant werd ook de keuken flink vernield. De schade wordt geschat op enkele tienduizenden guldens. De poli tie verrichtte geen aanhoudin gen omdat er geen aangifte werd gedaan. Wel werden getuigen van de vechtpartij ondervraagd door de Algemene Inspectie Dienst (AID), die belast is met het tpe- zicht op het ordelijk verlopen van de koersdag. katwijk» Ruim 165 oude Fiatjes 500 van verschillende typen trok ken zaterdag als een kleurig lint door de Duin- en Bollenstreek en het Zuidhollandse merengebied. De nostalgische toerrit begon bij het Savoy-hotel in Katwijk en ging via Noordwijkkerhout, De Zilk, Hillegom, Lisse tussen de kleurrijke bloembollenvelden naar Buitenkaag, waar de deelne mers bij restaurant De Hanepoel een lunch gebruikten. Via Wete- ringbrug, Leimuiden, Rijnsater- woude, Leiderdorp, Oegstgeest en Rijnsburg keerden de karretjes van Italiaanse makelij met hun trotse bezitters terug in Katwijk. Daar werd de vuurtoren aan de Boulevard beklommen en de au to's getooid met bloemenslingers (zie foto), die door leden van de speeltuinvereniging in de Zilk ge stoken waren. „Een hele mooie rit. We hebben veel lovende woorden gekregen", keek de Kat- wijkse mede-organisatrice Joke Barnhoorn terug op een geslaag de dag. De Nederlandse Fiat club, gevestigd in Dongen, orga niseert dit soort ritten zes keer per jaar. foto dick hooewoning Informatiedag over A4 ook in Hoogmade hoogmape In tegenstelling tot eerdere be richten is er op 24 april geen in formatiebijeenkomst over de Trajectnota/MER A4 in Leider dorp, maar in De Schuur in de Kerkstraat in Hoogmade. De bijeenkomst duurt van 16-21.30 uur. Leiderdorp is een dag eer der aan de beurt, op 23 april. Dan beantwoorden de deskun digen van rijkswaterstaat van 16-21.30 uur vragen van belang stellenden in het AC-restaurant aan de Persant Snoepweg. De eerste informatiebijeenkomst is morgen in het Cultureel Cen trum in Nieuwe Wetering. NOORDWUK KEES VAN DAM Reizigers van de ZWN interli- nerlijn 391 tussen Noordwijk, Katwijk en Den Haag kunnen het te veel betaalde interlinerta- rief waarschijnlijk terugvorde ren bij de vervoersmaatschappij Zuid West Nederland. Sommi gen krijgen hierdoor tot 100 gul den per maand terug. Deze mogelijkheid ontstaat door een uitspraak van minister Jorritsma van Verkeer en Water staat, die vindt dat de interliner- verbinding 391 niet aan de snel heids- en kwaliteitseisen vol doet. De minister bepaalde dat de tarieven nu dezelfde moeten zijn als die van de oude busver binding, lijn 95. Met terugwer kende kracht tot 3 november 1996 - de dag dat de interliner voor het eerst reed - kunnen reizingers hun claims indienen. Oegstgeestse auteur weet niet van ophouden oegstgeest kees van kuilenburg Aan het eind van het gesprek zegt Ans van der Heide-Kort, dat de krant wat meer positief nieuws zou moeten brengen. „Als ik vroeger een positief be richt in de krant las, probeerde ik achter het adres te komen van de man of vrouw over wie het ging. Dan stuurde ik hun een boekje met mijn spreuken. Als waardering", zegt de 82-jari- ge schrijfster uit Oegstgeest. „De laatste tijd stuur ik steeds minder boekjes op. Het wordt allemaal toch wat harder. Dat vind ik jammer." Op de productiviteit van de schrijfster heeft de verhardende maatschappij geen invloed. Ze heeft 26 boeken - romans, do cumentaire-romans en gedich ten - op haar naam staan en daarmee is de koek nog lang niet op. „Het gaat me nog steeds redelijk gemakkelijk af. Waarom zou je er dan mee stoppen? Bovendien heb ik er ook veel plezier in en leer ik nog dagelijks. Voordat ik over een onderwerp schrijf verdiep ik me in de materie. Dan kunnen ze me niet op het schrijven van onzin betrappen", vertelt me vrouw Van der Heide-Kort. De schrijfster - in 1915 in Oegstgeest geboren - woonde het grootste deel van haar jeugd in het voormalige Nederlands- Indië. In 1930 kwam zij terug naar Holland. Ze doorliep in Wageningen de middelbare school, volgde een opleiding in kraamzorg en werd vroed vrouw. De oorlog maakte haar het werken onmogelijk. Ze moest met haar gezin vluchten en al haar bezittingen gingen verloren. Uiteindelijk kwam zij weer in Oegstgeest terecht. Na de oorlog volgde ze een oplei ding als beroepskeuze-adviseur en studeerde psychologie. „Ik heb er niet mijn beroep van gemaakt, maar uiteraard heb ik er wel plezier van bij het schrijven", vertelt zij. Met schrijven begon ze pas op latere leeftijd. „Bij een van mijn kin deren manifesteerden zich pa- Ans van der Heide: graag wat mee positieve berichten in de krant. foto heNk bouwman ranormale verschijnselen. De ik in een boek beschreven. Het dat ik dat wel moest doen. Dat problemen die het kind, ouders was niet mijn bedoeling om het was het begin van mijn leven als en omgeving ondervinden heb uit te geven, maar mijn zoon zei schrijfster. Maar ik schreef al Rijnland onderzoekt verkeerssores leiderdorp judy nihof De stichting Rijnland Mobiel begint een onderzoek naar de verkeersproblemen op de Baanderij, het Verto-terrein en het Meubelplein in Lei derdorp. De drie bedrijfster reinen kampen in toenemen de mate met opstoppingen en parkeerproblemen. Het wordt daardoor steeds moei lijker om bij de bedrijven te komen. Bij het onderzoek richt Rijnland Mobiel zich met na me op het terugdringen van het woon-werkverkeer. De onderzoekers denken dat veel werknemers, al wonen ze nog zo dichtbij, met de auto naar het werk komen. In juli moet het onderzoek zijn afgerond. Rijnland Mobiel ontvouw de haar plannen onlangs op een bijeenkomst van de Lei- derdorpse Ondernemers Ver eniging (LOV). Dat er maat regelen genomen moeten worden op de bedrijfsterrei nen, daarover waren de aan wezigen het wel eens. Toch zetten sommige onderne mers grote vraagtekens bij het onderzoek. „De conclu sie bij veel van dit soort on derzoeken is dat het open baar vervoer naar een be drijfsterrein beter moet. Maar vaak zie je dat dat dan toch niet gebeurt. Wat heeft zo'n onderzoek dan voor zin", vroeg een ondernemer zich af. Volgens H. Knoop, die het onderzoek voor Rijnland Mo biel gaat doen, is verbetering van het openbaar vervoer lang niet de enige oplossing voor verkeersproblemen. Als voorbeeld geeft hij het inzet ten van een pendelbusje van station Leiden Centraal naar het Meubelplein op Tweede Paasdag. „Misschien moet je ook aan dat soort \dingen denken." Een andere ondernemer was bang dat de maatregelen om het verkeer terug te drin gen veel geld en tijd opslok ken. Knoop wuift dit weg. „Het bedrijf heeft er altijd baat bij als de bereikbaarheid beter wordt. Het kén zelfs geld opleveren. En het tijds- beslag om de maatregelen in te voeren is minimaal. Want Rijnland Mobiel geeft onder steuning en begeleiding." Dronken man (69) twee maal betrapt zoeterwoude-dorp vanaf mijn tiende alles op wat ik beleefde", zegt ze. Haar ervaringen in de oor logsjaren leverden een boeiend dagboek op, waarin Ans van der Heide-Kort dagelijkse voorval len beschrijft. Persoonlijk, maar zonder valse sentimenten, geeft ze een beeld van die belangrijke jaren in haar leven. „Dat zette ik gemakkelijk op papier, maar de stap om het ook uit te geven was niet zo simpel. Toch ben ik blij dat ik het heb gedaan." De schrijfster heeft geen idee hoeveel boeken er van haar zijn verkocht. „Daar wil ik me ook niet in verdiepen. Het leukste vind ik dat de bibliotheken aar dig hebben afgenomen. Dan krijg je een beetje het idee dat je werk aanslaat. Ook vind ik het leuk om reacties te krijgen. Vooral als ik merk dat het niet zomaar een losse opmerking is, maar dat mensen goed hebben gelezen." De onderwerpen komen ge makkelijk op haar weg. „Op een gegeven moment krijg ik een idee en dan ga ik me in dat on derwerp verdiepen. Zo heb ik een boek geschreven over ie mand met spierdystrofie. Vier maanden lang heb ik bijna da gelijks met hem gesproken. Een week nadat het boek uit was kreeg ik zelf afasie. Maar ik wist dat het weer goed kon komen en gelukkig is dat ook gebeurd." In de loop der jaren versche nen boeken over onderwerpen als incest, de politionele acties in voormalige Nederlands-In- dië, oud worden en sterven en eenzaamheid in Amsterdam. En ze schreef een groot aantal boekjes met spreuken. De boekjes met spreuken worden in eigen beheer uitge bracht. Dochter Amke maakt de tekeningen en schoonzoon Wim drukt ze. „Dat is zo leuk om te doen. Dan ben je met el kaar aan iets bezig. Die boekjes schrijf ik voor vrienden en be kenden. Én voor mensen die op positieve wijze in het nieuws komen." Een 69-jarige Zoeterwoudenaar is zaterdagavond tot twee maal toe door de politie aangehou den omdat hij met alcohol ach ter het stuur zat. De eerste keer werd hij aangetroffen toen hij rond 22 uur op de Verlaatweg reed. Omdat hij niet in staat was de blaasproef af te leggen, werd hij meegenomen naar het bureau voor een bloedproef. Daar werd zijn rijbewijs ingeno men en kreeg hij een rijverbod opgelegd voor twaalf uur. Een paar uur later werd de man echter opnieuw aangetrof fen terwijl hij een auto bestuur de. Hij kreeg opnieuw een pro ces-verbaal voor rijden onder invloed, plus een prent voor het negeren van een rijverbod en het rijden zonder rijbewijs. alphen aan den run De politie heeft zaterdagavond een 31-jarige Alphenaar aange houden, die verdacht wordt van het stelen van een fiets uit een tuin aan de Tolstraat en een trui van winkelpui aan het Thorbec- keplein. Getuigen waarschuw den de politie. voorschoten Een groep jongens van rond de zestien jaar heeft afgelopen za terdag een 14-jarig meisje uit Voorschoten aangerand. De groep, volgens de politie een mengeling van gabbers en 'ge wone' jongens, hield het meisje zaterdagavond rond 21.30 uur tegen aan het Frans Halsplant soen nabij de Vlietlandbrug. De groep dwong het meisje mee te gaan naar recreatiegebied Vliet landen waar zij werd gezoend en betast. Na een angstig uurtje liet de groep haar weer gaan. Van de groep ontbreekt elk spoor.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 11