Jong talent wil maar niet doorbreken Mode Clarisse ook voor grotere maten £)e krokodil is weer terug 09 MAANDAG 21 APRIL 1997 REDACTIE. CONNY VAN GELDER 0299-432171 Natuurlijk zijn er Nederlandse mo demerken die in het buitenland bekend zijn. Er werken talloze landgenoten in buitenlandse dienst. Toch slaagde er nooit ie mand in door te dringen tot de eredivisie van de confectiebranche. Ooit gaf modeontwerper Dik Brandsma in Parijs een show in een van de tenten die toen nog bij het Louvre stonden opgesteld. Alexander van Slobbe gaf vorig jaar nog een showtje in een zaaltje in de Marais. En er waren er nog een paar die het heel kleinschalig pro beerden in de Franse hoofdstad. Maar naamsbekendheid heeft dat nauwelijks opgeleverd. In de Jour nal du Textile, een Frans vakblad, komt in de lijst van de beste hon derd ontwerpers, gekozen door journalisten en detaillisten, niet één Nederlander voor. Dat is vreemd, omdat het in Ne derland stikt van het modetalent. Elk jaar, na de eindexamens, komt er weer ee,n aantal bij. Want ze vin den him weg wel. Ze werken als ontwerper bij Nederlandse of bui tenlandse bedrijven of zijn assis tent van beroemde ontwerpers. Maar echt beroemd is nog nie mand geworden. Aziz Bekkaoui, die vorig jaar de Eu ropese modeprijs won, mocht af gelopen zomer een voorshowtje geven bij Paco Rabanne en hij had succes. Wordt hij de eerste die echt naam gaat maken? „Het grote pro bleem voor de jonge mensen die het zelfstandig gaan proberen is nog altijd het produceren. Daar ko men ze altijd in de problemen", zegt Gerard Broekman, secretaris van de stichting Eigenwijze Mode. Al tien jaar probeert deze stichting, werkend met uitsluitend vrijwilli gers, jonge Nederlanders op weg te helpen. Met hier en daar redelijk succes, maar niet in Parijs en dat is nog steeds het hoogst bereik bare in de mode. „Ik denk dat hier ook een taak ligt voor de scholen. We hebben veel goede modescholen in Nederland, waar goede mensen vandaan ko men te veel misschien, maar dat is een ander verhaal. Het probleem is nog steeds dat ze niet leren hoe ze zelfstandig kunnen bestaan. Ik krijg soms vragen over hoe je BTW moet berekenen. Dat weten ze ge woon niet. Zo iemand staat op een beurs en krijgt een opdracht van Japanners, van een Engels waren huis, ik noem maar wat. Dan moe ten ze stoffen gaan inkopen, maar die moeten direct worden betaald. Waar moeten ze het laten produ ceren? In Azië, veel te ver weg voor kleine producties. Dan maar hier in Nederland en België, maar dat is duurder natuurlijk. Wat gaan ze re- kenen?-Vaak durven ze niet te veel te vragen omdat ze bang zijn dat het dan niet doorgaat. En als er wordt geleverd, duurt het soms een hele tijd voor ze hun geld krij gen." Er zijn meer oorzaken voor het niet doorbreken van al dat Nederlandse modetalent. Op de meeste scho len, vooral de academies, wordt veel tijd besteed aan creativiteit. Prachtig, maar daardoor denken sommigen na hun eindexamen dat ze kunst maken. Ze zijn niet bereid concessies te doen, willen hun ont werp niet veranderen om het ge schikter te maken voor de confec tie. Er is te weinig voorbereiding op het 'werkelijke' leven. Broekman: „Kijk naar België. De academie van Antwerpen levert ook veel talent af, maar de directri ce Linda Loppa brengt ze daar al vroeg bij hoe ze moeten produce ren. En zie het succes van de Bel gen. Niet alleen van de beroemde zes van Antwerpen, maar er is nu alweer een nieuwe generatie Bel gen die het goed doen." En dan is er natuurlijk de factor geld. In Nederland is er geen bank te vinden die een beginnende mo deontwerper een lening geeft. Af gestudeerde artsen, tandartsen en dierenartsen krijgen die wel, maar hoe moetje in vredesnaam als mo deontwerper beginnen? Er zijn er heel wat die het hebben gepro beerd, maar de meesten moesten het na een of twee jaar voor gezien houden en gingen failliet. Het klimaat in Nederland is nu eenmaal niet bepaald modevrien- delijk. Waarom krijgen jonge ont werpers bij voorbeeld geen steun van fabrikanten? Die zouden er zelf ook nog beter van kunnen worden. En van de overheid is helemaal niets te verwachten. Beurzen zijn volgens Broekman een belangrijk werkterrein voor de Stichting Eigenwijze Mode om jon ge ontwerpers te begeleiden. „Daar doen ze ervaring op en krijgen ze te horen wat er niet deugt aan hun collectie. Ze praten met andere mensen. Maar ze moeten het alle maal zelf betalen. Laatst vroeg ik bij bij de Economische Voorlich tingsdienst om een bijdrage. Ik heb niet eens antwoord gehad." Ook heeft hij kritiek op de Neder landse detaillisten, die volgens Broekman risicoloos te werk gaan. „Ze zijn niet creatief, durven niets. En dus weet de Nederlandse con sument ook niet van het bestaan van die modeontwerpers af." Toch verandert er wel iets. Zo heeft Marlies Dekkers, die vier jaar gele den de Bodyfashion Award won met haar opvallende lingerie-crea ties, inmiddels een eigen lijn bij Hunkemöller. En de confectie- brancheorganisatie Fenecon orga niseert sinds vorig jaar de Holland •Trend Parade, waar beginnende Marlies Dekkers, die vier jaar geleden de Bodyfashion Award won met haar opvallende lingeriecreaties, heeft inmiddels de eigen lijn 'Seduced' bij Hunke möller. foto opd modeontwerpers de kans krijgen hun collecties te tonen 'aan buiten landse modejournalisten. Ook neemt de Fenecon steeds meer Nederlandse ontwerpers mee naar buitenlandse evenementen. Het duidt erop dat er meer aandacht komt voor jonge ontwerpers,-voor al omdat daardoor het mode-aan bod, dat nu nog te veel van hetzelf de is, aantrekkelijker kan worden. Betaalbare en draagbare mode. Voor Clarisse, een van de weinige Nederlandse confectiefabrikanten, is dit nog steeds uitgangspunt. Clarisse houdt hiermee niet alleen rekening met kleine maten, maar ook met de dames met een maatje meer die zich willen kleden volgens de nieuwste modetrends. De collectie van Clarisse is inmiddels verkrijgbaar in meer dan negen honderd winkels in Nederland. De nieuwe collectie voor grotere maten presenteert Clarise onder het label 'Clarisse Plus'. Voor beide col lecties geldt deze zomer dat de kleren een jonge uit straling hebben met veel getailleerde blazers met rit sen, deelnaden en stiksels. De blazers worden gedra gen op soepelvallende korte rokjes, jurkjes of op broe ken met iets uitlopende pijpen. Bij de grotere maten zijn de rokjes en jurkjes overigens wat langer. Blouses zijn getailleerd of wijd en sportief van snit. Om het sportieve accent te benadrukken wordt ook hier ge bruikgemaakt van stiksels. Wat de kleuren betreft zijn zand, marine en ecru toon aangevend voor het voorjaar. Naarmate de zomer vor dert worden de kleuren feller: geel, groen en kobalt. Het label Rapido staat voor een uitgebreide collectie tricot. Er zijn shirts, dunne katoenen truien en T-shirts met opdruk en streepdessins. De collectie voor de grote maten volgt de Clarisse-lijn. Blazer met stretchbroek en shirt van Clarisse Plus en geruit jurkje met blazer van Clarisse. foto gpd Je hebt polo's van vijftien gul den, maar die van 129 gulden worden minstens zo goed ver kocht. Waarschijnlijk, omdat je er een krokodil bij krijgt: het logo van Lacoste dat druk bezig schijnt te zijn met een come back. Als we René de Jong en Sjaak van Wissen moeten gelo ven, komt er een run op de 'sportieve klassiekers' van het Franse sport- en vrijetijdsmerk. Recent openden zij de eerste Nederlandse Lacoste-winkel in Rotterdam-Hillegersberg. Be halve de overbekende polo's verkrijgbaar in maar liefst 36 kleuren worden sweatshirts, pullovers en shirts verkocht, maar ook pantalons in trendy ruitjes, schoenen, riemen, caps, parfum, sokken, paraplu's en horloges. „Sportief-modieuze kleding met een klassieke stijl staat weer volop in de belangstelling en daar past Lacoste helemaal bij," zegt De Jong die met zijn com pagnon tot dusverre alleen in sportzaken actief is geweest. In Italië, Spanje en Portugal is de belangstelling voor 'sportief, maar toch gekleed' onvermin derd groot, maar in Engeland en Amerika is sprake van een hype. Er is een boutique ge opend in Palm Beach 'die gaat als een raket'. In Nederland is Lacoste een tijdloos merk, maar begin jaren tachtig beleefde het de echte hoogtijdagen. Het dragen van verschillende polo's over elkaar bij voorkeur met de kraag omhoog was een aantal sei zoenen gemeengoed en de bij passende pols- en haarbanden waren niet aan te slepen. „Het aantal vervalsingen was niet bij te houden, maar de Europese wetgeving is inmiddels aardig aangescherpt," zegt De Jong, al merkt hij wel op dat 'wanneer je op zo'n grote schaal gekopieerd wordt, je er wél bijhoort'. Lacoste heeft wereldwijd 550 boutiques. In Nederland zou plaats zijn voor drie, plus een aantal 'corners' in andere be drijven. De Rotterdamse winkel heeft de Franse lijn in huis, al thans een gedeelte, want alleen in de zomer worden zeshon derd items aangeboden. Stan daard is de Lacoste-polo die er nog net zo uitziet als vroeger. De honderd procent katoenen truitjes hebben nog steeds de zelfde parelmoerknoopjes en dezelfde krokodil, alleen is het katoenen beest op de jacks ver vangen door een koperen. Bij de dames-polo's zie je wel degelijk verschillen. Die zijn ge- tailleerder, hebben een smallere hals en knopen aan de 'andere kant'. Een dergelijke diversiteit had naamgever René Lacoste, de Franse tennisser die in 1933 zijn eigen kledinglijn opzette, nooit kunnen voorzien. K B N A K N E R K N Anders Brandladder Citroenvla Crepe Diensttrap Eikel Endogamie Gaard Geheimtaal Gesepareerd Haksel Kampen Kanteel Kelner Knagen Koers Kruimelveger Leidsman Leverbaar Officieus Piste Plein Reisgenot Sectie Trapper Troebel Tussenkomst Vegetarier Vieren Vrijheidsbeeld OPGAVE OPLOSSING WOORDZOEKER In deze mengelmoes van letters zijn al de onderstaande woorden verstopt. Ze zijn te lezen van links naar rechts, van rechts naar links, van boven naar beneden of omgekeerd of schuin, enkele let ters worden dubbel gebruikt. Streep alle woorden door. De res terende letters vormen dan regel voor regel van boven naar bene den gelezen de oplossing van de ze puzzel. Horizontaal: 1. strip; 2. graat; 3. ka raf; 4. staart; 5. mango; 6. kozijn; 7. eikel; 8. bi zon; 9. pegel; 10. kar kas; 11. pioen; 12. ta bel; 13 stier; 14. kabel, Het citaat is van Jean de Boisson: ,,De mens be gint eerst daar, waarde natuurophoudt". TOM POES Heer Bommel en de Pikkin Ring Toen burgemeester Dickerdack de volgende morgen het politiebureau betrad trof een vreemd toneeltje zijn oog. De gang stond vol zakken en kisten en de dienstdoende agenten waren druk bezig met het inpajcken van koffers. „Wat betekent dit?" riep de magistraat uit. „Wat mankeert jul lie om aan de schoonmaak te gaan terwijl we tot over de oren in het werk zitten?" „Dit is geen schoonmaak," zei een brigadier somber. „Dit is een verhui zing. Nou, voor mij is de lol er af." De burgemeester luisterde niet verder. Hij spoedde zich naar de kamer van de commissaris die hij aantrof tussen fladderende dossiers en spinraggen. „Het is een rare wereld," sprak de heer Bas, al opruimende. „Men stopt het ene lek met het andere. Waar moet dat heen? Hoe kan men zo wer ken?" „Maar wat is er toch aan de hand?" riep de ander vol angstige voorge voelens. „Ik kom hier om overleg te plegen over de verlegde rivier en de zaak van Kolonel Puinkorn - en jij haalt stofnesten uit! Wat moet dat?" „Overplaatsing!" zei de politiechef, een papier omhooghoudend. „Een spoedbeslissing van het departe ment. De hele politiemacht van Rommeldam moet naar het vlek Leemsloot, wegens tekort aan perso neel aldaar. Maar ik neem dit niet zo maar, burgemeester! Ik ga naar de minister, want ik bied net zo lief mijn ontslag aan. Overplaatsing, terwijl ik bezig ben het net rond Bommel dicht te trekken 1 Nee, nu is voor mij de lol er af." H T WEE DOOR JAN VISSER Een jaar geleden heerste zomerse weelde in ons land. Op de 21ste april rapporteerde Bloemendaal 25,7 graad. Vanochtend leek het echter wel hartje winter rrJ' lichte tot matige vorst. In onze streken vroor het ruim 2 SB graden (Bloemendaal/Schiphol -2,7), meer landin waarts werd 5 tot 7 graden onder nul gemeten (Eerbeef^ -7,0). De verschillen van jaar tot jaar zijn opmerkelijk maar niet uniek. Dat geldt ook voor de lage temperaturen. In f 1991 vroor het namelijk nog wat harder. Op Schiphol werd toen op de 21ste -3,1 graad gemeten, in Overijss sneuvelde met -7,9 graad het landelijk decaderecord. De kou neemt deze week gelukkig af. Vooral na woens-1 dag lopen de temperaturen op naar meer normale waai den. Deze gunstige ontwikkeling heeft te maken metd afbraak van het blokkerende hogedrukgebied boven d Britse eilanden. Daardoor kan een westelijke stroming "ei zachtere en vochtige luchtmassa's naar het Noordzee gebied transporteren. Aan het einde van de week zijn de temperaturen in dez ri luchtmassa opgelopen toi 12-14 graden. Wel wordenc regenkansen groter doordat de westelijke stroming sta- ringen op sleeptouw neemt. De agrarische sector zal daar blij mee zijn want door de kou en de de droogte v, de laatste tijd is de groei van de gewassen zo goed als stil komen te staan. Voor morgen is een zone van hogs druk boven de Britse eilanden nog van belang. Na de passage van een zwak front met in de nacht en ochtend plaatselijk wat regen of een bui is het dinsdag overdag droog met nu en dan zon. De temperaturen lopen op to 11 graden. De wind is zwak tot matig uit noord tot noordoostelijke richting. Aan de kust kan het 's och tends eerst nog wat harder waaien. Dinsdagavond krimpt de wind naar het westen. KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Onbestendig met vooral in het westen enkele regen- of sneeuwbuien en eerst nog veel wind. Maxima iets onder nul in het noor den en bijna 10 graden bij Oslo. Zweden: Vrij veel wolken en vooral in het noorden en midden sneeuw, mogelijk ook re gen. De wind neemt af. Middagtemperatuur rond het vriespunt in het noor den en ongeveer 7 in het midden en zuiden. Denemarken: Veel bewolking en af en toe regen, Middagtempe ratuur ongeveer 8 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Afwisselend wolkenvelden en zon en hier en daar een bui. In Schotland kans op een sneeuw bui. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden, in Schotland frisser. België en Luxemburg: Perioden met zon. Vandaag ook enkele wolkenvelden, maar het blijft droog. Middagtemperatuur ongeveer 10 gra- Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en droog. Vrij koud met een stevige oostenwind en maxima van ongeveer 11 graden. Portugal: Wisselend' bewolkt en vooral vandaag enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra- Madeira: Aanhoudend wisselend met wolken, zon en een bui. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Spanje: Veranderlijk bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. In de loop van morgen van het noorden uit opklaringen en droog. Maxima van 15 in het noorden tot ruim boven de 20 in het zuiden. Canarische Eilanden: Geregeld zon, maar ook kans op een bui. Afnemende wind en maxima ongeveer 22 graden. Marokko: Westkust: wolkenvelden, ook af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. Het waait soms stevig. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. Tunesië: Nu en dan zon, ook veel wolken en een enkele regen- of onweersbui. Eerst nog veel wind. Middagtemperatuur iets bo ven de 20 graden. Zuid-Frankrijk: Koude noordoostenwind. Wel helder met geregeld zon en alleen op vandaag in het uiterste zuiden kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 15 gra den, bij Lyon een stuk frisser. Mallorca en Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en enkele, moge lijk zware, regen- of onweersbuien. Veel wind. Morgen klaart het wat op. Middag temperatuur ongeveer 18 graden. Italië: Zeer stormachtig met wind en (zware)re- gen- en onweersbuien. In de loop van morgen in het noorden rustiger en dro ger. Grote verschillen in temperatuur, zo tussen de 12 en 23 graden. Corsica en Sardinië: Bewolkt, buiig, soms onweer en erg veel wind. Morgen klaart het wat op. Middag temperatuur rond 19 graden. Malta: Zeer wisselvallig met (onweers)buien en wind. Maximumtemperatuur omstreeks 20 graden. Griekenland en Kreta: Van het westen uit bewolking en vooral in het noorden enkele buien. In het zui den meer zon en meest droog. Maxima ongeveer 25 graden, op Kreta morgen 30 graden. Turkije en Cyprus: Perioden met zon en meest droog. In het noordwesten grotere kans op buien. Maxima oplopend naar dicht bij de 25 graden, vlak bij zee iets lager. Duitsland: Perioden met zon en droog. Later op de vandaag en ook morgen in het uiterste noorden wolkenvelden en kans op wat regen Nogal koud met maxima rond de Afwisselend wolkenvelden en Op de meeste plaatsen droog, i. den wel kans op regen en sm. veel wind. Maxima dalend naar*: H 9 graden. Geregeld zon en meest droog. het noorden wolkenvelden en wat regen. Middagtemperatuurc 8 graden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en hier en daarv of sneeuw. Middagtemperatuu veer 7 graden. Hongarije: Veel bewolking en hier en das gen. Middagtemperatuu graden. Zwitserland: Naar het zuiden wegtrekkende bewol king en droog. Vooral morgen geregeld zon. In de hoge bergen erg veel wind. Middagtemperatuur ongeveer 12 gra den, morgen veel frisser. Oostenrijk: DINSDAG 22 APRIL 1997 Zon- en maanstanden 06.28 Zon onder Maan op 20.27 Maan ondi Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.31 16.45 04.04" Laag 00.24« 12.24 00.05' Weerrapporten 21 april 08 uur: station weer wind Amsterdam onbew. zzol De Bilt Deélen zo 1 Eelde zw2 9 ws.O Den Helder half bew z3 nnol ws 0 8 ol licht bew nw8 licht bew. w.s 0 licht bew. nl Berlijn n3 15 9 Cyprus Frankfurt no 2 half bew ono9 Helsinki Zwaar bew. ver 1 licht bew w.s. 0 Klagenfurt mistbanken w.s. 0 half bew wö licht bew. n6 2 Lissabon licht bew. Locarno 10- 8 Madrid no 3 1? Malaga licht bew. 18 half bew. no 10 zwaar bew. München half bew. o3 Nice Oslo half bew nol Parijs Praag Rome regen o3 Split regen o4 Stockholm 8 Warschau onbew n 3 Wenen onbew. n6 Zürich ono5 Bangkok half bew zo 2 Buenos Aires Casablanca zzv/5 Johannesburg licht bew ws.O Los Angeles New Orleans licht bew. zzo3 New York onbew. nvv5 Tel Aviv zzw7 z3 Toronto half bew. zo 9 Vancouver onbew zzw2

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 10