Een beter milieu, ook in de tuin Tuinieren Het zaaien van eenjarige planten Vraag en antwoord Zuurstofplanten Goudvissen a (hebbers van planten vinden a9! lien één van de opwindend- janveitjes. Het lijkt elke keer er een wonder: je stopt een lein, onaanzienlijk zaadje Jje grond, er komen kleine (|8 jnblaadjes uit na verloop van Om het moeilijk te maken, en die in niets op het eigen- e blad. dat komt iets later en li zijn we meestal aan verspe- 0$ ii toe. Nog een paar weken en ene zaadje bezorgt ons een bloeiende plant. Toegegeven, zelf zaaien is jen karwei voor (hebbers van de nfectie-planten in dit seizoen eral te koop zijn. hebben vaak Hojoeite met 'aan- ji' omdat ze in sen met veel Detlclit en op een rrm edingsbodem J11'! {t veel planten- 3,'j st opgejaagd - maar wie zelf inig tijd heeft n het ermee ien. De echte lief- J~n bbers zaaien zelf nu is het de bes- tijd ervoor. We Jf nnen nu zowel - men als buiten *fajen, al hadden we binnen al tijd geleden kunnen begin- Maar mijn ervaring is dat dat gedoe op de vensterbank, !t licht van één kant, al gauw heefgegroeide planten ople- tt Zaaien we nu binnen dan nnen de piepkleine planten I el, na opkomst overdag naar iten. Ze blijven dan compact zijn toch nog sneller dan het lil dat we ter plaatse zaaien. laatse zaaien is voor nmige planten geen overho ud je luxe. Ze kunnen er niet te- aom verplant of verspeend te len omdat ze penwortels ten. Alle papaverachtigen ren hiertoe, ook het leuke apmutsje. Al deze planten lien we op een geschikte plek ide tuin, daar waar ze mogen GREET BUCHNER blijven staan. Eerst de grond goed gelijk maken, dan hele fij ne aarde erop. Dan zaaien, zo dat de zaden royaal ver van el kaar komen. Daarna door een zeef weer hele fijne aarde en tot slot een natte dweil of iets van dien aard erop. Vastzetten met houtjes, nat houden en na een week geregeld kijken of er al klein spul komt. Staan de plan ten te dicht op elkaar, dan uit dunnen. Zelf probeer ik steeds om de uitgedunde kleintjes toch nog te verplanten en soms lukt het. Uiteraard moet een natte doek meteen weg als er kiemblaadjes ko men! Er zijn ook veel eenjarige planten die we buiten op een beschut plekje vóór kunnen zaaien. Dat doen we op dezelfde manier als reeds be schreven, maar nu zaaien we op rijtjes. Pas als de planten groot genoeg zijn om verspeend te worden gaan ze naar een ander kweekbed om tot slot op de be stemde plaats te ko men. Binnen zaaien is bijna nood zakelijk als we zelf leeuwenbek jes willen kweken. Die hebben de eigenaardigheid dat ze het best Idemen zonder grond over het zaad. Dat is buiten vrijwel niet te doen. Voor leeuwenbek jes en alle planten die we bin nen zaaien, geldt dat er meer kans is op 'smet' bij het zaaien op de vensterbank. Willen we deze aandoening, die door schimmel wordt veroorzaakt, voorkomen, dan moeten we on ze zaaigrond ontsmetten. In de oven gedurende een uur bij 100 graden of, zoals mijn grootmoe der zei: 'Tot de aardappel die je erin verstopt, gaar is'. Je kunt ook een tablet superol in een li ter water oplossen en daarmee de zaaigrond vooraf begieten. W ILLUSTRATIE HAN VAN DER VEN Dan weer zaaien, afdekken met fijne grond, behalve bij de leeu wenbek. Glasplaat over de pot of bakje en kijken wat er komt. Verspenen pas als er na het kiemblad minstens twee andere blaadjes zichtbaar zijn. Nadat de verspeende planten goed aan de groei zijn, worden ze langzaam afgehard: overdag buiten, 's nachts binnen. Tot slot mogen ze de tuin in en dan blijkt dat het zaaien binnen al tijd net iets eerder bloeiende planten oplevert dan zaaien buiten. Een eigen tuin, je eigen stukje natuur, daarover heeft iedereen zijn dromen. De één leeft zich uit op een klein balkon, de an der maakt werk van een vrolijke stadstuin. Sommigen smeden grootse plannen voor een groe ne oase in een nieuwbouwwijk en weer anderen springen re gelmatig op de fiets om de sla of tomaten in de volkstuin te be gieten. Voor groenliefhebbers heeft het ministerie van Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu beheer een brochure gemaakt waarin 51 tuintips zijn gebun deld. Onder het motto: 'Haal de natuur in je tuin'. Achterliggen de gedachte is dat wat je ook doet in de tuin, het plezier dat beleefd wordt aan het groen nog leuker kan worden als er milieuvriendelijk gewerkt wordt. De brochure geeft goede raad voor beginners, maar ook doorgewinterde tuinmannen en -vrouwen kunnen er minder voor de hand liggende tips in vinden die het tuinieren na tuurlijker maken. Er zijn vanzelfsprekend enkele vuistregels die de grondslag vor men voor het welslagen van het werk. Voordat een tuin wordt aangelegd, moeten we natuur lijk weten welke grondsoort we onder de voeten hebben en hoe het lapje grond ligt ten opzichte van zon en wind. De natuur heeft haar eigen tempo. Plan ten, bloemen, heesters en bo men moeten groeien en daar is tijd voor nodig. Het milieu kan op vele manie ren geholpen worden. Dat blijkt uit de tips die het ministerie geeft. De brochure geeft verder een aantal titels van boeken over milieuvriendelijk tuinieren, in formatie over bezoekerscentra en manieren om vogels in de tuin te lokken. Meer over de brochure komt u te weten door te bellen met de informatielijn van de gezamenlijke ministe ries, telefoon 0800-8051 (gratis). Doen, want een beter milieu begint bij jezelf en in je tuin. Een tuin, ook een milieuvrien delijke, is afhankelijk van on derhoud. Maar zonder een goed ontwerp is het moeilijk om een aantrekkelijk stuk natuur te ma ken. Daarvoor kunnen we te ra de gaan in talloze handboeken, die nog steeds met grote regel maat verschijnen. Een kleine tuin heeft een fijn haagje nodig, een grote kan afgezet worden met hagen die grover zijn. Uit geverij Tirion heeft aan hagen een apart boekje gewijd. Met veel praktische informatie. In een zelfde uitvoering is er ook een boekje over minivijvers. Ideeën voor een waterwereld in schalen, kuipen en bakken. Bei de boekjes kosten 24,50 gulden per stuk. Dezelfde uitgever heeft een nieuw boek van Nederlands beroemde tuinman Rob Verlin den op de markt gebracht. Het Woontuinboek beschrijft de mogelijkheden van serres, dak en balkontuinen, maar ook de gewone tuin komt aan bod. Groene buitenkamers, daar gaat het om in dit boek. De inrich ting ervan wordt stap-voor-stap en met behulp van veel illustra ties getoond. Dit boek kost 49,50 gulden. Duizend planten, gerangschikt naar kleur en seizoen, zijn te vinden in Terra's Gids voor de planten op terras en balkon. Tuinieren in potten is tuinieren voor iedereen. Het kleinste bal kon en de grootste tuin kunnen verfraaid worden met potten en bakken. Prijs: 49,90 gulden. Tenslotte een praktisch boek over het moeilijke onderwerp snoeien. Terra's Handboek snoeien leiden behandelt echt alles wat er op dit gebied te we ten valt op een eenvoudige en duidelijke manier. zaaien, meldt dat zij al jaren la- inval, bleken de opgekomen Er komen steeds meer boeken thyrus half maart in de volle zaailingen het wonderwel ge- over planten en tuinen. Door grond zaait. Uiteraard elk jaar daan te hebben. Doen dus bui- gaans afschuwelijk groot van op een andere plaats en in diep ten zaaien. Scheelt werk en risi- formaat, zo dat ze niet in de losgemaakte grond. Zelfs dit co bij verplanten! boekenkast passen, maar wel jaar, na de plotselinge koude- met prachtige afbeeldingen van voor in de vijver - set met 6 planten 39M in 3 soorten - -|Q95 voor p m T r (4-6 cm) 15 stuks 10," Tec™™-®™6iasópoort,N)' HÉT ADRES VOOR UW TUINVIJVER bloem en plant. Alleen is mijn ervaring dat de fraaiste kleuren foto niet op kan tegen een con frontatie met de plant in het 'echt'. Daarom kan ik de trouwe lezers van deze rubriek niet vaak genoeg aanraden om zelf te gaan kijken op kwekerijen, in modeltuinen, bij tuincentra. Dan ziet men hoe een plant er uitziet. Zeer goede en gedegen informatie daarbij is dan mee genomen en die kan men onder andere ook krijgen in modeltui nen. Een ervan is die van Mien Ruys in Dedemsvaart. Deze tuinen zijn vanaf 1 april weer open en toegankelijk voor het publiek tegen entreeprijs. HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Pikkin Ring Heer Bommel verschoof wat in zijn kussens en terwijl een gemaakt glim lachje zijn gelaat ontsierde blies hij een grote rookwolk uit. „Soms", zo sprak hij, „denkt men dat ik een suk kel ben. Vandaag heeft een jonge blaag mij met opa aangesproken. Maar men Vergist zich lelijk; ik weet wat er te koop is." „Hier was ik bang voor", zei Tom Poes somber. „De Pikkin-ring heeft u in zijn macht gekregen - en wanneer u zo denkt, kan ik u niet helpen. Maar pas op, dit loopt slecht af. Door uw houding is het een roofring, heer Ollie!" Met deze woorden keerde hij zich om en liep naar deur. „Je bent niet met de tijd meegegaan! riep heer Ollie opstaande. „Je leest geen kranten en je kent de eisen des tijds niet. Ben jij een jonge vriend? Bah!" Tom Poes haalde de schouders op; hij vqrliet het vertrek en heer Bommel bleef alleen achter. Achter hem knapte de haard en buiten sui zelde de wind over de moddervlakte die het huis omringde. „Bah", mompelde hij tot zichzelf, „dat noemt zich jong! Wat moet er van hem terecht komen zonder mijn wijze lessen? Nee, vandaag de dag komt men er alleen wanneer men een gehard volwassene is, die weet wat hem in deze maatschappij te doen staat. Als iemand begrijpt wat ik bedoel!" Heer Ollie zuchtte, toen ging hij weer zitten en keek broe dend rond. „Nu eens kijken", prevel de hij. „Dit loopt slecht af; zei Tom Poes. Waarom? Waar schuilt het ge vaar? Bij de politie natuurlijk. Bij de overheid!" Hij glimlachte listig. „Goed", hernam hij, „ik benijd dege ne die de politie benoemt. Als ik in zijn plaats was..." H W DOOR JAN VISSER Even was er de laatste dagen wat hoop dat het kwik ons in het weekeinde wat aangenamer zou verpozen. Daar komt evenwel niets van terecht want de Atlantisch-Britse hogedrukblokkade, waar storingen omheen trekken of onderdoor gaan, versterkt zich. Het gevolg is dat met een aantrekkende noordoosten wind koude lucht vanuit Scandinavië naar ons land stroomt. Vanmiddag houden de thermometers het bij een graad of 10 voor gezien. Gevoelsmatig doet het kouder aan omdat de wind matig tot vrij krachtig is. De lucht is wel vrij droog waardoor er naast bewolking ook geregeld zon zal zijn. Morgén is de temperatuur mogelijk nog wat lager (9 graden) maar de wind neemt af. Op plekjes uit de wind is het dan goed toeven temeer daar de zon vrijwel de hele dag schijnt. De ko mende nacht en gedurende de nacht van zondag op maandag kan het met name aan het aardoppervlak licht vriezen. Na het weekeinde blijft het koud (maximumtemperaturen rond 10 graden) en doordat de invloed van het hogedrukgebied af neemt kunnen storingen weer meer vat krijgen op het weer beeld. Ze veroorzaken bewolking, maar óf en in welke mate daar regen uit valt is nu nog niet te zeggen. Een wolkenband, behorend bij een storingsgebied boven de Oostzee, trok gisteren overdag over onze streken. Uit het wol kendek viel wat motregen. In de loop van de middag bereikten opklaringen, die zich al eerder deden gelden boven het noord oosten van het land, onze streken. De temperaturen konden toen nog stijgen tot 10-11 graden. Op een vraag van een lezer uit Lisse wat het begrip relatieve luchtvochtigheid betekent het volgende antwoord. Lucht kan slechts een bepaalde hoeveelheid waterdamp bevatten. Wan neer verzadiging optreedt vind condensatie plaats. De hoe veelheid waterdamp is onder meer afhankelijk van de tempe ratuur. Bij een hoge temperatuur kan er in een kilogram lucht meer waterdamp dan bij een lage. De verhouding tussen de hoeveelheid waterdamp die de lucht bevat en die de lucht maximaal zou kunnen opslaan noemt men de relatieve lucht vochtigheid. EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Noorwegen: Langs de westkust wolken velden en winterse buien. Elders droog en meer zon, vooral rond Oslo Maxima uiteenlopend van rond het vriespunt in het noorden tot een graad of 9 in het zuiden Zweden: Wolkenvelden en vooral in het oosten eerst nog win terse buien. Met name m het noorden ook zon. Mid- dagtemperatuur van rond het vriespunt in het noor den tot ongeveer 7 in het midden en zuiden. Denemarken: Naast enkele wolkenvel den ook zonnige perioden. Vrijwel overal droog. Mid- dagtemperatuur rond 8 graden Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flink wat zon maar in het noorden en oosten soms ook wolkenvelden. In de nacht en ochtend plaatselijk mist en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden, langs de Noordzee kust veelal wat frisser. België en Luxemburg: Geregeld zon maar zaterdag eerst nog wolkenvelden. Droog. Vrij fris: middag- temperatuur omstreeks 10 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Flinke zonnige perioden maar in de oos telijke departementen ook wolkenvel den. Droog. Zaterdag maxima van 13 graden in de Elzas tot 18 in de. Vendee. Zondag kouder met een aantrekkende oostenwind en lagere maxima. Portugal: Wisselend bewolkt en een aantal buien, ook met onweer. Middagtemperatuur omstreeks 17 graden Madeira: Wisselend bewolkt. Zaterdag waar schijnlijk droog, zondag kans op een re gen- of onweersbui. Middagtemperatuur iets dalend tot ongeveer 18 graden. Spanje: Van tijd tot tijd buien, ook met onweer en hier en daar flink wat neerslag. Soms ook zon. Zaterdag maxima rond 20 gra den, zondag op veel plaatsen net iets la ger Canarische Eilanden: Perioden met zon en eerst nog kans op een bui Iets lagere maxima, zondag rond 22 graden. Marokko: Westkust: veel bewolking en buien, ook met onweer en vooral zaterdag hier en daar veel neerslag. Middagtemperatuur dalend tot ongeveer 17 graden op zon- Polen: Meest bewolkt en af en toe regen of sneeuw. Koud met op veel plaatsen maxima rond 5 graden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en nu dan regen, later misschien ook sneeuw. Middagtempera tuur op zaterdag nog rond 11 graden, zondag een stuk lager. Hongarije: Zaterdag misschien nog zon en maxima nog rond 15 graden Later meer bewol king en toenemende kans op regen. Zondag ook lagere maxima. ZONDAG 20 APRIL 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.32 Zon onder 20.44 Maan op 18.16 Maan onder05.46 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 03,29. 15.39 03.02 15.12 Laag 11.14* 23.44 10.55 23.25 Tunesië: Perioden met zon en vooral zondag later op de dag een toenemende kans op en kele buien Middagtemperatuur om streeks 20 graden station weer Zuid-Frankrijk: In het uiterste zuiden enkele regen- en Amsterdam licht onweersbuien Naar het noorden toe De Bilt licht flink wat zon, droog en een stevige oos- Deelen waai tenwind. Middagtemperatuur omstreeks 17 graden. Mallorcaen Ibiza: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweerstbuien. Middagtemperatuur vhssinaen waar" op zaterdag rond 21 graden, zondag iets Maastricht waar lager. Aberdeen waar Italië: Athene hall be In het noorden zonnige perioden en Barcelona waar droog. In het midden en zuiden meer Berlijn regen bewolking en van tijd tot tijd regen-en Boedapest lichtb onweersbuien. Lichte stijging van tem- Bordeaux hall bt peratuur; zondag maxima rond 19 gra- MAANDAG 21 APRIL 1997 Zon- en maanstanden Zon op 06.30 Zon onder 20.46 Maan op 19.21 Maan onder06.09 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.06. 16.16 03.39 15.49 Laag 11 44 .-- 11.25 :-.-J Weerrapporten 18 april 20 u Eindhoven Den Helder Rotterdam Corsica en Sardinië: Meest bewolkt en buien, soms met on weer. Middagtemperatuur rond 19 gra- Malta: Zaterdag regen- en onweersbuien Zon dag meer zon en waarschijnlijk droog. Maximumtemperatuur omstreeks 20 graden. Griekenland en Kreta: Zaterdag van het westen uit buien, ook met onweer. Zondag overwegend droog en geleidelijk meer zon. Stijging van temperatuur; zondag maxima-rond 20 graden Turkije en Cyprus: Perioden met zon en vooral langs de Turkse westkust kans op enkele buien, mogelijk met onweer Iets hogere tem peratuur, zondag maxima ongeveer 17 graden Duitsland: Soms zon. soms wolkenvelden en vooral in het zuiden kans op wat regen of sneeuw Vooral zondag nogal koud met maxima tussen 5 en 12 graden. Zwitserland: Vooral in het zuiden en westen zonnige perioden. In het noorden en oosten ge leidelijk meer bewolking en later mis schien wat regen of sneeuw Middag temperatuur ongeveer 15 graden Oostenrijk: Van het noorden uit toenemende bewol king en later ook regen of sneeuw. In het zuiden vrijwel droog en eerst nog zon. Zaterdag maxima rond 13 graden; zon dag met uitzondering van het westen veel kouder. Dublin Frankfurt Genève onbew. onbew. Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg half bew Madrid half bew half bew motregen half bew regenbui Split Stockholm Warschau Wenen Zurich onbew Buenos Aires licht bew Casablanca half bew. Johannesburg onbew. Los Angeles onbew New Orleans onbew New York regen TelAvu io 1 16 -1 0.0 22 16 0.0 20 13 2.0 18 -2 0.0 19 11 3.0 23 15 0.0 17 12 20.0 15 14 0.1 nnw5 15 0 0.1 Tokyo Vancouver half tx 15 4 0.4 15 -3 0.0 37 26 0.0 21 15 0.0 21 12 00 26 19 0.0 18 15 0.0 18 11 0.0 8 3 0.0 24 10 0.0 22 11 00 7 -1 0.0 17 14 3.0 10 5 0.0 'n moeilijke vraag van me- ouvv L. Gerbehij uit Haarlem. jdens een cursus tuinieren eeg ze het advies om de jushaag aan de onderkant in- m pingen te geven. In de stam- e letjes uiteraard, om de taxus Uf lar te dwingen tot vorming 2! in nieuwe takken. Een andere - «kundige heeft haar dit des- vraagd afgeraden en nu wordt n geacht een Salomonsoordeel geven. Een en ander uiter- is ird omdat de haag aan de on- -1? irkant kaal is. Nu weet ik uit varing dat Taxus de conifeer j uitstek is die zich laat snoei- 1 en knippen en dwingen tot oei op plaatsen waar wij dat m snsen. Elke andere conifeer iu alleen negatief reageren op m -7 dit advies, maar bij de taxus maak je - naar mijn oordeel - een kans op hergroei. Dus zou ik een deel van de haag voor zien van inkepingen en een an der deel niet. Na verloop van een jaar blijkt of er hergroei komt aan de onderkant. In bei de gevallen verdient het aanbe-, veling om de haag aan de bo venkant iets in te korten. Graag zou ik willen weten of het lukt met die inkepingen. Ik heb er nog nooit van gehoord, maar het lijkt me een redelijk advies. Leuk bericht waar we wat aan hebben komt van mevrouw R. van Bohemen in Noordwijk. Als reactie op mijn advies om lathyrus binnenshuis vóór te OPLOSSING KRUISWOORDRAADSEL N 1' iPGAVE it ITAAT I leep op elke regel de letters II die samen het woord vor- a en dat overeenkomt met de 4f ischrijving. De resterende let- Kvormen van boven naar be- ton en van links naar rechts 31 citaat. jj «iiontaal: - beeldverhaal; 2. visbeen; 3. P i'elfles; 4. deel v.e. dier; 5. tro- ,it sche vrucht; 6. raamwerk om Endeur of venster; 7. boom- *cht; 8. Noordamerikaans f0 lr|d;9. ijskegel; 10. vleesloos I Jbeente; 11. boerenroos; 12. t Pt; 13. mannelijk dier; 14. dik- fstaaldraad. A/0£/, /AC MORT Z&SG&AS/AC xS4vV FKfZ. OA/OSR /MDRL/AC l/AA/ WAT-/R &RÜAAA/ HRRTT.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 9