Labour wil Union Jack op Schotse kilt Ook Blair zit met Iers probleem Buitenland Groot-Brittannië staat aan de vooravond van verkiezingen, misschien wel de belangrijkste in jaren. Het lijkt erop dat de Conservatieven, inmiddels bijna vergroeid met het pluche, op 1 mei voor het eerst sinds 1979 het onderspit zullen delven tegen het onherkenbaar veranderde Labour. Van de nieuwe Britse regering zal veel afhangen. Doet het land mee aan de Europese Monetaire Unie en de eenheidsmunt euro? Blijft het een paradijs voor het 'harde' kapitalisme. Of gaat Groot-Brittannië onder een Labour-regering ook sociaal meer in de pas lopen? En hoe zal het lopen met de Schotse drang naar zelfstandigheid en het schijnbaar onoplosbare Noord-Ierse probleem? Correspondent HANS GELEIJNSE in Londen schetst in een reeks verhalen de belangrijkste ontwikkelingen. Vandaag deel twee: het Verenigd Koninkrijk kreunt in zijn voegen. Over Noord-Ierse ellende en Schotse zelfstandigheidsdrang. ^Kj/ne van de vier grote partijen die in Schotland om ifn g111181 van kiezers vechten, willen de vijf mil- ge, >n Schotten een eigen parlement schenken. Het 28 bouw is er ook al: de Old Royal High School in het ntrum van Edinburgh. Maar daarmee houdt de isgezindheid op. Schotse nationalisten, verenigd in de Scottish Na- inal Party (SNP)zien dat parlement als het visite- )-4 artje van een geheel onafhankelijk Schotland. hotse onafhankelijkheid wordt echter niet geslikt fl or Labour en de Liberaal-Democraten. Zij willen p( itverder gaan dan beperkte autonomie, met een 46] rlement dat niet meer is dan een filiaal van het ndense hoofdkantoor in Westminster. Conservatieven is zelfs dit flauwe aftreksel van f: hte onafhankelijkheid een doom in het oog. Zij orspellen dat de komst van welk Schots parlement n ook het einde zal betekenen van het Verenigd jjjj ininkrijk. De onafhankelijkheid van Schodand is 27j armee, en niet voor het eerst, een van de hoofd- ema's bij Britse verkiezingen. ac' eorge Robertson, de man die het in Schotland een etje voor het zeggen krijgt als Tony Blair de verkie- ïgen wint, trekt de mondhoeken smalend omlaag. jv: Vat nou onafhankelijkheid. Dat betekent gedoe met aggen, volksliederen, postzegels en misschien zelfs ri grenscontroles. Denk je nou echt dat de grote eerderheid van de mensen dat wil? Welnee." 5ur bours schaduwminister voor Schotland ziet een fe- •21 raai Europa niet zitten, maar een federaal Verenigd oninkrijk blijkt andere koek. ,,De Duitse staat is zo Jgezet, Italië gaat ook in die richting, Catalonië en 'A iskenland zijn gebieden met een maximale autono- ie in Spanje. Er is geen enkele reden om in het Ver- Wi iigd Koninkrijk niet voor soortgelijke modellen te :n", zegt Robertson. 09 npaar honderd kilometer van Labours hoofdkwar- 2 si trin een immigrantenwijk van Glasgow wordt om in uitspraak hard gelachen.Labour is niet te ver- !,v luwen", zegt SNP-Lagerhuiskandidaat Brian Adam rJh we hem op een zaterdagmiddag vergezellen tij- ikfi ins het 'canvassen' in Middlefield, de armste wijk i9 in Aberdeen. ,,Ze hebben ons in het verleden verra- in en dat wordt nu nog een graadje erger, want ze niï jnó zo benauwd om met gepraat over Schotse on- hankelijkheid de keurige Engelse middenklassers in gr [gordijnen te jagen", zegt hij. -Si it de SNP een fikse ploeg in Middlefield langs de uren stuurt is geen toeval. Dit is een wijk van loon- iven en uitkeringstrekkers, waar de sociale ellende V(J n de gezichten druipt. Drugsbendes, graffiti, ver- Ijij larloosde goedkope huurwoningen, permanente irenruzies; wie in Middlefield terechtkomt wil er zo I iel mogelijk weer weg. „Dit zijn de mensen die zich Ij de steek gelaten voelen door New Labour. Die par- is zover naar rechts opgeschoven, dat zij zich er etmeer thuis voelen", zegt Adam. S aar Adam doet geen echte pogingen om de SNP als As alternatief voor Labour aan te prijzen. „Ik stem L ibour", zegt een man in versleten t-shirt als weer Ma verveloze deur openzwaait en met dezelfde vaart Bchtklapt. ■bontgaan deze kiezer niet alleen het puur Schotse a raar ook linkse karakter van de SNP-propaganda. I ègmet de kernenergie in Schotland, zegt het ver In de armste wijk van Aberdeen, Middlefield, stemmen de kiezingsmanifest. En nadrukkelijk wordt vermeld dat de hogere inkomens de grens wordt gelegd bij 26.000 pond, rond 65.000 gulden 'iets meer belas ting' moeten gaan betalen om de belastingdruk voor de lagerbetaalden te verlichten. „Wij Schotten zijn wat linkser dan Engelsen, van nature meer geneigd tot sociale rechtvaadigheid", legt Adam uit. Een bewering die de waarheid niet helemaal dekt. De Schotten zijn door hun geschiedenis heen een volk van ruziemakers geweest, die elkaar geregeld de her sens insloegen. Het enige wat hen soms verenigde was de haat tegen Engeland. Maar ook die was nogal dubbel. Nadat de Schotten en Engelsen in 1707 hun parlementen bij verdrag verenigden, verlieten mas sa's Schotten hun verpauperde land om in Engeland de kost te verdienen. Liefde Maar net als met de Ieren hebben de Engelsen nooit de liefde van de Schotten kunnen winnen, ook al kwamen velen van hen op vooraanstaande maat schappelijke posities terecht. Neem de huidige hoofdredacteur van het Engelse dagblad The Inde pendent, de Schot Andrew Marr. Hij beschrijft zich zelf als 'Schots patriot, officieel een Brit en een onpa triottische Europeaan'. Marr is een van degenen die absoluut niet begrijpt, waarom de notabene in Edinburgh geboren Labour- meeste Schotten op Labour. foto cpd leider Tony Blair omstandig moest verklaren dat hij als Brits parlementslid nooit kan instemmen met een Schots parlement dat evenveel over Schotland heeft te zeggen als Westminster over Engeland. Ook al wij zen de opiniepeilingen uit dat een meerderheid van de Schotten de totale SNP-onafhankelijkheid afwijst, de ergernis over een Labour-leider die de Schotten een parlement met de bevoegdheden van een dorps raad wil aansmeren is groot. Het zijn toch allemaal halfbakken plannen, die scha duwminister Robertson in Glasgow samen met de Li beraal-Democraten met Schodand heeft. Het heeft er alle schijn van dat hij die zonder enig enthousiasme aan de kiezers presenteert. Eerst was kiezen voor een Labour-regering automatisch een stem voor een Schots parlement. Daarna besloot zijn partij om, eenmaal aan de macht, een referendum te houden over de wenselijkheid van dat parlement. Maar welke Schot gaat nou 'ja' zeggen tegen een parlement dat er straks misschien voor gaat zorgen dat hij maxi maal drie procent meer belasting gaat betalen dan een Engelsman? Oneerlijkheid De 65-jarige John Porter, de Conservatieve kandidaat voor het agrarische kiesdistrict Gordon ten noorden van Aberdeen, ergert zich geweldig aan de listen en lagen van zijn politieke tegenstanders. Zijn partij is De SNP voert campagne in Aberdeen. foto gpd tenminste consequent tegen elke vorm van Schotse onafhankelijkheid, zegt hij, gemakshalve even verge tend dat de Tories in de jaren zeventig wel voor een Schotse Assemblee waren. Terwijl hij zijn auto voorzichtig door de Schotse re gen stuurt, pakt hij uit over de 'oneerlijkheid' van de SNP. „Ze zijn tegen het Britse parlement, tegen het Schotse parlement dat Labour voorstelt, maar ze doen wel aan alle verkiezingen voor die parlementen mee. Dat is hun tactiek om uiteindelijk totale onaf hankelijkheid in de wacht te slepen." Voor één keer is SNP'er Adam het met een Conserva tief eens. Een kilt in de kleuren van de Union Jack mag in het gedachtengoed van de SNP niet meer zijn dan een doodordinaire rok, het gaat uiteindelijk om het tartan-hart van de drager. „We zouden wel gek zijn als we ons isoleerden door elke stap op weg naar onafhankelijkheid te boycotten omdat die niet meteen ons uiteindelijke doel realiseert." Adam is een realist. De SNP mag dan de tweede par tij in Schotland zijn, maar ze beschikt slechts over vier Lagerhuiszetels. Als de opiniepeilingen en de bij eerdere gemeenteraadsverkiezingen gezette trend juist zijn, worden dat er veel meer. Maar de kans dat de SNP de achterstand van bijna 30 procent op La bour dat op ruim 50 procent van de Schotse stem men kan reken inloopt is gering. Als het op stemmen aankomt zijn de Schotten name lijk aanzienlijk minder radicaal dan de SNP zou wil len. In 1979 was er slechts een meerderheid van 2,1 procent bij een referendum over zelfbestuur. Dat de autonomie er toen niet doorkwam, kan overigens ook op het conto van Labour worden geschreven: een socialistisch Lagerhuislid kwam op het laatste moment met het onmiddellijk aangenomen voorstel om de Labour-wet die Schotland zellhestuur zou ge ven, alleen van kracht te laten worden als meer dan 40 procent van het electoraat 'ja' zou zeggen. Zorgen Tory John Porter heeft andere zorgen aan zijn hoofd. De Conservatieven dreigen in Schotland van het po litieke toneel te worden gevaagd. Hij is ook zijn te genstanders geven dat toe één van de weinige To ries die op basis van persoonlijke populariteit een goede kans maakt om voor zijn partij een Lagerhuis zetel te veroveren. Porter: „Het wordt moeilijk. Niet vanwege die onaf hankelijkheid. Eigenlijk is mijn grootste vijand mijn eigen parlementsfractie. Al die schandalen. Ik heb veel boerenkiezers in mijn district, die het dankzij de BSE-crisis ontzettend moeilijk hebben. Ik kan mijn eigen landbouwminister niet verdedigen. Die Hogg had allang weggestuurd moeten worden. Dat Major dat niet gedaan heeft, is een grote fout." iris slechts één plek in het tenigd Koninkrijk waar de rkiezingsvlammen letterlijk 3(|"de pan slaan: Noord-Ierland. et een gemiddelde van tien er maand leggen extremisten holen, kerken of culturele ïtra in de as. Afranselingen, ff itvoeringen en aanslagen op ilitiepatrouilles staan bijna "0 'gelijks op het terreurmenu. politieke toverformule om het geweld te bezweren is na meer dan een. kwart eeuw bloedvergieten nog steeds niet gevonden. De Britse verkiezin gen zullen daar weinig verande ring in brengen. Geen van de drie grote partijen komt in zijn verkiezingsprogramma met ideeën om de Noord-Ierse im passe te doorbreken. Die machteloosheid kan deels worden verklaard uit het totale gebrek aan compromisbereid heid tussen de protestantse Unionistische partijen en Sinn Fein, de partij van Gerry Adams, die relaties met de terroristische IRA onderhoudt. Met onwillige honden is het nu eenmaal slecht hazen vangen. Adams en de zijnen-willen maar één ding: aansluiting bij de Ierse Repu bliek. De Unionisten daarente gen willen de band tussen Hitier kreeg Mary Boyd, 75 jaar oud, volgens eigen zeggen haar huis niet uit. Dus vertrok ze niet toen estanten in Noord-Belfast het op acht katholieke gezinnen hadden voorzien. Sindsdien waakt de politie haar woning. foto»epa Noord-Ierland en Groot-Brit tannië tegen geen prijs door snijden. Gegijzeld De enige Noord-Ierse partijen die willen denken over tussen oplossingen zijn de Social De mocrat and Labour Party (SDLP) van John Hume en de kleine, gemengde Alliance Par ty. Maar de mogelijkheden om oplossingen te vinden ontbre ken zolang het vredesproces ge gijzeld blijft door de dreiging van IRA-geweld of dat van pro testantse extremisten. Sinn Fein hoopt bij deze verkie zingen minstens drie van de ne gentien Noord-Ierse Lagerhuis zetels in de wacht te slepen. Het gaat Adams niet om die zetels zelf. Die zullen, zo heeft hij al gezegd, niet worden bezet om dat Sinn Fein het Britse parle ment niet erkent en geen eed van trouw wil zweren aan ko ningin Elizabeth. Adams hoopt echter op een Labour-regering in Londen, die onder indruk van een goed verkiezingsresul taat van Sinn Fein bereid is zijn partij na afkondiging van een IRA -bestand onmiddellijk te laten aanschuiven aan de on derhandelingstafel. Vóór Tony Blair bij Lpbour de touwtjes in handen kreeg, zou daar misschien kans op zijn ge weest. Maar Blair heeft al ge zegd dat hij op dit punt de poli tiek van John Major zal volgen: Sinn Fein wordt niet toegelaten zolang de IRA het geweld niet afzweert. Zijn beoogde minister voor Noord-Ierland, Marjorie Mowlam, werd onmiddellijk ge corrigeerd toen zij zich liet ont vallen dat Sinn Fein bij de her vatting van de gesprekken op 3 juni welkom zou zijn als er een IRA-bestand zou zijn afgekon- digd. Blair, die protestantse verwan ten in Noord-Ierland heeft, leg de de Sinn Fein-gezinde linker vleugel van de partij al bij zijn aantreden in 1994 het zwijgen op. Tot die tijd was de lijn van Labour dat een Noord-Ierse op lossing slechts realiseerbaar is als alle partijen het daarover eens zijn. Daarna werd het Con servatieve uitgangspunt overge nomen, dat zo'n oplossing door een meerderheid van de bevol king moet worden gedragen. En die meerderheid is protestants- Unionistisch. Naargeestig Het naargeestige aan verkiezin gen in Noord-Ierland is niet al leen dat sommige kandidaten campagne voeren in gezelschap van bewapende lijfwachten of met knokploegen op stap gaan. Verkiezingen hebben ook steeds de status quo tussen onbuig zaam Brits-unionistisch en compromisloos Iers-republi keins bevestigd. Dit wordt veroorzaakt door in terne verdeeldheid in beide kampen. Bij de Unionisten be strijden in naam van koningin en vaderland de UUP Ulster Unionist Party) van David Trim ble en de DUP {Democratic Unionist Party) van de 72-jarige dominee Ian Paisley elkaar even hard als de katholieke tegen Zomaar een kerk en zomaar een geestelijke in het graafschap Armagh. Twee weken geleden ging het gebouw in vlammen op. Het is gemeengoed in Noord-Ierland. Met een gemiddelde van tien per maand leggen extre misten van beide zijden scholen, kerken of culturele centra in de as. foto epa stander. Ook splinterpartijen gelieerd aan terreurorganisaties eten daar stemmen weg. Aan republikeinse kant is een zelfde gevecht gaande tussen de SDLP van John Hume en Sinn Fein. In sommige districten zoals Midden-Ulster, waar Sinn Feins onderhandelaar Martin McGuinnes kandidaat is le vert dat bij een in meerderheid katholieke bevolking toch een Unionistische zetel op. In ande re gebeurt het omgekeerde: een katholieke kandidaat gaat bij een overwegend protestantse bevolking met de zetel aan de haal. De DUP van Paisley, op het mo ment in het bezit van drie La gerhuiszetels, dreigt in dit on derlinge gevecht het onderspit te delven. In verschillende dis tricten heeft de op zijn retour zijnde Paisley al kandidaten te ruggetrokken om te voorkomen dat een SDLP- of Sinn-Feinkan- didaat profiteert van Unionis tische verdeeldheid. Tot grote woede van Sinn Fein weigert de SDLP (vier Lagerhuiszetels) echter om in districten waar een van beide partijen kansloos is gezamenlijk op te trekken. John Hume, die het vredespro ces op gang wist te brengen door Adams erbij te betrekken, heeft na de bommencampagne van de IRA onomwonden ver klaard dat een stem voor Sinn Fein ook een stem voor secta- risch geweld is. Adams probeert in West-Belfast de zetel terug te winnen die hij in 1992 verloor aan de felle SDLP'er Joe Hen- dron. Hij maakt een goede kans, want Hendron, die de kiezers onomwonden voorhoudt dat Sinn Fein gelieerd is aan 'een fascistenorganisatie', beschikt slechts over een kleine stem- menmeerderheid.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 7