President geeft Bulgarije hoop Luchtbrug Zaïre strandt in chaos Buitenland talië: Aanwijzingen oor aanslag op paus Belgische politie wordt grondig gereorganiseerd Israël neemt afscheid van ex-president Herzog Suriname: Nederland te veel op sancties gericht fERDAG 19 APRIL 1997 fonderden doden in zuiden Burundi jiiMBURAIn het zuiden van Burundi zijn donderdag zeker nderd mensen om het leven gekomen. Dat meldde een onaf- nlcelijk radiostation gisteren. De massamoord had plaats in de ovincie Makamba, waar al meer dan een week wordt gevoch- i. Volgens een woordvoerder van het leger hadden Hutu-re- Uen de bewoners van Kayagoro, een dorp waar zowel Hutu's Tutsi's wonen, verzameld en daarna doodgeschoten. Zeven doden werden met doorgesneden hals aangetroffen. >i eferendum over monarchie in Albanië In Albanië zal een referendum worden gehouden over [herstel van de monarchie. De Albanese troonpretendent, ko- igLeka, zei gisteren na afloop van een gesprek met president liBerisha dat het staatshoofd hiermee akkoord is gegaan. Een t tum voor de volksraadpleging is nog niet vastgesteld. De mo- vrie ichie in Albanië is 58 jaar geleden afgeschaft waarna koning •ka's vader het land ontvluchtte. Leka was toen net geboren, keerde vorige week terug uit zijn ballingschap. ondense bende berooft superrijken 'UK* Een Londense bende heeft het de laatste maanden ge- unt op de superrijken. De politie vermoedt dat de bende ex- usieve auto's met duur geklede inzittenden selecteert en ach- rvolgt. Wanneer de slachtoffers dan thuis uitstappen worden lovervallen, met messen bedreigd en beroofd. In de laatste aanden zijn volgens het dagblad The Independent al zestien dergelijke roofovervallen gepleegd. De buit varieerde van K derhalve ton tot anderhalf miljoen gulden. j|(Vallraff voorspelt ondergang PKK len» De radicale Koerdische Arbeiderspartij (PKK) zal ten on- gaan tenzij de beweging democratisch wordt. Dat heeft de ïitse schrijver Günter Wallraff gezegd in een interview met de litse televisie. Wallraff zit al enkele weken ondergedoken om- tde PKK hem op de dodenlijst heeft gezet. Dat gebeurde na publicatie van een kritisch boek over de PKK door één van de (richters van de partij. Wallraff schreef het voorwoord in het iek. De PKK wil in het zuidoosten van Turkije met geweld een ;en staat afdwingen. H N: Hongersnood dreigt in Noord-Korea nêve» De Verenigde Naties (VN) hebben gisteren gewaar- huvvd voor een dreigende hongersnood in Noord-Korea. De LX ledselvoorraden zijn eind deze maand op. Volgens de VN heb- n de mensen sinds augustus vorig jaar geen vlees gegeten. De 5 jord-Koreanen moeten het doen met een rantsoen van 100 im voedsel per persoon per dag. Sommigen moeten zich met :id« lomschors en plantenwortels in leven zien te houden. De eer schepen met 13.000 ton maïs en soja zullen niet voor begin iei Noord-Koreaanse havens binnenlopen. Slgische huurlingen vast in Guinée (nakry Drie Belgen worden er in het West-Afrikaanse Guinée in verdacht huurlingen te zijn, die de regering omver wilden erpen. Gisteren is bekend geworden dat de drie mannen al op maart zijn gearresteerd in de hoofdstad Conakry. Westerse plomaten ijveren voor de vrijlating van de drie. Guinée is een Istabiel West-Afrikaans land dat ondanks natuurlijke rijkdom- en onder chronische armoede en politieke onstabiliteit lijdt, irig jaar mislukte een staatsgreep tegen generaal Lansana Con- de gekozen president. li ariërs dreigen Duitsland met aanslagen ieran De leider van de Iraanse moslimextremistische orga- satie Ansar'e Hezbollah heeft gisteren gedreigd met een reeks Ifmoordaanslagen in Duitsland als dat land niet zijn veront- iei [huldigingen aanbiedt voor een recente gerechtelijke uitspraak aarin hoge Iraanse leiders verantwoordelijk werden gesteld 9" ior politieke moorden in 1992 in Berlijn. „We zullen ons tegen cht ]Ze beledigingen van de islam verzetten. We zijn zelfs bereid ;nbom om ons middel te binden om het martelaarschap te irwerven", zei Hossein Allah-Karam. - ,ibië dwingt vluchtelingen terug te keren irqLibische politie-agenten en soldaten hebben gisteren i tweehonderd Palestijnse vluchtelingen met geweld terug- reven naar Libië. De Palestijnen verbleven sinds 1995 in een ip op de Egyptisch-Libische grens. Egyptische grenswachten reizigers meldden dat de Libiërs de Palestijnen sloegen om ze bussen te krijgen die ze Libië inreden. De Libische leider Gad- deporteerde de vluchtelingen destijds uit woede over de vre- 'roorden tussen de PLO en Israël. Eerder dit jaar vroegen lautoriteiten hen terug te keren, maar ze weigerden. Heer dan vierhonderd doden in Mekka Het aantal doden als gevolg van de brand die dinsdag oedde in een pelgrimtentenkamp bij de heilige stad Mekka is stegen boven de vierhonderd. Dat melden Indiase diplomaten iSaudische hulpmedewerkers. Het officiële dodental is 343, laar een deel van de bijna 1.300 gewonden is inmiddels in het ekenhuis overleden. Het identificeren van de stoffelijke over- rhotten verloopt moeizaam. Veel slachtoffers zijn zo hevig ver- rand of onherkenbaar verminkt doordat ze onder de voet zijn elopen dat ze niet te herkennen zijh. 'olombiaanse drugsbaron aangehouden q pgota» De belangrijkste nog voortvluchtige Colombiaanse rugsbaron, Justo Pastor Perafan, is gisteren bij de Venezolaans- olombiaanse grens aangehouden. De politie kwam Perafan op et spoor na de arrestatie van zijn 23-jarige vriendin, Luz Adria- aRuiz, begin deze maand. Ruiz woonde onder een valse naam ide Colombiaanse stad Medellin, maar Perafan bleef contactct iet haar houden als gevolg waarvan de politie hem kon lokali- eren. ré iederlandse moordenaar aangehouden &RCELONA De Spaanse politie heeft gisteren in samenwerking iet de Nederlandse politie de van huurmoorden verdachte 34- Jrige Nederlander in Barcelona gearresteerd, aldus het Spaanse Ml ersbureau EFE. De man wordt gezocht wegens de moord op ivee bij drugshandel betrokken Nederlanders. Een van hen 'erd in 1992 in Groot-Brittannie vermoord, de andere in 1994 in lederland. Volgens EFE zal de man, die in Barcelona werkzaam ras als nachtwaker, aan Nederland uitgeleverd worden. Nikolai en Kamelia Guergievi vinden alle politici onder de maat en stemmen vandaag niet voor nieuw parlement Voor Bulgarije is het erop of eronder. De eerste zeven jaar na de val van het communisme is er van werkelijke (eco nomische) hervormingen amper iets terecht gekomen. De politieke partijen waren vooral bezig elkaar vliegen af te vangen. Gevolg: totale verarming. In januari kwam het volk in opstand tegen de socialistische regering. De par lementsverkiezingen van vandaag vormen de 'beloning'. Maar of er veel gaat veranderen? De gemiddelde Bulgaar is vooral sceptisch. SOFIA «JOS PAK CORRESPONDENT Nikolai en Kamelia Guergievi (35 en 30 jaar) hebben het naar Bulgaarse begrippen redelijk. Ze hebben allebei werk en twee ge zonde dochtertjes. Samen met Nikolais moeder wonen ze in een sober, maar smaakvol inge richt vier-kamerflatje in het centrum van Sofia. Nikolai: „Tot nu toe hebben we alles goed doorstaan, maar in dit land is niets zeker. Onze salarissen worden onregelmatig uitbetaald en de hoogte varieert sterk. Maar we zeuren niet, want soms is het geld er ge woon niet." Ze zijn allang blij dat hun werkgever, een groot construc tiebedrijf, hun banen nog niet heeft geschrapt. Enkele duizen den anderen waren minder ge lukkig. „We hebben begrepen dat de salarissen worden ver hoogd, maar dat betekent dat voor de financiering ontslagen onvermijdelijk zijn", legt Niko lai uit. Ze zijn blij met hun dochters, maar als ze nu voor kinderen moesten kiezen zouden ze het zo net nog niet weten. „Wie nu een baby neemt, is een soort held", meent Kamelia. „Kinde ren kosten gewoonweg te veel voor de meeste mensen. Baby voeding kost ruim 20.000 leva per maand en met een inkomen rond de 70.000 is dat niet haal baar. Alleen de nieuwe rijken kunnen zo'n bedrag missen en die nemen juist weer geen kin deren. Die zijn bezig zich verder te verrijken." Zo bezien is het geen wonder dat de Bulgaarse bevolking al enkele jaren krimpt. Nikolai wijst er op dat volgens recente cijfers tegenover elke tachtig ge boorten 120 sterfgevallen staan. „De vergrijzing is enorm, ook omdat tienduizenden elders hun heil hebben gezocht. We hebben op de acht miljoen mensen inmiddels twee miljoen gepensioneerden. Het jonge Bulgaarse stel gaat vandaag niet stemmen. „Er is zoveel beloofd en zo weinig ge daan. De meeste politici in dit land deugen niet. De meesten waren tijdens het communisme ook al politiek actief. Maar als je de corrupte politici uitsluit blij ven er mensen over die te wei nig politieke ervaring hebben. Ze zijn wel onder de indruk geraakt van het optreden van president Petar Stojanov en in terim-premier Stefan Sofianski van de Unie van Democratische Krachten. „Ik moet erkennen dat ik niet had gedacht dat ze zo Bosnische hoofdstad zou vol gen. In verband met dreigende aanslagen zijn op de luchthaven Rome-Fiumicino verscherpte veiligheidsmaatregelen van kracht. De militaire inlichtin gendienst Sismi zou in een rap port hebben gewaarschuwd voor een aanslag op de paus. Het hoofd van de RK Kerk zou wegens zijn toenaderingspogin gen tot de islam een populair doelwit van fundamentalisti sche moslims zijn. Het bezoek aan Sarajevo zouden zij als een provocatie hebben ervaren. Jakarta Een Indonesische moslim onderbreekt haar gebeden om haar huilende kind te troosten. De vrouwen om haar heen, allen in traditio neel wit gebedskleed gehuld, bidden bij een moskee in Jakarta ter gelegenheid van de jaarlijkse feestdag Eid al-Adha. Indonesië heeft de groot ste moslim-bevolking ter wereld en momenteel verblijven ongeveer 200.000 Indonesiërs in Mekka om deel te nemen aan de jaarlijkse pel grimstocht. foto reuters KISANGANIFRANS van den HOUDT CORRESPONDENT De luchtbrug van Rwandese vluchtelingen uit Zaïre, de grootste aller tijden, is al op een chaos uitgelopen nog voor hij van start is gegaan. Honderden inwoners van Kisangani beko gelden vrijdag VN-auto's met stenen om te protesteren dat er veel te veel geld wordt uitgege ven aan vluchtelingen en bijna niets aan de lokale bevolking. Een VN-medewerker werd ge gijzeld en vrijgelaten in ruil voor voedsel. De rebellen, die de Hutu- vluchtelingen maandenlang met hun strijd hebben opge jaagd diep Zaïre in en de hulp verlening in eerste instantie hadden vertraagd, hebben de lang verwachte evacuatie via de lucht te elfder ure tegengehou den. Ze zijn bang dat de cholera die onder de vluchtelingen is uitgebroken, zich verspreidt on der de inwoners van Kisangani, de stad in het noordoosten die als startpunt voor de luchtbrug dient. Bovendien zouden zich onder de vluchtelingen militairen uit het vroegere Rwandese leger bevinden die verantwoordelijk worden gehouden voor het bloedbad onder Tutsi's in 1994. De brandstof die voor de eerste evacuatie van gisteren was be stemd werd door de rebellenal- liantie geconfisceerd. Een test vlucht naar Goma met 85 kin deren is voor onbepaalde tijd opgeschort. De rebellen die nu de macht hebben in Oost-Zaïre, hebben vanaf het begin de 80.000 vluchtelingen waar het om gaat niet in Kisangani of vlakbij de stad wilden hebben. Toen de Rwandezen drie weken geleden in Lula op een paar kilometer ten zuiden, van Kisangani neerstreken, werden ze onmid dellijk de jungle ingedreven. Om veiligheidsredenen, liet men in eerste instantie weten. Later kwamen daar gezond heidsrisico's bij toen de eerste gevallen van cholera werden ge constateerd in de op 25, 40 en 80 kilometer van de stad in de haast opgezette kampjes. Ook de regering van Rwanda zag vanwege de cholera een snelle repatriëring toen niet zitten. Uiteindelijk heeft de VN met alle partijen een afspraak kun nen maken. De rebellenalliantie heeft vervolgens weer allerlei obstakels gecreëerd. „De deal was dat wij eerst alle ontheem de Zaïrezen naar hun plaats van bestemming zouden terugvlie gen om vervolgens de Rwande zen te vervoeren", verklaart een VN-medewerker, „maar nu worden er steeds weer nieuwe problemen gemaakt. We heb ben hier te maken met politiek en twee legers die allemaal een eigen beleid voeren. Dat maakt voor ons het werk erg moeilijk." Het gaat om dit moment om zo'n honderd gevallen van cho lera in het kamp dat op 25 kilo meter van Kisangani ligt. Medici menen dat het om een niet erg besmettelijke vorm gaat, terwijl de kinderen die voor de eerste testvlucht waren geselecteerd, uit een ander kamp komen. Toch willen de rebellen dat de ziekte eerst helemaal wordt uit geroeid, alvorens met de evacu atie begonnen kan worden. Dit betekent dat de luchtbrug nog zeker een week zou kunnen worden vertraagd. Een vertegenwoordiger van de VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR noemt dat erg slecht voor de zwakste vluchtelingen, want ieder uitstel betekent een grotere kans deze tragedie niet te overleven. „Bovendien is het op de lange duur slechter voor de lokale bevolking als we ze la ten waar ze nu zijn. Het is beter ze er zo snel mogelijk uit te ha len en een eind te maken aan het hele probleem." De organisatie zegt dat alle voorbereidingen rond zijn en op ieder moment met de lucht brug tussen Kisangani en Goma begonnen kan worden. Er staan drie vrachtvliegtuigen klaar; in totaal hoopt de UNHCR iedere dag 1.500 vluchtelingen naar standvastig zouden zijn", zegt Nikolai. „Ik vond Stojanov altijd een beetje een stropop, maar hij heeft zijn tanden laten zien en zich door niemand van de wijs laten brengen. Hij heeft de soci alisten in februari gedwongen het regeringsmandaat op te ge ven. Hij heeft het Westen en in stellingen als IMF en Wereld bank weer enig vertrouwen in Bulgarije gegeven. En Sofianski zet eindelijk vaart achter de pri vatisering." „Maar pas op", waarschuwt Nikolai, „er is hier een kleine groep heel erg rijke mensen ontstaan die uit alle macht zal proberen elke verandering die hun rijkdom ook maar enigszins bedreigt, tegen te werken. We zullen het moeten hebben van mensen als Stoja nov en Sofianski. Maar of er ge noeg van hun kaliber zijn?" Spoorwegen in België staken BRUSSEL ANP Een deel van het Belgische spoorwegpersoneel gaat maan dag in staking. Daardoor zal het regionale treinverkeer van maandag 22.00 uur tot dinsdag 22.00 uur vrijwel geheel tot stil stand komen. De NS raadt reizi gers af om in die periode naar of via België te reizen. De staking treft ook het inter nationale treinverkeer tussen Nederland, België en Frankrijk. De Thalys-treinen rijden niet tussen Roosendaal en Lille; er worden bussen ingezet evenals naar Antwerpen-Centraal en Brussel-Zuid. De intercity's Amsterdam- Brussel rijden niet tussen Roosendaal en Brussel. De in tercity's Roosendaal-Oostende rijden helemaal niet en de inter city's Maastricht-Knokke rijden alleen tussen Maastricht en Brussel. Ook voor vrijdag 25 april is een staking in België aangekon- BRUSSEL ALY KNOL CORRESPONDENT Het Belgische parlement heeft gisteren unaniem de conclusies en aanbevelingen van de parle mentaire onderzoekscommissie Dutroux goedgekeurd. Dat be tekent onder meer dat Rijks wacht, gemeentepolitie en de Gerechtelijke Politie in elkaar worden geschoven. Commissie voorzitter Marc Verwilghen van de liberale Vlaamse VLD zei bij zijn voorstellen te hebben geke ken naar de politieorganisaties in Nederland en Groot-Brittan- nië. De commissie-Dutroux, waarin alle belangrijke Belgi sche partijen vertegenwoordigd waren, ging eerder deze week na zes maanden onderzoek unaniem akkoord met het rap port naar het falen van de poli- tie-onderzoeken naar verdwe nen en vermoorde kinderen. In het parlement wilden de laatste dagen vooral de Franstalige li beralen niets weten van een 'eenheidspolitie'. Vele Waalse politici bekleden ook burge meesterschappen en zijn bang dat ze minder over het politie apparaat te zeggen zullen krij gen. Uiteindelijk hielden de pro testen geen stand. De Belgische kiezers zouden het ook niet hebben begrepen, wanneer een partij nu tegen de aanbevelin gen van het rapport had ge stemd. De commissie-Dutroux is in de laatste dagen bedolven onder complimenten. Verwilg hen kreeg gisteren een langdu rig applaus in het parlement. Hij bleef bescheiden en citeerde Augustinus: „Als we doen wat we behoren te doen, verdienen we geen lof, omdat het onze verdomde plicht is." De commissie kreeg van het parlement het mandaat om ver der te onderzoeken of de uiter mate slordige speurtocht naar de bende van Dutroux het ge volg is geweest van 'bescher ming van hogerhand', zoals nu al maanden in België wordt be weerd. Elke drie maanden zal de commissie verslag uitbren gen van haar bevindingen. Voor Verwilghen zelf is een betere opvang en grotere mon digheid van slachtoffers en hun familie de eerste prioriteit. „De inspiratie voor de inzet van on ze commissie vonden wij bij de ouders", aldus Verwilghen. „Zonder hun inzet was er wel licht geen onderzoek gekomen. Zij zorgden voor het schokef fect, zodat dit land nooit meer zal zijn zoals het is geweest. Of men het nu wil of niet, gerecht en politiewezen worden grondig veranderd." Goma te kunnen vliegen. Behal ve logistieke problemen (vluch telingen per auto uit de jungle halen, met een veerboot over zetten en per vrachtwagen naar het vliegveld rijden) maakt nu ook de lokale bevolking zo'n grootscheepse luchtbrug moei lijk te verwezenlijken. „Maar wat is het alternatief', vraagt een Unicef-medewerk- ster zich af. „Bij een operatie over de weg zouden de vluchte lingen nog hele stukken moeten lopen en de meesten kunnen dat niet meer. Bovendien zou den wij onderweg hulpposten moeten inrichten, maar hele ge bieden waaronder een 106 kilo meter lang stuk moeras zijn on toegankelijk voor ons. Daar naast zouden de vluchtelingen onderweg met veel agressiviteit van de Zaïrese bevolking te ma ken krijgen. Al met al zou een dergelijke repatriëring opnieuw veel mensenlevens kosten. De luchtbrug is de meest humani taire oplossing." JERUZALEM AP-AFP 'Netanyahu wordt niet ver\>olgd' religieuze Shas-partij te krijgen, in januari een hun welgevallige procureur-generaal hebben be noemd. De Verenigde Staten hebben gisteren Israël voorgesteld de bouw van nieuwe joodse neder zettingen voor zes maanden te bevriezen. De VS hopen met die maartegel het vredesproces weer op gang brengen. Uit gisteren gepubliceerde of ficiële documenten blijkt dat de Israëlische regering de moord op 69 Palestijnse dorpelingen in 1953 in de doofpot heeft ge stopt. De krant Haaretz meldde dat de huidige minister van in frastructuur Sharon destijds als legermajoor leiding gaf aan het bloedbad. De moordpartij door een commando-eenheid was een vergelding voor de moord op een Israëlische vrouw en twee van haar kinderen door Pales tijnse guerrillastrijders. De Is raëlische regering maakte des tijds bekend dat de moorden waren gepleegd door wraak zuchtige inwoners van een Is raëlische grensplaats. Met saluutschoten en met woorden van dank heeft Israël gisteren afscheid genomen van de voormalige president Chaim Herzog, die donderdag op 78- jarige leeftijd overleed. Honder den mensen, onder wie Israëli sche leiders van alle politieke gezindten en buitenlandse di plomaten, waren bij de begrafe nis van één van Israëls meest gerenommeerde staatslieden aanwezig. Ook de Amerikaanse afgezant Dennis Ross, die in het Midden-Oosten is in een poging het vredesproces weer aan de gang te krijgen, was aanwezig. De Israëlische televisie meld de gisteravond dat premier Netanyahu niet wordt vervolgd wegens fraude en misbruik van vertrouwen rond de benoeming van een procureur-generaal. Procureur Edna Arbel beperkt zich er volgens de televisie toe de houding van de premier te bekritiseren. De politie had na onderzoek geadviseerd tot ver volging over te gaan. Netanyahu zou, om politieke steun van de MAASTRICHT ANP Inwoners van Kisangani blokkeerden gisteren de wegen uit protest tegen de luchtbrug waarmee de Verenig de Naties 80.000 vluchtelingen terug wil brengen naar hun woonplaats. foto ap zetten. President Wijdenbosch deed dit onder druk van het be drijfsleven om een milder belas tingsklimaat te creëren. Door de Nederlandse bijstand was Paramaribo beter in staat belastingen te innen. Na de op zegging lieten de Tweede Ka mer en minister Pronk weten dat er geen Nederlands ontwik kelingsgeld gebruikt mag wor den om eventuele Surinaamse tekorten te dekken. Vice-president Pretaap Rad- hakishun kondigde gisteren in Paramaribo aan dat Suriname geld voor ontwikkelingsprojec ten gaat aanvragen bij de Isla mitische Ontwikkelingsbank IDB. Een IDB-delegatie komt maandag in Suriname voor be sprekingen met de regering en het bedrijfsleven. Nederland is in zijn ontwikke lingsrelatie met Suriname te veel op sancties gericht vindt de Surinaamse minister voor plan ning Emie Brunings. Hij wil daarom volgende week met zijn Nederlandse collega Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) een akkoord over een betere verhouding bereiken. Brunings zei dit gisteren in Maastricht tijdens een confe rentie over de Lomé-conferen- tie tussen de EU en landen uit Afrika, Caribisch en Stille-Zuid zeegebied. Hij wees op de felle reacties vanuit de Nederlandse politiek, toen Paramaribo begin deze maand besloot de samen werking met het Nederlandse ministerie van financiën stop te

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 5