Leger bestrijdt imago van 'vergabbering' k Beroemde mummies in moeilijkheden "TT ZATERDAG 19 APRIL 1997 eel Nederland denkt nu dat we I allemaal hele dagen lopen te blowen en te spuiten. Dat is on zin. Natuurlijk zijn er jongens die gebruiken, met name softdrugs. Maar het is een kleine minder heid, die dat voor de meerderheid verborgen houdt. Ze weten dat ze anders worden aangege ven. Ik ken overigens niemand die harddrugs ge bruikt." Aan het woord is John, een zogenaamde BBT'er (Beroepsmilitair Bepaalde Tijd), gelegerd in De Harskamp in het hart van de Veluwe. John staat te wachten bij de bushalte recht tegenover de hoofd ingang van de legerbasis. Hij wacht op een een lift. Hij wil naar huis, want 'in De Harskamp is niets te beleven. Niet in de kazerne en niet in het dorp'. Dat klopt. Het nieuwe beroepsleger heeft niet alleen de krijgsmacht zelf veranderd, ook in zoge noemde legerplaatsen als De Harskamp en 't Har de, is de sfeer drastisch gewijzigd. 'Soldatenkroe- gen' zijn er amper of helemaal niet meer. In het gerenommeerde soldatencafé Burgwal "in De Harskamp, recht tegenover de ingang van de ka zerne, leerde menig inmiddels brave huisvader bier drinken. Die tijd is voorbij. Nu dobbelen er nog slechts oude dorpelingen om drank. De BB- T'ers blijven liever in de kantine waar een biertje nog geen gulden kost of ze gaan naar huis, zoals John. „De sfeer bij de landmacht is inderdaad veran derd. Dat hoor ik van iedereen. Maar ik word er gek van, dat iedereen zo negatief over ons praat. Ik zit nu een jaar in het leger en ik hoor niets an ders dan dat de nieuwe beroepssoldaat dom en slecht opgeleid is. Wij zouden de afvalbak van de maatschappij zijn en alleen als kanonnenvlees ge schikt zijn", zegt John. Eisen Niet alleen onwetende burgers oordelen zo nega tief, ook menig officier klaagt steen en been. Al leen durft niemand in het openbaar de kat de bel aan te binden. De lage aanstellingseisen voor de BBT'ers zouden de oorzaak zijn van de bedenke lijke kwaliteit. Toen er nog dienstplicht was, vorm den de manschappen een gemêleerd gezelschap. Er waren soldaten met een lage opleiding, maar ook afgestudeerde oudere jongens, die het niveau opkrikten. In een beroepsleger, zo is algemeen bekend, ko men meer bedenkelijke uitwassen voor. Luite nant-kolonel Matser waarschuwde ruim een jaar geleden al voor toenemend wangedrag binnen het beroepsleger. Hij doelde op kleine criminaliteit, onzedelijk gedrag, drugs- en drankmisbruik. De Sinds Nederland een beroepsleger kent, overheerst de negatieve publiciteit. De nieuwe soldaat heeft het imago van een domme slome drugsgebruiker. Het leger 'vergabbert', zegt men. Maar niet iedereen is het daar mee eens. Het nieuwe beroepsleger heeft een negatief imago. „Vervelend, want het bestaat voornamelijk uit enthousiaste jongelui. Het drugsge bruik is geenszins toegenomen." foto archief nieuwe recruten komen voornamelijk uit lagere sociale klassen en ook is de binding met de maat schappij minder in een beroepsleger. Er kunnen eigen normen en waarden ontstaan. Treffende voorbeelden leverden de Belgische en Canadese beroepssoldaten, die zich in Somalië aan ernstige mishandelingen te buiten zijn ge gaan. Ook het incident in februari in Seedorf, waarbij een 'mietje voor de gein' met riemen aan een stoel werd vastgebonden, een prop in zijn mond kreeg, en naakt met een touw om zijn nek op de foto ging, was van een dergelijk niveau. Cijfers Toch wijzen de cijfers vooralsnog niet uit, dat de nieuwe beroepssoldaten de krijgstucht meer aan hun laars lappen dan de vroegere dienstplichti gen. Het openbaar ministerie in Arnhem, waar de Militaire Strafkamer is gevestigd, vervolgde tot 1994 zo'n 5500 militairen per jaar. Sindsdien is er een geleidelijke daling. In 1996 was dat aantal tot fninder dan de helft teruggelopen: 2500. In die pe riode is echter ook de omvang van het leger onge veer gehalveerd. De publiciteit rond de 24 militairen die wegens gebruik en handel in harddrugs worden ontsla gen, heeft het imago van de BBT'er opnieuw geen goed gedaan. „Dat vind ik nog het meest verve lend. De meeste BBT'ers zijn enthousiaste jonge lui", zegt overste Hardenbol. „Want het drugsge bruik is geenszins toegenomen. Dat dit relatief hoge aantal wegens drugshandel wordt aangepakt (over heel 1996 werden 15 man ontslagen, red.) heeft te maken met de extra aandacht van de ma rechaussee voor drugsdelicten. Direct na de in stelling van het beroepsleger werd er nooit op de kamers in de kazerne gecontroleerd. Tenslotte waren de soldaten werknemers geworden, met recht op privacy. Dat zal nu veranderen, zonder dat er een heksenjacht ontstaat. Maar als er aan wijzingen zijn dat iemand drugs gebruikt, dan volgt er nu wel een controle." De bewering van Hardenbol dat het wel meevalt met het drugsgebruik, wordt gestaafd door een onderzoek van de afdeling gedragswetenschappen van de landmacht. In het rapport zegt 8,1 procent van de BBT'ers regelmatig softdrugs te gebruiken. Dat is minder dan de jeugd buiten het leger. Ook blijken de BBT'ers minder vaak alcohol te drinken dan de gemiddelde burger, al wordt er per keer wel meer ingenomen. Uit het onderzoek blijkt eveneens dat de motivatie van het nieuwe perso neel beter is dan ooit, terwijl de fysieke conditie vooral bij aanvang heel slecht is. Winkel Het beste beeld van de 'nieuwe soldaat' levert een bezoek aan een van de elf nieuwe banenwinkels van de landmacht op. In het moderne centrum van Rotterdam bevindt zich de grootste. In deze winkel worden jaarlijks 1000 van de benodigde 5500 nieuwkomers gerecruteerd. Grote kleurenfo to's van frisse soldaten in een verre vreemde na tuur, stoere manshoge etalagepoppen in ge vechtstenue en aantrekkelijke folders moeten de jeugd over de drempel trekken. Hoewel het nog vroeg in de morgen is, druppe len geregeld nieuwsgierige jongeren binnen. Vrij wel allen serieuze jongens en een enkel meisje, sommigen werkloos, anderen bezig aan hun laatste schooljaar Ze stellen serieuze vragen. Dui delijk niet het studentikoze type, maar ook niet de drugs gebruikende patjepeeërs, zoals menigeen nu veronderstelt. „Globaal gezien nemen we het meest school verlaters aan. Langdurig werklozen het minst", zegt sergeant-majoor Alflen, een van de voorlich ters in de winkel. „De hele selectieprocedure duurt een half jaar. Ongeveer de helft valt af bij de psychologische keuring. Jongens die zich een soort Rambo voelen, moeten we niet. Uiteindelijk blijft ongeveer eenderde van de sollicitanten over. De meerderheid heeft de mavo of het lbo afge maakt. Voor sommige functies, zoals bijvoorbeeld kok, is een diploma niet nodig." Alflen bestrijdt dat het aantal van de benodigde 5500 nieuwkomers per jaar niet wordt gehaald. „Integendeel, vorig jaar moesten we de werving drie maanden stopzetten, omdat we al voldoende mensen hadden. Nee, het gaat helemaal niet zo slecht." 'Verrubberen'maakt lijken langer houdbaar Is Sneeuwwitjes liggen ze nu nog in hun glazen kisten: Mao Zedong, ^^Vladimir Iljitsj Lenin, Ferdinand icos en Kim Il-sung. De vraag is hoe lang Lenin dreigt te worden begraven, Mao's usoleum gaat dicht voor een verdacht lan- opknapbeurt', bij de Filipijnse dictator p, ft het elektriciteitsbedrijf de stekker emit en in Noord-Korea lijkt het slechts kwestie van tijd voordat de hongerende olking Kameraad Kim postuum de gebal de schedel inslaat. farao's lieten al zien dat mummies swaar lang maar niet eeuwig houdbaar !'1 De oude Egyptenaren hanteerden overi- rï s wezenlijk andere technieken dan de ne cialisten van onze tijd. Collectiebeheerder wi Dam van het Anatomisch Museum de Rijksuniversiteit Leiden wijst op het dieten plastileren, dat sinds een jaar of zwang is: het impregneren van een li- met kunststof. „Het kadaver, zoals wij lijk op de snijtafel noemen, wordt dan als nare verrubberd." Zo krijg je geen schim- li op het lijk en tevens wordt uitdroging fromen. De houdbaarheid van het 'kada- k dan nog slechts afhankelijk van die van nibber'. de tijd dat Lenin gebalsemd werd (1924) ionden die technieken nog niet. „De Rus- ftanteren in het geval van Lenin een ge- De methode, die waarschijnlijk behoorlijk onderhoud vergt. Ik denk dat ze bijna da- 'S na sluitingstijd van het mausoleum in de weer zijn." Van Dam baseert «onderstelling op de problemen die, een luchtdicht afgesloten glazen kist, Den rijzen. „Het balsemen op zich is geen probleem. Veel kadavers worden bewaard in vloeistof. Maar Lenin ligt open en bloot. Hij zal regelmatig moeten worden ingespoten of ondergedompeld om uitdroging te voorko men." De beheerder van de Leidse collectie, die vier eeuwen oude 'stukken' op sterk water omvat, noemt nog enkele mogelijkheden van bederf: „Er kan schimmel komen op het ka daver of het weefsel kan gaan opzwellen. Ook moet je voorkomen dat de bloedvaten zich vernauwen, want de fixatievloeistof wordt via de bloedbaan ingespoten. De huid alleen laat niet veel door: bij onderdompelen komt het vocht maximaal tot 2 cm diep." Evita In Nederland worden 'kadavers' met sproei en en onderdompelen soms dertig jaar voor de snijzalen bewaard, weet Van Dam. Behal ve met fixatievloeistof of door plastileren kan dat nog via een paraffinebehandeling, die het lijk haast letterlijk in een wassen beeld veran dert. Of dat bijvoorbeeld is gebeurd met de Argentijnse Evita Peron, durft hij niet te zeg gen. „De dokter die haar behandeld heeft zou drie weken bezig zijn geweest. Veel langer dan nodig; maar wat hij precies met haar ge daan heeft, weet niemand." Wat betreft de 'groten der aarde' heeft vooral het Onderzoeksinstituut voor Biolo gische Structuren in Moskou een naam hoog te houden. Behalve Lenin werden ook de overleden Stalin, zijn marionetten in Bulga rije (Dimitrov) en Tsjecho-Slowakije (Gottwald) alsook de Vietnamese communist Ho Chi-Minh door de Russen onder handen De onsterfelijk verklaarde Grote Leiders van deze eeuw die door hun volkeren zijn gemummificeerd, dreigen het jaar 2000 niet heelhuids te halen. Ze lijden ernstig aan uitdroging. Als daar niets tegen wordt ondernomen, keren ze net als gewone stervelingen tot stof en as weder. genomen. Na de val van het Sovjet-commu- nisme bleef het instituut overeind door grof geld te vragen aan wie zichzelf postuum zo lang mogelijk wilde goedhouden. De prijs: een miljoentje bij gewone balseming tot tien miljoen gulden bij langdurige tentoonstelling van de mummie. Die kan zo worden genoemd omdat het woord mummie niet per definitie staat voor een 'ingewikkeld' Egyptisch lijk. „Mummie staat voor een stoffelijk overschot dat op kunstmatige of natuurlijke wijze (zoals de gletsjermummie) bewaard is gebleven", zegt conservator Maarten Raven van het Rijskmu- seum van Oudheden in Leiden. Ook de ge balsemde opgebaarde lijken van politieke lei ders zijn dus als zodanig te omschrijven. Een van de laatste klanten van het Onder Het 'onderhoud' van Lenin kost een lieve duit. In de Russische regering gaan steeds meer stem men op om de stichter van de Sovjet-Unie maar eens onder de grond te stoppen, foto reuter zoeksinstituut in Moskou was Kim Il-sung die in juli 1994 overleed. Voor het oog van de na tie wierp zijn zoon en halve opvolger Kim Jong-il zich huilend op de kristallen sarcofaag van zijn vader. De op groteske wijze vereerde Noord-Koreaanse dictator ligt nu dankzij de Russische specialisten 'eeuwig' opgebaard in het Kumsusan Herdenkingspaleis in de hoofdstad Pyongyang. Maar de kostbare her denkingsceremonie voor de man die zijn volk uitgehongerd achterliet, was vorig jaar al minder omvangrijk dan in 1995. Er is gewoon geen geld meer voor. Het 'onderhoud' van Lenin lijkt eveneens een lieve duit te kosten, getuige de serieuze stemmen die opgaan in Russische regerings kringen om de stichter van de Sovjet-Unie maar eens onder de grond te stoppen. Presi dent Jeltsin heeft een referendum voorgesteld over de kwestie, maar riep daarmee de toom van het parlement over zich af. Een nicht van Lenin, Olga Oeljanova, heeft als enig overge bleven familielid haar toestemming voor her begrafenis geweigerd. T-shirts Ook over de mummie van Ferdinand Mar cos, die in 1989 in ballingschap overleed aan leverkanker, wordt geruzied. In 1992 werd het gebalsemde lijk van de verdreven dictator teruggehaald naar de Filipijnen, waar zijn weduwe Imelda een grote granieten tombe naast zijn geboortehuis had laten neerzetten, in afwachting van een staatsbegrafenis. Vori ge maand sloot het plaatselijke energiebedrijf echter de stroöm af omdat Imelda niet over de brug kwam: de rekening voor koeling van het mausoleum was opgelopen tot vier ton. De specialist die het lijk balsemde, geeft het nog tot 2002. Tot die tijd moet de weduwe zich redden met de verkoop van T-shirts met het opschrift 'Ik zag de overblijfselen van een Groot President'. De mummie van Mao Zedong ten slotte is ook alweer 21 jaar oud. De Chinese leiders hebben besloten de deuren van zijn mauso leum tot eind december dicht te gooien. Offi cieel heet de tijdelijke sluiting een 'voorzorgsmaatregel om te voorkomen dat bezoekers tijdens de reparatiewerkzaamhe den gevaar lopen'. Maar bij het besluit speelt wellicht eerder de angst voor verdachte sa menscholingen op het aanpalende Plein van de Hemelse Vrede een rol.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 41