'Voetbalbrief kabinet valt goed Op de step: spot en hoongelach van tiMiïSlHIli Veluwe vaste burcht voor 'refo's' Cabinet: Extra geld i oor betere stations Binnenland Natte voeten in Waterhuizen NS gaan zwartrijder nog harder aanpakken [abinet legt gokkast aan banden ihaag Cafés mogen maximaal twee gokkasten in bedrijf ïbën. Gemeenten krijgen van het kabinet echter de mogelijk- «d dat maximum te verlagen tot één kast of zelfs een totaalver- l ud. De verwachting is dat door vermindering van het aantal asten de kans op gokverslaving bij vooral jongeren afneemt, let kabinet besloot gisteren dat in snackbars, clubhuizen en petbalkantines straks geen gokkast meer mag staan. De politie cht« teft gisteren bij een landelijke actie 74 illegale speelautomaten iari ibeslag genomen, waarvan 33 in Rotterdam. Op de automaten gaa as een verboden kasspel, een variant van poker, mogelijk, is ledrieglijke 'aanbidster' gepakt goj ginooRN De politie van Apeldoorn heeft gisteren een 35-jari- ;jaj -vrouw aangehouden die mannen oplichtte na telefonische af in) jakjes. De vrouw uit het zuiden des lands trok korte tijd na de >aai erste kennismaking bij de mannen in en sloeg daarna toe. De lcia jak kwam aan het rollen na aangifte van een 42-jarige Apel- nzt oomer. Hij had een korte relatie met de vrouw. Zonder zijn nedeweten plaatste ze bestellingen bij postorderbedrijven en )e» laakte ze zijn bankrekening 1200 gulden lichter. De relatie is edei uniddels verbroken. Het precieze aantal benadeelden is nog liet bekend. ievaarlijkc glasgevel in Leeuwarden ;tai miwARDENDe geh§le glasconstructie van de Leeuwarder •'di tadschouwburg De Harmonie is volstrekt ondeugdelijk, zo blijkt jieen door TNO uitgevoerd onderzoek. De overhellende glas- st'e Evei aan de kant van de stadsgracht levert acuut gevaar op voor assanten. Het terrein rond de glazen gevel is onmiddellijk na et bekend worden van het onderzoeksrapport afgezet omdat *1 jvreesd wordt dat het glas uit de sponningen valt. Er blijkt er peling te zitten tussen de sponningen en de ruiten. Bovendien n,t laan sommige ruiten onder grote spanning. De gemeente heeft ^ei ouwer Vermeer aansprakelijk gesteld. De schade bedraagt naar lte^ chatting een miljoen gulden. Jeen BSE bij stalgenoten Nellie 190 ih haag» De stalgenoten, verwanten en relevante leeftijdgeno- invan de met BSE besmette Friese koe Nellie 190 zijn niet be- net. Dat blijkt uit het onderzoek van het Instituut voor Dier- Duderij en Diergezondheid (ID-DLO) te Lelystad. Nellie 190 ad in totaal zes nakomelingen. Bij geen van de 89 onderzochte ieren is maar een spoor van de ziekte aangetroffen. De getrof- n boer in Kollum mag zijn bedrijf weer voortzetten. verdachte aangehouden wegens laster fflHAAGDe politie Haaglanden verdenkt een 54-jarige man uit öorburg ervan dat hij lasterbrieven heeft geschreven. De ver lachte suggereert daarin dat een inwoner van Voorburg betrok- en is geweest bij de brandstichting in de Frans Halsstraat in )en Haag. Bij die brand kwamen zes mensen uit een Turks ge in om het leven. De verdachte stuurde de brieven naar Turks- Koerdische instellingen. De daad was vermoedelijk een wraak- ctie naar aanleiding van een conflict over geluidsoverlast. Uit iet politieonderzoek is nooit naar voren gekomen dat er sprake jivan enige betrokkenheid van de belasterde man uit voorburg. )e briefschrijver is gearresteerd. n'i .epelaar terug in Oostvaardersplassen lystad» De lepelaar is na een jaar afwezigheid weer gesigna- l lerd in de Oostvaardersplassen. Het vorige broedseizoen lieten 'ij Ie vogels de plassen door de droogte links liggen en zochten ze j mn heil op de Waddeneilanden. staatsbosbeheer, sinds vorig jaar beheerder van de Oostvaar- ersplassen, had de terugkeer van de vogel in het natuurgebied ussen Almere en Lelystad voorspeld. In de Oostvaardersplassen iroedden in de laatste jaren, met uitzondering van vorig voor al aar, gemiddeld driehonderd lepelaarsparen. In 1996 kwamen de n' rogels wel, maar door de droogte waren ze ook weer snel ver- j rokken. luj. )p Vlieland, Terschelling en Schiermonnikoog werden daardoor eel meer broedende paren waargenomen dan normaal. De le- lelaars zochten zelfs voor het eerst een broedplek op Ameland, laar vestigden zich vorig jaar elf paren. l' nhaag gpd ït kabinet trekt zestig miljoen ilden uit voor onderzoek om stations in Den Haag, Arn- m. Rotterdam, Amsterdam lid en Utrecht te verbeteren, inister Jorritsma (verkeer) Kipt daardoor meer profijt te tkken uit de komst van nieu- e snellere treinen zoals de ho- snelheidstrein. De extra in- stering maakt deel uit van de fgroting van volgend jaar waar kabinet vandaag over be- De komst van onder meer de Dgesnelheidstrein maakt de gio's rondom de stopplaatsen 'j arvan extra aantrekkelijk als Stigingsplaats voor bedrijven, et onderzoek moet duidelijk laken welke verbeteringen aan ations nodig zijn om onderne- lingen er toe te verleiden zich erkelijk daar te vestigen. Naast lltlliHMBiiillH EXCLUSIEVE ZEEFDRUK CORNEILLE BIJ VAN TIL Modern en klassiek top-design wordt bij Van Til geflankeerd door origineel werk van heden daagse beeldend kunstenaars. De internationale faam van Cobra-kunstenaar Corneille is Wonen en kunst zijn bij Van Til een symbiotische verhouding aangegaan. Ter illustratie ont vangt u nu bij ons, bij aankoop van min. 4000,- interieur artikelen, een exemplaar naar keuze uit een selectie zeefdruk ken van Corneille.' Wij bieden u dit kostbare kunst werk gesigneerd en genummerd in fraaie lijst aan. ANP Algemeen Nederlands Persbure Politiek, clubs en KNVB redelijk tevreden Politiek Den Haag en de voetbalwereld hebben gisteren met instemming gereageerd op maatregelen, waarmee het kabinet het voetbalvandalisme wil beteugelen. Maar sommige zaken hadden al veel eerder op de rails gezet kunnen worden, zo klonk toch ook kritiek in verschillen de reacties. den haag anp/gpduniform aanvangstijdstip. De politie grijpt preventief in, ge bruikt bijzondere opsporings methoden als infiltratie en de burgemeesters kunnen met een noodverordening supporters verbieden op bepaalde plaatsen te komen. Beide ministers verwachten dat de voetbalorganisaties ten volle meewerken. Doen ze dat niet, dan kunnen ze rekenen op afgelasting van risico wedstrij den of het spelen van wedstrij- In een brief aan de aan de Tweede Kamer hebben de mi nisters Sorgdrager van justitie en Dijkstal van binnenlandse zaken een reeks van maatrege len voorgesteld om het geweld rond voetbalwedstrijden aan banden te leggen. De ministers willen een stren ger toelatingsbeleid; meer sta dionverboden; een persoonsge bonden veiligheidskaart en een den zonder publiek. De fracties van WD en D66 hebben er geen moeite dat re kening voor de handhaving van de orde en de veiligheid aan de KNVB en de clubs wordt gepre senteerd. De PvdA betreurt het dat de persoonsgebonden vei ligheidskaart nog geruimte tijd op zich laat wachten. De KNVB is tevreden dat de politiek komt met maatregelen tegen vandalisme „waar de bond al een tijdje om had ge vraagd". Competitieleider Will van Rhee wees er echter op dat de persoonsgebonden clubcard met foto destijds door 'de poli tiek' was getorpedeerd. Feye- noord kondigde overigens van daag aan dat seizoenclubcard- houders met ingang van het ko mende seizoen een dergelijke kaart moeten hebben. De Landelijke Federatie Sup porters Verenigingen reageerde blij, maar ook een beetje ver baasd op de kabinetsmaatrege len. Om dat veiligheidsbeleid hebben de 140.000 georgani seerde supporters herhaaldelijk aangedrongen, aldus voorzitter Roelf de Boer. De Internet-providers Free- mail én Planet Internet hebben intussen de identiteit bekend gemaakt van voetbalvandalen die het Internet gebruiken om bedreigingen en racistische taal te verspreiden. De officier van justitie in Den Bosch heeft dit bevestigd. De twee aanbieders gingen overstag toen justitie dreigde de computerapparatuur van de twee bedrijven in beslag te nemen. Over eeti eventuele vervolging van de Internet-vandalen heeft justitie nog geen beslissing ge nomen. Ze zouden aangepakt kunnen worden wegens bedrei ging en belediging, zegt Free- link. „De beslissing om hen te vervolgen is nog niet genomen. We willen eerst alle kanten van de zaak bekijken." Een 22-jarige voetbalvandaal uit Doetinchem is gisteren ver oordeeld tot een celstraf van een jaar. De rechtbank in Rot terdam achtte bewezen dat de man vorig jaar in het Feye- noordstadion een lichtkogel af vuurde op een vak met Ajax- fans. Jorritsma is ook minister De Boer (milieu) bij het onderzoek betrokken. De Boer krijgt meer geld voor nieuw milieubeleid. Tot 2010 is er 750 miljoen extra beschik baar om de uitstoot van kooldi- oxyde te verminderen. Vorig jaar kreeg De Boer eenzelfde bedrag hiervoor. Het geld wordt vooral geïnvesteerd in energie besparing. Voor de bodemsanering trekt het kabinet de komende dertien jaar 1,5 miljard extra uit. Minis ter Van Aartsen (landbouw) heeft 150 miljoen binnenge sleept voor de ontwikkeling van natuurgebieden in het Groene Hart. Voor nieuwe, schone technologieën is 250 miljoen uitgetrokken. Het kabinet verwacht van daag de hoofdlijnen van de be groting 1998 te kunnen presen teren. waterhuizen Bij een tewaterlating van een schip zijn vloedgolven te verwachten. On danks die voorspelbaarheid kregen veel toeschouwers gisteren natte voeten en broeks pijpen nadat Winschoterdiep buiten zijn oevers was getreden door de tewaterlating van het ms Lengai. Dit containerschip liep bij Patje Shipyards in Waterhuizen (bij Groningen) van de helling. Het schip kan driehonderd containers vervoeren. Het is bestemd voor een opdrachtgever in de Verenigde Staten. foto anp dennis beek Ondanks ontkerkelijking nog groei amsersfoort anp Het aantal reformatorische christenen op de Veluwe zal on danks kerkverlating en seculari satie de komende jaren waar schijnlijk groeien. Dit schrijft de journalist Jan Kas in het boek Geloven op de Veluwe dat hij met fotograaf Brand Overeem samenstelde. Bij veel reformatorische groe peringen, zoals de Gereformeer de Bond in de Nederlandse Hervormde Kerk en de Gerefor meerde Gemeenten, is er nog steeds sprake van groei. Voor een deel komt die groei van binnenuit: reformatorische ge zinnen zijn kinderrijk. Maar de groeit komt ook van buitenaf. Bij het reformatorische volks deel heeft de Veluwe een goede naam. Het is er goed 'kerken' en bovendien hebben veel plaat sen een reformatorische basis school. Dus verhuizen veel 're de vertegenwoordiging van de SGP in de Veluwse gemeentera den schat Kas dat momenteel een kwart van de Veluwse be volking tot het reformatorische volksdeel behoort. Volgens Kas doet het uitge sproken kerkelijk imago van de fo's' naar de Veluwe. Op niet- of Veluwe vaak geen recht aan de randkerkelijken blijken de 'zwa re gereformeerden' nauwelijks aantrekkingskracht uit te oefe nen. Harde cijfers kan de schrijver niet overleggen, want in 1988 zijn de gemeentelijke autoritei ten gestopt met het registreren van de kerkelijke gezindheid van hun inwoners. Afgaand op werkelijkheid. In tegenstelling tot de Randstad is op de Veluwe het secularisatieproces nog maar net gaande. „Op de Velu we zit de schare nog in de kerk, in de stad zijn alleen de discipe len over", zegt een geïnterview de in het boek. Want ook op het Veluwse platteland dringt de 'wereld' door. De televisie staat in veel huiskamers, zondagmid dagdiensten worden vaak slecht bezocht en op veel Veluwse plaatsen kunnen kermisexploi tanten zonder problemen hun gang gaan, in Brummen zelfs op de zondag. Maar ondanks die ontwikke lingen is er een groep van „dui zenden kerkmensen die in alle eenvoud, soberheid en beschei denheid vanuit hun diepste in nerlijk een gelovig leven leiden. Er is oprechte liefde voor de Bij bel, Gods Woord en voor de kerk." Kindervervoermiddel om de natuur te verkennen DESIGNCENTRUM ouddorp annemieke ten thije boonkkamp Laten we er geen doekjes om winden. Op de autoped de natuur verkennen is niets voor een ongeoefend mens. De wederge boorte van de step bracht een enkele VVV in het land op het idee toeristen op dit kin dervervoermiddel natuur of stad te laten verkennen. Wij gingen een dag op de step door Goeree-Overflakkee. Afzien. En dat was het. Hoe heb ik het vroeger ooit leuk kunnen vinden. Onvermoeid crosste je als kind met plezier door de buurt. Geen afstand was te ver. Een dikke dertig jaar later is de ge ringste aandrijving met het linkerbeen een directe aanslag op hart en longen. En wat kost het een inspanning om een.beetje vooruit te komen. Bij de VW van Ouddorp staan grotere auto peds voor volwassenen en een kleiner mo del voor kinderen klaar. Daarmee kunnen uitgestippelde routes van ongeveer twee uur worden gemaakt. De kortste van acht kilometer voert door de duinen, de andere gaat onder andere naar de haven. We kiezen voor de laatste. Of ze mee zal steppen, vraagt de dame van de VW be leefd. „Nou, nee. Ik klungel liever een beetje in mijn eentje", reageer ik beschaamd. Zichtbaar opgelucht rijdt de medewerkster een blauw/rood exemplaar voor. Met de overbodige mededeling dat het wel eens te gen kan vallen, verdwijn ik aanvankelijk nog enthousiast richting openbare weg. Eerst een recht stuk asfalt. Ik waag me af hoe m'n eigen step er vroeger uitzag. Je had ze toen in hardgroen, koningsblauw en sig- naalrood. Het zal wel een rode zijn geweest. In ieder geval liep-ie soepeler dan dit leen- model. Of houd ik mijzelf voor de gek en is het alleen de conditie die in de loop der tijd sterk achteruit is gegaan? Na zo'n vijfhon derd meter - als de tong verdacht dicht bij het stuur komt - stap ik af. Even bijkomen. Bovendien is het nog knap lastig vanaf de step de enthousiast zwaaiende automobilist een groet terug te geven. Dat lijkt een eerste voordeel. Wie als volwassene stept, onder scheidt zich beslist van de rest van het ver keer. Vrijwel alle passanten groeten, knik ken of kunnen hun lachen nauwelijks in houden. Even denk ik nog dat de bewoners van dit weidse landschap gewoon vriendelijker zijn dan de doorsnee Nederlander. Aan de an dere kant moet het natuurlijk een komisch gezicht zijn: een bijna veertiger, inclusief Kipling-rugzak, met zichtbare tegenzin voortploe&end tegen de wind. Dat dat de spontane reacties veroorzaakt, blijkt na de volgende bocht in het dorp. Vanachter een raam lachen twee meisjes zich kapot. Ik zie ze wel, maar kijk strak voor me uit. Gieche lend tikken ze tegen het raam, ze doen het ook nog open. „Gaat het mevrouw, hahaha? Ik krijg er echt de pest in als even verder een Ouddorper gestoken in overall de straat oversteekt met een kruiwagen vol aardap pels. In een nauwelijks verstaanbaar dialect, zegt ie: „Doar moj op goan staan" doelend op het plankje tussen de twee autoped wieltjes. Er komt een boze gedachte opzet ten. Even buiten het dorp wacht de dijk. Niet te doen om daar tegenop te komen. Net iets over de helft laat het linkerbeen het afwe ten. Een straffe wind joelt nu over het vlak ke land. Kom op, nog e'ven er tegen aan. Doel is de haven van Ouddorp en nog inte ressanter restaurant Havenzicht. Het is er stil. Op zomerse dagen moet het hier mooi zijn. „Dat geldt voor de hele omgeving", vertelt de VW-medewerkster bij terug komst. „Daarom hebben we ook zelf routes uitgestippeld zodat de mensen op de step alle aantrekkelijke plekjes kunnen ontdek ken". De meeste toeristen huren de step voor een hele dag. „Lekker even op het strand uitpuf fen of een picknick in de duinen. Als je stug doorstept, is het ook niet vol te houden en dat is niet de bedoeling". De VW in Oud dorp schafte de autopeds aan om mensen de kans te bieden eens op een andere ma nier de natuur in te gaan. „Fietsen is al zo gewoon en hoewel het steppen zwaar is, kan het toch een hele gezellige dag wor den...." Voor sportievelingen: een grote step wordt voor 12,50 gulden per twee uur verhuurd. De kleinere modellen kosten 7,50 gulden. Kroonprins mag van meerderheid niet samenwonen amsterdam anp Kroonprins Willem-Alexan- der mag van een krappe meerderheid van de Neder landse bevolking niet gaan samenwonen. Van 1007 on dervraagden in een enquête van het dagblad Trouw meent 53 procent dat de prins in het huwelijk moet treden met de vrouw van zijn keuze en 47 procent vindt dat hij daar ook wel mee mag gaan samenwo nen. De vrouw met wie Wil- lem-Alexander gaat trou wen moet van 10 procent' van de ondervraagden van adel zijn, van 2 procent juist niet. Vier procent wil de prins koppelen aan een prinses en 84 procent maakt het niet uit. Het NIPO dat de enquête in opdracht van Trouw heeft uitgevoerd, kreeg voorts antwoord op een aantal typeringsvragen. Daaruit blijkt dat 95 pro cent de prins 'vrolijk' vindt (5 procent niet); 87 procent acht hem 'intelligent' (13 procent niet) en 'sportief vindt 80 procent van de on dervraagden hem, tegen 20 niet. De ondervraagden moesten ook een rapport cijfer geven aan koningin Beatrix en prins Willem- Alexander. De vorstin kreeg een 7,9, haar zoon een 6,8. Japanse prinses Sayako bezoekt Nederland den haag anp Prinses Sayako van Japan brengt van 9 tot en met 11 mei een bezoek aan Neder land. Prinses Sayako, enige dochter van het Japanse keizerlijk paar, is de gast van koningin Beatrix op pa leis Huis ten Bosch. Dat heeft de ambassade van Ja pan vrijdag meegedeeld. Prinses Sayako, die op vrijdag 18 april 28 jaar is ge worden, gaat naar het Na tionaal Natuurhistorisch Museum in Leiden en de Keukenhof in Lisse. Voorts staan ontmoetingen met de Japanse gemeenschap in Nederland en met een aan tal Nederlandse gasten op het programma. Na haar bezoek aan Nederland reist de prinses door naar Frank rijk waar ze in het kader van het Japanse jaar het Japans Cultureel Centrum in Parijs opent. Het is haar eerste bezoek aan beide Europese landen. Haar bezoek aan het mu seum in Leiden heeft te maken met haar werk zaamheden en studie. Prin ses Sayako werkt tweemaal in de week als assistent on derzoeker op het Yamashi- na Instituut voor Ornitholo gie en houdt zich voorna melijk bezig met bibliogra fisch werk en ecologisch onderzoek naar de ijsvogel. Op het moment bestudeert ze een negentiende eeuwse publicatie over de ijsvogel van de Nederlandse or nitholoog C.J. Temminck, de eerste directeur van het Nationaal Natuurhistorisch Museum. Langkampeerder sterker tegen campinghouder den haag anp De driehonderdduizend kam peerders met een vaste stand plaats komen sterker te staan tegenover campinghouders. De ANWB en de Consumenten bond hebben hierover een ak koord gesloten met de Recron, de belangenorganisatie van re- creatie-ondernemers. De campingbaas moet lang- kampeerders inlichten over ver hogingen van het standplaatsta rief in de eerstvolgende drie jaar en zijn rekening beter specifice ren. Hij moet veranderingen op de kampeerplek twee jaar van tevoren melden. De kampeer der krijgt ook duidelijker rech ten bij verkoop van het recrea tieverblijf. Het aldcoord geldt voor alle kampeerterreinen van onderne mers die zijn aangesloten bij de Recron en zijn erkend door de ANWB, negentig procent van het totaal. Kok betreurt keuze Parijs over China den haag anp Premier Kok betreurt het dat Frankrijk en andere landen van de Europese Unie het econo misch gewin hebben geplaatst boven kritiek op het mensen- rechtenbeleid in China. Volgens Kok hebben deze landen „heel wat uit te leggen De premier reageerde op het afblazen door Peking van een Nederlandse handelsmissie. De Chinese machthebbers trokken de uitnodiging in vanwege de kritiek die minister Van Mierlo (buitenlandse zaken) als EU- voorzitter op de mensenrech tensituatie in China uitte. Kok beklemtoonde dat een consequent mensenrechtenbe- leid los moet staan van eventu ele materiële belangen. Hij ver wees daarmee indirect naar Pa rijs die het standpunt van Van Mierlo niet wilde volgen uit vrees belangrijke orders in Chi na mis te lopen. „We moeten ons beleid niet laten afhangen van de vraag hoeveel het ons zal kosten." utrecht gpd De Nederlandse Spoorwegen gaan reizigers zonder kaartje strenger aanpakken. De bedoe ling is dat de helft van het aan tal zwartrijders straks binnen een week alsnog de treinreis be taalt. Nu doet sTechts een kwart dat. Na het verlenen van een uitstel van betaling door de conducteur a raison van tien gulden krijgen reizigers met in gang van 28 april binnen 48 uur een acceptgiro thuisgestuurd. Is de rekening na een maand nog niet betaald, dan schakelen NS een incassobureau in. De zwart rijder betaalt dan minimaal ze ventig gulden extra aan admini stratiekosten. Wie blijft weige ren de rekening te voldoen, wordt civielrechterlijk vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1997 | | pagina 3